Svenska English
Rally-SM 2008 Raceconsulting
2008-06-07 Karlskronapokalen SM Official final
On SS 3
51 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 4:00,2
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg   WRC  
Entrant: BILAM
 
2 3 Dick Wicksell SMK Uppsala Trimmat 4WD Subaru 4:01,1 0,8 0,8 0,8
2   Niklas Fransson SMK Uppsala   WRC  
 
3 2 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 4:02,0 1,7 1,7 0,8
3   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
4 9 Andreas Magnusson Skillingaryds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:06,9 6,6 4,9
1   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo IX  
 
5 5 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 4:07,1 6,8 6,8 0,2
4   Christer Carlsson Katrineholms MK   Focus  
Entrant: Bürstner Sverige AB
 
6 7 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:08,2 7,9 1,2 1,0
2   Mathias Gårdman Norrköpings MK   Lancer Evo IX  
 
7 4 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 4:09,4 9,1 9,1 1,2
5   Per Andersson Hässleholms MK   Focus WRC  
 
8 28 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Corolla 4:12,2 11,9 2,7
1   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Toyota  
Entrant: JOKI MOTORSPORT
 
9 6 Robin Sandberg Ryds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:12,5 12,2 5,5 0,2
3   Pecka Svensson Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
 
10 42 Patrik Johansson Växjö MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:15,5 15,2 3,0
1   Jesper Johansson Ryds MK   Fiesta ST  
 
11 30 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:15,6 15,4 3,4 0,1
2   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
 
12 26 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 4:15,9 15,6 15,6 0,2
6   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Cosworth  
Entrant: SKAB
 
13 38 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 4:16,5 16,2 4,2 0,5
3   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
14 55 Joacim Kristiansson SMK Hörby Trimmat 2wd 1600-cc Opel 4:17,2 16,9 4,9 0,6
4   Ohla Wingren SMK Hörby   Corsa B  
 
15 15 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 4:17,2 16,9 10,3 0,0
4   Nicklas Edvardsson Mälaröarnas MK   Impreza  
Entrant: Subaru Swedish Dealer Team
 
16 40 Anders Gullstrand Kils MK Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:17,8 17,5 2,2 0,5
2   Stina Cebers Säffle MC   Fiesta ST  
Entrant: Scanauto Motorsport Karlstad
 
17 46 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:17,8 17,5 2,3 0,0
3   Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta  
Entrant: Victor Henriksson Motorsport
 
18 13 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 4:18,2 17,9 11,3 0,4
5   Robert Thunström Ludvika MS   WRX STi  
Entrant: TRACTIVE AB
 
19 14 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:18,3 18,0 11,3 0,0
6   Fredrik Prosén Borlänge MK   Lancer  
Entrant: Team SLIREJ Djurås Verkstad AB
 
20 32 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:19,5 19,2 7,2 1,1
5   Karl-Olof Lexe Ryds MK   Golf GTI KitCar  
 
21 43 Andreas Sjölander SMK Gävle Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:19,6 19,3 4,1 0,1
4   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Fiesta  
 
22 33 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:21,0 20,7 8,7 1,3
6   Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB  
 
23 11 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:21,0 20,7 14,0 0,0
7   Jörgen Norman Gullabo RC   Lancer Evo VII  
 
24 45 Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:22,9 22,6 7,3 1,9
5   Daniel Jansson SMK Södermanland   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
 
25 82 Johan Carlsson Degerfors RC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:23,1 22,8 7,6 0,2
6   Johan Lövgren Degerfors RC   Clio Ragnotti  
 
26 44 Joakim Nyman Jämtlands MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:23,8 23,6 8,3 0,7
7   Bo Holmstrand Kullings MS   Fiesta ST Flexifuel  
 
27 47 Calle Trainor Katrineholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:24,2 23,9 8,6 0,3
8   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   Clio Sport  
Entrant: Calix Bilvärme AB
 
28 49 Anders Fredricsson Mälaröarnas MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:24,3 24,0 17,3 0,1
8   Jenny Åman Mälaröarnas MK   Lancer Evo IX  
Entrant: FAHS Poltech Rally Team
 
29 34 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 4:24,5 24,2 12,2 0,2
7   Joakim Gevert Kils MK Bil   Corolla  
Entrant: NORDH´S LASTMASKINER AB
 
30 35 Tobias Ytterbring Kolsva MS Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:24,5 24,2 12,2 0,0
8   Thomas Binbach Kolsva MS   Golf III  
 
31 57 Joachim Nilsson SMK Arboga Trimmat 2wd 1600-cc Opel 4:24,8 24,5 12,5 0,2
9   Markku Kangas Sandvikens MK   Astra  
 
32 41 Fredrik Menck SMK Motala Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:24,8 24,5 9,3 0,0
9   Kim Göransson SMK Motala   Clio Ragnotti  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
33 12 Jonas Ericsson Kolsva MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:25,2 24,9 18,2 0,3
9   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
 
34 53 Roland Wallon SMK Kungsör Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:26,1 25,8 13,8 0,8
10   Tommy Sjölin SMK Kungsör   240  
Entrant: Team Hans Persson Motorsport
 
35 81 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:26,3 26,0 10,7 0,2
10   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
36 69 David Bellborg Ryds MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:26,7 26,4 11,1 0,3
11   Kjell Karlsson Ryds MK   Fiesta ST  
 
37 73 Bo Almgren SMK Arboga Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:28,8 28,5 16,5 2,1
11   Johan Thelin Mälaröarnas MK   Golf  
Entrant: FAHS Poltech Rally Team
 
38 59 Mats Lundholm Tjust MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:29,1 28,8 16,8 0,2
12   Martin Holmdahl Hallsbergs MK   940  
 
39 83 Johan Persson Kolsva MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:29,4 29,1 13,8 0,3
12   Andreas Peters Enköpings MK   Fiesta ST 150  
Entrant: Team Ferrita Motorsport
 
40 58 Kjell Fransson Vimmerby MS Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:31,8 31,5 19,5 2,3
13   Mikaela Lindblad Vimmerby MS   940  
Entrant: vimmerby hus
 
41 77 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:32,1 31,8 16,5 0,3
13   Jan Bengtsson Anderstorps RC   Fiesta ST  
Entrant: TYRINGE SPARBANK
 
42 64 Johannes Fraas Frederiksborg Amts MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:32,8 32,5 20,5 0,7
14   Roger Gunnarsson S;a Sunnerbo MK   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
43 29 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 4:33,3 33,0 21,0 0,5
15   Bengt Sandbergs Umeå AK   Ibiza  
 
44 75 Mats Norss Vetlanda RRC Trimmat 2wd 1600-cc BMW 4:34,9 34,6 22,6 1,5
16   Joakim Storm Vetlanda RRC   E36 Coupé  
Entrant: Norss Motorsport.se
 
45 70 Urban Hjärtfors Lessebo MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:38,0 37,7 25,7 3,1
17   Niklas Johansson Ryds MK   Golf Mk 2  
 
46 65 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:38,1 37,8 22,5 0,1
14   Peter Westman Sollefteå RRC   Fiesta ST  
 
47 18 Robert Jakobsson Kolsva MS Trimmat 4WD Mitsubishi 4:38,6 38,3 38,3 0,5
7   Amelie Jakobsson Kolsva MS   Lancer Evo VI  
Entrant: BR Jakobssons Smide AB
 
48 84 Andreas Asklöf Åtvidabergs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Honda 4:42,8 42,5 27,2 4,1
15   Martin Skoogh Åtvidabergs MK   Civic Type R  
Entrant: KA Elektronik AB
 
49 72 Rickard Andersson SMK Hörby Trimmat 4WD Audi 4:42,9 42,6 42,6 0,1
8   Anders Björnmyr SMK Hörby   S2  
 
50 85 Cindy Brüggemann Tjust MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:44,8 44,6 32,6 1,9
18   Christian Larsson Tjust MK   940 Evo  
 
51 48 Mats Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 5:19,4 1:19,1 1:03,8 34,5
16   Jörgen Lindahl Ryds MK   Fiesta ST 150  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!