2013-06-08
Bresonstrofén
Official final
On SS 4
95 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 13 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 WD Toyota 6:12,2
1   Peter Johansson Uppsala MK   Corolla WRC  
 
2 14 Björn Adolfsson KAK A-förare 4 WD Skoda 6:14,6 2,4 2,4 2,4
2   Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia  
 
3 12 Anders Lundin MK Rimo A-förare 4 WD Subaru 6:18,2 6,0 6,0 3,6
3   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
 
4 9 Jacob Jansson MK Kopparberg A-förare 4 WD Subaru 6:23,1 10,9 10,9 4,9
4   Göran Bergsten Forshaga MC   Impreza  
Entrant: Ingemars Garage AB
 
5 6 Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia 6:25,2 13,0 13,0 2,1
5   Micael Eriksson Vännäs MK   Delta HF Integrale 16v  
 
6 41 Jens Branteström Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 6:26,6 14,4 1,4
1   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant: Bärgning o transport i Uppsala ab
 
7 44 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 WD Nissan 6:28,1 15,9 1,5 1,5
2   Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny  
 
8 5 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 WD Subaru 6:29,9 17,7 17,7 1,8
6   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi 555  
 
9 2 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:31,9 19,7 19,7 2,0
7   Marie Abrahamsson SMK Dala   Lancer Evo VI  
 
10 37 Martin Jansson Rasbo MK A-förare 2 WD Skoda 6:32,1 19,9 5,5 0,2
3   Lars Blondell Mantorps MK   Fabia R2  
 
11 28 Torbjörn Jansson Almunge MK A-förare 2 WD VW 6:32,6 20,4 6,0 0,5
4   Marcus Stafberg Almunge MK   Golf III Kit Car  
 
12 40 Patrik Åhman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 6:33,0 20,8 6,4 0,4
5   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Corsa 1600  
 
13 3 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:33,4 21,2 21,2 0,4
8   Olle Björk Borlänge MK   Lancer Evo VII  
 
14 63 Fredrik Åhs Västerås MS B-förare 4 WD Mitsubishi 6:34,4 22,2 1,0
1   Henrik Oscarson Västerås MS   Lancer Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
15 33 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD Toyota 6:35,5 23,3 8,9 1,1
6   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
 
16 10 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:36,0 23,8 23,8 0,5
9   Kjell Andersson Huddinge   Lancer Evo VII  
Entrant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB
 
17 36 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2 WD Toyota 6:40,0 27,8 13,4 4,0
7   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
 
18 29 Daniel Johansson Nollåtta MK A-förare 2 WD Suzuki 6:41,1 28,9 14,5 1,1
8   Christer Carlsson Katrineholms MK   Ignis S1600  
Entrant: JRM Racing AB
 
19 39 Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD Volvo 6:42,5 30,3 15,9 1,4
9   Torsten Oläsligt SMK Hälsinge   240  
 
20 38 Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 6:43,9 31,7 17,3 1,4
10   Mikael Pettersson Järbo MK   240  
Entrant: järbo alltech
 
21 21 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 6:45,1 32,9 18,5 1,2
11   Björn Wulf Vallentuna MK   Corsa B  
 
22 31 Björn Blackne BSK Motor A-förare 2 WD VW 6:48,6 36,4 22,0 3,5
12   Cristian Lindberg Rasbo MK   Golf  
 
23 62 Tomas Åkerlund MK Rimo B-förare 4 WD Nissan 6:49,1 36,9 14,7 0,5
2   Joakim Johansson MK Orion   Sunny GTI-R  
 
24 23 Krister Zotterman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 6:49,3 37,1 22,7 0,2
13   Håkan Örtby Almunge MK   Kadett  
 
25 206 Peter Lindblad Sigtuna RC A-förare Appendix K Opel 6:51,0 38,8 1,7
1   Thomas Carlsson SMK Märsta   Ascona B  
 
26 25 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 6:51,8 39,6 25,2 0,8
14   Henrik Hedlund Huddinge MK   R19  
 
27 66 Gabriel Savela Stockholms BK B-förare 4 WD Mitsubishi 6:51,9 39,7 17,5 0,1
3   Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV  
 
28 205 Erik Wallin Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 6:52,1 39,9 25,5 0,2
15   Jan Ramsell Skepptuna MK   242  
 
29 32 Roine Larsson Waxholms MK A-förare 2 WD Volvo 6:52,2 40,0 25,6 0,1
16   Carolin Larsson Waxholms MK   240  
 
30 61 Christopher Tottie Mälaröarnas MK B-förare 4 WD Mitsubishi 6:52,9 40,7 18,5 0,7
4   Peter Henell Malaröarnas MK   Lancer Evo IV  
 
31 45 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 6:55,6 43,4 2,7
1   Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240  
Entrant: Åhls bildelar AB
 
31 27 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 6:55,6 43,4 29,0
17   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
 
33 52 Mikael Åhman Almunge MK A-förare Appendix K VW 6:56,2 44,0 5,2 0,6
2   Pontus Åhman Almunge MK   Golf  
 
33 50 Göran Westerman Rasbo MK A-förare Appendix K Opel 6:56,2 44,0 5,2
2   Urban Jansson Rasbo MK   Ascona  
 
35 114 Tomas Ekberg Haninge MK C-förare 2 WD Volvo 6:56,7 44,5 0,5
1   Mattias Hallberg Haninge MK   940  
 
36 97 Kim Koivio Stockholms BK C-förare 4 WD Mitsubishi 6:56,8 44,6 0,1
1   Petri Savela Tua   Lancer Evo IX  
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
37 19 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 6:57,0 44,8 30,4 0,2
18   Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
38 53 Thord Östlund Hedesunda MK A-förare Appendix K Volvo 6:58,9 46,7 7,9 1,9
4   Peter Holmgren Hedesunda MK   242  
 
39 68 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 6:59,3 47,1 0,4
1   Viktor Larsson Laxå MK   240  
 
40 26 Stefan Ingvarsson Östhammars MK A-förare 2 WD Opel 6:59,4 47,2 32,8 0,1
19   Jörgen Åstrand Ömk   Ascona B  
 
41 46 Dick Larsson Rasbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 7:00,3 48,1 4,7 0,9
2   Jessica Larsson Rasbo MK   244  
Entrant: Peter Jansson Åkeri ab
 
42 56 Bo Warmenius Taxinge MK A-förare Appendix K Ford 7:00,8 48,6 9,8 0,5
5   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Escort RS 1600  
 
43 47 Magnus Olsson Järbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 7:03,6 51,4 8,0 2,8
3   Robin Jonsson Järbo MK   240  
Entrant: JÄRBO ALLTECH
 
44 24 Conny Sjöström MK Orion A-förare 2 WD Peugeot 7:05,0 52,8 38,4 1,4
20   Mikael Jonsson SMK Gävle   306 GTI  
 
45 17 Leif Westman Almunge MK A-förare 2 WD Ford 7:05,7 53,5 39,1 0,7
21   Matz Eriksson Films MK   Fiesta  
 
46 122 Eddie Lundqvist Sandvikens MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:07,4 55,2 1,7
1   Hans-Olov Andersson Sandvikens MK   940  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
47 54 Krister Wennman Rasbo MK A-förare Appendix K VW 7:08,6 56,4 17,6 1,2
6   Patric Söderlund Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
48 55 Tomas Thorszelius Rasbo MK A-förare Appendix K Volvo 7:10,6 58,4 19,6 2,0
7   Åke Nilsson Rasbo MK   240  
 
49 120 Andreas Broberg Värmdö MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:11,7 59,5 4,3 1,1
2   Emil Eklund Gestrike RT   940  
 
50 70 Erik Gelotte Rasbo MK B-förare 2 WD VW 7:12,1 59,9 12,8 0,4
2   Bengt Gelotte   Golf II  
 
51 127 Johnny Thyr Films MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:12,6 1:00,4 5,2 0,5
3   Martin Holmgren Rasbo MK   244  
 
52 102 Magnus Söderström Ålands Motorklubb C-förare 2 WD Opel 7:12,9 1:00,7 16,2 0,3
2   Marcus Engberg MK Rimo   Ascona B  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB
 
53 64 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 7:13,4 1:01,2 39,0 0,5
5   Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer Evo VI  
 
54 101 Andreas Larsson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 7:14,5 1:02,3 17,8 1,1
3   Mattias Bodare Grangärde RRC   Corsa  
 
55 69 Evelina Olofsson Hofors MS B-förare 2 WD Opel 7:15,2 1:03,0 15,9 0,7
3   Lars Gustafsson Hofors MS   Corsa A GSI  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
55 59 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare Grupp E Volvo 7:15,2 1:03,0
1   Joakim Renberg Skutskärs MS   940  
 
57 112 Mikael Gjertz Rasbo MK C-förare 2 WD Ford 7:17,5 1:05,3 20,8 2,3
4   Malin Ågren Rasbo MK   Escort  
 
58 135 Andreas Bohlin Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 7:18,1 1:05,9 0,6
1   Staffan Andersson Sandvikens MK   Golf Mk2  
 
59 100 Stefan Andersson Vallentuna MK C-förare 2 WD Nissan 7:18,4 1:06,2 21,7 0,3
5   Robert Andersson Vallentuna MK   Sunny  
 
60 132 Lars Hedström Almunge MK C-förare Grupp E VW 7:19,7 1:07,5 1,6 1,3
2   Pär Hedström Almunge MK   Golf  
 
61 109 Tim Zettergren Waxholms MK C-förare 2 WD Volvo 7:20,3 1:08,1 23,6 0,6
6   Göran Nilson Waxholms MK   240  
 
62 72 Leo Betcke Sigtuna RC B-förare 2 WD VW 7:21,9 1:09,7 22,6 1,6
4   Johan Klaar Sigtuna RC   Golf III  
 
63 116 Henrik Nilsson Skepptuna MK C-förare 2 WD VW 7:23,7 1:11,5 27,0 1,8
7   Joakim Jansson Skepptuna MK   Golf Mk1  
Entrant: TEAM KBRACING
 
64 131 Stefan Blomqvist Almunge MK C-förare Appendix K Ford 7:24,1 1:11,9 0,4
1   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
65 87 Robin Nyberg Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:24,2 1:12,0 0,1
1   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: Ekerö Bilteknik AB
 
66 104 Kaj Larsen SMK Märsta C-förare 2 WD Toyota 7:25,5 1:13,3 28,8 1,3
8   Lars Hallquist SMK Märsta   Starlet  
Entrant: Lejtorp Racing
 
67 123 Leif Nilsson Mälaröarnas MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:25,9 1:13,7 18,5 0,4
4   Max Nensén Gnesta MK   244  
 
68 139 Henrik Zotterman Almunge MK C-förare Grupp E Opel 7:27,1 1:14,9 9,0 1,2
3   Martin Linder Almunge MK   Kadett  
 
69 121 Patrik Johansson Rasbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:27,6 1:15,4 20,2 0,5
5   Jimmy Berlin Rasbo MK   240  
 
70 84 Tommy Ohlsson Sigtuna RC VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:27,8 1:15,6 3,6 0,2
2   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   940  
 
71 83 Fredrik Jansson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:28,8 1:16,6 4,6 1,0
3   Daniel Andersson Almunge MK   940  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
72 133 Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 7:30,2 1:18,0 12,1 1,4
4   Elin Trana Skutskärs MS   Golf GT  
 
73 88 Christian Åhr Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:31,4 1:19,2 7,2 1,2
4   Jocke Arvidsson BSK Motor   940  
 
74 140 Robert Eriksson Stockholms BK C-förare Grupp E Volvo 7:32,4 1:20,2 14,3 1,0
5   John Styrman Stockholms BK   242  
 
75 111 Lars Lindqvist Almunge MK C-förare 2 WD VW 7:32,8 1:20,6 36,1 0,4
9   Calle Askemar Järfälla MK   Golf1  
 
76 136 Johannes Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 7:34,2 1:22,0 16,1 1,4
6   Mattias Engvall Skutskärs MS   Golf Mk 3  
 
77 91 Christoffer Söderberg Rasbo MK B-förare Appendix K Opel 7:37,0 1:24,8 2,8
1   Kjell Renstål Rasbo MK   Ascona A  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
78 85 Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:40,1 1:27,9 15,9 3,1
5   Olle Larsson Rasbo MK   940  
 
79 108 Calle Fincken Värmdö MK C-förare 2 WD Skoda 7:41,7 1:29,5 45,0 1,6
10   Mario Fincken Värmdö MK   Favorit  
 
80 141 Robin Wallberg Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 7:43,1 1:30,9 25,0 1,4
7   Robin Malmesjö Skutskärs MS   Golf Mk II  
 
81 125 Johan Wikström Skutskärs MS VOC / Grupp N -1600 Volvo 7:44,1 1:31,9 36,7 1,0
6   Julia Wikström Skutskärs MS   244  
 
82 89 Tom Hansson Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 7:46,2 1:34,0 22,0 2,1
6   Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK   240  
 
83 82 Bengt Mattsson Almunge MK B-förare 2 WD Volvo 7:47,8 1:35,6 48,5 1,6
5   Mike Westerman Almunge MK   242  
 
84 74 Ove Eklund Films MK B-förare 2 WD VW 7:50,3 1:38,1 51,0 2,5
6   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
 
85 94 Lennart Stocker Värmdö MK B-förare Appendix K Opel 7:51,4 1:39,2 14,4 1,1
2   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
 
86 106 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK C-förare 2 WD Peugeot 7:51,9 1:39,7 55,2 0,5
11   Mikael Pettersson Järbo MK   309  
 
87 134 Henrik Andersson Almunge MK C-förare Grupp E VW 8:09,1 1:56,9 51,0 17,2
8   Fredrik Lindh Rasbo MK   Golf Mk2  
 
88 77 Kjell Mattsson Östhammars MK B-förare 2 WD Peugeot 8:10,7 1:58,5 1:11,4 1,6
7   Gunnar Holstein MK Rimo   206 RC  
 
89 105 Pär Lodén Vallentuna MK C-förare 2 WD Volvo 8:11,0 1:58,8 1:14,3 0,3
12   Jessica Lundahl MK Rimo   142  
 
90 129 Kurt Trohlin Films MK C-förare Appendix K Saab 8:19,0 2:06,8 54,9 8,0
2   Erik Trohlin Films MK   96  
 
91 95 Stefan Edlund Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 8:57,2 2:45,0 38,2
1   Mikael Friberg Mälaröarnas MK   Golf  
 
92 138 Erik Rogersson Rasbo MK C-förare Grupp E VW 11:59,3 5:47,1 4:41,2 3:02,1
9   Filip Rosendahl Rasbo MK   Golf GT  
 
93 86 Leif Söderlund MK Rimo VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 15:03,0 8:50,8 7:38,8 3:03,7
7   Bengt Malmberg Skepptuna MK   940  
 
94 51 Per Göransson Almunge MK A-förare Appendix K Ford 18:07,0 11:54,8 11:16,0 3:04,0
8   Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon  
 
95 75 Rickard Ekblom Värmdö MK B-förare 2 WD Volvo 29:18,1 23:05,9 22:18,8 11:11,1
8   Håkan Ehrsson Värmdö MK   240  
Entrant: Lejtorp Racing