2009-05-02
Sommarsprinten
Official final
On SS 1
100 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
84 |
|
David Forslund |
Films MK |
A / B-förare 4wd |
|
Subaru |
1:47,7 |
|
|
|
1 |
|
|
Magnus Mårtensson |
SMK Uppsala |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Team JRM Racing AB |
|
|
86 |
|
Håkan Eriksson |
Örsundsbro MK |
A / B-förare 4wd |
|
Mazda |
1:47,7 |
|
|
|
1 |
|
|
Catarina Gustavson |
Örsundsbro MK |
|
|
323 |
|
|
|
88 |
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
A / B-förare 4wd |
|
Subaru |
1:51,7 |
4,0
|
4,0
|
4,0
|
3 |
|
|
Peter Östlund |
Skutskärs MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
104 |
|
Roger Helèn |
Rasbo MK |
A / B-förare 2wd |
|
Opel |
1:51,7 |
4,0
|
|
|
1 |
|
|
Fredrik Lövgren |
Rasbo MK |
|
|
Astra KitCar |
|
|
|
91 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A / B-förare 4wd |
|
Subaru |
1:51,9 |
4,2
|
4,2
|
0,2
|
4 |
|
|
Anders Jensen |
Borlänge MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
90 |
|
Nils Jensen |
Haninge MK |
A / B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:52,8 |
5,1
|
5,1
|
0,9
|
5 |
|
|
Göran Adolfsson |
|
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
99 |
|
Roine Björk |
Rasbo MK |
A / B-förare 2wd |
|
Opel |
1:52,9 |
5,2
|
1,2
|
0,1
|
2 |
|
|
K Persson |
Rasbo MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
6 |
|
Mattias Ekman |
Skrc |
C-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:53,1 |
5,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Jimmy Blomlid |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
103 |
|
Hans-Åke Jansson |
MK Rimo |
A / B-förare 2wd |
|
Volvo |
1:53,4 |
5,7
|
1,7
|
0,3
|
3 |
|
|
Håkan Jansson |
MK Rimo |
|
|
240 |
|
|
Applicant: A.Jansson oson Skogsmaskiner |
|
|
87 |
|
Louis Birath |
SMK Uppsala |
A / B-förare 4wd |
|
Ford |
1:53,7 |
6,0
|
6,0
|
0,3
|
6 |
|
|
Linda Birath |
SMK Uppsala |
|
|
Escort Cosworth |
|
|
|
127 |
|
Johan (Brossan) Elovsson |
Skepptuna MK |
A / B-förare 2wd |
|
Nissan |
1:54,0 |
6,3
|
2,3
|
0,3
|
4 |
|
|
Dan Åke Emil Andersson |
Skepptuna MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
97 |
|
Martin Lindberg |
Skutskärs MS |
A / B-förare 2wd |
|
Volvo |
1:54,4 |
6,7
|
2,7
|
0,4
|
5 |
|
|
Veronica Lindberg |
Skutskärs MS |
|
|
240 |
|
|
|
94 |
|
Håkan Björkman |
Gestrike RT |
A / B-förare 2wd |
|
Ford |
1:54,7 |
7,0
|
3,0
|
0,3
|
6 |
|
|
Marianne Björkman |
Gestrike RT |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Team Aluline Racing |
|
|
105 |
|
Anders Eriksson |
MK Rimo |
A / B-förare 2wd |
|
Opel |
1:54,7 |
7,0
|
3,0
|
|
6 |
|
|
P-O Lundeborg |
MK Rimo |
|
|
Corsa B |
|
|
|
7 |
|
Stefan Eklund |
Mälaröarnas MK |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
1:55,2 |
7,5
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Johanna Eklund |
Mälaröarnas MK |
|
|
240 |
|
|
|
8 |
|
Emil Martinsen |
Almunge MK |
C-förare 2wd |
|
Ford |
1:55,2 |
7,5
|
|
|
1 |
|
|
Erik Davidsson |
Almunge MK |
|
|
Escort Mk II |
|
|
Applicant: A.R.C. Motorsport |
|
|
124 |
|
Tobias Lilltobbe Johansson |
Almunge MK |
A / B-förare 2wd |
|
Opel |
1:55,5 |
7,8
|
3,8
|
0,3
|
8 |
|
|
Veronica Hedlund |
Almunge MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
92 |
|
Fredrik Persson |
SMK Hälsinge |
A / B-förare 4wd |
|
Mazda |
1:55,7 |
8,0
|
8,0
|
0,2
|
7 |
|
|
Jan-Erik Englund |
SMK Hälsinge |
|
|
323 4wd Turbo |
|
|
|
114 |
|
Fredrik Kumlin |
Piteå MS |
A / B-förare 2wd |
|
Peugeot |
1:55,9 |
8,2
|
4,2
|
0,2
|
9 |
|
|
Jan Ramsell |
Skepptuna MK |
|
|
306 |
|
|
|
117 |
|
Andreas Frölander |
SMK Hälsinge |
A / B-förare 2wd |
|
Citroën |
1:56,6 |
8,9
|
4,9
|
0,7
|
10 |
|
|
Matz Eriksson |
Films MK |
|
|
ZX |
|
|
|
27 |
|
Jens Branteström |
Rasbo MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
1:56,7 |
9,0
|
1,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Per Christensen |
Rasbo MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
100 |
|
Uffe Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A / B-förare 2wd |
|
Ford |
1:57,0 |
9,3
|
5,3
|
0,3
|
11 |
|
|
Olle Andersson |
|
|
|
Escort |
|
|
|
115 |
|
Roine Berlin |
Almunge MK |
A / B-förare 2wd |
|
Volvo |
1:57,0 |
9,3
|
5,3
|
|
11 |
|
|
Christian Ohlsson |
Almunge MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: A.R.C. Motorsport |
|
|
111 |
|
Erik Wallin |
Skepptuna MK |
A / B-förare 2wd |
|
Volvo |
1:57,1 |
9,4
|
5,4
|
0,1
|
13 |
|
|
Fredrik Skalmark |
Skepptuna MK |
|
|
242 |
|
|
|
98 |
|
Jan Källberg |
Skepptuna MK |
A / B-förare 2wd |
|
Volvo |
1:57,2 |
9,5
|
5,5
|
0,1
|
14 |
|
|
Bertil Wiik |
Skepptuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
21 |
|
Joakim Süld |
Östhammars MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
1:57,5 |
9,8
|
2,3
|
0,3
|
4 |
|
|
Jennie Süld |
Östhammars MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
1 |
|
Stefan Larsson |
Films MK |
C-förare 4wd |
|
Mazda |
1:57,9 |
10,2
|
4,8
|
0,4
|
2 |
|
|
Tobias Åström |
Rasbo MK |
|
|
323 Turbo 4wd |
|
|
|
11 |
|
Alf Sandqvist |
Skepptuna MK |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
1:58,1 |
10,4
|
2,9
|
0,2
|
5 |
|
|
Kenneth Eriksson |
Skepptuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
71 |
|
Danne Gustafsson |
Rasbo MK |
Grupp H 66-74 / Appendix K |
|
Saab |
1:58,1 |
10,4
|
|
|
1 |
|
|
Mikael Mård |
Rasbo MK |
|
|
V4 96 |
|
|
|
121 |
|
Fillip Berglund |
Skepptuna MK |
A / B-förare 2wd |
|
Wv |
1:58,5 |
10,8
|
6,8
|
0,4
|
15 |
|
|
Victor Flink |
|
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
109 |
|
Henrik 'Halkan' Joelsson |
Skutskärs MS |
A / B-förare 2wd |
|
Opel |
1:58,6 |
10,9
|
6,9
|
0,1
|
16 |
|
|
Daniel Östlin |
Skutskärs MS |
|
|
Astra Opc |
|
|
Applicant: Eriksson Bilteam I Gävle |
|
|
119 |
|
Hans Jansson |
MK Rimo |
A / B-förare 2wd |
|
Volvo |
1:58,6 |
10,9
|
6,9
|
|
16 |
|
|
Marcus Engberg |
MK Rimo |
|
|
940 |
|
|
|
102 |
|
Lasse Lindholm |
Skepptuna MK |
A / B-förare 2wd |
|
Toyota |
1:58,7 |
11,0
|
7,0
|
0,1
|
18 |
|
|
Jonas Jaresved |
Skepptuna MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
106 |
|
Daniel Gustafsson |
SMK Uppsala |
A / B-förare 2wd |
|
VW |
1:59,0 |
11,3
|
7,3
|
0,3
|
19 |
|
|
Emelie Hedlund |
SMK Uppsala |
|
|
Golf |
|
|
|
123 |
|
Andreas Engberg |
Skutskärs MS |
A / B-förare 2wd |
|
Opel |
1:59,7 |
12,0
|
8,0
|
0,7
|
20 |
|
|
Mathias Jansson |
Rasbo MK |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
Applicant: Team Festivalgänget |
|
|
19 |
|
Fredrik Byrevik |
Films MK |
C-förare 2wd |
|
VW |
1:59,9 |
12,2
|
4,7
|
0,2
|
6 |
|
|
Jonas Byrevik |
Films MK |
|
|
Golf |
|
|
|
42 |
|
Michel Brundin |
MK Orion |
C-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:00,1 |
12,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Johan Pettersson |
MK Orion |
|
|
242 |
|
|
|
120 |
|
Christopher 'Frasse' Fransson |
Nollåtta MK |
A / B-förare 2wd |
|
Toyota |
2:00,1 |
12,4
|
8,4
|
|
21 |
|
|
Joakim Gutelind |
|
|
|
Starlet Evo |
|
|
|
38 |
|
Jan Onkamo |
MSK Hammaren |
C-förare 2wd |
|
Opel |
2:00,3 |
12,6
|
5,1
|
0,2
|
7 |
|
|
Ola Kilestad |
MSK Hammaren |
|
|
Ascona |
|
|
|
93 |
|
Nicklas Andersson |
Skepptuna MK |
A / B-förare 4wd |
|
Subaru |
2:00,4 |
12,7
|
12,7
|
0,1
|
8 |
|
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
|
|
Impreza |
|
|
|
20 |
|
Magnus Söderström |
MK Rimo |
C-förare 2wd |
|
Opel |
2:01,0 |
13,3
|
5,8
|
0,6
|
8 |
|
|
Ove Karlsson |
|
|
|
Ascona B |
|
|
|
96 |
|
Conny Sjöström |
MK Orion |
A / B-förare 2wd |
|
Peugeot |
2:01,0 |
13,3
|
9,3
|
|
22 |
|
|
Karl-Uno Sjöström |
MK Orion |
|
|
306 GTI |
|
|
|
118 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Rimo |
A / B-förare 2wd |
|
Volvo |
2:01,2 |
13,5
|
9,5
|
0,2
|
23 |
|
|
Jonas Åkerlund |
MK Rimo |
|
|
240 |
|
|
|
122 |
|
Patrik Lindström |
Skepptuna MK |
A / B-förare 2wd |
|
Volvo |
2:01,3 |
13,6
|
9,6
|
0,1
|
24 |
|
|
Mikael Jansson |
Skepptuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
22 |
|
Gunnar Olars |
Rasbo MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
2:01,9 |
14,2
|
6,7
|
0,6
|
9 |
|
|
Johanna Eriksson |
Rasbo MK |
|
|
Kadett GTE |
|
|
Applicant: A.R.C. Motorsport |
|
|
5 |
|
Magnus von Dahn |
Börje SK |
C-förare 4wd |
|
Ford |
2:02,3 |
14,6
|
9,2
|
0,4
|
3 |
|
|
Fredrik Åberg |
Börje SK |
|
|
Sierra Cosworth |
|
|
|
29 |
|
Gunnar Holstein |
MK Rimo |
C-förare 2wd |
|
Opel |
2:02,5 |
14,8
|
7,3
|
0,2
|
10 |
|
|
Markus Holstein |
MK Rimo |
|
|
Ascona B |
|
|
|
83 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
A / B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
2:02,8 |
15,1
|
15,1
|
0,3
|
9 |
|
|
Pelle Levenstam |
Gnesta MK |
|
|
Galant |
|
|
|
129 |
|
Rickard Karlsson |
SMK Uppsala |
A/B-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:02,8 |
15,1
|
|
|
1 |
|
|
Charlie Sjödin |
SMK Upsala |
|
|
242 |
|
|
|
125 |
|
Lasse Fältman |
Ludvika MS |
A / B-förare 2wd |
|
Saab |
2:03,4 |
15,7
|
11,7
|
0,6
|
25 |
|
|
Anders Fältman |
Ludvika MS |
|
|
900 |
|
|
Applicant: Team Festivalgänget |
|
|
33 |
|
Tomas Nordström |
Films MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
2:03,5 |
15,8
|
8,3
|
0,1
|
11 |
|
|
Peter Nordström |
SMK Tierp |
|
|
Ascona |
|
|
|
73 |
|
Håkan Lundqvist |
Almunge MK |
Grupp H 66-74 / Appendix K |
|
Opel |
2:03,7 |
16,0
|
5,6
|
0,2
|
2 |
|
|
Magnus Lundqvist |
|
|
|
Manta A |
|
|
|
17 |
|
Jonas Lindström |
Skepptuna MK |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
2:03,8 |
16,1
|
8,6
|
0,1
|
12 |
|
|
Tobias Jansson |
Skepptuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
41 |
|
Robin Brandel |
Rasbo MK |
C-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:04,2 |
16,5
|
4,1
|
0,4
|
2 |
|
|
Niklas Lövgren |
|
|
|
944 |
|
|
|
74 |
|
Fredrik Kindberg |
Films MK |
Grupp H 66-74 / Appendix K |
|
Saab |
2:04,4 |
16,7
|
6,3
|
0,2
|
3 |
|
|
Thomas Sandqvist |
Films MK |
|
|
96 V4 |
|
|
|
64 |
|
Tobias Svärd |
MK Orion |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
2:04,6 |
16,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Gustaf Jansson |
Rasbo MK |
|
|
99 |
|
|
|
60 |
|
Ronnie Holmdahl |
Films MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
2:05,1 |
17,4
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Urban Karlsson |
Films MK |
|
|
940 |
|
|
|
4 |
|
Mikko Uusitalo |
MK Orion |
C-förare 4wd |
|
Ford |
2:05,3 |
17,6
|
12,2
|
0,2
|
4 |
|
|
Caroline Karlsson |
MK Orion |
|
|
Escort WRC |
|
|
|
108 |
|
Gunnar Karlsson |
SMK Uppsala |
A / B-förare 2wd |
|
Opel |
2:05,5 |
17,8
|
13,8
|
0,2
|
26 |
|
|
Jan ? |
Almunge MK |
|
|
Manta |
|
|
|
126 |
|
Leif Sandkvist |
MK Rimo |
A / B-förare 2wd |
|
Volvo |
2:05,7 |
18,0
|
14,0
|
0,2
|
27 |
|
|
Lars Lundin |
|
|
|
240 |
|
|
|
43 |
|
Thomas Wallmo |
MK Orion |
C-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:05,8 |
18,1
|
5,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Michael Söderberg |
MK Orion |
|
|
244 |
|
|
|
50 |
|
Jimmie Nordin |
SMK Södermanland |
C-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:06,0 |
18,3
|
5,9
|
0,2
|
4 |
|
|
Ellinor Jansson |
SMK Södermanland |
|
|
240 |
|
|
|
48 |
|
Torbjörn Karlsson |
Rasbo MK |
C-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:06,4 |
18,7
|
6,3
|
0,4
|
5 |
|
|
Matilda Karlsson |
Rasbo MK |
|
|
244 |
|
|
|
57 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:06,5 |
18,8
|
1,9
|
0,1
|
3 |
|
|
Valkyria Edlund |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
39 |
|
Lisa Rosenqvist |
Skepptuna MK |
C-förare 2wd |
|
Toyota |
2:07,0 |
19,3
|
11,8
|
0,5
|
13 |
|
|
Björn Engblom |
Skepptuna MK |
|
|
Starlet |
|
|
|
44 |
|
Kent Nilsson |
Vallentuna MK |
C-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:07,2 |
19,5
|
7,1
|
0,2
|
6 |
|
|
Mikael Moell |
Vallentuna MK |
|
|
244 |
|
|
|
49 |
|
Gerhard Eklund |
Börje SK Motor |
C-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:07,4 |
19,7
|
7,3
|
0,2
|
7 |
|
|
Tove Dahlström |
|
|
|
244 |
|
|
|
47 |
|
Tommy Ohlsson |
Skepptuna MK |
C-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:07,5 |
19,8
|
7,4
|
0,1
|
8 |
|
|
Joel Hjelm |
Skepptuna MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: lft racing team |
|
|
31 |
|
Thomas Åsberg |
Gestrike Racing Team |
C-förare 2wd |
|
Opel |
2:07,6 |
19,9
|
12,4
|
0,1
|
14 |
|
|
Åsa Eriksson |
Gestrike Racing Team |
|
|
Ascona |
|
|
|
46 |
|
Christopher Tottie |
Värmdö MK |
C-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:07,6 |
19,9
|
7,5
|
|
9 |
|
|
Isa Tottie |
|
|
|
240 |
|
|
|
36 |
|
Mats Dahlberg |
Taxinge |
C-förare 2wd |
|
Renault |
2:08,4 |
20,7
|
13,2
|
0,8
|
15 |
|
|
Ulf Mäe |
Taxinge MK |
|
|
Clio R3 Maxi |
|
|
|
51 |
|
Joakim Andersson |
SMK Tierp |
C-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:09,0 |
21,3
|
8,9
|
0,6
|
10 |
|
|
Kristoffer Holm |
SMK Tierp |
|
|
244 |
|
|
|
16 |
|
Stefan Andersson |
Vallentuna MK |
C-förare 2wd |
|
Nissan |
2:09,8 |
22,1
|
14,6
|
0,8
|
16 |
|
|
Robert Andersson |
Vallentuna MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
70 |
|
Andreas Pettersson |
MSK Hammaren |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:10,1 |
22,4
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Tord Sahlström |
MSK Hammaren |
|
|
244 |
|
|
|
66 |
|
Anton Eriksson |
SMK Sundsvall |
Ungdomsrally |
|
VW |
2:10,4 |
22,7
|
0,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Hans Eriksson |
SMK Sundsvall |
|
|
Golf |
|
|
|
45 |
|
Ulrik Nilsson |
Värmdö MK |
C-förare VO / Grp. -1600 |
|
Volvo |
2:10,5 |
22,8
|
10,4
|
0,1
|
11 |
|
|
Kjell Åman |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Rent a Space |
|
|
65 |
|
Mattias Engvall |
SMK Gävle |
Ungdomsrally |
|
VW |
2:10,5 |
22,8
|
0,4
|
|
3 |
|
|
Mats Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
132 |
|
Anton Ohlsson |
Almunge MK |
A / B-förare Grupp E |
|
VW |
2:10,7 |
23,0
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Joel Ohlsson |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
130 |
|
Kent Brodin |
Skepptuna MK |
A / B-förare Grupp E |
|
Opel |
2:11,1 |
23,4
|
0,4
|
0,4
|
2 |
|
|
Arne Junnarp |
Huddinge MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
53 |
|
Johan Hagman |
Rasbo MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:12,2 |
24,5
|
7,6
|
1,1
|
4 |
|
|
Mikael Waxin |
Rasbo MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
13 |
|
Ingvar Strandberg |
Skepptuna MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
2:12,3 |
24,6
|
17,1
|
0,1
|
17 |
|
|
Roland Karlsson |
Skepptuna MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
62 |
|
Ove Kindberg |
Skepptuna MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
2:12,9 |
25,2
|
8,3
|
0,6
|
5 |
|
|
Håkan Örtby |
Almunge MK |
|
|
Kadett |
|
|
|
59 |
|
Martin Linder |
Almunge MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
2:13,7 |
26,0
|
9,1
|
0,8
|
6 |
|
|
Maiju Niiniskorpi |
Almunge MK |
|
|
Kadett |
|
|
|
28 |
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
C-förare 2wd |
|
M-B |
2:14,3 |
26,6
|
19,1
|
0,6
|
18 |
|
|
Mario Fincken |
Värmdö MK |
|
|
190 E 2,3 16v |
|
|
|
63 |
|
Robert Olsson |
SMK Sala |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:14,7 |
27,0
|
10,1
|
0,4
|
7 |
|
|
Lars Andersson |
SMK Sala |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: GULLVALLA RALLYTEAM |
|
|
133 |
|
Anders Jonsson |
MK Rimo |
A / B-förare Grupp E |
|
Saab |
2:14,8 |
27,1
|
4,1
|
0,1
|
3 |
|
|
Linda Jonsson |
MK Rimo |
|
|
99 |
|
|
|
56 |
|
Henrik Svensson |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
Wv |
2:14,9 |
27,2
|
10,3
|
0,1
|
8 |
|
|
Pierre Johansson |
|
|
|
Golf 2 |
|
|
|
37 |
|
Leif Gölin |
Sandvikens MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
2:15,3 |
27,6
|
20,1
|
0,4
|
19 |
|
|
Christer Gölin |
Sandvikens MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
131 |
|
Mikael Cederlid |
Nollåtta MK |
A / B-förare Grupp E |
|
VW |
2:16,1 |
28,4
|
5,4
|
0,8
|
4 |
|
|
Fredrik Cederlid |
Nollåtta MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
9 |
|
Magnus Undin |
Haninge MK |
C-förare 2wd |
|
Toyota |
2:17,6 |
29,9
|
22,4
|
1,5
|
20 |
|
|
Stephen Undin |
Haninge MK |
|
|
Starlet |
|
|
|
67 |
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
Ungdomsrally |
|
TBA |
2:20,0 |
32,3
|
9,9
|
2,4
|
4 |
|
|
Dick Larsson |
Rasbo MK |
|
|
|
|
|
|
61 |
|
Peter Svensson |
Skepptuna MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
2:20,5 |
32,8
|
15,9
|
0,5
|
9 |
|
|
Johan Jäderström |
Skepptuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
68 |
|
Mathias Strömberg |
SMK Sundsvall |
Ungdomsrally |
|
VW |
2:22,6 |
34,9
|
12,5
|
2,1
|
5 |
|
|
Bo Strömberg |
SMK Sundsvall |
|
|
Golf |
|
|
|
54 |
|
Claes Hellström |
Rasbo MK |
C-förare Grupp E |
|
Ford |
2:23,9 |
36,2
|
19,3
|
1,3
|
10 |
|
|
Emil Lindén |
|
|
|
Sierra |
|
|
|
23 |
|
Carolina Jurå |
SMK Uppsala |
C-förare 2wd |
|
Opel |
2:25,9 |
38,2
|
30,7
|
2,0
|
21 |
|
|
Dan Jurå |
SMK Uppsala |
|
|
Kadett |
|
|
|
95 |
|
Ronnie Österberg |
Haninge MK |
A / B-förare 2wd |
|
Škoda |
2:28,3 |
40,6
|
36,6
|
2,4
|
28 |
|
|
Juha Nelimarkka |
Haninge MK |
|
|
Felicia |
|
|
|
58 |
|
Therese Brodin |
Skepptuna MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:29,5 |
41,8
|
24,9
|
1,2
|
11 |
|
|
Krister Zotterman |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
26 |
|
Andreas Persson |
Rasbo MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
2:40,1 |
52,4
|
44,9
|
10,6
|
22 |
|
|
Eva Sten |
Rasbo Mk, Kartl Utb 29/3 |
|
|
Corsa |
|
|
|
80 |
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
Grupp H 66-74 / Appendix K |
|
Ford |
3:35,3 |
1:47,6
|
1:37,2
|
55,2
|
4 |
|
|
Rosemarie Andersson |
Almunge MK |
|
|
Cortina |
|
|
|
55 |
|
Jörgen Joons |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:41,5 |
3:53,8
|
3:36,9
|
2:06,2
|
12 |
|
|
Tim Joons |
Skutskär MS |
|
|
Golf |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|