Svenska English
Raceconsulting
2012-02-18 Stjärnsvängen Official final
Results
Total list 73 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS1/SS2 Pen/Total Diff C/L
1 46 A Sten-Erik Eriksson SMK Sundsvall 4WD Nissan 15:14,0
1     Hans Göran Eriksson SMK Hälsinge   GTI-R 15:34,7 30:48,7
 
2 44 A Tommy Ström Härnösands MK A/B-förare 2 WD Toyota 15:36,9
1     Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla 15:40,2 31:17,1 28,4
 
3 205 A Lennart Olsson SMK Sundsvall 4WD Mitsubishi 15:50,8 55,6
2     Göran Olsson SMK Sundsvall   Evo 6 15:53,5 31:44,3 55,6
 
4 43 B Tomas Bergman SMK Hälsinge A/B-förare 2 WD VW 16:25,5 1:26,2
2     Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Golf 16:17,8 32:43,3 1:54,6
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
5 42 B Stefan Hedström SMK Hälsinge A/B-förare 2 WD Citroën 16:48,6 2:09,3
3     Jesper Jonsson SMK Hälsinge   C2 R2 16:37,8 33:26,4 2:37,7
Entrant: GL Bygg AB
 
6 47 B Leif Andersson Gnesta MK 4WD Mitsubishi 16:47,0 3:06,4
3     Stig Nesterud Stuguns MK   Evo 6,5 17:08,1 33:55,1 3:06,4
 
7 30 A Bosse Hemmingsson Offerdals MK Klass Ekonomi VW 17:08,8
1     Jan Bergetorp Offerdals MK   Golf GTI 16:47,2 33:56,0 3:07,3
 
8 29 B Anton Brorsson Jämtlands MK Klass Ekonomi VW 17:03,8 5,6
2     David Arhusiander Jämtlands MK   Golf II 16:57,8 34:01,6 3:12,9
 
9 68 A Tom Damberg Waxholms MK HRC klass 8 (HRB 8) Volvo 17:05,9
1     Håkan Holm Vallentuna MK   164 17:10,9 34:16,8 3:28,1
 
10 23 A Martin Eriksson Stuguns MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 17:10,4
1     Anders Gunnarsson Stuguns MK   940 17:19,3 34:29,7 3:41,0
 
11 75 A Robert Johansson Ljusdals MS HRC klass 9 (HRB 9) VW 17:17,0
1     Lasse Grip Ljusdals MS   Golf 17:16,8 34:33,8 3:45,1
 
12 26 A Niklas Nilsson Jämtlands MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 17:35,4 33,6
2     Pontus Hallin MK Nordjämten   940 17:27,9 35:03,3 4:14,6
 
13 39 B Mats Zetterman Ljusdals MS A/B-förare 2 WD Ford 17:42,7 3:50,8
4     Robert Bergvik Ljusdals MS   Fiesta ST 17:25,2 35:07,9 4:19,2
 
14 72 A Håkan Larsson Laxå MK HRC klass 8 (HRB 8) Ford 17:31,7 53,6
2     Viktor Larsson Laxå MK   Escort RS 1800 17:38,7 35:10,4 4:21,7
 
15 16 C Fredric Magnusson Jämtlands MK VOC + Grp N <1400 C-förare Volvo 17:44,9
1     Camilla Strömqvist Jämtlands MK   740 17:34,6 35:19,5 4:30,8
 
16 73 A Gunnar Fredriksson Katrineholms MK HRC klass 8 (HRB 8) Saab 17:44,8 1:05,4
3     Linda Sjölin Flens MS   V4 17:37,4 35:22,2 4:33,5
Entrant: TRENDAB MOTORSPORT
 
17 69 A Björn Ask Almunge MK HRC klass 8 (HRB 8) Volvo 17:49,6 1:17,7
4     Håkan Hult Björkviks MC   142 17:44,9 35:34,5 4:45,8
 
18 202 B Anders Sjöbom MK Nordjämten VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 17:39,4 1:07,2
3     Jimmy Nesterud Jämtlands MK   940 17:57,5 35:36,9 4:48,2
 
19 25 B Jonas Edlund Ilsbo MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 18:00,7 1:30,9
4     Sara Strömberg Ilsbo MK   242 17:59,9 36:00,6 5:11,9
 
20 77 A Lars Lindqvist Mälaröarnas MK HRC klass 9 (HRB 9) Volvo 17:56,3 1:31,8
2     Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   240 18:09,3 36:05,6 5:16,9
Entrant: Team BlästerMäster
 
21 15 C Fredrik Borg SMK Hälsinge VOC + Grp N <1400 C-förare Volvo 18:23,4 51,1
2       244 17:47,2 36:10,6 5:21,9
 
22 67 A Kurt Nensén Gnesta MK HRC klass 8 (HRB 8) Saab 18:15,4 1:55,8
5     Max Nensén Gnesta MK   V4 17:57,2 36:12,6 5:23,9
 
23 24 B Joel Persson Ilsbo MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 18:17,0 1:56,6
5     Hanna Nordin Ilsbo MK   242 18:09,3 36:26,3 5:37,6
 
24 70 A Peo Kindgren Åtvidabergs MK HRC klass 8 (HRB 8) Volvo 18:09,4 2:12,3
6     Tommy Åstrand Åtvidabergs MK   142 18:19,7 36:29,1 5:40,4
 
25 13 C Tomas Nilsson Ilsbo MK VOC + Grp N <1400 C-förare Volvo 18:19,4 1:31,4
3     Tage Walther SMK Hälsinge   240 18:31,5 36:50,9 6:02,2
 
26 20 B Jocke Halvarsson Ljusdals MS VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 18:11,7 2:22,8
6     Lars-Erik Olhem Bollnäs MK   242 18:40,8 36:52,5 6:03,8
 
27 3 J Henrik Palm Ilsbo MK Ungdomsrally Volvo 19:13,5
1     Joakim Palm Ilsbo MK   244 18:08,5 37:22,0 6:33,3
 
28 64 B Roger Ramsell Jämtlands MK HRC klass 7 (HRB 7) BMW 20:02,8 20
1     Tobias Magnusson Jämtlands MK   2002 TI 17:05,6 37:28,4 6:39,7
 
29 19 A Lars Svensson SMK Hälsinge VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 18:51,1 2:59,7
7     Michael Lindh SMK Hälsinge   940 18:38,3 37:29,4 6:40,7
 
30 53 A Leif B Andersson Norbergs MC KRC klass 4 (HRB 4) Ford 18:58,9
1     Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 18:35,7 37:34,6 6:45,9
 
31 34 C Conny Zetterman Ljusdals MS C-förare 2 WD Ford 18:48,4
1     Kjell Halvarsson Ilsbo MK   Escort RS 2000 18:47,8 37:36,2 6:47,5
 
32 1 J Simon Englund Bollnäs MK Ungdomsrally VW 18:41,9 38,2
2     Pär Englund Bollnäs MK   Golf 3 19:18,3 38:00,2 7:11,5
 
33 61 A Olle Andersson Mälaröarnas MK KRC klass 5 (HRB 5) Ford 18:40,5 40
1     Per Bergström Skepptuna MK   Mustang 19:02,8 38:23,3 7:34,6
 
34 28 A Mattias Lönn Offerdals MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 21:10,1 3:55,0
8     Andreas Eriksson Offerdals MK   940 17:14,6 38:24,7 7:36,0
 
35 18 B Jan Gullinder SMK Sundsvall VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 19:31,0 4:38,8
9     Caj Svensson SMK Sundsvall   244 19:37,5 39:08,5 8:19,8
 
36 12 B Tommy Andersson SMK Hälsinge Grupp E Elit Ford 19:26,6
1     Niklas Thyr SMK Hälsinge   Escort 19:45,0 39:11,6 8:22,9
 
37 60 A Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK KRC klass 5 (HRB 5) Volvo 18:32,2 40 48,4
2     Anders Jansson Skepptuna MK   Amazon 19:59,5 39:11,7 8:23,0
 
38 66 B Stefan Andersson Almunge MK HRC klass 8 (HRB 8) Ford 19:22,2 30 5:01,2
7     Monica Källberg Almunge MK   Escort RS 2000 19:25,8 39:18,0 8:29,3
Entrant: A.R.C Motorsport
 
39 59 A Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn KRC klass 5 (HRB 5) Volvo 18:02,7 30 1:14,4
3     Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon 21:05,0 39:37,7 8:49,0
 
40 204 J Lina Björklund Rättvik RK Ungdomsrally Volvo 21:02,4 30 2:15,8
3     Patrik Lindberg Hedesunda MK   940 18:05,4 39:37,8 8:49,1
 
41 52 A Jan-Erik Eriksson Ludvika MS KRC klass 2 (HRB 2) Saab 20:06,6
1     Erik Karjula Ludvika MS   Sport 20:03,3 40:09,9 9:21,2
 
42 9 C Andreas Selin SMK Sundsvall C-förare Grupp E VW 20:21,7
1     Stefan Selin SMK Sundsvall   Golf 2 20:34,8 40:56,5 10:07,8
 
43 58 A Karl-Bertil Ling Kolsva MS KRC klass 5 (HRB 5) Opel 18:54,3 20 2:53,3
4     Jan Nilsson Kolsva MS   Rekord 22:02,3 41:16,6 10:27,9
 
44 50 A Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK KRC klass 2 (HRB 2) Saab 20:48,6 1:10,5
2     Tommy Mattsson Films MK   Sport 20:31,8 41:20,4 10:31,7
Entrant: Team Ergo Nordic
 
45 49 C Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik KRC klass 2 (HRB 2) Saab 20:47,1 1:16,3
3     Mikael Asplund SHRA Örnsköldsvik   96 20:39,1 41:26,2 10:37,5
 
46 57 A Walter Olofsson Skepptuna MK KRC klass 5 (HRB 5) Volvo 19:06,9 3:43,0
5     Dick Larsson Rasbo MK   Amazon 22:59,4 42:06,3 11:17,6
Entrant: Team BlästerMäster
 
47 10 C Philip Persson Ljusdals MS C-förare Grupp E VW 20:13,4 1:24,2
2     Anders Persson Ljusdals MS   Golf II 1,8i 22:07,3 42:20,7 11:32,0
 
48 22 A Mattias Nilsson Offerdals MK VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo 24:17,5 7:56,5
10     Alf Jonsson Jämtlands MK   240 18:08,7 42:26,2 11:37,5
 
49 11 C Erika Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 20:45,9 1:33,4
3     Michelle Söderman Mora MK   Calibra 21:44,0 42:29,9 11:41,2
 
50 32 C Henrik Bergqvist Härnösands MK Klass Ekonomi VW 21:48,4 9:03,6
3     Fredrik Bergqvist Härnösands MK   Golf GTI 21:11,2 42:59,6 12:10,9
 
51 8 C Gert Ove Lundqvist SMK Hälsinge C-förare Grupp E BMW 21:21,7 10 2:28,6
4     Bengt Perhson SMK Hälsinge   318 21:53,4 43:25,1 12:36,4
 
52 56 A Rolf Norlin MSK Hammaren KRC klass 5 (HRB 5) Volvo 19:05,9 30 5:07,9
6     Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon 23:55,3 43:31,2 12:42,5
Entrant: Basjkirhästar Hammarbygård
 
53 7 C Fredrik Basth SMK Hälsinge C-förare Grupp E VW 21:29,3 2:53,5
5     Jani Rantala SMK Hälsinge   Golf II 22:20,7 43:50,0 13:01,3
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
54 55 A Bertil Molander Kullings MS KRC klass 5 (HRB 5) Ford 19:06,5 30 6:03,5
7     Björn Skoglund   Mustang 24:50,3 44:26,8 13:38,1
 
55 65 B Leif Alge Stockholms BK HRC klass 8 (HRB 8) Saab 23:09,6 2:30 14:25,8
8     Mattias Alge SMK Sundsvall   96 V4 23:03,0 48:42,6 17:53,9
 
56 48 C Bo Rönnbäck Östernärke Radio o Motor KRC klass 1 (HRB 1) Ford 25:12,0 20
1     Joakim Rönnbäck Ssro   Crown Victoria 24:58,1 50:30,1 19:41,4
 
57 14 C Patrik Lundberg Ilsbo MK VOC + Grp N <1400 C-förare Volvo 18:06,1 1:50 21:16,6
4     Mats Olof Lundberg Ilsbo MK   940 36:40,0 56:36,1 25:47,4
 
58 74 B Jonas Lindvall Botkyrka MK HRC klass 9 (HRB 9) Saab 39:43,2 24:28,8
3     Sören Dahlin Huddinge MK   99 Turbo 19:19,4 59:02,6 28:13,9
 
59 33 C Tomas Karlström Örnsköldsviks RK C-förare 2 WD VW 53:18,2 35:38,2
2     Jim Nordquist Örnsköldsviks RK   Golf 19:56,2 1:13:14,4 42:25,7
 
60 201 B Johnny Backlund Vännäs MK HRC klass 8 (HRB 8) Saab 1:02:05,6 43:56,4
9     Emil Fransson Vännäs MK   V4 16:07,6 1:18:13,2 47:24,5
Entrant: Veidec Racing
 
61 6 C Annsofi Wikström Ljusdals MS C-förare Grupp E Opel 59:33,0 40 44:51,8
6     Jennie Olsson Bollnäs MK   Kadett 25:35,3 1:25:48,3 54:59,6
 
76 A Ola Axelsson SMK Västerås Karting HRC klass 9 (HRB 9) Volvo 17:11,8
    Patrik Sällström Västerås MS   240 Brutit
Entrant: Axelssons Turisttrafik AB
 
54 A Björn Sjunning SMK Gävle KRC klass 4 (HRB 4) Ford 18:03,0
    Christer Göransson SMK Gävle   Lotus Cortina Brutit
 
62 A Per Göransson Almunge MK KRC klass 5 (HRB 5) Ford 18:38,3
    Tommy Säfström SMK Söderhamn   Falcon Futura Sprint Brutit
 
2 J Jari Liiten SMK Hälsinge Ungdomsrally Ford 47:31,0
    Jan-Erik Liiten SMK Hälsinge   Escort Brutit
 
21 B Bengt-Anders Rolin SMK Hälsinge VOC Elit + Grp N <1400 A/B Volvo
    Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   240 Brutit
 
35 C Micael Demander Sollefteå RRC C-förare 2 WD Renault
    Hans-Roland Sundström Sollefteå RRC   Clio Brutit
 
36 C Patric Svensson Jämtlands MK C-förare 2 WD VW
    Bengt-Åke Wiksten Sollefteå RRC   Golf 1 Brutit
 
38 C Daniel Edman Småbacka MK C-förare 2 WD Volvo
    Adam Fältström Småbacka MK   240 Brutit
 
41 A Bo Almgren Mälaröarnas MK A/B-förare 2 WD VW
    Andreas Johansson Eskilstuna MK   Golf 16v Brutit
 
45 A Pär Swedh SMK Hälsinge A/B-förare 2 WD Volvo
      240 Brutit
 
63 C Rolf Karlsson SMK Arboga HRC klass 7 (HRB 7) Volvo
    Anders Dalberg SMK Arboga   144 Brutit
Entrant: PRO Rallyteam
 
37 C Daniel Ullbors Mora MK C-förare 2 WD Opel 17:28,8 7:40
    Johanna Sundberg Mora MK   Corsa B 1:19:25,2 Excluded/Time limit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!