2020-01-11
Hälsingerallyt
Official final
Results
Total list
86 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 2/SS 4 SS 3/SS 5 Pen/Total Diff C/L
1 51 A Christoffer Haglund SMK Nyköping 4 wd 4 Ford 10:51,6 9:30,2
1 Nicklas Edvardsson SMK Nyköping Fiesta R5 5:31,9 17:37,1 43:30,8
 
2 53 A Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd 4 Mitsubishi 11:01,9 9:37,0 1:21,6
2 Morgan Olsson SMK Hälsinge Evo 5:42,3 18:31,2 44:52,4 1:21,6
 
3 52 R Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd 4 Škoda 11:18,4 9:41,8 1:28,3
3 Lars Andersson SMK Trollhättan Fabia R5 5:52,6 18:06,3 44:59,1 1:28,3
 
4 60 A Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd A2 Toyota 11:24,4 9:43,5
1 Håkan Palm Björnjägarns RC Corolla 5:52,4 18:16,1 45:16,4 1:45,6
Entrant: Batteribolaget
 
5 54 R Pontus Lönnström KAK A - 2 wd A2 Ford 11:22,4 9:49,0 18,1
2 Stefan Gustavsson Ludvika MS Fiesta R2t 5:56,1 18:27,0 45:34,5 2:03,7
 
6 61 A Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2 wd A2 Toyota 11:42,4 10:19,5 2:20,7
3 Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla 6:15,1 19:20,1 47:37,1 4:06,3
Entrant: Häggs Bildemontering AB
 
7 58 A Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd A2 Volvo 11:59,1 10:22,4 2:28,8
4 Anette Johansson Idkerbergets MK 940 6:17,4 19:06,3 47:45,2 4:14,4
 
8 64 A Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd A2 Volvo 12:01,6 10:19,6 2:59,5
5 Mats Jönsson SMK Hälsinge 940 6:15,7 19:39,0 48:15,9 4:45,1
Entrant: Välsta bildemontering ab
 
9 55 A Sebastian Johansson Gotlands MFBK A - 2 wd A2 Peugeot 12:46,5 10:22,2 3:33,9
6 Jesper Elfver Gotlands MFBK 208 R2 6:13,6 19:28,0 48:50,3 5:19,5
 
10 62 A Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A - 2 wd A2 Peugeot 11:56,4 10:57,6 3:42,5
7 Emil Nilsson SMK Arboga 208 R2 6:19,4 19:45,5 48:58,9 5:28,1
 
11 65 A Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2 wd A2 Volvo 12:26,6 10:44,4 4:22,2
8 Peter Östlund SMK Söderhamn 940 6:30,3 19:57,3 49:38,6 6:07,8
 
12 63 A Stefan Hedström SMK Hälsinge A - 2 wd A2 Citroën 12:42,2 10:33,6 4:36,7
9 Acke Larsson SMK Hälsinge DS3 R3T 6:33,4 20:03,9 49:53,1 6:22,3
 
13 2 J Sixten Westman MK Tierp Ungdomsrally J VW 12:31,6 10:42,2
1 Per Westman MK Tierp Polo 6:27,5 20:27,1 50:08,4 6:37,6
 
14 36 C Mikael Lööv Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Kl 6 Ford 12:42,7 10:45,0
1 Hans Andersson Skepptuna MK Escort RS 1600 6:25,5 20:21,5 50:14,7 6:43,9
 
15 46 A Robert Andersson Eskilstuna MK Klass 9 1982-1990 Kl 9 Suzuki 12:33,9 10:51,4
1 Dan Andersson Eskilstuna MK Swift 6:32,9 20:23,6 50:21,8 6:51,0
 
16 90 A Lukas Kindgren Åtvidabergs MK VOC Mekonomen Rally VOC Volvo 12:23,3 11:07,0
1 Alexander Björnsson Anderstorp Racing Club 940 6:24,1 20:44,8 50:39,2 7:08,4
 
17 27 A Tommy Wikström Fagersta MK Klass 5 1966-1971 Kl 5 Saab 12:29,8 11:30,0
1 Mikaela Wikström Fagersta MK V4 6:22,8 20:20,6 50:43,2 7:12,4
 
18 77 A Bosse Hemmingsson Offerdals MK Grupp F / Grupp N -1400 FN1 VW 12:47,2 11:20,5
1 Jan Bergetorp Offerdals MK Golf V5 6:38,8 20:29,6 51:16,1 7:45,3
 
19 24 A Kjell-Åke Borgström Hofors MS Klass 5 1966-1971 Kl 5 Volvo 13:05,2 11:06,8 1:20,4
2 Stefan Norberg SMK Hedemora 142 6:39,4 21:12,2 52:03,6 8:32,8
 
20 34 A Kenneth Andresson Pite MS Klass 6 1972-1975 Kl 6 Saab 13:03,9 11:22,4 1:49,8
2 Hans-Erik Jansson Sigtuna RC V4 6:42,6 20:55,6 52:04,5 8:33,7
 
21 89 A Ander Wimark SMK Söderhman VOC Mekonomen Rally VOC Volvo 12:57,3 11:29,3 1:33,4
2 Mikael Wimark SMK Söderhamn 940 6:43,7 21:02,3 52:12,6 8:41,8
 
22 102 A Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd 4 Ford 18:36,4 9:41,2 8:43,0
4 Stefan Ahl Wäxsjö MS Fiesta R5 5:45,3 18:10,9 52:13,8 8:43,0
 
23 38 A Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 7 1976-1981 -2000cc Kl 7 Saab 12:58,6 11:07,3
1 Sune Elofsson MK Team Westom 99 EMS 6:39,0 21:48,0 52:32,9 9:02,1
 
24 84 B Lucas Widnemark SMK Sala VOC Mekonomen Rally VOC Volvo 13:05,3 11:36,5 1:54,7
3 Jonas Eriksson SMK Sala 244 6:37,3 21:14,8 52:33,9 9:03,1
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
25 26 A Thomas Johansson SMK Trollhättan Klass 5 1966-1971 Kl 5 BMW 13:27,9 11:20,0 1:54,0
3 Tommy Tellskog SMK Trollhättan 2002 6:42,8 21:06,5 52:37,2 9:06,4
 
26 33 A Hans-Åke Persson Grangärde RRC Klass 6 1972-1975 Kl 6 Opel 13:17,3 11:31,6 2:38,8
3 Tommy Halvarsson Grangärde RRC Ascona 6:42,3 21:22,3 52:53,5 9:22,7
 
27 83 C Daniel Jonsson Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally VOC Volvo 13:13,8 11:35,3 2:49,8
4 Emelie Skoglund Ilsbo MK 940 6:50,8 21:49,1 53:29,0 9:58,2
 
28 30 A Jöns Jonsson Offerdals MK Klass 6 1972-1975 Kl 6 Opel 13:19,4 11:26,3 3:18,9
4 Åke Holmbom Jämtlands MK Kadett GT/E 6:54,2 21:53,7 53:33,6 10:02,8
 
29 20 A Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 4 1962-1965 1600cc- Kl 4 Volvo 13:05,1 11:33,5
1 Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK Amazon 6:51,2 22:09,4 53:39,2 10:08,4
 
30 67 B Tobias Nilsson SMK Hälsinge B - 2 wd B2 Opel 13:06,9 11:34,3
1 Mattias Söderström SMK Hälsinge Corsa 6:57,1 22:01,9 53:40,2 10:09,4
 
31 47 A Tomas Åkeson Teknis MC Klass 9 1982-1990 Kl 9 Lancia 13:14,8 11:25,3 3:29,1
2 Johan Mellström Teknis MC Delta Integrale 7:10,0 22:00,8 53:50,9 10:20,1
 
32 29 B Stefan Pettersson Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Kl 6 Ford 13:31,2 11:34,3 3:40,2
5 Janne Holmberg Östhammars MK Escort RS 2000 6:46,7 22:02,7 53:54,9 10:24,1
Entrant: Bevelko Historik Rallyteam Sweden
 
33 19 A Håkan Holm Vallentuna MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Kl 4 Volvo 13:32,3 11:36,1 24,8
2 Ragnar Glav Vallentuna MK Amazon 6:52,7 22:02,9 54:04,0 10:33,2
 
34 3 J Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally J Volvo 13:47,2 11:54,8 3:59,8
2 Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK 242 6:55,1 21:31,1 54:08,2 10:37,4
 
35 86 B Patrik Lundberg Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally VOC Volvo 13:15,9 11:48,8 3:45,8
5 Maja Holmström Ilsbo MK 940 7:00,4 22:19,9 54:25,0 10:54,2
 
36 70 B Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2 wd B2 Citroën 13:47,9 11:49,2 55,7
2 Torsten Dahlberg SMK Hälsinge Xsara VTS 7:01,2 21:57,6 54:35,9 11:05,1
 
37 88 B Henrik Palm Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally VOC Volvo 13:32,5 11:52,9 3:59,2
6 Elin Nilsson SMK Hälsinge 940 6:59,0 22:14,0 54:38,4 11:07,6
 
38 78 B Andreas Prepula Småbacka MK Grupp F / Grupp N -1400 FN1 VW 13:54,9 12:08,0 3:43,5
2 Robert Prepula Småbacka MK Golf 2 7:06,9 21:49,8 54:59,6 11:28,8
Entrant: TMP Entreprenad AB Ockelbo
 
39 40 C Tommy Karlsson SMK Trollhättan Klass 7 1976-1981 -2000cc Kl 7 Saab 13:49,5 11:55,1 2:29,4
2 Urban Bohlin SMK Trollhättan 99 EMS 16v 7:03,1 22:14,6 55:02,3 11:31,5
 
40 73 C Håkan Bodin Örsundsbro MK C - 2 wd C2 Volvo 13:53,7 11:45,4
1 Åke Norrby Örsundsbro MK 242 7:00,0 22:26,5 55:05,6 11:34,8
 
41 101 B Jörgen Einar Almunge MK Klass 5 1966-1971 Kl 5 Volvo 13:46,3 11:49,0 4:47,1
4 Kurre Ljung Vaxholm MK P1800 E 7:03,6 22:51,4 55:30,3 11:59,5
 
42 91 C Oliver Rumpler VOC Mekonomen Rally VOC Volvo 13:47,6 12:06,6 5:03,9
7 Karl Rumpler 740 7:06,7 22:42,2 55:43,1 12:12,3
Entrant: TEAM RUMPLER
 
43 82 C Clas Walén SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally VOC Volvo 14:00,2 12:35,3 5:09,9
8 Rasmus Jonsson SMK Hälsinge 240 7:11,5 22:02,1 55:49,1 12:18,3
 
44 13 A Leif B. Andersson Fagersta MK Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Kl 3 Ford 14:13,1 11:57,8
1 Bengt Lank Fagersta MK Cortina 7:04,6 22:34,7 55:50,2 12:19,4
Entrant: HECO Aluminiumtrailers AB
 
45 79 C Anton Iseborn Bollnäs MK Grupp F / Grupp N -1400 FN1 Volvo 14:07,2 12:39,6 4:38,6
3 Daniel Fredholm Bollnäs MK 244 7:10,4 21:57,5 55:54,7 12:23,9
 
46 5 J Lukas Iseborn SMK Söderhamn Ungdomsrally J Volvo 14:38,4 12:09,1 5:56,2
3 Mats Svensson SMK Söderhamn 242 7:15,5 22:01,6 56:04,6 12:33,8
 
47 39 A Ingemar Bodin Hamre MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Kl 7 Opel 14:24,9 11:56,2 3:45,6
3 Jan-Olof Hedström Hamre MK Kadett GTE 7:07,3 22:50,1 56:18,5 12:47,7
Entrant: R-Sport Sweden
 
48 1 J Marcus Andersson Hamre MK Ungdomsrally J Suzuki 14:40,5 12:16,8 6:34,4
4 Johnny Andersson Hamre MK Swift 7:08,6 22:36,9 56:42,8 13:12,0
Entrant: R-SPORT SWEDEN AB
 
49 41 B Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Kl 7 Ford 14:52,9 12:17,7 5:03,9
4 Krister Wennman Rasbo MK Escort 7:14,3 23:11,9 57:36,8 14:06,0
 
50 92 A Mats Engvall Sandvikens MK Grupp E E VW 13:53,7 12:24,6 1:00
1 Maria Eriksson Sandvikens MK Golf GL 7:15,8 23:17,0 57:51,1 14:20,3
 
51 17 A Per Göransson Almunge MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Kl 4 Ford 14:14,3 12:11,2 10 4:23,6
3 Falcon 7:27,5 23:59,8 58:02,8 14:32,0
 
52 31 C Christer Asköf Åtvidabergs MK Klass 6 1972-1975 Kl 6 Saab 15:04,5 12:32,2 40 7:48,2
6 Thomas Tholander Åtvidabergs MK 96 V4 7:10,5 22:35,7 58:02,9 14:32,1
 
53 7 A Benny Erixon Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Kl 2 Saab 14:22,5 12:20,9
1 Johan Klaar 2 T 7:19,3 24:10,2 58:12,9 14:42,1
Entrant: Team Pitan
 
54 8 B Cay Fredriksson Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Kl 2 Saab 14:36,7 12:38,8 8,2
2 Staffan Lindberg Sigtuna RC Monte Carlo 850 7:29,1 23:36,5 58:21,1 14:50,3
Entrant: Team Pitan
 
55 74 C Olle Kullers Ljusdals MS C - 2 wd C2 VW 15:22,4 12:46,5 4:27,4
2 Andreas Nordling SMK Hälsinge Golf GTI 16v 7:54,3 23:29,8 59:33,0 16:02,2
 
56 72 C Patrik Greis Sandvikens MK C - 2 wd C2 Volvo 14:53,5 12:38,4 1:00 5:00,0
3 Tony Greis Sandvikens MK 940 7:41,0 23:52,7 1:00:05,6 16:34,8
 
57 23 A Curt Åkerberg Flens MS Klass 5 1966-1971 Kl 5 Volvo 14:59,6 12:41,5 9:53,5
5 Tommy Börjesson Flens MS 142 7:35,0 25:20,6 1:00:36,7 17:05,9
 
58 80 C Peter Söderlund Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally VOC Volvo 15:38,4 13:11,0 10 10:00,5
9 Felicia Ling SMK Hälsinge 240 7:42,3 24:08,0 1:00:39,7 17:08,9
 
59 14 C Lars Graff Östernärkes Radio Motorklubb Klass 4 1962-1965 1600cc- Kl 4 Volvo 15:23,3 13:11,1 7:25,1
4 Tommy Pettersson Teknis Amazon 7:52,6 24:37,3 1:01:04,3 17:33,5
 
60 93 B Håkan Borgh Strängnäs AMS Grupp E E Opel 15:21,7 13:46,6 3:35,5
2 Linus Lundberg Sunnansjö MS Astra G 7:56,4 24:21,9 1:01:26,6 17:55,8
 
61 15 A Sten Säfström Sigtuna RC Klass 4 1962-1965 1600cc- Kl 4 Volvo 16:19,0 12:59,4 8:38,0
5 Jan Säfström Sigtuna RC Amazon 8:00,2 24:58,6 1:02:17,2 18:46,4
Entrant: Sten Säfströms Åkeri AB
 
62 11 B Yngve Gustavsson Sigtuna RC Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Kl 3 VW 16:05,7 13:30,1 7:32,2
2 Magnus Rehbinder 1500 S 7:59,2 25:47,4 1:03:22,4 19:51,6
 
63 10 B Lars Larsson MK Kopparberg Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Kl 3 VW 16:15,6 14:09,6 8:54,5
3 Oskar Lindberg Teknis MC 1500 S 8:11,3 26:08,2 1:04:44,7 21:13,9
 
64 49 A Ulf Pettersson Katrineholms MK Klass 9 1982-1990 Kl 9 Opel 12:53,1 10:58,1 10 21:19,1
3 Andreas Ekström Katrineholms MK Kadett GSI 6:32,1 41:07,6 1:11:40,9 28:10,1
 
65 16 A Martin Lindén Team Skogsåkarna Klass 4 1962-1965 1600cc- Kl 4 Volvo 14:05,3 12:03,0 3:50 32:34,1
6 Sven-Erik Adler Linköpings MS PV Sport 8:18,4 47:56,6 1:26:13,3 42:42,5
 
28 C Ulf Zetterström Vallentuna MK Klass 6 1972-1975 Kl 6 Ford 13:24,5 11:29,3
Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK Escort RS 2000 6:55,1 22:11,4 Retired
 
56 A Nils Östgård Vännäs MK A - 2 wd A2 Citroen 11:46,5 9:57,1
Fredrik Andren Umeå AK DS3 R3T 6:01,1 Retired
 
59 A Oskar Sundell Sandviken MK A - 2 wd A2 BMW 11:44,1 9:54,3 20
Håkan Jacobsson Norbergs MC Compact 6:00,2 Retired
 
68 B Lars Fredin Ilsbo MK B - 2 wd B2 Volvo 12:48,4 10:51,7
Jan Fredin SMK Hälsinge 242 8:09,3 Retired
 
18 A Nils Bergquist Västerås MS Klass 4 1962-1965 1600cc- Kl 4 Volvo 14:31,1 12:05,1
Karl Erik Magnusson Västerås MS Amazon 7:19,0 Retired
Entrant: CarFix Rally Team
 
81 C Per Fagerström SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally VOC Volvo 14:52,0 13:18,3
Tommy Andesson 240 7:34,5 Retired
 
22 C Lars Källberg SMK Hedemora Klass 5 1966-1971 Kl 5 Saab 2t 15:18,5 13:08,4
Stig Andersson Hamre MK Special 8:02,1 Retired
 
57 A William Binbach Kolsva MS A - 2 wd A2 Peugeot 11:53,6 10:25,5
Robin Hallman Kolsva MS 208 R2 Retired
Entrant: Sellholm Tuning AB
 
69 B Andreas Guillemot Eskilstuna MK B - 2 wd B2 BMW 12:44,1
Thomas Svensson Strängnäs AMS 325 Retired
 
76 C Hampus Karlsson Woxnadalens MK C - 2 wd C2 Opel 13:12,9
Edvin Söder Woxnadalens MK Ascona B Retired
 
32 B Anton Mattsson Umeå AK Klass 6 1972-1975 Kl 6 Volvo 13:43,6
Jonny Olofsson 142 Retired
 
12 A Bengt-Göran Jonsson Teknis Motor Club Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Kl 3 Ford 14:18,9
Henrik Mellstig Teknis Motor Club Cortina GT Retired
 
9 A Göte Nygren MK Kopparberg Klass 2 1962-1965 -1300cc Kl 2 Saab 15:04,1
Mikael Yliluoma Hällefors MK Sport Retired
 
66 A Christer Nilsson SMK Hälsinge A - 2 wd A2 Opel 15:07,0
Manta Retired
 
71 C Alexander Nordqvist Gestrike RT C - 2 wd C2 Saab 30:56,4
André Nordqvist Gestrike RT 9-3T Retired
 
21 C Billy Söderin Krokoms MK Klass 5 1966-1971 Kl 5 Volvo
Pontus Hallin MK Nordjämten Amazon Retired
 
25 A Glenn Ström Dals MK Klass 5 1966-1971 Kl 5 Volvo
Christer Carlsson Katrineholms MK Amazon Retired
 
37 A Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 6 1972-1975 Kl 6 Saab
Sture Persson Jämtlands MK V4 Retired
 
44 A Niklas Nilsson Jämtlands MK Klass 8 1976-1981 2000cc - Kl 8 Volvo
Anders Östlund Hällefors MK 242 Retired
 
48 A Anders Söderberg Botkyrka MK Klass 9 1982-1990 Kl 9 Opel
Lotta Strand SMK Valdemarsvik Kadett GSI Retired
 
85 A Dag Lundqvist Sandvikens MK VOC Mekonomen Rally VOC Volvo
Hans Olov Andersson Sandvikens MK 940 Retired
 
()= not reached end yet