Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jan-Olof Marklund | Umeå AK | A-förare 4wd | Lancia | 5:04 | ||||||
1 | Mikael Eriksson | Vännäs MK | HF Intergrale 16v | ||||||||
5 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:06 | 2 | 2 | 2 | |||
2 | Kjell Andersson | Hofors MS | Lancer | ||||||||
Applicant: EMM Rallyteam | |||||||||||
8 | Anders Lundin | MK Rimo | A-förare 4wd | Subaru | 5:07 | 3 | 3 | 1 | |||
3 | Göran Schönqvist | MK Rimo | Impreza STi | ||||||||
3 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:10 | 6 | 6 | 3 | |||
4 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: JRM RACING AB | |||||||||||
4 | Björn Adolfsson | KAK Motorsport | A-förare 4wd | Škoda | 5:13 | 9 | 9 | 3 | |||
5 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Octavia | ||||||||
6 | Steen Skodborg | Borlänge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:17 | 13 | 13 | 4 | |||
6 | Joakim Brindberg | Borlänge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
18 | Peo Berglund | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Ford | 5:18 | 14 | 1 | ||||
1 | Anders Liljedal | Sandvikens MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: SOLKEM AB | |||||||||||
19 | Krister Nordlund | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:18 | 14 | |||||
1 | Lasse Savander | Skepptuna MK | 940 | ||||||||
45 | Nils Jensen | Haninge MK | B-förare 4wd | Škoda | 5:18 | 14 | |||||
1 | Tina Mitakidou | Teknis MK | Octavia WRC | ||||||||
Applicant: ital.sport- forsman motor | |||||||||||
20 | Hans-Åke Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd | Volvo | 5:19 | 15 | 1 | 1 | |||
3 | Håkan Jansson | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: A.Jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
11 | Johnny Ericsson | Mälaröarnas MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:20 | 16 | 16 | 1 | |||
7 | Markku Kangas | Sandviken MK | Evo | ||||||||
16 | Magnus Wallén | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Nissan | 5:20 | 16 | 2 | ||||
4 | Andreas Ohlsson | Rasbo MK | Sunny | ||||||||
53 | Erik Davidsson | Almunge MK | B-förare 2wd | Opel | 5:20 | 16 | |||||
1 | Annette Åhman | Almunge MK | Corsa | ||||||||
7 | Björn Jacobson | Värmdö MK | A-förare 4wd | Subaru | 5:22 | 18 | 18 | 2 | |||
8 | Tomas Koepke | Värmdö MK | Impreza | ||||||||
17 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 5:23 | 19 | 5 | 1 | |||
5 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: TRACTIVE AB | |||||||||||
29 | Fredrik Dannevall | Nollåtta MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:23 | 19 | 5 | ||||
5 | Magnus Ohlsson | Skillingaryds MK | 940 | ||||||||
Applicant: Råsafors Elkraft AB | |||||||||||
57 | Hans Jansson | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 5:23 | 19 | 3 | ||||
2 | Roine Andersson | SMK Uppsala | 940 Gr H | ||||||||
Applicant: J:son Mark och Maskin AB | |||||||||||
21 | Göran Nilson | Waxholms MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:24 | 20 | 6 | 1 | |||
7 | Roine Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
202 | Lars Fältman | Rasbo MK | A-förare 2wd | Saab | 5:24 | 20 | 6 | ||||
7 | Patrik Åhman | Almunge MK | 9:3 Turbo | ||||||||
48 | Lars-Olov Forslund | Films MK | B-förare 4wd | Subaru | 5:24 | 20 | 6 | ||||
2 | Niklas Fransson | SMK Uppsala | Impreza | ||||||||
52 | Kim Nilsson | Skutskärs MS | B-förare 2wd | VW | 5:24 | 20 | 4 | ||||
3 | Lars-Olof Persson | Järbo MK | Golf III | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
46 | Daniel Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Subaru | 5:25 | 21 | 7 | 1 | |||
3 | Micke Pettersson | SMK Gävle | Impreza NRC | ||||||||
Applicant: JRM Racing AB | |||||||||||
28 | Torbjörn Jansson | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 5:26 | 22 | 8 | 1 | |||
9 | Marcus Stafberg | Almunge MK | Corsa | ||||||||
49 | Per-Arne Eriksson | MK Rimo | B-förare 4wd | Mazda | 5:26 | 22 | 8 | ||||
4 | Matias Lundin | MK Rimo | 323 GTR | ||||||||
51 | Gabriel Savela | Stockholms BK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 5:26 | 22 | 8 | ||||
4 | Mikael Savela | Stockholms BK | Lancer Evo IV | ||||||||
22 | Pär Swedh | SMK Hälsinge | A-förare 2wd | Volvo | 5:27 | 23 | 9 | 1 | |||
10 | Torsten Dahlberg | SMK Hälsinge | 240 | ||||||||
55 | Jens Branteström | Rasbo MK | B-förare 2wd | Opel | 5:27 | 23 | 7 | ||||
4 | Per Christensen | Rasbo MK | Astra | ||||||||
Applicant: Bärgning o Transport i Uppsala AB | |||||||||||
56 | Alexander Jansson | Börje SK | B-förare 2wd | Volvo | 5:28 | 24 | 8 | 1 | |||
5 | Niklas Lundkvist | Eskilstuna MK | 240 | ||||||||
63 | Erik Wallin | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Volvo | 5:29 | 25 | 9 | 1 | |||
6 | Tobias Johansson | Almunge MK | 240 | ||||||||
47 | Bengt Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 5:31 | 27 | 13 | 2 | |||
6 | Carolin Larsson | Waxholms MK | Lancer | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
61 | Mats Johansson | Norbergs MC | B-förare 2wd | Volvo | 5:32 | 28 | 12 | 1 | |||
7 | Henrik Gustafsson | Norbergs MC | 242 | ||||||||
Applicant: Erikslunds åkeri AB | |||||||||||
13 | Thomas Jansson | Haninge MK | A-förare 4wd | Subaru | 5:33 | 29 | 29 | 1 | |||
9 | Anders Engvall | Impreza | |||||||||
15 | Roine Björk | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 5:33 | 29 | 15 | ||||
11 | Johnny Björk | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
25 | Robert Andersson | Eskilstuna MK | A-förare 2wd | SEAT | 5:34 | 30 | 16 | 1 | |||
12 | Carl-Gustaf Karlsson | Eskilstuna MK | Ibiza | ||||||||
62 | Karl Sundborger | Mälaröarnas MK | B-förare 2wd | Volvo | 5:34 | 30 | 14 | ||||
8 | Johan Thelin | Mälaröarnas MK | 242 | ||||||||
24 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 5:35 | 31 | 17 | 1 | |||
13 | Thomas Åkelid | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
30 | Mats Bäck | SMK Hedemora | A-förare 2wd | Opel | 5:35 | 31 | 17 | ||||
13 | Christoffer Bäck | SMK Hedemora | Ascona | ||||||||
14 | Håkan Björkman | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Ford | 5:37 | 33 | 19 | 2 | |||
15 | Jesper Elfver | Värmdö MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: Aluline Racing Team | |||||||||||
26 | Anders Nyberg | MK Orion | A-förare 2wd | Renault | 5:37 | 33 | 19 | ||||
15 | Joakim Johansson | MK Orion | Clio Ragnotti | ||||||||
36 | Kjell Andersson | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:37 | 33 | 19 | ||||
15 | Fredrik Holm | Almunge MK | 940 | ||||||||
23 | Lars Lindqvist | Mälaröarnas MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:38 | 34 | 20 | 1 | |||
18 | Erik Lindqvist | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
Applicant: BlästerMäster | |||||||||||
34 | Kristian Berglind | Borlänge MK | A-förare 2wd | Opel | 5:38 | 34 | 20 | ||||
18 | Anders Wänn | Borlänge MK | Kadett GSI | ||||||||
35 | Pär Carlsson | Flens MS | A-förare 2wd | VW | 5:41 | 37 | 23 | 3 | |||
20 | Robert Eriksson | Eskilstuna MK | Golf | ||||||||
58 | Roine Berlin | Almunge MK | B-förare 2wd | Volvo | 5:41 | 37 | 21 | ||||
9 | Christian Ohlsson | Almunge MK | 242 | ||||||||
Applicant: A.R.C. motorsport | |||||||||||
59 | Leif Sandkvist | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 5:42 | 38 | 22 | 1 | |||
10 | Per-Olof Lundeborg | MK Rimo | 240 | ||||||||
85 | Markus Nyberg | Säters MK | C-förare 2wd | Volvo | 5:43 | 39 | 1 | ||||
1 | Jerker Berglund | SMK Dala Falun | 240 | ||||||||
40 | Dick Larsson | Rasbo MK | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 5:44 | 40 | 1 | ||||
1 | Jessica Larsson | Rasbo MK | 244 | ||||||||
31 | Conny Sjöström | MK Orion | A-förare 2wd | Peugeot | 5:46 | 42 | 28 | 2 | |||
21 | Emma Olsson | MK Orion | 306 GTI | ||||||||
39 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 5:47 | 43 | 3 | 1 | |||
2 | Jörgen Mattsson | SMK Gävle | 940 | ||||||||
86 | Andreas Dahl | Skepptuna MK | C-förare 2wd | VW | 5:48 | 44 | 5 | 1 | |||
2 | Richard Garphed Lindblom | Skepptuna MK | Golf II | ||||||||
38 | Stefan Eriksson | Hofors MS | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 5:50 | 46 | 6 | 2 | |||
3 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | 940 | ||||||||
Applicant: EMM Rallyteam Torsåker | |||||||||||
69 | Anton Suontausta | Kolsva MS | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 5:50 | 46 | |||||
1 | Andreas Peters | Kolsva MS | 940 | ||||||||
81 | Rickard Ekblom | Värmdö MK | C-förare 2wd | Volvo | 5:50 | 46 | 7 | ||||
3 | Håkan Ehrsson | Värmdö MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp racing | |||||||||||
64 | Kjell Mattsson | Östhammars MK | B-förare 2wd | Peugeot | 5:51 | 47 | 31 | 1 | |||
11 | Kent Olsson | MK Rimo | 206 | ||||||||
90 | Patrik Eriksson | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 5:51 | 47 | 8 | ||||
4 | Andreas Eriksson | MK Orion | Ascona B | ||||||||
67 | Tom Hansson | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 5:53 | 49 | 3 | 2 | |||
2 | Bo Lindgren | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
84 | Thomas Eriksson | MK Speed | C-förare 2wd | Peugeot | 5:53 | 49 | 10 | ||||
5 | Johan Sundin | MK Speed | 306 GTI | ||||||||
87 | Magnus Söderström | MK Rimo | C-förare 2wd | Opel | 5:53 | 49 | 10 | ||||
5 | Henrik Andersson | Rasbo MK | Ascona | ||||||||
50 | Anders Lundkvist | Skepptuna MK | B-förare 4wd | Subaru | 5:54 | 50 | 36 | 1 | |||
7 | Fredrik Lundkvist | Skepptuna MK | Impreza | ||||||||
92 | Niklas Westerman | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 5:57 | 53 | 14 | 3 | |||
7 | Mike Westerman | Rasbo MK | Ascona B | ||||||||
42 | Tom Axelsson | Almunge MK | A-förare Appendix K | Ford | 5:58 | 54 | 1 | ||||
1 | Mats Haag | Skepptuna MK | Escort BDG | ||||||||
Applicant: ARC Motorsport | |||||||||||
98 | Christopher Tottie | Mälaröarnas MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 5:59 | 55 | 1 | ||||
1 | Calle Fincken | Värmdö MK | 940 | ||||||||
83 | Gunnar Holstein | MK Rimo | C-förare 2wd | Opel | 6:01 | 57 | 18 | 2 | |||
8 | Marcus Engberg | MK Rimo | Ascona B | ||||||||
73 | Jonas Björnvad | Mälaröarnas MK | B-förare Grupp E | VW | 6:02 | 58 | 1 | ||||
1 | Uffe Björnvad | Mälaröarnas MK | Golf | ||||||||
94 | Lars Lindqvist | Almunge MK | C-förare 2wd | VW | 6:02 | 58 | 19 | ||||
9 | Mats Hägglund | Börje SK | Golf | ||||||||
Applicant: Mats Hägglund | |||||||||||
95 | Anders Jensen | Borlänge MK | C-förare 2wd | Toyota | 6:04 | 1:00 | 21 | 2 | |||
10 | Olle Björk | Borlänge MK | Starlet | ||||||||
80 | Magnus Wretman | Haninge MK | C-förare 2wd | VW | 6:05 | 1:01 | 22 | 1 | |||
11 | Peter Berglund | Haninge MK | Golf | ||||||||
66 | Stefan Edlund | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:06 | 1:02 | 16 | 1 | |||
3 | Stefan Eklund | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
71 | Tommy Ohlsson | Skepptuna MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:07 | 1:03 | 17 | 1 | |||
4 | Mattias Carlström | Märalöarnas MK | 242 | ||||||||
Applicant: LFT RACING TEAM | |||||||||||
82 | Mikael Hellqvist | Vallentuna MK | C-förare 2wd | VW | 6:07 | 1:03 | 24 | ||||
12 | Mårten Egertz | Vallentuna MK | Golf | ||||||||
65 | Michel Brundin | Almunge MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:11 | 1:07 | 21 | 4 | |||
5 | Emil Martinson | Almunge MK | 940 | ||||||||
72 | Tomas Ericsson | Films MK | B-förare Appendix K | Saab | 6:13 | 1:09 | 2 | ||||
1 | Henrik Andersén | Films MK | V4 | ||||||||
103 | Joakim Källberg | Örsundsbro MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:13 | 1:09 | 14 | ||||
2 | Andreas Ahlin | Örsundsbro MK | 244 | ||||||||
106 | Tomas Nyström | MK Rimo | C-förare Appendix K | Opel | 6:14 | 1:10 | 1 | ||||
1 | Mathias Waldegård | MK Rimo | Ascona B | ||||||||
37 | Peder Randonius | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Saab | 6:15 | 1:11 | 57 | 1 | |||
22 | Anne Randonius | Vallentuna MK | 9:3 Et | ||||||||
41 | Anders Spjuth | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 6:15 | 1:11 | 31 | ||||
4 | Jan Spjuth | Märlaröarnas MK | 940 | ||||||||
44 | Kent Brodin | Skepptuna MK | A-förare Grupp E | Ww | 6:17 | 1:13 | 2 | ||||
1 | Therese Brodin | Skepptuna MK | Golf | ||||||||
74 | Kjelle Ekström | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | Saab | 6:19 | 1:15 | 17 | 2 | |||
2 | Markus Bonte | Vallentuna MK | 99 | ||||||||
105 | Per-Åke Helgesson | Films MK | C-förare Appendix K | Saab | 6:19 | 1:15 | 5 | ||||
2 | Anders Hellman | Films MK | V4 96 | ||||||||
Applicant: Hälsinge Kött AB | |||||||||||
108 | Pär Hedström | Almunge MK | C-förare Grupp E | VW | 6:19 | 1:15 | |||||
1 | Lars Hedström | Almunge MK | Golf | ||||||||
102 | Gerhard Eklund | Örsundsbro MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:20 | 1:16 | 21 | 1 | |||
3 | Bengt-Åke Källberg | Örsundsbro MK | 244 | ||||||||
77 | Anders Jonsson | MK Rimo | B-förare Grupp E | Saab | 6:21 | 1:17 | 19 | 1 | |||
3 | Linda Jonsson | MK Rimo | 99 | ||||||||
112 | Patrik Forslöv | Skepptuna MK | C-förare Grupp E | Saab | 6:22 | 1:18 | 3 | 1 | |||
2 | Kristofer Sveijer | Rasbo MK | 99 | ||||||||
76 | Ricardo Hillesjö | Haninge MK | B-förare Grupp E | VW | 6:23 | 1:19 | 21 | 1 | |||
4 | Mats Eriksson | Haninge MK | Golf GT | ||||||||
107 | Stefan Pettersson | Rasbo MK | C-förare Appendix K | Ford | 6:23 | 1:19 | 9 | ||||
3 | Sören Westerman | Rasbo MK | Cortina GT | ||||||||
97 | Niklas Karlsson | Värmdö MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:24 | 1:20 | 25 | 1 | |||
4 | Hampus Hjort | Värmdö MK | 940 | ||||||||
Applicant: Värmdö Motorteknik | |||||||||||
104 | Stig Carlsson | Skepptuna MK | C-förare Appendix K | Volvo | 6:24 | 1:20 | 10 | ||||
4 | Björn Engblom | Skepptuna MK | 142 S | ||||||||
100 | Danny Mattsson | Rasbo MK | Volvo Original C-förare / N2 | Suzuki | 6:26 | 1:22 | 27 | 2 | |||
5 | Fredrik Thorszelius | Rasbo MK | Swift GTI | ||||||||
43 | Harry Nielsen | SMK Märsta | A-förare Grupp E | Volvo | 6:27 | 1:23 | 10 | 1 | |||
2 | Robert Eriksson | SMK Uppsala | 740 | ||||||||
109 | Ove Kindberg | Skepptuna MK | C-förare Grupp E | Opel | 6:30 | 1:26 | 11 | 3 | |||
3 | Maiju Niiniskorpi | Almunge MK | Kadett | ||||||||
111 | Tobias Hillbom | Films MK | C-förare Grupp E | Saab | 6:30 | 1:26 | 11 | ||||
3 | Roger Hillbom | Films MK | 99 | ||||||||
93 | Carolina Jurå | SMK Uppsala | C-förare 2wd | Opel | 6:32 | 1:28 | 49 | 2 | |||
13 | Dan Jurå | SMK Uppsala | Ascona B 2,4 | ||||||||
201 | Fredrik Ekendahl | Mälaröarnas MK | A-förare Appendix K | Saab | 6:41 | 1:37 | 43 | 9 | |||
2 | Jonas Lindvall | Botkyrka MK | Sport | ||||||||
Applicant: Team Ergo Nordic | |||||||||||
78 | Kenneth Karlsson | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | VW | 6:46 | 1:42 | 44 | 5 | |||
5 | Leif-Erik Karlsson | Skepptuna MK | Golf GT | ||||||||
101 | Andreas Palm | Uppsala MK | Volvo Original C-förare / N2 | Suzuki | 6:52 | 1:48 | 53 | 6 | |||
6 | Mikael Eriksson | Uppsala MK | Swift Mk1 | ||||||||
99 | Mikael Bergqvist | SMK Hälsinge | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 7:20 | 2:16 | 1:21 | 28 | |||
7 | Ola Swing | Bollnäs MK | 242 | ||||||||
115 | Jerry Hellund | Mälaröarnas MK | Ungdomsrally | Volvo | 7:42 | 2:38 | 22 | ||||
1 | Kjell Hellund | 240 | |||||||||
2 | Kjell Sandberg | Haninge MK | A-förare 4wd | Toyota | 9:52 | 4:48 | 4:48 | 2:10 | |||
10 | Mikael Ståhl | Haninge MK | Corolla WRC | ||||||||
79 | Martin Holmgren | Rasbo MK | C-förare 4wd | Mazda | 14:36 | 9:32 | 4:44 | ||||
1 | Lina Holmgren | 323 | |||||||||
91 | Fredrik Westerman | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 16:19 | 11:15 | 10:36 | 1:43 | |||
14 | Fredrik Andersson | Rasbo MK | Kadett GSI | ||||||||
113 | Mikael Höög | Rasbo MK | C-förare Grupp E | Ford | 17:07 | 12:03 | 10:48 | 48 | |||
5 | Roger Nyman | Rasbo MK | Sierra | ||||||||
Applicant: Zero Hero by MHF-ungdom | |||||||||||
9 | Erik Simonsson | Lima MS | A-förare 4wd | Mitsubishi | 19:43 | 14:39 | 14:39 | 2:36 | |||
11 | Joel Eriksson | Lima MS | Lancer Evo VI | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |