Svenska English
SMK Hälsinge Raceconsulting
2020-01-11 Hälsingerallyt Official final
On SS 5
66 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 51 Christoffer Haglund SMK Nyköping 4 wd Ford 17:37,1
1   Nicklas Edvardsson SMK Nyköping   Fiesta R5  
 
2 52 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Škoda 18:06,3 29,2 29,2 29,2
2   Lars Andersson SMK Trollhättan   Fabia R5  
 
3 102 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 18:10,9 33,8 33,8 4,6
3   Stefan Ahl Wäxsjö MS   Fiesta R5  
 
4 60 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 18:16,1 39,0 5,2
1   Håkan Palm Björnjägarns RC   Corolla  
Entrant:Batteribolaget
 
5 54 Pontus Lönnström KAK A - 2 wd Ford 18:27,0 49,9 10,9 10,9
2   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2t  
 
6 53 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 18:31,2 54,1 54,1 4,2
4   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Evo  
 
7 58 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 19:06,3 1:29,2 50,2 35,1
3   Anette Johansson Idkerbergets MK   940  
 
8 61 Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2 wd Toyota 19:20,1 1:43,0 1:04,0 13,8
4   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
 
9 55 Sebastian Johansson Gotlands MFBK A - 2 wd Peugeot 19:28,0 1:50,9 1:11,9 7,9
5   Jesper Elfver Gotlands MFBK   208 R2  
 
10 64 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 19:39,0 2:01,9 1:22,9 11,0
6   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant:Välsta bildemontering ab
 
11 62 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A - 2 wd Peugeot 19:45,5 2:08,4 1:29,4 6,5
7   Emil Nilsson SMK Arboga   208 R2  
 
12 65 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2 wd Volvo 19:57,3 2:20,2 1:41,2 11,8
8   Peter Östlund SMK Söderhamn   940  
 
13 63 Stefan Hedström SMK Hälsinge A - 2 wd Citroën 20:03,9 2:26,8 1:47,8 6,6
9   Acke Larsson SMK Hälsinge   DS3 R3T  
 
14 27 Tommy Wikström Fagersta MK Klass 5 1966-1971 Saab 20:20,6 2:43,5 16,7
1   Mikaela Wikström Fagersta MK   V4  
 
15 36 Mikael Lööv Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 20:21,5 2:44,4 0,9
1   Hans Andersson Skepptuna MK   Escort RS 1600  
 
16 46 Robert Andersson Eskilstuna MK Klass 9 1982-1990 Suzuki 20:23,6 2:46,5 2,1
1   Dan Andersson Eskilstuna MK   Swift  
 
17 2 Sixten Westman MK Tierp Ungdomsrally VW 20:27,1 2:50,0 3,5
1   Per Westman MK Tierp   Polo  
 
18 77 Bosse Hemmingsson Offerdals MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 20:29,6 2:52,5 2,5
1   Jan Bergetorp Offerdals MK   Golf V5  
 
19 90 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK VOC Mekonomen Rally Volvo 20:44,8 3:07,7 15,2
1   Alexander Björnsson Anderstorp Racing Club   940  
 
20 34 Kenneth Andresson Pite MS Klass 6 1972-1975 Saab 20:55,6 3:18,5 34,1 10,8
2   Hans-Erik Jansson Sigtuna RC   V4  
 
21 89 Ander Wimark SMK Söderhman VOC Mekonomen Rally Volvo 21:02,3 3:25,2 17,5 6,7
2   Mikael Wimark SMK Söderhamn   940  
 
22 26 Thomas Johansson SMK Trollhättan Klass 5 1966-1971 BMW 21:06,5 3:29,4 45,9 4,2
2   Tommy Tellskog SMK Trollhättan   2002  
 
23 24 Kjell-Åke Borgström Hofors MS Klass 5 1966-1971 Volvo 21:12,2 3:35,1 51,6 5,7
3   Stefan Norberg SMK Hedemora   142  
 
24 84 Lucas Widnemark SMK Sala VOC Mekonomen Rally Volvo 21:14,8 3:37,7 30,0 2,6
3   Jonas Eriksson SMK Sala   244  
Entrant:Gullvalla Rallyteam
 
25 33 Hans-Åke Persson Grangärde RRC Klass 6 1972-1975 Opel 21:22,3 3:45,2 1:00,8 7,5
3   Tommy Halvarsson Grangärde RRC   Ascona  
 
26 3 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 21:31,1 3:54,0 1:04,0 8,8
2   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK   242  
 
27 38 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 21:48,0 4:10,9 16,9
1   Sune Elofsson MK Team Westom   99 EMS  
 
28 83 Daniel Jonsson Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 21:49,1 4:12,0 1:04,3 1,1
4   Emelie Skoglund Ilsbo MK   940  
 
29 78 Andreas Prepula Småbacka MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 21:49,8 4:12,7 1:20,2 0,7
2   Robert Prepula Småbacka MK   Golf 2  
Entrant:TMP Entreprenad AB Ockelbo
 
30 30 Jöns Jonsson Offerdals MK Klass 6 1972-1975 Opel 21:53,7 4:16,6 1:32,2 3,9
4   Åke Holmbom Jämtlands MK   Kadett GT/E  
 
31 79 Anton Iseborn Bollnäs MK Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 21:57,5 4:20,4 1:27,9 3,8
3   Daniel Fredholm Bollnäs MK   244  
 
32 70 Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2 wd Citroën 21:57,6 4:20,5 0,1
1   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Xsara VTS  
 
33 47 Tomas Åkeson Teknis MC Klass 9 1982-1990 Lancia 22:00,8 4:23,7 1:37,2 3,2
2   Johan Mellström Teknis MC   Delta Integrale  
 
34 5 Lukas Iseborn SMK Söderhamn Ungdomsrally Volvo 22:01,6 4:24,5 1:34,5 0,8
3   Mats Svensson SMK Söderhamn   242  
 
35 67 Tobias Nilsson SMK Hälsinge B - 2 wd Opel 22:01,9 4:24,8 4,3 0,3
2   Mattias Söderström SMK Hälsinge   Corsa  
 
36 82 Clas Walén SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally Volvo 22:02,1 4:25,0 1:17,3 0,2
5   Rasmus Jonsson SMK Hälsinge   240  
 
37 29 Stefan Pettersson Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 22:02,7 4:25,6 1:41,2 0,6
5   Janne Holmberg Östhammars MK   Escort RS 2000  
Entrant:Bevelko Historik Rallyteam Sweden
 
38 19 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 22:02,9 4:25,8 0,2
1   Ragnar Glav Vallentuna MK   Amazon  
 
39 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 22:09,4 4:32,3 6,5 6,5
2   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
 
40 28 Ulf Zetterström Vallentuna MK Klass 6 1972-1975 Ford 22:11,4 4:34,3 1:49,9 2,0
6   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK   Escort RS 2000  
 
41 88 Henrik Palm Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 22:14,0 4:36,9 1:29,2 2,6
6   Elin Nilsson SMK Hälsinge   940  
 
42 40 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 22:14,6 4:37,5 26,6 0,6
2   Urban Bohlin SMK Trollhättan   99 EMS 16v  
 
43 86 Patrik Lundberg Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 22:19,9 4:42,8 1:35,1 5,3
7   Maja Holmström Ilsbo MK   940  
 
44 73 Håkan Bodin Örsundsbro MK C - 2 wd Volvo 22:26,5 4:49,4 6,6
1   Åke Norrby Örsundsbro MK   242  
 
45 13 Leif B. Andersson Fagersta MK Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Ford 22:34,7 4:57,6 8,2
1   Bengt Lank Fagersta MK   Cortina  
Entrant:HECO Aluminiumtrailers AB
 
46 31 Christer Asköf Åtvidabergs MK Klass 6 1972-1975 Saab 22:35,7 4:58,6 2:14,2 1,0
7   Thomas Tholander Åtvidabergs MK   96 V4  
 
47 1 Marcus Andersson Hamre MK Ungdomsrally Suzuki 22:36,9 4:59,8 2:09,8 1,2
4   Johnny Andersson Hamre MK   Swift  
Entrant:R-SPORT SWEDEN AB
 
48 91 Oliver Rumpler VOC Mekonomen Rally Volvo 22:42,2 5:05,1 1:57,4 5,3
8   Karl Rumpler   740  
Entrant:TEAM RUMPLER
 
49 39 Ingemar Bodin Hamre MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Opel 22:50,1 5:13,0 1:02,1 7,9
3   Jan-Olof Hedström Hamre MK   Kadett GTE  
Entrant:R-Sport Sweden
 
50 101 Jörgen Einar Almunge MK Klass 5 1966-1971 Volvo 22:51,4 5:14,3 2:30,8 1,3
4   Kurre Ljung Vaxholm MK   P1800 E  
 
51 41 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Ford 23:11,9 5:34,8 1:23,9 20,5
4   Krister Wennman Rasbo MK   Escort  
 
52 92 Mats Engvall Sandvikens MK Grupp E VW 23:17,0 5:39,9 5,1
1   Maria Eriksson Sandvikens MK   Golf GL  
 
53 74 Olle Kullers Ljusdals MS C - 2 wd VW 23:29,8 5:52,7 1:03,3 12,8
2   Andreas Nordling SMK Hälsinge   Golf GTI 16v  
 
54 8 Cay Fredriksson Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 23:36,5 5:59,4 6,7
1   Staffan Lindberg Sigtuna RC   Monte Carlo 850  
Entrant:Team Pitan
 
55 72 Patrik Greis Sandvikens MK C - 2 wd Volvo 23:52,7 6:15,6 1:26,2 16,2
3   Tony Greis Sandvikens MK   940  
 
56 17 Per Göransson Almunge MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Ford 23:59,8 6:22,7 1:56,9 7,1
3     Falcon  
 
57 80 Peter Söderlund Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 24:08,0 6:30,9 3:23,2 8,2
9   Felicia Ling SMK Hälsinge   240  
 
58 7 Benny Erixon Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 24:10,2 6:33,1 33,7 2,2
2   Johan Klaar   2 T  
Entrant:Team Pitan
 
59 93 Håkan Borgh Strängnäs AMS Grupp E Opel 24:21,9 6:44,8 1:04,9 11,7
2   Linus Lundberg Sunnansjö MS   Astra G  
 
60 14 Lars Graff Östernärkes Radio Motorklubb Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 24:37,3 7:00,2 2:34,4 15,4
4   Tommy Pettersson Teknis   Amazon  
 
61 15 Sten Säfström Sigtuna RC Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 24:58,6 7:21,5 2:55,7 21,3
5   Jan Säfström Sigtuna RC   Amazon  
Entrant:Sten Säfströms Åkeri AB
 
62 23 Curt Åkerberg Flens MS Klass 5 1966-1971 Volvo 25:20,6 7:43,5 5:00,0 22,0
5   Tommy Börjesson Flens MS   142  
 
63 11 Yngve Gustavsson Sigtuna RC Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 25:47,4 8:10,3 3:12,7 26,8
2   Magnus Rehbinder   1500 S  
 
64 10 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 26:08,2 8:31,1 3:33,5 20,8
3   Oskar Lindberg Teknis MC   1500 S  
 
65 49 Ulf Pettersson Katrineholms MK Klass 9 1982-1990 Opel 41:07,6 23:30,5 20:44,0 14:59,4
3   Andreas Ekström Katrineholms MK   Kadett GSI  
 
66 16 Martin Lindén Team Skogsåkarna Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 47:56,6 30:19,5 25:53,7 6:49,0
6   Sven-Erik Adler Linköpings MS   PV Sport  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!