2020-09-12
Kinnekulle Ring Rallysprint
Official final
After SS 2
38 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 6 Andreas Wilke Tjust MK 2 WD A, B, C Ford 4:28,9
1   Richard Bränning Tjust MK Escort Mk2  
2:16,5 2:12,4 
 
2 8 Hans Perbjörs Lima MS 2 WD A, B, C VW 4:36,7 7,8 7,8 7,8
2   Linnea Perbjörs Lima MS Golf GTI 16v  
2:18,0 2:18,7 
 
3 2 Anders Johansson Kullings MS 2 WD A, B, C Volvo 4:39,2 10,3 10,3 2,5
3   Peter Andersson Kullings MS 940  
2:21,3 2:17,9 
 
4 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C BMW 4:42,0 13,1 13,1 2,8
4   Patrik Cederberg Dals MK M3  
Entrant: Team jordvarme.se 2:23,1 2:18,9 
 
5 4 Peter Börjesson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Volvo 4:42,2 13,3 13,3 0,2
5   Raimon Nilsson Stenungsunds MS 242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB 2:23,1 2:19,1 
 
6 1 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 WD A, B, C Volvo 4:45,7 16,8 16,8 3,5
6   Helena Götherström Sotenäs MK 242  
Entrant: Max Sport Tires Sweden 2:23,4 2:22,3 
 
7 10 Alf Fougstedt Eslövs MK 2 WD A, B, C Ford 4:46,1 17,2 17,2 0,4
7   Malin Fougstedt Eslövs MK Escort  
2:24,0 2:22,1 
 
8 7 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 WD A, B, C Ford Escort 4:49,6 20,7 20,7 3,5
8   Per Jansson Sala MK Mk 1  
2:27,2 2:22,4 
 
9 14 Peter Karlsson Dals MK 2 WD A, B, C Ford 4:50,2 21,3 21,3 0,6
9   Måns Karlsson Dals MK Escort  
Entrant: Beamon motorsport 2:24,0 2:26,2 
 
10 34 Peter Dahlsund Varbergs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 4:57,7 28,8 7,5
1   Carina Larsson Varbergs MK 850  
2:25,1 2:32,6 
 
10 18 Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Porsche 4:57,7 28,8 28,8
10   Erling Jonsson SMK Trollhättan 911 RS  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT 2:30,1 2:27,6 
 
12 15 Thomas Dahlström MK Väst 2 WD A, B, C VW 4:58,6 29,7 29,7 0,9
11   Gunilla Rydin MK Väst Golf  
2:30,5 2:28,1 
 
13 20 Christer Westerdahl Skillingaryds MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 4:59,0 30,1 1,3 0,4
2   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryds MK 940  
2:28,5 2:30,5 
 
14 37 Magnus Hansen Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 5:00,4 31,5 1,4
1   Christian Keränen Toarps MK S60  
2:25,9 2:34,5 
 
15 26 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:01,8 32,9 4,1 1,4
3   Mikael Berggren Stenungsunds MS 242  
2:29,6 2:32,2 
 
16 23 Per Erik Jonsson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:02,0 33,1 4,3 0,2
4   Rustan Hagstedt Kils MK Bil 940  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT 2:28,8 2:33,2 
 
17 19 Rickard Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 5:02,9 34,0 34,0 0,9
12   Malin Hultman Tidaholms MK 142  
2:33,1 2:29,8 
 
18 35 Fredrik Pettersson Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:04,7 35,8 7,0 1,8
5   940  
2:32,4 2:32,3 
 
19 44 Lucas Helin Tibro MK Ungdomsrally Opel 5:05,7 36,8 1,0
1   Thomas Järnström Tibro MK Astra  
Entrant: HELINS MOTORSPORT 2:29,7 2:36,0 
 
20 21 Anders Olsson Vänersborgs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:06,2 37,3 8,5 0,5
6   Sven Olsson Vänersborgs MK 240  
2:29,4 2:36,8 
 
21 31 Ingvar Ivarsson Säffle MC VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:08,1 39,2 10,4 1,9
7   Ingvar Johansson Säffle MC 940  
2:30,1 2:33,0 Penalties 5
 
22 38 Lars Rosén SMK Vingåker Grupp E A, B, C VW 5:10,4 41,5 10,0 2,3
2   Susanne Rosén SMK Vingåker Golf 3  
2:30,1 2:40,3 
 
23 12 Jan Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 5:10,6 41,7 41,7 0,2
13   Christina Thoren Tidaholms MK 142  
2:37,6 2:33,0 
 
24 24 Christer Johansson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:10,7 41,8 13,0 0,1
8   Anders Sääw Dals MK 940  
2:35,9 2:34,8 
 
25 40 Erik Larsson Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 5:11,1 42,2 10,7 0,4
3   Johan Larsson Götene MK S60  
2:33,0 2:38,1 
 
26 41 Anders Johansson Mariestads MS Grupp E A, B, C Volvo 5:12,6 43,7 12,2 1,5
4   Jan-Olof Pettersson Götene MK 740  
2:34,5 2:38,1 
 
27 13 Patrik Pettersson Falköpings MK 2 WD A, B, C Volvo 5:13,6 44,7 44,7 1,0
14   Eva Pettersson Amazon  
2:37,2 2:36,4 
 
28 33 Johan Sonnbring Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:14,6 45,7 16,9 1,0
9   Jonas Kjell 240  
2:36,0 2:38,6 
 
29 11 Bo Axelsson Dals MK 2 WD A, B, C Porsche 5:15,9 47,0 47,0 1,3
15   Pierre Elisson Säffle MC 911  
2:40,4 2:35,5 
 
30 36 Tommie Vuoluterä Mariestad MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:16,5 47,6 18,8 0,6
10   Martin Magnusson 240  
2:38,2 2:38,3 
 
31 29 Stefan Andersson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:18,9 50,0 21,2 2,4
11   Göran Tell SMK Trollhättan 940  
2:33,5 2:45,4 
 
32 43 Rickard Persson SMK Vingåker Grupp E A, B, C Volvo 5:25,0 56,1 24,6 6,1
5   Patric Björling Katrineholms MK 940  
2:37,0 2:43,0 Penalties 5
 
33 17 Lasse Jägerström Dals MK 2 WD A, B, C Volvo 5:26,7 57,8 57,8 1,7
16   Margaretha Jägerström Dals MK 240  
Entrant: Teamvitvå Jägerströms Motorsport 2:44,5 2:42,2 
 
34 30 Albin Karlsson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:26,9 58,0 29,2 0,2
12   Fredrik Karlsson Dals MK 940  
2:42,9 2:44,0 
 
35 28 Börje Johansson Kullings MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:27,2 58,3 29,5 0,3
13   Ingrid Johansson Kullings MS 240  
2:43,5 2:43,7 
 
36 32 Glenn Johansson Orust BSK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 5:30,5 1:01,6 3,3
14   Lukas Johansson Orust BSK 940  
2:30,6 2:59,9 
 
37 42 Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E A, B, C Toyota 5:31,2 1:02,3 30,8 0,7
6   Tomas Hilse Tidaholms MK Starlet  
2:41,7 2:49,5 
 
38 39 Viktor Foderus SMK Örebro Grupp E A, B, C VW 5:48,7 1:19,8 48,3 17,5
7   Lennart Göransson SMK Örebro Golf 2  
2:53,9 2:54,8