2013-06-08
Bresonstrofén
Official final
On SS 1
124 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 13 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 WD Toyota 4:36,5
1   Peter Johansson Uppsala MK   Corolla WRC  
 
2 16 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 WD Toyota 4:37,4 0,9 0,9
2   Markku Kangas Sandvikens MK   Celica GT4  
Entrant: L.Häggsbildemontering AB
 
3 14 Björn Adolfsson KAK A-förare 4 WD Skoda 4:39,8 3,3 3,3 2,4
3   Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia  
 
4 12 Anders Lundin MK Rimo A-förare 4 WD Subaru 4:42,9 6,4 6,4 3,1
4   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
 
5 11 Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:44,8 8,3 1,9
5   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
 
6 6 Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia 4:45,5 9,0 9,0 0,7
6   Micael Eriksson Vännäs MK   Delta HF Integrale 16v  
 
7 9 Jacob Jansson MK Kopparberg A-förare 4 WD Subaru 4:46,0 9,5 9,5 0,5
7   Göran Bergsten Forshaga MC   Impreza  
Entrant: Ingemars Garage AB
 
8 10 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:51,0 14,5 14,5 5,0
8   Kjell Andersson Huddinge   Lancer Evo VII  
Entrant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB
 
9 3 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:53,4 16,9 16,9 2,4
9   Olle Björk Borlänge MK   Lancer Evo VII  
 
10 38 Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 4:54,6 18,1 1,2
1   Mikael Pettersson Järbo MK   240  
Entrant: järbo alltech
 
10 42 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 4:54,6 18,1
1   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
12 2 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:54,9 18,4 18,4 0,3
10   Marie Abrahamsson SMK Dala   Lancer Evo VI  
 
13 44 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 WD Nissan 4:55,9 19,4 1,3 1,0
3   Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny  
 
13 34 Robin Brandel Rasbo MK A-förare 2 WD BMW 4:55,9 19,4
3   Niklas Carlson Katrineholms MK   325  
Entrant: PP Slakt AB
 
13 60 Joakim Süld Östhammars MK B-förare 4 WD Mazda 4:55,9 19,4
1   Jennie Süld Östhammars MK   323 Turbo 4wd  
 
16 33 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD Toyota 4:56,0 19,5 1,4 0,1
5   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
 
17 37 Martin Jansson Rasbo MK A-förare 2 WD Skoda 4:56,8 20,3 2,2 0,8
6   Lars Blondell Mantorps MK   Fabia R2  
 
18 5 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 WD Subaru 4:57,4 20,9 20,9 0,6
11   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi 555  
 
19 202 Carina Hermansson SMK Uppsala A-förare 4 WD Subaru 4:57,5 21,0 0,1
12   Mikael Nilsson Rasbo MK   WRX  
 
20 66 Gabriel Savela Stockholms BK B-förare 4 WD Mitsubishi 4:57,6 21,1 1,7 0,1
2   Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV  
 
21 41 Jens Branteström Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 4:57,7 21,2 3,1 0,1
7   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant: Bärgning o transport i Uppsala ab
 
22 39 Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD Volvo 4:58,2 21,7 3,6 0,5
8   Torsten Oläsligt SMK Hälsinge   240  
 
23 35 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A-förare 2 WD VW 4:59,2 22,7 1,0
9   Ulf Björnvad   Golf  
 
24 68 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 5:01,2 24,7 2,0
1   Viktor Larsson Laxå MK   240  
 
25 64 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 5:02,6 26,1 6,7 1,4
3   Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer Evo VI  
 
26 28 Torbjörn Jansson Almunge MK A-förare 2 WD VW 5:02,8 26,3 8,2 0,2
10   Marcus Stafberg Almunge MK   Golf III Kit Car  
 
26 31 Björn Blackne BSK Motor A-förare 2 WD VW 5:02,8 26,3 8,2
10   Cristian Lindberg Rasbo MK   Golf  
 
26 67 Anton Alkberg Sandvikens MK B-förare 2 WD Ford 5:02,8 26,3
2   Pontus Dahlund AMF Årsunda   Fiesta ST  
Entrant: Järbo Alltech
 
29 36 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2 WD Toyota 5:03,0 26,5 8,4 0,2
12   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
 
30 40 Patrik Åhman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 5:06,1 29,6 11,5 3,1
13   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Corsa 1600  
 
31 62 Tomas Åkerlund MK Rimo B-förare 4 WD Nissan 5:07,5 31,0 11,6 1,4
4   Joakim Johansson MK Orion   Sunny GTI-R  
 
32 61 Christopher Tottie Mälaröarnas MK B-förare 4 WD Mitsubishi 5:07,7 31,2 11,8 0,2
5   Peter Henell Malaröarnas MK   Lancer Evo IV  
 
33 1 Marcus Nilsson Vännäs MK A-förare 4 WD Nissan 5:07,9 31,4 0,2
13   Lars Nilsson Vännäs MK   Sunny GTI-R  
 
34 48 Emil Bergkvist Hofors MS VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 5:08,4 31,9 0,5
1   Sofie Lundmark Piteå MS   940  
Entrant: LEJTORP RACING
 
35 65 Dick Larsson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 5:08,5 32,0 0,1
6   Madelene Buskas Gotlands MF BK   Evo  
 
36 32 Roine Larsson Waxholms MK A-förare 2 WD Volvo 5:08,9 32,4 14,3 0,4
14   Carolin Larsson Waxholms MK   240  
 
37 19 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 5:09,5 33,0 14,9 0,6
15   Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
38 21 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 5:09,6 33,1 15,0 0,1
16   Björn Wulf Vallentuna MK   Corsa B  
 
39 29 Daniel Johansson Nollåtta MK A-förare 2 WD Suzuki 5:13,0 36,5 18,4 3,4
17   Christer Carlsson Katrineholms MK   Ignis S1600  
Entrant: JRM Racing AB
 
40 30 Hasse Jansson MK Rimo A-förare 2 WD Volvo 5:13,7 37,2 0,7
18   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant: HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
 
41 27 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 5:14,3 37,8 19,7 0,6
19   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
 
42 74 Ove Eklund Films MK B-förare 2 WD VW 5:16,9 40,4 15,7 2,6
3   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
 
43 63 Fredrik Åhs Västerås MS B-förare 4 WD Mitsubishi 5:17,5 41,0 21,6 0,6
7   Henrik Oscarson Västerås MS   Lancer Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
44 47 Magnus Olsson Järbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 5:17,6 41,1 9,2 0,1
2   Robin Jonsson Järbo MK   240  
Entrant: JÄRBO ALLTECH
 
45 205 Erik Wallin Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 5:17,7 41,2 23,1 0,1
20   Jan Ramsell Skepptuna MK   242  
 
46 26 Stefan Ingvarsson Östhammars MK A-förare 2 WD Opel 5:18,5 42,0 23,9 0,8
21   Jörgen Åstrand Ömk   Ascona B  
 
46 23 Krister Zotterman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 5:18,5 42,0 23,9
21   Håkan Örtby Almunge MK   Kadett  
 
48 75 Rickard Ekblom Värmdö MK B-förare 2 WD Volvo 5:20,0 43,5 18,8 1,5
4   Håkan Ehrsson Värmdö MK   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
49 24 Conny Sjöström MK Orion A-förare 2 WD Peugeot 5:20,8 44,3 26,2 0,8
23   Mikael Jonsson SMK Gävle   306 GTI  
 
50 25 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 5:20,9 44,4 26,3 0,1
24   Henrik Hedlund Huddinge MK   R19  
 
51 78 Karl Sundborger Mälaröarnas MK B-förare 2 WD Volvo 5:21,7 45,2 0,8
5   Johan Thelin Mälaröarnas MK   242  
 
52 69 Evelina Olofsson Hofors MS B-förare 2 WD Opel 5:21,8 45,3 20,6 0,1
6   Lars Gustafsson Hofors MS   Corsa A GSI  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
53 53 Thord Östlund Hedesunda MK A-förare Appendix K Volvo 5:23,0 46,5 1,2
1   Peter Holmgren Hedesunda MK   242  
 
54 70 Erik Gelotte Rasbo MK B-förare 2 WD VW 5:23,7 47,2 22,5 0,7
7   Bengt Gelotte   Golf II  
 
55 206 Peter Lindblad Sigtuna RC A-förare Appendix K Opel 5:23,8 47,3 0,8 0,1
2   Thomas Carlsson SMK Märsta   Ascona B  
 
56 56 Bo Warmenius Taxinge MK A-förare Appendix K Ford 5:24,2 47,7 1,2 0,4
3   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Escort RS 1600  
 
56 55 Tomas Thorszelius Rasbo MK A-förare Appendix K Volvo 5:24,2 47,7 1,2
3   Åke Nilsson Rasbo MK   240  
 
58 22 Anders Nystedt Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 5:25,0 48,5 0,8
25   Jonas Wennberg Vallentuna MK   Corsa B  
 
59 46 Dick Larsson Rasbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 5:25,2 48,7 16,8 0,2
3   Jessica Larsson Rasbo MK   244  
Entrant: Peter Jansson Åkeri ab
 
60 52 Mikael Åhman Almunge MK A-förare Appendix K VW 5:26,3 49,8 3,3 1,1
5   Pontus Åhman Almunge MK   Golf  
 
61 84 Tommy Ohlsson Sigtuna RC VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:26,8 50,3 0,5
1   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   940  
 
62 114 Tomas Ekberg Haninge MK C-förare 2 WD Volvo 5:27,0 50,5 0,2
1   Mattias Hallberg Haninge MK   940  
 
63 72 Leo Betcke Sigtuna RC B-förare 2 WD VW 5:27,3 50,8 26,1 0,3
8   Johan Klaar Sigtuna RC   Golf III  
 
64 45 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 5:28,4 51,9 20,0 1,1
4   Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240  
Entrant: Åhls bildelar AB
 
65 113 Gunnar Olars Rasbo MK C-förare 2 WD Opel 5:29,3 52,8 0,9
2   Magnus Larsson Rasbo MK   Kadett GTE  
Entrant: A.R.C MOTORSPORT
 
66 120 Andreas Broberg Värmdö MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 5:30,9 54,4 1,6
1   Emil Eklund Gestrike RT   940  
 
67 91 Christoffer Söderberg Rasbo MK B-förare Appendix K Opel 5:32,2 55,7 1,3
1   Kjell Renstål Rasbo MK   Ascona A  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
68 85 Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:33,6 57,1 6,8 1,4
2   Olle Larsson Rasbo MK   940  
 
69 82 Bengt Mattsson Almunge MK B-förare 2 WD Volvo 5:33,9 57,4 32,7 0,3
9   Mike Westerman Almunge MK   242  
 
70 17 Leif Westman Almunge MK A-förare 2 WD Ford 5:34,3 57,8 39,7 0,4
26   Matz Eriksson Films MK   Fiesta  
 
71 54 Krister Wennman Rasbo MK A-förare Appendix K VW 5:34,5 58,0 11,5 0,2
6   Patric Söderlund Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
71 81 Peter Ericsson Films MK B-förare 2 WD VW 5:34,5 58,0
10   Thomas Sandqvist Films MK   Golf  
 
73 122 Eddie Lundqvist Sandvikens MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 5:35,5 59,0 4,6 1,0
2   Hans-Olov Andersson Sandvikens MK   940  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
74 77 Kjell Mattsson Östhammars MK B-förare 2 WD Peugeot 5:37,0 1:00,5 35,8 1,5
11   Gunnar Holstein MK Rimo   206 RC  
 
75 86 Leif Söderlund MK Rimo VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:38,7 1:02,2 11,9 1,7
3   Bengt Malmberg Skepptuna MK   940  
 
76 89 Tom Hansson Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:41,4 1:04,9 14,6 2,7
4   Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK   240  
 
76 57 Sören Olsson Films MK A-förare Appendix K Volvo 5:41,4 1:04,9
7   Jörgen Sunden Films MK   242  
 
78 87 Robin Nyberg Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:41,5 1:05,0 14,7 0,1
5   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: Ekerö Bilteknik AB
 
79 50 Göran Westerman Rasbo MK A-förare Appendix K Opel 5:42,8 1:06,3 19,8 1,3
8   Urban Jansson Rasbo MK   Ascona  
 
80 102 Magnus Söderström Ålands Motorklubb C-förare 2 WD Opel 5:43,6 1:07,1 16,6 0,8
3   Marcus Engberg MK Rimo   Ascona B  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB
 
81 88 Christian Åhr Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:43,7 1:07,2 16,9 0,1
6   Jocke Arvidsson BSK Motor   940  
 
82 51 Per Göransson Almunge MK A-förare Appendix K Ford 5:44,6 1:08,1 21,6 0,9
9   Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon  
 
83 127 Johnny Thyr Films MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 5:45,3 1:08,8 14,4 0,7
3   Martin Holmgren Rasbo MK   244  
 
84 112 Mikael Gjertz Rasbo MK C-förare 2 WD Ford 5:46,6 1:10,1 19,6 1,3
4   Malin Ågren Rasbo MK   Escort  
 
85 111 Lars Lindqvist Almunge MK C-förare 2 WD VW 5:47,2 1:10,7 20,2 0,6
5   Calle Askemar Järfälla MK   Golf1  
 
86 130 Håkan Stålberg Waxholms MK C-förare Appendix K Volvo 5:48,4 1:11,9 1,2
1   Anton Stålberg Waxholms MK   142  
 
87 94 Lennart Stocker Värmdö MK B-förare Appendix K Opel 5:50,1 1:13,6 17,9 1,7
2   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
 
88 124 Robin Hellström Järbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 5:50,2 1:13,7 0,1
4   Emma Hellström Järbo MK   940  
 
89 129 Kurt Trohlin Films MK C-förare Appendix K Saab 5:51,1 1:14,6 2,7 0,9
2   Erik Trohlin Films MK   96  
 
90 139 Henrik Zotterman Almunge MK C-förare Grupp E Opel 5:52,1 1:15,6 1,0
1   Martin Linder Almunge MK   Kadett  
 
91 132 Lars Hedström Almunge MK C-förare Grupp E VW 5:54,4 1:17,9 2,3 2,3
2   Pär Hedström Almunge MK   Golf  
 
92 138 Erik Rogersson Rasbo MK C-förare Grupp E VW 5:56,5 1:20,0 4,4 2,1
3   Filip Rosendahl Rasbo MK   Golf GT  
 
93 20 Wladi Rabrenovic Mälaröarnas MK A-förare 2 WD Renault 5:57,8 1:21,3 1,3
27   Filip Rabrenovic Mälaröarnas MK   Clio  
 
94 109 Tim Zettergren Waxholms MK C-förare 2 WD Volvo 5:58,0 1:21,5 31,0 0,2
6   Göran Nilson Waxholms MK   240  
 
95 83 Fredrik Jansson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 5:58,2 1:21,7 31,4 0,2
7   Daniel Andersson Almunge MK   940  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
96 80 Kenneth Karlsson MK Rimo B-förare 2 WD BMW 5:58,5 1:22,0 0,3
12   Carl-Gustav Andersson MK Rimo   325  
Entrant: Nyströms Cement
 
97 121 Patrik Johansson Rasbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 6:01,0 1:24,5 30,1 2,5
5   Jimmy Berlin Rasbo MK   240  
 
98 104 Kaj Larsen SMK Märsta C-förare 2 WD Toyota 6:01,3 1:24,8 34,3 0,3
7   Lars Hallquist SMK Märsta   Starlet  
Entrant: Lejtorp Racing
 
99 133 Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 6:01,6 1:25,1 9,5 0,3
4   Elin Trana Skutskärs MS   Golf GT  
 
100 137 Håkan Bodin Örsundsbro MK C-förare Grupp E VW 6:01,8 1:25,3 0,2
5   Bobby Bodin Örsundsbro MK   Golf 2  
 
101 126 Fredrik Andersen Haninge MK VOC / Grupp N -1600 Renault 6:02,5 1:26,0 0,7
6   Michael Lindfors Haninge MK   Clio  
 
102 108 Calle Fincken Värmdö MK C-förare 2 WD Skoda 6:02,6 1:26,1 35,6 0,1
8   Mario Fincken Värmdö MK   Favorit  
 
103 58 Mats Bromark Films MK A-förare Grupp E VW 6:02,8 1:26,3 0,2
1   Martin Bromark Skutskärs MS   Golf GT  
 
104 135 Andreas Bohlin Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 6:02,9 1:26,4 10,8 0,1
6   Staffan Andersson Sandvikens MK   Golf Mk2  
 
105 140 Robert Eriksson Stockholms BK C-förare Grupp E Volvo 6:03,0 1:26,5 10,9 0,1
7   John Styrman Stockholms BK   242  
 
105 116 Henrik Nilsson Skepptuna MK C-förare 2 WD VW 6:03,0 1:26,5 36,0
9   Joakim Jansson Skepptuna MK   Golf Mk1  
Entrant: TEAM KBRACING
 
107 95 Stefan Edlund Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 6:03,9 1:27,4 0,9
1   Mikael Friberg Mälaröarnas MK   Golf  
 
108 59 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare Grupp E Volvo 6:06,8 1:30,3 4,0 2,9
2   Joakim Renberg Skutskärs MS   940  
 
109 115 Niklas Westerman Rasbo MK C-förare 2 WD Opel 6:07,2 1:30,7 0,4
10   Marcus Karlsson Rasbo MK   Ascona B  
 
110 92 Stefan Pettersson Rasbo MK B-förare Appendix K Ford 6:08,2 1:31,7 1,0
3   Henrik Boive Almunge MK   Cortina GT  
Entrant: Bevelko historic rallyteam Sweden
 
111 136 Johannes Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 6:11,1 1:34,6 19,0 2,9
8   Mattias Engvall Skutskärs MS   Golf Mk 3  
 
112 131 Stefan Blomqvist Almunge MK C-förare Appendix K Ford 6:12,8 1:36,3 24,4 1,7
3   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
113 101 Andreas Larsson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 6:12,9 1:36,4 45,9 0,1
11   Mattias Bodare Grangärde RRC   Corsa  
 
114 141 Robin Wallberg Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 6:14,2 1:37,7 22,1 1,3
9   Robin Malmesjö Skutskärs MS   Golf Mk II  
 
115 125 Johan Wikström Skutskärs MS VOC / Grupp N -1600 Volvo 6:15,8 1:39,3 44,9 1,6
7   Julia Wikström Skutskärs MS   244  
 
116 106 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK C-förare 2 WD Peugeot 6:21,0 1:44,5 54,0 5,2
12   Mikael Pettersson Järbo MK   309  
 
117 134 Henrik Andersson Almunge MK C-förare Grupp E VW 6:40,1 2:03,6 48,0 19,1
10   Fredrik Lindh Rasbo MK   Golf Mk2  
 
118 93 Ulf Wikland Örsundsbro MK B-förare Appendix K Volvo 6:40,3 2:03,8 0,2
4   David Wikland Örsundsbro MK   Amazon 122 S  
 
119 123 Leif Nilsson Mälaröarnas MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 6:42,5 2:06,0 1:11,6 2,2
8   Max Nensén Gnesta MK   244  
 
120 100 Stefan Andersson Vallentuna MK C-förare 2 WD Nissan 6:43,6 2:07,1 1:16,6 1,1
13   Robert Andersson Vallentuna MK   Sunny  
 
121 105 Pär Lodén Vallentuna MK C-förare 2 WD Volvo 6:52,2 2:15,7 1:25,2 8,6
14   Jessica Lundahl MK Rimo   142  
 
122 97 Kim Koivio Stockholms BK C-förare 4 WD Mitsubishi 15:03,8 10:27,3 8:11,6
1   Petri Savela Tua   Lancer Evo IX  
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
123 107 Christer Carlström Mälaröarnas MK C-förare 2 WD Opel 16:41,7 12:05,2 1:37,9
15   Per-Olof Einerfeldt Oläsligt   Kadett GT/E  
 
124 103 Michael Johansson Almunge MK C-förare 2 WD Volvo 52:48,6 48:12,1 36:06,9
16   Fredrik Gustavsson Rasbo MK   242