2014-02-15
Gnarpstrofén
Official final
On SS3
76 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
87 |
|
Niklas Hägg |
SMK Hälsinge |
4 WD |
|
Toyota |
58,0 |
|
|
|
1 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Celica WRC |
|
|
Applicant: L.Häggs Bildemontering AB |
|
|
86 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
58,2 |
0,2
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Robin Holmgren |
Gnesta MK |
|
|
Evo 7 |
|
|
|
74 |
|
Daniel Röjsel |
SMK Dala |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
1:00,4 |
2,4
|
|
2,2
|
1 |
|
|
Nicklas Edvardsson |
Taxinge MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
83 |
|
Jens Branteström |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
1:00,5 |
2,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Per Christensen |
Rasbo MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
31 |
|
Mikael Wisti |
Fagersta MK |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Volvo |
1:01,6 |
3,6
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Johan Olsson |
Fagersta MK |
|
|
244 |
|
|
|
81 |
|
Stefan Hedström |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
1:02,1 |
4,1
|
1,6
|
0,5
|
2 |
|
|
Jesper Jonsson |
SMK Hälsinge |
|
|
C2 R2 |
|
|
Applicant: GL Bygg AB |
|
|
32 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Volvo |
1:02,3 |
4,3
|
0,7
|
0,2
|
2 |
|
|
Roger Lindholm |
Västerås MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB |
|
|
84 |
|
Mattias Hägg |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
1:02,5 |
4,5
|
2,0
|
0,2
|
3 |
|
|
Emma Hägg |
SMK Hälsinge |
|
|
Corolla 16v |
|
|
Applicant: Häggs Bildemontering AB |
|
|
76 |
|
Fredrik Borg |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:02,7 |
4,7
|
2,3
|
0,2
|
2 |
|
|
Mats Jönsson |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
72 |
|
Daniel Ullbors |
Mora MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
1:02,9 |
4,9
|
2,5
|
0,2
|
3 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
75 |
|
Jocke Halvarsson |
Ljusdals MS |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
1:03,4 |
5,4
|
3,0
|
0,5
|
4 |
|
|
Annsofi Wikström |
Ljusdals MS |
|
|
Fiesta |
|
|
|
80 |
|
Reine Laestander |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
1:03,4 |
5,4
|
2,9
|
|
4 |
|
|
Janne Andersson |
Rasbo MK |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
73 |
|
Daniel Edman |
Sandvikens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:03,7 |
5,7
|
3,3
|
0,3
|
5 |
|
|
Jesper Eriksson |
Järbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
25 |
|
Jan Adielsson |
Göteborgs MF |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Ford |
1:04,2 |
6,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Hans Lögdahl |
SMK Hälsinge |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
29 |
|
Tomas Thorszelius |
Rasbo MK |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Volvo |
1:04,2 |
6,2
|
2,6
|
|
3 |
|
|
Åke Nilsson |
Rasbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
26 |
|
Martin Hagman |
MK Rimo |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Ford |
1:04,3 |
6,3
|
0,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Jan Hagman |
MK Rimo |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
Applicant: RIFLEX SPORT |
|
|
30 |
|
Krister Wennman |
Rasbo MK |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
VW |
1:04,5 |
6,5
|
2,9
|
0,2
|
4 |
|
|
Fredrik Bräck |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Wennmans Bilplåt AB |
|
|
85 |
|
Fredrik Persson |
SMK Hälsinge |
4 WD |
|
Mazda |
1:04,6 |
6,6
|
6,6
|
0,1
|
3 |
|
|
Jan-Erik Englund |
SMK Hälsinge |
|
|
323 4wd Turbo |
|
|
|
70 |
|
Ove Eklund |
Films MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
1:04,8 |
6,8
|
4,4
|
0,2
|
6 |
|
|
Lars-Åke Karlsson |
Rasbo MK |
|
|
Golf |
|
|
|
79 |
|
Håkan Björkman |
Hofors MS |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
1:04,9 |
6,9
|
4,4
|
0,1
|
5 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
|
Ascona 2,4 |
|
|
|
69 |
|
Mats Zetterman |
Ljusdals MS |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
1:05,0 |
7,0
|
4,6
|
0,1
|
7 |
|
|
Robert Bergvik |
Ljusdals MS |
|
|
Fiesta |
|
|
|
71 |
|
Daniel Wall |
MSK Kvarnvingarna |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:05,5 |
7,5
|
5,1
|
0,5
|
8 |
|
|
Tobias Göransson |
Boxholms MK |
|
|
242 |
|
|
|
28 |
|
Alexander Jansson |
Rasbo MK |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Volvo |
1:05,6 |
7,6
|
4,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
240 |
|
|
|
52 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
C-förare GrF RWD + VOC + N1 |
|
Suzuki |
1:06,2 |
8,2
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Tobias Abrahamsson |
Katrineholms MK |
|
|
Swift |
|
|
|
56 |
|
Henrik Palm |
Ilsbo MK |
C-förare GrF RWD + VOC + N1 |
|
Volvo |
1:06,4 |
8,4
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Magnus Olsson |
Ilsbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
27 |
|
Kurt Ljung |
Waxholms MK |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Opel |
1:07,0 |
9,0
|
5,4
|
0,6
|
6 |
|
|
Olle Fernaeus |
|
|
|
Ascona B |
|
|
|
77 |
|
Dan Axelsson |
Härjedalens AK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
1:07,0 |
9,0
|
6,5
|
|
6 |
|
|
L-G Östlund |
Härjedalens AK |
|
|
Escort Mk 2 |
|
|
Applicant: Mobergs Glas Sveg |
|
|
24 |
|
Christer Adolfsson |
Haninge MK |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Opel |
1:07,3 |
9,3
|
3,1
|
0,3
|
3 |
|
|
Håkan Holm |
Vallentuna MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
78 |
|
Martin Lindberg |
Skutskärs MS |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
1:07,3 |
9,3
|
6,8
|
|
7 |
|
|
Dennis Holmgren |
Skutskärs MS |
|
|
Fiesta |
|
|
|
64 |
|
Jonas Edlund |
Ilsbo MK |
A+B-förare GrF RWD +VOC + N1 |
|
Volvo |
1:07,4 |
9,4
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Sara Strömberg |
Ilsbo MK |
|
|
244 |
|
|
|
47 |
|
Hampus Böe |
Filipstads MC |
A+B-förare Grupp E |
|
Opel |
1:07,5 |
9,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Markus Böe |
Filipstads MC |
|
|
Vectra |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
63 |
|
Joel Persson |
Ilsbo MK |
A+B-förare GrF RWD +VOC + N1 |
|
Volvo |
1:08,0 |
10,0
|
0,6
|
0,5
|
2 |
|
|
Jari Liiten |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
51 |
|
Martin Eliasson |
Skutskärs MS |
A+B-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:08,1 |
10,1
|
0,6
|
0,1
|
2 |
|
|
Andreas Åberg |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
201 |
|
Dick Larsson |
Rasbo MK |
A+B-förare GrF RWD +VOC + N1 |
|
Volvo |
1:08,3 |
10,3
|
0,9
|
0,2
|
3 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
|
244 |
|
|
|
54 |
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
C-förare GrF RWD + VOC + N1 |
|
Volvo |
1:09,3 |
11,3
|
3,1
|
1,0
|
3 |
|
|
Natalie Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
58 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
A+B-förare GrF RWD +VOC + N1 |
|
Volvo |
1:09,3 |
11,3
|
1,9
|
|
4 |
|
|
Daniel Andersson |
Almunge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
67 |
|
Jens Andersson |
Fagersta MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:09,9 |
11,9
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Daniel Gustavsson |
Almunge MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
|
|
12 |
|
Anders Olsson |
Waxholms MK |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
1:10,0 |
12,0
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Tommy Andersson |
|
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: Edsbacka Bistro Sollentuna-Strängnäs |
|
|
60 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
A+B-förare GrF RWD +VOC + N1 |
|
Volvo |
1:10,0 |
12,0
|
2,6
|
|
5 |
|
|
Emil Bergkvist |
Hofors MS |
|
|
940 |
|
|
|
66 |
|
Markus Andersson |
SMK Hälsinge |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
1:11,0 |
13,0
|
1,1
|
1,0
|
2 |
|
|
Anders Forsström |
Hofors MS |
|
|
Manta B |
|
|
|
22 |
|
Stefan Andersson |
Almunge MK |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Ford |
1:11,1 |
13,1
|
6,9
|
0,1
|
4 |
|
|
Monica Källberg |
Almunge MK |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
Applicant: A.R.C Motorsport |
|
|
41 |
|
Oskar Eriksson |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:11,2 |
13,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Lars Kvick |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
|
14 |
|
Per Henrik Hedberg |
SMK Söderhamn |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
1:11,3 |
13,3
|
1,3
|
0,1
|
2 |
|
|
Hans-Åke Flink |
Mälaröarnas MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
62 |
|
Lars Svensson |
SMK Hälsinge |
A+B-förare GrF RWD +VOC + N1 |
|
Volvo |
1:11,3 |
13,3
|
3,9
|
|
6 |
|
|
Jenny Klarin Högström |
Ilsbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Lars Andersson |
SMK Hälsinge |
C-förare GrF RWD + VOC + N1 |
|
Volvo |
1:11,7 |
13,7
|
5,5
|
0,4
|
4 |
|
|
Anders Roginder |
SMK Hälsinge |
|
|
244 |
|
|
|
17 |
|
Ove Fellin |
Kolsva MS |
Klass 7 G1+G2 66-71 |
|
Volvo |
1:12,5 |
14,5
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Daniel Lindström |
Kolsva MS |
|
|
Amazon |
|
|
|
68 |
|
Anders Hedström |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
1:12,7 |
14,7
|
12,3
|
0,2
|
9 |
|
|
Mikael Lindh |
SMK Hälsinge |
|
|
Xsara Coupé |
|
|
|
40 |
|
Niklas Thyr |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:12,9 |
14,9
|
1,7
|
0,2
|
2 |
|
|
Tobias Palm |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
|
44 |
|
Fredrik Basth |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:13,0 |
15,0
|
1,8
|
0,1
|
3 |
|
|
Jani Rantala |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
61 |
|
Bengt-Anders Rolin |
SMK Hälsinge |
A+B-förare GrF RWD +VOC + N1 |
|
Volvo |
1:13,4 |
15,4
|
6,0
|
0,4
|
7 |
|
|
Torsten Dahlberg |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
15 |
|
Olle Andersson |
Mälaröarnas MK |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Ford |
1:13,5 |
15,5
|
3,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Per Bergström |
Skepptuna MK |
|
|
Mustang |
|
|
|
39 |
|
Robin Wallberg |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:13,5 |
15,5
|
2,3
|
|
4 |
|
|
Madelene Ljung |
Hofors MK |
|
|
Golf Mk3 |
|
|
|
11 |
|
Jan Blom |
Finspångs MS |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
1:13,7 |
15,7
|
3,7
|
0,2
|
4 |
|
|
Martin Stigh |
Finspångs MS |
|
|
PV 544 |
|
|
|
37 |
|
Jimmy Eriksson |
Rasbo MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:13,7 |
15,7
|
2,5
|
|
5 |
|
|
Kristofer Sveijer |
Rasbo MK |
|
|
Golf 3 |
|
|
|
42 |
|
Andreas Selin |
SMK Sundsvall |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:14,2 |
16,2
|
3,0
|
0,5
|
6 |
|
|
Stefan Selin |
SMK Sundsvall |
|
|
Golf II |
|
|
|
53 |
|
Johan Wikström |
Skutskärs MS |
C-förare GrF RWD + VOC + N1 |
|
Volvo |
1:14,2 |
16,2
|
8,0
|
|
5 |
|
|
Julia Wikström |
Skutskärs MS |
|
|
244 |
|
|
|
8 |
|
Leif B Andersson |
Norbergs MC |
Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 |
|
Ford |
1:14,4 |
16,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Rickard Forsell |
Norbergs MC |
|
|
Cortina GT |
|
|
|
34 |
|
Gert Ove Lundqvist |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
BMW |
1:14,6 |
16,6
|
3,4
|
0,2
|
7 |
|
|
Sebastian Lundqvist |
SMK Hälsinge |
|
|
318 |
|
|
|
43 |
|
Jörgen Joons |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:15,0 |
17,0
|
3,8
|
0,4
|
8 |
|
|
Mattias Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
Golf Mk3 2,0 |
|
|
|
49 |
|
Andreas Bohlin |
Sandvikens MK |
A+B-förare Grupp E |
|
VW |
1:15,4 |
17,4
|
7,9
|
0,4
|
3 |
|
|
Malin Thydin |
Sandvikens MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
|
3 |
|
Maja Larsson |
Järbo MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:15,7 |
17,7
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Mats Larsson |
Järbo MK |
|
|
850 |
|
|
|
38 |
|
Staffan Andersson |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:15,8 |
17,8
|
4,6
|
0,1
|
9 |
|
|
Johan Petrelius |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf 3 |
|
|
|
6 |
|
Stefan Pettersson |
Rasbo MK |
Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 |
|
Ford |
1:15,9 |
17,9
|
1,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Sören Westerman |
Almunge MK |
|
|
Cortina GT |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden |
|
|
10 |
|
Sven Olof Jägerstedt |
SMK Södermanland |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
1:16,4 |
18,4
|
6,4
|
0,5
|
5 |
|
|
Stefan Ekberg |
SMK Södermanland |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: Car Fix Rally team |
|
|
23 |
|
Göte Nygren |
MK Kopparberg |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Saab |
1:16,5 |
18,5
|
12,3
|
0,1
|
5 |
|
|
Mikael Yliluoma |
Hällefors MK |
|
|
V4 |
|
|
|
50 |
|
Anders Wimark |
SMK Söderhamn |
A+B-förare Grupp E |
|
Opel |
1:16,8 |
18,8
|
9,3
|
0,3
|
4 |
|
|
Mikael Wimark |
SMK Söderhamn |
|
|
Astra |
|
|
|
13 |
|
Per Göransson |
Almunge MK |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
1:17,0 |
19,0
|
7,0
|
0,2
|
6 |
|
|
Jan Nilsson |
Kolsva MS |
|
|
Amazon |
|
|
|
1 |
|
Lina Björklund |
Rättvik RK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:17,2 |
19,2
|
1,5
|
0,2
|
2 |
|
|
Patrik Lindberg |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
33 |
|
Lars-Olov Sundquist |
Ljusdals MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
1:18,7 |
20,7
|
7,5
|
1,5
|
10 |
|
|
Henrik Hansen |
Ljusdals MS |
|
|
99 |
|
|
|
21 |
|
Mats Karlsson |
MK Kopparberg |
Klass 7 G1+G2 66-71 |
|
Saab |
1:18,9 |
20,9
|
6,4
|
0,2
|
2 |
|
|
Fritjof Vikström |
MK Kopparberg |
|
|
V4 |
|
|
|
46 |
|
Hanna Tolstrup |
Södertälje KRC |
C-förare Grupp E |
|
Renault |
1:21,5 |
23,5
|
10,3
|
2,6
|
11 |
|
|
Susanne Tolstrup |
Södertälje KRC |
|
|
Clio |
|
|
|
5 |
|
Yngve Gustavsson |
Sigtuna RC |
Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 |
|
VW |
1:23,0 |
25,0
|
8,6
|
1,5
|
3 |
|
|
Magnus Rehbinder |
RHK |
|
|
1500s |
|
|
|
2 |
|
Emelie Mattsson |
Sandvikens MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
1:23,6 |
25,6
|
7,9
|
0,6
|
3 |
|
|
Håkan Mattsson |
Sandvikens MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
4 |
|
Ragnar Glav |
Vallentuna MK |
Klass 3 F -1300cc 62-65 |
|
Saab |
1:28,4 |
30,4
|
|
4,8
|
1 |
|
|
Katja Glav |
Vallentuna MK |
|
|
Monte Carlo 850 |
|
|
|
48 |
|
Erik Brodin |
Sandvikens MK |
A+B-förare Grupp E |
|
VW |
3:56,4 |
2:58,4
|
2:48,9
|
2:28,0
|
5 |
|
|
Rebecca Engvall |
Sandvikens MK |
|
|
Golf |
|
|
|
19 |
|
Christer Nilsson |
SMK Hälsinge |
Klass 7 G1+G2 66-71 |
|
Opel |
4:16,1 |
3:18,1
|
3:03,6
|
19,7
|
3 |
|
|
Göran Wilhelmsson |
SMK Hälsinge |
|
|
Manta |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|