Svenska English
Tjej-RM Raceconsulting
2009-07-25 Kullingstrofén Official final
On SS 1
170 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Henrik Persson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 1:36,0
1   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo VII  
 
2 8 Jonas Wigren Norrköpings MK A-förare 4wd Ford 1:36,9 0,9 0,9 0,9
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
3 14 Björn Adolfsson Stockholms BK A-förare 4wd Skoda 1:38,0 2,0 2,0 1,1
3   Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia  
 
4 13 Robin Sandberg Ryds MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:38,3 2,3 2,3 0,3
4   Pecka Svensson Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
 
4 6 Mats Jonsson Forshaga MC A-förare 4wd Ford 1:38,3 2,3 2,3
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
6 10 Andreas Sjölander SMK Gävle A-förare 4wd Mitsubishi 1:38,7 2,7 2,7 0,4
6   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Lancer Evo IX  
 
6 16 Håkan Svensson Fägre MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:38,7 2,7 2,7
6   Peter Hansson Vänersborgs MK   Lancer Evo VI  
 
8 12 Jimmy Joge SMK Motala Bil A-förare 4wd Mitsubishi 1:39,0 3,0 3,0 0,3
8   Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB
 
9 7 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 1:39,1 3,1 3,1 0,1
9   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant: Torv o Maskin AB
 
10 25 Lars-Ove'Biffen'Olsson Forshaga MC A-förare 4wd Mazda 1:40,0 4,0 4,0 0,9
10   Anders Moberg Forshaga MC   GTR  
 
11 20 Janne Westlund MK Kopparberg A-förare 4wd Subaru 1:40,2 4,2 4,2 0,2
11   Thomas Johansson Forshaga MC   Impreza STi  
 
12 11 Åke Jacobsson Emådalens MK A-förare 4wd Ford 1:40,6 4,6 4,6 0,4
12   Anders Hammarsten Emådalens MK   Escort  
 
13 17 Markus Hällbo Säters MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:40,9 4,9 4,9 0,3
13   Lars Gustafsson Hofors MS   Lancer Evo IX  
 
14 21 Joachim Carlström Gullabo RC A-förare 4wd Mitsubishi 1:41,2 5,2 5,2 0,3
14   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo VII  
 
15 22 Hans-Erik Weng Säffle MC A-förare 4wd Mitsubishi 1:41,4 5,4 5,4 0,2
15   Roger Gunnarsson Södra Sunnerbo MK   Lancer Evo X  
 
15 24 Anders Jonasson Wäxjö MS A-förare 4wd Mitsubishi 1:41,4 5,4 5,4
15   Andreas Söderström Ryds MK   Lancer Evo IV  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com
 
17 2 Ramona Karlsson Falköpings MK Tjej-RM Mitsubishi 1:41,6 5,6 0,2
1   Miriam Walfridsson MK Ratten   Lancer Evo V  
 
18 18 Johan Rudengren Eskilstuna MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:41,8 5,8 5,8 0,2
17   Christer Johansson Flens MS   Evo 6,5  
 
19 32 Martin Berglund SMK Gävle A-förare 2wd VW 1:42,2 6,2 0,4
1   Henrik Olsson Hedesunda MK   Golf  
 
20 43 Stefan Wass Vara MK A-förare 2wd Opel 1:42,3 6,3 0,1 0,1
2   Mikael Jansson Åmåls MK   Kadett GSI 16v  
 
21 39 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 1:42,8 6,8 0,6 0,5
3   Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB  
 
22 45 Joakim Rydholm Dals MK A-förare 2wd VW 1:42,9 6,9 0,7 0,1
4   Roger Rydholm Dals MK   Golf  
 
23 1 Jennie-Lee Hermansson KAK Tjej-RM Mitsubishi 1:43,1 7,1 1,5 0,2
2   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo IX  
 
24 50 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2wd VW 1:43,2 7,2 1,0 0,1
5   Conny Erixon Kullings MS   Golf III  
 
25 37 P-G Andersson Årjäng MK A-förare 2wd Suzuki 1:43,6 7,6 1,4 0,4
6   Staffan Lindberg Skepptuna MK   Ignis Super 1600  
 
26 38 Leif Peterson Göteborgs MF A-förare 2wd Toyota 1:43,7 7,7 1,5 0,1
7   Toni Sundqvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant: tractive ab
 
27 27 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:43,9 7,9 7,9 0,2
18   Hans Ädel Hedesunda MK   Lancer VII  
Entrant: Hedesunda Elektriska AB
 
28 36 Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 1:44,0 8,0 1,8 0,1
8   Jörgen Lindahl Ryds MK   Corolla  
 
29 3 Cindy Brüggemann Tjust MK Tjej-RM Mitsubishi 1:44,1 8,1 2,5 0,1
3   Christian Larsson Tjust MK   Lancer Evo V  
 
29 34 Stefan Jonsson Vännäs MK A-förare 2wd SEAT 1:44,1 8,1 1,9
9   Stefan Ahl Wäxjö MS   Ibiza KitCar  
 
29 57 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2wd Volvo 1:44,1 8,1 1,9
9   Martin Holmdahl Hallsbergs MK   940  
 
32 28 Hans Inge Vara MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:44,3 8,3 8,3 0,2
19   Michael Inge Kullings MS   Lancer Evo IV  
 
32 90 Martin Norenby Dals MK B-förare 2wd Volvo 1:44,3 8,3
1   Joakim Johannesson Dals MK   944 GL  
 
34 83 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 1:44,7 8,7 0,4
1   Micke Pettersson SMK Gävle   Impreza STi  
Entrant: Team Car Care Sthlm
 
35 60 Niklas Sääw SMK Valdemarsvik A-förare 2wd Volvo 1:44,9 8,9 2,7 0,2
11   Fredrik Eklund SMK Valdemarsvik   940  
 
35 61 Johan Karlsson Tjust MK A-förare 2wd Volvo 1:44,9 8,9 2,7
11   Maths Johnsson Ydre MK   740 Evo  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
37 33 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 1:45,0 9,0 2,8 0,1
13   Jonas Edvardsson Gestrike RT   Corolla  
Entrant: TRACTIVE AB
 
38 19 Joakim Längberg Linköpings MS A-förare 4wd Mitsubishi 1:45,1 9,1 9,1 0,1
20   Christer Carlsson Katrineholms MK   Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB
 
38 52 Ulrik Ossiansson Götene MK A-förare 2wd VW 1:45,1 9,1 2,9
14   Martin Svensson SMK Trollhättan   Golf 2  
 
40 40 Thord Johansson SMK Hörby A-förare 2wd Volvo 1:45,2 9,2 3,0 0,1
15   Emil Månsson SMK Hörby   940  
Entrant: Konditori Boulevard Kristianstad
 
41 58 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 1:45,3 9,3 3,1 0,1
16   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
 
42 67 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2wd Volvo 1:45,4 9,4 3,2 0,1
17   Christoffer Johnsson Standar Laxå MK   940  
 
43 42 Roland Wallon SMK Kungsör A-förare 2wd Volvo 1:45,5 9,5 3,3 0,1
18   Per Schlegel SMK Arboga   240  
 
44 48 Calle Trainor Katrineholms MK A-förare 2wd Renault 1:45,7 9,7 3,5 0,2
19   Lill Erik Gustavsson SMK Linde   Clio Sport  
 
44 77 Jonas Åkesson Karlskrona AK A-förare 2wd Opel 1:45,7 9,7 3,5
19   Jocke Karlsson Karlskrona AK   Ascona 2,4  
Entrant: Gullabo däckfynd
 
46 54 Daniel Johansson Kullings MS A-förare 2wd Volvo 1:45,8 9,8 3,6 0,1
21   Daniel Westlund Kullings MS   940  
 
46 49 Johan Nilsson Vara MK A-förare 2wd Volvo 1:45,8 9,8 3,6
21   Matti Johansson Vara MK   242 Släggräser  
 
48 89 Fredrik Dannevall Nollåtta MK B-förare 2wd Volvo 1:45,9 9,9 1,6 0,1
2   Palle Sjödahl Nollåtta MK   940  
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
 
49 44 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2wd Toyota 1:46,0 10,0 3,8 0,1
23   Johan Garli Stuguns MK   Corolla  
 
50 70 Mikael Brodd V:a Östergötlands MK A-förare 2wd Saab 1:46,1 10,1 3,9 0,1
24   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   9-3 Kit Car Etanol  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
51 75 Per Löfqvist Skene MS A-förare 2wd BMW 1:46,2 10,2 4,0 0,1
25   Magnus Färm Kristianstads MK   M3  
 
51 80 Anders Olsson Vänersborgs MK A-förare 2wd Toyota 1:46,2 10,2 4,0
25   Sven Olsson Vänersborgs MK   ST  
 
53 72 Stefan Axelsson Säffle MC A-förare 2wd Volvo 1:46,4 10,4 4,2 0,2
27   Sven-Olof Leander Säffle MC   740  
Entrant: TEAM DIALECT
 
54 115 Johan Andersson Norrköpings MK B-förare 2wd Opel 1:46,5 10,5 2,2 0,1
3   Joel Ardell Norrköpings MK   Kadett GSI  
Entrant: CARLTECH.SE
 
55 41 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 1:46,7 10,7 4,5 0,2
28   Andreas Andersson MK Ran Askersund   940  
 
55 46 Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 2wd Ford 1:46,7 10,7 4,5
28   Jesper Johansson Ryds MK   Fiesta  
 
55 71 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2wd Opel 1:46,7 10,7 4,5
28   Fredrik Lans Falköpings MK   Ascona  
 
58 30 Osborn Eklundh SMK Hörby A-förare 4wd Subaru 1:46,8 10,8 10,8 0,1
21   Annette Karlsson Vänersborgs MK   Impreza N14  
Entrant: www.swita.se
 
58 35 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 1:46,8 10,8 4,6
31   Lars-Inge Björlin Säffle MC   Corolla  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
58 82 Bjørn Bækkevold KNA B-förare 4wd Mitsubitshi 1:46,8 10,8 2,1
2   Tove Andresen KNA Varna   Evo V  
 
61 55 Gary Kajsson Kristianstad MK A-förare 2wd Volvo 1:46,9 10,9 4,7 0,1
32   Mats Jönsjö Kristianstads MK   240  
 
62 97 Alexander Jansson Börje SK B-förare 2wd Volvo 1:47,0 11,0 2,7 0,1
4   Andreas Peters Kolsva MS   240  
 
63 47 Bengt Abrahamsson Kullings MS A-förare 2wd Volvo 1:47,3 11,3 5,1 0,3
33   Peter Fogel Kullings MS   940  
 
63 86 Jonas Brinkemar Horndals MK B-förare 2wd Ford 1:47,3 11,3 3,0
5   Camille Cederlund Horndals MK   Fiesta ST  
Entrant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service
 
65 104 Fredrik Hårte Kullings MS B-förare 2wd Volvo 1:47,6 11,6 3,3 0,3
6   Benny Holmstrand Kullings MS   242  
 
66 65 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF A-förare 2wd Opel 1:47,9 11,9 5,7 0,3
34   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Kadett  
 
66 87 Johan Carlsson Degerfors RC B-förare 2wd Renault 1:47,9 11,9 3,6
7   Johan Lövgren Degerfors RC   Clio Ragnotti  
 
68 29 Anders Kärnede Älvbygdens MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:48,0 12,0 12,0 0,1
22   Martin Edlund Älvbygdens MK   Lancer Evo III  
 
68 99 Mats Oskarsson Malungs MK B-förare 2wd VW 1:48,0 12,0 3,7
8   Emil Bengtsson Malungs MK   Golf  
 
68 108 Andreas Nilsson Tjust MK B-förare 2wd Volvo 1:48,0 12,0 3,7
8   Joacim Björk Tjust MK   740  
 
71 69 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 1:48,3 12,3 6,1 0,3
35   Fredrik Rudmalm Degerfors MK   940  
 
72 66 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2wd Volvo 1:48,4 12,4 6,2 0,1
36   Henrik Eriksson Laxå MK   940  
 
73 91 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2wd Volvo 1:48,5 12,5 4,2 0,1
10   Torbjörn Henrysson Teknis MC   242 JB  
 
73 113 Jonny Hederstedt Gotlands Mf:s Bilklubb B-förare 2wd Ford 1:48,5 12,5 4,2
10   Jocke Hederstedt Gotlands Mf:s Bilklubb   Escort Mk II  
Entrant: Lejtorp Racing
 
75 59 Mats Larson Fagersta MK A-förare 2wd Opel 1:48,7 12,7 6,5 0,2
37   Mikael Johansson Fagersta MK   Kadett GSI  
Entrant: AJ ENTREPRENAD AB NORBERG
 
75 98 Daniel Molin Skene MS B-förare 2wd VW 1:48,7 12,7 4,4
12   Magnus Widmark Skene MS   Golf II  
Entrant: www.danielmolin.se
 
75 112 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK B-förare 2wd Volvo 1:48,7 12,7 4,4
12   Emanuel Karlborg V:a Östergötlands MK   240  
 
78 100 Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 1:49,0 13,0 4,7 0,3
14   Suzanne Pedersen Hagfors MK   240  
 
79 51 Anders Lindström Kristianstads MK A-förare 2wd Volvo 1:49,1 13,1 6,9 0,1
38   Roger Andersson Kristianstads MK   240 Highspeed  
Entrant: www.swita.se
 
80 106 Hasse Ericsson Kullings MS B-förare 2wd Volvo 1:49,4 13,4 5,1 0,3
15   Benny Larsson Kullings MS   240  
 
81 31 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare 4wd Subaru 1:49,5 13,5 13,5 0,1
23   Ulrick Carlsson V:a Östergötlands MK   Legacy  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
82 73 Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2wd Volvo 1:49,6 13,6 7,4 0,1
39   Kristoffer'Kekke'Nordlund SMK Nyköping   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
82 85 Nicklas Hjerpe Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 1:49,6 13,6 5,3
16   Roine'Lillen'Nilson Norrköpings MK   240  
 
82 114 Fredrik Johansson Säffle MC B-förare 2wd Volvo 1:49,6 13,6 5,3
16   Mikael Magnusson Säffle MC   242 Bandit Power  
 
85 123 Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC C-förare 2wd Volvo 1:49,7 13,7 0,1
1   Håkan Carlsson Degerfors RC   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
85 62 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2wd VW 1:49,7 13,7 7,5
40   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf  
 
85 95 Tomas Ingberg Gnesta MK B-förare 2wd Volvo 1:49,7 13,7 5,4
18   Johan Lund Gnesta MK   242  
 
88 102 Henrik Nyberg MK Kopparberg B-förare 2wd Ford 1:49,9 13,9 5,6 0,2
19   Magnus Lindkvist Degerfors RC   Escort RS 2000  
 
89 53 Anders Persson Göteborgs MF A-förare 2wd Volvo 1:50,2 14,2 8,0 0,3
41   Tobias Tobiasson SMK Trollhättan   940 Evo  
 
89 101 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 1:50,2 14,2 5,9
20   Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk2  
 
91 88 Tommie Lindberg Hällefors MK B-förare 2wd Peugeot 1:50,3 14,3 6,0 0,1
21   Martin Lindberg Hällefors MK   306 GTI  
 
91 76 Patrik Olsson Norrköpings MK A-förare 2wd Volvo 1:50,3 14,3 8,1
42   Jonas Sandberg Tjust MK   940  
Entrant: Henning Jansson Emballage AB
 
93 119 Hasse Söderlund Norrköpings MK C-förare 2wd Volvo 1:50,5 14,5 0,8 0,2
2   Susanne Andersson Åtvidabergs MK   242  
 
94 142 Fredrik Karlander Kinds MK B-förare Volvo Original Volvo 1:50,6 14,6 0,1
1   Therece Karlander Kinds MK   940  
 
94 84 Krister Nordlund Skepptuna MK B-förare 2wd Volvo 1:50,6 14,6 6,3
22   Lasse Savander Skepptuna MK   240  
 
96 110 Peter Sjöberg Skövde MK B-förare 2wd VW 1:50,7 14,7 6,4 0,1
23   Mikael Åkesson Skövde MK   Golf III  
 
97 74 Björn 'Nalle' Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 1:50,8 14,8 8,6 0,1
43   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant: PROMT AB
 
98 116 Joakim Larsson Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 1:51,0 15,0 6,7 0,2
24   Martin Berggren Linköpings MS   242  
 
99 68 Pär Karlsson Lidköpings MSF A-förare 2wd Peugeot 1:51,2 15,2 9,0 0,2
44   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   205 GTI  
 
100 143 Kristoffer Karlsson Dals MK B-förare Volvo Original Volvo 1:51,3 15,3 0,7 0,1
2   Lars Andersson Dals MK   940  
 
100 79 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 2wd Skoda 1:51,3 15,3 9,1
45   Robert Eriksson SMK Uppsala   Felicia  
 
102 94 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2wd Volvo 1:51,4 15,4 7,1 0,1
25   Pierre Ellison Säffle MC   242  
 
103 120 Mikael Wiberg Storfors MK C-förare 2wd Volvo 1:51,6 15,6 1,9 0,2
3   Johan Pettersson Storfors MK   240  
 
104 111 Magnus Karlsson Vänersborgs MK B-förare 2wd Volvo 1:51,8 15,8 7,5 0,2
26   Leif Lindgren Kullings MS   240  
 
105 139 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A-förare Volvo Original Volvo 1:52,3 16,3 0,5
1   Tomas Dahn Vetlanda RRC   740  
 
105 144 Mats Johansson Göteborgs MF B-förare Volvo Original Volvo 1:52,3 16,3 1,7
3   Annette Andre Göteborgs MF   242  
 
107 81 Bengt Karlsson Götene MK A-förare 2wd Volvo 1:52,8 16,8 10,6 0,5
46   Thomas Gustafsson Götene MK   240  
 
108 107 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2wd Volvo 1:52,9 16,9 8,6 0,1
27   Rolf Isaksson Dals MK   242  
 
109 155 Lars Markusson Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 1:53,3 17,3 0,4
1   Per Markusson Kullings MS   240  
 
110 117 Andreas 'Scherpen' Scherp Gnesta MK C-förare 4wd Mazda 1:53,6 17,6 0,3
1   Stefan Ohlsson Taxinge MK   323  
 
111 125 Maria Andersson SMK Valdemarsvik C-förare 2wd Peugeot 1:53,7 17,7 4,0 0,1
4   Göran Andersson SMK Valdemarsvik   306 GTI  
 
111 92 Niklas Solenö Katrineholms MK B-förare 2wd VW 1:53,7 17,7 9,4
28   Magnus Nilson Katrineholms MK   Golf Mk III  
Entrant: Odenanläggningsentreprenad AB
 
111 118 Roland Åkeson Skövde MK C-förare 4wd Mitsubishi 1:53,7 17,7 0,1
2   Gunnar Johansson Skövde MK   Lancer Evo III  
 
114 157 Jonas Thunberg Degerfors RC C-förare Volvo Original Volvo 1:53,9 17,9 0,6 0,2
2   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
 
115 145 Jörgen Sundström Vara MK B-förare Volvo Original Volvo 1:54,0 18,0 3,4 0,1
4   Håkan Engelbrektsson SMK Trollhättan   240  
 
116 140 Patrik Jonsson Nora MK A-förare Volvo Original Volvo 1:54,7 18,7 2,4 0,7
2   Per (Pelikan) Carlsson Nora MK   940  
 
117 129 Thomas Hegge Anderstorp RC B-förare Grupp E VW 1:54,9 18,9 0,2
1   Stefan Larsson Kullings MS   Golf  
 
118 149 Joakim Nilsson SMK Hörby B-förare Volvo Original Volvo 1:55,0 19,0 4,4 0,1
5   Tomas Gustavsson Kristianstads MK   740  
 
119 122 Stefan Ryberg Forshaga MC C-förare 2wd Volvo 1:55,1 19,1 5,4 0,1
5   Christian Ohlsson Kils MK Bil   740  
 
120 64 Mats Bäck SMK Hedemora A-förare 2wd Opel 1:55,2 19,2 13,0 0,1
47   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
 
121 138 Fredrik Menck SMK Motala A-förare Volvo Original Volvo 1:55,7 19,7 3,4 0,5
3   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
121 105 Micke 'Pulver' Persson Fagersta MK B-förare 2wd Ford 1:55,7 19,7 11,4
29   Thomas'Vallåkra' Henriksson Fagersta MK   Escort RS 2000  
Entrant: AJ ENTREPRENAD AB I NORBERG
 
123 103 Mats Karlsson V:a Östergötlands MK B-förare 2wd Opel 1:55,8 19,8 11,5 0,1
30   Christer Karlsson V:a Östergötlands MK   Ascona B  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
124 159 Johan Granholm SMK Motala Bil C-förare Volvo Original Volvo 1:55,9 19,9 2,6 0,1
3   David Westrin SMK Motala Bil   940  
 
124 162 Andreas Westlund Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 1:55,9 19,9 2,6
3   Niclas Börjeson Kullings MS   940  
 
126 154 Martin Adolfsson Säffle MC C-förare Volvo Original Volvo 1:56,2 20,2 2,9 0,3
5   Alfred Andersen Åmåls MK   940  
 
127 160 Oskar Lundmark Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 1:56,7 20,7 3,4 0,5
6   Carl Lundmark Vara MK   242  
 
128 130 Claes Engwall Vetlanda RRC B-förare Grupp E Audi 1:56,8 20,8 1,9 0,1
2   Anders Engwall Vetlanda RRC   A3  
 
129 147 Markus Johnzon Varbergs MK B-förare Volvo Original Volvo 1:57,1 21,1 6,5 0,3
6   Peter Dahlsund Varbergs MK   244  
 
130 148 Tony Larsson Kinds MK B-förare Volvo Original Volvo 1:57,3 21,3 6,7 0,2
7   Peter Fager Kinds MK   244  
 
131 146 Urban Andersson Stenungsunds MS B-förare Volvo Original Volvo 1:57,4 21,4 6,8 0,1
8   Christer Andersson Stenungsunds MS   940  
 
131 158 Johan Nyman SMK Trollhättan C-förare Volvo Original Volvo 1:57,4 21,4 4,1
7   Klas Ivarsson SMK Trollhättan   244  
 
133 171 Niklas Ahlberg Kinds MK C-förare Volvo Original Volvo 1:57,5 21,5 4,2 0,1
8   Johan Lantz Kinds MK   244  
 
133 164 Lennart Dybeck MK Ran C-förare Volvo Original Volvo 1:57,5 21,5 4,2
8   Peter Sedig MK Ran   242  
 
135 173 David Pettersson Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 1:57,6 21,6 0,1
1   Patrik Pettersson Skövde MK   740  
Entrant: Lejtorp Racing
 
136 4 Lena Sandelius Göteborgs MF Tjej-RM Volvo 1:57,7 21,7 16,1 0,1
4   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant: ugil.se
 
137 166 Pär Johansson Eskilstuna MK C-förare Volvo Original Volvo 1:57,8 21,8 4,5 0,1
10   Rikard Strindlund Eskilstuna MK   240  
 
138 176 Algot Öberg SMK Västerås Gokart Ungdomsrally VW 1:58,2 22,2 0,6 0,4
2   Fredrik Jonson Strängnäs AMS   Polo  
Entrant: Sörmlands Energi AB
 
139 128 Kalle Andersson Laxå MK C-förare 2wd Volvo 1:58,3 22,3 8,6 0,1
6   Mikael Carlson Laxå MK   242  
Entrant: lejtorp racing
 
140 170 Mattias Andersson V:a Östergötlands MK C-förare Volvo Original Volvo 1:58,5 22,5 5,2 0,2
11   Christian Kleén Östergyllen RC   242  
 
141 168 Martin Karlsson Alingsås MK C-förare Volvo Original Volvo 1:58,7 22,7 5,4 0,2
12   Klas Karlsson Kullings MS   244  
 
141 174 Sebastian 'Bastan' Johansson Mariestads MS Ungdomsrally Volvo 1:58,7 22,7 1,1
3   Sebastian 'Drängen' Nihlmar Mariestads MS   244  
 
143 151 Tore Bigsten Götene MK C-förare Volvo Original Volvo 1:59,3 23,3 6,0 0,6
13   Martin Andersson Götene MK   940  
 
144 169 Daniel Hellstadius Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 1:59,7 23,7 6,4 0,4
14   Joacim Wigertson Kullings MS   940  
 
145 133 Fredrik Johansson Vara MK C-förare Grupp E Volvo 1:59,8 23,8 0,1
1   Ronny Parkinson Johansson Vara MK   240 P  
 
146 132 Carl Magnus Ivarsson Vara MK C-förare Grupp E VW 1:59,9 23,9 0,1 0,1
2   Mattias Kihlström Vara MK   Golf  
 
146 150 Robert Johansson Göteborgs MF C-förare Volvo Original Volvo 1:59,9 23,9 6,6
15   Torbjörn Thomsen Älvbygdens MK   240  
 
146 163 Jessica Hägg Stenungsunds MS C-förare Volvo Original Volvo 1:59,9 23,9 6,6
15   Markus Björklund Stenungsunds MS   242  
 
149 121 Tobias Nordwall Storfors MK C-förare 2wd Opel 2:00,0 24,0 10,3 0,1
7   Peter Nordwall Storfors MK   Ascona B 2,0  
 
150 156 Emil Kåberg Laxå MK C-förare Volvo Original Volvo 2:00,1 24,1 6,8 0,1
17   Fredrik Persson Laxå MK   244  
 
151 161 Patrik Backman Bengtsfors MC C-förare Volvo Original Volvo 2:00,2 24,2 6,9 0,1
18   Pierre Håkansson Bengtsfors MC   244  
 
152 152 Michael 'Bonnen' Larsson MK Ran Askersund C-förare Volvo Original Volvo 2:00,6 24,6 7,3 0,4
19   Mats Carlsson MK Ran Askersund   240  
 
153 96 Mats Persson Laxå MK B-förare 2wd Opel 2:01,4 25,4 17,1 0,8
31   Tina (Ingrid) Mitakidou Teknis MC   Ascona  
Entrant: Leijtorp Racing
 
154 126 Stig Bergqvist Tidaholms MK C-förare 2wd Volvo 2:01,7 25,7 12,0 0,3
8   Sonny Torgrimsson Tidaholms MK   242  
Entrant: McDonald´s Skövde
 
155 136 Philip Haag Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 2:03,9 27,9 4,1 2,2
3   Erik Stenberg Kullings MS   244  
 
156 167 Anders Johansson Mariestads MS C-förare Volvo Original Volvo 2:04,8 28,8 11,5 0,9
20   Dennis Persson Laxå MK   244 GLT  
 
157 135 Emma Fransson Vetlanda RRC C-förare Grupp E Saab 2:06,1 30,1 6,3 1,3
4   Ronny Karlsson Vetlanda RRC   99  
 
158 124 Mikael Johansson Fjärås MK C-förare 2wd Opel 2:06,4 30,4 16,7 0,3
9   Bo Strandling Fjärås MK   Ascona  
 
159 165 Tony Ivarsson Mariestads MS C-förare Volvo Original Volvo 2:06,7 30,7 13,4 0,3
21   Andreas Ivarsson Mariestads MS   240  
 
160 5 Hanna Jonsson Nora MK Tjej-RM Volvo 2:07,1 31,1 25,5 0,4
5   Lena Ekström Tungfelt Östernärkes RMC   242  
Entrant: Ekströms Bygg AB
 
161 178 Robin Friberg Ludvika MS Ungdomsrally Suzuki 2:07,5 31,5 9,9 0,4
4   Peter Friberg Ludvika MS   Swift  
 
162 131 Kristoffer Karlsson Säffle MC C-förare Grupp E Opel 2:09,4 33,4 9,6 1,9
5   Mikael Olander Säffle MC   Ascona B  
 
163 93 Daniel Mulle Ernstedt Nollåtta MK B-förare 2wd SEAT 2:11,7 35,7 27,4 2,3
32   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   Ibiza  
 
164 175 Jesper Ödberg Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 2:13,3 37,3 15,7 1,6
5   Anders Andersson Falköpings MK   244  
 
165 134 Ulf Hummel Älvbygdens MK C-förare Grupp E VW 2:13,9 37,9 14,1 0,6
6   Anne Hummel Älvbygdens MK   Golf 2  
 
166 137 Carola Aronsson Kullings MS C-förare Grupp E VW 2:15,7 39,7 15,9 1,8
7   Johan Kempe Kullings MS   Golf  
 
167 127 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan C-förare 2wd Volvo 2:18,2 42,2 28,5 2,5
10   Tommy von Brömsen SMK Trollhättan   940  
 
168 141 Göran Wigertson Kullings MS A-förare Volvo Original Volvo 2:19,6 43,6 27,3 1,4
4   Jonas Bergsander Lidköpings MSF   242  
 
169 172 Martin Miles Mariestads MS Appendix K Volvo 2:20,8 44,8 1,2
1   Stellan Karlsson Mariestads MS   Amazon 122 S  
 
170 109 Johan Jonsson Munkfors MC B-förare 2wd Volvo 3:04,8 1:28,8 1:20,5 44,0
33   Martin Carmesten Munkfors MC   242  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!