Svenska English
Rally-SM 2008 Raceconsulting
2008-06-07 Karlskronapokalen SM Official final
On SS 1
64 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Andreas Magnusson Skillingaryds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:10,9
1   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo IX  
 
2 1 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 4:11,7 0,8 0,8
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg   WRC  
Entrant: BILAM
 
3 2 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 4:12,7 1,8 1,0 1,0
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
4 7 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:14,8 3,9 3,9 2,1
2   Mathias Gårdman Norrköpings MK   Lancer Evo IX  
 
5 8 Oscar Svedlund Karlstad MC Bil Otrimmat 4WD Subaru 4:15,1 4,2 4,2 0,3
3   Björn Nilsson MK Ratten   Impreza  
Entrant: Subaru Swedish Dealer Team
 
6 42 Patrik Johansson Växjö MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:16,6 5,7 1,5
1   Jesper Johansson Ryds MK   Fiesta ST  
 
7 28 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Corolla 4:17,0 6,1 0,4
1   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Toyota  
Entrant: JOKI MOTORSPORT
 
8 5 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 4:18,2 7,3 6,5 1,2
3   Christer Carlsson Katrineholms MK   Focus  
Entrant: Bürstner Sverige AB
 
9 6 Robin Sandberg Ryds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:18,8 7,9 7,9 0,6
4   Pecka Svensson Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
 
9 17 Joakim Längberg Linköping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 4:18,8 7,9 7,1
4   Lars Blondell Mantorps MK   Lancer Evo Vll  
Entrant: Team Global Batterier
 
11 55 Joacim Kristiansson SMK Hörby Trimmat 2wd 1600-cc Opel 4:19,4 8,5 2,4 0,6
2   Ohla Wingren SMK Hörby   Corsa B  
 
12 4 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 4:20,0 9,1 8,3 0,6
5   Per Andersson Hässleholms MK   Focus WRC  
 
13 3 Dick Wicksell SMK Uppsala Trimmat 4WD Subaru 4:20,1 9,2 8,4 0,1
6   Niklas Fransson SMK Uppsala   WRC  
 
14 14 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:20,2 9,3 9,3 0,1
5   Fredrik Prosén Borlänge MK   Lancer  
Entrant: Team SLIREJ Djurås Verkstad AB
 
15 46 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:20,5 9,6 3,9 0,3
2   Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta  
Entrant: Victor Henriksson Motorsport
 
15 31 Calle Ward MK Ratten Trimmat 2wd 1600-cc Renault 4:20,5 9,6 3,5
3   Per Schlegel SMK Arboga   Clio R3  
 
17 21 Daniel Lundberg Skepptuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:20,8 9,9 9,9 0,3
6   Karl Tyrén Skepptuna MK   Lancer Evo VIII  
Entrant: ESSVE
 
18 11 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:22,1 11,2 11,2 1,3
7   Jörgen Norman Gullabo RC   Lancer Evo VII  
 
18 43 Andreas Sjölander SMK Gävle Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:22,1 11,2 5,5
3   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Fiesta  
 
20 33 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:22,4 11,5 5,4 0,3
4   Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB  
 
21 30 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:22,9 12,0 5,9 0,5
5   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
 
22 13 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 4:23,4 12,5 12,5 0,5
8   Robert Thunström Ludvika MS   WRX STi  
Entrant: TRACTIVE AB
 
23 35 Tobias Ytterbring Kolsva MS Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:23,6 12,7 6,6 0,2
6   Thomas Binbach Kolsva MS   Golf III  
 
24 53 Roland Wallon SMK Kungsör Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:24,9 14,0 7,9 1,3
7   Tommy Sjölin SMK Kungsör   240  
Entrant: Team Hans Persson Motorsport
 
24 49 Anders Fredricsson Mälaröarnas MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:24,9 14,0 14,0
9   Jenny Åman Mälaröarnas MK   Lancer Evo IX  
Entrant: FAHS Poltech Rally Team
 
26 45 Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:25,4 14,5 8,8 0,5
4   Daniel Jansson SMK Södermanland   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
 
27 34 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 4:25,5 14,6 8,5 0,1
8   Joakim Gevert Kils MK Bil   Corolla  
Entrant: NORDH´S LASTMASKINER AB
 
28 26 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 4:25,7 14,8 14,0 0,2
7   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Cosworth  
Entrant: SKAB
 
29 54 Tom Carlsson Laxå MK Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 4:26,3 15,4 9,3 0,6
9   Andreas Andersson MK Ran   Corolla  
 
30 15 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 4:26,8 15,9 15,9 0,5
10   Nicklas Edvardsson Mälaröarnas MK   Impreza  
Entrant: Subaru Swedish Dealer Team
 
31 48 Mats Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:28,4 17,5 11,8 1,6
5   Jörgen Lindahl Ryds MK   Fiesta ST 150  
 
31 27 Tobias Gustafsson SMK Ösgöta Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:28,4 17,5 17,5
11   Fredrik Leierth SMK Östgöta   Lancer Evo IX  
 
33 12 Jonas Ericsson Kolsva MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:28,6 17,7 17,7 0,2
12   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
 
33 44 Joakim Nyman Jämtlands MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:28,6 17,7 12,0
6   Bo Holmstrand Kullings MS   Fiesta ST Flexifuel  
 
33 32 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:28,6 17,7 11,6
10   Karl-Olof Lexe Ryds MK   Golf GTI KitCar  
 
36 41 Fredrik Menck SMK Motala Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:29,1 18,2 12,5 0,5
7   Kim Göransson SMK Motala   Clio Ragnotti  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
37 38 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 4:29,2 18,3 12,2 0,1
11   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
38 39 Joakim Rydholm Dals MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:29,7 18,8 12,7 0,5
12   Roger Rydholm Dals MK   Golf  
 
39 57 Joachim Nilsson SMK Arboga Trimmat 2wd 1600-cc Opel 4:31,1 20,2 14,1 1,4
13   Markku Kangas Sandvikens MK   Astra  
 
40 29 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 4:31,3 20,4 14,3 0,2
14   Bengt Sandbergs Umeå AK   Ibiza  
 
41 22 Anders Johnsen SMK Dala Falun Trimmat 4WD Ford 4:31,7 20,8 20,0 0,4
8   Anders Wallbom SMK Örebro   Escort WRC  
Entrant: Tractive AB
 
42 65 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:32,6 21,7 16,0 0,9
8   Peter Westman Sollefteå RRC   Fiesta ST  
 
43 16 Niklas Hägg SMK Hälsinge Trimmat 4WD Toyota 4:32,8 21,9 21,1 0,2
9   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Celica GT4  
Entrant: L. Häggs Bildemontering AB
 
44 69 David Bellborg Ryds MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:33,8 22,9 17,2 1,0
9   Kjell Karlsson Ryds MK   Fiesta ST  
 
45 47 Calle Trainor Katrineholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:33,9 23,0 17,3 0,1
10   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   Clio Sport  
Entrant: Calix Bilvärme AB
 
46 82 Johan Carlsson Degerfors RC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:34,5 23,6 17,9 0,6
11   Johan Lövgren Degerfors RC   Clio Ragnotti  
 
47 79 Eric Johansson SMK Nyköping Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:35,2 24,3 18,6 0,7
12   Sophia Karlsson Taxinge MK   Clio  
Entrant: Team Bilia
 
48 59 Mats Lundholm Tjust MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:35,4 24,5 18,4 0,2
15   Martin Holmdahl Hallsbergs MK   940  
 
49 81 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:36,4 25,5 19,8 1,0
13   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
50 80 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:41,4 30,5 24,8 5,0
14   Emil Arvidsson Teknis MC   Fiesta ST  
Entrant: Lejtorp Racing
 
51 58 Kjell Fransson Vimmerby MS Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:41,7 30,8 24,7 0,3
16   Mikaela Lindblad Vimmerby MS   940  
Entrant: vimmerby hus
 
52 73 Bo Almgren SMK Arboga Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:44,1 33,2 27,1 2,4
17   Johan Thelin Mälaröarnas MK   Golf  
Entrant: FAHS Poltech Rally Team
 
53 76 Leif Lindahl Karlskrona AK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:45,2 34,3 28,2 1,1
18   Pål Ryke Karlskrona AK   240  
Entrant: Festo AB
 
54 18 Robert Jakobsson Kolsva MS Trimmat 4WD Mitsubishi 4:46,3 35,4 34,6 1,1
10   Amelie Jakobsson Kolsva MS   Lancer Evo VI  
Entrant: BR Jakobssons Smide AB
 
55 83 Johan Persson Kolsva MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:46,5 35,6 29,9 0,2
15   Andreas Peters Enköpings MK   Fiesta ST 150  
Entrant: Team Ferrita Motorsport
 
56 77 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:47,3 36,4 30,7 0,8
16   Jan Bengtsson Anderstorps RC   Fiesta ST  
Entrant: TYRINGE SPARBANK
 
57 72 Rickard Andersson SMK Hörby Trimmat 4WD Audi 4:48,5 37,6 36,8 1,2
11   Anders Björnmyr SMK Hörby   S2  
 
58 84 Andreas Asklöf Åtvidabergs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Honda 4:50,5 39,6 33,9 2,0
17   Martin Skoogh Åtvidabergs MK   Civic Type R  
Entrant: KA Elektronik AB
 
59 68 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:53,1 42,2 36,1 2,6
19   Mikael Johansson Älmhults MK   244  
 
60 85 Cindy Brüggemann Tjust MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:55,7 44,8 38,7 2,6
20   Christian Larsson Tjust MK   940 Evo  
 
61 64 Johannes Fraas Frederiksborg Amts MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:56,5 45,6 39,5 0,8
21   Roger Gunnarsson S;a Sunnerbo MK   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
62 70 Urban Hjärtfors Lessebo MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:58,9 48,0 41,9 2,4
22   Niklas Johansson Ryds MK   Golf Mk 2  
 
63 75 Mats Norss Vetlanda RRC Trimmat 2wd 1600-cc BMW 5:00,1 49,2 43,1 1,2
23   Joakim Storm Vetlanda RRC   E36 Coupé  
Entrant: Norss Motorsport.se
 
64 40 Anders Gullstrand Kils MK Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 5:03,3 52,4 46,7 3,2
18   Stina Cebers Säffle MC   Fiesta ST  
Entrant: Scanauto Motorsport Karlstad
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!