2013-06-08
Bresonstrofén
Official final
On SS 3
105 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 13 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 WD Toyota 3:45,9
1   Peter Johansson Uppsala MK   Corolla WRC  
 
2 14 Björn Adolfsson KAK A-förare 4 WD Skoda 3:46,2 0,3 0,3 0,3
2   Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia  
 
3 9 Jacob Jansson MK Kopparberg A-förare 4 WD Subaru 3:50,6 4,7 4,7 4,4
3   Göran Bergsten Forshaga MC   Impreza  
Entrant: Ingemars Garage AB
 
4 12 Anders Lundin MK Rimo A-förare 4 WD Subaru 3:51,7 5,8 5,8 1,1
4   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
 
5 16 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 WD Toyota 3:52,0 6,1 0,3
5   Markku Kangas Sandvikens MK   Celica GT4  
Entrant: L.Häggsbildemontering AB
 
6 97 Kim Koivio Stockholms BK C-förare 4 WD Mitsubishi 3:53,7 7,8 1,7
1   Petri Savela Tua   Lancer Evo IX  
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
7 6 Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia 3:53,9 8,0 8,0 0,2
6   Micael Eriksson Vännäs MK   Delta HF Integrale 16v  
 
8 10 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 3:54,2 8,3 8,3 0,3
7   Kjell Andersson Huddinge   Lancer Evo VII  
Entrant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB
 
9 37 Martin Jansson Rasbo MK A-förare 2 WD Skoda 3:54,9 9,0 0,7
1   Lars Blondell Mantorps MK   Fabia R2  
 
10 42 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 3:55,4 9,5 0,5
2   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
11 44 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 WD Nissan 3:55,8 9,9 0,9 0,4
3   Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny  
 
12 28 Torbjörn Jansson Almunge MK A-förare 2 WD VW 3:56,1 10,2 1,2 0,3
4   Marcus Stafberg Almunge MK   Golf III Kit Car  
 
13 40 Patrik Åhman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 3:58,3 12,4 3,4 2,2
5   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Corsa 1600  
 
14 3 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 3:58,4 12,5 12,5 0,1
8   Olle Björk Borlänge MK   Lancer Evo VII  
 
15 2 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 3:59,3 13,4 13,4 0,9
9   Marie Abrahamsson SMK Dala   Lancer Evo VI  
 
16 41 Jens Branteström Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 3:59,4 13,5 4,5 0,1
6   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant: Bärgning o transport i Uppsala ab
 
17 38 Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 4:00,7 14,8 5,8 1,3
7   Mikael Pettersson Järbo MK   240  
Entrant: järbo alltech
 
18 39 Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD Volvo 4:01,2 15,3 6,3 0,5
8   Torsten Oläsligt SMK Hälsinge   240  
 
19 66 Gabriel Savela Stockholms BK B-förare 4 WD Mitsubishi 4:01,4 15,5 0,2
1   Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV  
 
20 62 Tomas Åkerlund MK Rimo B-förare 4 WD Nissan 4:02,3 16,4 0,9 0,9
2   Joakim Johansson MK Orion   Sunny GTI-R  
 
21 5 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 WD Subaru 4:02,9 17,0 17,0 0,6
10   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi 555  
 
22 33 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD Toyota 4:03,3 17,4 8,4 0,4
9   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
 
23 21 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 4:03,8 17,9 8,9 0,5
10   Björn Wulf Vallentuna MK   Corsa B  
 
24 68 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 4:04,4 18,5 0,6
1   Viktor Larsson Laxå MK   240  
 
24 48 Emil Bergkvist Hofors MS VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 4:04,4 18,5
1   Sofie Lundmark Piteå MS   940  
Entrant: LEJTORP RACING
 
26 34 Robin Brandel Rasbo MK A-förare 2 WD BMW 4:05,2 19,3 0,8
11   Niklas Carlson Katrineholms MK   325  
Entrant: PP Slakt AB
 
27 29 Daniel Johansson Nollåtta MK A-förare 2 WD Suzuki 4:05,7 19,8 10,8 0,5
12   Christer Carlsson Katrineholms MK   Ignis S1600  
Entrant: JRM Racing AB
 
28 36 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2 WD Toyota 4:06,0 20,1 11,1 0,3
13   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
 
29 31 Björn Blackne BSK Motor A-förare 2 WD VW 4:06,7 20,8 11,8 0,7
14   Cristian Lindberg Rasbo MK   Golf  
 
30 25 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 4:07,0 21,1 12,1 0,3
15   Henrik Hedlund Huddinge MK   R19  
 
31 19 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 4:07,8 21,9 12,9 0,8
16   Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
32 74 Ove Eklund Films MK B-förare 2 WD VW 4:07,9 22,0 3,5 0,1
2   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
 
33 61 Christopher Tottie Mälaröarnas MK B-förare 4 WD Mitsubishi 4:08,5 22,6 7,1 0,6
3   Peter Henell Malaröarnas MK   Lancer Evo IV  
 
34 32 Roine Larsson Waxholms MK A-förare 2 WD Volvo 4:08,9 23,0 14,0 0,4
17   Carolin Larsson Waxholms MK   240  
 
35 53 Thord Östlund Hedesunda MK A-förare Appendix K Volvo 4:09,0 23,1 0,1
1   Peter Holmgren Hedesunda MK   242  
 
36 52 Mikael Åhman Almunge MK A-förare Appendix K VW 4:09,8 23,9 0,8 0,8
2   Pontus Åhman Almunge MK   Golf  
 
37 70 Erik Gelotte Rasbo MK B-förare 2 WD VW 4:10,2 24,3 5,8 0,4
3   Bengt Gelotte   Golf II  
 
38 75 Rickard Ekblom Värmdö MK B-förare 2 WD Volvo 4:10,3 24,4 5,9 0,1
4   Håkan Ehrsson Värmdö MK   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
39 72 Leo Betcke Sigtuna RC B-förare 2 WD VW 4:12,0 26,1 7,6 1,7
5   Johan Klaar Sigtuna RC   Golf III  
 
40 206 Peter Lindblad Sigtuna RC A-förare Appendix K Opel 4:13,4 27,5 4,4 1,4
3   Thomas Carlsson SMK Märsta   Ascona B  
 
41 26 Stefan Ingvarsson Östhammars MK A-förare 2 WD Opel 4:13,6 27,7 18,7 0,2
18   Jörgen Åstrand Ömk   Ascona B  
 
42 47 Magnus Olsson Järbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 4:13,9 28,0 9,5 0,3
2   Robin Jonsson Järbo MK   240  
Entrant: JÄRBO ALLTECH
 
43 54 Krister Wennman Rasbo MK A-förare Appendix K VW 4:14,3 28,4 5,3 0,4
4   Patric Söderlund Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
44 23 Krister Zotterman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 4:14,4 28,5 19,5 0,1
19   Håkan Örtby Almunge MK   Kadett  
 
44 69 Evelina Olofsson Hofors MS B-förare 2 WD Opel 4:14,4 28,5 10,0
6   Lars Gustafsson Hofors MS   Corsa A GSI  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
46 64 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 4:17,4 31,5 16,0 3,0
4   Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer Evo VI  
 
47 17 Leif Westman Almunge MK A-förare 2 WD Ford 4:17,8 31,9 22,9 0,4
20   Matz Eriksson Films MK   Fiesta  
 
48 56 Bo Warmenius Taxinge MK A-förare Appendix K Ford 4:18,4 32,5 9,4 0,6
5   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Escort RS 1600  
 
48 30 Hasse Jansson MK Rimo A-förare 2 WD Volvo 4:18,4 32,5
21   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant: HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
 
50 83 Fredrik Jansson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 4:18,8 32,9 0,4
1   Daniel Andersson Almunge MK   940  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
51 24 Conny Sjöström MK Orion A-förare 2 WD Peugeot 4:18,9 33,0 24,0 0,1
22   Mikael Jonsson SMK Gävle   306 GTI  
 
52 50 Göran Westerman Rasbo MK A-förare Appendix K Opel 4:19,1 33,2 10,1 0,2
6   Urban Jansson Rasbo MK   Ascona  
 
53 45 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 4:19,2 33,3 14,8 0,1
3   Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240  
Entrant: Åhls bildelar AB
 
54 55 Tomas Thorszelius Rasbo MK A-förare Appendix K Volvo 4:19,7 33,8 10,7 0,5
7   Åke Nilsson Rasbo MK   240  
 
55 46 Dick Larsson Rasbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 4:19,9 34,0 15,5 0,2
4   Jessica Larsson Rasbo MK   244  
Entrant: Peter Jansson Åkeri ab
 
56 102 Magnus Söderström Ålands Motorklubb C-förare 2 WD Opel 4:20,1 34,2 0,2
1   Marcus Engberg MK Rimo   Ascona B  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB
 
57 112 Mikael Gjertz Rasbo MK C-förare 2 WD Ford 4:20,4 34,5 0,3 0,3
2   Malin Ågren Rasbo MK   Escort  
 
58 100 Stefan Andersson Vallentuna MK C-förare 2 WD Nissan 4:20,9 35,0 0,8 0,5
3   Robert Andersson Vallentuna MK   Sunny  
 
59 59 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare Grupp E Volvo 4:21,5 35,6 0,6
1   Joakim Renberg Skutskärs MS   940  
 
60 88 Christian Åhr Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 4:23,8 37,9 5,0 2,3
2   Jocke Arvidsson BSK Motor   940  
 
61 114 Tomas Ekberg Haninge MK C-förare 2 WD Volvo 4:23,9 38,0 3,8 0,1
4   Mattias Hallberg Haninge MK   940  
 
62 82 Bengt Mattsson Almunge MK B-förare 2 WD Volvo 4:24,5 38,6 20,1 0,6
7   Mike Westerman Almunge MK   242  
 
63 84 Tommy Ohlsson Sigtuna RC VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 4:24,8 38,9 6,0 0,3
3   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   940  
 
64 120 Andreas Broberg Värmdö MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 4:25,0 39,1 0,2
1   Emil Eklund Gestrike RT   940  
 
64 91 Christoffer Söderberg Rasbo MK B-förare Appendix K Opel 4:25,0 39,1
1   Kjell Renstål Rasbo MK   Ascona A  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
66 86 Leif Söderlund MK Rimo VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 4:25,8 39,9 7,0 0,8
4   Bengt Malmberg Skepptuna MK   940  
 
67 85 Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 4:26,2 40,3 7,4 0,4
5   Olle Larsson Rasbo MK   940  
 
68 109 Tim Zettergren Waxholms MK C-förare 2 WD Volvo 4:26,4 40,5 6,3 0,2
5   Göran Nilson Waxholms MK   240  
 
69 124 Robin Hellström Järbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 4:26,5 40,6 0,1
2   Emma Hellström Järbo MK   940  
 
69 113 Gunnar Olars Rasbo MK C-förare 2 WD Opel 4:26,5 40,6
6   Magnus Larsson Rasbo MK   Kadett GTE  
Entrant: A.R.C MOTORSPORT
 
71 122 Eddie Lundqvist Sandvikens MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 4:27,6 41,7 2,6 1,1
3   Hans-Olov Andersson Sandvikens MK   940  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
72 77 Kjell Mattsson Östhammars MK B-förare 2 WD Peugeot 4:27,8 41,9 23,4 0,2
8   Gunnar Holstein MK Rimo   206 RC  
 
72 58 Mats Bromark Films MK A-förare Grupp E VW 4:27,8 41,9
2   Martin Bromark Skutskärs MS   Golf GT  
 
74 51 Per Göransson Almunge MK A-förare Appendix K Ford 4:28,2 42,3 19,2 0,4
8   Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon  
 
75 127 Johnny Thyr Films MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 4:29,2 43,3 4,2 1,0
4   Martin Holmgren Rasbo MK   244  
 
76 94 Lennart Stocker Värmdö MK B-förare Appendix K Opel 4:29,9 44,0 4,9 0,7
2   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
 
77 27 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 4:30,0 44,1 35,1 0,1
23   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
 
78 101 Andreas Larsson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 4:30,6 44,7 10,5 0,6
7   Mattias Bodare Grangärde RRC   Corsa  
 
79 87 Robin Nyberg Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 4:30,8 44,9 12,0 0,2
6   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: Ekerö Bilteknik AB
 
80 111 Lars Lindqvist Almunge MK C-förare 2 WD VW 4:32,4 46,5 12,3 1,6
8   Calle Askemar Järfälla MK   Golf1  
 
81 63 Fredrik Åhs Västerås MS B-förare 4 WD Mitsubishi 4:35,6 49,7 34,2 3,2
5   Henrik Oscarson Västerås MS   Lancer Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
82 104 Kaj Larsen SMK Märsta C-förare 2 WD Toyota 4:35,7 49,8 15,6 0,1
9   Lars Hallquist SMK Märsta   Starlet  
Entrant: Lejtorp Racing
 
83 132 Lars Hedström Almunge MK C-förare Grupp E VW 4:37,2 51,3 1,5
1   Pär Hedström Almunge MK   Golf  
 
84 129 Kurt Trohlin Films MK C-förare Appendix K Saab 4:38,0 52,1 0,8
1   Erik Trohlin Films MK   96  
 
85 116 Henrik Nilsson Skepptuna MK C-förare 2 WD VW 4:38,1 52,2 18,0 0,1
10   Joakim Jansson Skepptuna MK   Golf Mk1  
Entrant: TEAM KBRACING
 
86 140 Robert Eriksson Stockholms BK C-förare Grupp E Volvo 4:39,0 53,1 1,8 0,9
2   John Styrman Stockholms BK   242  
 
87 139 Henrik Zotterman Almunge MK C-förare Grupp E Opel 4:39,7 53,8 2,5 0,7
3   Martin Linder Almunge MK   Kadett  
 
88 121 Patrik Johansson Rasbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 4:40,3 54,4 15,3 0,6
5   Jimmy Berlin Rasbo MK   240  
 
89 205 Erik Wallin Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 4:40,4 54,5 45,5 0,1
24   Jan Ramsell Skepptuna MK   242  
 
90 95 Stefan Edlund Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 4:41,3 55,4 0,9
1   Mikael Friberg Mälaröarnas MK   Golf  
 
91 138 Erik Rogersson Rasbo MK C-förare Grupp E VW 4:41,8 55,9 4,6 0,5
4   Filip Rosendahl Rasbo MK   Golf GT  
 
92 123 Leif Nilsson Mälaröarnas MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 4:42,3 56,4 17,3 0,5
6   Max Nensén Gnesta MK   244  
 
93 131 Stefan Blomqvist Almunge MK C-förare Appendix K Ford 4:42,5 56,6 4,5 0,2
2   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
94 20 Wladi Rabrenovic Mälaröarnas MK A-förare 2 WD Renault 4:42,7 56,8 0,2
25   Filip Rabrenovic Mälaröarnas MK   Clio  
 
95 135 Andreas Bohlin Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 4:43,5 57,6 6,3 0,8
5   Staffan Andersson Sandvikens MK   Golf Mk2  
 
96 125 Johan Wikström Skutskärs MS VOC / Grupp N -1600 Volvo 4:43,6 57,7 18,6 0,1
7   Julia Wikström Skutskärs MS   244  
 
97 136 Johannes Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 4:46,5 1:00,6 9,3 2,9
6   Mattias Engvall Skutskärs MS   Golf Mk 3  
 
98 141 Robin Wallberg Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 4:47,7 1:01,8 10,5 1,2
7   Robin Malmesjö Skutskärs MS   Golf Mk II  
 
99 133 Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 4:48,7 1:02,8 11,5 1,0
8   Elin Trana Skutskärs MS   Golf GT  
 
100 105 Pär Lodén Vallentuna MK C-förare 2 WD Volvo 4:50,3 1:04,4 30,2 1,6
11   Jessica Lundahl MK Rimo   142  
 
101 108 Calle Fincken Värmdö MK C-förare 2 WD Skoda 4:51,4 1:05,5 31,3 1,1
12   Mario Fincken Värmdö MK   Favorit  
 
102 106 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK C-förare 2 WD Peugeot 4:51,8 1:05,9 31,7 0,4
13   Mikael Pettersson Järbo MK   309  
 
103 80 Kenneth Karlsson MK Rimo B-förare 2 WD BMW 5:02,1 1:16,2 10,3
9   Carl-Gustav Andersson MK Rimo   325  
Entrant: Nyströms Cement
 
104 134 Henrik Andersson Almunge MK C-förare Grupp E VW 5:16,8 1:30,9 39,6 14,7
9   Fredrik Lindh Rasbo MK   Golf Mk2  
 
105 89 Tom Hansson Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 11:23,3 7:37,4 7:04,5 6:06,5
7   Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK   240