2016-05-28
Jubileumsrundan
Official final
After SS 4
83 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
11 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
10:40,8 |
|
|
|
1 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
Evo 9 |
|
|
|
32,4 | 3:50,6 | 1:14,6 | 5:03,2 |
|
2 |
25 |
|
Magnus Engelbrektsson |
MK Team Treske |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:59,2 |
18,4
|
|
18,4
|
1 |
|
|
Carin Nilsson |
MK Team Treske |
|
940 |
|
|
|
34,6 | 3:55,0 | 1:16,7 | 5:12,9 |
|
3 |
22 |
|
Niklas Blomkvist |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:59,8 |
19,0
|
0,6
|
0,6
|
2 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Karlstad MC Bil |
|
242 |
|
|
|
36,1 | 3:59,7 | 1:17,7 | 5:06,3 |
|
4 |
8 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:03,3 |
22,5
|
22,5
|
3,5
|
2 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
35,3 | 3:58,5 | 1:15,7 | 5:13,8 |
|
4 |
12 |
|
Pär Nordahl |
MK Ratten |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:03,3 |
22,5
|
22,5
|
|
2 |
|
|
Henning Greek |
MK Ratten |
|
Evo IX |
|
|
Applicant: TEAM JC RACE TEKNIK |
33,0 | 3:58,7 | 1:15,1 | 5:16,5 |
|
6 |
19 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:05,3 |
24,5
|
6,1
|
2,0
|
3 |
|
|
Reine Nyberg |
Forshaga MC |
|
242 |
|
|
|
35,7 | 4:02,5 | 1:17,3 | 5:09,8 |
|
7 |
9 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:09,5 |
28,7
|
28,7
|
4,2
|
4 |
|
|
Lars Andersson |
SMK Trollhättan |
|
R5 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
32,9 | 4:02,2 | 1:18,9 | 5:15,5 |
|
8 |
43 |
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:09,9 |
29,1
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Göran Bergsten |
Forshaga MC |
|
240 |
|
|
|
35,0 | 4:00,0 | 1:19,2 | 5:15,7 |
|
9 |
21 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:14,3 |
33,5
|
15,1
|
4,4
|
4 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
940 |
|
|
|
34,4 | 4:04,1 | 1:18,7 | 5:17,1 |
|
10 |
102 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:16,6 |
35,8
|
35,8
|
2,3
|
5 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
Lancer |
|
|
|
35,6 | 3:58,8 | 1:18,2 | 5:24,0 |
|
11 |
10 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:18,7 |
37,9
|
37,9
|
2,1
|
6 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
Evo VII |
|
|
|
34,3 | 4:04,4 | 1:18,2 | 5:21,8 |
|
12 |
101 |
|
Arne Rådström |
Östmark MFF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:20,4 |
39,6
|
21,2
|
1,7
|
5 |
|
|
Anders Olsson |
MK Ratten |
|
242 |
|
|
|
34,1 | 4:08,1 | 1:19,4 | 5:18,8 |
|
13 |
65 |
|
Tommy Eliasson |
Storfors MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:20,8 |
40,0
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Kalle Olstam |
Nora MK |
|
940 |
|
|
|
37,5 | 4:07,2 | 1:19,7 | 5:16,4 |
|
14 |
15 |
|
Oskar Sundell |
Sandviken MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:21,2 |
40,4
|
22,0
|
0,4
|
6 |
|
|
Anders Liljedahl |
Sandviken MK |
|
240 |
|
|
|
34,1 | 4:05,4 | 1:18,0 | 5:23,7 |
|
15 |
45 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:21,7 |
40,9
|
11,8
|
0,5
|
2 |
|
|
Arne Johansson |
SMK Karlskoga |
|
242 |
|
|
|
35,7 | 4:06,2 | 1:18,7 | 5:21,1 |
|
16 |
23 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:23,3 |
42,5
|
24,1
|
1,6
|
7 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils Mk-bil |
|
940 |
|
|
|
36,5 | 4:05,0 | 1:19,2 | 5:22,6 |
|
17 |
24 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:26,2 |
45,4
|
27,0
|
2,9
|
8 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
944 |
|
|
|
35,5 | 4:12,9 | 1:18,6 | 5:19,2 |
|
18 |
36 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:26,9 |
46,1
|
17,0
|
0,7
|
3 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
940 |
|
|
|
35,0 | 4:05,8 | 1:20,7 | 5:25,4 |
|
19 |
17 |
|
Lars Hedqvist |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:28,8 |
48,0
|
29,6
|
1,9
|
9 |
|
|
Joakim Gevert |
Fryksdalens MK |
|
240 |
|
|
|
36,4 | 4:21,0 | 1:16,5 | 5:14,9 |
|
20 |
26 |
|
Lasse Ekström |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:31,1 |
50,3
|
|
2,3
|
10 |
|
|
Thomas Waldenström |
Fryksdalens MK |
|
940 |
|
|
|
35,3 | 4:07,4 | 1:19,6 | 5:28,8 |
|
21 |
14 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:31,2 |
50,4
|
32,0
|
0,1
|
11 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
940 |
|
|
|
34,0 | 4:11,3 | 1:19,1 | 5:26,8 |
|
22 |
47 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
11:31,5 |
50,7
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Jim Hjerpe |
Säters MK |
|
940 |
|
|
|
35,6 | 4:11,6 | 1:20,1 | 5:24,2 |
|
23 |
67 |
|
Emil Överström |
Munkfors MC |
C-förare 2 WD |
|
VW |
11:33,3 |
52,5
|
12,5
|
1,8
|
2 |
|
|
Per Överström |
Munkfors MC |
|
Golf 2 |
|
|
|
38,0 | 4:07,6 | 1:20,8 | 5:26,9 |
|
24 |
31 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
11:36,0 |
55,2
|
|
2,7
|
1 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
35,6 | 4:11,6 | 1:21,5 | 5:27,3 |
|
25 |
59 |
|
Björn Compier |
MK Rimo |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:36,5 |
55,7
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
|
Evo 5 |
|
|
|
41,7 | 4:09,1 | 1:18,7 | 5:27,0 |
|
26 |
35 |
|
Erik Brodin |
Sandvikens MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
11:43,4 |
1:02,6
|
7,4
|
6,9
|
2 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
37,0 | 4:15,4 | 1:22,1 | 5:28,9 |
|
27 |
38 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:47,1 |
1:06,3
|
37,2
|
3,7
|
4 |
|
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
|
940 |
|
|
|
37,8 | 4:15,2 | 1:21,6 | 5:32,5 |
|
28 |
64 |
|
Amund Skoglund |
MK Team Treske |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:49,2 |
1:08,4
|
28,4
|
2,1
|
3 |
|
|
Torbjörn Danielsson |
MK Team Westom |
|
242 |
|
|
|
35,6 | 4:17,6 | 1:19,6 | 5:36,4 |
|
29 |
50 |
|
Daniel Torph |
Säffle MC |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
11:49,4 |
1:08,6
|
17,9
|
0,2
|
2 |
|
|
Björn Johansson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
36,5 | 4:16,1 | 1:23,4 | 5:33,4 |
|
30 |
20 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
11:50,7 |
1:09,9
|
51,5
|
1,3
|
12 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
Golf 3 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
37,8 | 4:22,8 | 1:20,6 | 5:29,5 |
|
31 |
37 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:51,8 |
1:11,0
|
41,9
|
1,1
|
5 |
|
|
Sebastian Lindholm |
Munkfors MK |
|
240 |
|
|
|
37,0 | 4:17,6 | 1:23,5 | 5:33,7 |
|
32 |
49 |
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
11:53,6 |
1:12,8
|
22,1
|
1,8
|
3 |
|
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
|
244 |
|
|
|
37,8 | 4:17,0 | 1:22,2 | 5:36,6 |
|
33 |
53 |
|
Fredrik Alin |
Åmåls MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
11:55,0 |
1:14,2
|
23,5
|
1,4
|
4 |
|
|
Alexander Alin |
Åmåls MK |
|
240 |
|
|
|
36,6 | 4:16,1 | 1:22,7 | 5:39,6 |
|
34 |
44 |
|
Henrik Carlzon |
MK Kopparberg |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
11:55,8 |
1:15,0
|
45,9
|
0,8
|
6 |
|
|
Håkan Eliasson |
MK Kopparberg |
|
Kadett |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
35,8 | 4:15,5 | 1:22,5 | 5:42,0 |
|
35 |
28 |
|
Anton Hager Bernats |
Örsundsbro MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
11:57,3 |
1:16,5
|
58,1
|
1,5
|
13 |
|
|
Henrik Hedlund |
Örsundsbro MK |
|
Clio |
|
|
|
39,2 | 4:19,8 | 1:22,9 | 5:35,4 |
|
36 |
32 |
|
Joakim Larsson |
Laxå MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
11:58,7 |
1:17,9
|
22,7
|
1,4
|
3 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
940 |
|
|
|
36,2 | 4:20,8 | 1:23,6 | 5:38,1 |
|
37 |
62 |
|
Michael Johansson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:59,5 |
1:18,7
|
38,7
|
0,8
|
4 |
|
|
Alfred Andersen |
Åmål MK |
|
240 |
|
|
Applicant: Spader Äzz Gruppen |
37,1 | 4:19,5 | 1:22,1 | 5:40,8 |
|
38 |
83 |
|
Felix Harling |
MK Team Westom |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:01,1 |
1:20,3
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Linus Harling |
MK Team Westom |
|
940 |
|
|
|
37,9 | 4:23,7 | 1:23,5 | 5:36,0 |
|
39 |
72 |
|
Linus Flodin |
Kils MK Bil |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:01,4 |
1:20,6
|
0,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
37,8 | 4:22,0 | 1:23,1 | 5:38,5 |
|
40 |
56 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:02,4 |
1:21,6
|
30,9
|
1,0
|
5 |
|
|
Marcus Karlsson |
Älvbygdens MK |
|
240 GLT |
|
|
|
37,7 | 4:23,5 | 1:22,8 | 5:38,4 |
|
41 |
27 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
12:02,7 |
1:21,9
|
1:03,5
|
0,3
|
14 |
|
|
Kjell Persson |
Åmåls MK |
|
Escort Mk 2 |
|
|
|
36,1 | 4:14,2 | 1:25,1 | 5:47,3 |
|
42 |
51 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:05,7 |
1:24,9
|
34,2
|
3,0
|
6 |
|
|
Felicia Grundtman |
SMK Nyköping |
|
940 |
|
|
|
35,0 | 4:20,5 | 1:27,3 | 5:42,9 |
|
43 |
54 |
|
Anders Lönnström |
Nora MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:07,2 |
1:26,4
|
35,7
|
1,5
|
7 |
|
|
Hanna Lönnström |
Nora MK |
|
244 |
|
|
|
37,6 | 4:21,9 | 1:23,5 | 5:44,2 |
|
44 |
76 |
|
Markus Ledin |
MK Team Treske |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:07,6 |
1:26,8
|
6,5
|
0,4
|
3 |
|
|
Anders Larsson |
Kils MK Bil |
|
244 |
|
|
|
35,5 | 4:21,3 | 1:24,0 | 5:46,8 |
|
45 |
74 |
|
Marcus Karlsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:08,1 |
1:27,3
|
7,0
|
0,5
|
4 |
|
|
Daniel Garsten |
MK Team Westom |
|
240 |
|
|
|
37,3 | 4:20,1 | 1:24,0 | 5:46,7 |
|
46 |
81 |
|
Kim Mastad |
MK Team Treske |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:08,4 |
1:27,6
|
7,3
|
0,3
|
5 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköping MK |
|
242 |
|
|
|
35,6 | 4:25,5 | 1:22,9 | 5:44,4 |
|
47 |
73 |
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:11,1 |
1:30,3
|
10,0
|
2,7
|
6 |
|
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
37,7 | 4:23,0 | 1:25,1 | 5:45,3 |
|
48 |
61 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
12:15,5 |
1:34,7
|
54,7
|
4,4
|
5 |
|
|
Anna-Maria Westerlund |
SMK Trollhättan |
|
Ascona |
|
|
|
37,4 | 4:21,9 | 1:24,4 | 5:51,8 |
|
49 |
2 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
12:16,0 |
1:35,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
39,5 | 4:27,5 | 1:23,9 | 5:45,1 |
|
50 |
41 |
|
Rolf Andersson |
Laxå MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:18,3 |
1:37,5
|
1:08,4
|
2,3
|
7 |
|
|
Jimmy Karlsson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
40,4 | 4:25,4 | 1:25,0 | 5:47,5 |
|
51 |
52 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:19,0 |
1:38,2
|
47,5
|
0,7
|
8 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
38,1 | 4:26,1 | 1:25,6 | 5:49,2 |
|
52 |
13 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:19,8 |
1:39,0
|
1:20,6
|
0,8
|
15 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
35,0 | 4:20,2 | 1:17,8 | 5:46,8 |
|
53 |
6 |
|
Linus Leander |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
12:21,1 |
1:40,3
|
5,1
|
1,3
|
2 |
|
|
Peter Leander |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
Applicant: Spader Äzz Gruppen Blästring/Ind.LA |
38,2 | 4:31,3 | 1:23,9 | 5:47,7 |
|
54 |
30 |
|
Peter Fredrikson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:21,2 |
1:40,4
|
1:22,0
|
0,1
|
16 |
|
|
Patrik Fredriksson |
Munkfors MC |
|
142 |
|
|
|
36,5 | 4:23,0 | 1:24,0 | 5:57,7 |
|
55 |
85 |
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
VW |
12:23,6 |
1:42,8
|
22,5
|
2,4
|
7 |
|
|
Ronny Filipsson |
Laxå MK |
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
37,4 | 4:31,6 | 1:24,5 | 5:50,1 |
|
56 |
40 |
|
Reine Vitikainen |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
VW |
12:24,1 |
1:43,3
|
1:14,2
|
0,5
|
8 |
|
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
|
Golf II |
|
|
|
36,8 | 4:31,6 | 1:25,0 | 5:50,7 |
|
57 |
55 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:26,1 |
1:45,3
|
54,6
|
2,0
|
9 |
|
|
Mikeal Kjellgren |
Hjo MK |
|
940 |
|
|
|
37,9 | 4:32,6 | 1:25,3 | 5:50,3 |
|
58 |
82 |
|
Johan Vedin |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:27,4 |
1:46,6
|
26,3
|
1,3
|
8 |
|
|
Erik Helgesson |
Munkfors MC |
|
242 |
|
|
|
36,5 | 4:29,5 | 1:27,3 | 5:54,1 |
|
59 |
57 |
|
Kåre Moen |
MK Team Westom |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:29,1 |
1:48,3
|
52,6
|
1,7
|
2 |
|
|
Martin Elofsson |
MK Team Westom |
|
Lncer |
|
|
|
39,0 | 4:31,3 | 1:23,9 | 5:54,9 |
|
60 |
39 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
12:30,2 |
1:49,4
|
1:20,3
|
1,1
|
9 |
|
|
Roger Johansson |
Munkfors MC |
|
Golf 3 |
|
|
|
36,7 | 4:35,3 | 1:24,3 | 5:53,9 |
|
61 |
48 |
|
Kenneth Kristiansen |
SMK Eda |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:32,9 |
1:52,1
|
1:01,4
|
2,7
|
10 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
940 |
|
|
|
36,5 | 4:32,0 | 1:26,3 | 5:58,1 |
|
62 |
84 |
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:39,6 |
1:58,8
|
38,5
|
6,7
|
9 |
|
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
|
244 |
|
|
|
37,8 | 4:36,0 | 1:26,9 | 5:58,9 |
|
63 |
78 |
|
Gunnar Odd |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:40,0 |
1:59,2
|
38,9
|
0,4
|
10 |
|
|
Magnus Johansson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
38,6 | 4:37,0 | 1:29,6 | 5:54,8 |
|
64 |
75 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:44,2 |
2:03,4
|
43,1
|
4,2
|
11 |
|
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
Applicant: CH BYGG&MONTAGE AB |
40,3 | 4:26,0 | 1:28,1 | 6:09,8 |
|
65 |
77 |
|
Robin Allwoodson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:54,7 |
2:13,9
|
53,6
|
10,5
|
12 |
|
|
Jessika Olsson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
40,5 | 4:40,6 | 1:28,1 | 6:05,5 |
|
66 |
63 |
|
Marcus Grolander |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:55,4 |
2:14,6
|
1:34,6
|
0,7
|
6 |
|
|
Joacim Grolander |
Älvbygdens MK |
|
240 |
|
|
|
36,7 | 4:39,7 | 1:27,0 | 6:12,0 |
|
66 |
71 |
|
Per Carlsson |
Nora MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
12:55,4 |
2:14,6
|
54,3
|
|
13 |
|
|
Kathleen Bergström |
Östernärke RMC |
|
244 |
|
|
|
38,6 | 4:43,4 | 1:28,0 | 6:05,4 |
|
68 |
7 |
|
Simon Eriksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:02,1 |
2:21,3
|
46,1
|
6,7
|
3 |
|
|
Morgan Eriksson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Ems Finnerödja AB |
40,0 | 4:49,1 | 1:28,3 | 6:04,7 |
|
69 |
89 |
|
Kristoffer Olsson |
MK Team Treske |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
13:05,8 |
2:25,0
|
1:04,7
|
3,7
|
14 |
|
|
Henrik Gren |
MK Team Treske |
|
244 |
|
|
|
39,1 | 4:47,1 | 1:27,6 | 6:12,0 |
|
70 |
80 |
|
Kai Morten Myhre |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
13:07,7 |
2:26,9
|
1:06,6
|
1,9
|
15 |
|
|
Jim Hilmersson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
39,8 | 4:44,5 | 1:29,9 | 6:13,5 |
|
71 |
34 |
|
Henry Nyberg |
Forshaga MC |
A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
13:08,6 |
2:27,8
|
1:32,6
|
0,9
|
4 |
|
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
40,8 | 4:47,8 | 1:31,8 | 6:08,2 |
|
72 |
69 |
|
Anders Thorsson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
13:18,0 |
2:37,2
|
1:16,9
|
9,4
|
16 |
|
|
Fredrik Ericson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
43,1 | 4:43,8 | 1:30,6 | 6:20,5 |
|
73 |
5 |
|
Andreas Karlqvist |
MK Team Westom |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:18,4 |
2:37,6
|
1:02,4
|
0,4
|
4 |
|
|
Sandra Karlqvist |
MK Team Westom |
|
240 |
|
|
|
43,3 | 5:01,5 | 1:29,9 | 5:53,7 |
|
74 |
79 |
|
Robin Nilsson |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
13:25,9 |
2:45,1
|
1:24,8
|
7,5
|
17 |
|
|
Ulf Nilsson |
Fryksdalens MK |
|
940 |
|
|
|
41,0 | 5:03,3 | 1:31,5 | 6:10,1 |
|
75 |
70 |
|
Marcus Jardler |
Östmark MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
13:28,9 |
2:48,1
|
1:27,8
|
3,0
|
18 |
|
|
Louise Korkeamäki |
Östmark MFF |
|
940 |
|
|
|
42,2 | 4:50,9 | 1:30,8 | 6:25,0 |
|
76 |
4 |
|
Heidi Ryrlén |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
13:30,1 |
2:49,3
|
1:14,1
|
1,2
|
5 |
|
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
|
Polo GTI |
|
|
|
39,3 | 4:58,5 | 1:31,7 | 6:20,6 |
|
77 |
3 |
|
Marcus Karlqvist |
MK Team Westom |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:31,7 |
2:50,9
|
1:15,7
|
1,6
|
6 |
|
|
Robert Jonsson |
MK Team Westom |
|
240 |
|
|
|
44,8 | 4:57,0 | 1:32,3 | 6:17,6 |
|
78 |
66 |
|
Jan Henriksson |
Finnskoga MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
13:42,1 |
3:01,3
|
2:21,3
|
10,4
|
7 |
|
|
Robin Kollfelt |
MK Ratten |
|
2002 |
|
|
|
38,7 | 5:07,3 | 1:31,9 | 6:24,2 |
|
79 |
58 |
|
Mikael Karlsson |
Munkfors MK |
C-förare 4 WD |
|
Lancia |
13:51,0 |
3:10,2
|
2:14,5
|
8,9
|
3 |
|
|
Dan Fogderud |
SMK Eda |
|
Delta HF Integrale |
|
|
|
45,7 | 5:05,4 | 1:35,3 | 6:24,6 |
|
80 |
29 |
|
Gunnar Ståhlgren |
Karlstads MC Bil |
A-förare 2 WD |
|
Triumph |
14:11,7 |
3:30,9
|
3:12,5
|
20,7
|
17 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
2,5 Pi |
|
|
|
43,9 | 5:02,9 | 1:39,0 | 6:45,9 |
|
81 |
87 |
|
Åke Dahlen |
MK Team Westom |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
FIAT |
14:17,5 |
3:36,7
|
2:16,4
|
5,8
|
19 |
|
|
Kenneth Wåhlin |
MK Team Treske |
|
Brava 1,6 SX |
|
|
|
40,7 | 5:13,0 | 1:36,3 | 6:47,5 |
|
82 |
88 |
|
Henrik Ågren |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
14:38,3 |
3:57,5
|
2:37,2
|
20,8
|
20 |
|
|
Frank Ågren |
Säffle MC |
|
242 |
|
|
|
42,3 | 5:31,1 | 1:37,8 | 6:47,1 |
|
83 |
86 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
127:12:45,0 |
127:02:04,2
|
127:00:43,9
|
126:58:06,7
|
21 |
|
|
Marin Marin |
Älvbygdens MK |
|
244 |
|
|
|
39,3 | 4:41,6 | 1:28,1 | 127:05:56,0 |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|