2015-02-01
Härjedalsbrickan Söndag
Official final
On SS 1
47 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
204 |
|
Ted Öqvist |
Gestrike MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
7:52,5 |
|
|
|
1 |
|
|
Patrik Sandell |
Jämtlands MK |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
|
203 |
|
Thomas Jansson |
Haninge MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
7:52,9 |
0,4
|
0,4
|
0,4
|
2 |
|
|
Catrin Synstad |
|
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
99 |
|
Tomas Bergman |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
VW |
7:56,1 |
3,6
|
|
3,2
|
1 |
|
|
Julia Svensson |
Gullabo RC |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
98 |
|
Mattias Hägg |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
7:56,8 |
4,3
|
0,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Emma Hägg |
SMK Hälsinge |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Häggs Bildemontering AB |
|
|
92 |
|
Fredrik Borg |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:01,9 |
9,4
|
|
5,1
|
1 |
|
|
Mats Jönsson |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
16 |
|
Erik Karlström |
Nässjö MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:10,9 |
18,4
|
|
9,0
|
1 |
|
|
Oscar Almqvist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
93 |
|
Magnus Proos |
Härjedalens AK |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
8:12,2 |
19,7
|
10,3
|
1,3
|
2 |
|
|
Johan Garli |
Stuguns MK |
|
|
9-3 |
|
|
Applicant: Mobergs Glas |
|
|
19 |
|
Tom Kristensson |
SMK Hörby |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:12,4 |
19,9
|
1,5
|
0,2
|
2 |
|
|
Timmy Berntsson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
20 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:14,7 |
22,2
|
|
2,3
|
1 |
|
|
Kristoffer Gustavsson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
22 |
|
Patrik Westerberg |
MK Ratten |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:15,7 |
23,2
|
1,0
|
1,0
|
2 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
100 |
|
Fredrik Persson |
SMK Hälsinge |
4 WD |
|
Mazda |
8:16,2 |
23,7
|
23,7
|
0,5
|
3 |
|
|
Jan-Erik Englund |
SMK Hälsinge |
|
|
323 4WD Turbo |
|
|
Applicant: PeterH:s Bil & Däckservice |
|
|
18 |
|
Thomas Lahti |
NMS Boden |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:16,4 |
23,9
|
5,5
|
0,2
|
3 |
|
|
Tomas Wikström |
Kalix MK |
|
|
940 |
|
|
|
101 |
|
Andreas Wiik |
NMK Hamar |
4 WD |
|
Subaru |
8:16,8 |
24,3
|
24,3
|
0,4
|
4 |
|
|
Alexander Conradi |
NMK Hamar |
|
|
Impreza |
|
|
|
21 |
|
Fredrik Jonasson |
Krokoms MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:17,2 |
24,7
|
2,5
|
0,4
|
3 |
|
|
Jimmy Nesterud |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
10 |
|
Lars Johansson |
NMS Boden |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:19,8 |
27,3
|
8,9
|
2,6
|
4 |
|
|
Mathias Smedberg |
NMS Boden |
|
|
940 |
|
|
|
23 |
|
Fredric Magnusson |
Jämtlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:23,6 |
31,1
|
8,9
|
3,8
|
4 |
|
|
Joakim Ihren |
Jämtlands MK |
|
|
740 |
|
|
|
90 |
|
Jari Liiten |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
8:23,7 |
31,2
|
21,8
|
0,1
|
3 |
|
|
Tobias Nilsson |
SMK Hälsinge |
|
|
Fiesta |
|
|
|
12 |
|
Christer Westerdahl |
Skillingaryds MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:23,9 |
31,4
|
13,0
|
0,2
|
5 |
|
|
Marie-Louise Westerdahl |
Skillingaryds MK |
|
|
940 |
|
|
|
11 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:27,5 |
35,0
|
16,6
|
3,6
|
6 |
|
|
Tina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
33 |
|
André Nygren |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:30,3 |
37,8
|
|
2,8
|
1 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
8 |
|
Niklas Nilsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:31,1 |
38,6
|
20,2
|
0,8
|
7 |
|
|
Alf Jonsson |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
27 |
|
Andreas Johansson |
Fagersta MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:33,4 |
40,9
|
18,7
|
2,3
|
5 |
|
|
Pär Sundqvist |
Fagersta MK |
|
|
940 |
|
|
|
25 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:34,2 |
41,7
|
19,5
|
0,8
|
6 |
|
|
Charlott Holmqvist |
Vännäs MK |
|
|
940 |
|
|
|
17 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:34,3 |
41,8
|
23,4
|
0,1
|
8 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
96 |
|
Dan Axelsson |
Härjedalens AK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
8:35,5 |
43,0
|
39,4
|
1,2
|
3 |
|
|
L-G Östlund |
Härjedalens AK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
Applicant: Mobergs Glas |
|
|
29 |
|
Daniel Jonsson |
Vännäs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:38,7 |
46,2
|
24,0
|
3,2
|
7 |
|
|
Mats Johnson |
Vännäs MK |
|
|
240 |
|
|
|
37 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:39,0 |
46,5
|
8,7
|
0,3
|
2 |
|
|
Sten Yngve Styffe |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
Applicant: KYRK MOTORSPORT.SE |
|
|
9 |
|
Fredrik Nordin |
Härnösands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:39,5 |
47,0
|
28,6
|
0,5
|
9 |
|
|
Fredrik Söderlund |
Härnösands MK |
|
|
940 |
|
|
|
86 |
|
Dan Hoff |
Jämtlands MK |
A/B-förare Gr. F RWD / Gr.N -1400cc |
|
VW |
8:41,9 |
49,4
|
|
2,4
|
1 |
|
|
Pontus Hoff |
Jämtlands MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
15 |
|
Jochen Walther |
VOC Germany |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:42,1 |
49,6
|
31,2
|
0,2
|
10 |
|
|
Stefanie Fritzensmeier |
SFG |
|
|
940 |
|
|
Applicant: SFG Lippe e.V. im ADAC |
|
|
36 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:43,6 |
51,1
|
13,3
|
1,5
|
3 |
|
|
Kim Andve Mastad |
|
|
|
242 |
|
|
|
43 |
|
Simon Olsson |
Vännäs MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:44,0 |
51,5
|
13,7
|
0,4
|
4 |
|
|
Lars Fahlesson |
Vännäs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team LTS Reklam |
|
|
6 |
|
Mattias Lönn |
Offerdals MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:46,8 |
54,3
|
35,9
|
2,8
|
11 |
|
|
Anton Brorsson |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
205 |
|
Micke Gälliner |
Jämtlands MK |
4 WD |
|
Audi |
8:51,2 |
58,7
|
58,7
|
4,4
|
5 |
|
|
Peter Johansson |
Jämtlands MK |
|
|
90 Quattro |
|
|
|
45 |
|
Karl Friedrich Beck |
Voc Germany |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:55,0 |
1:02,5
|
24,7
|
3,8
|
5 |
|
|
Sebastian Kröniger |
Msc Bayreuth |
|
|
940 |
|
|
|
14 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:59,0 |
1:06,5
|
48,1
|
4,0
|
12 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
7 |
|
Siegfried Mayr |
VOC Germany |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:01,9 |
1:09,4
|
51,0
|
2,9
|
13 |
|
|
Renate Mayr |
VOC Germany |
|
|
240 |
|
|
|
83 |
|
Ola Thyllman |
Härjedalens AK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
9:11,9 |
1:19,4
|
|
10,0
|
1 |
|
|
Karl-Göran Jonsson |
Härjedalens AK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Mobergs Glas |
|
|
84 |
|
Erika Söderman |
Mora MK |
A/B-förare Grupp E |
|
Opel |
9:15,7 |
1:23,2
|
|
3,8
|
1 |
|
|
Michelle Söderman |
Mora MK |
|
|
Astra |
|
|
|
3 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
9:19,7 |
1:27,2
|
|
4,0
|
1 |
|
|
Robert Lundberg |
SMK Sala |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
|
|
82 |
|
Niklas Thyr |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
VW |
9:20,1 |
1:27,6
|
8,2
|
0,4
|
2 |
|
|
Tobias Palm |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf II |
|
|
|
46 |
|
Håkan Nilsson |
Timrå MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:24,1 |
1:31,6
|
53,8
|
4,0
|
6 |
|
|
Daniel Andersson |
Timrå MK |
|
|
242 |
|
|
|
1 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
9:25,7 |
1:33,2
|
6,0
|
1,6
|
2 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
85 |
|
Fredrik Basth |
SMK Hälsinge |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
9:29,5 |
1:37,0
|
13,8
|
3,8
|
2 |
|
|
Michael Lindh |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf IV |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
94 |
|
Tommy Sjödin |
SHRA Sundsvall |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:00,6 |
2:08,1
|
2:04,5
|
31,1
|
4 |
|
|
Mikael Persson |
SMK Sundsvall |
|
|
142 |
|
|
|
80 |
|
Lars-Olov Sundquist |
Ljusdals MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
11:09,3 |
3:16,8
|
1:57,4
|
1:08,7
|
3 |
|
|
Henrik Hansen |
Ljusdals MS |
|
|
99 |
|
|
|
2 |
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
12:03,7 |
4:11,2
|
2:44,0
|
54,4
|
3 |
|
|
Per Kvarnström |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|