2013-03-09
LBC-Ruschen
Official final
On SS 3
70 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
12 |
|
Mats Jonsson |
Forshaga MC |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
11:08,1 |
|
|
|
1 |
|
|
Johnny Johansson |
SMK Lindesberg |
|
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: BILAM |
|
|
10 |
|
Jari Saarinen |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
11:08,6 |
0,5
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Cindy Bruggemann |
Tjust MK |
|
|
Focus |
|
|
|
11 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
11:08,8 |
0,7
|
0,7
|
0,2
|
3 |
|
|
Bo Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
Fiesta Rrc |
|
|
Applicant: Torv o Maskinentreprenad |
|
|
9 |
|
Markus Hällbo |
Säters MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:24,8 |
16,7
|
16,7
|
16,0
|
4 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
7 |
|
Tommy Vestlund |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:32,0 |
23,9
|
23,9
|
7,2
|
5 |
|
|
Håkan Palm |
Björnjägarns RC |
|
|
Lancer Evo Vll |
|
|
|
8 |
|
Peter Appelskog |
Östergyllen RC |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
11:34,7 |
26,6
|
26,6
|
2,7
|
6 |
|
|
Pelle Carlsson |
Östergyllen RC |
|
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: Team Appelskogs Bil |
|
|
6 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:41,4 |
33,3
|
33,3
|
6,7
|
7 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: Högdalens Bil o Skadecenter AB |
|
|
3 |
|
Jan-Erik Folkesson |
SMK Örebro |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:44,0 |
35,9
|
35,9
|
2,6
|
8 |
|
|
Fredrik Hildingsson |
SMK Örebro |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO |
|
|
5 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:54,8 |
46,7
|
46,7
|
10,8
|
9 |
|
|
Joakim Svan |
Borlänge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
2 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:00,7 |
52,6
|
52,6
|
5,9
|
10 |
|
|
Marie Abrahamsson |
SMK Dala |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
27 |
|
Jan Johansson |
Frykdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
12:01,3 |
53,2
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Nicklas Edvardsson |
Taxinge MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
4 |
|
Conny Nyström |
SMK Söderhamn |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:11,3 |
1:03,2
|
1:03,2
|
10,0
|
11 |
|
|
Tomas Ekman |
SMK Söderhamn |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
26 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
12:13,3 |
1:05,2
|
12,0
|
2,0
|
2 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
28 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
12:15,8 |
1:07,7
|
14,5
|
2,5
|
3 |
|
|
Birgitta Levin |
Lima MS |
|
|
205 GTI |
|
|
|
25 |
|
Lars Fältman |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
12:17,9 |
1:09,8
|
16,6
|
2,1
|
4 |
|
|
Tomas Åhman |
SMK Uppsala |
|
|
Corolla |
|
|
|
34 |
|
Johan Eriksson |
Ludvika MS |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
12:18,0 |
1:09,9
|
16,7
|
0,1
|
5 |
|
|
Ola Persson |
Rasbo MK |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
Applicant: Flat Out Rally Team |
|
|
1 |
|
Leif Wretman |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:20,2 |
1:12,1
|
1:12,1
|
2,2
|
12 |
|
|
Björn Andersen |
Haninge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
24 |
|
Tomas Bergman |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:20,4 |
1:12,3
|
19,1
|
0,2
|
6 |
|
|
Magnus Proos |
Härjedalens AK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
31 |
|
Erik Lindroth |
Mora MK |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
12:23,1 |
1:15,0
|
21,8
|
2,7
|
7 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
35 |
|
Lars Stugemo |
KAK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:23,4 |
1:15,3
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Jonny Olofsson |
Umeå AK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
23 |
|
Christian Gustavson |
Ludvika MS |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:30,2 |
1:22,1
|
28,9
|
6,8
|
8 |
|
|
Benny Persson |
Ludvika MS |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
|
33 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:36,0 |
1:27,9
|
34,7
|
5,8
|
9 |
|
|
Lars-Åke Persson |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
40 |
|
Daniel Ullbors |
Mora MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Opel |
12:39,3 |
1:31,2
|
|
3,3
|
1 |
|
|
Johanna Sundberg |
Mora MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
19 |
|
Kenth Östlund |
Hedesunda MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:43,2 |
1:35,1
|
41,9
|
3,9
|
10 |
|
|
Hans Ädel |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
38 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:44,0 |
1:35,9
|
4,7
|
0,8
|
2 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
22 |
|
Per-Anders Högsäter |
SMK Eda |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:44,1 |
1:36,0
|
42,8
|
0,1
|
11 |
|
|
David Mård |
MK Team Treske |
|
|
240 |
|
|
|
30 |
|
Martin Lindh |
Hedesunda MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:44,8 |
1:36,7
|
43,5
|
0,7
|
12 |
|
|
Daniel Norling |
Hedesunda MK |
|
|
240 |
|
|
|
41 |
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:48,8 |
1:40,7
|
9,5
|
4,0
|
3 |
|
|
Kent-Åke Stenbäck |
Forshaga MC |
|
|
240 |
|
|
|
13 |
|
Mikael Wisti |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:49,7 |
1:41,6
|
48,4
|
0,9
|
13 |
|
|
Bengt Lank |
Fagersta MK |
|
|
244 |
|
|
|
52 |
|
Arne Rådström |
MK Ratten |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
12:51,0 |
1:42,9
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Henning Greek |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
53 |
|
Emil Bergkvist |
Hofors MS |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
12:54,0 |
1:45,9
|
3,0
|
3,0
|
2 |
|
|
Emil Eklund |
Gästrike RT |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
54 |
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
12:54,5 |
1:46,4
|
3,5
|
0,5
|
3 |
|
|
Robin Jonsson |
Järbo MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: JÄRBO ALLTECH |
|
|
101 |
|
Jens E. Eriksen |
NAF Msp A o B |
B/C-förare 2 WD |
|
Citroën |
13:04,1 |
1:56,0
|
24,8
|
9,6
|
4 |
|
|
Trond H. Østheim |
NMK Hadeland |
|
|
C2 R2 Max |
|
|
|
58 |
|
Per-Ola Thörnberg |
Vetlanda RRC |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:05,5 |
1:57,4
|
14,5
|
1,4
|
4 |
|
|
Oscar Almquist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
42 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:10,5 |
2:02,4
|
31,2
|
5,0
|
5 |
|
|
Per-Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
64 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:11,6 |
2:03,5
|
20,6
|
1,1
|
5 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
44 |
|
Evelina Olofsson |
Hofors MS |
B/C-förare 2 WD |
|
Opel |
13:12,6 |
2:04,5
|
33,3
|
1,0
|
6 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
|
Corsa A GSI |
|
|
Applicant: Hofors Autoservice AB |
|
|
61 |
|
Jochen Walter |
Voc-germany |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:18,0 |
2:09,9
|
27,0
|
5,4
|
6 |
|
|
Sofie Lundmark |
Piteå MS |
|
|
940 |
|
|
|
59 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:22,7 |
2:14,6
|
31,7
|
4,7
|
7 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
67 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:23,3 |
2:15,2
|
32,3
|
0,6
|
8 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O´Learys Racing |
|
|
56 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:24,7 |
2:16,6
|
33,7
|
1,4
|
9 |
|
|
Tina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
66 |
|
Jon Johansson |
Idkerbergets MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:25,7 |
2:17,6
|
34,7
|
1,0
|
10 |
|
|
Alex Famme |
Idkerbergets MK |
|
|
740 |
|
|
|
68 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:26,1 |
2:18,0
|
35,1
|
0,4
|
11 |
|
|
Daniel Andersson |
Almunge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri Ab |
|
|
60 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:26,6 |
2:18,5
|
35,6
|
0,5
|
12 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
63 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:33,5 |
2:25,4
|
42,5
|
6,9
|
13 |
|
|
Kristoffer Gustavsson |
Björkviks MC |
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:33,6 |
2:25,5
|
42,6
|
0,1
|
14 |
|
|
Mikael Schuster |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
49 |
|
Jörgen Johansson |
Fredriksberg |
B/C-förare 2 WD |
|
Opel |
13:33,8 |
2:25,7
|
54,5
|
0,2
|
7 |
|
|
Robert Thunström |
Fredriksbergs MK |
|
|
Ascona 2,4 |
|
|
|
17 |
|
Arne Bäckström |
Haninge MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
13:35,5 |
2:27,4
|
1:34,2
|
1,7
|
14 |
|
|
Ricardo Hillesjö |
Haninge MK |
|
|
Clio |
|
|
|
77 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:35,5 |
2:27,4
|
44,5
|
|
15 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
76 |
|
Kent Ola Björklund |
MK Ratten |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:35,6 |
2:27,5
|
44,6
|
0,1
|
16 |
|
|
Patrik Barth |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
62 |
|
Martin Eliasson |
Skutskärs MS |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:39,0 |
2:30,9
|
48,0
|
3,4
|
17 |
|
|
Joakim Renberg |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
88 |
|
Pontus Lönnström |
Nora MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:42,7 |
2:34,6
|
|
3,7
|
1 |
|
|
Mikael Lönnström |
Nora MK |
|
|
244 |
|
|
|
78 |
|
Karl Friedrich Beck |
|
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:43,4 |
2:35,3
|
52,4
|
0,7
|
18 |
|
|
Stefanie Fritzensmeier |
Sfg Lippe |
|
|
940 |
|
|
|
84 |
|
Alexander Westlund |
Gestrike RT |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:44,1 |
2:36,0
|
1,4
|
0,7
|
2 |
|
|
Anders Westlund |
AMF Årsunda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Westlunds entrprenad AB |
|
|
65 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
13:49,3 |
2:41,2
|
58,3
|
5,2
|
19 |
|
|
Magnus Jensen |
Eskilstuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
90 |
|
Daniel Röjsel |
SMK Dala |
Ungdomsrally |
|
VW |
13:59,8 |
2:51,7
|
17,1
|
10,5
|
3 |
|
|
Christer Steen |
Svärdsjö MK |
|
|
Golf |
|
|
|
69 |
|
Ove Lindblom |
Grangärde RRC |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
14:06,1 |
2:58,0
|
1:15,1
|
6,3
|
20 |
|
|
Kjell Hellqvist |
Fredriksbergs MK |
|
|
940 |
|
|
|
89 |
|
Linus Granlund |
Järbo MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:10,1 |
3:02,0
|
27,4
|
4,0
|
4 |
|
|
Hans Liebenholtz |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
75 |
|
Fredrik Jonasson |
Krokoms MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
14:10,5 |
3:02,4
|
1:19,5
|
0,4
|
21 |
|
|
Jimmy Nesterud |
Jämtlands MK |
|
|
244 |
|
|
|
91 |
|
Ida Granegärd |
SMK Hedemora |
Ungdomsrally |
|
Ford |
14:22,0 |
3:13,9
|
39,3
|
11,5
|
5 |
|
|
Peter Granegärd |
SMK Hedemora |
|
|
Escort |
|
|
|
71 |
|
Christoffer Engström |
MK Team Westom |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
14:23,5 |
3:15,4
|
1:32,5
|
1,5
|
22 |
|
|
Emma Eriksson |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
82 |
|
Erika Söderman |
Mora MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Opel |
14:28,0 |
3:19,9
|
1:37,0
|
4,5
|
23 |
|
|
Michelle Söderman |
Mora MK |
|
|
Calibra |
|
|
|
72 |
|
Jens Sjöström |
Malungs MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
14:33,7 |
3:25,6
|
1:42,7
|
5,7
|
24 |
|
|
Patrik Hårdén |
Malungs MK |
|
|
940 |
|
|
|
85 |
|
Lina Björklund |
Rättvik RK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:36,5 |
3:28,4
|
53,8
|
2,8
|
6 |
|
|
Patrik Lindberg |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
46 |
|
Rolf Harald Møller |
NAF Motorsport Asker og Bærum |
B/C-förare 2 WD |
|
Opel |
14:44,2 |
3:36,1
|
2:04,9
|
7,7
|
8 |
|
|
Atle Jensen |
NAF Motorsport Asker og Bærum |
|
|
Corsa A |
|
|
|
81 |
|
Johan Larsson |
Fredriksbergs MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Saab |
15:15,9 |
4:07,8
|
2:24,9
|
31,7
|
25 |
|
|
Erik Larsson |
Fredriksbergs MK |
|
|
99 |
|
|
|
83 |
|
Linda Persson |
MK Ratten |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Suzuki |
15:20,7 |
4:12,6
|
2:29,7
|
4,8
|
26 |
|
|
Viktoria Arnesson |
Likenäs MK |
|
|
Swift Mk1 |
|
|
|
80 |
|
Ove Björklund |
MK Ratten |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
15:40,6 |
4:32,5
|
2:49,6
|
19,9
|
27 |
|
|
Per Täppers |
MK Ratten |
|
|
244 |
|
|
|
79 |
|
Stefan Lindberg |
Idkerbergets MK |
VOC / Grupp N <1600 / Grp. E |
|
Volvo |
16:38,4 |
5:30,3
|
3:47,4
|
57,8
|
28 |
|
|
Patrik Albinsson |
Fredriksberg MK |
|
|
244 |
|
|
|
47 |
|
Morten Storsveen |
NAF Øvre Østfold |
B/C-förare 2 WD |
|
Nissan |
32:47,8 |
21:39,7
|
20:08,5
|
16:09,4
|
9 |
|
|
Oscar Solberg |
|
|
|
Micra |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|