2012-10-20
Rikspokalen
Official final
On SS 3
143 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
15 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:47,9 |
|
|
|
1 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
16 |
|
Joachim Borg |
SMK Linde |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
2:48,6 |
0,7
|
0,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Christian von Lindberg |
Rasbo MK |
|
|
Escort WRC |
|
|
|
14 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:49,6 |
1,7
|
1,7
|
1,0
|
3 |
|
|
Anna Sjöberg |
Ljungby MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
18 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:50,1 |
2,2
|
2,2
|
0,5
|
4 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: Högdalens Bil o Skadecenter AB |
|
|
24 |
|
Roger Gustafsson |
Östernärkes RMC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:51,5 |
3,6
|
3,6
|
1,4
|
5 |
|
|
Marie Andersson |
SMK Örebro |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
30 |
|
Roland Eliasson |
Östgöta Bilsportförening |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:53,9 |
6,0
|
6,0
|
2,4
|
6 |
|
|
Reine Lundqvist |
Östgöta Bilsportförening |
|
|
Lancer VI |
|
|
|
26 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:54,5 |
6,6
|
6,6
|
0,6
|
7 |
|
|
Lukas Åkeson |
Gnesta MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
12 |
|
Jan-Olof Marklund |
Umeå AK |
A-förare 4 WD |
|
Lancia |
2:56,2 |
8,3
|
8,3
|
1,7
|
8 |
|
|
Micael Eriksson |
Vännäs MK |
|
|
Integrale 16v |
|
|
|
22 |
|
Bjorn Jacobson |
Värmdö MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:56,7 |
8,8
|
8,8
|
0,5
|
9 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
|
Impreza STi 555 |
|
|
|
32 |
|
Johan Holmberg |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
2:56,7 |
8,8
|
|
|
1 |
|
|
Henrik Appelskog |
Östergyllen Rally Club |
|
|
Swift S1600 |
|
|
Applicant: Nordh`s Lastmaskiner AB |
|
|
31 |
|
Joachim Carlström |
Gullabo RC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:57,5 |
9,6
|
9,6
|
0,8
|
10 |
|
|
Niklas Lind |
SMK Örebro |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
27 |
|
Mikael Gustafsson |
Ludvika MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:58,2 |
10,3
|
10,3
|
0,7
|
11 |
|
|
Ola Persson |
Rasbo MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
36 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
2:59,2 |
11,3
|
2,5
|
1,0
|
2 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
105 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
Appendix K |
|
Volvo |
2:59,6 |
11,7
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
|
|
39 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:59,9 |
12,0
|
3,2
|
0,3
|
3 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
110 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:00,3 |
12,4
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
116 |
|
Joakim Irebrand |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
3:00,7 |
12,8
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Kimmo Paavilainen |
Vallentuna MK |
|
|
206 |
|
|
|
34 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:00,9 |
13,0
|
4,2
|
0,2
|
4 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
40 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:01,5 |
13,6
|
4,8
|
0,6
|
5 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
25 |
|
Nicklas Hjerpe |
Norrköpings MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:02,1 |
14,2
|
14,2
|
0,6
|
12 |
|
|
Mathias Gårdman |
Norrköpings MK |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
|
38 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:02,3 |
14,4
|
5,6
|
0,2
|
6 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
46 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:02,6 |
14,7
|
5,9
|
0,3
|
7 |
|
|
Reine Nyberg |
Forshaga MC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: PROMT AB |
|
|
53 |
|
Leif Wretman |
Haninge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:03,7 |
15,8
|
7,0
|
1,1
|
8 |
|
|
Björn Andersen |
Haninge MK |
|
|
242 |
|
|
|
47 |
|
Jimmie Walfridson |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:03,8 |
15,9
|
7,1
|
0,1
|
9 |
|
|
Patrik Barth |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
49 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:03,8 |
15,9
|
7,1
|
|
9 |
|
|
Uffe Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
42 |
|
Magnus Johansson |
Östgöta Bsf |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:03,9 |
16,0
|
7,2
|
0,1
|
11 |
|
|
Andreas Johansson |
Östgöta Bsf |
|
|
240 |
|
|
|
133 |
|
David Westrin |
SMK Motala Bil |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:04,5 |
16,6
|
3,8
|
0,6
|
2 |
|
|
Kim Göransson |
SMK Motala Bil |
|
|
940 |
|
|
|
37 |
|
Robert Andersson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
3:04,8 |
16,9
|
8,1
|
0,3
|
12 |
|
|
Carl Gustaf Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
41 |
|
Peder Hadarson |
SMK Eksjö |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:05,0 |
17,1
|
8,3
|
0,2
|
13 |
|
|
Niklas Melin |
Nässjö MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
74 |
|
Emil Bergkvist |
Hofors MS |
VOC Elit A |
|
Volvo |
3:05,9 |
18,0
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Anders Banger |
Ljusdals MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
129 |
|
Jukka Latvasalo |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:05,9 |
18,0
|
5,2
|
|
3 |
|
|
Nikals Lundkvist |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.finess.se |
|
|
44 |
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:06,2 |
18,3
|
9,5
|
0,3
|
14 |
|
|
Carolin Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: T.I.A i Vaxholm |
|
|
29 |
|
Johnny Ericsson |
Mälaröarnas MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:06,6 |
18,7
|
18,7
|
0,4
|
13 |
|
|
Markku Kangas |
Sandvikens MK |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
60 |
|
Tore Sandberg |
Vimmerby MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:07,9 |
20,0
|
11,2
|
1,3
|
15 |
|
|
Patrik Knutsson |
Nässjö MK |
|
|
244 |
|
|
|
113 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:08,3 |
20,4
|
7,6
|
0,4
|
4 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 GL |
|
|
Applicant: HL service Laxå |
|
|
119 |
|
Pelle Berg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
3:08,4 |
20,5
|
7,7
|
0,1
|
5 |
|
|
Conny Isemo |
Munkfors MC |
|
|
Compact M3 |
|
|
|
132 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:08,7 |
20,8
|
8,0
|
0,3
|
6 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Bjuhrs Bil AB |
|
|
73 |
|
Morgan Olsson |
Vimmerby MS |
VOC Elit A |
|
Volvo |
3:09,2 |
21,3
|
3,3
|
0,5
|
2 |
|
|
Jonas Sandberg |
Norrköpings MK |
|
|
740 |
|
|
|
59 |
|
Peter Hellström |
MK Kopparberg |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:09,3 |
21,4
|
12,6
|
0,1
|
16 |
|
|
Rikard Eliasson |
SMK Arboga |
|
|
Corsa 1600 |
|
|
|
106 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
Appendix K |
|
Ford |
3:09,6 |
21,7
|
10,0
|
0,3
|
2 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
109 |
|
Bengt Johansson |
Nollåtta MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:09,7 |
21,8
|
9,4
|
0,1
|
2 |
|
|
Cay Nyberg |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
58 |
|
Björn Pauli |
SMK Motala Bil |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:10,2 |
22,3
|
13,5
|
0,5
|
17 |
|
|
Mattias Fransson |
Östergyllen RC |
|
|
242 |
|
|
|
101 |
|
Henrik Boivie |
Almunge MK |
Appendix K |
|
Ford |
3:10,6 |
22,7
|
11,0
|
0,4
|
3 |
|
|
Micael Björklund |
Rasbo MK |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden |
|
|
135 |
|
Alexander Cruse |
Kils MK Bil |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:11,5 |
23,6
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
240 |
|
|
Applicant: valbo alltjänst |
|
|
77 |
|
Joakim Larsson |
Laxå MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
3:11,8 |
23,9
|
5,9
|
0,3
|
3 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
112 |
|
Kimmo Frondelius |
Katrineholms MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:11,8 |
23,9
|
11,5
|
|
3 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineolms MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
126 |
|
Jörgen Andersson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
VW |
3:12,2 |
24,3
|
11,5
|
0,4
|
7 |
|
|
Björn Karlsson |
SMK Örebro |
|
|
Golf III |
|
|
|
96 |
|
Ove Lundström |
MK Kopparberg |
Appendix K |
|
Opel |
3:12,7 |
24,8
|
13,1
|
0,5
|
4 |
|
|
Jacob Skoglund |
MK Kopparberg |
|
|
Ascona A |
|
|
|
69 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
VOC Elit A |
|
Volvo |
3:13,6 |
25,7
|
7,7
|
0,9
|
4 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
125 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:13,8 |
25,9
|
13,1
|
0,2
|
8 |
|
|
Mikael Lönnström |
Nora MK |
|
|
242 |
|
|
|
137 |
|
Jonas Thorsell |
Falköpings MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:13,8 |
25,9
|
2,3
|
|
2 |
|
|
Jens Thorsell |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
111 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:14,0 |
26,1
|
13,7
|
0,2
|
4 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
138 |
|
Ola Wingren |
SMK Hörby |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:15,0 |
27,1
|
3,5
|
1,0
|
3 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
740 |
|
|
|
147 |
|
Andreas Arwidson |
Falköpings MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:15,0 |
27,1
|
|
|
1 |
|
|
Joakim Sjöberg |
Falköpings MK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
6 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
3:15,1 |
27,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS FINNERÖDJA AB |
|
|
75 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
VOC Elit A |
|
Volvo |
3:15,2 |
27,3
|
9,3
|
0,1
|
5 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
3 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:15,6 |
27,7
|
0,5
|
0,4
|
2 |
|
|
Börje Engström |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
104 |
|
Sören Olsson |
Films MK |
Appendix K |
|
Volvo |
3:15,6 |
27,7
|
16,0
|
|
5 |
|
|
Erik Davidsson |
Almunge MK |
|
|
242 |
|
|
|
54 |
|
Lars-Erik Andersson |
Haninge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:15,8 |
27,9
|
19,1
|
0,2
|
18 |
|
|
Kjell-Åke Andersson |
Haninge MK |
|
|
Corsa GSI |
|
|
|
121 |
|
Tomas Ingberg |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:15,8 |
27,9
|
15,1
|
|
9 |
|
|
Magnus Jonsson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
79 |
|
Mats Palmqvist |
Fagersta MK |
Grupp E |
|
Saab |
3:16,0 |
28,1
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Fredrik Segerström |
Fagersta MK |
|
|
99 |
|
|
|
122 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:16,1 |
28,2
|
15,4
|
0,1
|
10 |
|
|
Christan Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
|
139 |
|
Dennis Askling |
Hallsbergs MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:16,1 |
28,2
|
4,6
|
|
4 |
|
|
Johan Elofsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
|
71 |
|
Per-Ola Thörnberg |
Vetlanda RRC |
VOC Elit A |
|
Volvo |
3:16,7 |
28,8
|
10,8
|
0,6
|
6 |
|
|
Oscar Almquist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
120 |
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
3:16,8 |
28,9
|
16,1
|
0,1
|
11 |
|
|
Jonas Bergsander |
Kullings MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
62 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:17,4 |
29,5
|
20,7
|
0,6
|
19 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
127 |
|
Andreas Sandin |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:17,5 |
29,6
|
16,8
|
0,1
|
12 |
|
|
Richard Karlsson |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
|
52 |
|
Christer Åkerlund |
Teknis MC |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:17,7 |
29,8
|
21,0
|
0,2
|
20 |
|
|
Ted Nytting |
Nora MK |
|
|
Corsa 1600 |
|
|
|
66 |
|
Mats Eriksson |
Haninge MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
3:17,7 |
29,8
|
21,0
|
|
20 |
|
|
Roger Eriksson |
Haninge MK |
|
|
Escort |
|
|
|
114 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:17,7 |
29,8
|
17,0
|
|
13 |
|
|
Jonas Holm |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
|
80 |
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
Grupp E |
|
VW |
3:17,8 |
29,9
|
1,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
144 |
|
Johan Lundqvist |
SMK Trollhättan |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:17,9 |
30,0
|
6,4
|
0,1
|
5 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
70 |
|
Frank Hoffmann |
SMK Linde |
VOC Elit A |
|
Volvo |
3:18,3 |
30,4
|
12,4
|
0,4
|
7 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
117 |
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:18,5 |
30,6
|
17,8
|
0,2
|
14 |
|
|
Kent-Åke Stenbäck |
Forshaga MC |
|
|
240 |
|
|
|
61 |
|
Tony Olsson |
SMK Karlskoga |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
3:18,6 |
30,7
|
21,9
|
0,1
|
22 |
|
|
Fredrik Karlsson |
SMK Karlskoga |
|
|
Sunny |
|
|
|
5 |
|
Erik Brodin |
Skutskärs MS |
Ungdomsrally |
|
Opel |
3:18,7 |
30,8
|
3,6
|
0,1
|
3 |
|
|
Erik Westin |
Skutskärs MS |
|
|
Kadett |
|
|
|
93 |
|
Håkan Westlund |
Almunge MK |
Appendix K |
|
Opel |
3:18,8 |
30,9
|
19,2
|
0,1
|
6 |
|
|
Daniel Westlund |
Almunge MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
63 |
|
Kent Nordquist |
Vansbro MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:19,3 |
31,4
|
22,6
|
0,5
|
23 |
|
|
Per-Erik Hellström |
Fredriksbergs MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
8 |
|
Mattias Hallberg |
Haninge MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:19,4 |
31,5
|
4,3
|
0,1
|
4 |
|
|
Ove Österberg |
Haninge MK |
|
|
940 |
|
|
|
201 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:19,4 |
31,5
|
7,9
|
|
6 |
|
|
Helena Bengtsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
134 |
|
Magnus Yxsjö Andersson |
SMK Örebro |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
3:19,6 |
31,7
|
18,9
|
0,2
|
15 |
|
|
Anna-Karin Yxsjö |
SMK Örebro |
|
|
325i |
|
|
|
4 |
|
Tobias Pettersson |
V:a Östergötlands MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:19,8 |
31,9
|
4,7
|
0,2
|
5 |
|
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
140 |
|
Markus Theorin |
Skillingaryds MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:20,0 |
32,1
|
8,5
|
0,2
|
7 |
|
|
Stefan Ohlson |
Teknis MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bergfors snickerifabrik |
|
|
64 |
|
Mats Moberg |
Östergyllen RC |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:20,4 |
32,5
|
23,7
|
0,4
|
24 |
|
|
Thorbjörn Olofsson |
Östergyllen RC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
143 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:20,5 |
32,6
|
9,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Björn Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: GUSTAVSSON MOTORSPORT |
|
|
148 |
|
Johan Åkeson |
Gnesta MK |
C-förare 4 WD |
|
Audi |
3:20,5 |
32,6
|
5,5
|
|
2 |
|
|
Mikael Rosvall |
Gnesta MK |
|
|
S2 Quattro |
|
|
|
123 |
|
P-A Hüllert |
Tidaholms MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:20,9 |
33,0
|
20,2
|
0,4
|
16 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
94 |
|
Christoffer Söderberg |
Rasbo MK |
Appendix K |
|
Opel |
3:22,6 |
34,7
|
23,0
|
1,7
|
7 |
|
|
Per Cristensen |
Almunge MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
85 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
Grupp E |
|
Volvo |
3:22,9 |
35,0
|
6,9
|
0,3
|
3 |
|
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
|
|
740 |
|
|
|
103 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
Appendix K |
|
Opel |
3:23,7 |
35,8
|
24,1
|
0,8
|
8 |
|
|
Lars Fyrby |
MK Rimo |
|
|
Ascona B |
|
|
|
152 |
|
Janne Eriksson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
3:24,3 |
36,4
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Håkan Johansson |
Säffle MC |
|
|
325 |
|
|
|
178 |
|
Kim Lönnström |
Nora MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:24,8 |
36,9
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Pontus Lönnström |
Nora MK |
|
|
244 GLT |
|
|
|
158 |
|
Christian Granfors |
Kolsva MS |
C-förare 2 WD |
|
Suzuki |
3:24,9 |
37,0
|
0,6
|
0,1
|
2 |
|
|
Caroline Östmark |
Kolsva MS |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: Östmarks Bildemo o service Ab |
|
|
165 |
|
Magnus Eriksson |
Laxå MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:24,9 |
37,0
|
0,1
|
|
2 |
|
|
Morgan Eriksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: EMS FINNERÖDJA AB |
|
|
45 |
|
Mats Larsson |
Nora MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:25,1 |
37,2
|
28,4
|
0,2
|
25 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
|
|
65 |
|
Tony Cederfeldt |
Teknis MC |
VOC Elit A |
|
Suzuki |
3:25,1 |
37,2
|
19,2
|
|
8 |
|
|
Martin Holmdahl |
MK Ran Askersund |
|
|
Swift |
|
|
|
100 |
|
Mats Wassberg |
Säffle MC |
Appendix K |
|
Saab |
3:25,1 |
37,2
|
25,5
|
|
9 |
|
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
|
|
V4 |
|
|
|
171 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:25,5 |
37,6
|
0,7
|
0,4
|
3 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
10 |
|
Markus Karlsson |
SMK Nyköping |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:25,6 |
37,7
|
10,5
|
0,1
|
6 |
|
|
Sven Karlsson |
Björkviks MC |
|
|
244 |
|
|
Applicant: hot rod hill racing |
|
|
151 |
|
Emil Carneling |
Katrineholms MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
3:25,7 |
37,8
|
1,4
|
0,1
|
3 |
|
|
Henrik Dahlgren |
Katrineholms MK |
|
|
E36 325 |
|
|
|
155 |
|
Henrik Carlzon |
MK Kopparberg |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:26,9 |
39,0
|
2,6
|
1,2
|
4 |
|
|
Håkan Eliasson |
MK Kopparberg |
|
|
Kadett GSI |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
136 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:27,3 |
39,4
|
15,8
|
0,4
|
9 |
|
|
John Falk |
SMK Örebro |
|
|
940 |
|
|
|
102 |
|
Hasse Alamaa |
Munkfors MC |
Appendix K |
|
Saab |
3:28,0 |
40,1
|
28,4
|
0,7
|
10 |
|
|
Peter Björlin |
Munkfors MC |
|
|
99 T |
|
|
|
56 |
|
Hans Svedberg |
Karlskoga MF |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
3:28,5 |
40,6
|
31,8
|
0,5
|
26 |
|
|
Karl-Fredrik Westlund |
Degerfors RC |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
78 |
|
Mats Adolfsson |
Nässjö MK |
Grupp E |
|
VW |
3:29,9 |
42,0
|
13,9
|
1,4
|
4 |
|
|
Roger Andersson |
Nässjö MK |
|
|
Polo GTI |
|
|
|
163 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:30,9 |
43,0
|
6,1
|
1,0
|
4 |
|
|
Rebecka Stenblom |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
76 |
|
Ronnie Lönn |
Mälaröarnas MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
3:31,6 |
43,7
|
25,7
|
0,7
|
9 |
|
|
Stefan Eklund |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
172 |
|
Linus Flodin |
Kils MK Bil |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:31,7 |
43,8
|
6,9
|
0,1
|
5 |
|
|
Tobias Fredriksson |
|
|
|
944 |
|
|
|
95 |
|
Johan Arwidson |
Falköpings MK |
Appendix K |
|
Volvo |
3:32,0 |
44,1
|
32,4
|
0,3
|
11 |
|
|
Kasper Kjär |
Falköpings MK |
|
|
142 |
|
|
|
141 |
|
Tommy Ohlsson |
Skepptuna MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:32,5 |
44,6
|
21,0
|
0,5
|
10 |
|
|
John Ohlsson |
Skepptuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
161 |
|
Jörgen Johansson |
Fredriksbergs MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:32,8 |
44,9
|
8,5
|
0,3
|
5 |
|
|
Robert Thunström |
Fredriksbergs MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
164 |
|
Micke Larsson |
Rönne MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:33,2 |
45,3
|
8,4
|
0,4
|
6 |
|
|
Mats Carlsson |
Rönne MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HL SERVICE i LAXÅ |
|
|
167 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:33,2 |
45,3
|
8,4
|
|
6 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
99 |
|
Tomas Åkeson |
Teknis MC |
Appendix K |
|
Ford |
3:33,3 |
45,4
|
33,7
|
0,1
|
12 |
|
|
Anders Fantenberg |
Teknis MC |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
131 |
|
Rickard Ekblom |
Värmdö MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:33,7 |
45,8
|
33,0
|
0,4
|
17 |
|
|
Håkan Ehrsson |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp racing |
|
|
175 |
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:33,8 |
45,9
|
9,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Peter Sedig |
Rönne MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
90 |
|
Karl-Bertil Ling |
Kolsva MS |
Appendix K |
|
Opel |
3:34,0 |
46,1
|
34,4
|
0,2
|
13 |
|
|
Jan Nilsson |
Kolsva MS |
|
|
Rekord Coupé 6:a |
|
|
|
89 |
|
Greger Hedin |
Västerås MS |
Appendix K |
|
Ford |
3:34,1 |
46,2
|
34,5
|
0,1
|
14 |
|
|
Bo Liljeroos |
Västerås MS |
|
|
Cortina Lotus |
|
|
Applicant: Olsbergs MSE |
|
|
84 |
|
Erik Öberg |
Hofors MS |
Grupp E |
|
VW |
3:34,8 |
46,9
|
18,8
|
0,7
|
5 |
|
|
Pontus Dahlund |
AMF Årsunda |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
142 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:35,1 |
47,2
|
23,6
|
0,3
|
11 |
|
|
Niclas Börjeson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
88 |
|
Bengt-Göran Jonsson |
Teknis MC |
Appendix K |
|
Ford |
3:35,5 |
47,6
|
35,9
|
0,4
|
15 |
|
|
Henrik Mellstig |
Teknis MC |
|
|
Cortina |
|
|
|
146 |
|
Tom Hansson |
Mälaröarnas MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
3:36,9 |
49,0
|
25,4
|
1,4
|
12 |
|
|
Andreas Liljeberg |
Mälaröarnas MK |
|
|
240 |
|
|
|
166 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:36,9 |
49,0
|
12,1
|
|
9 |
|
|
Per Markusson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
91 |
|
Svein Petter Silseth |
NAF Msp Asker o Bærum |
Appendix K |
|
Ford |
3:38,9 |
51,0
|
39,3
|
2,0
|
16 |
|
|
Petter Silseth |
NAF Msp Asker o Bærum |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
177 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:40,0 |
52,1
|
15,2
|
1,1
|
10 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
83 |
|
John Hedlund |
Toarps MK |
Grupp E |
|
VW |
3:40,3 |
52,4
|
24,3
|
0,3
|
6 |
|
|
Peter Olsson |
Toarps MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
149 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
C-förare 4 WD |
|
Subaru |
3:41,6 |
53,7
|
26,6
|
1,3
|
3 |
|
|
Niklas Andersson |
08 MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
169 |
|
André Eriksson |
MK Kopparberg |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:41,6 |
53,7
|
16,8
|
|
11 |
|
|
Micael Eriksson |
MK Kopparberg |
|
|
940 |
|
|
|
170 |
|
Ronny Adolfsson |
Finspångs MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:41,9 |
54,0
|
17,1
|
0,3
|
12 |
|
|
Jimmy Aolfsson |
Finspångs MS |
|
|
240 |
|
|
|
168 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:45,8 |
57,9
|
21,0
|
3,9
|
13 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
179 |
|
Nils Larsson |
SMK Örebro |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:46,9 |
59,0
|
22,1
|
1,1
|
14 |
|
|
Andreas Hjalmarsson |
SMK Örebro |
|
|
244 |
|
|
|
82 |
|
Johan Engberg |
SMK Gävle |
Grupp E |
|
VW |
3:47,0 |
59,1
|
31,0
|
0,1
|
7 |
|
|
Leif-Göran Engberg |
SMK Gävle |
|
|
Golf |
|
|
|
87 |
|
Lars Larsson |
MK Kopparberg |
Appendix K |
|
VW |
3:48,5 |
1:00,6
|
48,9
|
1,5
|
17 |
|
|
Leif Logrell |
Östernärkes RMC |
|
|
1500 S |
|
|
|
81 |
|
Dennis Hartman |
Värmdö MK |
Grupp E |
|
Saab |
3:48,8 |
1:00,9
|
32,8
|
0,3
|
8 |
|
|
Rille Tillberg |
Värmdö MK |
|
|
99 |
|
|
|
150 |
|
Calle Fincken |
Värmdö MK |
C-förare 2 WD |
|
Škoda |
3:52,3 |
1:04,4
|
28,0
|
3,5
|
6 |
|
|
Mario Fincken |
Värmdö MK |
|
|
Favorit |
|
|
|
174 |
|
Leif Nilsson |
Mälaröarnas MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:53,5 |
1:05,6
|
28,7
|
1,2
|
15 |
|
|
Micke Friberg |
Mälaröarnas MK |
|
|
244 |
|
|
|
92 |
|
Sven Erick Fröling |
SMK Motala Bil |
Appendix K |
|
Volvo |
3:57,1 |
1:09,2
|
57,5
|
3,6
|
18 |
|
|
Lars Tendler |
SMK Motala Bil |
|
|
142 |
|
|
|
9 |
|
Simon Andersson |
Dals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:00,8 |
1:12,9
|
45,7
|
3,7
|
7 |
|
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
173 |
|
Fredrik Fält |
Storfors MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:04,9 |
1:17,0
|
40,1
|
4,1
|
16 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
|
242 |
|
|
|
156 |
|
Krister Morén |
Kolsva MS |
C-förare 2 WD |
|
Suzuki |
4:10,2 |
1:22,3
|
45,9
|
5,3
|
7 |
|
|
Marcus Morén |
Kolsva MS |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
33 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
4:26,2 |
1:38,3
|
1:29,5
|
16,0
|
27 |
|
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
107 |
|
Rolf Karlsson |
SMK Arboga |
Appendix K |
|
Volvo |
4:30,6 |
1:42,7
|
1:31,0
|
4,4
|
19 |
|
|
Hans-Erik Karning |
SMK Arboga |
|
|
144 |
|
|
Applicant: PRO Rallyteam |
|
|
35 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
13:40,0 |
10:52,1
|
10:43,3
|
9:09,4
|
28 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Corolla |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|