2020-09-12
EMK Kannan
Official final
Results
Total list
169 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff C/L
1 25 A Per Göthberg Eskilstuna MK A - 4 wd A4 Ford 8:14,8 2:16,4 4:30,2
1 Lukas Karlsson Gnesta MK Fiesta R5 4:36,2 5:38,1 25:15,7
Entrant: Oppunda kraftkonsult AB
 
2 27 A Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A - 4 wd A4 Skoda 8:17,1 2:16,4 4:27,0 0,1
2 Jon Magnusson SMK Linde Fabia R5 4:35,7 5:39,6 25:15,8 0,1
 
3 26 R Stig Andervang MK Rimo A - 4 wd A4 Skoda 8:15,2 2:15,8 4:33,5 16,2
3 Rrobin Eriksson SMK Waldemarsvik Fabia R5 4:42,1 5:45,3 25:31,9 16,2
Entrant: rally online .se
 
4 19 A David Dannevall Värmdö BK A - 4 wd A4 Mitsubishi 8:45,5 2:23,1 4:44,6 1:26,8
4 Fanny Jacobson Värmdö BK Evo VI 4:50,0 5:59,3 26:42,5 1:26,8
 
5 215 A Hampus Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd A2 Toyota 8:41,0 2:24,2 4:45,7
1 Pontus Jakobsson SMK Nyköping Corolla 5:00,1 6:02,2 26:53,2 1:37,5
Entrant: Team Märkesdemo
 
6 29 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd A2 VW 8:37,9 2:25,3 4:46,4 1,3
2 Daniel Mörn Gränna MK Golf 4:56,9 6:08,0 26:54,5 1:38,8
 
7 31 A Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd A2 Volvo 8:43,2 2:27,9 4:42,6 3,9
3 Nellie Karlsson Skillingaryds MK 240 4:52,8 6:10,6 26:57,1 1:41,4
 
8 30 A Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd A2 Toyota 8:47,4 2:29,0 4:45,9 14,2
4 Håkan Palm Björnjägarns RC Corolla 4:56,0 6:09,1 27:07,4 1:51,7
Entrant: Batteribolaget
 
9 212 A Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK A - 2 wd A2 BMW 8:42,7 2:26,6 4:51,9 16,3
5 Tobias Steen Gotlands MF BK 318i E30 5:02,3 6:06,0 27:09,5 1:53,8
Entrant: JR Motorsport AB
 
10 40 A André Nygren MK Ratten A - 2 wd A2 BMW 8:51,0 2:26,5 4:49,6 24,0
6 Emil Olsson MK Ratten 325 5:01,6 6:08,5 27:17,2 2:01,5
 
11 23 A Johan Rudengren Eskilstuna MK A - 4 wd A4 Skoda 8:51,6 2:40,7 4:49,8 2:12,2
5 Christer Johansson Flens MS Fabia R5 5:03,3 6:02,5 27:27,9 2:12,2
 
12 52 A Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd A2 Volvo 8:50,5 2:34,0 4:52,0 41,8
7 Roger Eriksson Haninge MK 940 5:06,0 6:12,5 27:35,0 2:19,3
 
13 45 A Jacob Johannesson Gullabo RC A - 2 wd A2 Volvo 8:54,7 2:30,9 4:52,8 43,3
8 Danny Holgersson Ryds MK 940 5:05,7 6:12,4 27:36,5 2:20,8
Entrant: Jerrys Motorsport
 
14 124 B Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2wd B2 Ford 9:10,2 2:27,2 5:04,0
1 Andreas Norström Linköpings MS Escort Mk II 4:58,6 6:05,9 27:45,9 2:30,2
 
15 120 B Viktor Johansson Vara MK B-förare 2wd B2 VW 9:12,8 2:26,2 5:02,0 7,3
2 Fredrik Palm Skara MK Golf 3 5:03,5 6:08,7 27:53,2 2:37,5
 
16 112 B Marcus Naessén SMK Nyköping B-förare 2wd B2 Volvo 9:14,3 2:26,1 5:01,9 13,5
3 Patrik Johansson SMK Nyköping 240 5:05,0 6:12,1 27:59,4 2:43,7
 
17 20 A Mikael Holmgren Gnesta MK A - 4 wd A4 Mitsubishi 9:21,7 2:30,0 4:53,6 2:47,1
6 Mikael Rosvall Gnesta MK Evo 9 5:05,2 6:12,3 28:02,8 2:47,1
 
18 213 A Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd A2 Volvo 9:18,5 2:30,2 4:55,2 1:14,6
9 Anette Johansson Idkerbergets MK 940 5:11,6 6:12,3 28:07,8 2:52,1
 
19 50 A Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd A2 Volvo 9:07,0 2:34,0 4:56,9 1:18,2
10 Jens Jakobsson SMK Nyköping 740 5:19,5 6:14,0 28:11,4 2:55,7
 
20 116 B Emil Lennartsson MK Speed B-förare 2wd B2 Volvo 9:15,9 2:24,8 5:02,3 28,7
4 Mikael Pettersson SMK Gävle 940 5:11,4 6:20,2 28:14,6 2:58,9
Entrant: Stavboms Motor AB
 
21 107 B Wille Lennartsson MK Speed B-förare 2wd B2 Volvo 9:30,4 2:27,7 5:03,2 30,3
5 Erika Lindgren Haninge MK 242 5:03,7 6:11,2 28:16,2 3:00,5
Entrant: Stavboms Motor AB
 
22 83 A Morgan Olsson Vimmerby MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Volvo 9:14,2 2:30,9 5:03,2
1 Björn Jacobsson Vimmerby MS 240 5:09,1 6:18,9 28:16,3 3:00,6
 
23 59 A Gustav Johansson Fryksdalens MK A - 2 wd A2 VW 9:10,0 2:34,1 5:06,6 1:24,5
11 Andreas Persson Likenäs MK Golf 5:13,6 6:13,4 28:17,7 3:02,0
 
24 142 C Isak Arvidsson Gullabo RC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 9:09,7 2:32,2 5:07,9
1 Anton Svensson 940 5:13,7 6:15,6 28:19,1 3:03,4
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
25 125 B Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare 2wd B2 BMW 9:16,2 2:26,1 5:07,3 33,5
6 Thomas Svensson Strängnäs AMS 325 5:07,8 6:22,0 28:19,4 3:03,7
 
26 39 A Henrik Oscarson MSK Hammaren A - 2 wd A2 Saab 9:04,7 2:32,0 5:02,9 1:35,0
12 Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS 5:18,3 6:30,3 28:28,2 3:12,5
 
27 57 A Emil Andersson MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc AVF Volvo 9:11,1 2:33,3 5:08,6
1 Kim Rauséus MK Team Westom 244 5:15,1 6:20,8 28:28,9 3:13,2
 
28 35 A Stefan Hanhela KAK Motorsport A - 2 wd A2 VW 9:06,7 2:35,0 4:56,5 1:35,8
13 Stefan Packalén Eskilstuna MK Polo Super 1600 5:13,7 6:37,1 28:29,0 3:13,3
 
29 164 C Hugo Johansson Bengtsfors MC C - 2 wd C2 Ford 9:21,4 2:33,8 5:09,6
1 Tommy Svensson Bengtsfors MC Fiesta R2 5:06,4 6:18,6 28:29,8 3:14,1
 
30 48 A Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK A - 2 wd A2 Volvo 9:14,9 2:33,0 5:08,1 1:45,3
14 Patrik Espenrud Tjust MK 940 5:20,9 6:21,6 28:38,5 3:22,8
 
31 18 A Örjan Vahlund Sigtuna RC A - 4 wd A4 Subaru 9:32,0 2:31,6 5:06,1 3:25,3
7 Benny Melander MK Ratten Impreza 5:11,5 6:19,8 28:41,0 3:25,3
Entrant: Björkmans Rally
 
32 34 A Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd A2 Renault 9:24,5 2:31,1 5:02,8 1:49,6
15 Calle Svennestam Eskilstuna MK Clio R3 5:17,1 6:27,3 28:42,8 3:27,1
 
33 51 A Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd A2 Volvo 9:14,3 2:34,0 5:05,1 1:49,8
16 Lisa Jonasson Filipstads MC 940 5:18,9 6:30,7 28:43,0 3:27,3
 
34 118 B Daniel Frisk SMK Sala B-förare 2wd B2 Volvo 9:28,6 2:31,8 5:10,4 1:01,7
7 Björn Andersson SMK Ssala 740 5:11,3 6:25,5 28:47,6 3:31,9
 
35 207 A Patrick Arvidsson Gotlands MF BK A - 2 wd A2 Volvo 9:12,3 2:33,3 5:01,0 1:55,0
17 Johan Karlsson Tjust MK 940 5:23,9 6:37,7 28:48,2 3:32,5
 
36 37 A Arne Bäckström Haninge MK A - 2 wd A2 Opel 9:16,1 2:35,6 5:11,0 1:58,4
18 Björn Wessel Carlstad RC Kadett 5:17,6 6:31,3 28:51,6 3:35,9
 
37 62 A Johan Holm SMK Trollhättan A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc AVF Volvo 9:12,7 2:34,8 5:11,0 23,5
2 Christer Holm SMK Trollhättan 240 5:20,4 6:33,5 28:52,4 3:36,7
 
38 216 A Claes Åström Rasbo MK A - 2 wd A2 Volvo 9:26,5 2:35,5 5:05,8 2:01,1
19 Lina Bergstedt Films MK 242 5:18,0 6:28,5 28:54,3 3:38,6
 
39 17 A Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A - 4 wd A4 Mitsubishi 9:28,3 2:35,9 5:08,8 3:40,8
8 Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Evo III 5:10,6 6:32,9 28:56,5 3:40,8
 
40 160 C Emil Mällberg Fagersta MK C - 2 wd C2 BMW 9:30,2 2:33,7 5:14,7 27,0
2 Kim Lind Norbergs MC E36 5:17,7 6:20,5 28:56,8 3:41,1
 
41 32 A Janne Pettersson SMK Nyköping A - 2 wd A2 Peugeot 9:20,5 2:37,4 5:06,6 2:04,4
20 Martin Andersson Götene MK 205 GTI 5:20,6 6:32,5 28:57,6 3:41,9
 
42 115 B Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2wd B2 Volvo 9:37,3 2:21,3 5:18,6 1:14,3
8 Sofie Elfver Gränna MK 240 5:16,6 6:26,4 29:00,2 3:44,5
 
43 171 C Robin Nilsson Fryksdalens MK C - 2 wd C2 Volvo 9:34,0 2:54,3 5:06,1 30,6
3 Johan Grännsjö Fryksdalens MK 242 5:06,5 6:19,5 29:00,4 3:44,7
 
44 111 B David Stafås Lima MS B-förare 2wd B2 Volvo 9:37,5 2:32,2 5:15,9 1:22,9
9 Oskar Bengtlars Lima MS 242 5:14,4 6:28,8 29:08,8 3:53,1
 
45 84 A Jan Åhlander Hedesunda MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Volvo 9:41,4 2:35,0 5:11,9 56,8
2 Anders Lind Hedesunda MK 242 5:19,3 6:25,5 29:13,1 3:57,4
 
46 134 C Oscar Östlund Hällefors MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 9:33,9 2:37,5 5:17,8 56,2
2 Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 940 5:19,2 6:26,9 29:15,3 3:59,6
Entrant: Kjellbergs AB
 
47 60 A Frederik Eckhardt SMK Södermanland A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc AVF Volvo 9:25,6 2:38,2 5:20,6 50,1
3 Jimmie Nordin SMK Södermanland 940 5:21,4 6:33,2 29:19,0 4:03,3
 
48 159 C Adam Håkansson Asarums MS C - 2 wd C2 Volvo 9:50,4 2:35,6 5:10,6 50,6
4 Dennis Kullberg Asarums MS 940 5:18,5 6:25,3 29:20,4 4:04,7
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
49 127 C Daniel Suvala SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 9:41,9 2:34,8 5:22,5 1:01,8
3 Anton Johansson Wäxjö MS 240 5:17,3 6:24,4 29:20,9 4:05,2
 
50 65 B Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc BVF Volvo 9:09,6 2:43,1 5:21,5
1 Niklas Andersson Eskilstuna MK 240 5:28,6 6:39,9 29:22,7 4:07,0
 
51 122 B Kenneth Ringström Fjugesta MS B-förare 2wd B2 Toyota 9:28,1 2:31,5 5:23,4 1:37,0
10 Håkan Berger Fjugesta MS Corolla 5:18,9 6:41,0 29:22,9 4:07,2
 
52 61 A Linus Harling MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc AVF Nissan 9:34,7 2:37,5 5:16,3 54,0
4 Johan Grönvall MK Team Westom Almera 5:24,7 6:29,7 29:22,9 4:07,2
 
53 67 B Mathias Savela Stockholms BK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc BVF Volvo 9:35,9 2:38,7 5:15,2 1,0
2 Mikael Savela Stockholms BK 740 5:24,5 6:29,4 29:23,7 4:08,0
 
54 70 A Stefan Ottosson Vetlanda RRC A/B-förare GrpE AE VW 9:23,4 2:39,8 5:17,6
1 Sofie Adolfsson Nässjö MK Golf Mk4 5:27,9 6:36,0 29:24,7 4:09,0
 
55 106 B Sven Hansen Fryksdalens MK B-förare 2wd B2 Volvo 9:30,6 2:33,6 5:13,8 1:42,5
11 Peter T Modig Vara MK 940 5:19,9 6:50,5 29:28,4 4:12,7
 
56 49 A Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd A2 Opel 9:31,3 2:36,7 5:17,4 2:36,5
21 Björn Svensson Östgöta BF Ascona B 5:18,1 6:46,2 29:29,7 4:14,0
 
57 87 A Ruben Davidsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Volvo 9:50,8 2:32,2 5:14,1 1:15,1
3 Göran Kaldenberg Västra Östergötlands MK 240 5:19,3 6:35,0 29:31,4 4:15,7
 
58 66 B Niklas Berglund Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc BVF Volvo 9:22,7 2:39,4 5:19,4 9,5
3 Andreas Svensson Eskilstuna MK 940 5:33,6 6:37,1 29:32,2 4:16,5
 
59 158 C Patrik Greis Sandviken MK C - 2 wd C2 Volvo 9:48,1 2:39,3 5:19,6 1:11,8
5 Tony Greis Sandviken MK 940 5:20,4 6:34,2 29:41,6 4:25,9
 
60 163 C Erik Andersson Gotlands MF BK C - 2 wd C2 Ford 9:48,8 2:38,7 5:15,7 1:21,7
6 Marcus Olsson Gotlands MF BK Fiesta 5:33,3 6:35,0 29:51,5 4:35,8
 
61 46 A Ingvar Nilsson Hällefors MK A - 2 wd A2 Volvo 9:55,2 2:40,0 5:14,4 3:00,3
22 Mikael Schuster Hällefors MK 240 5:31,1 6:32,8 29:53,5 4:37,8
 
62 64 B Magnus Westman SMK Hälsinge B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc BVF Volvo 9:39,3 2:42,0 5:21,1 35,0
4 Michael Andersson SMK Hälsinge 944 GL 5:34,5 6:40,8 29:57,7 4:42,0
 
63 204 C Thomas Pettersson Enköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 9:49,4 2:39,0 5:21,2 1:38,7
4 Jesper Samuelsson Storfors MK 940 5:28,2 6:40,0 29:57,8 4:42,1
 
64 161 C Joakim Klasson Gotlands MF BK C - 2 wd C2 Peugot 9:56,2 2:38,0 5:20,8 1:33,0
7 Linus Funk Gotlands MF BK 206 5:23,6 6:44,2 30:02,8 4:47,1
 
65 173 C Jonathan Andersson Ludvika MS C - 2 wd C2 VW 9:54,6 2:44,1 5:21,9 1:39,5
8 Linnea Brandt Ludvika MS Golf II 5:26,5 6:42,2 30:09,3 4:53,6
 
66 143 C Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 9:45,1 2:37,3 5:30,8 1:50,9
5 Andreas Skatteboe KAK 940 5:35,7 6:41,1 30:10,0 4:54,3
 
67 88 A Janne Westlund MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Opel 10:04,2 2:36,2 5:23,0 1:58,1
4 Johannes Jansson MK Kopparberg Ascona A 5:28,0 6:43,0 30:14,4 4:58,7
 
68 43 A Anders Söderberg Botkyrka MK A - 2 wd A2 Opel 9:59,9 2:39,7 5:19,9 3:21,9
23 Lotta Strand SMK Valdemarsvik Kadett GSI 5:32,5 6:43,1 30:15,1 4:59,4
 
69 71 A Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare GrpE AE VW 9:43,2 2:41,8 5:29,4 51,1
2 Johanna Hellkvist Hallsbergs MK Golf Mk4 5:38,7 6:42,7 30:15,8 5:00,1
 
70 9 J Isak Reiersen Östmark MFF Ungdomsrally J VW 10:03,4 2:41,8 5:27,0
1 Andreas Amberg SMK Eda Polo 5:21,9 6:42,6 30:16,7 5:01,0
 
71 157 C Wille Trygg Haninge MK C - 2 wd C2 Volvo 9:54,4 2:40,0 5:28,9 1:47,1
9 240 5:35,5 6:38,1 30:16,9 5:01,2
 
72 132 C Andreas Zetterlund Västerås MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Suzuki 9:59,9 2:37,9 5:29,4 2:01,4
6 Magnus Zetterlund Västerås MS Swift GTI Mk1 5:34,9 6:38,4 30:20,5 5:04,8
 
73 97 B Ove Lundström MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Opel 10:09,4 2:38,3 5:23,9 2:06,3
5 Jan Larsson Björjägarns RC Ascona A 5:27,0 6:44,0 30:22,6 5:06,9
 
74 63 B Joel Bergkvist Katrineholm MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc BVF Volvo 9:43,6 2:42,0 5:31,1 1:00,2
5 Anton Bergkvist Katrineholm MK 940 5:30,9 6:55,3 30:22,9 5:07,2
 
75 90 A Ragnar Glav Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Opel 10:05,0 2:40,4 5:33,5 2:08,0
6 Conny Jansson Vallentuna MK Ascona A 5:25,2 6:40,2 30:24,3 5:08,6
 
76 3 J Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally J Opel 9:45,9 2:47,2 5:30,0 9,4
2 Robin Norling SMK Nyköping Astra 5:29,0 6:54,0 30:26,1 5:10,4
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
77 129 C Jonas Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 10:04,5 2:45,0 5:30,1 2:07,1
7 Fredrik Hagelin Säffle MC 244 5:27,8 6:38,8 30:26,2 5:10,5
 
78 53 A Per-Arne Eriksson MK Rimo A - 2 wd A2 Volvo 10:03,0 2:40,9 5:22,9 3:38,1
24 Bernt Kilen MK Rimo 940 5:40,8 6:43,7 30:31,3 5:15,6
 
79 72 A Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B-förare GrpE AE VW 9:42,6 2:44,7 5:37,6 1:08,2
3 Erik Lindfors Hässleholms MK Golf 5:38,7 6:49,3 30:32,9 5:17,2
Entrant: Memo Industriplast AB
 
80 16 A Erik Johansson Ludvika MS A - 4 wd A4 Audi 10:11,3 2:38,2 5:16,8 5:20,3
9 Tobias Johansson Ludvika MS Quattro 5:36,0 6:53,7 30:36,0 5:20,3
 
81 135 C David Sandström Falköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 10:03,1 2:41,5 5:29,6 2:17,2
8 Marcus Claesson Falköpings MK 244 5:38,5 6:43,6 30:36,3 5:20,6
 
82 94 B Leif Nordh Haninge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Volvo 9:56,7 2:38,5 5:35,9 2:21,5
7 Cay Nyberg Huddinge MK 244 5:39,2 6:47,5 30:37,8 5:22,1
 
83 74 A Ralf Karlsson Eskilstuna MK A/B-förare GrpE AE BMW 9:55,4 2:40,1 5:32,8 1:13,4
4 Sebastian Karlsson Eskilstuna MK 318i 5:42,9 6:46,9 30:38,1 5:22,4
 
84 168 C Thomas Achrén Norbergs MC C - 2 wd C2 BMW 10:07,2 2:42,7 5:29,9 2:13,5
10 Rickard Forsell Norbergs MC 325i 5:35,8 6:47,7 30:43,3 5:27,6
 
85 113 B Johan Jansson Kolsva MS B-förare 2wd B2 Opel 10:28,7 2:39,3 5:22,9 3:07,4
12 Kalle Kronkvist Finspångs MS Ascona B 5:27,5 6:54,9 30:53,3 5:37,6
 
86 78 B Fredrik Wistedt Skutskärs MS A/B-förare GrpE AE Volvo 10:05,6 2:44,0 5:36,6 1:35,3
5 Johannes Eliasson Skutskärs MS 940 5:42,3 6:51,5 31:00,0 5:44,3
 
87 13 A Allan Sundström Vallentuna MK A - 4 wd A4 Lancia 10:16,5 2:41,9 5:34,8 5:47,9
10 Vesa Akola Vallentuna MK Delta HF Integrale 5:40,4 6:50,0 31:03,6 5:47,9
 
88 146 C Joakim Hederstedt Gotlands MF BK C - Grupp E CE VW 10:07,4 2:41,0 5:42,4
1 Simon Sundeborn Ydre MK Golf 5:43,4 6:49,6 31:03,8 5:48,1
 
89 209 B Fredrik Jansson Hofors MS A/B-förare GrpE AE Saab 10:15,5 2:43,3 5:36,3 1:41,0
6 Felicia Grundtman Kolsva MS 9000 5:38,9 6:51,7 31:05,7 5:50,0
 
90 165 C Daniel Östmark Kolsva MS C - 2 wd C2 VW 10:24,5 2:43,3 5:31,2 2:36,9
11 Emil Liljeqvist Fagersta MK Golf 5:33,3 6:54,4 31:06,7 5:51,0
Entrant: Östmark Bildemontering och Service AB
 
91 68 B Hampus Wallin Vetlanda RRC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc BVF Volvo 10:01,7 2:48,3 5:32,3 1:44,2
6 Elinor Thörnberg Vetlanda RRC 944 5:49,4 6:55,2 31:06,9 5:51,2
 
92 131 C Hampus Lindqvist SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 10:17,4 2:42,5 5:36,4 2:50,6
9 Caroline Lindqvist SMK Nyköping 940 5:39,0 6:54,4 31:09,7 5:54,0
 
93 89 A Tomas Damm MK Kinda A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Volvo 10:18,7 2:43,9 5:36,4 2:55,2
8 Tomas Kasselstrand MK Kinda 142 5:40,8 6:51,7 31:11,5 5:55,8
 
94 128 C Robin Persson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 10:48,6 2:41,6 5:31,7 3:00,0
10 Johannes Lundbäck 240 5:31,0 6:46,2 31:19,1 6:03,4
 
95 169 C Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd C2 BMW 10:11,6 2:47,3 5:44,7 2:50,6
12 Robert Asp E36 5:43,8 6:53,0 31:20,4 6:04,7
 
96 202 A Niklas Haglund Wäxjö MS A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc AVF Volvo 10:02,4 2:45,3 5:20,8 2:57,6
5 Per Olsson SMK Söderhamn 940 5:45,6 7:32,4 31:26,5 6:10,8
 
97 147 C Christoffer Bäck SMK Hedemora C - Grupp E CE Toyota 10:16,4 2:47,7 5:51,3 31,5
2 Niklas Landqvist Tierp MK Corolla 5:44,2 6:55,7 31:35,3 6:19,6
 
98 210 A Pelle Palmqvist SMK Gävle A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Ford 10:31,5 2:45,2 5:44,9 3:33,6
9 Niklas Aneklev SMK Gävle Escort 5:47,2 7:01,1 31:49,9 6:34,2
 
99 7 J Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally J Volvo 10:21,7 2:49,6 5:45,2 1:37,2
3 Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK 242 5:49,0 7:08,4 31:53,9 6:38,2
 
100 8 J Hannes Håkansson Asarums MS Ungdomsrally J Volvo 10:17,4 2:49,6 5:44,0 1:39,1
4 Christer Håkansson Ryds MK 940 5:52,7 7:12,1 31:55,8 6:40,1
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
101 100 C Ulf Zetterström Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Ford 10:28,7 2:49,3 5:46,8 3:53,0
10 Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK Escort RS 2000 5:53,0 7:11,5 32:09,3 6:53,6
 
102 133 C Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 10:45,1 2:47,8 5:48,1 3:53,0
11 Micke Widell Katrineholms MK 940 5:47,3 7:03,8 32:12,1 6:56,4
 
103 205 C Niklas Pettersson Hofors MS C - Grupp E CE BMW 10:35,8 2:52,5 5:55,9 1:13,3
3 Per Pettersson Hofors MS E46 5:47,4 7:05,5 32:17,1 7:01,4
 
104 140 C Noah Wahlberg Gestrike RT C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 10:36,4 2:56,6 6:00,5 3:58,7
12 Lucas Ivarsson Olsson Hyllinge MS 940 5:45,3 6:59,0 32:17,8 7:02,1
 
105 167 C Håkan Flod SMK Nyköping C - 2 wd C2 Opel 10:33,0 2:52,8 5:48,2 3:54,0
13 Linnea Flod SMK Nyköping Manta B 6:00,5 7:09,3 32:23,8 7:08,1
 
106 95 B Leif Pedersen Flens MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Opel 10:37,1 2:47,6 6:00,3 4:16,7
11 Håkan Lundqvist Katrineholms MK Ascona B 5:52,7 7:15,3 32:33,0 7:17,3
 
107 12 A Gunder Pettersson Mälaröarnas MK A - 4 wd A4 Subaru555 10:37,5 2:54,4 5:45,2 7:17,8
11 Ingrid Heghammar Waxholms MK Inpreza 5:55,0 7:21,4 32:33,5 7:17,8
Entrant: Björkmans rallye team
 
108 98 C Stefan Bernhardson Taxinge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Ford 10:55,7 2:52,0 5:51,3 4:30,1
12 Tony Karlsson Flens MS Mustang 5:55,4 7:12,0 32:46,4 7:30,7
 
109 149 C Andreas Magnusson MK Team Westom C - Grupp E CE Opel 12:08,0 2:52,1 5:41,6 1:56,4
4 Ella Ramström MK Team Westom Corsa B 5:39,1 6:39,4 33:00,2 7:44,5
 
110 148 C Oskar Larsson Enköpings MK C - Grupp E CE VW 10:57,8 2:57,8 5:57,6 2:00,6
5 Pierre Carlsson Åtvidabergs MK Golf 5 5:54,7 7:16,5 33:04,4 7:48,7
 
111 85 A Tomas Ebegård KAK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Porsche 10:44,0 2:50,2 6:02,7 4:48,8
13 Hasse Petersson SMK Nyköping 911 RS 5:53,8 7:34,4 33:05,1 7:49,4
 
112 150 C Linus Sundström Gotlands MFBK C - Grupp E CE BMW 11:05,0 2:52,2 5:55,3 2:08,2
6 Anette Hammerin Gotlands MFBK E46 5:57,4 7:22,1 33:12,0 7:56,3
 
113 155 C Joacim Johansson Kolsva MS C - Grupp E CE VW 10:48,4 3:04,2 6:05,8 2:08,9
7 Andreas Jörgensen Kolsva MS Golf 3 6:00,0 7:14,3 33:12,7 7:57,0
 
114 80 B Jan Hellenberg Bromma MS A/B-förare GrpE AE BMW 11:06,1 2:55,8 6:03,3 4:00,3
7 Max Hellenberg Bromma MS 318i 6:03,8 7:16,0 33:25,0 8:09,3
 
115 130 C Per Nilsson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 11:10,4 2:53,8 6:03,8 5:06,3
13 Andre Lundström Munkfors MC 240 5:58,4 7:19,0 33:25,4 8:09,7
 
116 151 C Hampus Carlssson Katrineholms MK C - Grupp E CE VW 11:05,3 3:02,3 6:05,8 2:33,8
8 Christer Carlsson Katrineholms MK Golf Mk2 6:03,5 7:20,7 33:37,6 8:21,9
 
117 137 C Jimmy Vadsten Kolsva MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 11:24,6 2:58,5 6:02,5 5:21,0
14 Mikael Rosnell Gustavsson SSK 244 6:02,3 7:12,2 33:40,1 8:24,4
 
118 144 C Tobias Petrini Östgöta BSF C - Grupp E CE Audi 10:56,9 3:00,8 6:23,5 2:49,6
9 Carl Adamsson Norrköpings MK A3 6:06,3 7:25,9 33:53,4 8:37,7
 
119 153 C Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E CE VW 11:10,8 2:55,9 6:14,8 3:13,9
10 Hedda Angelöv Gränna MK Golf 3 6:17,2 7:39,0 34:17,7 9:02,0
 
120 138 C Anders Svensson SSK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Volvo 11:56,4 2:58,0 6:13,9 6:11,7
15 Lasse Gustavsson SSK 940 5:59,8 7:22,7 34:30,8 9:15,1
 
121 10 J Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally J VW 13:26,7 3:42,4 6:12,2 6:48,9
5 Leif Fredriksson Katrineholms MK Golf Mk 2 6:06,3 7:38,0 37:05,6 11:49,9
 
122 156 C Simon Johansson Kolsva MS C - Grupp E CE VW 12:50,8 3:21,8 7:07,4 7:15,0
11 Felix Högstedt Kolsva MS Beetle 6:44,1 8:14,7 38:18,8 13:03,1
 
123 172 C Peter Lundin Ljungby MK C - 2 wd C2 BMW 23:39,7 3:08,9 6:20,1 18:50,4
14 Berndt Holgersson Ljungby MK 316 I Compact 6:25,7 7:45,8 47:20,2 22:04,5
 
15 A Bjorn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd A4 Subaru 9:28,9 2:23,8 5:03,2
Tomas Koepke Värmdö BK Impreza STi 555 5:02,5 Retired
 
14 A Åke Kjellgren Gränna MK A - 4 wd A4 Mitsubishi 9:42,7 2:34,2 5:16,0
Tobias Pettersson Gränna MK Evo 7 5:15,4 Retired
 
58 A Patrik Fredriksson Fryksdalens MK A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc AVF Volvo 9:28,4 2:36,0 5:13,0
Elina Svensson Strängnäs AMS 940 6:33,8 Retired
 
1 J Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally J Volvo 10:29,5 2:47,4 5:37,8
Kalle Olstam Nora MK 940 5:54,9 Retired
Entrant: EC Svenska AB
 
114 B Kjell-Åke Svensson Kolsva MS B-förare 2wd B2 Volvo 10:30,3 2:59,3 5:47,9
Ingvar Kristiansson Kolsva MS PV 544 5:46,8 Retired
 
152 C Jennyh Persson SMK Nyköping C - Grupp E CE VW 11:23,3 2:58,6 6:17,2
Anton Persson Strängnäs AMS Golf 3 6:11,1 Retired
 
109 B Niklas Albinsson Fredriksbergs MK B-förare 2wd B2 VW 9:22,2 2:30,9 5:29,5
Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK Golf Retired
 
141 C Robin Åkerstrand Östernärkes RMC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc CVF Suzuki 10:06,6 2:39,5 5:24,0
Oscar SMK Motala Bil Swift Mk2 Retired
Entrant: John Ekströms Bygg AB,Örebro
 
76 B Oskar Andersson Flens MS A/B-förare GrpE AE BMW 9:53,7 2:45,4 5:46,3
Caroline Palm Flens MS 318 Retired
Entrant: Eskilstuna Workshop
 
24 A Sebastian Eriksson Hagfors MK A - 4 wd A4 Mitsubishi 34:28,8 3:00,5 4:34,2
Niclas Edvardsson SMK Nyköping Evo IX Retired
 
91 A Peter Johansson Vännäs MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Volvo 9:38,6 2:30,5
Emil Eklund SMK Nyköping 240 Retired
 
81 A Lars Ove Olsson Forshaga MC A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Opel 9:35,3 2:34,5
Torbjörn Jönsson Forshaga MC Ascona 400 Retired
 
121 B Morgan Hedqvist Hedesunda MK B-förare 2wd B2 Opel 9:55,4 2:44,0
Mikael Aho Sandvikens MK Manta B Retired
 
105 B Torbjörn Westerdahl Katrineholms MK B/C- förare 4wd B4 Mitsubishi 10:05,2 2:37,0
Joachim Branzell Katrineholms MK Lancer Evo X Retired
 
93 A Lars-Göran Olsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Volvo 10:15,6 2:37,5
Mats Carlsson Västra Östergötlands MK 242 Retired
 
73 A Hampus Larsson Kristianstads MK A/B-förare GrpE AE Toyota 10:10,5 2:46,1
Gustav Lindfors Hässleholms MK Corolla Retired
 
82 A Göran Åkerlund Katrineholms MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Opel 10:54,9 2:52,2
Göran Svarén Katrineholms MK Ascona A Retired
 
96 B Gunnar Asplund Waxholms MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Volvo 11:02,1 2:48,8
Olle Asplund Waxholms MK Amazon Retired
 
4 J Gustav Hartzell Norrköpings MK Ungdomsrally J Suzuki 9:55,0
Andreas Stålehammar Gestrike RT Swift Mk2 Retired
Entrant: RH AutoRikt AB
 
75 A Tobias Söderholm SMK Uppsala A/B-förare GrpE AE VW 10:09,7
Pär Björk Rasbo MK Golf 4 Retired
 
69 B Mattias Eriksson Östernärke RMC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc BVF Peugeot 10:36,2
Gustav Esping Östernärke RMC 206 GTI Retired
 
206 C Lennart Bohm Huddinge MK C - 2 wd C2 Toyota 10:53,6
Kjell Carlsson Huddinge MK Starlet Retired
 
99 C Jan Flyngen Kolsva MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Saab 13:25,2
Stefan Bylen Kolsva MS V4 Retired
 
56 A Niklas Ledin MK Kopparberg A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc AVF Saab 24:31,3
Jonna Olsson SMK Vingåker 900 V6 Retired
Entrant: MaxSport Tires Sweden
 
170 C Rickard Frisk SMK Sala C - 2 wd C2 Volvo 25:11,2
Sannah Halvarsson SMK Sala 940 Retired
 
5 J Filip Karlström Gullabo RC Ungdomsrally J Suzuki 1:09:14,3
Jörgen Norman Gullabo RC Swift Retired
 
2 J Sebastian Jahnson Gnesta MK Ungdomsrally J VW
Ricard Gelin Gnesta MK Golf Retired
 
6 J Gustaf Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally J Volvo
Fredrik Ekenved Göteborgs MF 944 Retired
 
200 J Marcus Andersson Hamre MK Ungdomsrally J Toyota
Johnny Andersson Hamre MK Yaris Retired
Entrant: MECA R-SPORT SWEDEN
 
28 A Robert Andersson Eskilstuna MK A - 2 wd A2 Opel Astra
Pelle Willén Sams KitCar Retired
 
33 A Stefan Alenmalm SMK Trollhättan A - 2 wd A2 Toyota
Julia Thulin SMK Hörby Corolla Retired
 
36 A David Pettersson Asarums MS A - 2 wd A2 Toyota
Isa Kolmbäck Taxinge MK Starlet Retired
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
41 A Mats Moberg Östergyllen RC A - 2 wd A2 Opel
Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC Ascona B Retired
Entrant: KISA EL BYRÅ ELON
 
42 A Björn Larsson Forshaga MC A - 2 wd A2 Volvo
Sebastian Lindholm Munkfors MC 242 Retired
 
44 A Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A - 2 wd A2 Citroën
Jonas Wennberg Vallentuna MK C2R2 Retired
 
55 A Oscar Janson SMK Eda A - 2 wd A2 Ford
Eric Janson SMK Eda Fiesta Retired
 
214 A Rickard Mossberg Katrineholms MK A/B-förare GrpE AE VW
Johan Karlsson Katrineholms MK Golf Retired
 
86 A Erik Uppsäll Sigtuna RC A/B/C-förare AppK -81 (2wd) AppK Saab
Sören Dahlin Huddinge MK 96 V4 Retired
 
102 B Tomas Åkerlund MK Rimo B/C- förare 4wd B4 Mitsubishi
Roine Andersson Films MK Evo 6,5 Retired
 
103 B Joakim Björnsson Kolsva MS B/C- förare 4wd B4 Mitsubishi
Ida Lidebjer Granberg Asarums MS Evo Retired
 
104 B Johan Åkeson Gnesta MK B/C- förare 4wd B4 Audi
Christoffer Norén Gnesta MK S2 Quattro Retired
 
117 B Lucas Branteström Rasbo MK B-förare 2wd B2 Opel
Viktor Strand Rasbo MK Astra Retired
 
211 B Petter Palmqvist SMK Gävle B-förare 2wd B2 Peugeot
Tobias Sandmark Sandvikens MK 208 Retired
 
154 C Louise Löfgren Gotlands MF BK C - Grupp E CE VW
Madeleine Karlsson Strängnäs AMS Golf 2 Retired
 
162 C Emil Sonesson Bengtsfors MC C - 2 wd C2 SEAT
Christer Sonesson Bengtsfors MC Ibiza Retired
 
21 A Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd A4 Mitsubishi 9:00,0 2:32,6 5:11,3
Kjell Andersson Huddinge MK Lancer 5:27,2 Exluded
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
()= not reached end yet