Svenska English
Rally-SM 2008 Raceconsulting
2008-06-07 Karlskronapokalen SM Official final
Results
Total list 73 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 6 SS 2/SS 7 SS 3/SS 8 SS 4/SS 9 SS 5 Pen/Total Diff C/L
1 1 A Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 4:11,7 4:17,6 4:00,2 6:37,6 3:50,2
1     Johnny Johansson SMK Lindesberg   WRC 3:29,5 4:05,9 4:15,0 3:48,5 38:36,2
Entrant: BILAM
 
2 3 A Dick Wicksell SMK Uppsala Trimmat 4WD Subaru 4:20,1 4:19,9 4:01,1 6:38,3 3:51,7 11,3
2     Niklas Fransson SMK Uppsala   WRC 3:35,0 4:05,2 4:09,0 3:47,2 38:47,5 11,3
 
3 2 A Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 4:12,7 4:17,7 4:02,0 6:35,6 3:49,0 19,2
3     Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC 3:50,9 4:05,7 4:12,7 3:49,1 38:55,4 19,2
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
4 5 A Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 4:18,2 4:19,8 4:07,1 6:42,1 3:50,8 28,5
4     Christer Carlsson Katrineholms MK   Focus 3:33,4 4:08,1 4:13,2 3:52,0 39:04,7 28,5
Entrant: Bürstner Sverige AB
 
5 4 A Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 4:20,0 4:23,1 4:09,4 6:42,7 3:57,7 46,2
5     Per Andersson Hässleholms MK   Focus WRC 3:35,3 4:08,1 4:14,8 3:51,3 39:22,4 46,2
 
6 7 A Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:14,8 4:19,4 4:08,2 6:39,3 3:56,6
1     Mathias Gårdman Norrköpings MK   Lancer Evo IX 3:35,8 4:14,4 4:23,9 3:57,5 39:29,9 53,7
 
7 6 A Robin Sandberg Ryds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:18,8 4:26,8 4:12,5 6:47,2 3:59,5 26,9
2     Pecka Svensson Wäxjö MS   Lancer Evo IX 3:41,0 4:12,4 4:22,5 3:56,1 39:56,8 1:20,6
 
8 46 A Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:20,5 4:18,3 4:17,8 6:47,7 3:58,3
1     Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta 3:43,3 4:16,3 4:20,1 4:03,2 40:05,5 1:29,3
Entrant: Victor Henriksson Motorsport
 
9 11 A Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:22,1 4:27,2 4:21,0 6:56,5 4:04,9 47,3
3     Jörgen Norman Gullabo RC   Lancer Evo VII 3:41,3 4:15,0 4:18,5 3:50,7 40:17,2 1:41,0
 
10 28 A Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Corolla 4:17,0 4:22,6 4:12,2 6:52,5 3:56,1
1     Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Toyota 4:13,5 4:12,0 4:16,6 3:57,0 40:19,5 1:43,3
Entrant: JOKI MOTORSPORT
 
11 15 A Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 4:26,8 4:26,9 4:17,2 6:55,8 4:03,5 53,7
4     Nicklas Edvardsson Mälaröarnas MK   Impreza 3:40,8 4:16,8 4:18,5 3:57,3 40:23,6 1:47,4
Entrant: Subaru Swedish Dealer Team
 
12 14 A Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:20,2 4:23,7 4:18,3 7:19,8 4:01,2 57,0
5     Fredrik Prosén Borlänge MK   Lancer 3:37,9 4:12,9 4:18,5 3:54,4 40:26,9 1:50,7
Entrant: Team SLIREJ Djurås Verkstad AB
 
13 26 A Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 4:25,7 4:24,2 4:15,9 7:03,4 4:00,3 2:08,0
6     Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Cosworth 3:40,6 4:21,6 4:26,6 4:05,9 40:44,2 2:08,0
Entrant: SKAB
 
14 30 A Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:22,9 4:24,5 4:15,6 6:46,2 3:55,4 10 29,8
2     Fredrik Livh Laxå MK   Golf 3:44,2 4:14,9 4:35,9 4:19,7 40:49,3 2:13,1
 
15 43 A Andreas Sjölander SMK Gävle Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:22,1 4:23,5 4:19,6 6:48,0 3:58,4 47,0
2     Håkan Jacobsson Norbergs MC   Fiesta 3:44,5 4:54,1 4:20,0 4:02,3 40:52,5 2:16,3
 
16 34 A Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 4:25,5 4:26,9 4:24,5 6:52,4 4:03,5 43,0
3     Joakim Gevert Kils MK Bil   Corolla 3:49,1 4:18,8 4:24,4 4:17,4 41:02,5 2:26,3
Entrant: NORDH´S LASTMASKINER AB
 
17 32 A Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:28,6 4:34,8 4:19,5 6:59,4 4:01,4 45,7
4     Karl-Olof Lexe Ryds MK   Golf GTI KitCar 3:57,1 4:20,5 4:24,7 3:59,2 41:05,2 2:29,0
 
18 44 A Joakim Nyman Jämtlands MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:28,6 4:39,0 4:23,8 7:02,1 4:07,4 1:07,0
3     Bo Holmstrand Kullings MS   Fiesta ST Flexifuel 3:49,7 4:21,0 4:22,7 3:58,2 41:12,5 2:36,3
 
19 41 A Fredrik Menck SMK Motala Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:29,1 4:29,7 4:24,8 7:06,0 4:06,9 1:07,3
4     Kim Göransson SMK Motala   Clio Ragnotti 3:46,4 4:26,4 4:25,8 3:57,7 41:12,8 2:36,6
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
20 53 A Roland Wallon SMK Kungsör Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:24,9 4:25,8 4:26,1 7:01,8 4:02,5 53,4
5     Tommy Sjölin SMK Kungsör   240 3:48,3 4:26,5 4:31,5 4:05,5 41:12,9 2:36,7
Entrant: Team Hans Persson Motorsport
 
21 49 A Anders Fredricsson Mälaröarnas MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:24,9 4:32,0 4:24,3 6:58,6 4:05,5 1:46,8
6     Jenny Åman Mälaröarnas MK   Lancer Evo IX 3:38,4 4:27,2 4:35,2 4:10,6 41:16,7 2:40,5
Entrant: FAHS Poltech Rally Team
 
22 12 A Jonas Ericsson Kolsva MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:28,6 4:34,2 4:25,2 7:03,8 4:05,5 1:50,2
7     John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX 3:45,6 4:23,4 4:28,9 4:04,9 41:20,1 2:43,9
 
23 45 A Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:25,4 4:26,4 4:22,9 7:03,2 4:15,5 1:21,4
5     Daniel Jansson SMK Södermanland   Clio Sport 3:48,2 4:23,2 4:27,6 4:14,5 41:26,9 2:50,7
Entrant: www.finess.se
 
24 35 A Tobias Ytterbring Kolsva MS Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:23,6 4:29,6 4:24,5 6:55,6 4:18,1 1:08,7
6     Thomas Binbach Kolsva MS   Golf III 3:59,2 4:23,9 4:26,8 4:06,9 41:28,2 2:52,0
 
25 40 A Anders Gullstrand Kils MK Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 5:03,3 4:46,8 4:17,8 6:53,3 4:04,0 1:25,6
6     Stina Cebers Säffle MC   Fiesta ST 3:44,0 4:20,1 4:23,1 3:58,7 41:31,1 2:54,9
Entrant: Scanauto Motorsport Karlstad
 
26 55 A Joacim Kristiansson SMK Hörby Trimmat 2wd 1600-cc Opel 4:19,4 4:23,5 4:17,2 7:14,4 4:05,2 1:30,2
7     Ohla Wingren SMK Hörby   Corsa B 4:23,3 4:25,8 4:32,6 4:08,3 41:49,7 3:13,5
 
27 29 A Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 4:31,3 4:37,7 4:33,3 7:10,1 4:12,0 1:38,0
8     Bengt Sandbergs Umeå AK   Ibiza 3:52,4 4:25,1 4:29,4 4:06,2 41:57,5 3:21,3
 
28 59 A Mats Lundholm Tjust MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:35,4 4:36,8 4:29,1 7:10,7 4:12,3 1:42,7
9     Martin Holmdahl Hallsbergs MK   940 3:48,6 4:28,6 4:33,6 4:07,1 42:02,2 3:26,0
 
29 57 A Joachim Nilsson SMK Arboga Trimmat 2wd 1600-cc Opel 4:31,1 4:28,9 4:24,8 7:01,7 4:09,6 1:44,7
10     Markku Kangas Sandvikens MK   Astra 3:47,8 4:31,5 4:31,6 4:37,2 42:04,2 3:28,0
 
30 69 A David Bellborg Ryds MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:33,8 4:38,7 4:26,7 7:05,5 4:10,3 2:01,6
7     Kjell Karlsson Ryds MK   Fiesta ST 3:51,2 4:32,3 4:36,0 4:12,6 42:07,1 3:30,9
 
31 81 B Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:36,4 4:38,1 4:26,3 7:05,7 4:09,8 2:08,0
8     Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST 3:52,8 4:36,5 4:35,8 4:12,1 42:13,5 3:37,3
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
32 65 A Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:32,6 4:34,9 4:38,1 7:03,1 4:22,7 2:15,7
9     Peter Westman Sollefteå RRC   Fiesta ST 4:00,2 4:25,7 4:34,0 4:09,9 42:21,2 3:45,0
 
33 73 A Bo Almgren SMK Arboga Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:44,1 4:37,8 4:28,8 7:14,2 4:11,0 2:04,4
11     Johan Thelin Mälaröarnas MK   Golf 3:49,2 4:32,8 4:32,6 4:13,4 42:23,9 3:47,7
Entrant: FAHS Poltech Rally Team
 
34 77 A Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:47,3 4:39,5 4:32,1 7:13,6 4:12,6 2:40,9
10     Jan Bengtsson Anderstorps RC   Fiesta ST 3:54,2 4:34,3 4:36,6 4:16,2 42:46,4 4:10,2
Entrant: TYRINGE SPARBANK
 
35 58 A Kjell Fransson Vimmerby MS Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:41,7 4:43,3 4:31,8 7:15,9 4:15,6 2:35,1
12     Mikaela Lindblad Vimmerby MS   940 3:52,2 4:35,6 4:39,9 4:18,6 42:54,6 4:18,4
Entrant: vimmerby hus
 
36 13 A Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 4:23,4 4:24,9 4:18,2 7:55,6 4:17,6 1:10 3:28,1
8     Robert Thunström Ludvika MS   WRX STi 3:51,4 4:19,5 4:21,5 3:55,9 42:58,0 4:21,8
Entrant: TRACTIVE AB
 
37 48 A Mats Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:28,4 4:34,2 5:19,4 7:03,4 4:11,2 20 2:53,4
11     Jörgen Lindahl Ryds MK   Fiesta ST 150 3:49,8 4:33,5 4:29,6 4:09,4 42:58,9 4:22,7
 
38 82 B Johan Carlsson Degerfors RC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:34,5 4:35,3 4:23,1 7:07,0 4:09,9 1:00 2:55,5
12     Johan Lövgren Degerfors RC   Clio Ragnotti 3:50,8 4:32,3 4:36,2 4:11,9 43:01,0 4:24,8
 
39 64 A Johannes Fraas Frederiksborg Amts MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:56,5 4:39,8 4:32,8 7:20,2 4:15,9 2:45,4
13     Roger Gunnarsson S;a Sunnerbo MK   240 3:55,4 4:36,2 4:35,1 4:13,0 43:04,9 4:28,7
Entrant: Lejtorp Racing
 
40 83 B Johan Persson Kolsva MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:46,5 4:44,1 4:29,4 7:18,9 4:17,9 3:08,0
13     Andreas Peters Enköpings MK   Fiesta ST 150 3:57,7 4:40,4 4:40,4 4:18,2 43:13,5 4:37,3
Entrant: Team Ferrita Motorsport
 
41 18 A Robert Jakobsson Kolsva MS Trimmat 4WD Mitsubishi 4:46,3 4:46,7 4:38,6 7:29,9 4:16,1 5:00,9
7     Amelie Jakobsson Kolsva MS   Lancer Evo VI 3:56,6 4:38,7 4:43,2 4:21,0 43:37,1 5:00,9
Entrant: BR Jakobssons Smide AB
 
42 72 B Rickard Andersson SMK Hörby Trimmat 4WD Audi 4:48,5 4:44,3 4:42,9 7:27,9 4:26,5 5:23,1
8     Anders Björnmyr SMK Hörby   S2 3:54,2 4:46,3 4:45,3 4:23,4 43:59,3 5:23,1
 
43 84 B Andreas Asklöf Åtvidabergs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Honda 4:50,5 4:49,6 4:42,8 7:31,9 4:24,4 4:08,5
14     Martin Skoogh Åtvidabergs MK   Civic Type R 3:59,2 4:53,7 4:35,2 4:26,7 44:14,0 5:37,8
Entrant: KA Elektronik AB
 
38 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 4:29,2 4:22,4 4:16,5 6:50,2 3:59,5
    Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla 3:46,0 5:08,3 Brutit
Entrant: Tractive AB
 
85 C Cindy Brüggemann Tjust MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:55,7 5:01,1 4:44,8 7:56,0 4:34,0
    Christian Larsson Tjust MK   940 Evo 4:08,8 4:56,2 Brutit
 
47 A Calle Trainor Katrineholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:33,9 4:48,9 4:24,2 7:07,3 4:05,0
    Henrik Dahlgren Katrineholms MK   Clio Sport 3:48,8 Brutit
Entrant: Calix Bilvärme AB
 
33 A Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:22,4 4:30,4 4:21,0 6:55,1 4:01,4
    Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB Brutit
 
42 A Patrik Johansson Växjö MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:16,6 4:25,1 4:15,5 6:59,8
    Jesper Johansson Ryds MK   Fiesta ST Brutit
 
70 A Urban Hjärtfors Lessebo MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:58,9 4:41,4 4:38,0 7:26,3
    Niklas Johansson Ryds MK   Golf Mk 2 Brutit
 
9 A Andreas Magnusson Skillingaryds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:10,9 4:17,2 4:06,9
    Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo IX Brutit
 
75 A Mats Norss Vetlanda RRC Trimmat 2wd 1600-cc BMW 5:00,1 4:50,0 4:34,9
    Joakim Storm Vetlanda RRC   E36 Coupé Brutit
Entrant: Norss Motorsport.se
 
8 A Oscar Svedlund Karlstad MC Bil Otrimmat 4WD Subaru 4:15,1 4:17,6
    Björn Nilsson MK Ratten   Impreza Brutit
Entrant: Subaru Swedish Dealer Team
 
31 A Calle Ward MK Ratten Trimmat 2wd 1600-cc Renault 4:20,5 4:28,2
    Per Schlegel SMK Arboga   Clio R3 Brutit
 
39 A Joakim Rydholm Dals MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 4:29,7 4:31,0
    Roger Rydholm Dals MK   Golf Brutit
 
22 A Anders Johnsen SMK Dala Falun Trimmat 4WD Ford 4:31,7 4:32,6
    Anders Wallbom SMK Örebro   Escort WRC Brutit
Entrant: Tractive AB
 
16 A Niklas Hägg SMK Hälsinge Trimmat 4WD Toyota 4:32,8 4:34,6
    Morgan Olsson SMK Hälsinge   Celica GT4 Brutit
Entrant: L. Häggs Bildemontering AB
 
80 B Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:41,4 4:43,9
    Emil Arvidsson Teknis MC   Fiesta ST Brutit
Entrant: Lejtorp Racing
 
68 A Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:53,1 4:39,6
    Mikael Johansson Älmhults MK   244 Brutit
 
17 A Joakim Längberg Linköping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 4:18,8
    Lars Blondell Mantorps MK   Lancer Evo Vll Brutit
Entrant: Team Global Batterier
 
21 A Daniel Lundberg Skepptuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:20,8
    Karl Tyrén Skepptuna MK   Lancer Evo VIII Brutit
Entrant: ESSVE
 
54 A Tom Carlsson Laxå MK Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 4:26,3
    Andreas Andersson MK Ran   Corolla Brutit
 
27 A Tobias Gustafsson SMK Ösgöta Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:28,4
    Fredrik Leierth SMK Östgöta   Lancer Evo IX Brutit
 
79 A Eric Johansson SMK Nyköping Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 4:35,2
    Sophia Karlsson Taxinge MK   Clio Brutit
Entrant: Team Bilia
 
76 A Leif Lindahl Karlskrona AK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 4:45,2
    Pål Ryke Karlskrona AK   240 Brutit
Entrant: Festo AB
 
10 A Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi
    Lars Gustafsson Hofors MS   Lancer Evo IX Brutit
 
23 A Joachim Grahn SMK Hörby Trimmat 4WD Mitsubishi
    Rickard Nilsson SMK Hörby   Lancer Evo VI Brutit
 
24 A Anders Jonasson Wäxjö MS Trimmat 4WD Mitsubishi
    Andreas Söderström Ryds MK   Lancer Evo IV Brutit
Entrant: www.jonassonmotorsport.com
 
36 A Mathias Bengtsson Ryds MK Trimmat 4WD Mitsubishi
    Daniel Edorsson Katrineholms MK   Lancer Evo VII Brutit
 
50 A Ramona Karlsson Falköpings MK Otrimmat 4WD Subaru
    Miriam Walfridsson MK Ratten   Impreza Brutit
Entrant: Subaru Swedish Dealer Team
 
56 A Per Göthberg Eskilstuna MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT
    Henrik Lundh Eskilstuna MK   Ibiza Brutit
 
305 B Christoffer Jacobsson Gotlands MF Bilklubb Trimmat 2wd 1600-cc BMW
    Joel Ardell Norrköpings MK   320i E30 Brutit
 
62 A Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2wd 1600-cc Saab
    Tomas Åhman SMK Uppsala   9:3 Turbo Etanol Brutit
Entrant: TEAM MOTORSPORT SWEDEN
 
63 B Lasse Savander Waxholms MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo
    Krister Nordlund Skepptuna MK   240 Brutit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!