2013-06-08
Bresonstrofén
Official final
Results
Total list
137 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 13 A Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 WD A4 Toyota 4:36,5 6:08,3
1 Peter Johansson Uppsala MK Corolla WRC 3:45,9 6:12,2 20:42,9
 
2 14 A Björn Adolfsson KAK A-förare 4 WD A4 Skoda 4:39,8 6:20,7 18,4
2 Cay Nyberg Huddinge MK Octavia 3:46,2 6:14,6 21:01,3 18,4
 
3 12 A Anders Lundin MK Rimo A-förare 4 WD A4 Subaru 4:42,9 6:27,5 37,4
3 Göran Schönqvist MK Rimo Impreza STi 3:51,7 6:18,2 21:20,3 37,4
 
4 9 A Jacob Jansson MK Kopparberg A-förare 4 WD A4 Subaru 4:46,0 6:29,5 46,3
4 Göran Bergsten Forshaga MC Impreza 3:50,6 6:23,1 21:29,2 46,3
Entrant: Ingemars Garage AB
 
5 6 A Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD A4 Lancia 4:45,5 6:32,4 54,1
5 Micael Eriksson Vännäs MK Delta HF Integrale 16v 3:53,9 6:25,2 21:37,0 54,1
 
6 44 A Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 WD A2 Nissan 4:55,9 6:27,1
1 Andreas Olsson Rasbo MK Sunny 3:55,8 6:28,1 21:46,9 1:04,0
 
7 41 A Jens Branteström Rasbo MK A-förare 2 WD A2 Opel 4:57,7 6:28,5 5,3
2 Per Christensen Rasbo MK Corsa B 3:59,4 6:26,6 21:52,2 1:09,3
Entrant: Bärgning o transport i Uppsala ab
 
8 10 A Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 4:51,0 6:31,4 1:09,7
6 Kjell Andersson Huddinge Lancer Evo VII 3:54,2 6:36,0 21:52,6 1:09,7
Entrant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB
 
9 37 A Martin Jansson Rasbo MK A-förare 2 WD A2 Skoda 4:56,8 6:31,6 8,5
3 Lars Blondell Mantorps MK Fabia R2 3:54,9 6:32,1 21:55,4 1:12,5
 
10 2 A Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 4:54,9 6:42,7 1:25,9
7 Marie Abrahamsson SMK Dala Lancer Evo VI 3:59,3 6:31,9 22:08,8 1:25,9
 
11 28 A Torbjörn Jansson Almunge MK A-förare 2 WD A2 VW 5:02,8 6:40,0 24,6
4 Marcus Stafberg Almunge MK Golf III Kit Car 3:56,1 6:32,6 22:11,5 1:28,6
 
12 3 A Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 4:53,4 6:47,0 1:29,3
8 Olle Björk Borlänge MK Lancer Evo VII 3:58,4 6:33,4 22:12,2 1:29,3
 
13 40 A Patrik Åhman Almunge MK A-förare 2 WD A2 Opel 5:06,1 6:35,5 26,0
5 Christoffer Bäck SMK Hedemora Corsa 1600 3:58,3 6:33,0 22:12,9 1:30,0
 
14 33 A Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD A2 Toyota 4:56,0 6:38,3 26,2
6 Tomas Åhman SMK Uppsala Corolla 4:03,3 6:35,5 22:13,1 1:30,2
 
15 5 A Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 WD A4 Subaru 4:57,4 6:45,1 1:32,4
9 Tomas Koepke Värmdö MK Impreza STi 555 4:02,9 6:29,9 22:15,3 1:32,4
 
16 39 A Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD A2 Volvo 4:58,2 6:37,2 32,2
7 Torsten Oläsligt SMK Hälsinge 240 4:01,2 6:42,5 22:19,1 1:36,2
 
17 38 A Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2 WD A2 Volvo 4:54,6 6:40,0 32,3
8 Mikael Pettersson Järbo MK 240 4:00,7 6:43,9 22:19,2 1:36,3
Entrant: järbo alltech
 
18 62 B Tomas Åkerlund MK Rimo B-förare 4 WD B4 Nissan 5:07,5 6:38,5
1 Joakim Johansson MK Orion Sunny GTI-R 4:02,3 6:49,1 22:37,4 1:54,5
 
19 36 A Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2 WD A2 Toyota 5:03,0 6:54,9 57,0
9 Mats Frycklund Härnösands MK Corolla 4:06,0 6:40,0 22:43,9 2:01,0
 
20 21 A Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A-förare 2 WD A2 Opel 5:09,6 6:48,5 1:00,1
10 Björn Wulf Vallentuna MK Corsa B 4:03,8 6:45,1 22:47,0 2:04,1
 
21 66 B Gabriel Savela Stockholms BK B-förare 4 WD B4 Mitsubishi 4:57,6 6:56,7 10,2
2 Mikael Savela Stockholms BK Lancer Evo IV 4:01,4 6:51,9 22:47,6 2:04,7
 
22 31 A Björn Blackne BSK Motor A-förare 2 WD A2 VW 5:02,8 6:53,0 1:04,2
11 Cristian Lindberg Rasbo MK Golf 4:06,7 6:48,6 22:51,1 2:08,2
 
23 29 A Daniel Johansson Nollåtta MK A-förare 2 WD A2 Suzuki 5:13,0 6:53,6 1:06,5
12 Christer Carlsson Katrineholms MK Ignis S1600 4:05,7 6:41,1 22:53,4 2:10,5
Entrant: JRM Racing AB
 
24 61 B Christopher Tottie Mälaröarnas MK B-förare 4 WD B4 Mitsubishi 5:07,7 6:54,2 25,9
3 Peter Henell Malaröarnas MK Lancer Evo IV 4:08,5 6:52,9 23:03,3 2:20,4
 
25 32 A Roine Larsson Waxholms MK A-förare 2 WD A2 Volvo 5:08,9 6:56,5 1:19,6
13 Carolin Larsson Waxholms MK 240 4:08,9 6:52,2 23:06,5 2:23,6
 
26 68 B Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD B2 Volvo 5:01,2 7:11,7
1 Viktor Larsson Laxå MK 240 4:04,4 6:59,3 23:16,6 2:33,7
 
27 63 B Fredrik Åhs Västerås MS B-förare 4 WD B4 Mitsubishi 5:17,5 6:50,1 40,2
4 Henrik Oscarson Västerås MS Lancer Evo VIII 4:35,6 6:34,4 23:17,6 2:34,7
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
28 19 A Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD A2 VW 5:09,5 7:04,2 1:31,6
14 Tommy Wallin Eskilstuna MK Golf Mk2 4:07,8 6:57,0 23:18,5 2:35,6
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
29 53 A Thord Östlund Hedesunda MK A-förare Appendix K AK Volvo 5:23,0 6:52,4
1 Peter Holmgren Hedesunda MK 242 4:09,0 6:58,9 23:23,3 2:40,4
 
30 52 A Mikael Åhman Almunge MK A-förare Appendix K AK VW 5:26,3 6:54,4 3,4
2 Pontus Åhman Almunge MK Golf 4:09,8 6:56,2 23:26,7 2:43,8
 
31 206 A Peter Lindblad Sigtuna RC A-förare Appendix K AK Opel 5:23,8 7:01,1 6,0
3 Thomas Carlsson SMK Märsta Ascona B 4:13,4 6:51,0 23:29,3 2:46,4
 
32 64 B Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4 WD B4 Mitsubishi 5:02,6 6:56,6 52,6
5 Thomas Lindvall Nollåtta MK Lancer Evo VI 4:17,4 7:13,4 23:30,0 2:47,1
 
33 26 A Stefan Ingvarsson Östhammars MK A-förare 2 WD A2 Opel 5:18,5 7:04,7 1:49,3
15 Jörgen Åstrand Ömk Ascona B 4:13,6 6:59,4 23:36,2 2:53,3
 
34 23 A Krister Zotterman Almunge MK A-förare 2 WD A2 Opel 5:18,5 7:06,2 10 1:51,5
16 Håkan Örtby Almunge MK Kadett 4:14,4 6:49,3 23:38,4 2:55,5
 
35 47 A Magnus Olsson Järbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 VOAN2 Volvo 5:17,6 7:04,7
1 Robin Jonsson Järbo MK 240 4:13,9 7:03,6 23:39,8 2:56,9
Entrant: JÄRBO ALLTECH
 
36 27 A Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD A2 Volvo 5:14,3 7:03,0 1:56,0
17 Hans Ädel Hedesunda MK 940 4:30,0 6:55,6 23:42,9 3:00,0
 
37 70 B Erik Gelotte Rasbo MK B-förare 2 WD B2 VW 5:23,7 6:57,2 26,6
2 Bengt Gelotte Golf II 4:10,2 7:12,1 23:43,2 3:00,3
 
38 25 A Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD A2 Renault 5:20,9 7:24,3 1:57,1
18 Henrik Hedlund Huddinge MK R19 4:07,0 6:51,8 23:44,0 3:01,1
 
39 56 A Bo Warmenius Taxinge MK A-förare Appendix K AK Ford 5:24,2 7:00,9 21,0
4 Nicklas Edvardsson Taxinge MK Escort RS 1600 4:18,4 7:00,8 23:44,3 3:01,4
 
40 45 A Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit A / Grupp N -1600 VOAN2 Volvo 5:28,4 7:01,3 4,7
2 Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240 4:19,2 6:55,6 23:44,5 3:01,6
Entrant: Åhls bildelar AB
 
41 205 A Erik Wallin Almunge MK A-förare 2 WD A2 Volvo 5:17,7 6:58,2 2:01,5
19 Jan Ramsell Skepptuna MK 242 4:40,4 6:52,1 23:48,4 3:05,5
 
42 114 C Tomas Ekberg Haninge MK C-förare 2 WD C2 Volvo 5:27,0 7:01,6
1 Mattias Hallberg Haninge MK 940 4:23,9 6:56,7 23:49,2 3:06,3
 
43 24 A Conny Sjöström MK Orion A-förare 2 WD A2 Peugeot 5:20,8 7:00,6 10 2:08,4
20 Mikael Jonsson SMK Gävle 306 GTI 4:18,9 7:05,0 23:55,3 3:12,4
 
44 46 A Dick Larsson Rasbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 VOAN2 Volvo 5:25,2 7:12,6 18,2
3 Jessica Larsson Rasbo MK 244 4:19,9 7:00,3 23:58,0 3:15,1
Entrant: Peter Jansson Åkeri ab
 
45 69 B Evelina Olofsson Hofors MS B-förare 2 WD B2 Opel 5:21,8 7:07,4 42,2
3 Lars Gustafsson Hofors MS Corsa A GSI 4:14,4 7:15,2 23:58,8 3:15,9
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
46 72 B Leo Betcke Sigtuna RC B-förare 2 WD B2 VW 5:27,3 7:02,3 46,9
4 Johan Klaar Sigtuna RC Golf III 4:12,0 7:21,9 24:03,5 3:20,6
 
47 54 A Krister Wennman Rasbo MK A-förare Appendix K AK VW 5:34,5 7:07,5 41,6
5 Patric Söderlund Rasbo MK Golf GTI 4:14,3 7:08,6 24:04,9 3:22,0
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
48 74 B Ove Eklund Films MK B-förare 2 WD B2 VW 5:16,9 6:50,4 48,9
5 Lars-Åke Karlsson Rasbo MK Golf 4:07,9 7:50,3 24:05,5 3:22,6
 
49 50 A Göran Westerman Rasbo MK A-förare Appendix K AK Opel 5:42,8 7:09,9 44,7
6 Urban Jansson Rasbo MK Ascona 4:19,1 6:56,2 24:08,0 3:25,1
 
50 120 C Andreas Broberg Värmdö MK VOC / Grupp N -1600 VOCN2 Volvo 5:30,9 7:00,6
1 Emil Eklund Gestrike RT 940 4:25,0 7:11,7 24:08,2 3:25,3
 
51 17 A Leif Westman Almunge MK A-förare 2 WD A2 Ford 5:34,3 7:12,1 2:23,0
21 Matz Eriksson Films MK Fiesta 4:17,8 7:05,7 24:09,9 3:27,0
 
52 55 A Tomas Thorszelius Rasbo MK A-förare Appendix K AK Volvo 5:24,2 7:07,0 10 48,2
7 Åke Nilsson Rasbo MK 240 4:19,7 7:10,6 24:11,5 3:28,6
 
53 122 C Eddie Lundqvist Sandvikens MK VOC / Grupp N -1600 VOCN2 Volvo 5:35,5 7:07,9 10,2
2 Hans-Olov Andersson Sandvikens MK 940 4:27,6 7:07,4 24:18,4 3:35,5
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
54 112 C Mikael Gjertz Rasbo MK C-förare 2 WD C2 Ford 5:46,6 6:55,9 31,2
2 Malin Ågren Rasbo MK Escort 4:20,4 7:17,5 24:20,4 3:37,5
 
55 102 C Magnus Söderström Ålands Motorklubb C-förare 2 WD C2 Opel 5:43,6 7:09,6 37,0
3 Marcus Engberg MK Rimo Ascona B 4:20,1 7:12,9 24:26,2 3:43,3
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB
 
56 84 B Tommy Ohlsson Sigtuna RC VOC Elit B / Grp. N -1600 VOBN2 Volvo 5:26,8 7:12,8
1 Erik Lindqvist Mälaröarnas MK 940 4:24,8 7:27,8 24:32,2 3:49,3
 
57 127 C Johnny Thyr Films MK VOC / Grupp N -1600 VOCN2 Volvo 5:45,3 7:10,7 29,6
3 Martin Holmgren Rasbo MK 244 4:29,2 7:12,6 24:37,8 3:54,9
 
58 91 B Christoffer Söderberg Rasbo MK B-förare Appendix K BK Opel 5:32,2 7:09,5
1 Kjell Renstål Rasbo MK Ascona A 4:25,0 7:37,0 24:43,7 4:00,8
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
59 83 B Fredrik Jansson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 VOBN2 Volvo 5:58,2 7:01,2 14,8
2 Daniel Andersson Almunge MK 940 4:18,8 7:28,8 24:47,0 4:04,1
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
60 85 B Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 VOBN2 Volvo 5:33,6 7:13,1 20,8
3 Olle Larsson Rasbo MK 940 4:26,2 7:40,1 24:53,0 4:10,1
 
61 109 C Tim Zettergren Waxholms MK C-förare 2 WD C2 Volvo 5:58,0 7:10,2 1:05,7
4 Göran Nilson Waxholms MK 240 4:26,4 7:20,3 24:54,9 4:12,0
 
62 87 B Robin Nyberg Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 VOBN2 Volvo 5:41,5 7:19,4 23,7
4 Valkyria Edlund Mälaröarnas MK 940 4:30,8 7:24,2 24:55,9 4:13,0
Entrant: Ekerö Bilteknik AB
 
63 88 B Christian Åhr Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 VOBN2 Volvo 5:43,7 7:17,2 23,9
5 Jocke Arvidsson BSK Motor 940 4:23,8 7:31,4 24:56,1 4:13,2
 
64 82 B Bengt Mattsson Almunge MK B-förare 2 WD B2 Volvo 5:33,9 7:11,7 1:41,3
6 Mike Westerman Almunge MK 242 4:24,5 7:47,8 24:57,9 4:15,0
 
65 59 A Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare Grupp E AE Volvo 6:06,8 7:16,6
1 Joakim Renberg Skutskärs MS 940 4:21,5 7:15,2 25:00,1 4:17,2
 
66 111 C Lars Lindqvist Almunge MK C-förare 2 WD C2 VW 5:47,2 7:16,7 1:19,9
5 Calle Askemar Järfälla MK Golf1 4:32,4 7:32,8 25:09,1 4:26,2
 
67 132 C Lars Hedström Almunge MK C-förare Grupp E CE VW 5:54,4 7:19,7
1 Pär Hedström Almunge MK Golf 4:37,2 7:19,7 25:11,0 4:28,1
 
68 101 C Andreas Larsson Ludvika MS C-förare 2 WD C2 Opel 6:12,9 7:23,6 1:32,4
6 Mattias Bodare Grangärde RRC Corsa 4:30,6 7:14,5 25:21,6 4:38,7
 
69 104 C Kaj Larsen SMK Märsta C-förare 2 WD C2 Toyota 6:01,3 7:21,8 1:35,1
7 Lars Hallquist SMK Märsta Starlet 4:35,7 7:25,5 25:24,3 4:41,4
Entrant: Lejtorp Racing
 
70 139 C Henrik Zotterman Almunge MK C-förare Grupp E CE Opel 5:52,1 7:32,7 20,6
2 Martin Linder Almunge MK Kadett 4:39,7 7:27,1 25:31,6 4:48,7
 
71 121 C Patrik Johansson Rasbo MK VOC / Grupp N -1600 VOCN2 Volvo 6:01,0 7:22,7 1:23,4
4 Jimmy Berlin Rasbo MK 240 4:40,3 7:27,6 25:31,6 4:48,7
 
72 135 C Andreas Bohlin Sandvikens MK C-förare Grupp E CE VW 6:02,9 7:32,2 25,7
3 Staffan Andersson Sandvikens MK Golf Mk2 4:43,5 7:18,1 25:36,7 4:53,8
 
73 77 B Kjell Mattsson Östhammars MK B-förare 2 WD B2 Peugeot 5:37,0 7:23,5 2:22,4
7 Gunnar Holstein MK Rimo 206 RC 4:27,8 8:10,7 25:39,0 4:56,1
 
74 140 C Robert Eriksson Stockholms BK C-förare Grupp E CE Volvo 6:03,0 7:26,4 29,8
4 John Styrman Stockholms BK 242 4:39,0 7:32,4 25:40,8 4:57,9
 
75 131 C Stefan Blomqvist Almunge MK C-förare Appendix K CK Ford 6:12,8 7:26,0
1 Mikael Blomkvist Rasbo MK Escort RS 2000 4:42,5 7:24,1 25:45,4 5:02,5
 
76 100 C Stefan Andersson Vallentuna MK C-förare 2 WD C2 Nissan 6:43,6 7:22,9 1:56,6
8 Robert Andersson Vallentuna MK Sunny 4:20,9 7:18,4 25:45,8 5:02,9
 
77 94 B Lennart Stocker Värmdö MK B-förare Appendix K BK Opel 5:50,1 7:28,5 10 1:06,2
2 Lars Fyrby MK Rimo Ascona B 4:29,9 7:51,4 25:49,9 5:07,0
 
78 136 C Johannes Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E CE VW 6:11,1 7:30,6 51,4
5 Mattias Engvall Skutskärs MS Golf Mk 3 4:46,5 7:34,2 26:02,4 5:19,5
 
79 133 C Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E CE VW 6:01,6 7:48,1 57,6
6 Elin Trana Skutskärs MS Golf GT 4:48,7 7:30,2 26:08,6 5:25,7
 
80 129 C Kurt Trohlin Films MK C-förare Appendix K CK Saab 5:51,1 7:23,5 26,2
2 Erik Trohlin Films MK 96 4:38,0 8:19,0 26:11,6 5:28,7
 
81 116 C Henrik Nilsson Skepptuna MK C-förare 2 WD C2 VW 6:03,0 7:30,5 40 2:26,1
9 Joakim Jansson Skepptuna MK Golf Mk1 4:38,1 7:23,7 26:15,3 5:32,4
Entrant: TEAM KBRACING
 
82 108 C Calle Fincken Värmdö MK C-förare 2 WD C2 Skoda 6:02,6 7:41,8 2:28,3
10 Mario Fincken Värmdö MK Favorit 4:51,4 7:41,7 26:17,5 5:34,6
 
83 141 C Robin Wallberg Skutskärs MS C-förare Grupp E CE VW 6:14,2 7:36,4 1:10,4
7 Robin Malmesjö Skutskärs MS Golf Mk II 4:47,7 7:43,1 26:21,4 5:38,5
 
84 123 C Leif Nilsson Mälaröarnas MK VOC / Grupp N -1600 VOCN2 Volvo 6:42,5 7:31,8 2:14,3
5 Max Nensén Gnesta MK 244 4:42,3 7:25,9 26:22,5 5:39,6
 
85 125 C Johan Wikström Skutskärs MS VOC / Grupp N -1600 VOCN2 Volvo 6:15,8 7:40,7 2:16,0
6 Julia Wikström Skutskärs MS 244 4:43,6 7:44,1 26:24,2 5:41,3
 
86 106 C Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK C-förare 2 WD C2 Peugeot 6:21,0 7:26,5 2:42,0
11 Mikael Pettersson Järbo MK 309 4:51,8 7:51,9 26:31,2 5:48,3
 
87 95 B Stefan Edlund Mälaröarnas MK B-förare Grupp E BE VW 6:03,9 7:39,1
1 Mikael Friberg Mälaröarnas MK Golf 4:41,3 8:57,2 27:21,5 6:38,6
 
88 105 C Pär Lodén Vallentuna MK C-förare 2 WD C2 Volvo 6:52,2 8:02,9 4:07,2
12 Jessica Lundahl MK Rimo 142 4:50,3 8:11,0 27:56,4 7:13,5
 
89 134 C Henrik Andersson Almunge MK C-förare Grupp E CE VW 6:40,1 8:28,6 3:23,6
8 Fredrik Lindh Rasbo MK Golf Mk2 5:16,8 8:09,1 28:34,6 7:51,7
 
90 138 C Erik Rogersson Rasbo MK C-förare Grupp E CE VW 5:56,5 7:33,0 4:59,6
9 Filip Rosendahl Rasbo MK Golf GT 4:41,8 11:59,3 30:10,6 9:27,7
 
91 89 B Tom Hansson Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 VOBN2 Volvo 5:41,4 7:15,8 7:34,5
6 Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK 240 11:23,3 7:46,2 32:06,7 11:23,8
 
92 86 B Leif Söderlund MK Rimo VOC Elit B / Grp. N -1600 VOBN2 Volvo 5:38,7 7:16,9 7:52,2
7 Bengt Malmberg Skepptuna MK 940 4:25,8 15:03,0 32:24,4 11:41,5
 
93 97 C Kim Koivio Stockholms BK C-förare 4 WD C4 Mitsubishi 15:03,8 6:36,6
1 Petri Savela Tua Lancer Evo IX 3:53,7 6:56,8 32:30,9 11:48,0
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
94 51 A Per Göransson Almunge MK A-förare Appendix K AK Ford 5:44,6 7:34,9 12:31,4
8 Jan Nilsson Kolsva MS Falcon 4:28,2 18:07,0 35:54,7 15:11,8
 
95 75 B Rickard Ekblom Värmdö MK B-förare 2 WD B2 Volvo 5:20,0 6:53,7 1:00 23:25,5
8 Håkan Ehrsson Värmdö MK 240 4:10,3 29:18,1 46:42,1 25:59,2
Entrant: Lejtorp Racing
 
16 A Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 WD A4 Toyota 4:37,4 6:45,0
Markku Kangas Sandvikens MK Celica GT4 3:52,0 Retired
Entrant: L.Häggsbildemontering AB
 
42 A Roine Björk Rasbo MK A-förare 2 WD A2 Opel 4:54,6 6:33,3
Johnny Björk Rasbo MK Corsa 3:55,4 Retired
 
34 A Robin Brandel Rasbo MK A-förare 2 WD A2 BMW 4:55,9 6:28,8
Niklas Carlson Katrineholms MK 325 4:05,2 Retired
Entrant: PP Slakt AB
 
48 A Emil Bergkvist Hofors MS VOC Elit A / Grupp N -1600 VOAN2 Volvo 5:08,4 6:42,0
Sofie Lundmark Piteå MS 940 4:04,4 Retired
Entrant: LEJTORP RACING
 
124 C Robin Hellström Järbo MK VOC / Grupp N -1600 VOCN2 Volvo 5:50,2 7:01,5
Emma Hellström Järbo MK 940 4:26,5 Retired
 
58 A Mats Bromark Films MK A-förare Grupp E AE VW 6:02,8 7:21,6
Martin Bromark Skutskärs MS Golf GT 4:27,8 Retired
 
20 R Wladi Rabrenovic Mälaröarnas MK A-förare 2 WD A2 Renault 5:57,8 7:41,5
Filip Rabrenovic Mälaröarnas MK Clio 4:42,7 Retired
 
80 B Kenneth Karlsson MK Rimo B-förare 2 WD B2 BMW 5:58,5 7:38,2
Carl-Gustav Andersson MK Rimo 325 5:02,1 Retired
Entrant: Nyströms Cement
 
11 A Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi 4:44,8 6:39,9
Lars-Erik Kronberg Ludvika MS Lancer Evo IX Retired
 
60 B Joakim Süld Östhammars MK B-förare 4 WD B4 Mazda 4:55,9 6:26,8 10
Jennie Süld Östhammars MK 323 Turbo 4wd Retired
 
78 B Karl Sundborger Mälaröarnas MK B-förare 2 WD B2 Volvo 5:21,7 7:43,1
Johan Thelin Mälaröarnas MK 242 Retired
 
130 C Håkan Stålberg Waxholms MK C-förare Appendix K CK Volvo 5:48,4 8:02,7
Anton Stålberg Waxholms MK 142 Retired
 
65 B Dick Larsson Nollåtta MK B-förare 4 WD B4 Mitsubishi 5:08,5 12:47,2 10
Madelene Buskas Gotlands MF BK Evo Retired
 
202 A Carina Hermansson SMK Uppsala A-förare 4 WD A4 Subaru 4:57,5 19:31,6
Mikael Nilsson Rasbo MK WRX Retired
 
137 C Håkan Bodin Örsundsbro MK C-förare Grupp E CE VW 6:01,8 20:43,7
Bobby Bodin Örsundsbro MK Golf 2 Retired
 
35 A Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A-förare 2 WD A2 VW 4:59,2
Ulf Björnvad Golf Retired
 
1 A Marcus Nilsson Vännäs MK A-förare 4 WD A4 Nissan 5:07,9
Lars Nilsson Vännäs MK Sunny GTI-R Retired
 
67 B Anton Alkberg Sandvikens MK B-förare 2 WD B2 Ford 5:02,8 10
Pontus Dahlund AMF Årsunda Fiesta ST Retired
Entrant: Järbo Alltech
 
22 A Anders Nystedt Vallentuna MK A-förare 2 WD A2 Opel 5:25,0
Jonas Wennberg Vallentuna MK Corsa B Retired
 
81 B Peter Ericsson Films MK B-förare 2 WD B2 VW 5:34,5
Thomas Sandqvist Films MK Golf Retired
 
57 A Sören Olsson Films MK A-förare Appendix K AK Volvo 5:41,4
Jörgen Sunden Films MK 242 Retired
 
126 C Fredrik Andersen Haninge MK VOC / Grupp N -1600 VOCN2 Renault 6:02,5
Michael Lindfors Haninge MK Clio Retired
 
115 C Niklas Westerman Rasbo MK C-förare 2 WD C2 Opel 6:07,2
Marcus Karlsson Rasbo MK Ascona B Retired
 
92 B Stefan Pettersson Rasbo MK B-förare Appendix K BK Ford 6:08,2
Henrik Boive Almunge MK Cortina GT Retired
Entrant: Bevelko historic rallyteam Sweden
 
93 B Ulf Wikland Örsundsbro MK B-förare Appendix K BK Volvo 6:40,3
David Wikland Örsundsbro MK Amazon 122 S Retired
 
107 C Christer Carlström Mälaröarnas MK C-förare 2 WD C2 Opel 16:41,7 50
Per-Olof Einerfeldt Oläsligt Kadett GT/E Retired
 
103 C Michael Johansson Almunge MK C-förare 2 WD C2 Volvo 52:48,6
Fredrik Gustavsson Rasbo MK 242 Retired
 
7 A Mikael Åhman Films MK A-förare 4 WD A4 Ford
Patrik Karlsson Escort Cosworth Retired
 
8 A Fredrik Dannevall Nollåtta MK A-förare 4 WD A4 Mitsubishi
Patrik Sjödahl Nollåtta MK Evo Retired
 
43 A Peo Berglund Sandvikens MK A-förare 2 WD A2 VW
Lars-Olof Persson Järbo MK Golf III Retired
Entrant: SOLKEM AB
 
71 B Danny Mattsson Rasbo MK B-förare 2 WD B2 Opel
Andreas Palm Rasbo MK Corsa B 16 V Retired
 
76 B Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2 WD B2 Opel
Patrik Helander Almunge MK Kadett Retired
 
90 B Andreas Jonsson SMK Nyköping VOC Elit B / Grp. N -1600 VOBN2 Volvo
Magnus Jonsson SMK Nyköping 244 Retired
 
96 B Anders Larsson Mälaröarnas MK B-förare Grupp E BE VW
Gustaf Mörne Mälaröarnas MK Golf Retired
 
110 C Hans Pettersen SMK Märsta C-förare 2 WD C2 Peugeot
Robert Schmidt SMK Märsta 205 GTI Retired
 
119 C Patrik Carlén SMK Märsta C-förare 2 WD C2 Opel
Fredrik Olsson SMK Märsta Ascona Retired
 
128 C Håkan Westlund Almunge MK C-förare Appendix K CK Opel
Daniel Westlund Almunge MK Ascona Retired
 
142 J Martin Grehn Rasbo MK Ungdomsrally J Volvo
Lars-Åke Allard Rasbo MK 240 Retired
 
30 A Hasse Jansson MK Rimo A-förare 2 WD A2 Volvo 5:13,7 7:02,5
Roine Andersson SMK Uppsala 944 4:18,4 Exluded
Entrant: HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
 
113 C Gunnar Olars Rasbo MK C-förare 2 WD C2 Opel 5:29,3 6:58,2
Magnus Larsson Rasbo MK Kadett GTE 4:26,5 Exluded
Entrant: A.R.C MOTORSPORT
 
99 C Stefan Eklund Mälaröarnas MK C-förare 4 WD C4 Mazda
Mattias Carlström Mälaröarnas MK 323 GTR Exluded
 
118 C Peter Reiman Rasbo MK C-förare 2 WD C2 VW
Tomas Svärd Grangärde MK Mk II Exluded
 
()= not reached end yet