Svenska English
Raceconsulting
2012-02-18 Stjärnsvängen Official final
On SS1
66 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 46 Sten-Erik Eriksson SMK Sundsvall 4WD Nissan 15:14,0
1   Hans Göran Eriksson SMK Hälsinge   GTI-R  
 
2 44 Tommy Ström Härnösands MK A/B-förare 2 WD Toyota 15:36,9 22,9 22,9
1   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
 
3 205 Lennart Olsson SMK Sundsvall 4WD Mitsubishi 15:50,8 36,8 36,8 13,9
2   Göran Olsson SMK Sundsvall   Evo 6  
 
4 43 Tomas Bergman SMK Hälsinge A/B-förare 2 WD VW 16:25,5 1:11,5 48,6 34,7
2   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Golf  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
5 47 Leif Andersson Gnesta MK 4WD Mitsubishi 16:47,0 1:33,0 1:33,0 21,5
3   Stig Nesterud Stuguns MK   Evo 6,5  
 
6 42 Stefan Hedström SMK Hälsinge A/B-förare 2 WD Citroën 16:48,6 1:34,6 1:11,7 1,6
3   Jesper Jonsson SMK Hälsinge   C2 R2  
Entrant: GL Bygg AB
 
7 29 Anton Brorsson Jämtlands MK Klass Ekonomi VW 17:03,8 1:49,8 15,2
1   David Arhusiander Jämtlands MK   Golf II  
 
8 68 Tom Damberg Waxholms MK HRC klass 8 (HRB 8) Volvo 17:05,9 1:51,9 2,1
1   Håkan Holm Vallentuna MK   164  
 
9 30 Bosse Hemmingsson Offerdals MK Klass Ekonomi VW 17:08,8 1:54,8 5,0 2,9
2   Jan Bergetorp Offerdals MK   Golf GTI  
 
10 23 Martin Eriksson Stuguns MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 17:10,4 1:56,4 1,6
1   Anders Gunnarsson Stuguns MK   940  
 
11 76 Ola Axelsson SMK Västerås Karting HRC klass 9 (HRB 9) Volvo 17:11,8 1:57,8 1,4
1   Patrik Sällström Västerås MS   240  
Entrant: Axelssons Turisttrafik AB
 
12 75 Robert Johansson Ljusdals MS HRC klass 9 (HRB 9) VW 17:17,0 2:03,0 5,2 5,2
2   Lasse Grip Ljusdals MS   Golf  
 
13 37 Daniel Ullbors Mora MK C-förare 2 WD Opel 17:28,8 2:14,8 11,8
1   Johanna Sundberg Mora MK   Corsa B  
 
14 72 Håkan Larsson Laxå MK HRC klass 8 (HRB 8) Ford 17:31,7 2:17,7 25,8 2,9
2   Viktor Larsson Laxå MK   Escort RS 1800  
 
15 26 Niklas Nilsson Jämtlands MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 17:35,4 2:21,4 25,0 3,7
2   Pontus Hallin MK Nordjämten   940  
 
16 202 Anders Sjöbom MK Nordjämten VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 17:39,4 2:25,4 29,0 4,0
3   Jimmy Nesterud Jämtlands MK   940  
 
17 39 Mats Zetterman Ljusdals MS A/B-förare 2 WD Ford 17:42,7 2:28,7 2:05,8 3,3
4   Robert Bergvik Ljusdals MS   Fiesta ST  
 
18 73 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK HRC klass 8 (HRB 8) Saab 17:44,8 2:30,8 38,9 2,1
3   Linda Sjölin Flens MS   V4  
Entrant: TRENDAB MOTORSPORT
 
19 16 Fredric Magnusson Jämtlands MK VOC + Grp N <1400 C-förare Volvo 17:44,9 2:30,9 0,1
1   Camilla Strömqvist Jämtlands MK   740  
 
20 69 Björn Ask Almunge MK HRC klass 8 (HRB 8) Volvo 17:49,6 2:35,6 43,7 4,7
4   Håkan Hult Björkviks MC   142  
 
21 77 Lars Lindqvist Mälaröarnas MK HRC klass 9 (HRB 9) Volvo 17:56,3 2:42,3 44,5 6,7
3   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   240  
Entrant: Team BlästerMäster
 
22 25 Jonas Edlund Ilsbo MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 18:00,7 2:46,7 50,3 4,4
4   Sara Strömberg Ilsbo MK   242  
 
23 59 Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn KRC klass 5 (HRB 5) Volvo 18:02,7 2:48,7 2,0
1   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
 
24 54 Björn Sjunning SMK Gävle KRC klass 4 (HRB 4) Ford 18:03,0 2:49,0 0,3
1   Christer Göransson SMK Gävle   Lotus Cortina  
 
25 14 Patrik Lundberg Ilsbo MK VOC + Grp N <1400 C-förare Volvo 18:06,1 2:52,1 21,2 3,1
2   Mats Olof Lundberg Ilsbo MK   940  
 
26 70 Peo Kindgren Åtvidabergs MK HRC klass 8 (HRB 8) Volvo 18:09,4 2:55,4 1:03,5 3,3
5   Tommy Åstrand Åtvidabergs MK   142  
 
27 20 Jocke Halvarsson Ljusdals MS VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 18:11,7 2:57,7 1:01,3 2,3
5   Lars-Erik Olhem Bollnäs MK   242  
 
28 67 Kurt Nensén Gnesta MK HRC klass 8 (HRB 8) Saab 18:15,4 3:01,4 1:09,5 3,7
6   Max Nensén Gnesta MK   V4  
 
29 24 Joel Persson Ilsbo MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 18:17,0 3:03,0 1:06,6 1,6
6   Hanna Nordin Ilsbo MK   242  
 
30 13 Tomas Nilsson Ilsbo MK VOC + Grp N <1400 C-förare Volvo 18:19,4 3:05,4 34,5 2,4
3   Tage Walther SMK Hälsinge   240  
 
31 15 Fredrik Borg SMK Hälsinge VOC + Grp N <1400 C-förare Volvo 18:23,4 3:09,4 38,5 4,0
4     244  
 
32 60 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK KRC klass 5 (HRB 5) Volvo 18:32,2 3:18,2 29,5 8,8
2   Anders Jansson Skepptuna MK   Amazon  
 
33 62 Per Göransson Almunge MK KRC klass 5 (HRB 5) Ford 18:38,3 3:24,3 35,6 6,1
3   Tommy Säfström SMK Söderhamn   Falcon Futura Sprint  
 
34 61 Olle Andersson Mälaröarnas MK KRC klass 5 (HRB 5) Ford 18:40,5 3:26,5 37,8 2,2
4   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
 
35 1 Simon Englund Bollnäs MK Ungdomsrally VW 18:41,9 3:27,9 1,4
1   Pär Englund Bollnäs MK   Golf 3  
 
36 34 Conny Zetterman Ljusdals MS C-förare 2 WD Ford 18:48,4 3:34,4 1:19,6 6,5
2   Kjell Halvarsson Ilsbo MK   Escort RS 2000  
 
37 19 Lars Svensson SMK Hälsinge VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 18:51,1 3:37,1 1:40,7 2,7
7   Michael Lindh SMK Hälsinge   940  
 
38 58 Karl-Bertil Ling Kolsva MS KRC klass 5 (HRB 5) Opel 18:54,3 3:40,3 51,6 3,2
5   Jan Nilsson Kolsva MS   Rekord  
 
39 53 Leif B Andersson Norbergs MC KRC klass 4 (HRB 4) Ford 18:58,9 3:44,9 55,9 4,6
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina  
 
40 56 Rolf Norlin MSK Hammaren KRC klass 5 (HRB 5) Volvo 19:05,9 3:51,9 1:03,2 7,0
6   Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon  
Entrant: Basjkirhästar Hammarbygård
 
41 55 Bertil Molander Kullings MS KRC klass 5 (HRB 5) Ford 19:06,5 3:52,5 1:03,8 0,6
7   Björn Skoglund   Mustang  
 
42 57 Walter Olofsson Skepptuna MK KRC klass 5 (HRB 5) Volvo 19:06,9 3:52,9 1:04,2 0,4
8   Dick Larsson Rasbo MK   Amazon  
Entrant: Team BlästerMäster
 
43 3 Henrik Palm Ilsbo MK Ungdomsrally Volvo 19:13,5 3:59,5 31,6 6,6
2   Joakim Palm Ilsbo MK   244  
 
44 66 Stefan Andersson Almunge MK HRC klass 8 (HRB 8) Ford 19:22,2 4:08,2 2:16,3 8,7
7   Monica Källberg Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant: A.R.C Motorsport
 
45 12 Tommy Andersson SMK Hälsinge Grupp E Elit Ford 19:26,6 4:12,6 4,4
1   Niklas Thyr SMK Hälsinge   Escort  
 
46 18 Jan Gullinder SMK Sundsvall VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 19:31,0 4:17,0 2:20,6 4,4
8   Caj Svensson SMK Sundsvall   244  
 
47 64 Roger Ramsell Jämtlands MK HRC klass 7 (HRB 7) BMW 20:02,8 4:48,8 31,8
1   Tobias Magnusson Jämtlands MK   2002 TI  
 
48 52 Jan-Erik Eriksson Ludvika MS KRC klass 2 (HRB 2) Saab 20:06,6 4:52,6 3,8
1   Erik Karjula Ludvika MS   Sport  
 
49 10 Philip Persson Ljusdals MS C-förare Grupp E VW 20:13,4 4:59,4 6,8
1   Anders Persson Ljusdals MS   Golf II 1,8i  
 
50 9 Andreas Selin SMK Sundsvall C-förare Grupp E VW 20:21,7 5:07,7 8,3 8,3
2   Stefan Selin SMK Sundsvall   Golf 2  
 
51 11 Erika Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 20:45,9 5:31,9 32,5 24,2
3   Michelle Söderman Mora MK   Calibra  
 
52 49 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik KRC klass 2 (HRB 2) Saab 20:47,1 5:33,1 40,5 1,2
2   Mikael Asplund SHRA Örnsköldsvik   96  
 
53 50 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK KRC klass 2 (HRB 2) Saab 20:48,6 5:34,6 42,0 1,5
3   Tommy Mattsson Films MK   Sport  
Entrant: Team Ergo Nordic
 
54 204 Lina Björklund Rättvik RK Ungdomsrally Volvo 21:02,4 5:48,4 2:20,5 13,8
3   Patrik Lindberg Hedesunda MK   940  
 
55 28 Mattias Lönn Offerdals MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 21:10,1 5:56,1 3:59,7 7,7
9   Andreas Eriksson Offerdals MK   940  
 
56 8 Gert Ove Lundqvist SMK Hälsinge C-förare Grupp E BMW 21:21,7 6:07,7 1:08,3 11,6
4   Bengt Perhson SMK Hälsinge   318  
 
57 7 Fredrik Basth SMK Hälsinge C-förare Grupp E VW 21:29,3 6:15,3 1:15,9 7,6
5   Jani Rantala SMK Hälsinge   Golf II  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
58 32 Henrik Bergqvist Härnösands MK Klass Ekonomi VW 21:48,4 6:34,4 4:44,6 19,1
3   Fredrik Bergqvist Härnösands MK   Golf GTI  
 
59 65 Leif Alge Stockholms BK HRC klass 8 (HRB 8) Saab 23:09,6 7:55,6 6:03,7 1:21,2
8   Mattias Alge SMK Sundsvall   96 V4  
 
60 22 Mattias Nilsson Offerdals MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 24:17,5 9:03,5 7:07,1 1:07,9
10   Alf Jonsson Jämtlands MK   240  
 
61 48 Bo Rönnbäck Östernärke Radio o Motor KRC klass 1 (HRB 1) Ford 25:12,0 9:58,0 54,5
1   Joakim Rönnbäck Ssro   Crown Victoria  
 
62 74 Jonas Lindvall Botkyrka MK HRC klass 9 (HRB 9) Saab 39:43,2 24:29,2 22:31,4 14:31,2
4   Sören Dahlin Huddinge MK   99 Turbo  
 
63 2 Jari Liiten SMK Hälsinge Ungdomsrally Ford 47:31,0 32:17,0 28:49,1 7:47,8
4   Jan-Erik Liiten SMK Hälsinge   Escort  
 
64 33 Tomas Karlström Örnsköldsviks RK C-förare 2 WD VW 53:18,2 38:04,2 35:49,4 5:47,2
3   Jim Nordquist Örnsköldsviks RK   Golf  
 
65 6 Annsofi Wikström Ljusdals MS C-förare Grupp E Opel 59:33,0 44:19,0 39:19,6 6:14,8
6   Jennie Olsson Bollnäs MK   Kadett  
 
66 201 Johnny Backlund Vännäs MK HRC klass 8 (HRB 8) Saab 1:02:05,6 46:51,6 44:59,7 2:32,6
9   Emil Fransson Vännäs MK   V4  
Entrant: Veidec Racing
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!