2020-05-30
Privatbostäders Rallyspecial
Official final
Results
Total list
40 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 37 A Mattias Olsson Stenungsunds MS 4 wd 4WD Skoda 3:16,8 2:48,1
1 Joakim Johannesson Dals MK R5 2:37,0 8:41,9
Entrant: Orust Schakt AB
 
2 39 B Urban Andersson Stenungsunds MS 4 wd 4WD Mitsubishi 3:43,9 3:08,3 1:03,0
2 Christer Andersson Stenungsunds MS Evo 4 2:52,7 9:44,9 1:03,0
Entrant: Bucklakungen AB
 
3 25 A Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 wd 2WD Volvo 3:48,6 3:16,2
1 Thomas Berndzen Sotenäs MK 242 2:55,2 10:00,0 1:18,1
Entrant: MaxSport Tires Sweden
 
4 23 A Matti Johansson Vara MK 2 wd 2WD Saab 3:49,7 3:18,9 8,4
2 Pernilla Ahlberg Vara MK 9-3 2:59,8 10:08,4 1:26,5
 
5 40 C Daniel Sköld-Reinhard Göteborgs MF 4 wd 4WD Mitsubishi 3:55,0 3:21,8 1:36,1
3 Andreas Tysk Racerhistoriska Klubben Evo 7 3:01,2 10:18,0 1:36,1
 
6 6 B Lukas Johansson Orust BSK 1 wd 1 wd Volvo 3:57,7 3:23,8
1 Glenn Johansson Orust BSK 244 3:01,0 10:22,5 1:40,6
 
7 29 C Melvin Bengtsson Kullings MS 2 wd 2WD Ford 3:57,7 3:20,8 24,2
3 Joakim Bengtsson Kullings MS Fiesta 3:05,7 10:24,2 1:42,3
 
8 17 C Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS 1 wd 1 wd Volvo 3:58,6 3:21,3 1,7
2 Mikael Berggren Stenungsunds MS 242 3:04,3 10:24,2 1:42,3
 
9 27 B Stefan Grönberg Dals MK 2 wd 2WD Opel 4:00,2 3:22,1 26,3
4 Karl-Erik Grönberg Dals MK Ascona B 3:04,0 10:26,3 1:44,4
 
10 42 B Tim Lagerstam Kullings MS 1 wd 1 wd Volvo 3:57,9 3:24,7 5,3
3 Peter Svensson Kullings MS 940 3:05,2 10:27,8 1:45,9
 
11 10 C Filip Ekenved Göteborgs MF 1 wd 1 wd Volvo 4:00,8 3:23,1 11,0
4 Björn Ekenved Göteborgs MF 940 3:09,6 10:33,5 1:51,6
 
12 5 B Jens Oscarsson Toarps MK 1 wd 1 wd Volvo 4:00,9 3:25,4 13,8
5 Victor Oscarsson FMCK Borås 850 3:10,0 10:36,3 1:54,4
Entrant: Team Kråka
 
13 31 C Peter Karlsson Dals MK 2 wd 2WD Ford 4:06,7 3:23,6 41,9
5 Måns Karlsson Dals MK Escort 3:11,6 10:41,9 2:00,0
Entrant: Beamon Motorsport
 
14 15 C Magnus Ingesson Toarps MK 1 wd 1 wd Volvo 4:07,8 3:29,1 26,4
6 Frida Ingesson Toarps MK S70 3:12,0 10:48,9 2:07,0
 
15 14 C Emil Ivarsson Kullings MS 1 wd 1 wd Volvo 4:06,3 3:25,6 28,5
7 Alice Widarson Kullings MS 240 3:19,1 10:51,0 2:09,1
Entrant: Loo Rallyteam
 
16 7 B Johan Jacobson Kullings MS 1 wd 1 wd Audi 4:12,3 3:27,9 29,7
8 Hans Andreasson Kullings MS 80 3:12,0 10:52,2 2:10,3
 
17 20 C Johan Mäsak Orust BSK 1 wd 1 wd VW 4:07,8 3:33,1 31,0
9 Lina Mäsak Orust BSK Golf 3:12,6 10:53,5 2:11,6
 
18 36 C Conny Andersson Älvbygdens MK 2 wd 2WD Volvo 4:08,9 3:34,6 56,5
6 Leif Gustavsson Älvbygdens MK 940 3:13,0 10:56,5 2:14,6
 
19 13 C Christer Brunnegård Kullings MS 1 wd 1 wd Volvo 4:12,9 3:30,0 34,3
10 Gabriel Brunnegård Kullings MS 850 3:13,9 10:56,8 2:14,9
Entrant: Loo Rally Team
 
20 32 C Morgan Larsson Dals MK 2 wd 2WD BMW 4:27,7 3:21,2 57,4
7 Fredrik Braun Dals MK 325 3:08,5 10:57,4 2:15,5
 
21 1 J Gustaf Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally J Volvo 4:10,2 3:33,2
1 Fredrik Ekenved Göteborgs MF 940 3:15,5 10:58,9 2:17,0
 
22 4 A Gunnar Larsson Alingsås MK 1 wd 1 wd Toyota 4:07,6 3:35,0 36,8
11 Mikael Larsson Kullings MS Corolla 3:16,7 10:59,3 2:17,4
 
23 11 C Stefan Andersson SMK Trollhättan 1 wd 1 wd Volvo 4:09,9 3:35,1 40,4
12 Göran Tell SMK Trollhättan 940 3:17,9 11:02,9 2:21,0
 
24 8 C Peter Lanner Vara MK 1 wd 1 wd VW 4:11,8 3:34,0 41,7
13 Arvid Skarp Kullings MS Golf 3:18,4 11:04,2 2:22,3
 
25 18 C Christer Johansson Dals MK 1 wd 1 wd Volvo 4:13,8 3:36,3 45,6
14 Anders Sääw Dals MK 940 3:18,0 11:08,1 2:26,2
 
26 35 C Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 wd 2WD Volvo 4:17,5 3:34,3 1:09,4
8 Erling Jonsson SMK Trollhättan 242 3:17,6 11:09,4 2:27,5
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
27 2 J Filip Sjödin Toarps MK Ungdomsrally J VW 4:22,4 3:35,5 15,8
2 Susanne Oscarsson Toarps MK Golf 3:16,8 11:14,7 2:32,8
Entrant: Team Kråka
 
28 9 C Albin Karlsson Dals MK 1 wd 1 wd Volvo 4:25,4 3:40,3 58,8
15 Tanya Lith Stenungsunds MS 940 3:15,6 11:21,3 2:39,4
 
29 19 C Mattias Karlsson Orust BSK 1 wd 1 wd Volvo 4:25,5 3:38,6 59,1
16 Marie-Louise Karlsson Orust BSK S60 3:17,5 11:21,6 2:39,7
 
30 21 C Roy Andersson Orust BSK 1 wd 1 wd Saab 4:19,2 3:51,9 1:14,9
17 Carina Andersson Orust BSK 90 3:26,3 11:37,4 2:55,5
 
31 33 C Lasse Jägerström Dals MK 2 wd 2WD Volvo 4:24,5 3:46,2 1:41,7
9 Margaretha Jägerström Dals MK 240 3:31,0 11:41,7 2:59,8
Entrant: TEAMVITVÅ Jägerströms Motorsport
 
32 16 C Gunnar Arneson Stenungsunds MS 1 wd 1 wd Volvo 4:49,4 4:06,2 2:19,7
18 Maria Johansson Stenungsunds MS 244 3:46,6 12:42,2 4:00,3
 
22 A Markus Börjesson Älvbygdens MK 2 wd 2WD Volvo 3:44,1 4:41,7
Emil Löveryd Sportvagnsklubben Gbg 944 2:59,8 Retired
 
26 A Stefan Helsing Rallyklassikerna 2 wd 2WD Saab 4:50,6 3:58,4
Jim Haglund Alingsås MK V4 3:16,5 Retired
 
38 B Roger Ohlsson MK Väst 4 wd 4WD Subaru 3:49,6 3:06,3
Renée Andersson MK Väst Impreza Retired
 
34 C Fredrik Olsson Sotenäs MK 2 wd 2WD Volvo 3:51,4 3:18,3
Linnéa Johansson Tjörns MF 244 Retired
 
28 B Peringe Björk Dals MK 2 wd 2WD Ford 3:48,5
Fredric Johansson Dals MK Escort Retired
 
3 A Johan Holm SMK Trollhättan 1 wd 1 wd Volvo 3:55,3
Christer Holm SMK Trollhättan 240 Retired
 
24 A Lars Engström Kullings MS 2 wd 2WD Volvo 4:01,4
Gunnar Flodén Kullings MS 940 Retired
Entrant: Jerrys Motorsport
 
41 B Mats Ollakka SMK Trollhättan 2 wd 2WD Volvo 4:28,9
Ollakka Pontus SMK Trollhättan 940 Retired
 
()= not reached end yet