Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16 | Björn Blackne | Bsk Motor | A-förare 4 wd | Ford | 4:17 | ||||||
1 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Escort | ||||||||
19 | Dick Larsson | Rasbo MK | A-förare 4 wd | Toyota | 4:18 | 1 | 1 | 1 | |||
2 | Raymond Wessman | SMK Uppsala | Celica | ||||||||
14 | Sören Olsson | Films MK | A-förare 4 wd | Ford | 4:25 | 8 | 8 | 7 | |||
3 | Conny Lindwall | Östhammar MK | Escort Cosworth | ||||||||
11 | Mats Jonsson | SMK Uppsala | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 4:26 | 9 | 9 | 1 | |||
4 | Maria Lindwall | SMK Uppsala | Lancer Evo V | ||||||||
48 | Simon Löfström | Östhammars MK | B-förare 2 wd | Renault | 4:27 | 10 | 1 | ||||
1 | Andreas Olsson | Rasbo MK | Clio Sport | ||||||||
12 | Niklas Gustafsson | Bsk Motor | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 4:29 | 12 | 12 | 2 | |||
5 | Tomas Dawson | SMK Uppsala | Lancer Evo III | ||||||||
33 | Mikael Åhman | Almunge MK | A-förare 2 wd | Opel | 4:31 | 14 | 2 | ||||
1 | Mikael Nilsson | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
36 | Roine Björk | Rasbo MK | A-förare 2 wd | Opel | 4:31 | 14 | |||||
1 | Peter Zetterholm | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
34 | Roger Helen | Rasbo MK | A-förare 2 wd | VW | 4:33 | 16 | 2 | 2 | |||
3 | Marcus Andersson | Rasbo MK | Golf 3 | ||||||||
26 | Martin Berglund | SMK Gävle | A-förare 2 wd | VW | 4:36 | 19 | 5 | 3 | |||
4 | Henrik Olsson | Hedesunda MK | Golf II | ||||||||
43 | Daniel Gustafsson | SMK Uppsala | B-förare 2 wd | Renault | 4:36 | 19 | 9 | ||||
2 | Krister Nordlund | Skepptuna MK | Clio Sport | ||||||||
17 | Louis Birath | SMK Uppsala | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 4:38 | 21 | 21 | 2 | |||
6 | Susanne Andersson | Rasbo MK | Lancer Evo IV | ||||||||
23 | Lars Davidsson | Enköpings MK | A-förare 2 wd | Renault | 4:38 | 21 | 7 | ||||
5 | Olavi Sällinen | Okänd | R 19 | ||||||||
27 | Tommy Bryfelt | SMK Tierp | A-förare 2 wd | Volvo | 4:38 | 21 | 7 | ||||
5 | Christer Nygren | SMK Gävle | 240 | ||||||||
Applicant: Älvkarleby bildemontering | |||||||||||
32 | Tony Jansson | Almunge MK | A-förare 2 wd | Ford | 4:38 | 21 | 7 | ||||
5 | Mikael Lööv | Rasbo MK | Escort | ||||||||
35 | Lars Fältman | Rasbo MK | A-förare 2 wd | Saab | 4:38 | 21 | 7 | ||||
5 | Tomas Åhman | SMK Uppsala | 9:3 Turbo | ||||||||
116 | Andreas Gustafsson | SMK Gävle | C-förare 2 wd | Opel | 4:39 | 22 | 1 | ||||
1 | Mikael Gustafsson | SMK Gävle | Ascona B | ||||||||
52 | Johan Laven | SMK Uppsala | B-förare 2 wd | Opel | 4:40 | 23 | 13 | 1 | |||
3 | Pierre Keil | Kadett | |||||||||
46 | Per Eklund | Rasbo MK | B-förare 2 wd | SEAT | 4:45 | 28 | 18 | 5 | |||
4 | Marie Öhlund | Rasbo MK | Ibiza | ||||||||
6 | Anders Bäfve | Rasbo MK | Veteran / HRB | Opel | 4:46 | 29 | 1 | ||||
1 | Henri Lundin | Rasbo MK | Ascona | ||||||||
45 | Lars Gradin | Skepptuna MK | B-förare 2 wd | Volvo | 4:46 | 29 | 19 | ||||
5 | Carolina Pettersson | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
31 | Owe Holmgren | Rasbo MK | A-förare 2 wd | VW | 4:47 | 30 | 16 | 1 | |||
9 | Torbjörn Carlsson | Rasbo MK | Golf | ||||||||
58 | Reine Laestander | Skepptuna MK | B-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 4:47 | 30 | |||||
1 | Håkan Süld | Öshammar MK | 242 | ||||||||
106 | Erik Uppsäll | Skepptuna MK | Veteran / HRB | Saab | 4:49 | 32 | 3 | 2 | |||
2 | Sören Dahlin | Huddinge MK | 96 V4 | ||||||||
30 | Magnus Wallén | Vallentuna MK | A-förare 2 wd | Nissan | 4:49 | 32 | 18 | ||||
10 | Staffan Lindberg | Skepptuna MK | Sunny | ||||||||
39 | Pär Carlsson | Flens MS | A-förare 2 wd | VW | 4:49 | 32 | 18 | ||||
10 | Johan Bengtsson | Eskilstuna MK | Golf | ||||||||
47 | Hans-Åke Jansson | MK Rimo | B-förare 2 wd | Volvo | 4:52 | 35 | 25 | 3 | |||
6 | Håkan Jansson | MK Rimo | 242 | ||||||||
Applicant: A.jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
57 | Martin Lindberg | Skutskärs MS | B-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 4:52 | 35 | 5 | ||||
2 | Veronica Lindberg | Skutskärs MS | 240 | ||||||||
5 | Lasse Eriksson | Östhammars MK | Veteran / HRB | Saab | 4:53 | 36 | 7 | 1 | |||
3 | Johan Engström | Östhammars MK | V4 | ||||||||
Applicant: Sv.saabklubben | |||||||||||
38 | Stefan Ingvarsson | Östhammars MK | A-förare 2 wd | Opel | 4:53 | 36 | 22 | ||||
12 | Jan Andersson | Rasbo MK | Ascona B | ||||||||
53 | Mikael Högberg | SMK Gävle | B-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 4:53 | 36 | 6 | ||||
3 | Jörgen Matsson | 240 | |||||||||
107 | Tom Axelsson | KAK Motorsport | Veteran / HRB | Volvo | 4:54 | 37 | 8 | 1 | |||
4 | Tord Öberg | Mälaröarnas MK | 122 S | ||||||||
50 | Roine Berlin | Almunge MK | B-förare 2 wd | Volvo | 4:54 | 37 | 27 | ||||
7 | Cristian Olsson | Almunge MK | 240 | ||||||||
Applicant: A.R.C. Motorsport | |||||||||||
51 | Joakim Lindell | Almunge MK | B-förare 2 wd | Volvo | 4:57 | 40 | 30 | 3 | |||
8 | Erik Ahlund | Almunge MK | 244 | ||||||||
79 | Peter Ericsson | Films MK | C-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 4:57 | 40 | |||||
1 | Jocke Gillberg | Films MK | Swift | ||||||||
41 | Johan Nyman | MK Orion | B-förare 4 wd | Subaru | 4:59 | 42 | 2 | ||||
1 | Peter Encrantz | Skutskärs MK | Impreza | ||||||||
54 | Sven Blomdin | MK Orion | B-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 4:59 | 42 | 12 | ||||
4 | Hans Hult | Skutskärs MS | Swift | ||||||||
111 | Per Jensen | Huddinge MK | B-förare 2 wd | Volvo | 5:00 | 43 | 33 | 1 | |||
9 | Mattias Oläsligt | Oläsligt | 940 | ||||||||
102 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:01 | 44 | 1 | ||||
1 | Steve Jansson | Okänd | 740 | ||||||||
73 | Tomas Johansson | Hofors MS | C-förare 2 wd | Opel | 5:02 | 45 | 23 | 1 | |||
2 | Ulf Wårvik | Hofors MK | Ascona B | ||||||||
25 | Ragnar Glav | Vallentuna MK | A-förare 2 wd | Opel | 5:03 | 46 | 32 | 1 | |||
13 | Oläsligt | Vallentuna MK | Corsa | ||||||||
84 | Robert Wahlqvist | Skutskärs MS | C-förare Grupp E | Saab | 5:03 | 46 | |||||
1 | Joakim Edman | Skutskärs MS | 99 | ||||||||
9 | Ove Nordberg | Films MK | Veteran / HRB | Volvo | 5:04 | 47 | 18 | 1 | |||
5 | Patrik 'Knutte' Karlsson | Films MK | 142 | ||||||||
60 | Mattias Wennman | Rasbo MK | B-förare Grupp E | VW | 5:04 | 47 | |||||
1 | Emil Wennman | Rasbo MK | Golf II | ||||||||
Applicant: Wennmans Bilplåt AB | |||||||||||
62 | Johan Olsson | Fagersta MK | B-förare Grupp E | VW | 5:04 | 47 | |||||
1 | Dan Olsson | SMK Gävle | Golf Mk II | ||||||||
29 | Björn Bäckström | Botkyrka MK | A-förare 2 wd | Toyota | 5:05 | 48 | 34 | 1 | |||
14 | Ulf Mäe | Botkyrka MK | Starlet | ||||||||
49 | Stefan Andersson | Almunge MK | B-förare 2 wd | Ford | 5:05 | 48 | 38 | ||||
10 | Bo Friksson | Östhammars MK | Escort Mk II | ||||||||
Applicant: ARC Motorsport | |||||||||||
8 | Fredrik Ekendahl | Mälaröarnas MK | Veteran / HRB | Saab | 5:08 | 51 | 22 | 3 | |||
6 | Anders Dahl | Huddinge MK | 96 | ||||||||
Applicant: Svenska saabklubben | |||||||||||
71 | Mikael Gjertz | Rasbo MK | C-förare 2 wd | Ford | 5:08 | 51 | 29 | ||||
3 | John Boström | MK Orion | Escort | ||||||||
74 | Johan Pettersson | MK Orion | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:08 | 51 | 11 | ||||
2 | Daniel Jansson | Smksödermanland | 240 GT | ||||||||
Applicant: WWW.FINESS.SE | |||||||||||
112 | Robert Andersson | Eskilstuna MK | C-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 5:09 | 52 | 12 | 1 | |||
3 | Carl-Gustaf Karlsson | Eskilstuna MK | Swift | ||||||||
Applicant: Eskilstuna Glasmästeri AB | |||||||||||
63 | Kjell Söderberg | MK Orion | B-förare Grupp E | Opel | 5:10 | 53 | 6 | 1 | |||
3 | Emil Söderberg | MK Orion | Caravan | ||||||||
59 | Sten Pettersson | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | Saab | 5:11 | 54 | 7 | 1 | |||
4 | Jimmy Björk | Films MK | 99 | ||||||||
77 | Stefan Hägglöf | MK Orion | C-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 5:11 | 54 | 14 | ||||
4 | Mikael Jonsson | MK Orion | Swift GTI | ||||||||
40 | Lennart Wallmo | SMK Gälve | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:12 | 55 | 11 | 1 | |||
2 | Kent Persson | SMK Gälve | 244 | ||||||||
101 | Martin Löfström | Östhammars MK | C-förare 2 wd | Ford | 5:14 | 57 | 35 | 2 | |||
4 | David Käll | Östhammars MK | Escort Mk II | ||||||||
80 | Fredrik Holm | Almunge MK | C-förare Grupp E | VW | 5:20 | 1:03 | 17 | 6 | |||
2 | Patrik Helander | Almunge MK | Golf 1 | ||||||||
78 | Christian Åhr | Bsk Motor | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:21 | 1:04 | 24 | 1 | |||
5 | Joachim Arvidsson | Bsk Motor | 240 | ||||||||
83 | Jörgen Joons | Skutskärs MS | C-förare Grupp E | VW | 5:21 | 1:04 | 18 | ||||
3 | Börje Green | Skutskärs MS | Golf | ||||||||
10 | Roger Carman | SMK Gävle | Veteran / HRB | Saab | 5:23 | 1:06 | 37 | 2 | |||
7 | Lars Norstöm | Sandvikens MK | 96 | ||||||||
Applicant: Svenska Saabklubben | |||||||||||
66 | Jonas Lindvall | Botkyrka MK | C-förare 2 wd | Saab | 5:23 | 1:06 | 44 | ||||
5 | Mattias Gustafsson | Stockholms BK | 96 | ||||||||
82 | Magnus Eliasson | Skutskärs MS | C-förare Grupp E | VW | 5:23 | 1:06 | 20 | ||||
4 | Andreas Sandin | Skutskärs MS | Golf | ||||||||
61 | Bror Gustafsson | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | Saab | 5:24 | 1:07 | 20 | 1 | |||
5 | Hans Wårdh | Skepptuna MK | 99 | ||||||||
7 | Mats Sundberg | Gestrike Racing Team | Veteran / HRB | Saab | 5:25 | 1:08 | 39 | 1 | |||
8 | Joel Mickelsson | Gestrike RT | V 4 | ||||||||
86 | Mikael Andersson | Rasbo MK | C-förare Grupp E | Honda | 5:29 | 1:12 | 26 | 4 | |||
5 | Fredrik Engvall | Rasbo MK | Civic | ||||||||
Applicant: Wennmas Bilplåt AB | |||||||||||
75 | Gert Persson | SMK Uppsala | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:33 | 1:16 | 36 | 4 | |||
6 | Lars Jansson | SMK Uppsala | 240 | ||||||||
103 | Ola Rickardsen | Kolsva MS | C-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 5:37 | 1:20 | 40 | 4 | |||
7 | Joakim Björnsson | Kolsva MS | Swift GTI | ||||||||
114 | Erik Strandberg | Värmdö MK | C-förare 4 wd | Mazda | 5:59 | 1:42 | 22 | ||||
1 | Christer Heres | Värmdö MK | 323 4wd Turbo | ||||||||
Applicant: Dannevall o Lassila Motor | |||||||||||
2 | Robin Alenfalk | VÖMK | Ungdomsrally | Volvo | 6:22 | 2:05 | 23 | ||||
1 | Åke Kjellgren | VÖMK | 240 | ||||||||
1 | Niklas Solenö | Katrineholms MK | Ungdomsrally | VW | 6:27 | 2:10 | 5 | 5 | |||
2 | Svenolvo Solenö | Katrineholms MK | Golf GT Mk 2 | ||||||||
Applicant: Bil o Fritid AB Katrineholm | |||||||||||
64 | Christopher Fransson | Haninge MK | C-förare 2 wd | Toyota | 6:53 | 2:36 | 2:14 | 26 | |||
6 | Andreas Brydling | Värmdö MK | Starlet | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |