Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2009-01-31 Örnskölden Official final
Results
Total list 71 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff C/L
1 71 A Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 14:30 7:25 6:11
1     Peter Westman Sollefteå RRC   Lancer Evo VII 14:01 4:03 46:10
Entrant: AHAB Hiss o Ställning AB
 
2 65 A Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 15:08 7:47 6:32
1     Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla 14:35 4:23 48:25 2:15
 
3 63 A Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 15:23 7:45 6:35 9
2     Johan Garli Stuguns MK   Golf II 14:42 4:09 48:34 2:24
 
4 64 A Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 15:11 7:50 6:32 11
3     Henrik Hamberg Mora MK   Corsa 14:49 4:14 48:36 2:26
 
5 62 A Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 15:23 7:58 6:25 12
4     Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla 14:42 4:09 48:37 2:27
Entrant: Häggs Bildemontering AB
 
6 48 A Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 15:48 7:58 6:36
1     Tom Axelsson Almunge MK   Escort RS 2000 15:14 4:33 50:09 3:59
Entrant: A.R.C.Motorsport
 
7 76 J Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 16:31 8:21 6:57
1     Mats Engvall Skutskärs MS   Polo 15:37 4:31 51:57 5:47
 
8 43 A Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 16:39 8:17 6:46 1:53
2     Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4 15:46 4:34 52:02 5:52
Entrant: Rally Team Olsbergs
 
9 42 A Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 17:10 8:01 6:47 2:02
3     Jan Lorentzon Ludvika MS   Escort RS 2000 15:42 4:31 52:11 6:01
 
10 70 C Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 14:33 9:10 7:13 4:08
5     Åke Strömberg   Ascona B 16:49 4:48 52:33 6:23
 
11 46 A Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 16:36 8:19 7:12 2:43
4     Niklas Johansson Anderstorps RC   Escort RS 2000 16:07 4:38 52:52 6:42
 
12 54 A Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 16:48 8:26 7:03
1     Fredrik Söderlund Härnösands MK   240 16:06 4:38 53:01 6:51
 
13 53 A Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 17:20 8:24 7:01
1     Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK   Kadett 2.0 16:29 4:33 53:47 7:37
Entrant: Meca Haninge Hoffsten Parts AB
 
14 41 A Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 18:06 8:20 7:04 4:21
5     Bertil Raggen Karlsson Dals MK   142 16:16 4:44 54:30 8:20
 
15 26 A Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 17:44 8:35 7:11
1     Claes Rundlöf Waxholms MK   Amazon 122 16:26 4:41 54:37 8:27
Entrant: Hamnkrogen Vaxholm
 
16 78 J Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 17:27 9:01 7:21 3:10
2     Peter Oläsligt Ryds MK   Polo GTI 1.4 16:28 4:50 55:07 8:57
 
17 23 A Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 17:29 8:41 7:21 36
2     Håkan Holm Vallentuna MK   Amazon 16:48 4:54 55:13 9:03
 
18 12 A Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 17:27 8:50 7:13
1     Christer Göransson SMK Gävle   Cortina Lotus 16:51 4:59 55:20 9:10
 
19 38 A Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 17:33 8:40 7:37 5:40
6     Jeanette Stenius Almunge MK   142 17:13 4:46 55:49 9:39
 
20 13 A Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 17:51 8:42 7:20 30
2     Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT 17:06 4:51 55:50 9:40
 
21 21 A Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 17:48 8:58 7:26 1:38
3     Björn Östrring Skmk   Amazon 17:04 4:59 56:15 10:05
 
22 56 C Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 18:07 8:58 7:32 3:21
2     Viktor Johansson Älvsbyns MS   244 16:51 4:54 56:22 10:12
 
23 24 A Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 18:43 8:49 7:29 1:56
4     Per Bergström Skepptuna MK   Mustang 16:44 4:48 56:33 10:23
 
24 57 C Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 17:52 9:25 7:23 3:50
3     Björn Jönsson Sollefteå RRC   244 17:01 5:10 56:51 10:41
 
25 37 B Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 18:14 8:59 7:38 6:49
7     Stefan Andersson Almunge MK   Escort RS 2000 17:23 4:44 56:58 10:48
Entrant: ARC Motorsport
 
26 19 A Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 18:31 8:59 7:35 2:58
5     Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon 122S 17:28 5:02 57:35 11:25
Entrant: Carfix Rallyteam
 
27 35 B Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 19:08 9:09 7:56 7:44
8     Anette Nygren Botyrka MK   96 16:46 4:54 57:53 11:43
 
28 11 A Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 18:23 9:17 7:32 2:42
3     Hans Eriksson MK Speed   Cortina Lotus 17:58 4:52 58:02 11:52
 
29 52 A Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 21:11 8:27 7:13 4:29
2     Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona B 16:38 4:47 58:16 12:06
Entrant: PRO-Rallyteam
 
30 4 A Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:03 9:14 7:41
1     Lars Johansson SMK Gävle   Sport 18:02 4:53 58:53 12:43
 
31 22 B Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 19:16 9:06 7:52 4:36
6     Ronnie Lönn Mmk   PV Sport 18:04 4:55 59:13 13:03
 
32 7 A Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:02 9:35 7:58 51
2     Ken Pettersson SMK Gävle   Monte Carlo 850 18:07 5:02 59:44 13:34
Entrant: Svenska Saabklubben
 
33 58 C Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 19:36 9:02 7:58 6:45
4     Johan Pettersson MK Orion   242 17:44 5:26 59:46 13:36
 
34 5 B Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:32 9:23 7:59 1:07
3     Lars-Göran Olsson Vadstena RRC   Sport 18:11 4:55 1:00:00 13:50
 
35 28 C Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 19:56 9:35 7:50 10:42
9     Carina Plomén SMK Valdemarsvik   142 18:31 4:59 1:00:51 14:41
 
36 2 C Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:29 9:44 8:11 2:44
4     Tommy Ericsson Almunge MK   96 19:05 5:08 1:01:37 15:27
 
37 68 B Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 20:20 9:38 8:05 13:19
6     Matthias Henriksson Kramfors MK   240 18:35 5:06 1:01:44 15:34
 
38 31 B Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 19:11 9:37 8:12 11:38
10     Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99 19:29 5:18 1:01:47 15:37
Entrant: Svenska SAAB Klubben
 
39 1 C Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:53 9:37 8:16 2:58
5     Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik   96 18:58 5:07 1:01:51 15:41
 
40 18 B Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 20:36 8:58 7:36 1:20 8:10
7     Margareta Göransson Almunge MK   Coupé 6:a 17:09 7:08 1:02:47 16:37
 
41 8 A Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:20 9:57 9:09 5:55
6     Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport 20:39 5:43 1:04:48 18:38
 
42 50 C Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 20:45 9:57 8:28 2:00 11:49
3     Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B 18:54 5:32 1:05:36 19:26
 
43 16 A Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 19:26 9:51 8:07 11:18
8     Jonas Säfström Skepptuna MK   Amazon 18:48 9:43 1:05:55 19:45
 
44 55 C Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 17:45 19:38 7:24 2:10 15:29
5     Johanna Sundberg Mora MK   240 16:49 4:44 1:08:30 22:20
 
45 15 A Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 20:10 9:38 8:17 40 15:11
9     Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK   Amazon 18:39 12:24 1:09:48 23:38
 
46 47 A Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 16:18 8:09 6:57 21:26
11     Viktor Fredriksson Katrineholms MK   96 35:37 4:34 1:11:35 25:25
 
74 A Roger Vestin Örnsköldsviks RK 4 wd Audi 15:20 8:01 6:46
    Anna Hallams Örnsköldsviks RK   S2 21:39 Brutit
Entrant: Vestins Frakt AB
 
29 A Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 16:51 8:01 7:10
    Lars Petterson Ydre MK   Ascona A Brutit
 
3 B Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:07 20:08 7:38
    Thomas Rathsman Vallentuna MK   96 De Luxe Brutit
 
49 A Mats Thorszelius SMK Uppsala Klass 8 H2+I 76-81 Opel 16:39 8:12
    Peter Johansson Uppsala MK   Ascona Brutit
 
45 B Håkan Larsson Laxå MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 16:55 8:29
    Viktor Larsson Laxå MK   Escort RS 1600 Brutit
 
25 A Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 17:32 8:40
    Jan Nilsson Kolsva MS   Rekord Coupè 6:a Brutit
 
34 B Jörgen Einar Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 17:55 8:41
    Carina Jonsson Skepptuna MK   P1800 E Brutit
 
36 B Gunnar Asplund Vallentuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 18:51 8:56
    Olle Asplund Vallentuna MK   Amazon Brutit
 
20 A Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 18:45 9:03
    Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon Brutit
Entrant: basjkir hästar hammarby gård
 
30 B Mats Karlsson MK Kopparberg Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 19:04 9:09
    Åke Kjellgren VÖMK   V4 Brutit
Entrant: KåCe bilservice
 
59 C Ulf Åström SHRA Örnsköldsvik Klass Ekonomi Opel 19:19 9:11
    Niklas Persson Ömk   Kadett Brutit
 
61 A Mats Adielsson Göteborgs MF Grupp A / N 1600- cc Ford 15:42
    Sören Antilla Stuguns MK   Fiesta ST 150 Brutit
 
60 A Anders Nyberg MK Orion Grupp A / N 1600- cc Renault 16:15
    Joakim Johansson MK Orion   Clio Ragnotti Brutit
 
33 B Roger Ramsell Jämtlands MK Klass 7 G2+H1 70-75 BMW 18:21
    Stig Nesterud Stuguns MK   2002 TI Brutit
 
6 B Kjell Andersson Västerås MS Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 19:13
    Anders Jonsson Västerås MS   Sport Brutit
 
40 A Anders Olsson Vaxholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 19:34
    Ulrik Vänersten Skepptuna MK   142 Brutit
Entrant: sodakart.se
 
10 A Mats Lundgren Umeå AK Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 20:07
    Anton Mattsson Umeå AK   Cortina GT Brutit
 
66 B Patrick Andersson Motorsällskapet Umeå Grupp H 2 WD VW 25:03
    Michael Nyström Motorsällskapet Umeå   Golf Brutit
 
9 C Mikael Lööv Rasbo MK Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 Ford
    Staffan Danielsson Rasbo MK   Anglia Brutit
 
39 A Mats Pettersson SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab
    Tommy Aneklev SMK Gävle   96 Brutit
Entrant: Huzells i Karlstad AB
 
44 A Jan Hagberg Kinds MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel
    Christer Lundman Kinds MK   Ascona A Brutit
 
51 B Frank Mårdh Norrköpings MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel
    Bertil Lantz Västra Östergötlands MK   Ascona B Brutit
Entrant: Opel Rallyteam Sweden
 
67 B Mikael Åström Örnsköldsviks RK Grupp H 2 WD Audi
    Gerhard Sjökvist Örnsköldsviks RK   Cupé Brutit
 
72 A Markku Kärkkäinen Vännäs MK 4 wd Toyota
    Samuel Kärkkäinen Vännäs MK   Celica GT4 Brutit
 
14 A Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 42:04 9:23 8:05 3:20
    Thomas Waltersson Anderstorp RC   Lotus Cortina 18:35 5:11 Excluded/Time limit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!