2016-02-27
Gestrikekannan
Official final
On SS 3
104 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
21 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
15:55,4 |
|
|
|
1 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Fiesta R5 |
|
|
Applicant: Grov Nutrition |
|
|
23 |
|
Jari Saarinen |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
15:56,9 |
1,5
|
1,5
|
1,5
|
2 |
|
|
Jörgen Fornander |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
22 |
|
Björn Adolfsson |
KAK |
A-förare 4 WD |
|
Peugeot |
16:08,9 |
13,5
|
13,5
|
12,0
|
3 |
|
|
Mikael Johansson |
Ludvika MS |
|
|
208 R5 |
|
|
|
17 |
|
Stig Andervang |
Almunge MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
16:33,2 |
37,8
|
37,8
|
24,3
|
4 |
|
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
|
|
Escort Cosworth |
|
|
|
14 |
|
Peter Appelskog |
Östergyllen RC |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
16:48,7 |
53,3
|
53,3
|
15,5
|
5 |
|
|
Henrik Appelskog |
Östergyllen RC |
|
|
Corolla WRC |
|
|
Applicant: Team Appelskogs Bil |
|
|
12 |
|
Tomas Bergman |
SMK Hälsinge |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
16:50,0 |
54,6
|
54,6
|
1,3
|
6 |
|
|
Lasse Grip |
SMK Hälsinge |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
38 |
|
Mattias Hallberg |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
16:58,7 |
1:03,3
|
|
8,7
|
1 |
|
|
Valkyria Edlund |
Mälaröarnas MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
40 |
|
Tomas Pettersson |
Grangärde RRC |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
17:03,9 |
1:08,5
|
5,2
|
5,2
|
2 |
|
|
Toni Sundkvist |
SMK Motala Bil |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
Applicant: TRACTIVE |
|
|
45 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
17:08,2 |
1:12,8
|
9,5
|
4,3
|
3 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
16 |
|
Nils Jensen |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
17:12,3 |
1:16,9
|
1:16,9
|
4,1
|
7 |
|
|
Håkan Palm |
Björnjägarens RC |
|
|
Octavia WRC |
|
|
Applicant: CJ TRANSPORT I STOCKHOLM AB |
|
|
41 |
|
Roine Björk |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
17:17,4 |
1:22,0
|
18,7
|
5,1
|
4 |
|
|
Erik Davidsson |
Almunge MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
39 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
17:17,8 |
1:22,4
|
19,1
|
0,4
|
5 |
|
|
Birgitta Levin |
Lima MS |
|
|
Sunny |
|
|
|
42 |
|
Daniel Wall |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
17:18,2 |
1:22,8
|
19,5
|
0,4
|
6 |
|
|
Lina Jonasson |
Ydre MK |
|
|
240 |
|
|
|
35 |
|
Tommy Högström |
MK Rimo |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
17:21,0 |
1:25,6
|
22,3
|
2,8
|
7 |
|
|
Lotta Lundqvist |
MK Rimo |
|
|
Corsa B |
|
|
Applicant: J:SON Mark & Maskin AB |
|
|
93 |
|
Martin Grehn |
Rasbo MK |
C-förare 2 WD |
|
Toyota |
17:21,1 |
1:25,7
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Daniel Westlund |
Almunge MK |
|
|
Corolla GT |
|
|
|
37 |
|
Tobias Johansson |
Films MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
17:22,5 |
1:27,1
|
23,8
|
1,4
|
8 |
|
|
Roine Andersson |
SMK Uppsala |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
70 |
|
Fredrik Borg |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
17:27,3 |
1:31,9
|
|
4,8
|
1 |
|
|
Mats Jönsson |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
31 |
|
Stefan Bergman |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
17:31,5 |
1:36,1
|
32,8
|
4,2
|
9 |
|
|
Emelie Boström |
Fagersta MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
30 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö BK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
17:34,0 |
1:38,6
|
35,3
|
2,5
|
10 |
|
|
Sandra Bergström |
Haninge MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
46 |
|
Patrik Johansson |
Wäxjö MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
17:35,2 |
1:39,8
|
36,5
|
1,2
|
11 |
|
|
Jesper Johansson |
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: NYBE AB |
|
|
63 |
|
Jan-Åke Hamreus |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Vauxhall |
17:35,2 |
1:39,8
|
7,9
|
|
2 |
|
|
Lars Gustavsson |
Hofors MS |
|
|
Astra KitCar |
|
|
|
34 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
17:43,2 |
1:47,8
|
44,5
|
8,0
|
12 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
32 |
|
Robin Brandel |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
17:43,3 |
1:47,9
|
44,6
|
0,1
|
13 |
|
|
Tobias Steen |
Gotlands MFBK |
|
|
E36 |
|
|
|
28 |
|
Mats Moberg |
Östergyllen RC |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
17:45,0 |
1:49,6
|
46,3
|
1,7
|
14 |
|
|
Mikael Johansson |
Älmhults MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
67 |
|
Stefan Hägglöf |
SMK Gävle |
B-förare 2 WD |
|
VW |
17:45,2 |
1:49,8
|
17,9
|
0,2
|
3 |
|
|
Mikael Pettersson |
Järbo MK |
|
|
Golf III 8v |
|
|
|
61 |
|
Mikael Wisti |
Fagersta MK |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
17:49,3 |
1:53,9
|
|
4,1
|
1 |
|
|
Jan Skoglund |
MSK Hammaren |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Rallytravels Sweden AB |
|
|
33 |
|
Andreas Israelsson |
Vansbro MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
17:55,5 |
2:00,1
|
56,8
|
6,2
|
15 |
|
|
Angelica Eriksson |
Vansbro MK |
|
|
Golf III |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
65 |
|
Johnny Björk |
Rasbo MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
17:57,3 |
2:01,9
|
30,0
|
1,8
|
4 |
|
|
Filip Larsson |
Rasbo MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
27 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
A-förare 2 WD |
|
Honda |
18:00,8 |
2:05,4
|
1:02,1
|
3,5
|
16 |
|
|
Sara Encrantz |
Skutskärs MS |
|
|
Civic Type-R |
|
|
Applicant: Team RallyShop.se |
|
|
69 |
|
Mikael Thiman |
MSK Kvarnvingarna |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:01,5 |
2:06,1
|
34,2
|
0,7
|
5 |
|
|
Fredrik Sandberg |
Östergyllen RC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Westlunds Entreprenad AB |
|
|
59 |
|
Martin Lindberg |
Skutskärs MS |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
18:03,0 |
2:07,6
|
13,7
|
1,5
|
2 |
|
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
|
|
240 |
|
|
|
76 |
|
Andreas Sandin |
Flens MS |
B-förare 2 WD |
|
VW |
18:15,4 |
2:20,0
|
48,1
|
12,4
|
6 |
|
|
Richard Karlsson |
SMK Nyköping |
|
|
Golf |
|
|
|
80 |
|
Peter Eriksson |
Sunnansjö MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
18:18,2 |
2:22,8
|
50,9
|
2,8
|
7 |
|
|
Anders Strömberg |
Grangärde RRC |
|
|
Astra |
|
|
Applicant: DA Transport AB Grängesberg |
|
|
1 |
|
Ola Strömberg |
Nora MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
18:18,3 |
2:22,9
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Brittmarie Ålund |
Nora MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Team BlästerMäster |
|
|
79 |
|
Anders Ståhl |
Järbo MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
18:18,4 |
2:23,0
|
51,1
|
0,1
|
8 |
|
|
Urban Karlsson |
Sandvikens MK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
64 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:19,0 |
2:23,6
|
51,7
|
0,6
|
9 |
|
|
Per-Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
53 |
|
Erik Brodin |
Sandvikens MK |
A-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
18:22,7 |
2:27,3
|
|
3,7
|
1 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
82 |
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
18:22,7 |
2:27,3
|
|
|
1 |
|
|
Anton Berglin |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
84 |
|
Robin Hellström |
Järbo MK |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
18:29,2 |
2:33,8
|
6,5
|
6,5
|
2 |
|
|
Emma Hellström |
Järbo MK |
|
|
242 |
|
|
|
72 |
|
Andreas Bohlin |
Sandvikens MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
18:29,5 |
2:34,1
|
1:02,2
|
0,3
|
10 |
|
|
Malin Thydin |
Sandvikens MK |
|
|
Golf II 16v |
|
|
|
58 |
|
Sören Olsson |
Films MK |
A-förare Appendix K |
|
Toyota |
18:30,2 |
2:34,8
|
40,9
|
0,7
|
3 |
|
|
Conny Lindvall |
Films MK |
|
|
Celica |
|
|
|
3 |
|
Jan Erik Eriksson |
Ludvika MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
18:30,7 |
2:35,3
|
12,4
|
0,5
|
2 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Team BlästerMäster |
|
|
24 |
|
Mats Bäck |
SMK Hedemora |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
18:31,3 |
2:35,9
|
1:32,6
|
0,6
|
17 |
|
|
Jarmo Honkanen |
Almunge MK |
|
|
Ascona |
|
|
Applicant: ARC MOTORSPORT |
|
|
71 |
|
Mats Zetterman |
Ljusdals MS |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
18:31,5 |
2:36,1
|
1:04,2
|
0,2
|
11 |
|
|
Robert Bergvik |
Ljusdals MS |
|
|
Fiesta |
|
|
|
74 |
|
Samuel Gustavsson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
18:34,3 |
2:38,9
|
1:07,0
|
2,8
|
12 |
|
|
Robin Eriksson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
C2 R2 Max |
|
|
|
51 |
|
Fredrik Spångberg |
Mälaröarnas MK |
A-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
18:37,6 |
2:42,2
|
14,9
|
3,3
|
2 |
|
|
Madelene Spångberg |
Mälaröarnas MK |
|
|
242 |
|
|
|
52 |
|
Dick Larsson |
Rasbo MK |
A-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
18:39,3 |
2:43,9
|
16,6
|
1,7
|
3 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
7 |
|
Mattias Lagström |
Fagersta MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
18:40,4 |
2:45,0
|
22,1
|
1,1
|
3 |
|
|
Rickard Forsell |
Norbergs MC |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Dekaltrim |
|
|
29 |
|
Björn Oskarsson |
Huddinge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:42,3 |
2:46,9
|
1:43,6
|
1,9
|
18 |
|
|
Magdalena Oskarsson |
Huddinge MK |
|
|
240 |
|
|
|
8 |
|
Hampus Böe |
Filipstads MC |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
18:43,0 |
2:47,6
|
24,7
|
0,7
|
4 |
|
|
Markus Böe |
Filipstads MC |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
81 |
|
Jonas Jansson |
Rasbo MK |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
18:45,7 |
2:50,3
|
23,0
|
2,7
|
3 |
|
|
Daniel Andersson |
Almunge MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
98 |
|
Johan Larsson |
Fredriksbergs MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
18:48,6 |
2:53,2
|
1:27,5
|
2,9
|
2 |
|
|
Lennart Larsson |
Fredriksbergs MK |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: DA Transport AB Grängesberg |
|
|
129 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
18:48,7 |
2:53,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Robert Lundberg |
SMK Sala |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
|
|
104 |
|
Mikael Coyet |
Sandvikens MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
18:52,0 |
2:56,6
|
1:30,9
|
3,3
|
3 |
|
|
Peter Westerberg |
Sandvikens MK |
|
|
325 |
|
|
|
26 |
|
Conny Sjöström |
MK Orion |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
18:53,3 |
2:57,9
|
1:54,6
|
1,3
|
19 |
|
|
Mikael Jonsson |
SMK Gävle |
|
|
306 |
|
|
|
54 |
|
Martin Eliasson |
Skutskärs MS |
A-förare Grupp E |
|
Volvo |
19:01,9 |
3:06,5
|
|
8,6
|
1 |
|
|
Joakim Renberg |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
97 |
|
Rickard Hellström |
Strängnäs AMS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
19:15,1 |
3:19,7
|
1:54,0
|
13,2
|
4 |
|
|
Thomas Svensson |
Strängnäs AMS |
|
|
242 |
|
|
|
86 |
|
Tobias Hillbom |
Films MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
19:15,6 |
3:20,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Daniel Bodin |
Films MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
85 |
|
Magnus Lövgren |
Sandvikens MK |
B-förare Grupp E |
|
Toyota |
19:16,8 |
3:21,4
|
1,2
|
1,2
|
2 |
|
|
Johan Petrelius |
Sandvikens MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
50 |
|
Mattias Svedberg |
Bollnäs MK |
A-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
VW |
19:17,7 |
3:22,3
|
55,0
|
0,9
|
4 |
|
|
Åsa Svedberg |
Bollnäs MK |
|
|
Polo GTI |
|
|
|
120 |
|
Joakim Wicksell |
Films MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
19:18,6 |
3:23,2
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Martin Lindström |
Rasbo MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
99 |
|
Erik Rogersson |
Rasbo MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
19:21,3 |
3:25,9
|
2:00,2
|
2,7
|
5 |
|
|
Filip Rosendahl |
Rasbo MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
125 |
|
Håkan Bodin |
Öresundsbro MK |
C-förare Appendix K |
|
Volvo |
19:32,1 |
3:36,7
|
|
10,8
|
1 |
|
|
Peter Nilsson |
Öresundsbro MK |
|
|
142 |
|
|
|
108 |
|
Gunnar Ullén |
MK Rimo |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
19:32,2 |
3:36,8
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Johan Ullén |
MK Rimo |
|
|
940 |
|
|
|
114 |
|
Tobias Söderholm |
SMK Uppsala |
C-förare Grupp E |
|
VW |
19:36,7 |
3:41,3
|
18,1
|
4,5
|
2 |
|
|
Max Lindahl |
Örsundsbro MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
49 |
|
Ronnie Lönn |
Mälaröarnas MK |
A-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
19:36,8 |
3:41,4
|
1:14,1
|
0,1
|
5 |
|
|
Christer Carlström |
Sigtuna RC |
|
|
940 |
|
|
|
11 |
|
Krister Morén |
Kolsva MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
19:39,1 |
3:43,7
|
1:20,8
|
2,3
|
5 |
|
|
Martin Morén |
Kolsva MS |
|
|
Swift Mk2 GTI |
|
|
Applicant: Carfix |
|
|
95 |
|
Janne Zetterman |
Ljusdals MS |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
19:39,3 |
3:43,9
|
2:18,2
|
0,2
|
6 |
|
|
Tage Walther |
SMK Hälsinge |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
Applicant: Team tok-åker |
|
|
5 |
|
Simon Pettersson |
Skepptuna MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
19:39,4 |
3:44,0
|
1:21,1
|
0,1
|
6 |
|
|
Millan Kilman |
Skepptuna MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: NYSTRÖMS CEMENT |
|
|
115 |
|
Sven Erik Söderman |
Mora MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
19:44,7 |
3:49,3
|
26,1
|
5,3
|
3 |
|
|
Erika Söderman |
Mora MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
83 |
|
Conny Larsson |
Mälaröarnas MK |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
19:48,8 |
3:53,4
|
1:26,1
|
4,1
|
4 |
|
|
Dan Gustafsson |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
121 |
|
Lucas Branteström |
Rasbo MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
19:58,8 |
4:03,4
|
40,2
|
10,0
|
4 |
|
|
Jesper Åhman |
|
|
|
Calibra |
|
|
|
88 |
|
Per Westman |
Almunge MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
20:07,1 |
4:11,7
|
51,5
|
8,3
|
3 |
|
|
Sixten Westman |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
119 |
|
Lasse Jansson |
Almunge MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
20:12,0 |
4:16,6
|
53,4
|
4,9
|
5 |
|
|
Dick Almgren |
Grangärde RC |
|
|
Vectra |
|
|
|
90 |
|
Göran Olsson |
Järbo MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
20:16,1 |
4:20,7
|
1:00,5
|
4,1
|
4 |
|
|
Ture Boström |
Järbo MK |
|
|
Golf I |
|
|
|
100 |
|
Niclas Johansson |
Hofors MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
20:17,1 |
4:21,7
|
2:56,0
|
1,0
|
7 |
|
|
Bo Göran Lundkvist |
Hofors MS |
|
|
Ascona |
|
|
|
47 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
20:20,0 |
4:24,6
|
1:57,3
|
2,9
|
6 |
|
|
Monica Israelsson |
Borlänge MK |
|
|
940 |
|
|
|
117 |
|
Robin Granfors |
Eskilstuna MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
20:24,7 |
4:29,3
|
1:06,1
|
4,7
|
6 |
|
|
Andreas Nilsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
128 |
|
Kent Årne |
Films MK |
C-förare Appendix K |
|
Volvo |
20:28,2 |
4:32,8
|
56,1
|
3,5
|
2 |
|
|
Viktor Årne |
Films MK |
|
|
142 |
|
|
|
111 |
|
Mikael Thyr |
Films MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
20:34,2 |
4:38,8
|
1:02,0
|
6,0
|
2 |
|
|
Alexander Wedin |
Films MK |
|
|
940 |
|
|
|
134 |
|
Freddi Jacobsson |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
20:39,6 |
4:44,2
|
1:50,9
|
5,4
|
2 |
|
|
Nicklas Jacobsson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: NJ ELINSTALLATION |
|
|
56 |
|
Hans-Åke Persson |
Grangärde RRC |
A-förare Appendix K |
|
Opel |
20:40,0 |
4:44,6
|
2:50,7
|
0,4
|
4 |
|
|
Tommy Halvarsson |
Grangärde RRC |
|
|
Ascona |
|
|
|
106 |
|
Linda Johansson |
MK Rimo |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
20:40,6 |
4:45,2
|
3:19,5
|
0,6
|
8 |
|
|
Gustav Thorsell |
Rasbo MK |
|
|
Fiesta |
|
|
Applicant: J:SON MARK OCH MASKIN AB |
|
|
91 |
|
Stefan Andersson |
Almunge MK |
B-förare Appendix K |
|
Ford |
20:44,6 |
4:49,2
|
|
4,0
|
1 |
|
|
Monica Källberg |
Almunge MK |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
Applicant: A.R.C. Motorsport |
|
|
130 |
|
David Dannevall |
Värmdö BK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
20:47,9 |
4:52,5
|
1:59,2
|
3,3
|
3 |
|
|
Fredrik Dannevall |
Värmdö BK |
|
|
940 |
|
|
|
6 |
|
Magnus Westman |
Skepptuna MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
20:50,2 |
4:54,8
|
2:31,9
|
2,3
|
7 |
|
|
Naida Joëlson |
Skepptuna MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Malatesta.se MOTORSPORT TYRES |
|
|
43 |
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:51,1 |
4:55,7
|
3:52,4
|
0,9
|
20 |
|
|
Mathias Pettersson |
Järbo MK |
|
|
740 |
|
|
Applicant: OWNED.SE |
|
|
131 |
|
Martin Broberg |
Värmdö BK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
20:57,4 |
5:02,0
|
2:08,7
|
6,3
|
4 |
|
|
Christer Broberg |
Värmdö BK |
|
|
940 |
|
|
|
112 |
|
Niclas Eriksson |
Rasbo MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
20:59,2 |
5:03,8
|
1:27,0
|
1,8
|
3 |
|
|
Roger Eriksson |
Rasbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
9 |
|
Rolf Andersson |
MK Speed |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
21:07,2 |
5:11,8
|
2:48,9
|
8,0
|
8 |
|
|
Göran Adolfsson |
Gnesta MK |
|
|
Swift Mk1 |
|
|
|
123 |
|
Thomas Åsberg |
Gestrike Racing Team |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
21:08,3 |
5:12,9
|
1:49,7
|
1,1
|
7 |
|
|
Agnes Åsberg |
Gestrike Racing Team |
|
|
Astra |
|
|
|
116 |
|
Martin Åberg |
Hofors MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
21:16,7 |
5:21,3
|
1:58,1
|
8,4
|
8 |
|
|
Rebecka Jörgensen |
Hofors MS |
|
|
Golf II |
|
|
|
132 |
|
Rasmus Palm |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
21:18,3 |
5:22,9
|
2:29,6
|
1,6
|
5 |
|
|
Robin Lundin |
Eskilstuna MK |
|
|
944 |
|
|
Applicant: NJ ELINSTALLATION |
|
|
126 |
|
Lars Källberg |
SMK Hedemora |
C-förare Appendix K |
|
Saab |
21:35,7 |
5:40,3
|
2:03,6
|
17,4
|
3 |
|
|
Lars-Erik Bjornberg |
Säters MK |
|
|
96 Special |
|
|
|
78 |
|
Kenneth Karlsson |
MK Rimo |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
22:12,6 |
6:17,2
|
4:45,3
|
36,9
|
13 |
|
|
Leif-Erik Karlsson |
MK Rimo |
|
|
325 |
|
|
Applicant: NYSTRÖMS CEMENT |
|
|
124 |
|
Janne Wikman |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
Audi |
22:28,2 |
6:32,8
|
3:09,6
|
15,6
|
9 |
|
|
Fredrik Nielsen |
Sandvikens MK |
|
|
A3 |
|
|
Applicant: SANDVIKENS BILSERVICE |
|
|
73 |
|
Niklas Karlsson |
MK Rimo |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
22:38,7 |
6:43,3
|
5:11,4
|
10,5
|
14 |
|
|
Jan Ramsell |
Almunge MK |
|
|
940 |
|
|
|
89 |
|
Stephen Undin |
Haninge MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
23:12,9 |
7:17,5
|
3:57,3
|
34,2
|
5 |
|
|
Ulf Österlund |
Haninge MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
122 |
|
Per Eriksson |
Järbo MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
23:14,0 |
7:18,6
|
3:55,4
|
1,1
|
10 |
|
|
Josefin Hellbom |
Järbo MK |
|
|
Golf I |
|
|
|
127 |
|
Kurt Trohlin |
Films MK |
C-förare Appendix K |
|
Saab |
25:05,6 |
9:10,2
|
5:33,5
|
1:51,6
|
4 |
|
|
Erik Trohlin |
Films MK |
|
|
96 |
|
|
|
135 |
|
Victor Hansen |
SMK Hörby |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
26:04,0 |
10:08,6
|
7:15,3
|
58,4
|
6 |
|
|
Jens Hansen |
SMK Hörby |
|
|
940 |
|
|
|
110 |
|
Laila Jacobsson |
Östhammars MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.F/N1 |
|
Volvo |
26:28,2 |
10:32,8
|
6:56,0
|
24,2
|
4 |
|
|
Håkan Süld |
Östhammars MK |
|
|
940 |
|
|
|
57 |
|
Göran Waller |
Hedesunda MK |
A-förare Appendix K |
|
VW |
28:18,2 |
12:22,8
|
10:28,9
|
1:50,0
|
5 |
|
|
Pontus Eriksson |
Club Tierp Motorpark |
|
|
Golf I |
|
|
|
18 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
43:45,7 |
27:50,3
|
27:50,3
|
15:27,5
|
8 |
|
|
Kjell Andersson |
|
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: HÖGDALENS BIL & SKADECENTER AB |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|