Svenska English
Bergslagsrallyt Raceconsulting
2019-01-26 Mekonomen-Bergslagsrallyt Official final
Results
Total list 105 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 5 SS 2/SS 6 SS 3/SS 7 SS 4/SS 8 Pen/Total Diff C/L
1 3 FB Johan Kristoffersson MK Team Westom Trimmat 4 wd (R5) VW 8:20,4 21:33,6 6:09,4 3:02,8
1     Stig Rune Skjærmoen NMK Elverum   Polo R5 3:02,4 13:45,9 11:08,9 5:57,4 1:13:00,8
Entrant:Kristoffersson Motorsport AB
 
2 2 A Patrik Flodin Ilsbo MK Trimmat 4 wd (R5) Skoda 8:19,9 21:30,6 6:16,7 3:06,4 10,1
2     Göran Bergsten Forshaga MC   Fabia R5 3:01,8 13:48,0 11:08,6 5:58,9 1:13:10,9 10,1
Entrant:Andersérs Mek Verkstad AB
 
3 1 A Martin Berglund SMK Gävle Trimmat 4 wd (R5) Skoda 8:24,4 21:43,4 6:15,7 3:07,9 39,0
3     Joakim Gefvert Fryksdalens MK   Fabia R5 3:03,5 13:50,9 11:15,1 5:58,9 1:13:39,8 39,0
Entrant:Ramudden.se
 
4 7 FA Mattias Monelius SMK Örebro Trimmat 4 wd (R5) Skoda 8:35,4 22:04,0 6:18,9 3:18,1 3:04,0
4     Nicklas Edvardsson SMK Dala Falun   Fabia R5 3:13,2 14:32,2 11:43,3 6:19,7 1:16:04,8 3:04,0
 
5 61 A Daniel Röjsel SMK Dala Falun Trimmat 2 wd (R3) Opel 9:03,6 23:23,0 7:02,5 3:24,4
1     Mikael Johansson Ludvika MS   Corsa 3:25,7 15:43,1 12:37,4 6:32,8 1:21:12,5 8:11,7
 
6 31 FB Dennis Rådström KAK Otrimmat 2 wd (R2) Ford 9:15,8 23:48,9 6:52,2 3:32,0
1     Johan Johansson KAK   Fiesta 3:23,9 15:21,6 12:28,8 6:33,3 1:21:16,5 8:15,7
 
7 33 A Hampus Jakobsson SMK Nyköping Otrimmat 2 wd (R2) Peugeot 9:16,1 23:47,6 6:47,5 3:30,1 3,1
2     Pontus Jakobsson SMK Nyköping   208 R2 3:24,5 15:26,2 12:36,0 6:31,6 1:21:19,6 8:18,8
Entrant:Södertörnsvakuum.se
 
8 30 FA Jari Liiten Sandvikens MK Otrimmat 2 wd (R2) Peugoet 9:20,7 23:40,3 6:58,8 3:27,9 7,0
3     Mikael Kjellgren Hjo MK   208 R2 3:22,8 15:27,2 12:32,2 6:33,6 1:21:23,5 8:22,7
 
9 15 B Daniel Dahlström Säffle MC Trimmat 4 wd (R5) Mitsubishi 9:15,6 24:09,4 6:54,1 3:26,6 8:24,0
5     Jörgen Johansson MK Team Westom   R5 3:18,0 15:16,9 12:23,8 6:40,4 1:21:24,8 8:24,0
 
10 59 A Robin Sandberg Ryds MK Trimmat 2 wd (R3) Toyota 9:15,9 23:48,2 6:54,0 3:24,3 14,4
2     Mathias Bengtsson Älmhults MK   Corolla 3:24,2 15:27,2 12:32,1 6:41,0 1:21:26,9 8:26,1
Entrant:Team Nybe
 
11 32 A Eddie Lundqvist Sandvikens MK Otrimmat 2 wd (R2) Peugeot 9:19,7 23:52,2 6:54,0 3:30,6 32,7
4     Olle Erixon Katrineholms MK   208 R2 3:26,2 15:23,8 12:43,5 6:39,2 1:21:49,2 8:48,4
 
12 8 A Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Trimmat 4 wd (R5) Mitsubishi 9:24,5 24:01,1 6:57,9 3:20,9 8:57,2
6     Fredrik Hildingsson SMK Örebro   Evo R4 3:20,0 15:26,1 12:38,3 6:49,2 1:21:58,0 8:57,2
 
13 23 A Mattias Nyström Ludvika MS Trimmat 4 wd Övriga Mitsubishi 9:24,5 24:11,4 6:54,1 3:21,4
1     Mikael Schuster Hällefors MK   Evo 8 3:24,3 15:48,9 12:25,1 6:42,9 1:22:12,6 9:11,8
 
14 55 A Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2 wd (R3) Toyota 9:28,1 23:58,4 7:02,7 3:30,5 1:10,3
3     Christoffer Bäck SMK Hedemora   Corolla 3:23,5 15:34,7 12:40,2 6:44,7 1:22:22,8 9:22,0
 
15 24 A Steen Skodborg Borlänge MK Trimmat 4 wd Övriga Mitsubishi 9:33,5 24:36,3 6:58,1 3:27,6 13,8
2     Christian Lindberg Rasbo MK   Evo 7 3:21,8 15:17,1 12:29,0 6:43,0 1:22:26,4 9:25,6
 
16 14 A Charles Andersson Borlänge MK Trimmat 4 wd (R5) Skoda 9:33,4 24:08,5 6:55,4 3:26,9 9:31,6
7     Leif Wigert Björnjägarns RC   Fabia 3:35,5 15:18,3 12:59,3 6:35,1 1:22:32,4 9:31,6
 
17 62 A Niklas Hägg SMK Hälsinge Trimmat 2 wd (R3) VW 9:27,8 24:30,5 6:59,1 3:23,6 1:33,2
4     Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Golf 3:23,3 15:39,5 12:43,2 6:38,7 1:22:45,7 9:44,9
Entrant:L.Häggs Bildemontering AB
 
18 29 FB Tom Kristensson SMK Hörby Otrimmat 2 wd (R2) Opel 9:32,0 24:25,4 7:00,5 3:29,9 1:30,1
5     Henrik Appelskog Östergyllen RC   Adam R2 3:24,4 15:34,3 12:38,1 6:42,0 1:22:46,6 9:45,8
 
19 37 A Robert Andersson Eskilstuna MK Otrimmat 2 wd (R2) Peugeot 9:26,6 24:09,5 7:07,3 3:29,8 1:35,9
6     Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   208 3:26,0 15:29,4 12:57,6 6:46,2 1:22:52,4 9:51,6
 
20 56 A Emil Karlsson Hällefors MK Trimmat 2 wd (R3) Volvo 9:29,4 24:15,0 7:09,1 3:29,3 1:45,9
5     Jessica Larsson Rasbo MK   940 3:26,2 15:37,0 12:44,3 6:48,1 1:22:58,4 9:57,6
Entrant:Kjellbergs AB
 
21 57 A Simon Karlsson Gullabo RC Trimmat 2 wd (R3) Volvo 9:22,4 24:03,8 7:07,6 3:27,5 1:51,0
6     Tobias Steen Gotlands MFBK   940 3:26,9 15:40,4 12:54,6 7:00,3 1:23:03,5 10:02,7
Entrant:NS Allservice
 
22 63 A Tomas Pettersson Grangärde RRC Trimmat 2 wd (R3) Ford 9:22,7 24:21,0 7:06,0 3:33,1 2:09,7
7     Thomas Nilsson NMS Boden   Escort Mk 2 3:26,4 15:44,0 12:57,7 6:51,3 1:23:22,2 10:21,4
Entrant:Tractive AB
 
23 6 A Thomas Thunström Ludvika MS Trimmat 4 wd (R5) Citroën 8:47,8 22:39,8 6:25,1 3:14,5 10:42,6
8     Jörgen Lindahl Wäxjö MS   DS3 R5 3:13,8 16:45,5 15:08,3 7:28,6 1:23:43,4 10:42,6
 
24 72 A Stefan Alenmalm SMK Trollhättan Trimmat 2 wd (R3) Toyota 9:21,1 24:57,8 7:04,0 3:22,9 2:38,2
8     Ida Bood MK Ratten   Corolla 3:28,0 15:49,4 12:59,1 6:48,4 1:23:50,7 10:49,9
 
25 54 A Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2 wd (R3) Renault 9:20,7 23:28,4 9:57,2 3:25,0 2:39,9
9     Fredrik Livh Laxå MK   Clio R3 3:21,6 15:15,9 12:31,7 6:31,9 1:23:52,4 10:51,6
 
26 40 B Victor Hansen SMK Hörby Otrimmat 2 wd (R2) Peugeot 9:26,2 24:27,2 7:01,7 3:30,8 3:04,4
7     Victor Johansson Ryds MK   208 R2 3:27,2 16:19,5 13:16,3 6:52,0 1:24:20,9 11:20,1
 
27 79 A Nils Östgård Vännäs MK Trimmat 2 wd (R3) Citroën 9:28,1 24:54,9 7:10,1 3:36,9 30 3:50,0
10     Fredrik Andren Umeå AK   DS3 R3 3:37,2 16:05,6 12:49,9 6:49,8 1:25:02,5 12:01,7
 
28 11 A Micael Jakobsson SMK Nyköping Trimmat 4 wd (R5) Mitsubishi 9:50,6 24:31,1 7:02,4 3:38,9 12:02,4
9     Martin Axelsson VÖMK   Evo X R4 3:42,0 16:16,7 13:00,9 7:00,6 1:25:03,2 12:02,4
 
29 39 B Petter Palmqvist SMK Gävle Otrimmat 2 wd (R2) Peugeot 9:32,7 25:00,2 7:23,6 3:34,6 3:48,5
8     Miriam Walfridsson MK Ratten   208 3:32,3 16:11,5 12:57,9 6:52,2 1:25:05,0 12:04,2
 
30 65 A Mats Larsson Fagersta MK Trimmat 2 wd (R3) Toyota 9:13,8 26:14,0 6:56,2 3:27,7 4:17,7
11     Mikael Johansson Fagersta MK   Corolla 3:28,9 16:11,7 13:00,8 6:57,1 1:25:30,2 12:29,4
 
31 43 A Janne Pettersson SMK Nyköping Otrimmat 2 wd (R2) Peugeot 9:50,9 24:55,9 7:11,4 3:36,5 4:27,1
9     Martin Andersson Götene MK   208 R2 3:33,4 16:25,0 13:16,9 6:53,6 1:25:43,6 12:42,8
Entrant:Märsta Förenade
 
32 85 B Linus Månsson Östgöta BSF Trimmat 2 wd (R3) VW 9:43,3 25:30,3 7:16,0 3:34,8 4:36,4
12     Carl Eriksson Skillingaryds MK   Golf III 3:34,3 16:20,0 13:00,0 6:50,2 1:25:48,9 12:48,1
 
33 35 FA Sebastian Johansson Gotlands MFBK Otrimmat 2 wd (R2) Peugeot 9:21,1 25:59,3 7:12,3 3:34,6 1:00 4:35,2
10     Jesper Elfver Gotlands MFBK   208 R2 3:25,0 15:42,2 12:55,1 6:42,1 1:25:51,7 12:50,9
Entrant:JR Motorsport AB
 
34 34 FA Pontus Lönnström Nora MK Otrimmat 2 wd (R2) Ford 12:59,2 24:50,3 7:02,1 3:23,8 4:39,0
11     Richard Svensson Storfors MK   Fiesta R2 T 3:24,0 15:15,8 12:24,0 6:36,3 1:25:55,5 12:54,7
Entrant:Ramudden.se
 
35 27 B Henrik Carlzon SMK Linde Trimmat 4 wd Övriga Mitsubishi 10:02,4 25:11,8 7:17,6 3:43,8 4:16,8
3     Petra Nordqist Hällefors MK   Evo 7 3:34,1 16:11,9 13:19,2 7:08,6 1:26:29,4 13:28,6
Entrant:GMM Maskin o Motor AB
 
36 70 A Johannes Joons Skutskärs MS Trimmat 2 wd (R3) Opel 9:45,1 25:56,1 7:17,0 3:32,8 5:19,9
13     Madelene Buskas Gotlands MFBK   Astra KitCar 3:27,7 16:07,9 13:10,7 7:15,1 1:26:32,4 13:31,6
 
37 13 FA Joakim Roman SMK Örebro Trimmat 4 wd (R5) Skoda 9:59,0 25:02,9 8:51,9 3:40,7 13:56,5
10     Hans Sylvan Djursholms MK   Fabia R5 3:39,2 16:04,7 12:44,9 6:54,0 1:26:57,3 13:56,5
Entrant:Millbrooks World Rally Team
 
38 36 A Albin Nordh Ydre MK Otrimmat 2 wd (R2) Renault 9:13,6 29:19,9 6:53,7 3:25,9 6:02,0
12     John Stigh Västra Östergötlands MK   Twingo 3:25,9 15:37,4 12:44,1 6:38,0 1:27:18,5 14:17,7
Entrant:Team KORVGUBBEN Motorsport
 
39 81 A Stefan Hanhela KAK Motorsport Trimmat 2 wd (R3) VW 9:45,8 25:12,6 7:33,1 3:43,3 6:09,0
14     Emil Eklund Sandvikens MK   Polo Super 1600 3:41,6 16:32,3 13:37,8 7:15,0 1:27:21,5 14:20,7
 
40 99 A Tommy Eliasson Storfors MK Öppen klass Ej SM Volvo 9:41,9 25:40,2 7:25,3 3:38,4
1     Ove Persson SMK Linde   940 3:38,9 16:38,0 13:28,6 7:13,6 1:27:24,9 14:24,1
Entrant:EC Svenska
 
41 77 A Martin Norenby Dals MK Trimmat 2 wd (R3) Volvo 10:03,8 25:16,9 7:21,5 3:36,9 6:21,0
15     Erik Gustafsson SMK Linde   944 3:35,4 16:46,4 13:44,6 7:08,0 1:27:33,5 14:32,7
Entrant:Elinsta Nät
 
42 25 A Dan Johannesson Dals MK Trimmat 4 wd Övriga Mitsubishi 9:58,5 25:07,0 8:30,8 3:33,9 5:59,8
4     Joakim Johannesson Dals MK   Evo IX 3:38,2 16:34,3 13:32,8 7:16,9 1:28:12,4 15:11,6
Entrant:Elinsta Nät
 
43 78 A Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK Trimmat 2 wd (R3) Volvo 9:59,8 25:26,2 7:36,8 3:33,0 7:19,2
16     Emil Wretemark Linköpings MS   940 3:34,7 16:59,0 14:13,3 7:08,9 1:28:31,7 15:30,9
Entrant:Team Slägghammar´n
 
44 38 FB Jonna Eson Brådhe SMK Nyköping Otrimmat 2 wd (R2) Peugeot 9:46,8 25:24,4 7:10,9 3:36,0 7:17,6
13     Julia Svensson Gullabo RC   208 R2 3:35,6 16:03,8 16:02,4 6:54,2 1:28:34,1 15:33,3
 
45 100 A Ingvar Nilsson Hällefors MK Öppen klass Ej SM Volvo 9:55,9 25:56,6 7:38,4 3:42,3 1:25,0
2     Magnus Hermansson Hällefors MK   240 3:45,6 16:46,0 13:46,2 7:18,9 1:28:49,9 15:49,1
 
46 5 A Anton Eriksson SMK Sundsvall Trimmat 4 wd (R5) Skoda 9:17,3 23:15,2 6:40,4 3:16,8 16:35,5
11     Lars Andersson SMK Trollhättan   Fabia R5 3:12,5 24:52,7 12:24,0 6:37,4 1:29:36,3 16:35,5
 
47 45 A Lasse Storm Stenungsunds MS Otrimmat 2 wd (R2) Peugeot 11:56,8 25:34,6 7:27,6 3:44,0 8:25,1
14     Ulf Storm Stenungsunds MS   208 R2 3:42,8 16:33,3 13:36,9 7:05,6 1:29:41,6 16:40,8
 
48 87 B Henrik Oscarson MSK Hammaren Trimmat 2 wd (R3) Saab 10:10,7 26:12,3 7:40,7 3:45,7 8:40,5
17     Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS 3:48,8 16:56,0 13:56,6 7:22,2 1:29:53,0 16:52,2
 
49 49 B Victor Liljesson Linköpings MS Otrimmat 2 wd (R2) Ford 11:40,6 25:55,8 7:25,4 3:45,2 9:05,0
15     Patrik Wiström Linköpings MS   Fiesta R2 3:40,7 16:48,9 13:45,0 7:19,9 1:30:21,5 17:20,7
Entrant:Appelskogs bil AB
 
50 76 A Daniel Hoffmann SMK Linde Trimmat 2 wd (R3) Opel 9:53,1 28:11,9 7:46,7 3:42,8 9:14,6
18     Daniel Mörn Edorsson Gränna MK   Astra 3:42,5 16:33,9 13:26,8 7:09,4 1:30:27,1 17:26,3
 
51 26 B Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK Trimmat 4 wd Övriga Mitsubishi 10:37,3 26:26,0 7:40,5 3:48,8 8:27,3
5     Viktor Niemistö Katrineholms MK   VIII 3:49,0 17:02,7 13:53,9 7:21,7 1:30:39,9 17:39,1
Entrant:Ramudden.se
 
52 46 A Johnny Björk Rasbo MK Otrimmat 2 wd (R2) Ford 13:23,8 25:47,6 7:33,5 3:40,3 9:41,2
16     Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta R2 3:39,6 16:08,2 13:35,3 7:09,4 1:30:57,7 17:56,9
 
53 28 B Emil Carlsson Ludvika MS Trimmat 4 wd Övriga Mitsubishi 10:28,9 26:53,3 7:31,6 3:41,5 8:50,1
6     Hugo Andersson Ludvika MS   Evo VII 3:37,3 17:15,3 14:16,8 7:18,0 1:31:02,7 18:01,9
 
54 82 A Ulf Pettersson Katrineholms MK Trimmat 2 wd (R3) Toyota 9:33,7 25:42,0 7:13,8 3:43,2 9:51,7
19     Andreas Ekström Katrineholms MK   Corolla 3:34,2 18:08,0 15:51,2 7:18,1 1:31:04,2 18:03,4
 
55 50 B Rasmus Bergström Haninge MK Otrimmat 2 wd (R2) Ford 10:46,2 27:47,9 7:31,2 3:53,7 10:12,9
17     Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST 3:52,5 16:37,0 13:47,1 7:13,8 1:31:29,4 18:28,6
 
56 88 B Stefan Hägglöf SMK Gävle Trimmat 2 wd (R3) VW 9:47,7 29:50,0 7:36,9 3:39,6 11:00,4
20     Mikael Pettersson Järbo MK   Golf III 3:30,7 16:50,5 13:29,9 7:27,6 1:32:12,9 19:12,1
 
57 16 B Ulf Backlund MK Rimo Trimmat 4 wd (R5) Citroën 10:45,7 26:47,3 7:32,7 3:50,6 19:27,2
12     Ola Persson Ludvika MS   DS3 R5 3:44,6 17:56,8 14:12,6 7:37,7 1:32:28,0 19:27,2
 
58 97 A Arne Bäckström Haninge MK Öppen klass Ej SM Volvo 10:45,8 26:43,4 7:51,6 3:59,4 5:06,6
3     Björn Wessel Carlstad RC   240 3:53,9 17:16,8 14:12,5 7:48,1 1:32:31,5 19:30,7
Entrant:ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
59 69 A Victor Karlsson Vimmerby MS Trimmat 2 wd (R3) Toyota 9:29,9 24:58,5 10:29,5 8:22,9 11:42,4
21     Jonas Magnér KAK Motorsport   Corolla 3:33,2 15:54,1 13:15,8 6:51,0 1:32:54,9 19:54,1
Entrant:Team Korvgubben Motorsport
 
60 51 B Lukas Hägg Trelleborgs MK Otrimmat 2 wd (R2) Ford 11:10,6 27:36,6 8:00,3 3:56,8 12:28,3
18     Anton Johansson Wäxjö MS   Fiesta R2 3:52,1 17:18,6 14:05,4 7:44,4 1:33:44,8 20:44,0
 
61 105 B Mathias Engh Grangärde RRC Öppen klass Ej SM Toyota 11:10,9 26:49,2 7:47,2 3:52,1 6:51,8
4     Jörgen Johansson Fredriksbergs MK   Starlet 3:54,1 18:19,9 14:39,2 7:44,1 1:34:16,7 21:15,9
 
62 18 A Per Göthberg Eskilstuna MK Trimmat 4 wd Övriga Skoda 9:15,9 28:13,0 11:54,1 8:21,4 12:28,5
7     Robert Eriksson Eskilstuna MK   Fabia WRC 3:25,8 15:04,7 11:59,1 6:27,1 1:34:41,1 21:40,3
Entrant:OPPUNDA KRAFTKONSULT AB
 
63 90 B Oscar Vöks Björnjägarns RC Trimmat 2 wd (R3) VW 14:17,4 26:45,6 7:42,5 3:47,7 15:24,7
22     Andreas Willhelmsson   Golf Mk1 3:52,8 17:55,9 14:37,5 7:37,8 1:36:37,2 23:36,4
Entrant:Rimbohus
 
64 102 A Daniel Hultberg Grangärde RRC Öppen klass Ej SM Volvo 10:33,8 27:24,5 8:16,4 4:08,2 9:27,8
5     Daniel Johansson Grangärde RRC   242 4:14,6 19:15,3 15:04,2 7:55,7 1:36:52,7 23:51,9
 
65 98 A Håkan Tagesson Nybro AC Öppen klass Ej SM Volvo 10:06,0 25:26,2 7:55,7 3:46,7 10:01,5
6     Henrik Tagesson Nybro AC   242 3:40,6 25:38,8 13:36,9 7:15,5 1:37:26,4 24:25,6
 
66 41 A William Binbach Kolsva MS Otrimmat 2 wd (R2) Peugeot 9:28,9 26:33,4 7:03,4 3:31,0 20 16:26,2
19     Ida Lidebjer Granberg Asarums MS   208 R2 3:28,7 27:10,0 13:12,1 6:55,2 1:37:42,7 24:41,9
 
67 106 B Mikael Tengelin Nora MK Öppen klass Ej SM Volvo 10:04,8 32:18,7 7:46,9 4:05,1 10:41,7
7     Rebecca Andersson Hällefors MK   242 4:04,0 17:43,6 14:23,1 7:40,4 1:38:06,6 25:05,8
 
68 103 A Bengt Karlsson Fagersta MK Öppen klass Ej SM Volvo 11:57,5 28:12,1 8:09,4 4:01,0 10:55,2
8     Karl Erik Magnusson Västerås MS   Amazon 121 4:10,9 18:26,1 15:07,1 8:16,0 1:38:20,1 25:19,3
 
69 10 A Joachim Carlström Gullabo RC Trimmat 4 wd (R5) Mitsubishi 9:35,8 24:20,5 6:57,3 3:21,4 2:30 25:22,8
13     Jörgen Norman Gullabo RC   Mirage R5 3:37,4 15:53,6 25:12,8 6:54,8 1:38:23,6 25:22,8
 
70 91 B William Andersson Vimmerby MS Trimmat 2 wd (R3) Volvo 12:25,6 28:13,1 8:03,7 3:55,7 17:40,0
23     Algot Andersson Silverdalens MSK   242 3:57,2 19:14,6 14:59,9 8:02,7 1:38:52,5 25:51,7
 
71 107 C Fredrik Sundqvist SMK Örebro Öppen klass Ej SM Ford 10:43,1 28:34,0 9:41,5 4:18,1 1:40 12:35,8
9     Mikael Sundqvist SMK Örebro   Fiesta ST 4:16,8 17:59,9 14:52,5 7:54,8 1:40:00,7 26:59,9
 
72 66 B Adrian Ring Linköpings MS Trimmat 2 wd (R3) Volvo 10:07,7 28:23,0 11:54,0 8:22,9 19:05,7
24     Fanny Jacobson Värmdö BK   940 3:50,9 16:46,2 13:40,5 7:13,0 1:40:18,2 27:17,4
 
73 68 A Niklas Karlsson Vallentuna MK Trimmat 2 wd (R3) Volvo 23:43,3 24:43,1 7:11,8 3:24,7 19:32,3
25     Mikael Ståhl Haninge MK   940 3:38,7 16:26,1 14:07,1 7:30,0 1:40:44,8 27:44,0
Entrant:VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
74 93 B Hans Bååth Wäxjö MS Trimmat 2 wd (R3) BMW 11:25,3 31:20,8 8:40,4 4:04,8 19:39,1
26     Andreas Sigfridsson Wäxjö MS   M3 4:06,8 18:30,2 14:48,2 7:55,1 1:40:51,6 27:50,8
 
75 22 A Joachim Grahn Simrishamns MK Trimmat 4 wd Övriga Ford 13:50,0 28:13,0 11:54,1 8:21,4 19:10,3
8     Rickard Nilsson Simrishamns MK   Focus 3:32,3 15:39,7 12:54,6 6:57,8 1:41:22,9 28:22,1
 
76 104 B Kalle Olstam Nora MK Öppen klass Ej SM Volvo 10:26,6 30:26,2 12:25,3 7:38,4 17:16,5
10     Jonaz Persson MK Kopparberg   242 4:04,9 17:54,8 14:21,4 7:23,8 1:44:41,4 31:40,6
Entrant:EC Svenska AB
 
77 96 B Konstantin Keil KMC Kassel Trimmat 2 wd (R3) Volvo 13:16,1 33:55,6 9:30,8 4:53,6 34:01,1
27     Stefanie Fritzensmeier SFG Lippe   940 4:53,4 21:41,2 17:51,6 9:11,3 1:55:13,6 42:12,8
Entrant:ADAC Hessen Thüringen
 
78 95 C Adam Backström Ludvika MS Trimmat 2 wd (R3) Volvo 28:53,5 28:23,0 11:54,0 8:22,9 1:00 42:24,6
28     Robin Nyström Grangärde RRC   PV 544 3:49,9 17:47,9 15:46,4 7:39,5 2:03:37,1 50:36,3
Entrant:Racepart
 
60 A Daniel Wall MSK Kvarnvingarna Trimmat 2 wd (R3) Volvo 9:24,1 23:53,5 7:05,9 3:26,7
    Jim Hjerpe Säters MK   940 3:29,1 16:11,0 Retired
 
67 A Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2 wd (R3) Toyota 9:34,7 24:42,1 7:36,5 3:35,2
    Kevin Athley Wäxjö MS   Corolla 3:35,1 16:36,2 Retired
 
94 C Martin Adolfsson Säffle MC Trimmat 2 wd (R3) Volvo 10:09,7 26:08,3 7:44,5 3:39,3
    Kent Larsson MK Team Westom   944 3:37,2 19:40,6 Retired
 
9 A Anders Karlsson Säffle MC Trimmat 4 wd (R5) Mitsubishi 8:55,2 22:27,8 6:30,3 3:13,9
    Björn Nilsson MK Ratten   Mirage 7:32,7 Retired
Entrant:SPADER ÄZZ
 
75 A Lukas Kindgren Åtvidabergs MK Trimmat 2 wd (R3) Volvo 9:48,4 25:33,9 7:25,7 3:38,9
    Martin Hugosson Tjust MK   242 3:32,9 Retired
Entrant:Klädhuset I Falerum
 
89 B Johannes Haraldsson Hässleholms MK Trimmat 2 wd (R3) Toyota 9:47,2 24:59,8 14:16,4 3:34,0
    Kenny Andersson Hässleholms MK   Corolla 3:34,2 Retired
Entrant:Team JG Mark
 
4 FA Jacob Jansson MK Kopparberg Trimmat 4 wd (R5) Ford 8:41,5 21:53,7 6:18,3 3:09,2
    Stefan Gustafsson Ludvika MS   Fiesta Retired
Entrant:DA Transport AB Grängesberg
 
84 B Andreas Ekström V:a Östergötlands MK Trimmat 2 wd (R3) Volvo 10:02,4 25:59,7 7:29,1 3:36,6
    Lars Jansson Åtvidabergs MK   940 Retired
Entrant:Team Slägghammar´n
 
52 C Sebastian Backlund MK Rimo Otrimmat 2 wd (R2) Ford 10:54,6 28:51,0 8:21,7 4:11,5
    Emil Persson Ludvika MS   Fiesta ST Retired
 
83 A Mikael Andersson Södra Sunnerbo MK Trimmat 2 wd (R3) Volvo 10:31,2 31:39,4 7:57,7 3:54,8
    Patrik Törnqvist SMK Hörby   940 Retired
 
64 A Jonas Åkesson Karlskrona AK Trimmat 2 wd (R3) Toyota 9:13,2 23:49,7 20:45,7 8:22,9
    Martin Holmdahl MK Ran Askersund   Corolla Retired
Entrant:Team Nybe
 
108 C Alexander Fogdeby Storfors MK Inbjudningsklass (R1) Volvo 10:27,8 32:24,5 13:16,4 9:08,2
    Dennis Norén Västa Östergötlands MK   940 Retired
Entrant:EC Svenska AB
 
19 A Fredrik Grahn KAK Motorsport Trimmat 4 wd Övriga Ford 8:50,0 23:13,0
    Christer Carlsson Katrineholms MK   Focus WRC Retired
Entrant:G.Björkmans rally team
 
17 A Michael Wikström NMS Boden Trimmat 4 wd Övriga Ford 9:04,3 23:18,8
    Lennart Nilsson NMS Boden   Focus WRC Retired
 
58 A Oskar Sundell Sandvikens MK Trimmat 2 wd (R3) BMW 11:37,2 24:10,1
    Håkan Jacobsson Norbergs MC   Compact Retired
 
21 A Stig Andervang MK Rimo Trimmat 4 wd Övriga Mitsubishi 8:57,0
    Robin Eriksson SMK Waldemarsvik   Evo 9 Retired
 
20 A Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 4 wd Övriga Mitsubishi 9:11,1
    Conny Sundqvist Storfors MK   Lancer Evo IX Retired
Entrant:Team Korvgubben Motorsport
 
12 B Christoffer Haglund SMK Nyköping Trimmat 4 wd (R5) Ford 9:28,7
    Jens Jakobsson SMK Nyköping   Fiesta R5 Retired
 
86 A Peter Holgersson Ryds MK Trimmat 2 wd (R3) Ford 10:30,6
    Danny Holgersson Ryds MK   Escort Mk 2 Retired
Entrant:MP5 SWEDEN AB
 
71 A Martin Jakobsson Kolsva MS Trimmat 2 wd (R3) Opel 10:23,6 10
    Lisa Jonasson Filipstads MC   Corsa B Retired
 
48 A Rikard Moberg Strängnäs AMS Otrimmat 2 wd (R2) Ford 12:21,1
    Sebastian Lindholm Munkfors MC   Fiesta Retired
 
53 FA Elias Lundberg SMK Sala Trimmat 2 wd (R3) Opel 13:44,4
    David Arhusiander Jämtlands MK   Astra KitCar Retired
Entrant:HECO Aluminium Trailer AB
 
44 A Frans Harrén Söderbäck SMK Nyköping Otrimmat 2 wd (R2) Ford
    Charlie Ekström SMK Nyköping   Fiesta R2 Retired
Entrant:RH Autorikt AB
 
47 A Isac Nordström Kullings MS Otrimmat 2 wd (R2) Ford
    Karl-Johan Borhammar Kullings MS   Fiesta R2 Retired
 
74 A Johan Axelsson Nässjö MK Trimmat 2 wd (R3) BMW
    Stefan Ottosson Vetlanda RRC   M3 Retired
Entrant:Team Skeppsbrons
 
92 B Svante Holm Vänersborgs MK Trimmat 2 wd (R3) Volvo 10
    Marcus Bengtsson Vänersborgs MK   242 Turbo Retired
 
109 FC Karl Rumpler Oliver Rumpler Öppen klass Ej SM Volvo 12:52,5 32:24,6 9:21,8 4:49,4
    Oliver Rumpler Oliver Rumpler   740 4:49,1 28:11,0 Excluded/Time limit
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!