2006-10-14
Rikspokalen
Official final
After SS 2
148 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
58 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Ford |
3:59,4 |
|
|
|
1 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Linde |
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: BILAM |
2:15,4 | 1:44,0 |
|
2 |
64 |
|
Andreas Magnusson |
Skillingaryds MK |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
4:02,0 |
2,6
|
2,6
|
2,6
|
2 |
|
|
Dennis Good |
Skillingaryds MK |
|
Lancer Evo V |
|
|
|
2:15,7 | 1:46,3 |
|
3 |
59 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Toyota |
4:05,3 |
5,9
|
5,9
|
3,3
|
3 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
Corolla WRC |
|
|
|
2:17,2 | 1:48,1 |
|
4 |
207 |
|
Joakim Längberg |
Linköpings MS |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
4:05,4 |
6,0
|
6,0
|
0,1
|
4 |
|
|
Henrik Karlsson |
Linköpings MS |
|
Lancer Evo V |
|
|
Applicant: NBB Nordisk Bilbelysning AB |
2:17,8 | 1:47,6 |
|
5 |
61 |
|
Andreas Abrahamsson |
Katrineholms MK |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
4:07,7 |
8,3
|
8,3
|
2,3
|
5 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
Lancer III |
|
|
Applicant: T.Månssons Åkeri o Trp AB |
2:18,2 | 1:49,5 |
|
6 |
33 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:10,1 |
10,7
|
|
2,4
|
1 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
2:20,7 | 1:49,4 |
|
7 |
44 |
|
Daniel Damberg |
SMK Motala Bil |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:12,8 |
13,4
|
2,7
|
2,7
|
2 |
|
|
Mikael Johansson |
Vansbro MK |
|
940 |
|
|
Applicant: www.tktraktordelar.se |
2:23,1 | 1:49,7 |
|
8 |
32 |
|
Leif Peterson |
Göteborgs MF |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
VW |
4:13,1 |
13,7
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Toni Sunkvist |
SMK Motala |
|
Golf KitCar |
|
|
Applicant: JOKI MOTORSPORT |
2:23,4 | 1:49,7 |
|
9 |
53 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare Grupp H |
|
VW |
4:13,4 |
14,0
|
3,3
|
0,3
|
3 |
|
|
Henrik Dahlgren |
Katrineholms MK |
|
Golf |
|
|
|
2:23,3 | 1:50,1 |
|
10 |
35 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:13,5 |
14,1
|
3,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Andreas Andersson |
MK Ran |
|
940 |
|
|
Applicant: Biltema i Linköping AB |
2:23,6 | 1:49,9 |
|
11 |
66 |
|
Anders Johnsen |
SMK Dala Falun |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Ford |
4:13,6 |
14,2
|
14,2
|
0,1
|
6 |
|
|
Kjell Andersson |
Hofors MS |
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: Tractive AB |
2:24,6 | 1:49,0 |
|
12 |
43 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
4:15,3 |
15,9
|
5,2
|
1,7
|
5 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
Kadett |
|
|
|
2:23,3 | 1:52,0 |
|
13 |
21 |
|
Viktor Henriksson |
MK Speed |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:15,9 |
16,5
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Patrick Henriksson |
MK Speed |
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: ALLOC TEAM ST |
2:24,3 | 1:51,6 |
|
13 |
39 |
|
Håkan Långkvist |
Fagersta MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:15,9 |
16,5
|
5,8
|
|
6 |
|
|
Niklas Östmark |
Kolsva MS |
|
240 |
|
|
Applicant: Erikslunds Åkeri AB |
2:24,0 | 1:51,9 |
|
13 |
40 |
|
Roland Wallón |
SMK Kungsör |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:15,9 |
16,5
|
5,8
|
|
6 |
|
|
Tommy Sjölin |
SMK Kungsör |
|
240 Trendab |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
2:24,6 | 1:51,3 |
|
13 |
42 |
|
Kjell Fransson |
Vimmerby MS |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:15,9 |
16,5
|
5,8
|
|
6 |
|
|
Micaela Lindblad |
Vimmerby MS |
|
240 |
|
|
Applicant: Vimmerbyhus |
2:25,0 | 1:50,9 |
|
17 |
18 |
|
Jimmy Holmkvist |
Gestrike RT |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:16,0 |
16,6
|
0,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
|
Fiesta |
|
|
Applicant: Katalysatoråtervinning |
2:23,2 | 1:52,8 |
|
18 |
54 |
|
Johan Holmberg |
Gotlands MF |
A-förare Grupp H |
|
Toyota |
4:16,6 |
17,2
|
6,5
|
0,6
|
9 |
|
|
Marie Eriksson |
SMK Uppsala |
|
Corolla |
|
|
|
2:24,0 | 1:52,6 |
|
19 |
34 |
|
Mattis Olsson |
Gullabo RC |
A-förare Grupp H |
|
Toyota |
4:16,8 |
17,4
|
6,7
|
0,2
|
10 |
|
|
Jesper Johansson |
Ryds MK |
|
Corolla |
|
|
Applicant: Fröjds Motor AB |
2:22,1 | 1:54,7 |
|
20 |
46 |
|
Pierre Fransson |
Vimmerby MS |
A-förare Grupp H |
|
Ford |
4:16,9 |
17,5
|
6,8
|
0,1
|
11 |
|
|
Peter Fransson |
Vimmerby MS |
|
Escort 2,3 |
|
|
Applicant: Vimmerbyhus |
2:25,8 | 1:51,1 |
|
21 |
31 |
|
Fredrik Andersson |
Ludvika MS |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Renault |
4:17,1 |
17,7
|
4,0
|
0,2
|
2 |
|
|
Tony Puumala |
Fagersta MK |
|
19 Kit Car |
|
|
Applicant: JN Teknik o Motorsport |
2:25,1 | 1:52,0 |
|
22 |
37 |
|
Per-Ola Chronvall |
Karlskrona AK |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
4:17,3 |
17,9
|
7,2
|
0,2
|
12 |
|
|
Henke Bäck |
Karlskrona AK |
|
Ascona |
|
|
|
2:25,9 | 1:51,4 |
|
23 |
206 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:17,4 |
18,0
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Ronny Johansson |
Vara MK |
|
242 Släggräser |
|
|
|
2:24,5 | 1:52,9 |
|
24 |
48 |
|
Hans-Åke Jansson |
MK Rimo |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:17,5 |
18,1
|
7,4
|
0,1
|
13 |
|
|
Håkan Jansson |
MK Rimo |
|
240 |
|
|
Applicant: A.jansson o son skogsmaskiner |
2:24,4 | 1:53,1 |
|
25 |
25 |
|
Joakim Nyman |
Jämtlands MK |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:18,1 |
18,7
|
2,2
|
0,6
|
3 |
|
|
Sören Anttila |
Stuguns MK |
|
Fiesta ST 150 |
|
|
|
2:24,6 | 1:53,5 |
|
26 |
22 |
|
Andreas Sjölander |
SMK Gävle |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:18,4 |
19,0
|
2,5
|
0,3
|
4 |
|
|
Christer Nygren |
SMK Gävle |
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Zeijlons Åkeri AB Valbo |
2:25,2 | 1:53,2 |
|
27 |
24 |
|
Anders Gullstrand |
Kils MK Bil |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:18,5 |
19,1
|
2,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Stina Cebers |
Säffe MC |
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Ford karlstad motorsport |
2:26,8 | 1:51,7 |
|
28 |
51 |
|
Henrik Gustavsson |
SMK Östgöta |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:18,6 |
19,2
|
8,5
|
0,1
|
14 |
|
|
Jonas Sandberg |
SMK Östgöta |
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
2:25,1 | 1:53,5 |
|
29 |
62 |
|
Peter Hermansson |
Vallentuna MK |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
4:20,1 |
20,7
|
20,7
|
1,5
|
7 |
|
|
Jonas Wennberg |
Vallentuna MK |
|
Evolution 4 |
|
|
|
2:26,1 | 1:54,0 |
|
30 |
91 |
|
Tommy Häljeskog |
Teknis MC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:20,2 |
20,8
|
2,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Johan Häljeskog |
Teknis MC |
|
242 |
|
|
|
2:27,5 | 1:52,7 |
|
31 |
107 |
|
Erik Vogel |
SMK Karlskoga |
B-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mazda |
4:20,5 |
21,1
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Mats Vogel |
SMK Karlskoga |
|
323 GTR |
|
|
|
2:26,1 | 1:54,4 |
|
32 |
97 |
|
Niklas Sääw |
SMK Valdemarsvik |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:20,6 |
21,2
|
3,2
|
0,1
|
3 |
|
|
Johan Karlsson |
Tjust MK |
|
240 |
|
|
|
2:27,3 | 1:53,3 |
|
33 |
23 |
|
Patrik Johansson |
Växjö MS |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:21,0 |
21,6
|
5,1
|
0,4
|
6 |
|
|
Jörgen Lindahl |
Ryds MK |
|
Fiesta ST |
|
|
|
2:27,3 | 1:53,7 |
|
34 |
38 |
|
Per Löfqvist |
Skene MS |
A-förare Grupp H |
|
BMW |
4:21,9 |
22,5
|
11,8
|
0,9
|
15 |
|
|
Magnus Ferm |
Kristianstads MK |
|
M3 |
|
|
|
2:27,7 | 1:54,2 |
|
35 |
41 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:22,2 |
22,8
|
12,1
|
0,3
|
16 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
2:27,3 | 1:54,9 |
|
36 |
49 |
|
Morgan Persson |
MK Ratten |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:22,4 |
23,0
|
12,3
|
0,2
|
17 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
240 |
|
|
Applicant: Noteriet |
2:28,6 | 1:53,8 |
|
37 |
70 |
|
Roland Eliasson |
SMK Östgöta |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
4:22,5 |
23,1
|
23,1
|
0,1
|
8 |
|
|
Reine Lundqvist |
SMK Östgöta |
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
2:27,8 | 1:54,7 |
|
38 |
19 |
|
Peter Lundell |
Tomelilla MK |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:22,6 |
23,2
|
6,7
|
0,1
|
7 |
|
|
Roger Nilsson |
Dalby MK |
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Lundells Motorsport |
2:26,8 | 1:55,8 |
|
39 |
30 |
|
Robert Persson |
Munkfors MC |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Saab |
4:23,5 |
24,1
|
10,4
|
0,9
|
3 |
|
|
Roger Johansson |
Munkfors MC |
|
9-3 KitCar E85 |
|
|
Applicant: Team Munkfors Bilskrot AB |
2:28,1 | 1:55,4 |
|
40 |
27 |
|
Mats Hult |
Björkviks MC |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
VW |
4:25,2 |
25,8
|
12,1
|
1,7
|
4 |
|
|
Mikael Olsson |
MSK Hammaren |
|
Golf |
|
|
|
2:29,1 | 1:56,1 |
|
41 |
52 |
|
Mats Moberg |
Östergyllen RC |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
4:25,4 |
26,0
|
15,3
|
0,2
|
18 |
|
|
Thorbjörn Olofsson |
Östergyllen RC |
|
Ascona B |
|
|
|
2:27,5 | 1:57,9 |
|
42 |
15 |
|
Torbjörn Westerlund |
Sollefteå RRC |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:25,5 |
26,1
|
9,6
|
0,1
|
8 |
|
|
Roger Gunnarsson |
Södra Sunnerbos MK |
|
Fiesta ST |
|
|
|
2:27,3 | 1:58,2 |
|
43 |
90 |
|
Mattias Kylander |
Bärke MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:26,0 |
26,6
|
8,6
|
0,5
|
4 |
|
|
Tomas Sneen |
Bärke MK |
|
940 |
|
|
|
2:29,6 | 1:56,4 |
|
44 |
55 |
|
Björn Andersson |
SMK Motala Bil |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:26,3 |
26,9
|
16,2
|
0,3
|
19 |
|
|
Mattias Andersson |
SMK Motala Bil |
|
242 |
|
|
|
2:28,9 | 1:57,4 |
|
45 |
13 |
|
Patrik Forsberg |
Storumans SK |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:26,4 |
27,0
|
10,5
|
0,1
|
9 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
Fiesta ST Flexifuel |
|
|
Applicant: afterfifty motorsport |
2:28,5 | 1:57,9 |
|
45 |
102 |
|
Björn 'Nalle' Larsson |
Forshaga MC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:26,4 |
27,0
|
9,0
|
|
5 |
|
|
Reine Nyberg |
Forshaga MC |
|
242 |
|
|
|
2:31,4 | 1:55,0 |
|
47 |
26 |
|
Göte Nygren |
MK Kopparberg |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Renault |
4:26,9 |
27,5
|
13,8
|
0,5
|
5 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
Clio Sport |
|
|
|
2:29,7 | 1:57,2 |
|
47 |
83 |
|
Martin Lundquist |
Fagersta MK |
B-förare Grp. A/N -1600 |
|
Citroën |
4:26,9 |
27,5
|
|
|
1 |
|
|
Per-Magnus Ericsson |
MK Ran |
|
Saxo VTS |
|
|
Applicant: FINNKAT |
2:30,3 | 1:56,6 |
|
49 |
84 |
|
Tommie Lindberg |
Hällefors MK |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
4:27,0 |
27,6
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Martin Lindberg |
Hällefors MK |
|
306 GTI |
|
|
|
2:30,7 | 1:56,3 |
|
50 |
20 |
|
Daniel Gustafsson |
SMK Uppsala |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:27,7 |
28,3
|
11,8
|
0,7
|
10 |
|
|
Sören Andersson |
Films MK |
|
Fiesta ST |
|
|
|
2:29,8 | 1:57,9 |
|
51 |
153 |
|
Andreas Sandin |
Gnesta MK |
C-förare grupp H |
|
VW |
4:28,1 |
28,7
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Richard Karlsson |
SMK Nyköping |
|
Golf Mk 1 |
|
|
|
2:29,7 | 1:58,4 |
|
52 |
47 |
|
Stefan Åhsberg |
MK Team Westom |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
4:28,4 |
29,0
|
18,3
|
0,3
|
20 |
|
|
Anders Johansson |
MK Team Westom |
|
Kadett |
|
|
|
2:29,4 | 1:59,0 |
|
52 |
87 |
|
Pär Nordahl |
MK Ratten |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:28,4 |
29,0
|
11,0
|
|
6 |
|
|
Bosse Holmstrand |
Kullings MS |
|
242 DL |
|
|
Applicant: NOTERIET |
2:31,7 | 1:56,7 |
|
54 |
205 |
|
Andreas Engberg |
Skutskärs MS |
B-förare Grupp H |
|
Opel |
4:29,0 |
29,6
|
11,6
|
0,6
|
7 |
|
|
Stellan Karlsson |
Skutskärs MS |
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
2:31,1 | 1:57,9 |
|
55 |
17 |
|
Lars Näsholm |
Sollefteå RRC |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:29,3 |
29,9
|
13,4
|
0,3
|
11 |
|
|
Lars Hellberg |
Sollefteå RRC |
|
Fiesta ST Flexifuel |
|
|
Applicant: www.ComeInn.se |
2:29,6 | 1:59,7 |
|
56 |
93 |
|
Johan Olin |
Fryksdalens MK |
B-förare Grupp H |
|
VW |
4:29,7 |
30,3
|
12,3
|
0,4
|
8 |
|
|
Tobias Jansson |
Säffle MC |
|
Golf |
|
|
|
2:30,9 | 1:58,8 |
|
57 |
92 |
|
Tomas Henriksson |
Hagfors MK |
B-förare Grupp H |
|
Ford |
4:30,0 |
30,6
|
12,6
|
0,3
|
9 |
|
|
Pelle Berg |
Eksärads MS |
|
Escort Mk II |
|
|
Applicant: A.R.C.Motorsport |
2:30,3 | 1:59,7 |
|
58 |
99 |
|
Mikael Ljungström |
Hallsbergs MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:30,2 |
30,8
|
12,8
|
0,2
|
10 |
|
|
Sivert Svensson |
Hallsbergs MK |
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
2:31,6 | 1:58,6 |
|
59 |
14 |
|
Jonas Olsson |
Hässleholms MK |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:30,7 |
31,3
|
14,8
|
0,5
|
12 |
|
|
Jan Bengtsson |
Anderstorps RC |
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Tyringe sparbank |
2:31,3 | 1:59,4 |
|
60 |
77 |
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
4:31,3 |
31,9
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Mattias Gustafsson |
Vetlanda RRC |
|
240 |
|
|
|
2:31,6 | 1:59,7 |
|
61 |
11 |
|
Leif Person |
Laxå MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
4:32,8 |
33,4
|
|
1,5
|
1 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
2:35,1 | 1:57,7 |
|
62 |
100 |
|
Anders Adolfsson |
Östergyllen RC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:33,2 |
33,8
|
15,8
|
0,4
|
11 |
|
|
Fredrik Sandberg |
Östergyllen RC |
|
242 L |
|
|
|
2:31,0 | 2:02,2 |
|
63 |
78 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
4:33,6 |
34,2
|
2,3
|
0,4
|
2 |
|
|
Christoffer Johnsson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
2:35,3 | 1:58,3 |
|
64 |
95 |
|
Micke 'Pulver' Persson |
Fagersta MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:33,7 |
34,3
|
16,3
|
0,1
|
12 |
|
|
Harry Väyrynen |
Norbergs MC |
|
740 Evo |
|
|
|
2:34,2 | 1:59,5 |
|
65 |
85 |
|
Ola Parkheden |
Mälaröarnas MK |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Renault |
4:33,8 |
34,4
|
6,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Joel Ardell |
Norrköpings MK |
|
Clio Sport |
|
|
|
2:34,1 | 1:59,7 |
|
66 |
28 |
|
Dan Andersson |
Eskilstuna MK |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
4:33,9 |
34,5
|
20,8
|
0,1
|
6 |
|
|
Rickard Andersson |
Eskilstuna MK |
|
306 GTI |
|
|
Applicant: Eskilstuna Glasmästeri AB |
2:33,1 | 2:00,8 |
|
67 |
12 |
|
Per Eklund |
Rasbo MK |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
4:34,0 |
34,6
|
18,1
|
0,1
|
13 |
|
|
Jan Andersson |
Rasbo MK |
|
Fiesta Flexifuel |
|
|
|
2:31,6 | 2:02,4 |
|
68 |
88 |
|
Tobias Bragd |
Götene MK |
B-förare Grupp H |
|
Opel |
4:34,5 |
35,1
|
17,1
|
0,5
|
13 |
|
|
Rebecka Stenblom |
Götene MK |
|
Ascona |
|
|
|
2:33,7 | 2:00,8 |
|
68 |
132 |
|
Mikael Andersson |
Säffle MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:34,5 |
35,1
|
|
|
1 |
|
|
Björn Johansson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
2:34,6 | 1:59,9 |
|
70 |
104 |
|
Krister Nordlund |
Skepptuna MK |
B-förare Grupp H |
|
Opel |
4:34,8 |
35,4
|
17,4
|
0,3
|
14 |
|
|
Jocke 'Grist' Larsen |
SMK Märsta |
|
Ascona |
|
|
|
2:32,4 | 2:02,4 |
|
71 |
105 |
|
Nils Strömgren |
Fagersta MK |
B-förare Grupp H |
|
Ford |
4:35,3 |
35,9
|
17,9
|
0,5
|
15 |
|
|
Tomas Pettersson |
Fagersta MK |
|
Escort Mk II |
|
|
|
2:33,2 | 2:02,1 |
|
72 |
76 |
|
Henrick Lönnström |
Nora MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
4:35,5 |
36,1
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Staffan Törnvall |
Opel Sport Club |
|
Golf |
|
|
|
2:34,6 | 2:00,9 |
|
73 |
45 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-förare Grupp H |
|
VW |
4:36,5 |
37,1
|
26,4
|
1,0
|
21 |
|
|
Marie Andersson |
Hällefors MK |
|
Golf Mk III |
|
|
|
2:36,4 | 2:00,1 |
|
73 |
50 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
4:36,5 |
37,1
|
26,4
|
|
21 |
|
|
Jimmy Jansson |
Falköpings MK |
|
Ascona B |
|
|
|
2:36,2 | 2:00,3 |
|
75 |
156 |
|
Lasse Savander |
Waxholms MK |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
4:36,6 |
37,2
|
8,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
|
240 |
|
|
|
2:37,1 | 1:59,5 |
|
76 |
114 |
|
Niklas Johansson |
Årjängs MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
4:36,7 |
37,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Conny Karlsson |
Årjängs MK |
|
Golf |
|
|
|
2:35,5 | 2:01,2 |
|
77 |
10 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
4:36,9 |
37,5
|
4,1
|
0,2
|
2 |
|
|
Eje Bernström |
Degerfors RC |
|
740 |
|
|
|
2:35,7 | 2:01,2 |
|
77 |
155 |
|
Tomas Persson |
Munkfors MC |
C-förare grupp H |
|
Opel |
4:36,9 |
37,5
|
8,8
|
|
3 |
|
|
Sara Gustafsson |
Vetlanda RRC |
|
Kadett |
|
|
|
2:38,6 | 1:58,3 |
|
79 |
134 |
|
Johan Mogren |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:37,4 |
38,0
|
2,9
|
0,5
|
2 |
|
|
Erik Sjöberg |
MK Ran Askersund |
|
242 |
|
|
|
2:35,7 | 2:01,7 |
|
80 |
128 |
|
Jocke Björnsson |
Kolsva MS |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:37,6 |
38,2
|
3,1
|
0,2
|
3 |
|
|
Andreas Peters |
Enköpings MK |
|
740 |
|
|
Applicant: TEAM HANS PERSSON MOTORSPORT |
2:36,4 | 2:01,2 |
|
81 |
94 |
|
Niklas Engström |
Storfors MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:39,0 |
39,6
|
21,6
|
1,4
|
16 |
|
|
Anders Wiberg |
Storfors MK |
|
240 |
|
|
|
2:37,3 | 2:01,7 |
|
82 |
154 |
|
Kent Strömgren |
Fagersta MK |
C-förare grupp H |
|
Opel |
4:39,6 |
40,2
|
11,5
|
0,6
|
4 |
|
|
Joakim Öhman |
Fagersta M |
|
Ascona B |
|
|
|
2:35,3 | 2:04,3 |
|
83 |
9 |
|
Marcus Rutgerson |
Nora MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
4:40,2 |
40,8
|
7,4
|
0,6
|
3 |
|
|
Cecilia von Hebel |
Nora MK |
|
940 |
|
|
|
2:35,2 | 2:05,0 |
|
84 |
147 |
|
Fredrik Egeland |
Katrineholms MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:40,5 |
41,1
|
6,0
|
0,3
|
4 |
|
|
Fredrik Cednert |
Katrineholms MK |
|
240 |
|
|
|
2:35,5 | 2:05,0 |
|
84 |
167 |
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
C-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mazda |
4:40,5 |
41,1
|
|
|
1 |
|
|
Johan Bonnevier |
Skutskärs MS |
|
323 |
|
|
|
2:34,4 | 2:06,1 |
|
86 |
160 |
|
Kenneth Thor |
Östernärkes RMC |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
4:41,1 |
41,7
|
13,0
|
0,6
|
5 |
|
|
Mari Ekström Thor |
Östernärkes RMC |
|
240 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB i Örebro |
2:37,0 | 2:04,1 |
|
87 |
110 |
|
Mikael Gustavsson |
Degerfors RC |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
4:41,4 |
42,0
|
4,7
|
0,3
|
2 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Degerfors RC |
|
744 |
|
|
|
2:37,4 | 2:04,0 |
|
88 |
80 |
|
Andreas Andersson |
Götene MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
4:41,7 |
42,3
|
10,4
|
0,3
|
3 |
|
|
Fredrik Gustavsson |
Götene MK |
|
240 |
|
|
|
2:37,2 | 2:04,5 |
|
89 |
56 |
|
Peter Hålling |
Norrköping MK |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
4:41,8 |
42,4
|
31,7
|
0,1
|
23 |
|
|
Richard Hålling |
Norrköping MK |
|
Ascona B |
|
|
|
2:43,3 | 1:58,5 |
|
90 |
72 |
|
Johan Ackesten |
Kolsva MS |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
4:42,0 |
42,6
|
42,6
|
0,2
|
9 |
|
|
David Abrahamsson |
MK Kopparberg |
|
Lancer Evo Vii+ |
|
|
|
2:22,6 | 1:49,4 |
|
91 |
157 |
|
Boris Olsson |
Degerfors RC |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
4:42,1 |
42,7
|
14,0
|
0,1
|
6 |
|
|
Magnus Lindqvist |
Degerfors RC |
|
242 |
|
|
|
2:31,5 | 2:10,6 |
|
92 |
133 |
|
Fredrik Johansson |
Säffle MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:42,2 |
42,8
|
7,7
|
0,1
|
5 |
|
|
Mikael Magnusson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
2:39,3 | 2:02,9 |
|
93 |
165 |
|
Arne Gustavsson |
Hallsberg MK |
C-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Audi |
4:42,3 |
42,9
|
1,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Anders Johansson |
Östernärkes RMC |
|
80 Quattro |
|
|
Applicant: Bilcenter i Hallsberg AB |
2:38,9 | 2:03,4 |
|
94 |
130 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:42,6 |
43,2
|
8,1
|
0,3
|
6 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Bigstens Plastindustri AB |
2:38,0 | 2:04,6 |
|
95 |
131 |
|
Jonas Brinkemar |
Horndals MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:42,9 |
43,5
|
8,4
|
0,3
|
7 |
|
|
Jan Brinkemar |
Horndals MK |
|
244 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
2:37,7 | 2:05,2 |
|
96 |
89 |
|
Stefan Johansson |
Östernärkes RC |
B-förare Grupp H |
|
Toyota |
4:43,2 |
43,8
|
25,8
|
0,3
|
17 |
|
|
Börje Gustavsson |
Nora MK |
|
Starlet |
|
|
|
2:38,2 | 2:05,0 |
|
97 |
6 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
4:43,9 |
44,5
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Emil Tigerberg |
Götene MK |
|
Golf II |
|
|
|
2:35,5 | 2:08,4 |
|
98 |
5 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
Ungdomsrally |
|
Citroën |
4:44,7 |
45,3
|
0,8
|
0,8
|
2 |
|
|
Tero Suontausta |
Kolsva MS |
|
AX Sport |
|
|
|
2:37,3 | 2:07,4 |
|
99 |
81 |
|
Robert Svensson |
MK Ratten |
Volvo Original B |
|
Volvo |
4:45,0 |
45,6
|
13,7
|
0,3
|
4 |
|
|
Bo G Ericsson |
Munkfors MC |
|
242 |
|
|
|
2:38,1 | 2:06,9 |
|
100 |
140 |
|
Mikael Karlsson |
Teknis MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:46,4 |
47,0
|
11,9
|
1,4
|
8 |
|
|
Morgan Sörensson |
SMK Örebro |
|
244 |
|
|
|
2:39,0 | 2:07,4 |
|
101 |
74 |
|
Peter Flink |
Teknis MC |
B-förare Grupp E |
|
Ford |
4:46,7 |
47,3
|
11,2
|
0,3
|
2 |
|
|
Anders Flodman |
Teknis MC |
|
Escort |
|
|
|
2:38,6 | 2:08,1 |
|
102 |
75 |
|
Daniel Molin |
Skene MS |
B-förare Grupp E |
|
VW |
4:46,8 |
47,4
|
11,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Gustav Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
Golf II |
|
|
Applicant: www.danielmolin.se |
2:40,2 | 2:06,6 |
|
103 |
162 |
|
Peter Åstrand |
SMK Valdermarsvik |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
4:47,1 |
47,7
|
19,0
|
0,3
|
7 |
|
|
David Johansson |
SMK Valdermarsvik |
|
240 |
|
|
|
2:41,1 | 2:06,0 |
|
104 |
101 |
|
Niklas Karlsson |
Karlskrona AK |
B-förare Grupp H |
|
Opel |
4:47,5 |
48,1
|
30,1
|
0,4
|
18 |
|
|
Patrik Svensson |
Karlskrona AK |
|
Ascona B |
|
|
|
2:42,7 | 2:04,8 |
|
105 |
136 |
|
Fredrik Fält |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:47,6 |
48,2
|
13,1
|
0,1
|
9 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
244 |
|
|
|
2:39,7 | 2:07,9 |
|
106 |
116 |
|
Richard Sundqvist |
Östernärkes RMC |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
4:47,8 |
48,4
|
11,1
|
0,2
|
3 |
|
|
Fredrik Andersson |
Teknis MC |
|
240 |
|
|
|
2:40,8 | 2:07,0 |
|
107 |
117 |
|
Fredrik Gustavsson |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
4:48,3 |
48,9
|
11,6
|
0,5
|
4 |
|
|
Gert Karlsson |
SMK Nyköping |
|
99 |
|
|
|
2:39,0 | 2:09,3 |
|
108 |
8 |
|
Frank Hoffmann |
SMK Linde |
Volvo Original A |
|
Volvo |
4:48,5 |
49,1
|
15,7
|
0,2
|
4 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
240 |
|
|
|
2:40,6 | 2:07,9 |
|
109 |
163 |
|
Hendrik Joelsson |
Skutskär MS |
C-förare grupp H |
|
Opel |
4:48,6 |
49,2
|
20,5
|
0,1
|
8 |
|
|
Jonas Edvardsson |
Gestrike RT |
|
Corsa |
|
|
Applicant: ERIKSSON BILTEAM |
2:37,4 | 2:11,2 |
|
110 |
159 |
|
Lars Jansson |
Fagersta MK |
C-förare grupp H |
|
Opel |
4:49,3 |
49,9
|
21,2
|
0,7
|
9 |
|
|
Orvar Bildås |
|
|
Ascona B |
|
|
|
2:42,5 | 2:06,8 |
|
111 |
203 |
|
Bert Björlin |
MK Ratten |
A-förare Grupp E |
|
Volvo |
4:49,5 |
50,1
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Hasse Olofsson |
Munkfors MC |
|
240 |
|
|
Applicant: Team Hynbo |
2:41,8 | 2:07,7 |
|
112 |
111 |
|
Kim Koivio |
Haninge MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
4:49,7 |
50,3
|
13,0
|
0,2
|
5 |
|
|
Petri Savela |
Stockholms BK |
|
99 |
|
|
|
2:43,8 | 2:05,9 |
|
113 |
152 |
|
Johan Eriksson |
Linköpings MS |
C-förare grupp H |
|
Opel |
4:50,4 |
51,0
|
22,3
|
0,7
|
10 |
|
|
Mattias Oscarsson |
Linköpings MS |
|
Ascona B |
|
|
|
2:46,3 | 2:04,1 |
|
114 |
129 |
|
Robert Strömgren |
Fagersta MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:50,5 |
51,1
|
16,0
|
0,1
|
10 |
|
|
Fredrik Segerström |
Fagersta MK |
|
242 |
|
|
|
2:41,1 | 2:09,4 |
|
115 |
119 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
C-förare Grupp E |
|
VW |
4:50,6 |
51,2
|
13,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
Golf II |
|
|
|
2:40,6 | 2:10,0 |
|
116 |
161 |
|
Rasmus Pettersson |
SMK Valdemarsvik |
C-förare grupp H |
|
Opel |
4:51,8 |
52,4
|
23,7
|
1,2
|
11 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
Kadett GT/E |
|
|
|
2:42,4 | 2:09,4 |
|
117 |
103 |
|
Björn Stensson |
SMK Linde |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:52,3 |
52,9
|
34,9
|
0,5
|
19 |
|
|
Andreas Hjalmarsson |
SMK Linde |
|
240 |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
2:42,6 | 2:09,7 |
|
118 |
144 |
|
Markus Asplind |
SMK Motala Bil |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:53,5 |
54,1
|
19,0
|
1,2
|
11 |
|
|
Rolf G Ericsson |
Finspångs MS |
|
244 |
|
|
|
2:43,5 | 2:10,0 |
|
119 |
145 |
|
Bo Holmdahl |
Hallsbergs MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:54,0 |
54,6
|
19,5
|
0,5
|
12 |
|
|
Peter Elefelt |
Hallsbergs MK |
|
240 |
|
|
|
2:45,7 | 2:08,3 |
|
120 |
108 |
|
Niklas Solenö |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
4:55,0 |
55,6
|
18,3
|
1,0
|
7 |
|
|
Martin Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
Golf GT |
|
|
|
2:43,1 | 2:11,9 |
|
121 |
113 |
|
Thomas Eriksson |
MK Speed |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
4:55,1 |
55,7
|
18,4
|
0,1
|
8 |
|
|
Lars Mothander |
Botkyrka MK |
|
99 |
|
|
|
2:42,7 | 2:12,4 |
|
122 |
121 |
|
Pär Berge |
Mälaröarnas MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
4:56,2 |
56,8
|
19,5
|
1,1
|
9 |
|
|
Ulf Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
Golf |
|
|
|
2:39,2 | 2:17,0 |
|
123 |
4 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:56,6 |
57,2
|
12,7
|
0,4
|
3 |
|
|
Tommy Oskarsson |
Storfors MK |
|
240 |
|
|
|
2:43,1 | 2:13,5 |
|
124 |
201 |
|
Richard Ekblom |
Värmdö MK |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
4:56,7 |
57,3
|
28,6
|
0,1
|
12 |
|
|
Håkan Ehrsson |
Värmdö MK |
|
240 |
|
|
|
2:49,4 | 2:07,3 |
|
125 |
143 |
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:56,8 |
57,4
|
22,3
|
0,1
|
13 |
|
|
Tobias Grammer |
Storfors MK |
|
242 |
|
|
|
2:45,5 | 2:11,3 |
|
126 |
7 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
A-förare Grupp E |
|
Opel |
4:57,7 |
58,3
|
8,2
|
0,9
|
2 |
|
|
Ulrick Carlsson |
V:a Östergötlands MK |
|
Calibra |
|
|
|
2:44,9 | 2:12,8 |
|
127 |
137 |
|
Robin Wallón |
SMK Kungsör |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:58,4 |
59,0
|
23,9
|
0,7
|
14 |
|
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
|
244 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
2:47,2 | 2:11,2 |
|
128 |
126 |
|
Rickard Lönnström |
Nora MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:59,1 |
59,7
|
22,4
|
0,7
|
10 |
|
|
Anders Lönnström |
Nora MK |
|
Ascona B |
|
|
|
2:46,0 | 2:13,1 |
|
129 |
202 |
|
Esbjörn Fälth |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:59,5 |
1:00,1
|
22,8
|
0,4
|
11 |
|
|
Maths Storm |
Katrineholms MK |
|
Ascona B |
|
|
|
2:45,9 | 2:13,6 |
|
130 |
164 |
|
Fredric Westerlund |
Värmdö MK |
C-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
4:59,9 |
1:00,5
|
19,4
|
0,4
|
3 |
|
|
Helene Westerlund |
Alingsås MK |
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
2:48,3 | 2:11,6 |
|
131 |
112 |
|
Robert Björling |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
5:00,3 |
1:00,9
|
23,6
|
0,4
|
12 |
|
|
Lars-Göran Pettersson |
Katrineholms MK |
|
99 |
|
|
Applicant: Bildelsspecialisten BiloFritid |
2:53,6 | 2:06,7 |
|
132 |
96 |
|
Robin Pettersson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:02,6 |
1:03,2
|
45,2
|
2,3
|
20 |
|
|
Christian Eriksson |
SMK Valdemarsvik |
|
240 |
|
|
|
3:01,8 | 2:00,8 |
|
133 |
120 |
|
Pierre Andersson |
Östergyllen RC |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
5:03,2 |
1:03,8
|
26,5
|
0,6
|
13 |
|
|
Leif Kaukonen |
SMK Motala |
|
99 |
|
|
|
2:50,9 | 2:12,3 |
|
134 |
73 |
|
Fredrik Andersson |
SMK Linde |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
5:04,4 |
1:05,0
|
28,9
|
1,2
|
4 |
|
|
Peter Sundin |
Kils MK Bil |
|
Kadett |
|
|
|
2:50,8 | 2:13,6 |
|
135 |
109 |
|
Stefan Bernström |
MK Ran Askersund |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:04,7 |
1:05,3
|
28,0
|
0,3
|
14 |
|
|
Marcus Eriksson |
MK Ran Askersund |
|
Golf |
|
|
|
2:48,9 | 2:15,8 |
|
136 |
125 |
|
Jesper Åkeson |
Gnesta MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
5:04,9 |
1:05,5
|
28,2
|
0,2
|
15 |
|
|
Lukas Åkeson |
Gnesta MK |
|
99 |
|
|
|
2:57,0 | 2:07,9 |
|
137 |
82 |
|
Thomas Paulsson |
SMK Linde |
Volvo Original B |
|
Volvo |
5:05,7 |
1:06,3
|
34,4
|
0,8
|
5 |
|
|
Kristoffer Paulsson |
|
|
240 |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
2:51,3 | 2:14,4 |
|
137 |
135 |
|
Magnus Gustavsson |
Hallsbergs MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:05,7 |
1:06,3
|
31,2
|
|
15 |
|
|
Ove Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
240 |
|
|
|
2:51,0 | 2:14,7 |
|
139 |
151 |
|
Patrik Andersson |
Norbergs MC |
C-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Opel |
5:06,0 |
1:06,6
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Mattias Pettersson |
Norbergs MC |
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
2:50,1 | 2:15,9 |
|
140 |
124 |
|
Fredrik Sundqvist |
Teknis MC |
C-förare Grupp E |
|
Toyota |
5:08,4 |
1:09,0
|
31,7
|
2,4
|
16 |
|
|
Dag Sundqvist |
|
|
Starlet |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
2:50,9 | 2:17,5 |
|
141 |
139 |
|
Andreas Björkman |
Degerfors RC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:09,1 |
1:09,7
|
34,6
|
0,7
|
16 |
|
|
Pär Engström |
Degerfors RC |
|
244 |
|
|
|
2:52,2 | 2:16,9 |
|
142 |
158 |
|
Adrian Weststrand |
Christinehamns MK |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
5:10,5 |
1:11,1
|
42,4
|
1,4
|
13 |
|
|
Niklas Bergström |
Christinehamns MK |
|
144 |
|
|
|
2:52,6 | 2:17,9 |
|
143 |
142 |
|
Jonas Larsson |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:12,1 |
1:12,7
|
37,6
|
1,6
|
17 |
|
|
Rickard Johansson |
MK Ran Askersund |
|
244 |
|
|
|
2:53,7 | 2:18,4 |
|
144 |
2 |
|
Anders Wallin |
Christinehamns MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:15,6 |
1:16,2
|
31,7
|
3,5
|
4 |
|
|
Kenneth Wallin |
Christinehamns MK |
|
Volvo 240 |
|
|
|
2:54,4 | 2:21,2 |
|
145 |
122 |
|
Lars Lundwall |
Hallsbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
5:21,2 |
1:21,8
|
44,5
|
5,6
|
17 |
|
|
Steve Hägglund |
Hallsbergs MK |
|
Ascona B |
|
|
|
2:56,7 | 2:24,5 |
|
146 |
1 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:22,3 |
1:22,9
|
38,4
|
1,1
|
5 |
|
|
Per Johansson |
SMK Nyköping |
|
240 |
|
|
Applicant: Qstar team motorsport |
2:56,0 | 2:26,3 |
|
147 |
123 |
|
Magnus Nilsson |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:28,8 |
1:29,4
|
52,1
|
6,5
|
18 |
|
|
Eric Larsson |
MK Kopparberg |
|
Golf GLS Mk1 |
|
|
|
3:01,5 | 2:27,3 |
|
148 |
138 |
|
Börje Engström |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:29,6 |
1:30,2
|
55,1
|
0,8
|
18 |
|
|
Anders Engström |
Storfors MK |
|
244 |
|
|
|
2:52,2 | 2:17,4 |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|