2020-09-20
Mjölkpallen-Pokalen
Official final
Results
Total list
58 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 55 A Mikael Holmgren Gnesta MK 4 wd 4 Mitsubishi 2:08,8 7:22,0
1 Mikael Rosvall Gnesta MK Evo 7 2:06,3 7:20,0 18:57,1
 
2 42 A Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd A2 Volvo 2:13,7 7:33,1
1 Emil Devell SMK Nyköping 740 2:08,2 7:31,6 19:26,6 29,5
 
3 16 A Anders Nilsson SMK Arboga Appk 2wd A,B,C AppK2wd Opel 2:15,1 7:41,2
1 Per Schlegel SMK Arboga Kadett GSI 2:12,0 7:32,0 19:40,3 43,2
 
4 57 B Mats Attlebrant Gnesta MK 4 wd 4 Mitsubishi 2:13,2 7:22,0 48,9
2 Jonas Sundqvist Gnesta MK Evo 9 2:12,7 7:58,1 19:46,0 48,9
 
5 56 A Örjan Vahlund Sigtuna RC 4 wd 4 Subaru 2:21,8 7:22,0 51,2
3 Mats Lundström Sigtuna RC Impreza 2:10,8 7:53,7 19:48,3 51,2
Entrant: Björkmans Rally
 
6 46 B Andreas Sandin Flens MS B - 2 wd B2 VW 2:16,5 7:46,6
1 Henrik Pedersen Katrineholm MK Golf 2:15,2 7:45,9 20:04,2 1:07,1
 
7 36 A Håkan Långkvist Fagersta MK A - 2 wd A2 Volvo 2:16,5 7:56,6 38,9
2 Lars Jansson Fagersta MK 240 2:12,9 7:39,5 20:05,5 1:08,4
 
8 18 A Anders Söderberg Botkyrka MK Appk 2wd A,B,C AppK2wd Opel 2:14,0 7:51,5 27,3
2 Ari Jussila Norrköpings MK Kadett GSI 2:12,5 7:49,6 20:07,6 1:10,5
 
9 40 A Tobias Pettersson Gränna MK A - 2 wd A2 Ford 2:15,8 7:59,2 43,4
3 Åke Kjellgren Gränna MK Fiesta 2:10,1 7:44,9 20:10,0 1:12,9
 
10 51 C Rickard Frisk SMK Sala C - 2 wd C2 Volvo 2:22,6 7:53,7
1 Sannah Halvarsson SMK Sala 940 2:12,1 7:41,6 20:10,0 1:12,9
 
11 44 A Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd A2 Opel 2:16,1 7:56,2 44,8
4 Björn Svensson Östgöta BF Ascona B 2:13,4 7:45,7 20:11,4 1:14,3
 
12 58 B Johan Åkeson Gnesta MK 4 wd 4 Audi 2:24,5 7:22,0 1:17,6
4 Christoffer Norén Gnesta MK S2 Quattro 2:19,1 8:09,1 20:14,7 1:17,6
 
13 17 A Arne Bäckström Haninge MK Appk 2wd A,B,C AppK2wd Opel 2:16,3 8:00,5 39,4
3 Björn Wessel Carlstad RC Kadett GSI 2:13,9 7:49,0 20:19,7 1:22,6
 
14 11 C Daniel Suvala SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc CVF Volvo 2:21,1 8:07,2
1 Calle Carlberg Nässjö MK 240 2:16,8 7:50,8 20:35,9 1:38,8
 
15 43 A Björn Oskarsson Huddinge MK A - 2 wd A2 Volvo 2:23,8 8:00,5 1:09,3
5 Reijo Suvala SMK Nyköping 242 2:18,8 7:52,8 20:35,9 1:38,8
 
16 59 J Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally J Opel 2:21,4 8:06,5
1 Robin Norling SMK Nyköping Astra 2:19,6 7:57,9 20:45,4 1:48,3
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
17 10 C Sebastian Karlsson Eskilstuna MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc CVF Suzuki 2:22,4 8:20,8 20,7
2 Kim Lindedahl MSK Hammaren Swift Mk1 2:16,6 7:56,8 20:56,6 1:59,5
 
18 26 A Göran Westerman Rasbo MK Appk 2wd A,B,C AppK2wd Ford 2:24,1 8:10,5 1:17,9
4 Christoffer Stenberg Rasbo MK Escort 2:18,6 8:05,0 20:58,2 2:01,1
Entrant: BEVELKO HISTORIC RALLYTEAM SWEDEN
 
19 52 C Ulf Wauge SMK Arboga C - 2 wd C2 Opel 2:34,5 8:11,6 56,9
2 Stefan Rylèn Kolsva MS Ascona B 2:19,9 8:00,9 21:06,9 2:09,8
 
20 8 B Thomas Ingberg Gnesta MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc ABVF Volvo 2:20,4 8:22,1
1 Lucas Karlsson Gnesta MK 242 2:19,0 8:16,9 21:18,4 2:21,3
 
21 21 A Peter Råden Taxinge MK Appk 2wd A,B,C AppK2wd Opel 2:23,9 8:20,1 1:39,5
5 Eva Patricia Patrick Ascona 2:22,2 8:13,6 21:19,8 2:22,7
 
22 53 A Gunder Pettersson Mälaröarnas MK 4 wd 4 Subaru 2:35,4 7:22,0 2:25,3
5 Ingrid Heghammar Waxholms MK Inpreza 555 2:34,9 8:50,1 21:22,4 2:25,3
Entrant: Björkmans rallye team
 
23 27 A Ingemar Bodin Hamre MK Appk 2wd A,B,C AppK2wd Opel 2:22,4 8:20,6 1:43,4
6 Jan-Olof Hedström Hamre MK Kadett GTE 2:25,8 8:14,9 21:23,7 2:26,6
Entrant: Bevelko historic rallyteam
 
24 34 C Stefan Bernhardson Taxinge MK Appk 2wd A,B,C AppK2wd Ford 2:30,3 8:29,1 1:57,3
7 Tony Karlsson Flens MS Mustang 2:25,5 8:12,7 21:37,6 2:40,5
 
25 6 B Tommy Ohlsson SMK Märsta A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc ABVF Volvo 2:25,9 8:36,3 33,5
2 Crister Carlström SMK Märsta 940 2:23,5 8:26,2 21:51,9 2:54,8
 
26 13 C Jimmy Lindqvist SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc CVF Volvo 2:28,6 8:32,5 1:16,3
3 Caroline Lindqvist SMK Nyköping 940 2:25,8 8:25,3 21:52,2 2:55,1
 
27 24 A Karl-Bertil Ling Kolsva MS Appk 2wd A,B,C AppK2wd Ford 2:30,6 8:38,2 2:19,8
8 Jan Nilsson Kolsva MS Falcon Sprint 2:28,5 8:22,8 22:00,1 3:03,0
 
28 48 B Stefan Andersson Västerås MS B - 2 wd B2 Opel 2:38,8 8:45,4 1:58,9
2 Andreas Zetterlund Västerås MS Ascona B 2:25,5 8:13,4 22:03,1 3:06,0
 
29 4 C Jonas Eriksson SMK Sala C - Grupp E CE VW 2:29,9 8:38,7
1 Andreas Lindblom SMK Sala Golf 1 2:25,9 8:30,6 22:05,1 3:08,0
 
30 3 C Robert Nyberg Films MK C - Grupp E CE Citroen 2:27,8 8:52,7 9,4
2 Fredrik Kindberg Films MK BX 2:26,7 8:27,3 22:14,5 3:17,4
 
31 12 C Tommy Carlsson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc CVF Volvo 2:34,4 8:36,2 1:41,2
4 Patrik Herou Sandvikens MK 242 2:30,3 8:36,2 22:17,1 3:20,0
 
32 15 C Lasse Gustavsson SSK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc CVF Volvo 2:31,6 8:40,0 1:43,1
5 Anders Svensson SSK 940 2:31,1 8:36,3 22:19,0 3:21,9
 
33 29 A Göte Nygren MK Kopparberg Appk 2wd A,B,C AppK2wd Saab 2:32,0 8:50,3 2:53,4
9 Mikael Yliluoma Hällefors MK Monte Carlo 2:29,5 8:41,9 22:33,7 3:36,6
 
34 28 A Göran Åkerlund Katrineholms MK Appk 2wd A,B,C AppK2wd Opel 2:36,4 8:53,3 2:56,0
10 Göran Svarén Katrineholms MK Ascona A 2:31,9 8:34,7 22:36,3 3:39,2
 
35 60 J Sebastian Jahnson Gnesta MK Ungdomsrally J VW 2:35,9 8:55,6 2:01,9
2 Åke Jahnson Gnesta MK Golf Mk2 2:31,7 8:44,1 22:47,3 3:50,2
 
36 30 B Cay Fredriksson Sigtuna RC Appk 2wd A,B,C AppK2wd Saab 2:33,7 8:55,0 3:08,0
11 Staffan Lindberg Sigtuna RC 96 2:30,9 8:48,7 22:48,3 3:51,2
Entrant: Team Pitan
 
37 45 B Jimmy Eriksson Rasbo MK B - 2 wd B2 Opel 2:31,0 9:04,6 3:00,5
3 Kristofer Sveijer Rasbo MK Corsa D 2:31,5 8:57,6 23:04,7 4:07,6
 
38 2 B Pär Henrik Andersson Eskilstuna MK A/B - Grupp E AE VW 2:36,4 9:04,1
1 Susanne Carlsson Eskilstuna MK Golf 2:31,6 8:58,0 23:10,1 4:13,0
 
39 25 A Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Appk 2wd A,B,C AppK2wd Austin 2:38,2 9:20,2 4:09,2
12 Torbjörn Jernberg Vaxholms MC Cooper S 2:35,2 9:15,9 23:49,5 4:52,4
 
40 35 C Ulf Karlsson Vaxholms MK Appk 2wd A,B,C AppK2wd Saab 2:44,9 9:31,1 4:40,1
13 Patrik Karlsson Vaxholms MK V4 2:42,9 9:21,5 24:20,4 5:23,3
 
41 9 A Olof Lindelöf Västerås MS A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc ABVF Volvo 2:47,2 9:19,8 3:03,2
3 Linnea Lindelöf Västerås MS 944 2:43,4 9:31,2 24:21,6 5:24,5
 
42 5 C Amanda Widerström MSK Hammaren C - Grupp E CE VW 3:13,1 11:22,2 7:08,1
3 Carina Widerström MSK Hammaren Golf 3:19,2 11:18,7 29:13,2 10:16,1
 
33 C Staffan Anderson Finspångs MS Appk 2wd A,B,C AppK2wd Ford Escort 2:35,9 8:59,5
Madeleine Karlsson Strängnäs A M S RS 1600 Mk 1 2:35,9 Retired
 
22 A Tomas Ebegård KAK Appk 2wd A,B,C AppK2wd Porsche 2:32,1 8:51,7
Ricardo Hillesjö Haninge MK 911 RS Retired
 
32 B Robert Ceder Grödinge MK Appk 2wd A,B,C AppK2wd Opel 2:26,0 9:02,8
Jonas Eriksson SMK Nyköping Ascona A Retired
 
31 B Stefan Pettersson Rasbo MK Appk 2wd A,B,C AppK2wd Ford 2:23,7 9:38,4
Janne Holmberg Östhammar MK Escort RS 2000 Retired
 
41 A Lars-Erik Andersson Haninge MK A - 2 wd A2 Opel 2:18,4 35:21,0
Kjell-Åke Andersson Haninge MK Corsa Retired
 
14 C Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc CVF Volvo 2:24,3 1:12:51,4
Andreas Skatteboe Kungliga Automobil Klubben 940 Retired
 
49 B Krister Hedman SMK Nyköping B - 2 wd B2 Opel 2:18,8
Tomas Ryrvall SMK Nyköping Ascona B Retired
 
19 A Janne Westlund MK Kopparberg Appk 2wd A,B,C AppK2wd Opel 2:21,9
Johannes Jansson MK Kopparberg Ascona A Retired
 
54 A Joakim Süld Östhammars MK 4 wd 4 Mitsubishi 2:23,2
Magnus Hermansson Hällefors MK Evolution IX Retired
 
1 A Hans Jonsson Eskilstuna MK A/B - Grupp E AE VW 2:31,1
Per Carlsson Ludvika MS Golf 4 Retired
 
7 B Lucas Widnemark SMK Sala A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc ABVF Volvo 2:32,1
Fabian Lindelöf SMK Sala 944 Retired
 
47 B Daniel Frisk SMK Sala B - 2 wd B2 Volvo 3:47,2
Björn Andersson SMK Sala 744 Retired
 
39 A Johan Lund Gnesta MK A - 2 wd A2 Opel 16:23,7
Hampus Lund Gnesta MK Kadett GSI 16v Retired
 
20 A Roger Clefberg Västerås MS Appk 2wd A,B,C AppK2wd Ford 44:22,3
Wilma Andersson SMK Sala Escort Mk 1 Retired
 
37 A Markus Theorin Skillingaryds MK A - 2 wd A2 Opel
Lotta Strand SMK Valdemarsvik Kadett Retired
 
50 B Andreas Jonsson SMK Nyköping B - 2 wd B2 Volvo
Magnus Jonsson SMK Nyköping 242 Retired
 
()= not reached end yet