Svenska English
Tjej-RM Raceconsulting
2009-07-25 Kullingstrofén Official final
Results
Total list 172 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff C/L
1 6 A Mats Jonsson Forshaga MC A-förare 4wd Ford 1:38,3 4:21,4 8:43,8
1     Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC 4:05,4 6:49,2 25:38,1
Entrant: BILAM
 
2 9 A Henrik Persson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 1:36,0 4:18,3 8:48,2 5,1
2     Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo VII 4:02,5 6:58,2 25:43,2 5,1
 
3 8 A Jonas Wigren Norrköpings MK A-förare 4wd Ford 1:36,9 4:22,7 8:47,9 18,5
3     Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC 4:06,8 7:02,3 25:56,6 18,5
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
4 14 A Björn Adolfsson Stockholms BK A-förare 4wd Skoda 1:38,0 4:27,0 8:58,9 39,8
4     Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia 4:11,5 7:02,5 26:17,9 39,8
 
5 10 A Andreas Sjölander SMK Gävle A-förare 4wd Mitsubishi 1:38,7 4:29,0 8:56,2 48,2
5     Håkan Jacobsson Norbergs MC   Lancer Evo IX 4:11,0 7:11,4 26:26,3 48,2
 
6 17 A Markus Hällbo Säters MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:40,9 4:26,0 9:01,7 1:02,1
6     Lars Gustafsson Hofors MS   Lancer Evo IX 4:16,2 7:15,4 26:40,2 1:02,1
 
7 37 A P-G Andersson Årjäng MK A-förare 2wd Suzuki 1:43,6 4:34,1 9:02,9
1     Staffan Lindberg Skepptuna MK   Ignis Super 1600 4:17,9 7:11,2 26:49,7 1:11,6
 
8 18 A Johan Rudengren Eskilstuna MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:41,8 4:36,0 9:04,1 1:12,7
7     Christer Johansson Flens MS   Evo 6,5 4:16,4 7:12,5 26:50,8 1:12,7
 
9 16 A Håkan Svensson Fägre MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:38,7 4:36,2 9:08,1 1:14,2
8     Peter Hansson Vänersborgs MK   Lancer Evo VI 4:17,2 7:12,1 26:52,3 1:14,2
 
10 22 A Hans-Erik Weng Säffle MC A-förare 4wd Mitsubishi 1:41,4 4:34,8 9:04,9 1:14,8
9     Roger Gunnarsson Södra Sunnerbo MK   Lancer Evo X 4:18,4 7:13,4 26:52,9 1:14,8
 
11 24 A Anders Jonasson Wäxjö MS A-förare 4wd Mitsubishi 1:41,4 4:33,2 9:05,6 1:15,6
10     Andreas Söderström Ryds MK   Lancer Evo IV 4:20,3 7:13,2 26:53,7 1:15,6
Entrant: www.jonassonmotorsport.com
 
12 11 A Åke Jacobsson Emådalens MK A-förare 4wd Ford 1:40,6 4:37,4 9:04,6 1:16,5
11     Anders Hammarsten Emådalens MK   Escort 4:17,6 7:14,4 26:54,6 1:16,5
 
13 43 A Stefan Wass Vara MK A-förare 2wd Opel 1:42,3 4:34,6 9:04,4 11,3
2     Mikael Jansson Åmåls MK   Kadett GSI 16v 4:20,9 7:18,8 27:01,0 1:22,9
 
14 39 A Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 1:42,8 4:34,0 9:04,6 11,4
3     Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB 4:23,9 7:15,8 27:01,1 1:23,0
 
15 32 A Martin Berglund SMK Gävle A-förare 2wd VW 1:42,2 4:37,0 9:07,1 17,9
4     Henrik Olsson Hedesunda MK   Golf 4:21,8 7:19,5 27:07,6 1:29,5
 
16 19 A Joakim Längberg Linköpings MS A-förare 4wd Mitsubishi 1:45,1 4:37,1 9:12,4 1:29,5
12     Christer Carlsson Katrineholms MK   Evo Vll 4:18,2 7:14,8 27:07,6 1:29,5
Entrant: TEAM JRM RACING AB
 
17 34 A Stefan Jonsson Vännäs MK A-förare 2wd SEAT 1:44,1 4:38,9 9:09,5 20,5
5     Stefan Ahl Wäxjö MS   Ibiza KitCar 4:20,8 7:16,9 27:10,2 1:32,1
 
18 45 A Joakim Rydholm Dals MK A-förare 2wd VW 1:42,9 4:34,5 9:12,8 25,0
6     Roger Rydholm Dals MK   Golf 4:27,4 7:17,1 27:14,7 1:36,6
 
19 21 A Joachim Carlström Gullabo RC A-förare 4wd Mitsubishi 1:41,2 4:36,4 9:09,8 1:38,9
13     Jörgen Norman Gullabo RC   Evo VII 4:25,6 7:24,0 27:17,0 1:38,9
 
20 38 A Leif Peterson Göteborgs MF A-förare 2wd Toyota 1:43,7 4:33,0 9:20,1 32,3
7     Toni Sundqvist SMK Motala Bil   Corolla 4:25,5 7:19,7 27:22,0 1:43,9
Entrant: tractive ab
 
21 33 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 1:45,0 4:37,7 9:14,6 33,2
8     Jonas Edvardsson Gestrike RT   Corolla 4:26,6 7:19,0 27:22,9 1:44,8
Entrant: TRACTIVE AB
 
22 42 A Roland Wallon SMK Kungsör A-förare 2wd Volvo 1:45,5 4:39,9 9:16,7 44,0
9     Per Schlegel SMK Arboga   240 4:27,2 7:24,4 27:33,7 1:55,6
 
23 40 A Thord Johansson SMK Hörby A-förare 2wd Volvo 1:45,2 4:40,5 9:20,6 50,0
10     Emil Månsson SMK Hörby   940 4:27,2 7:26,2 27:39,7 2:01,6
Entrant: Konditori Boulevard Kristianstad
 
24 84 B Krister Nordlund Skepptuna MK B-förare 2wd Volvo 1:50,6 4:34,1 9:19,4
1     Lasse Savander Skepptuna MK   240 4:33,8 7:23,1 27:41,0 2:02,9
 
25 67 A Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2wd Volvo 1:45,4 4:41,5 9:16,6 56,6
11     Christoffer Johnsson Standar Laxå MK   940 4:27,2 7:35,6 27:46,3 2:08,2
 
26 50 A Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2wd VW 1:43,2 4:50,3 9:23,0 56,9
12     Conny Erixon Kullings MS   Golf III 4:25,0 7:25,1 27:46,6 2:08,5
 
27 46 A Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 2wd Ford 1:46,7 4:43,6 9:26,8 58,1
13     Jesper Johansson Ryds MK   Fiesta 4:29,6 7:21,1 27:47,8 2:09,7
 
28 36 A Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 1:44,0 4:40,2 9:21,7 59,9
14     Jörgen Lindahl Ryds MK   Corolla 4:35,7 7:28,0 27:49,6 2:11,5
 
29 51 A Anders Lindström Kristianstads MK A-förare 2wd Volvo 1:49,1 4:42,3 9:22,5 1:01,7
15     Roger Andersson Kristianstads MK   240 Highspeed 4:26,4 7:31,1 27:51,4 2:13,3
Entrant: www.swita.se
 
30 90 B Martin Norenby Dals MK B-förare 2wd Volvo 1:44,3 4:43,9 9:27,8 12,2
2     Joakim Johannesson Dals MK   944 GL 4:27,8 7:29,4 27:53,2 2:15,1
 
31 35 A Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 1:46,8 4:45,7 9:19,0 1:03,9
16     Lars-Inge Björlin Säffle MC   Corolla 4:31,2 7:30,9 27:53,6 2:15,5
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
32 47 A Bengt Abrahamsson Kullings MS A-förare 2wd Volvo 1:47,3 4:42,1 9:26,1 1:04,3
17     Peter Fogel Kullings MS   940 4:31,3 7:27,2 27:54,0 2:15,9
 
33 55 A Gary Kajsson Kristianstad MK A-förare 2wd Volvo 1:46,9 4:38,5 9:28,6 1:09,0
18     Mats Jönsjö Kristianstads MK   240 4:30,2 7:34,5 27:58,7 2:20,6
 
34 44 A Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2wd Toyota 1:46,0 4:47,4 9:25,6 1:11,1
19     Johan Garli Stuguns MK   Corolla 4:29,8 7:32,0 28:00,8 2:22,7
 
35 73 A Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2wd Volvo 1:49,6 4:44,6 9:25,6 1:11,8
20     Kristoffer'Kekke'Nordlund SMK Nyköping   240 4:27,8 7:33,9 28:01,5 2:23,4
Entrant: Lejtorp Racing
 
36 77 A Jonas Åkesson Karlskrona AK A-förare 2wd Opel 1:45,7 4:43,7 9:29,9 1:16,2
21     Jocke Karlsson Karlskrona AK   Ascona 2,4 4:35,1 7:31,5 28:05,9 2:27,8
Entrant: Gullabo däckfynd
 
37 57 A Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2wd Volvo 1:44,1 4:47,0 9:29,2 1:23,6
22     Martin Holmdahl Hallsbergs MK   940 4:37,4 7:35,6 28:13,3 2:35,2
 
38 75 A Per Löfqvist Skene MS A-förare 2wd BMW 1:46,2 4:47,3 9:32,6 1:24,3
23     Magnus Färm Kristianstads MK   M3 4:34,9 7:33,0 28:14,0 2:35,9
 
39 89 B Fredrik Dannevall Nollåtta MK B-förare 2wd Volvo 1:45,9 4:44,0 9:29,0 33,8
3     Palle Sjödahl Nollåtta MK   940 4:42,7 7:33,2 28:14,8 2:36,7
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
 
40 30 A Osborn Eklundh SMK Hörby A-förare 4wd Subaru 1:46,8 4:45,9 9:42,2 2:36,8
14     Annette Karlsson Vänersborgs MK   Impreza N14 4:28,2 7:31,8 28:14,9 2:36,8
Entrant: www.swita.se
 
41 49 A Johan Nilsson Vara MK A-förare 2wd Volvo 1:45,8 4:46,6 9:33,4 1:26,3
24     Matti Johansson Vara MK   242 Släggräser 4:30,8 7:39,4 28:16,0 2:37,9
 
42 52 A Ulrik Ossiansson Götene MK A-förare 2wd VW 1:45,1 4:48,6 9:36,2 1:28,6
25     Martin Svensson SMK Trollhättan   Golf 2 4:32,8 7:35,6 28:18,3 2:40,2
 
43 115 B Johan Andersson Norrköpings MK B-förare 2wd Opel 1:46,5 4:51,6 9:30,1 37,9
4     Joel Ardell Norrköpings MK   Kadett GSI 4:34,7 7:36,0 28:18,9 2:40,8
Entrant: CARLTECH.SE
 
44 66 A Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2wd Volvo 1:48,4 4:49,5 9:30,0 1:29,2
26     Henrik Eriksson Laxå MK   940 4:34,5 7:36,5 28:18,9 2:40,8
 
45 83 B Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 1:44,7 4:53,6 9:32,6
1     Micke Pettersson SMK Gävle   Impreza STi 4:30,6 7:37,6 28:19,1 2:41,0
Entrant: Team Car Care Sthlm
 
46 58 A Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 1:45,3 4:48,6 9:37,9 1:32,7
27     Tommy Magnusson Storfors MK   940 4:34,8 7:35,8 28:22,4 2:44,3
 
47 108 B Andreas Nilsson Tjust MK B-förare 2wd Volvo 1:48,0 4:54,5 9:33,3 41,4
5     Joacim Björk Tjust MK   740 4:29,5 7:37,1 28:22,4 2:44,3
 
48 70 A Mikael Brodd V:a Östergötlands MK A-förare 2wd Saab 1:46,1 4:44,4 9:33,6 1:34,8
28     Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   9-3 Kit Car Etanol 4:41,5 7:38,9 28:24,5 2:46,4
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
49 82 B Bjørn Bækkevold KNA B-förare 4wd Mitsubitshi 1:46,8 4:49,7 9:52,9 12,8
2     Tove Andresen KNA Varna   Evo V 4:30,7 7:31,8 28:31,9 2:53,8
 
50 64 A Mats Bäck SMK Hedemora A-förare 2wd Opel 1:55,2 4:46,7 9:32,4 1:43,5
29     Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona 4:43,1 7:35,8 28:33,2 2:55,1
 
51 104 B Fredrik Hårte Kullings MS B-förare 2wd Volvo 1:47,6 4:50,0 9:39,6 53,7
6     Benny Holmstrand Kullings MS   242 4:35,8 7:41,7 28:34,7 2:56,6
 
52 69 A Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 1:48,3 4:51,8 9:41,3 1:51,2
30     Fredrik Rudmalm Degerfors MK   940 4:47,6 7:31,9 28:40,9 3:02,8
 
53 87 B Johan Carlsson Degerfors RC B-förare 2wd Renault 1:47,9 4:50,2 9:43,6 1:01,9
7     Johan Lövgren Degerfors RC   Clio Ragnotti 4:34,9 7:46,3 28:42,9 3:04,8
 
54 97 B Alexander Jansson Börje SK B-förare 2wd Volvo 1:47,0 4:53,9 9:45,4 1:02,4
8     Andreas Peters Kolsva MS   240 4:35,8 7:41,3 28:43,4 3:05,3
 
55 98 B Daniel Molin Skene MS B-förare 2wd VW 1:48,7 4:54,0 9:41,8 1:02,4
8     Magnus Widmark Skene MS   Golf II 4:35,6 7:43,3 28:43,4 3:05,3
Entrant: www.danielmolin.se
 
56 86 B Jonas Brinkemar Horndals MK B-förare 2wd Ford 1:47,3 4:57,1 9:44,8 1:05,2
10     Camille Cederlund Horndals MK   Fiesta ST 4:32,8 7:44,2 28:46,2 3:08,1
Entrant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service
 
57 100 B Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 1:49,0 4:58,4 9:47,6 1:05,3
11     Suzanne Pedersen Hagfors MK   240 4:35,1 7:36,2 28:46,3 3:08,2
 
58 113 B Jonny Hederstedt Gotlands Mf:s Bilklubb B-förare 2wd Ford 1:48,5 4:53,9 9:44,0 1:14,7
12     Jocke Hederstedt Gotlands Mf:s Bilklubb   Escort Mk II 4:40,9 7:48,4 28:55,7 3:17,6
Entrant: Lejtorp Racing
 
59 99 B Mats Oskarsson Malungs MK B-förare 2wd VW 1:48,0 4:57,4 9:34,1 1:15,5
13     Emil Bengtsson Malungs MK   Golf 4:42,5 7:54,5 28:56,5 3:18,4
 
60 116 B Joakim Larsson Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 1:51,0 4:56,9 9:43,6 1:15,6
14     Martin Berggren Linköpings MS   242 4:42,2 7:42,9 28:56,6 3:18,5
 
61 29 A Anders Kärnede Älvbygdens MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:48,0 4:59,6 9:45,3 3:20,9
15     Martin Edlund Älvbygdens MK   Lancer Evo III 4:35,7 7:50,4 28:59,0 3:20,9
 
62 76 A Patrik Olsson Norrköpings MK A-förare 2wd Volvo 1:50,3 4:54,4 9:40,6 2:10,7
31     Jonas Sandberg Tjust MK   940 4:43,5 7:51,6 29:00,4 3:22,3
Entrant: Henning Jansson Emballage AB
 
63 74 A Björn 'Nalle' Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 1:50,8 4:57,7 9:41,1 2:11,2
32     Reine Nyberg Forshaga MC   242 4:50,6 7:40,7 29:00,9 3:22,8
Entrant: PROMT AB
 
64 88 B Tommie Lindberg Hällefors MK B-förare 2wd Peugeot 1:50,3 4:51,3 9:53,1 1:20,5
15     Martin Lindberg Hällefors MK   306 GTI 4:38,1 7:48,7 29:01,5 3:23,4
 
65 96 B Mats Persson Laxå MK B-förare 2wd Opel 2:01,4 4:54,4 9:48,6 1:20,5
15     Tina (Ingrid) Mitakidou Teknis MC   Ascona 4:37,7 7:39,4 29:01,5 3:23,4
Entrant: Leijtorp Racing
 
66 112 B Roger Karlsson V:a Östergötlands MK B-förare 2wd Volvo 1:48,7 4:59,5 9:49,5 1:21,6
17     Emanuel Karlborg V:a Östergötlands MK   240 4:36,9 7:48,0 29:02,6 3:24,5
 
67 128 C Kalle Andersson Laxå MK C-förare 2wd Volvo 1:58,3 4:53,5 9:47,9
1     Mikael Carlson Laxå MK   242 4:43,4 7:46,9 29:10,0 3:31,9
Entrant: lejtorp racing
 
68 123 C Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC C-förare 2wd Volvo 1:49,7 4:58,7 9:52,6 5,9
2     Håkan Carlsson Degerfors RC   242 4:42,0 7:52,9 29:15,9 3:37,8
Entrant: Lejtorp Racing
 
69 68 A Pär Karlsson Lidköpings MSF A-förare 2wd Peugeot 1:51,2 5:03,9 9:52,6 2:27,3
33     Ulf Axelsson Lidköpings MSF   205 GTI 4:38,3 7:51,0 29:17,0 3:38,9
 
70 85 B Nicklas Hjerpe Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 1:49,6 5:01,5 9:58,5 1:43,1
18     Roine'Lillen'Nilson Norrköpings MK   240 4:44,4 7:50,1 29:24,1 3:46,0
 
71 91 B Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2wd Volvo 1:48,5 4:55,5 10:04,2 1:45,3
19     Torbjörn Henrysson Teknis MC   242 JB 4:46,7 7:51,4 29:26,3 3:48,2
 
72 142 B Fredrik Karlander Kinds MK B-förare Volvo Original Volvo 1:50,6 4:55,2 10:02,7
1     Therece Karlander Kinds MK   940 4:44,7 7:53,9 29:27,1 3:49,0
 
73 81 A Bengt Karlsson Götene MK A-förare 2wd Volvo 1:52,8 5:07,4 9:56,1 2:38,9
34     Thomas Gustafsson Götene MK   240 4:37,8 7:54,5 29:28,6 3:50,5
 
74 143 B Kristoffer Karlsson Dals MK B-förare Volvo Original Volvo 1:51,3 5:01,3 9:55,1 1,9
2     Lars Andersson Dals MK   940 4:43,0 7:58,3 29:29,0 3:50,9
 
75 139 A Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A-förare Volvo Original Volvo 1:52,3 5:02,9 9:53,3
1     Tomas Dahn Vetlanda RRC   740 4:43,8 7:57,0 29:29,3 3:51,2
 
76 94 B Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2wd Volvo 1:51,4 5:02,2 10:04,2 1:53,2
20     Pierre Ellison Säffle MC   242 4:46,3 7:50,1 29:34,2 3:56,1
 
77 107 B Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2wd Volvo 1:52,9 5:02,3 9:58,4 1:55,9
21     Rolf Isaksson Dals MK   242 4:48,4 7:54,9 29:36,9 3:58,8
 
78 111 B Magnus Karlsson Vänersborgs MK B-förare 2wd Volvo 1:51,8 4:55,5 9:52,2 2:05,9
22     Leif Lindgren Kullings MS   240 5:17,4 7:50,0 29:46,9 4:08,8
 
79 31 A Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare 4wd Subaru 1:49,5 5:14,3 10:02,4 4:12,7
16     Ulrick Carlsson V:a Östergötlands MK   Legacy 4:45,1 7:59,5 29:50,8 4:12,7
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
80 92 B Niklas Solenö Katrineholms MK B-förare 2wd VW 1:53,7 5:05,9 10:03,5 2:10,3
23     Magnus Nilson Katrineholms MK   Golf Mk III 4:44,9 8:03,3 29:51,3 4:13,2
Entrant: Odenanläggningsentreprenad AB
 
81 102 B Henrik Nyberg MK Kopparberg B-förare 2wd Ford 1:49,9 5:09,4 10:06,8 2:13,6
24     Magnus Lindkvist Degerfors RC   Escort RS 2000 4:59,9 7:48,6 29:54,6 4:16,5
 
82 110 B Peter Sjöberg Skövde MK B-förare 2wd VW 1:50,7 5:07,4 10:11,6 2:14,4
25     Mikael Åkesson Skövde MK   Golf III 4:41,8 8:03,9 29:55,4 4:17,3
 
83 2 A Ramona Karlsson Falköpings MK Tjej-RM Mitsubishi 1:41,6 4:35,1 12:23,8
1     Miriam Walfridsson MK Ratten   Lancer Evo V 4:21,5 7:14,7 30:16,7 4:38,6
 
84 157 C Jonas Thunberg Degerfors RC C-förare Volvo Original Volvo 1:53,9 5:08,1 10:15,3
1     Patrick Savinainen Degerfors RC   940 4:51,1 8:14,5 30:22,9 4:44,8
 
85 117 C Andreas 'Scherpen' Scherp Gnesta MK C-förare 4wd Mazda 1:53,6 5:12,3 10:16,5
1     Stefan Ohlsson Taxinge MK   323 4:42,8 8:18,4 30:23,6 4:45,5
 
86 159 C Johan Granholm SMK Motala Bil C-förare Volvo Original Volvo 1:55,9 5:12,0 10:14,6 1,8
2     David Westrin SMK Motala Bil   940 4:49,9 8:12,3 30:24,7 4:46,6
 
87 155 C Lars Markusson Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 1:53,3 5:05,6 10:26,3 3,2
3     Per Markusson Kullings MS   240 4:54,6 8:06,3 30:26,1 4:48,0
 
88 105 B Micke 'Pulver' Persson Fagersta MK B-förare 2wd Ford 1:55,7 5:21,7 10:17,2 2:46,9
26     Thomas'Vallåkra' Henriksson Fagersta MK   Escort RS 2000 4:51,3 8:02,0 30:27,9 4:49,8
Entrant: AJ ENTREPRENAD AB I NORBERG
 
89 129 B Thomas Hegge Anderstorp RC B-förare Grupp E VW 1:54,9 5:08,6 10:22,7
1     Stefan Larsson Kullings MS   Golf 4:52,5 8:10,5 30:29,2 4:51,1
 
90 151 C Tore Bigsten Götene MK C-förare Volvo Original Volvo 1:59,3 5:09,1 10:19,6 12,3
4     Martin Andersson Götene MK   940 4:53,0 8:14,2 30:35,2 4:57,1
 
91 120 C Mikael Wiberg Storfors MK C-förare 2wd Volvo 1:51,6 5:03,8 10:37,7 1:28,5
3     Johan Pettersson Storfors MK   240 4:44,2 8:21,2 30:38,5 5:00,4
 
92 140 A Patrik Jonsson Nora MK A-förare Volvo Original Volvo 1:54,7 5:09,2 10:17,6 1:11,7
2     Per (Pelikan) Carlsson Nora MK   940 4:58,2 8:21,3 30:41,0 5:02,9
 
93 154 C Martin Adolfsson Säffle MC C-förare Volvo Original Volvo 1:56,2 5:10,2 10:23,8 19,6
5     Alfred Andersen Åmåls MK   940 4:54,1 8:18,2 30:42,5 5:04,4
 
94 125 C Maria Andersson SMK Valdemarsvik C-förare 2wd Peugeot 1:53,7 5:12,3 10:21,3 1:33,8
4     Göran Andersson SMK Valdemarsvik   306 GTI 4:59,5 8:17,0 30:43,8 5:05,7
 
95 162 C Andreas Westlund Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 1:55,9 5:16,5 10:17,7 25,6
6     Niclas Börjeson Kullings MS   940 4:53,9 8:24,5 30:48,5 5:10,4
 
96 121 C Tobias Nordwall Storfors MK C-förare 2wd Opel 2:00,0 5:19,8 10:23,8 1:38,8
5     Peter Nordwall Storfors MK   Ascona B 2,0 4:53,9 8:11,3 30:48,8 5:10,7
 
97 144 B Mats Johansson Göteborgs MF B-förare Volvo Original Volvo 1:52,3 5:12,1 10:28,4 1:24,0
3     Annette Andre Göteborgs MF   242 4:57,9 8:20,4 30:51,1 5:13,0
 
98 158 C Johan Nyman SMK Trollhättan C-förare Volvo Original Volvo 1:57,4 5:15,2 10:27,5 29,3
7     Klas Ivarsson SMK Trollhättan   244 4:53,9 8:18,2 30:52,2 5:14,1
 
99 147 B Markus Johnzon Varbergs MK B-förare Volvo Original Volvo 1:57,1 5:08,9 10:31,2 1:25,8
4     Peter Dahlsund Varbergs MK   244 4:52,8 8:22,9 30:52,9 5:14,8
 
100 4 B Lena Sandelius Göteborgs MF Tjej-RM Volvo 1:57,7 5:14,6 10:22,1 37,0
2     Erik Ekenberg Göteborgs MF   940 4:56,5 8:22,8 30:53,7 5:15,6
Entrant: ugil.se
 
101 164 C Lennart Dybeck MK Ran C-förare Volvo Original Volvo 1:57,5 5:10,1 10:25,3 37,1
8     Peter Sedig MK Ran   242 5:10,2 8:16,9 31:00,0 5:21,9
 
102 118 C Roland Åkeson Skövde MK C-förare 4wd Mitsubishi 1:53,7 5:14,9 10:34,7 37,3
2     Gunnar Johansson Skövde MK   Lancer Evo III 4:54,6 8:23,0 31:00,9 5:22,8
 
103 114 B Fredrik Johansson Säffle MC B-förare 2wd Volvo 1:49,6 4:50,7 9:47,0 3:22,6
27     Mikael Magnusson Säffle MC   242 Bandit Power 4:35,9 10:00,4 31:03,6 5:25,5
 
104 150 C Robert Johansson Göteborgs MF C-förare Volvo Original Volvo 1:59,9 5:18,4 10:32,6 42,5
9     Torbjörn Thomsen Älvbygdens MK   240 5:01,2 8:13,3 31:05,4 5:27,3
 
105 149 B Joakim Nilsson SMK Hörby B-förare Volvo Original Volvo 1:55,0 5:15,7 10:32,8 1:39,3
5     Tomas Gustavsson Kristianstads MK   740 5:02,0 8:20,9 31:06,4 5:28,3
 
106 169 C Daniel Hellstadius Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 1:59,7 5:24,8 10:33,1 10 57,5
10     Joacim Wigertson Kullings MS   940 4:59,5 8:13,3 31:20,4 5:42,3
 
107 173 J David Pettersson Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 1:57,6 5:18,8 10:35,0
1     Patrik Pettersson Skövde MK   740 5:00,7 8:30,3 31:22,4 5:44,3
Entrant: Lejtorp Racing
 
108 152 C Michael 'Bonnen' Larsson MK Ran Askersund C-förare Volvo Original Volvo 2:00,6 5:09,7 10:25,1 1:00,1
11     Mats Carlsson MK Ran Askersund   240 5:28,7 8:18,9 31:23,0 5:44,9
 
109 146 B Urban Andersson Stenungsunds MS B-förare Volvo Original Volvo 1:57,4 5:17,0 10:44,4 1:59,2
6     Christer Andersson Stenungsunds MS   940 4:57,5 8:30,0 31:26,3 5:48,2
 
110 178 J Robin Friberg Ludvika MS Ungdomsrally Suzuki 2:07,5 5:41,3 10:24,3 10,5
2     Peter Friberg Ludvika MS   Swift 4:58,3 8:21,5 31:32,9 5:54,8
 
111 176 J Algot Öberg SMK Västerås Gokart Ungdomsrally VW 1:58,2 5:28,3 10:49,4 28,8
3     Fredrik Jonson Strängnäs AMS   Polo 4:59,8 8:35,5 31:51,2 6:13,1
Entrant: Sörmlands Energi AB
 
112 174 J Sebastian 'Bastan' Johansson Mariestads MS Ungdomsrally Volvo 1:58,7 5:24,8 10:41,9 29,9
4     Sebastian 'Drängen' Nihlmar Mariestads MS   244 5:03,0 8:43,9 31:52,3 6:14,2
 
113 166 C Pär Johansson Eskilstuna MK C-förare Volvo Original Volvo 1:57,8 5:20,3 10:45,1 1:34,0
12     Rikard Strindlund Eskilstuna MK   240 5:11,5 8:42,2 31:56,9 6:18,8
 
114 156 C Emil Kåberg Laxå MK C-förare Volvo Original Volvo 2:00,1 5:24,7 10:56,0 1:37,6
13     Fredrik Persson Laxå MK   244 5:14,3 8:25,4 32:00,5 6:22,4
 
115 148 B Tony Larsson Kinds MK B-förare Volvo Original Volvo 1:57,3 5:28,2 10:53,6 2:36,8
7     Peter Fager Kinds MK   244 5:02,3 8:42,5 32:03,9 6:25,8
 
116 171 C Niklas Ahlberg Kinds MK C-förare Volvo Original Volvo 1:57,5 5:15,6 11:50,3 2:05,5
14     Johan Lantz Kinds MK   244 5:01,8 8:23,2 32:28,4 6:50,3
 
117 168 C Martin Karlsson Alingsås MK C-förare Volvo Original Volvo 1:58,7 5:19,0 11:42,5 2:06,6
15     Klas Karlsson Kullings MS   244 5:03,9 8:25,4 32:29,5 6:51,4
 
118 133 C Fredrik Johansson Vara MK C-förare Grupp E Volvo 1:59,8 5:34,1 11:16,4
1     Ronny Parkinson Johansson Vara MK   240 P 5:07,4 8:37,2 32:34,9 6:56,8
 
119 145 B Jörgen Sundström Vara MK B-förare Volvo Original Volvo 1:54,0 7:43,5 10:12,6 3:19,8
8     Håkan Engelbrektsson SMK Trollhättan   240 4:53,2 8:03,6 32:46,9 7:08,8
 
120 163 C Jessica Hägg Stenungsunds MS C-förare Volvo Original Volvo 1:59,9 5:43,7 11:00,8 2:24,6
16     Markus Björklund Stenungsunds MS   242 5:14,6 8:48,5 32:47,5 7:09,4
 
121 170 C Mattias Andersson V:a Östergötlands MK C-förare Volvo Original Volvo 1:58,5 5:18,8 10:48,0 2:55,9
17     Christian Kleén Östergyllen RC   242 5:06,3 10:07,2 33:18,8 7:40,7
 
122 165 C Tony Ivarsson Mariestads MS C-förare Volvo Original Volvo 2:06,7 5:39,8 11:17,9 3:00,4
18     Andreas Ivarsson Mariestads MS   240 5:20,5 8:58,4 33:23,3 7:45,2
 
123 167 C Anders Johansson Mariestads MS C-förare Volvo Original Volvo 2:04,8 5:51,3 11:16,5 3:07,4
19     Dennis Persson Laxå MK   244 GLT 5:29,0 8:48,7 33:30,3 7:52,2
 
124 135 C Emma Fransson Vetlanda RRC C-förare Grupp E Saab 2:06,1 5:40,7 11:27,9 1:08,0
2     Ronny Karlsson Vetlanda RRC   99 5:16,9 9:11,3 33:42,9 8:04,8
 
125 175 J Jesper Ödberg Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 2:13,3 5:40,4 11:18,5 2:37,0
5     Anders Andersson Falköpings MK   244 5:36,8 9:10,4 33:59,4 8:21,3
 
126 141 A Göran Wigertson Kullings MS A-förare Volvo Original Volvo 2:19,6 6:18,9 12:10,5 4:55,7
3     Jonas Bergsander Lidköpings MSF   242 5:24,8 8:11,2 34:25,0 8:46,9
 
127 131 C Kristoffer Karlsson Säffle MC C-förare Grupp E Opel 2:09,4 5:54,8 11:40,2 1:57,5
3     Mikael Olander Säffle MC   Ascona B 5:23,5 9:24,5 34:32,4 8:54,3
 
128 136 C Philip Haag Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 2:03,9 5:30,8 12:36,8 2:09,1
4     Erik Stenberg Kullings MS   244 5:16,9 9:15,6 34:44,0 9:05,9
 
129 5 C Hanna Jonsson Nora MK Tjej-RM Volvo 2:07,1 5:54,6 12:05,3 4:49,1
3     Lena Ekström Tungfelt Östernärkes RMC   242 5:24,0 9:34,8 35:05,8 9:27,7
Entrant: Ekströms Bygg AB
 
130 172 C Martin Miles Mariestads MS Appendix K Volvo 2:20,8 6:17,7 11:25,8
1     Stellan Karlsson Mariestads MS   Amazon 122 S 5:30,9 9:33,9 35:09,1 9:31,0
 
131 134 C Ulf Hummel Älvbygdens MK C-förare Grupp E VW 2:13,9 5:44,3 12:59,7 10 3:00,6
5     Anne Hummel Älvbygdens MK   Golf 2 5:24,7 9:02,9 35:35,5 9:57,4
 
132 1 A Jennie-Lee Hermansson KAK Tjej-RM Mitsubishi 1:43,1 4:38,9 18:19,6 6:26,4
4     Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo IX 4:30,0 7:31,5 36:43,1 11:05,0
 
133 137 C Carola Aronsson Kullings MS C-förare Grupp E VW 2:15,7 6:01,7 12:43,6 4:10,7
6     Johan Kempe Kullings MS   Golf 5:44,2 10:00,4 36:45,6 11:07,5
 
134 124 C Mikael Johansson Fjärås MK C-förare 2wd Opel 2:06,4 5:35,6 31:29,4 3:10 30:16,7
6     Bo Strandling Fjärås MK   Ascona 5:15,3 11:50,0 59:26,7 33:48,6
 
12 A Jimmy Joge SMK Motala Bil A-förare 4wd Mitsubishi 1:39,0 4:24,7 8:51,7
    Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer Evo IX 4:14,4 Brutit
Entrant: Lagagruppen AB
 
62 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2wd VW 1:49,7 4:44,1 9:24,2
    Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf 4:33,2 Brutit
 
59 A Mats Larson Fagersta MK A-förare 2wd Opel 1:48,7 5:41,8 9:45,1
    Mikael Johansson Fagersta MK   Kadett GSI 4:32,3 Brutit
Entrant: AJ ENTREPRENAD AB NORBERG
 
130 B Claes Engwall Vetlanda RRC B-förare Grupp E Audi 1:56,8 5:10,0 10:08,3
    Anders Engwall Vetlanda RRC   A3 5:04,0 Brutit
 
126 C Stig Bergqvist Tidaholms MK C-förare 2wd Volvo 2:01,7 5:29,1 11:09,3
    Sonny Torgrimsson Tidaholms MK   242 5:12,6 Brutit
Entrant: McDonald´s Skövde
 
72 A Stefan Axelsson Säffle MC A-förare 2wd Volvo 1:46,4 4:44,4 15:26,2
    Sven-Olof Leander Säffle MC   740 4:59,3 Brutit
Entrant: TEAM DIALECT
 
41 A Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 1:46,7 4:40,2 9:29,3
    Andreas Andersson MK Ran Askersund   940 Brutit
 
28 A Hans Inge Vara MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:44,3 4:46,7 9:27,5
    Michael Inge Kullings MS   Lancer Evo IV Brutit
 
13 A Robin Sandberg Ryds MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:38,3 4:24,4 10:02,4
    Pecka Svensson Wäxjö MS   Lancer Evo IX Brutit
 
60 A Niklas Sääw SMK Valdemarsvik A-förare 2wd Volvo 1:44,9 4:41,8 9:57,0
    Fredrik Eklund SMK Valdemarsvik   940 Brutit
 
119 C Hasse Söderlund Norrköpings MK C-förare 2wd Volvo 1:50,5 5:00,1 10:00,6
    Susanne Andersson Åtvidabergs MK   242 Brutit
 
160 C Oskar Lundmark Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 1:56,7 5:14,2 10:22,0
    Carl Lundmark Vara MK   242 Brutit
 
138 A Fredrik Menck SMK Motala A-förare Volvo Original Volvo 1:55,7 5:03,9 17:23,8
    Kim Göransson SMK Motala   940 Brutit
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
61 A Johan Karlsson Tjust MK A-förare 2wd Volvo 1:44,9 4:41,6 21:48,9
    Maths Johnsson Ydre MK   740 Evo Brutit
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
20 A Janne Westlund MK Kopparberg A-förare 4wd Subaru 1:40,2 4:35,2 49:42,7
    Thomas Johansson Forshaga MC   Impreza STi Brutit
 
7 A Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 1:39,1 4:23,3
    Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC Brutit
Entrant: Torv o Maskin AB
 
3 B Cindy Brüggemann Tjust MK Tjej-RM Mitsubishi 1:44,1 4:33,3
    Christian Larsson Tjust MK   Lancer Evo V Brutit
 
80 A Anders Olsson Vänersborgs MK A-förare 2wd Toyota 1:46,2 4:41,8
    Sven Olsson Vänersborgs MK   ST Brutit
 
54 A Daniel Johansson Kullings MS A-förare 2wd Volvo 1:45,8 4:49,5
    Daniel Westlund Kullings MS   940 Brutit
 
106 B Hasse Ericsson Kullings MS B-förare 2wd Volvo 1:49,4 4:48,6
    Benny Larsson Kullings MS   240 Brutit
 
95 B Tomas Ingberg Gnesta MK B-förare 2wd Volvo 1:49,7 4:53,7
    Johan Lund Gnesta MK   242 Brutit
 
101 B Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 1:50,2 5:05,7
    Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk2 Brutit
 
122 C Stefan Ryberg Forshaga MC C-förare 2wd Volvo 1:55,1 5:06,4
    Christian Ohlsson Kils MK Bil   740 Brutit
 
79 A Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 2wd Skoda 1:51,3 5:10,8
    Robert Eriksson SMK Uppsala   Felicia Brutit
 
127 C Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan C-förare 2wd Volvo 2:18,2 5:01,5
    Tommy von Brömsen SMK Trollhättan   940 Brutit
 
161 C Patrik Backman Bengtsfors MC C-förare Volvo Original Volvo 2:00,2 5:23,7
    Pierre Håkansson Bengtsfors MC   244 Brutit
 
109 B Johan Jonsson Munkfors MC B-förare 2wd Volvo 3:04,8 5:30,5
    Martin Carmesten Munkfors MC   242 Brutit
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
27 A Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:43,9
    Hans Ädel Hedesunda MK   Lancer VII Brutit
Entrant: Hedesunda Elektriska AB
 
48 A Calle Trainor Katrineholms MK A-förare 2wd Renault 1:45,7
    Lill Erik Gustavsson SMK Linde   Clio Sport Brutit
 
71 A Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2wd Opel 1:46,7
    Fredrik Lans Falköpings MK   Ascona Brutit
 
65 A Lars-Olof Holmberg Gotlands MF A-förare 2wd Opel 1:47,9
    Henrik Appelskog Östergyllen RC   Kadett Brutit
 
53 A Anders Persson Göteborgs MF A-förare 2wd Volvo 1:50,2
    Tobias Tobiasson SMK Trollhättan   940 Evo Brutit
 
103 B Mats Karlsson V:a Östergötlands MK B-förare 2wd Opel 1:55,8
    Christer Karlsson V:a Östergötlands MK   Ascona B Brutit
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
93 B Daniel Mulle Ernstedt Nollåtta MK B-förare 2wd SEAT 2:11,7
    Henrik Dahlgren Katrineholms MK   Ibiza Brutit
 
15 A Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4wd Mitsubishi
    Marie Andersson Teknis MC   Lancer Evo VII Brutit
 
63 A Fredrik Johansson SMK Valdemarsvik A-förare 2wd VW
    Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Golf II Brutit
 
132 C Carl Magnus Ivarsson Vara MK C-förare Grupp E VW 1:59,9 5:25,2 10:40,0 3:30
    Mattias Kihlström Vara MK   Golf 5:08,0 8:33,4 Excluded/Time limit
 
25 A Lars-Ove'Biffen'Olsson Forshaga MC A-förare 4wd Mazda 1:40,0
    Anders Moberg Forshaga MC   GTR Excluded/Time limit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!