Svenska English
Rally-SM 2008 Raceconsulting
2008-06-07 Karlskronapokalen SM Official final
On SS 4
49 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 2 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 6:35,6
1   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
2 1 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 6:37,6 2,0 2,0 2,0
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg   WRC  
Entrant: BILAM
 
3 3 Dick Wicksell SMK Uppsala Trimmat 4WD Subaru 6:38,3 2,7 2,7 0,7
3   Niklas Fransson SMK Uppsala   WRC  
 
4 7 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 6:39,3 3,7 1,0
1   Mathias Gårdman Norrköpings MK   Lancer Evo IX  
 
5 5 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 6:42,1 6,5 6,5 2,8
4   Christer Carlsson Katrineholms MK   Focus  
Entrant: Bürstner Sverige AB
 
6 4 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 6:42,7 7,1 7,1 0,6
5   Per Andersson Hässleholms MK   Focus WRC  
 
7 30 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 6:46,2 10,6 3,5
1   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
 
8 6 Robin Sandberg Ryds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 6:47,2 11,6 7,9 1,0
2   Pecka Svensson Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
 
9 46 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 6:47,7 12,1 0,5
1   Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta  
Entrant: Victor Henriksson Motorsport
 
10 43 Andreas Sjölander SMK Gävle Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 6:48,0 12,4 0,3 0,3
2   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Fiesta  
 
11 38 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 6:50,2 14,6 4,0 2,2
2   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
12 34 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 6:52,4 16,8 6,2 2,2
3   Joakim Gevert Kils MK Bil   Corolla  
Entrant: NORDH´S LASTMASKINER AB
 
13 28 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Corolla 6:52,5 16,9 6,3 0,1
4   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Toyota  
Entrant: JOKI MOTORSPORT
 
14 40 Anders Gullstrand Kils MK Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 6:53,3 17,7 5,6 0,8
3   Stina Cebers Säffle MC   Fiesta ST  
Entrant: Scanauto Motorsport Karlstad
 
15 33 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 6:55,1 19,5 8,9 1,8
5   Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB  
 
16 35 Tobias Ytterbring Kolsva MS Trimmat 2wd 1600-cc VW 6:55,6 20,0 9,4 0,5
6   Thomas Binbach Kolsva MS   Golf III  
 
17 15 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 6:55,8 20,2 16,5 0,2
3   Nicklas Edvardsson Mälaröarnas MK   Impreza  
Entrant: Subaru Swedish Dealer Team
 
18 11 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 6:56,5 20,9 17,2 0,7
4   Jörgen Norman Gullabo RC   Lancer Evo VII  
 
19 49 Anders Fredricsson Mälaröarnas MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 6:58,6 23,0 19,3 2,1
5   Jenny Åman Mälaröarnas MK   Lancer Evo IX  
Entrant: FAHS Poltech Rally Team
 
20 32 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 2wd 1600-cc VW 6:59,4 23,8 13,2 0,8
7   Karl-Olof Lexe Ryds MK   Golf GTI KitCar  
 
21 42 Patrik Johansson Växjö MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 6:59,8 24,2 12,1 0,4
4   Jesper Johansson Ryds MK   Fiesta ST  
 
22 57 Joachim Nilsson SMK Arboga Trimmat 2wd 1600-cc Opel 7:01,7 26,1 15,5 1,9
8   Markku Kangas Sandvikens MK   Astra  
 
23 53 Roland Wallon SMK Kungsör Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 7:01,8 26,2 15,6 0,1
9   Tommy Sjölin SMK Kungsör   240  
Entrant: Team Hans Persson Motorsport
 
24 44 Joakim Nyman Jämtlands MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 7:02,1 26,5 14,4 0,3
5   Bo Holmstrand Kullings MS   Fiesta ST Flexifuel  
 
25 65 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 7:03,1 27,5 15,4 1,0
6   Peter Westman Sollefteå RRC   Fiesta ST  
 
26 45 Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 7:03,2 27,6 15,5 0,1
7   Daniel Jansson SMK Södermanland   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
 
27 48 Mats Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 7:03,4 27,8 15,7 0,2
8   Jörgen Lindahl Ryds MK   Fiesta ST 150  
 
27 26 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 7:03,4 27,8 27,8
6   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Cosworth  
Entrant: SKAB
 
29 12 Jonas Ericsson Kolsva MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 7:03,8 28,2 24,5 0,4
6   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
 
30 69 David Bellborg Ryds MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 7:05,5 29,9 17,8 1,7
9   Kjell Karlsson Ryds MK   Fiesta ST  
 
31 81 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 7:05,7 30,1 18,0 0,2
10   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
32 41 Fredrik Menck SMK Motala Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 7:06,0 30,4 18,3 0,3
11   Kim Göransson SMK Motala   Clio Ragnotti  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
33 82 Johan Carlsson Degerfors RC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 7:07,0 31,4 19,3 1,0
12   Johan Lövgren Degerfors RC   Clio Ragnotti  
 
34 47 Calle Trainor Katrineholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 7:07,3 31,7 19,6 0,3
13   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   Clio Sport  
Entrant: Calix Bilvärme AB
 
35 29 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 7:10,1 34,5 23,9 2,8
10   Bengt Sandbergs Umeå AK   Ibiza  
 
36 59 Mats Lundholm Tjust MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 7:10,7 35,1 24,5 0,6
11   Martin Holmdahl Hallsbergs MK   940  
 
37 77 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 7:13,6 38,0 25,9 2,9
14   Jan Bengtsson Anderstorps RC   Fiesta ST  
Entrant: TYRINGE SPARBANK
 
38 73 Bo Almgren SMK Arboga Trimmat 2wd 1600-cc VW 7:14,2 38,6 28,0 0,6
12   Johan Thelin Mälaröarnas MK   Golf  
Entrant: FAHS Poltech Rally Team
 
39 55 Joacim Kristiansson SMK Hörby Trimmat 2wd 1600-cc Opel 7:14,4 38,8 28,2 0,2
13   Ohla Wingren SMK Hörby   Corsa B  
 
40 58 Kjell Fransson Vimmerby MS Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 7:15,9 40,3 29,7 1,5
14   Mikaela Lindblad Vimmerby MS   940  
Entrant: vimmerby hus
 
41 83 Johan Persson Kolsva MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 7:18,9 43,3 31,2 3,0
15   Andreas Peters Enköpings MK   Fiesta ST 150  
Entrant: Team Ferrita Motorsport
 
42 14 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 7:19,8 44,2 40,5 0,9
7   Fredrik Prosén Borlänge MK   Lancer  
Entrant: Team SLIREJ Djurås Verkstad AB
 
43 64 Johannes Fraas Frederiksborg Amts MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 7:20,2 44,6 34,0 0,4
15   Roger Gunnarsson S;a Sunnerbo MK   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
44 70 Urban Hjärtfors Lessebo MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 7:26,3 50,7 40,1 6,1
16   Niklas Johansson Ryds MK   Golf Mk 2  
 
45 72 Rickard Andersson SMK Hörby Trimmat 4WD Audi 7:27,9 52,3 52,3 1,6
7   Anders Björnmyr SMK Hörby   S2  
 
46 18 Robert Jakobsson Kolsva MS Trimmat 4WD Mitsubishi 7:29,9 54,3 54,3 2,0
8   Amelie Jakobsson Kolsva MS   Lancer Evo VI  
Entrant: BR Jakobssons Smide AB
 
47 84 Andreas Asklöf Åtvidabergs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Honda 7:31,9 56,3 44,2 2,0
16   Martin Skoogh Åtvidabergs MK   Civic Type R  
Entrant: KA Elektronik AB
 
48 13 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 7:55,6 1:20,0 1:16,3 23,7
8   Robert Thunström Ludvika MS   WRX STi  
Entrant: TRACTIVE AB
 
49 85 Cindy Brüggemann Tjust MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 7:56,0 1:20,4 1:09,8 0,4
17   Christian Larsson Tjust MK   940 Evo  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!