2020-09-12
Kinnekulle Ring Rallysprint
Official final
After SS 3
37 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 6 Andreas Wilke Tjust MK 2 WD A, B, C Ford 6:48,8
1   Richard Bränning Tjust MK Escort Mk2  
2:16,5 2:12,4 2:19,9 
 
2 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C BMW 7:03,0 14,2 14,2 14,2
2   Patrik Cederberg Dals MK M3  
Entrant: Team jordvarme.se 2:23,1 2:18,9 2:21,0 
 
3 4 Peter Börjesson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Volvo 7:03,2 14,4 14,4 0,2
3   Raimon Nilsson Stenungsunds MS 242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB 2:23,1 2:19,1 2:21,0 
 
4 2 Anders Johansson Kullings MS 2 WD A, B, C Volvo 7:04,1 15,3 15,3 0,9
4   Peter Andersson Kullings MS 940  
2:21,3 2:17,9 2:24,9 
 
5 8 Hans Perbjörs Lima MS 2 WD A, B, C VW 7:06,2 17,4 17,4 2,1
5   Linnea Perbjörs Lima MS Golf GTI 16v  
2:18,0 2:18,7 2:29,5 
 
6 1 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 WD A, B, C Volvo 7:13,0 24,2 24,2 6,8
6   Helena Götherström Sotenäs MK 242  
Entrant: Max Sport Tires Sweden 2:23,4 2:22,3 2:27,3 
 
7 10 Alf Fougstedt Eslövs MK 2 WD A, B, C Ford 7:14,4 25,6 25,6 1,4
7   Malin Fougstedt Eslövs MK Escort  
2:24,0 2:22,1 2:28,3 
 
8 14 Peter Karlsson Dals MK 2 WD A, B, C Ford 7:17,0 28,2 28,2 2,6
8   Måns Karlsson Dals MK Escort  
Entrant: Beamon motorsport 2:24,0 2:26,2 2:26,8 
 
9 7 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 WD A, B, C Ford Escort 7:17,4 28,6 28,6 0,4
9   Per Jansson Sala MK Mk 1  
2:27,2 2:22,4 2:27,8 
 
10 18 Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Porsche 7:27,0 38,2 38,2 9,6
10   Erling Jonsson SMK Trollhättan 911 RS  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT 2:30,1 2:27,6 2:29,3 
 
11 37 Magnus Hansen Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 7:28,3 39,5 1,3
1   Christian Keränen Toarps MK S60  
2:25,9 2:34,5 2:27,9 
 
12 34 Peter Dahlsund Varbergs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 7:28,6 39,8 0,3
1   Carina Larsson Varbergs MK 850  
2:25,1 2:32,6 2:30,9 
 
13 23 Per Erik Jonsson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 7:30,1 41,3 1,5 1,5
2   Rustan Hagstedt Kils MK Bil 940  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT 2:28,8 2:33,2 2:28,1 
 
14 15 Thomas Dahlström MK Väst 2 WD A, B, C VW 7:31,0 42,2 42,2 0,9
11   Gunilla Rydin MK Väst Golf  
2:30,5 2:28,1 2:32,4 
 
15 26 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 7:33,5 44,7 4,9 2,5
3   Mikael Berggren Stenungsunds MS 242  
2:29,6 2:32,2 2:31,7 
 
16 20 Christer Westerdahl Skillingaryds MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 7:34,2 45,4 5,6 0,7
4   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryds MK 940  
2:28,5 2:30,5 2:30,2 Penalties 5
 
17 21 Anders Olsson Vänersborgs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 7:35,5 46,7 6,9 1,3
5   Sven Olsson Vänersborgs MK 240  
2:29,4 2:36,8 2:29,3 
 
18 35 Fredrik Pettersson Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 7:35,6 46,8 7,0 0,1
6   940  
2:32,4 2:32,3 2:30,9 
 
19 44 Lucas Helin Tibro MK Ungdomsrally Opel 7:36,6 47,8 1,0
1   Thomas Järnström Tibro MK Astra  
Entrant: HELINS MOTORSPORT 2:29,7 2:36,0 2:30,9 
 
20 40 Erik Larsson Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 7:38,1 49,3 9,8 1,5
2   Johan Larsson Götene MK S60  
2:33,0 2:38,1 2:27,0 
 
21 31 Ingvar Ivarsson Säffle MC VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 7:38,6 49,8 10,0 0,5
7   Ingvar Johansson Säffle MC 940  
2:30,1 2:33,0 2:30,5 Penalties 5
 
22 38 Lars Rosén SMK Vingåker Grupp E A, B, C VW 7:43,4 54,6 15,1 4,8
3   Susanne Rosén SMK Vingåker Golf 3  
2:30,1 2:40,3 2:33,0 
 
23 19 Rickard Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 7:43,8 55,0 55,0 0,4
12   Malin Hultman Tidaholms MK 142  
2:33,1 2:29,8 2:40,9 
 
24 24 Christer Johansson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 7:46,0 57,2 17,4 2,2
8   Anders Sääw Dals MK 940  
2:35,9 2:34,8 2:35,3 
 
24 12 Jan Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 7:46,0 57,2 57,2
13   Christina Thoren Tidaholms MK 142  
2:37,6 2:33,0 2:35,4 
 
26 41 Anders Johansson Mariestads MS Grupp E A, B, C Volvo 7:47,0 58,2 18,7 1,0
4   Jan-Olof Pettersson Götene MK 740  
2:34,5 2:38,1 2:34,4 
 
27 13 Patrik Pettersson Falköpings MK 2 WD A, B, C Volvo 7:50,0 1:01,2 1:01,2 3,0
14   Eva Pettersson Amazon  
2:37,2 2:36,4 2:36,4 
 
28 36 Tommie Vuoluterä Mariestad MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 7:52,0 1:03,2 23,4 2,0
9   Martin Magnusson 240  
2:38,2 2:38,3 2:35,5 
 
29 33 Johan Sonnbring Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 7:52,1 1:03,3 23,5 0,1
10   Jonas Kjell 240  
2:36,0 2:38,6 2:37,5 
 
30 29 Stefan Andersson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 7:56,3 1:07,5 27,7 4,2
11   Göran Tell SMK Trollhättan 940  
2:33,5 2:45,4 2:37,4 
 
31 17 Lasse Jägerström Dals MK 2 WD A, B, C Volvo 8:05,4 1:16,6 1:16,6 9,1
15   Margaretha Jägerström Dals MK 240  
Entrant: Teamvitvå Jägerströms Motorsport 2:44,5 2:42,2 2:38,7 
 
32 43 Rickard Persson SMK Vingåker Grupp E A, B, C Volvo 8:06,6 1:17,8 38,3 1,2
5   Patric Björling Katrineholms MK 940  
2:37,0 2:43,0 2:41,6 Penalties 5
 
33 11 Bo Axelsson Dals MK 2 WD A, B, C Porsche 8:07,2 1:18,4 1:18,4 0,6
16   Pierre Elisson Säffle MC 911  
2:40,4 2:35,5 2:51,3 
 
34 28 Börje Johansson Kullings MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 8:09,2 1:20,4 40,6 2,0
12   Ingrid Johansson Kullings MS 240  
2:43,5 2:43,7 2:42,0 
 
35 30 Albin Karlsson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 8:09,9 1:21,1 41,3 0,7
13   Fredrik Karlsson Dals MK 940  
2:42,9 2:44,0 2:43,0 
 
36 42 Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E A, B, C Toyota 8:18,4 1:29,6 50,1 8,5
6   Tomas Hilse Tidaholms MK Starlet  
2:41,7 2:49,5 2:47,2 
 
37 39 Viktor Foderus SMK Örebro Grupp E A, B, C VW 8:32,4 1:43,6 1:04,1 14,0
7   Lennart Göransson SMK Örebro Golf 2  
2:53,9 2:54,8 2:43,7