2013-06-08
Bresonstrofén
Official final
On SS 2
112 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 13 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 WD Toyota 6:08,3
1   Peter Johansson Uppsala MK   Corolla WRC  
 
2 14 Björn Adolfsson KAK A-förare 4 WD Skoda 6:20,7 12,4 12,4 12,4
2   Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia  
 
3 60 Joakim Süld Östhammars MK B-förare 4 WD Mazda 6:26,8 18,5 6,1
1   Jennie Süld Östhammars MK   323 Turbo 4wd  
 
4 44 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 WD Nissan 6:27,1 18,8 0,3
1   Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny  
 
5 12 Anders Lundin MK Rimo A-förare 4 WD Subaru 6:27,5 19,2 19,2 0,4
3   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
 
6 41 Jens Branteström Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 6:28,5 20,2 1,4 1,0
2   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant: Bärgning o transport i Uppsala ab
 
7 34 Robin Brandel Rasbo MK A-förare 2 WD BMW 6:28,8 20,5 0,3
3   Niklas Carlson Katrineholms MK   325  
Entrant: PP Slakt AB
 
8 9 Jacob Jansson MK Kopparberg A-förare 4 WD Subaru 6:29,5 21,2 21,2 0,7
4   Göran Bergsten Forshaga MC   Impreza  
Entrant: Ingemars Garage AB
 
9 10 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:31,4 23,1 23,1 1,9
5   Kjell Andersson Huddinge   Lancer Evo VII  
Entrant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB
 
10 37 Martin Jansson Rasbo MK A-förare 2 WD Skoda 6:31,6 23,3 4,5 0,2
4   Lars Blondell Mantorps MK   Fabia R2  
 
11 6 Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia 6:32,4 24,1 24,1 0,8
6   Micael Eriksson Vännäs MK   Delta HF Integrale 16v  
 
12 42 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 6:33,3 25,0 0,9
5   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
13 40 Patrik Åhman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 6:35,5 27,2 8,4 2,2
6   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Corsa 1600  
 
14 97 Kim Koivio Stockholms BK C-förare 4 WD Mitsubishi 6:36,6 28,3 1,1
1   Petri Savela Tua   Lancer Evo IX  
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
15 39 Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD Volvo 6:37,2 28,9 10,1 0,6
7   Torsten Oläsligt SMK Hälsinge   240  
 
16 33 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD Toyota 6:38,3 30,0 11,2 1,1
8   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
 
17 62 Tomas Åkerlund MK Rimo B-förare 4 WD Nissan 6:38,5 30,2 11,7 0,2
2   Joakim Johansson MK Orion   Sunny GTI-R  
 
18 11 Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:39,9 31,6 1,4
7   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
 
19 28 Torbjörn Jansson Almunge MK A-förare 2 WD VW 6:40,0 31,7 12,9 0,1
9   Marcus Stafberg Almunge MK   Golf III Kit Car  
 
19 38 Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 6:40,0 31,7 12,9
9   Mikael Pettersson Järbo MK   240  
Entrant: järbo alltech
 
21 48 Emil Bergkvist Hofors MS VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 6:42,0 33,7 2,0
1   Sofie Lundmark Piteå MS   940  
Entrant: LEJTORP RACING
 
22 2 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:42,7 34,4 34,4 0,7
8   Marie Abrahamsson SMK Dala   Lancer Evo VI  
 
23 16 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 WD Toyota 6:45,0 36,7 2,3
9   Markku Kangas Sandvikens MK   Celica GT4  
Entrant: L.Häggsbildemontering AB
 
24 5 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 WD Subaru 6:45,1 36,8 36,8 0,1
10   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi 555  
 
25 3 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:47,0 38,7 38,7 1,9
11   Olle Björk Borlänge MK   Lancer Evo VII  
 
26 21 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 6:48,5 40,2 21,4 1,5
11   Björn Wulf Vallentuna MK   Corsa B  
 
27 63 Fredrik Åhs Västerås MS B-förare 4 WD Mitsubishi 6:50,1 41,8 23,3 1,6
3   Henrik Oscarson Västerås MS   Lancer Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
28 74 Ove Eklund Films MK B-förare 2 WD VW 6:50,4 42,1 0,3
1   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
 
29 53 Thord Östlund Hedesunda MK A-förare Appendix K Volvo 6:52,4 44,1 2,0
1   Peter Holmgren Hedesunda MK   242  
 
30 31 Björn Blackne BSK Motor A-förare 2 WD VW 6:53,0 44,7 25,9 0,6
12   Cristian Lindberg Rasbo MK   Golf  
 
31 29 Daniel Johansson Nollåtta MK A-förare 2 WD Suzuki 6:53,6 45,3 26,5 0,6
13   Christer Carlsson Katrineholms MK   Ignis S1600  
Entrant: JRM Racing AB
 
32 75 Rickard Ekblom Värmdö MK B-förare 2 WD Volvo 6:53,7 45,4 3,3 0,1
2   Håkan Ehrsson Värmdö MK   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
33 61 Christopher Tottie Mälaröarnas MK B-förare 4 WD Mitsubishi 6:54,2 45,9 27,4 0,5
4   Peter Henell Malaröarnas MK   Lancer Evo IV  
 
34 52 Mikael Åhman Almunge MK A-förare Appendix K VW 6:54,4 46,1 2,0 0,2
2   Pontus Åhman Almunge MK   Golf  
 
35 36 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2 WD Toyota 6:54,9 46,6 27,8 0,5
14   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
 
36 112 Mikael Gjertz Rasbo MK C-förare 2 WD Ford 6:55,9 47,6 1,0
1   Malin Ågren Rasbo MK   Escort  
 
37 32 Roine Larsson Waxholms MK A-förare 2 WD Volvo 6:56,5 48,2 29,4 0,6
15   Carolin Larsson Waxholms MK   240  
 
38 64 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 6:56,6 48,3 29,8 0,1
5   Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer Evo VI  
 
39 66 Gabriel Savela Stockholms BK B-förare 4 WD Mitsubishi 6:56,7 48,4 29,9 0,1
6   Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV  
 
40 70 Erik Gelotte Rasbo MK B-förare 2 WD VW 6:57,2 48,9 6,8 0,5
3   Bengt Gelotte   Golf II  
 
41 205 Erik Wallin Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 6:58,2 49,9 31,1 1,0
16   Jan Ramsell Skepptuna MK   242  
 
41 113 Gunnar Olars Rasbo MK C-förare 2 WD Opel 6:58,2 49,9
2   Magnus Larsson Rasbo MK   Kadett GTE  
Entrant: A.R.C MOTORSPORT
 
43 24 Conny Sjöström MK Orion A-förare 2 WD Peugeot 7:00,6 52,3 33,5 2,4
17   Mikael Jonsson SMK Gävle   306 GTI  
 
43 120 Andreas Broberg Värmdö MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:00,6 52,3
1   Emil Eklund Gestrike RT   940  
 
45 56 Bo Warmenius Taxinge MK A-förare Appendix K Ford 7:00,9 52,6 8,5 0,3
3   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Escort RS 1600  
 
46 206 Peter Lindblad Sigtuna RC A-förare Appendix K Opel 7:01,1 52,8 8,7 0,2
4   Thomas Carlsson SMK Märsta   Ascona B  
 
47 83 Fredrik Jansson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:01,2 52,9 0,1
1   Daniel Andersson Almunge MK   940  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
48 45 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 7:01,3 53,0 19,3 0,1
2   Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240  
Entrant: Åhls bildelar AB
 
49 124 Robin Hellström Järbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:01,5 53,2 0,2
2   Emma Hellström Järbo MK   940  
 
50 114 Tomas Ekberg Haninge MK C-förare 2 WD Volvo 7:01,6 53,3 5,7 0,1
3   Mattias Hallberg Haninge MK   940  
 
51 72 Leo Betcke Sigtuna RC B-förare 2 WD VW 7:02,3 54,0 11,9 0,7
4   Johan Klaar Sigtuna RC   Golf III  
 
52 30 Hasse Jansson MK Rimo A-förare 2 WD Volvo 7:02,5 54,2 0,2
18   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant: HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
 
53 27 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 7:03,0 54,7 35,9 0,5
19   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
 
54 19 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 7:04,2 55,9 37,1 1,2
20   Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
55 26 Stefan Ingvarsson Östhammars MK A-förare 2 WD Opel 7:04,7 56,4 37,6 0,5
21   Jörgen Åstrand Ömk   Ascona B  
 
55 47 Magnus Olsson Järbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 7:04,7 56,4 22,7
3   Robin Jonsson Järbo MK   240  
Entrant: JÄRBO ALLTECH
 
57 23 Krister Zotterman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 7:06,2 57,9 39,1 1,5
22   Håkan Örtby Almunge MK   Kadett  
 
58 55 Tomas Thorszelius Rasbo MK A-förare Appendix K Volvo 7:07,0 58,7 14,6 0,8
5   Åke Nilsson Rasbo MK   240  
 
59 69 Evelina Olofsson Hofors MS B-förare 2 WD Opel 7:07,4 59,1 17,0 0,4
5   Lars Gustafsson Hofors MS   Corsa A GSI  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
60 54 Krister Wennman Rasbo MK A-förare Appendix K VW 7:07,5 59,2 15,1 0,1
6   Patric Söderlund Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
61 122 Eddie Lundqvist Sandvikens MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:07,9 59,6 7,3 0,4
3   Hans-Olov Andersson Sandvikens MK   940  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
62 91 Christoffer Söderberg Rasbo MK B-förare Appendix K Opel 7:09,5 1:01,2 1,6
1   Kjell Renstål Rasbo MK   Ascona A  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
63 102 Magnus Söderström Ålands Motorklubb C-förare 2 WD Opel 7:09,6 1:01,3 13,7 0,1
4   Marcus Engberg MK Rimo   Ascona B  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB
 
64 50 Göran Westerman Rasbo MK A-förare Appendix K Opel 7:09,9 1:01,6 17,5 0,3
7   Urban Jansson Rasbo MK   Ascona  
 
65 109 Tim Zettergren Waxholms MK C-förare 2 WD Volvo 7:10,2 1:01,9 14,3 0,3
5   Göran Nilson Waxholms MK   240  
 
66 127 Johnny Thyr Films MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:10,7 1:02,4 10,1 0,5
4   Martin Holmgren Rasbo MK   244  
 
67 68 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 7:11,7 1:03,4 21,3 1,0
6   Viktor Larsson Laxå MK   240  
 
67 82 Bengt Mattsson Almunge MK B-förare 2 WD Volvo 7:11,7 1:03,4 21,3
6   Mike Westerman Almunge MK   242  
 
69 17 Leif Westman Almunge MK A-förare 2 WD Ford 7:12,1 1:03,8 45,0 0,4
23   Matz Eriksson Films MK   Fiesta  
 
70 46 Dick Larsson Rasbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 7:12,6 1:04,3 30,6 0,5
4   Jessica Larsson Rasbo MK   244  
Entrant: Peter Jansson Åkeri ab
 
71 84 Tommy Ohlsson Sigtuna RC VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:12,8 1:04,5 11,6 0,2
2   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   940  
 
72 85 Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:13,1 1:04,8 11,9 0,3
3   Olle Larsson Rasbo MK   940  
 
73 89 Tom Hansson Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:15,8 1:07,5 14,6 2,7
4   Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK   240  
 
74 59 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare Grupp E Volvo 7:16,6 1:08,3 0,8
1   Joakim Renberg Skutskärs MS   940  
 
75 111 Lars Lindqvist Almunge MK C-förare 2 WD VW 7:16,7 1:08,4 20,8 0,1
6   Calle Askemar Järfälla MK   Golf1  
 
76 86 Leif Söderlund MK Rimo VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:16,9 1:08,6 15,7 0,2
5   Bengt Malmberg Skepptuna MK   940  
 
77 88 Christian Åhr Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:17,2 1:08,9 16,0 0,3
6   Jocke Arvidsson BSK Motor   940  
 
78 87 Robin Nyberg Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:19,4 1:11,1 18,2 2,2
7   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: Ekerö Bilteknik AB
 
79 132 Lars Hedström Almunge MK C-förare Grupp E VW 7:19,7 1:11,4 0,3
1   Pär Hedström Almunge MK   Golf  
 
80 58 Mats Bromark Films MK A-förare Grupp E VW 7:21,6 1:13,3 1,9
2   Martin Bromark Skutskärs MS   Golf GT  
 
81 104 Kaj Larsen SMK Märsta C-förare 2 WD Toyota 7:21,8 1:13,5 25,9 0,2
7   Lars Hallquist SMK Märsta   Starlet  
Entrant: Lejtorp Racing
 
82 121 Patrik Johansson Rasbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:22,7 1:14,4 22,1 0,9
5   Jimmy Berlin Rasbo MK   240  
 
83 100 Stefan Andersson Vallentuna MK C-förare 2 WD Nissan 7:22,9 1:14,6 27,0 0,2
8   Robert Andersson Vallentuna MK   Sunny  
 
84 77 Kjell Mattsson Östhammars MK B-förare 2 WD Peugeot 7:23,5 1:15,2 33,1 0,6
8   Gunnar Holstein MK Rimo   206 RC  
 
84 129 Kurt Trohlin Films MK C-förare Appendix K Saab 7:23,5 1:15,2
1   Erik Trohlin Films MK   96  
 
86 101 Andreas Larsson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 7:23,6 1:15,3 27,7 0,1
9   Mattias Bodare Grangärde RRC   Corsa  
 
87 25 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 7:24,3 1:16,0 57,2 0,7
24   Henrik Hedlund Huddinge MK   R19  
 
88 131 Stefan Blomqvist Almunge MK C-förare Appendix K Ford 7:26,0 1:17,7 2,5 1,7
2   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
89 140 Robert Eriksson Stockholms BK C-förare Grupp E Volvo 7:26,4 1:18,1 6,7 0,4
2   John Styrman Stockholms BK   242  
 
90 106 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK C-förare 2 WD Peugeot 7:26,5 1:18,2 30,6 0,1
10   Mikael Pettersson Järbo MK   309  
 
91 94 Lennart Stocker Värmdö MK B-förare Appendix K Opel 7:28,5 1:20,2 19,0 2,0
2   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
 
92 116 Henrik Nilsson Skepptuna MK C-förare 2 WD VW 7:30,5 1:22,2 34,6 2,0
11   Joakim Jansson Skepptuna MK   Golf Mk1  
Entrant: TEAM KBRACING
 
93 136 Johannes Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 7:30,6 1:22,3 10,9 0,1
3   Mattias Engvall Skutskärs MS   Golf Mk 3  
 
94 123 Leif Nilsson Mälaröarnas MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:31,8 1:23,5 31,2 1,2
6   Max Nensén Gnesta MK   244  
 
95 135 Andreas Bohlin Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 7:32,2 1:23,9 12,5 0,4
4   Staffan Andersson Sandvikens MK   Golf Mk2  
 
96 139 Henrik Zotterman Almunge MK C-förare Grupp E Opel 7:32,7 1:24,4 13,0 0,5
5   Martin Linder Almunge MK   Kadett  
 
97 138 Erik Rogersson Rasbo MK C-förare Grupp E VW 7:33,0 1:24,7 13,3 0,3
6   Filip Rosendahl Rasbo MK   Golf GT  
 
98 51 Per Göransson Almunge MK A-förare Appendix K Ford 7:34,9 1:26,6 42,5 1,9
8   Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon  
 
99 141 Robin Wallberg Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 7:36,4 1:28,1 16,7 1,5
7   Robin Malmesjö Skutskärs MS   Golf Mk II  
 
100 80 Kenneth Karlsson MK Rimo B-förare 2 WD BMW 7:38,2 1:29,9 1,8
9   Carl-Gustav Andersson MK Rimo   325  
Entrant: Nyströms Cement
 
101 95 Stefan Edlund Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 7:39,1 1:30,8 0,9
1   Mikael Friberg Mälaröarnas MK   Golf  
 
102 125 Johan Wikström Skutskärs MS VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:40,7 1:32,4 40,1 1,6
7   Julia Wikström Skutskärs MS   244  
 
103 20 Wladi Rabrenovic Mälaröarnas MK A-förare 2 WD Renault 7:41,5 1:33,2 0,8
25   Filip Rabrenovic Mälaröarnas MK   Clio  
 
104 108 Calle Fincken Värmdö MK C-förare 2 WD Skoda 7:41,8 1:33,5 45,9 0,3
12   Mario Fincken Värmdö MK   Favorit  
 
105 78 Karl Sundborger Mälaröarnas MK B-förare 2 WD Volvo 7:43,1 1:34,8 1,3
10   Johan Thelin Mälaröarnas MK   242  
 
106 133 Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 7:48,1 1:39,8 28,4 5,0
8   Elin Trana Skutskärs MS   Golf GT  
 
107 130 Håkan Stålberg Waxholms MK C-förare Appendix K Volvo 8:02,7 1:54,4 14,6
3   Anton Stålberg Waxholms MK   142  
 
108 105 Pär Lodén Vallentuna MK C-förare 2 WD Volvo 8:02,9 1:54,6 1:07,0 0,2
13   Jessica Lundahl MK Rimo   142  
 
109 134 Henrik Andersson Almunge MK C-förare Grupp E VW 8:28,6 2:20,3 1:08,9 25,7
9   Fredrik Lindh Rasbo MK   Golf Mk2  
 
110 65 Dick Larsson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 12:47,2 6:38,9 4:18,6
7   Madelene Buskas Gotlands MF BK   Evo  
 
111 202 Carina Hermansson SMK Uppsala A-förare 4 WD Subaru 19:31,6 13:23,3 6:44,4
12   Mikael Nilsson Rasbo MK   WRX  
 
112 137 Håkan Bodin Örsundsbro MK C-förare Grupp E VW 20:43,7 14:35,4 1:12,1
10   Bobby Bodin Örsundsbro MK   Golf 2