2015-07-25
Kullingstrofén
Official final
On SS 5
149 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
43 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
7:54,8 |
|
|
|
1 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
R5 |
|
|
|
50 |
|
Jerker Axelsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
7:56,4 |
1,6
|
1,6
|
1,6
|
2 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
|
24 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:03,8 |
9,0
|
|
7,4
|
1 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
49 |
|
Joachim Grahn |
Simrishamns MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
8:03,8 |
9,0
|
9,0
|
|
3 |
|
|
Rickard Nilsson |
Simrishamns MK |
|
|
Focus WRC 05 |
|
|
|
40 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:07,9 |
13,1
|
4,1
|
4,1
|
2 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
|
|
36 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:11,3 |
16,5
|
7,5
|
3,4
|
3 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
48 |
|
Björn Persson |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
8:11,7 |
16,9
|
16,9
|
0,4
|
4 |
|
|
Anders Olsson |
Asarums MS |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
31 |
|
Pontus Lönnström |
Nora MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:13,1 |
18,3
|
9,3
|
1,4
|
4 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
242 |
|
|
|
35 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:13,3 |
18,5
|
9,5
|
0,2
|
5 |
|
|
Terje Plomèn |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 Evo |
|
|
|
42 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
8:13,5 |
18,7
|
18,7
|
0,2
|
5 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
8 |
|
Tobias Johansson |
Ludvika MS |
A-förare 2 WD |
|
Saab |
8:14,1 |
19,3
|
10,3
|
0,6
|
6 |
|
|
Thomas Nilsson |
Luleå MS |
|
|
900 |
|
|
Applicant: AD BILDELAR LUDVIKA |
|
|
39 |
|
Daniel Damberg |
SMK Motala Bil |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:15,7 |
20,9
|
11,9
|
1,6
|
7 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
V:a Östergötlands Motorklubb |
|
|
940 |
|
|
|
29 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
8:15,8 |
21,0
|
12,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Conny Erixon |
Kullings MS |
|
|
Golf KitCar |
|
|
Applicant: Colly Verkstadsteknik AB |
|
|
34 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:16,0 |
21,2
|
12,2
|
0,2
|
9 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 GL |
|
|
Applicant: TA Schakt & Maskin AB |
|
|
18 |
|
Johan Carlsson |
Degerfors RC |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
8:16,3 |
21,5
|
12,5
|
0,3
|
10 |
|
|
Johan Lövgren |
Degerfors RC |
|
|
DS3 R3T |
|
|
|
27 |
|
Lars Engström |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:18,5 |
23,7
|
14,7
|
2,2
|
11 |
|
|
Gunnar Flodén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
44 |
|
Roland Eliasson |
Östgöta BSF |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
8:20,1 |
25,3
|
25,3
|
1,6
|
6 |
|
|
Reine Lundqvist |
Östgöta BSF |
|
|
Lancer VI |
|
|
|
47 |
|
Algot Öberg |
Eskilstuna MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
8:21,2 |
26,4
|
26,4
|
1,1
|
7 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Impreza STi WRX |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB |
|
|
16 |
|
Niklas Pettersson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
8:22,6 |
27,8
|
18,8
|
1,4
|
12 |
|
|
Andreas Johansson |
|
|
|
C2r2 |
|
|
|
28 |
|
Robin Brandel |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
8:22,7 |
27,9
|
18,9
|
0,1
|
13 |
|
|
Julia Svensson |
Gullabo RC |
|
|
E36 |
|
|
|
30 |
|
Morgan Eriksson |
Gullabo RC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:22,7 |
27,9
|
18,9
|
|
13 |
|
|
Mikael Johansson |
Älmhults MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bilsport Rally&Racing |
|
|
51 |
|
Robin Friberg |
Ludvika MS |
A-förare 4 WD |
|
Citroën |
8:22,9 |
28,1
|
28,1
|
0,2
|
8 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
|
|
DS3 R5 |
|
|
|
11 |
|
Erik Telehagen |
Wäxjö MS |
A-förare 2 WD |
|
Honda |
8:23,7 |
28,9
|
19,9
|
0,8
|
15 |
|
|
Björn Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
Civic Type-R |
|
|
|
38 |
|
Lars-Olof Holmberg |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
8:25,8 |
31,0
|
22,0
|
2,1
|
16 |
|
|
Carita Holmberg |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Astra |
|
|
Applicant: Nordhs Lastmaskiner AB |
|
|
23 |
|
Victor Karlsson |
Vimmerby MS |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
8:26,0 |
31,2
|
22,2
|
0,2
|
17 |
|
|
Jonas Sandberg |
Norrköpings MK |
|
|
Fiesta R2 |
|
|
|
19 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:26,7 |
31,9
|
22,9
|
0,7
|
18 |
|
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O`learys Racing |
|
|
54 |
|
Glenn Egon Ström |
Dals MK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
8:29,7 |
34,9
|
34,9
|
3,0
|
9 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhättan |
|
|
S2000 |
|
|
|
26 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:31,1 |
36,3
|
27,3
|
1,4
|
19 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: ELITOIL |
|
|
25 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:32,7 |
37,9
|
28,9
|
1,6
|
20 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
944 |
|
|
|
15 |
|
Erik Karlström |
Nässjö MK |
A-förare 2 WD |
|
Škoda |
8:38,5 |
43,7
|
34,7
|
5,8
|
21 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
|
Fabia R2 |
|
|
|
14 |
|
Maths Johnsson |
Ydre MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:38,9 |
44,1
|
35,1
|
0,4
|
22 |
|
|
Mårten Heartley |
SMK Kvarnvingarna |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
|
|
13 |
|
Henrik Johansson |
Ydre MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
8:41,2 |
46,4
|
37,4
|
2,3
|
23 |
|
|
Lina Jonasson |
Ydre MK |
|
|
Golf 3 KitCar |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin & Service AB |
|
|
53 |
|
Emil Tigerberg |
Götene MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
8:41,7 |
46,9
|
46,9
|
0,5
|
10 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
3 |
|
Tomas Locken |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:42,3 |
47,5
|
38,5
|
0,6
|
24 |
|
|
Björn Johansson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
73 |
|
Stefan Alenmalm |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:42,6 |
47,8
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Andreas Gustafsson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
21 |
|
Erik Eriksson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:46,3 |
51,5
|
42,5
|
3,7
|
25 |
|
|
Christoffer Svensson |
Nässjö MK |
|
|
242 |
|
|
|
12 |
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
8:46,5 |
51,7
|
42,7
|
0,2
|
26 |
|
|
Malin Strömberg |
MK Ran Askersund |
|
|
Ibiza |
|
|
|
7 |
|
Jonas Bloom |
Norrahammars MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:47,4 |
52,6
|
43,6
|
0,9
|
27 |
|
|
Magnus Lundgren |
Norrahammars MK |
|
|
940 |
|
|
|
56 |
|
Lars-Erik Larsson |
Kinds MK |
A-förare 4 WD |
|
Audi |
8:51,7 |
56,9
|
56,9
|
4,3
|
11 |
|
|
Timo Hihnala |
Kinds MK |
|
|
S2 Quattro |
|
|
|
9 |
|
Fredrik Ekenved |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:52,6 |
57,8
|
48,8
|
0,9
|
28 |
|
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
70 |
|
Jukka Latvasalo |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:53,8 |
59,0
|
11,2
|
1,2
|
2 |
|
|
Stefan Ahl |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
52 |
|
Osborn Eklundh |
Kullings MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
8:55,1 |
1:00,3
|
1:00,3
|
1,3
|
12 |
|
|
Roger Clausson |
Sjöbo MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: Swita AB |
|
|
330 |
|
Mattias Ledin |
MK Kopparberg |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
9:00,7 |
1:05,9
|
18,1
|
5,6
|
3 |
|
|
Erik Lindqvist |
Mälaröarnas MK |
|
|
208 R2 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
66 |
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
9:02,5 |
1:07,7
|
|
1,8
|
1 |
|
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
62 |
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
9:03,2 |
1:08,4
|
0,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Sara Encrantz |
Skutskärs MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
65 |
|
Andreas Arwidson |
Falköpings MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:08,4 |
1:13,6
|
5,9
|
5,2
|
3 |
|
|
Andreas Dolfén |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo |
|
|
|
76 |
|
Patrik Werner |
Vänersborgs MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:09,0 |
1:14,2
|
26,4
|
0,6
|
4 |
|
|
Tobias Östling |
Vänersborgs MK |
|
|
242 Turbo |
|
|
|
69 |
|
Simon Andersson |
Bengtsfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:12,2 |
1:17,4
|
29,6
|
3,2
|
5 |
|
|
Jimmy Glad |
Bengtsfors MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
99 |
|
Fredrik Karlander |
Toarps MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:12,9 |
1:18,1
|
30,3
|
0,7
|
6 |
|
|
Theres Karlander |
Kinds MK |
|
|
242 |
|
|
|
78 |
|
Jonatan Johannesson |
Gullabo RC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
9:17,3 |
1:22,5
|
34,7
|
4,4
|
7 |
|
|
Peter Johannesson |
Gullabo RC |
|
|
Golf3 8v |
|
|
|
85 |
|
Andreas Persson |
MK Ratten |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:17,9 |
1:23,1
|
35,3
|
0,6
|
8 |
|
|
Henric Persson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Helmia Motorsport |
|
|
117 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
9:18,3 |
1:23,5
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
77 |
|
André Ekström |
Gotlands MF BK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
9:19,3 |
1:24,5
|
36,7
|
1,0
|
9 |
|
|
Jacob Ekström |
Gotlands MF BK |
|
|
Kadett |
|
|
|
94 |
|
Mikael Frisk |
Västerås MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:20,1 |
1:25,3
|
37,5
|
0,8
|
10 |
|
|
Joakim Frisk |
MK Eskil |
|
|
242 |
|
|
|
60 |
|
Oskar Larsson |
SMK Vingåker |
A/B-förare Grupp E, R1A |
|
Volvo |
9:20,4 |
1:25,6
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Jesper Hellström |
SMK Vingåker |
|
|
740 |
|
|
|
58 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
A/B-förare Grupp E, R1A |
|
Toyota |
9:22,7 |
1:27,9
|
2,3
|
2,3
|
2 |
|
|
Rebecca Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Team RallyShop.se |
|
|
82 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:23,0 |
1:28,2
|
40,4
|
0,3
|
11 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
119 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Suzuki |
9:24,9 |
1:30,1
|
6,6
|
1,9
|
2 |
|
|
Tobias Abrahamsson |
Katrineholms MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
315 |
|
Hampus Böe |
Filipstads MC |
A/B-förare Grupp E, R1A |
|
Opel |
9:25,6 |
1:30,8
|
5,2
|
0,7
|
3 |
|
|
Markus Böe |
Filipstads MC |
|
|
Vectra |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
88 |
|
Jimmie Cederqvist |
Gotlands MF BK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
9:28,6 |
1:33,8
|
46,0
|
3,0
|
12 |
|
|
Carl Eriksson |
Skillingaryds MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
103 |
|
Jan-Åke Hamreus |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Vauxhall |
9:32,8 |
1:38,0
|
50,2
|
4,2
|
13 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
|
Astra KitCar |
|
|
|
107 |
|
Jan Hagberg |
Kinds MK |
Appendix K |
|
Volvo |
9:33,5 |
1:38,7
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Per Mikael Ekström |
Borås MK |
|
|
242 |
|
|
|
75 |
|
Tomas Ingberg |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:35,1 |
1:40,3
|
52,5
|
1,6
|
14 |
|
|
Magnus Johnsson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
185 |
|
Lukas Kindgren |
Åtvidabergs MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
9:37,6 |
1:42,8
|
|
2,5
|
1 |
|
|
Peo Kindgren |
Åtvidabergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: MT´s Bilplåt |
|
|
67 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
9:38,7 |
1:43,9
|
36,2
|
1,1
|
4 |
|
|
Marcus Strand |
Vara MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
98 |
|
Rasmus Eriksson |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:40,4 |
1:45,6
|
57,8
|
1,7
|
15 |
|
|
Madelene Buskas |
Gotlands MF BK |
|
|
240 |
|
|
|
139 |
|
Peter Börjesson |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:40,6 |
1:45,8
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Tobias Börjesson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Börjesson Maskin AB |
|
|
121 |
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
9:41,5 |
1:46,7
|
23,2
|
0,9
|
3 |
|
|
Erik Larsson |
Härnösands MK |
|
|
244 |
|
|
|
79 |
|
Emil Johansson |
SMK Motala Bil |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:42,7 |
1:47,9
|
1:00,1
|
1,2
|
16 |
|
|
Andreas Andersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
242 |
|
|
|
187 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
9:42,8 |
1:48,0
|
5,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
186 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
9:44,0 |
1:49,2
|
6,4
|
1,2
|
3 |
|
|
Robert Lundberg |
SMK Sala |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
|
|
114 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
9:44,1 |
1:49,3
|
25,8
|
0,1
|
4 |
|
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
350 |
|
Markus Ledin |
MK Team Treske |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
9:44,8 |
1:50,0
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Anders Larsson |
Kils MK |
|
|
244 |
|
|
|
101 |
|
Joakim Smedberg |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:45,5 |
1:50,7
|
1:02,9
|
0,7
|
17 |
|
|
Sonny Torgrimsson |
Tidaholms MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Meca Sweden AB |
|
|
57 |
|
Åke Kjellgren |
Gränna MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
9:45,6 |
1:50,8
|
1:50,8
|
0,1
|
13 |
|
|
Tobias Pettersson |
Gränna MK |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
100 |
|
Kenneth Elfver |
Värmdö MK |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
9:46,6 |
1:51,8
|
1:04,0
|
1,0
|
18 |
|
|
Jesper Elfver |
Värmdö MK |
|
|
9-3 KitCar |
|
|
|
106 |
|
Reidar Moland |
NMK Sandefjord |
Appendix K |
|
Ford |
9:46,8 |
1:52,0
|
13,3
|
0,2
|
2 |
|
|
Tormod Schau |
NAF Vestfold |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
89 |
|
Magnus Karlsson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:47,6 |
1:52,8
|
1:05,0
|
0,8
|
19 |
|
|
Leif Lindgren |
Kinds MK |
|
|
240 |
|
|
|
155 |
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
9:50,1 |
1:55,3
|
5,3
|
2,5
|
2 |
|
|
Herman Höög |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
123 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
9:51,1 |
1:56,3
|
32,8
|
1,0
|
5 |
|
|
Martin Edlund |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
90 |
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:51,6 |
1:56,8
|
1:09,0
|
0,5
|
20 |
|
|
Peter Teiffel |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
188 |
|
Albin Nordh |
Ydre MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
9:54,0 |
1:59,2
|
16,4
|
2,4
|
4 |
|
|
Fredric Nordh |
Ydre MK |
|
|
Astra |
|
|
|
153 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
9:54,6 |
1:59,8
|
9,8
|
0,6
|
3 |
|
|
Patrik Knöös |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
92 |
|
Martin Karlsson |
Alingsås MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
9:54,9 |
2:00,1
|
1:12,3
|
0,3
|
21 |
|
|
Annika Sterki |
Alingsås MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
74 |
|
Peder Johansson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
9:55,0 |
2:00,2
|
1:12,4
|
0,1
|
22 |
|
|
Kristian Florén |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
59 |
|
Per Molin |
Borås MK |
A/B-förare Grupp E, R1A |
|
Ford |
9:55,1 |
2:00,3
|
34,7
|
0,1
|
4 |
|
|
Peter Olsson |
Kristianstads MK |
|
|
Focus 1,6 |
|
|
|
148 |
|
Fredrik Alin |
Åmåls MK |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
9:58,5 |
2:03,7
|
13,7
|
3,4
|
4 |
|
|
Alexander Alin |
Åmåls MK |
|
|
244 |
|
|
|
178 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E, R1A |
|
Volvo |
10:02,4 |
2:07,6
|
|
3,9
|
1 |
|
|
Marcus Karlsson |
Älvbygdens MK |
|
|
240 GLT |
|
|
|
146 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:06,5 |
2:11,7
|
21,7
|
4,1
|
5 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
87 |
|
Micke B. Larsson |
Rönne MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:08,0 |
2:13,2
|
1:25,4
|
1,5
|
23 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
83 |
|
Ulf Grolander |
Älvbygdens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:09,9 |
2:15,1
|
1:27,3
|
1,9
|
24 |
|
|
Marcus Grolander |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
61 |
|
Mikael Olofsson |
Norrahammars MK |
A/B-förare Grupp E, R1A |
|
BMW |
10:10,1 |
2:15,3
|
49,7
|
0,2
|
5 |
|
|
Andreas Hultström |
SMK Nyköping |
|
|
318 |
|
|
|
84 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:13,0 |
2:18,2
|
1:30,4
|
2,9
|
25 |
|
|
Markus Jansson |
Storfors MK |
|
|
242 |
|
|
|
110 |
|
Bernt Bengtsson |
SMK Trollhättan |
Appendix K |
|
Saab |
10:15,8 |
2:21,0
|
42,3
|
2,8
|
3 |
|
|
Bengt Lindqvist |
SMK Trollhättan |
|
|
V4 |
|
|
|
147 |
|
Jesper Dahlström |
Gotlands MF BK |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:20,1 |
2:25,3
|
35,3
|
4,3
|
6 |
|
|
André Klintlöf |
Gotlands MF BK |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:22,8 |
2:28,0
|
1:04,5
|
2,7
|
6 |
|
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
133 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:23,9 |
2:29,1
|
1:05,6
|
1,1
|
7 |
|
|
Anders Petersson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: motor-events.se |
|
|
154 |
|
Anders Larsson |
Stenungsunds MS |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:24,0 |
2:29,2
|
39,2
|
0,1
|
7 |
|
|
Carina Modig |
Kullings MS |
|
|
244 |
|
|
|
122 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:24,4 |
2:29,6
|
1:06,1
|
0,4
|
8 |
|
|
Anna Marions |
Gotlands MF BK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: ELITE OIL |
|
|
335 |
|
Enar Viktorsson |
MK Trophy |
Appendix K |
|
Ford |
10:25,2 |
2:30,4
|
51,7
|
0,8
|
4 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
|
Escort RS 1600 BDG |
|
|
|
96 |
|
Lena Sandelius |
Göteborgs MF |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:25,7 |
2:30,9
|
1:43,1
|
0,5
|
26 |
|
|
Erik Sandelius |
Göteborgs MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: R Sandelius Bil AB |
|
|
152 |
|
Tobias Andersson |
Kullings MS |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:26,8 |
2:32,0
|
42,0
|
1,1
|
8 |
|
|
Andreas Mollstedt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
159 |
|
Mikael S Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:27,3 |
2:32,5
|
42,5
|
0,5
|
9 |
|
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
|
177 |
|
Hampus Larsson |
Kristianstads MK |
C-förare Grupp E, R1A |
|
Toyota |
10:28,3 |
2:33,5
|
25,9
|
1,0
|
2 |
|
|
Robin Rosengren |
Kristianstads MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
68 |
|
Roland Åkeson |
Skövde MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
10:28,9 |
2:34,1
|
1:26,4
|
0,6
|
5 |
|
|
Eine Larsson |
Tibro MK |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
95 |
|
Stefan Packalen |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:29,0 |
2:34,2
|
1:46,4
|
0,1
|
27 |
|
|
Henrik Lundh |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
136 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:29,2 |
2:34,4
|
48,6
|
0,2
|
2 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: MA Motorsport Nr:1 Racing Store |
|
|
192 |
|
Viktor Janson |
Kinds MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
10:29,8 |
2:35,0
|
52,2
|
0,6
|
5 |
|
|
Kjellåke Janson |
Kinds MK |
|
|
740 |
|
|
|
128 |
|
Roger Ohlsson |
Fjärås MK |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:33,0 |
2:38,2
|
1:14,7
|
3,2
|
9 |
|
|
Reneé Andersson |
Fjärås MK |
|
|
850 |
|
|
Applicant: TEAM MPRE MOTORSPORT |
|
|
130 |
|
Kjell Hansson |
Stenungsunds MS |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:38,6 |
2:43,8
|
1:20,3
|
5,6
|
10 |
|
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
134 |
|
Leif Nordh |
08 MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:41,1 |
2:46,3
|
1:00,5
|
2,5
|
3 |
|
|
Håkan Marions |
Gotlands MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Nordhs lastmaskiner ab |
|
|
129 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:42,1 |
2:47,3
|
1:23,8
|
1,0
|
11 |
|
|
Krister Johannesson |
Göteborgs MF |
|
|
944 |
|
|
|
144 |
|
Johan Arwidson |
Falköpings MK |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
10:43,8 |
2:49,0
|
1:03,2
|
1,7
|
4 |
|
|
Rebecka Stenblom |
Götene MK |
|
|
Escort Mk 2 |
|
|
|
143 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
10:43,9 |
2:49,1
|
1:03,3
|
0,1
|
5 |
|
|
Marika Carlsson |
Jönköpings Svs |
|
|
325 |
|
|
|
91 |
|
Lars-Eric Fredriksson |
Degerfors RC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:44,1 |
2:49,3
|
2:01,5
|
0,2
|
28 |
|
|
Håkan Carlsson |
Degerfors RC |
|
|
242 |
|
|
|
190 |
|
Emil Johansson |
Falköpings MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
10:44,2 |
2:49,4
|
1:06,6
|
0,1
|
6 |
|
|
Jim Johansson |
Falköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
109 |
|
Gunnar Asplund |
Waxholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
10:45,6 |
2:50,8
|
1:12,1
|
1,4
|
5 |
|
|
Olle Asplund |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
171 |
|
Nils Larsson |
SMK Vingåker |
C-förare Grupp E, R1A |
|
Volvo |
10:45,9 |
2:51,1
|
43,5
|
0,3
|
3 |
|
|
Mattias Bäckström |
SMK Vingåker |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Bygg O Schakt |
|
|
156 |
|
Richard Börjeson |
BMW SC |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:47,4 |
2:52,6
|
1:02,6
|
1,5
|
10 |
|
|
Johan Svensson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
140 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
10:47,9 |
2:53,1
|
1:07,3
|
0,5
|
6 |
|
|
Anna-Maria Westerlund |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona |
|
|
|
175 |
|
Alexander Kolbert |
Vara MK |
C-förare Grupp E, R1A |
|
Volvo |
10:50,3 |
2:55,5
|
47,9
|
2,4
|
4 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
740 |
|
|
|
163 |
|
Robert Hjalmarsson |
Fjärås MK |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:52,8 |
2:58,0
|
1:08,0
|
2,5
|
11 |
|
|
Mikael Johansson |
Fjärås MK |
|
|
244 |
|
|
|
164 |
|
Felix Harling |
MK Team Westom |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:52,8 |
2:58,0
|
1:08,0
|
|
11 |
|
|
Kent Larsson |
MK Team Westom |
|
|
940 |
|
|
|
184 |
|
Håkan Bauer |
Laxå MK |
C-förare Grupp E, R1A |
|
Volvo |
10:53,4 |
2:58,6
|
51,0
|
0,6
|
5 |
|
|
Marika Eng |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
108 |
|
Claes Alfredsson |
Stenungsunds MS |
Appendix K |
|
Opel |
10:54,5 |
2:59,7
|
1:21,0
|
1,1
|
6 |
|
|
Anders Birath |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona |
|
|
|
151 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
10:57,8 |
3:03,0
|
1:13,0
|
3,3
|
13 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
135 |
|
Emil Huss |
SMK Örebro |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
11:00,6 |
3:05,8
|
1:20,0
|
2,8
|
7 |
|
|
Erika Hermansson |
SMK Örebro |
|
|
E36 325 |
|
|
Applicant: TA SCHAKT & MASKIN AB |
|
|
112 |
|
Mikael Granath |
Vara MK |
Appendix K |
|
Volvo |
11:02,5 |
3:07,7
|
1:29,0
|
1,9
|
7 |
|
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Team Motorsport Sweden |
|
|
340 |
|
Anton Ahlberg |
Wäxjö MS |
A/B-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
11:04,7 |
3:09,9
|
1:46,4
|
2,2
|
12 |
|
|
Kevin Athley |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
166 |
|
Marcus Persson |
Åmåls MK |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
11:07,7 |
3:12,9
|
1:22,9
|
3,0
|
14 |
|
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
168 |
|
Bengt Johansson |
Toarps MK |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
11:14,2 |
3:19,4
|
1:29,4
|
6,5
|
15 |
|
|
Ingrid Holtemark |
Toarps MK |
|
|
850 |
|
|
Applicant: Team MPRE Motorsport |
|
|
149 |
|
Johan Karlsson |
Kullings MS |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
11:15,5 |
3:20,7
|
1:30,7
|
1,3
|
16 |
|
|
Oskar Hedén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
150 |
|
Martin Nygårdh |
Kullings MS |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
11:16,7 |
3:21,9
|
1:31,9
|
1,2
|
17 |
|
|
Linda Vallittu |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
191 |
|
Andreas Elfver |
Gränna MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
11:17,3 |
3:22,5
|
1:39,7
|
0,6
|
7 |
|
|
Lars Elfver |
Gränna MK |
|
|
940 |
|
|
|
176 |
|
Johan Brorson |
Dals MK |
C-förare Grupp E, R1A |
|
Saab |
11:18,7 |
3:23,9
|
1:16,3
|
1,4
|
6 |
|
|
Joakim Tollesson |
Dals MK |
|
|
900 |
|
|
|
361 |
|
David Dannevall |
Nollåtta MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
11:24,5 |
3:29,7
|
1:46,9
|
5,8
|
8 |
|
|
Fredrik Dannevall |
Nollåtta MK |
|
|
940 |
|
|
|
160 |
|
Johan Högberg |
Toarps MK |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
11:26,5 |
3:31,7
|
1:41,7
|
2,0
|
18 |
|
|
Rickard Hedström |
Kinds MK |
|
|
940 |
|
|
|
111 |
|
Ingvar Svensson |
Kullings MS |
Appendix K |
|
Volvo |
11:29,7 |
3:34,9
|
1:56,2
|
3,2
|
8 |
|
|
Jan Gotting |
Kullings MS |
|
|
Amazon |
|
|
|
141 |
|
Thomas Dahlström |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
VW |
11:33,1 |
3:38,3
|
1:52,5
|
3,4
|
8 |
|
|
Gunilla Rydin |
Stenungsunds MS |
|
|
Golf III |
|
|
Applicant: Racepart Sweden |
|
|
183 |
|
Johan Mäsak |
Stenungsunds MS |
C-förare Grupp E, R1A |
|
Saab |
11:33,3 |
3:38,5
|
1:30,9
|
0,2
|
7 |
|
|
Ida Mäsak |
Stenungsunds MS |
|
|
99 |
|
|
|
170 |
|
Christoffer Isaksson |
Dals MK |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
11:34,0 |
3:39,2
|
1:49,2
|
0,7
|
19 |
|
|
Rolf Isaksson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
113 |
|
Lennart Forsberg |
Alingsås MK |
Appendix K |
|
Saab |
11:38,3 |
3:43,5
|
2:04,8
|
4,3
|
9 |
|
|
Anders Forsberg |
Alingsås MK |
|
|
96 |
|
|
|
179 |
|
Andréas Petersson |
Vimmerby MS |
C-förare Grupp E, R1A |
|
VW |
11:51,8 |
3:57,0
|
1:49,4
|
13,5
|
8 |
|
|
Tommy Petersson |
Vimmerby MS |
|
|
Golf 3 |
|
|
|
169 |
|
Kjell Jonasson |
Stenungsunds MS |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
11:56,2 |
4:01,4
|
2:11,4
|
4,4
|
20 |
|
|
Ann-Charlotte Jonasson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
182 |
|
Kjell Larsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E, R1A |
|
VW |
12:10,0 |
4:15,2
|
2:07,6
|
13,8
|
9 |
|
|
Jan Larsson |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
|
173 |
|
Jörgen Joons |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E, R1A |
|
VW |
12:10,2 |
4:15,4
|
2:07,8
|
0,2
|
10 |
|
|
Hans-Olov Andersson |
Sandvikens MK |
|
|
Golf GT |
|
|
Applicant: Team RallyShop.se |
|
|
174 |
|
Viktor Edling |
Kullings MS |
C-förare Grupp E, R1A |
|
Volvo |
12:10,5 |
4:15,7
|
2:08,1
|
0,3
|
11 |
|
|
David Malmback |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
162 |
|
Joakim Nygårdh |
Kullings MS |
C-förare Gr.F, Gr.N -1400, R1B, VOC |
|
Volvo |
12:12,8 |
4:18,0
|
2:28,0
|
2,3
|
21 |
|
|
Magnus Nygårdh |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
181 |
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E, R1A |
|
Volvo |
12:47,0 |
4:52,2
|
2:44,6
|
34,2
|
12 |
|
|
Roy Karlsson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|