2020-02-01
Trötängasprinten
Official final
After SS 4
34 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 35 Steen Skodborg Borlänge MK 4WD Mitsubishi 13:17,7
1   Olle Björk Borlänge MK Evo 7  
3:20,1 3:20,3 3:17,8 3:19,5 
 
2 34 Johan Rudengren Eskilstuna MK 4WD Skoda 13:20,7 3,0 3,0 3,0
2   Christer Johansson Flens MS Fabia R5  
3:23,4 3:21,4 3:17,4 3:18,5 
 
3 32 Magnus Proos Härjedalens AK A - 2wd Saab 13:37,7 20,0 17,0
1   Ebba Batory Proos Härjedalens AK 9-3  
Entrant: Mobergs Glas Sveg 3:23,6 3:25,0 3:24,3 3:24,8 
 
4 33 Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2wd Toyota 13:44,6 26,9 6,9 6,9
2   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla  
Entrant: Häggs Bildemontering AB 3:28,8 3:24,3 3:23,6 3:27,9 
 
5 36 Tomas Bergman SMK Hälsinge 4WD Mitsubishi 13:53,2 35,5 35,5 8,6
3   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge Evo 8  
Entrant: Välsta Bildemontering AB 3:17,8 3:24,2 3:21,4 3:49,8 
 
6 15 Bosse Hemmingsson Offerdals MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 14:23,3 1:05,6 30,1
1   Jan Bergetorp Offerdals MK Golf  
3:33,4 3:36,8 3:36,8 3:36,3 
 
7 27 Peter Schylberg Härjedalens MS BC - 2wd Opel 14:25,4 1:07,7 2,1
1   Håkan Eriksson Härjedalens MS Ascona B  
Entrant: Mobergs Glas Sveg 3:37,7 3:35,7 3:36,3 3:35,7 
 
8 31 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2wd Volvo 14:30,0 1:12,3 52,3 4,6
3   Mats Jönsson SMK Hälsinge 940  
Entrant: Välsta bildemontering AB 3:35,4 3:43,1 3:33,9 3:37,6 
 
9 19 Rune Grafström Örnsköldsviks RK Appendix K + (Grupp H -1974) VW 14:41,9 1:24,2 11,9
1   Hans-Roland Sundström Örnsköldsviks RK Golf 2  
3:41,0 3:42,3 3:37,7 3:40,9 
 
10 26 Håkan Nilsson Timrå MK BC - 2wd Volvo 14:42,1 1:24,4 16,7 0,2
2   Erika Söderman Mora MK 240  
3:40,2 3:40,1 3:39,9 3:41,9 
 
11 20 Janne Zetterman Ljusdals MS BC - 2wd Ford 14:52,9 1:35,2 27,5 10,8
3   Johanna Svedberg Ljusdals MS Escort RS 2000  
Entrant: Ljusdals Bildelar Motorsport 3:40,5 3:38,9 3:51,3 3:42,2 
 
12 13 Jonas Edlund Ilsbo MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 14:55,6 1:37,9 32,3 2,7
2   Sara Strömberg Ilsbo MK 242  
3:43,5 3:43,2 3:43,0 3:45,9 
 
13 24 Tobias Nilsson SMK Hälsinge BC - 2wd Opel 14:56,5 1:38,8 31,1 0,9
4   Mattias Söderström SMK Hälsinge Corsa  
3:43,4 3:44,0 3:40,9 3:48,2 
 
14 25 Lars Fredin Ilsbo MK BC - 2wd Volvo 14:57,3 1:39,6 31,9 0,8
5   Jan Fredin SMK Hälsinge 242  
3:48,2 3:47,7 3:41,1 3:40,3 
 
15 12 Andreas Prepula Småbacka MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 14:57,5 1:39,8 34,2 0,2
3   Robert Prepula Småbacka MK Golf 2  
Entrant: TMP Entreprenad AB Ockelbo 3:46,5 3:45,4 3:42,5 3:43,1 
 
16 11 Jonas Wallin Krokoms MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 14:58,5 1:40,8 1,0
1   Fredrik Tinnsten Krokoms MK Golf GTI  
3:43,5 3:45,6 3:44,5 3:44,9 
 
17 14 Dan Hoff Jämtlands MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 14:59,8 1:42,1 36,5 1,3
4   Pontus Hoff Jmk Golf GTI 16v  
3:44,5 3:45,5 3:45,5 3:44,3 
 
18 2 Mattias Svedberg Bollnäs MK Grupp E VW 15:01,9 1:44,2 2,1
1   Åsa Svedberg Bollnäs MK Golf Mk4  
3:43,4 3:44,8 3:46,7 3:47,0 
 
19 37 Micke Gälliner Jämtlands MK 4WD Audi 15:10,8 1:53,1 1:53,1 8,9
4   Sofia Gälliner 90 Quattro  
3:46,3 3:47,1 3:49,3 3:48,1 
 
20 23 Anders Ståhl Järbo MK BC - 2wd Ford 15:13,7 1:56,0 48,3 2,9
6   Håkan Jonsson Järbo MK Escort Mk 2  
3:53,6 3:47,3 3:47,0 3:45,8 
 
21 18 Bengt Gustavson Jämtlands MK Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 15:14,7 1:57,0 32,8 1,0
2   Catarina Gustavson Jämtlands MK 544  
3:45,3 3:47,4 3:50,8 3:51,2 
 
22 10 Clas Walén SMK Hälsinge C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 15:19,3 2:01,6 20,8 4,6
2   Rasmus Jonsson SMK Hälsinge 240  
3:47,6 3:49,3 3:50,6 3:51,8 
 
23 22 Anders Hedström SMK Hälsinge BC - 2wd Citroën 15:22,9 2:05,2 57,5 3,6
7   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge Xsara VTS  
3:51,2 3:52,2 3:50,9 3:48,6 
 
24 21 Olle Kullers Ljusdals MS BC - 2wd Honda 15:29,1 2:11,4 1:03,7 6,2
8   Andreas Nordling SMK Hälsinge Civic  
Entrant: Micke Svenssons AB 3:52,6 3:52,2 3:52,6 3:51,7 
 
25 101 Oskar Andersson Flens MS Grupp E BMW 15:39,1 2:21,4 37,2 10,0
2   Caroline Palm Flens MS 318  
Entrant: Team Palm 3:56,5 3:54,8 3:50,9 3:56,9 
 
26 8 Edwin Andersson Woxnadalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 15:42,1 2:24,4 43,6 3,0
3   Tom Jonsson Woxnadalens MK 240  
3:56,9 3:54,9 3:54,1 3:56,2 
 
27 7 Anton Iseborn Bollnäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 15:44,0 2:26,3 45,5 1,9
4   Daniel Fredholm Bollnäs MK 240  
3:54,3 3:59,0 3:56,8 3:53,9 
 
28 16 Bengt Johansson SMK Hälsinge Appendix K + (Grupp H -1974) VW 15:51,4 2:33,7 1:09,5 7,4
3   Anders Hansen Ljusdals MS Golf GTI  
3:59,8 3:55,0 3:58,4 3:58,2 
 
29 102 Urban Hallberg Ljusdals MS Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 15:57,7 2:40,0 1:15,8 6,3
4   Robert Bergvik 142  
3:49,6 4:19,0 3:52,9 3:56,2 
 
30 4 Håkan Borgh Strängnäs AMS Grupp E Opel 16:02,0 2:44,3 1:00,1 4,3
3   Linus Lundberg Sunnansjö MS Astra G  
3:55,3 4:06,0 3:57,5 4:03,2 
 
31 5 Peter Söderlund Ilsbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 16:03,4 2:45,7 1:04,9 1,4
5   Lars Ling 240  
4:01,7 4:07,8 3:55,9 3:58,0 
 
32 3 Jessica Persson Hede MK Grupp E Volkswagen 16:14,7 2:57,0 1:12,8 11,3
4   Annsofi Wikström Ljusdals MS Golf  
4:04,6 4:04,9 4:02,3 4:02,9 
 
33 6 Bengt Laxvik Jämtlands MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 16:26,2 3:08,5 1:27,7 11,5
6   Liam Laxvik Jämtlands MK 240  
4:04,4 4:09,1 4:02,9 4:09,8 
 
34 1 Malte Proos Härjedalens AK Ungdomsrally Opel 19:53,4 6:35,7 3:27,2
1   Jana Solsten Härjedalens AK Ascona B  
4:32,4 4:33,3 4:25,7 6:22,0