2020-09-12
Kinnekulle Ring Rallysprint
Official final
On SS 1
38 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 6 Andreas Wilke Tjust MK 2 WD A, B, C Ford 2:16,5
1   Richard Bränning Tjust MK   Escort Mk2  
 
2 8 Hans Perbjörs Lima MS 2 WD A, B, C VW 2:18,0 1,5 1,5 1,5
2   Linnea Perbjörs Lima MS   Golf GTI 16v  
 
3 2 Anders Johansson Kullings MS 2 WD A, B, C Volvo 2:21,3 4,8 4,8 3,3
3   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
4 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C BMW 2:23,1 6,6 6,6 1,8
4   Patrik Cederberg Dals MK   M3  
Entrant: Team jordvarme.se
 
4 4 Peter Börjesson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Volvo 2:23,1 6,6 6,6
4   Raimon Nilsson Stenungsunds MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
6 1 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 WD A, B, C Volvo 2:23,4 6,9 6,9 0,3
6   Helena Götherström Sotenäs MK   242  
Entrant: Max Sport Tires Sweden
 
7 14 Peter Karlsson Dals MK 2 WD A, B, C Ford 2:24,0 7,5 7,5 0,6
7   Måns Karlsson Dals MK   Escort  
Entrant: Beamon motorsport
 
7 10 Alf Fougstedt Eslövs MK 2 WD A, B, C Ford 2:24,0 7,5 7,5
7   Malin Fougstedt Eslövs MK   Escort  
 
9 34 Peter Dahlsund Varbergs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:25,1 8,6 1,1
1   Carina Larsson Varbergs MK   850  
 
10 37 Magnus Hansen Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 2:25,9 9,4 0,8
1   Christian Keränen Toarps MK   S60  
 
11 7 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 WD A, B, C Ford Escort 2:27,2 10,7 10,7 1,3
9   Per Jansson Sala MK   Mk 1  
 
12 20 Christer Westerdahl Skillingaryds MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:28,5 12,0 3,4 1,3
2   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryds MK   940  
 
13 23 Per Erik Jonsson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:28,8 12,3 3,7 0,3
3   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   940  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
14 21 Anders Olsson Vänersborgs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:29,4 12,9 4,3 0,6
4   Sven Olsson Vänersborgs MK   240  
 
15 26 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:29,6 13,1 4,5 0,2
5   Mikael Berggren Stenungsunds MS   242  
 
16 44 Lucas Helin Tibro MK Ungdomsrally Opel 2:29,7 13,2 0,1
1   Thomas Järnström Tibro MK   Astra  
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
17 31 Ingvar Ivarsson Säffle MC VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:30,1 13,6 5,0 0,4
6   Ingvar Johansson Säffle MC   940  
 
17 18 Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Porsche 2:30,1 13,6 13,6
10   Erling Jonsson SMK Trollhättan   911 RS  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
17 38 Lars Rosén SMK Vingåker Grupp E A, B, C VW 2:30,1 13,6 4,2
2   Susanne Rosén SMK Vingåker   Golf 3  
 
20 15 Thomas Dahlström MK Väst 2 WD A, B, C VW 2:30,5 14,0 14,0 0,4
11   Gunilla Rydin MK Väst   Golf  
 
21 32 Glenn Johansson Orust BSK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:30,6 14,1 0,1
7   Lukas Johansson Orust BSK   940  
 
22 35 Fredrik Pettersson Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:32,4 15,9 7,3 1,8
8     940  
 
23 40 Erik Larsson Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 2:33,0 16,5 7,1 0,6
3   Johan Larsson Götene MK   S60  
 
24 19 Rickard Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 2:33,1 16,6 16,6 0,1
12   Malin Hultman Tidaholms MK   142  
 
25 29 Stefan Andersson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:33,5 17,0 8,4 0,4
9   Göran Tell SMK Trollhättan   940  
 
26 41 Anders Johansson Mariestads MS Grupp E A, B, C Volvo 2:34,5 18,0 8,6 1,0
4   Jan-Olof Pettersson Götene MK   740  
 
27 24 Christer Johansson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:35,9 19,4 10,8 1,4
10   Anders Sääw Dals MK   940  
 
28 33 Johan Sonnbring Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:36,0 19,5 10,9 0,1
11   Jonas Kjell   240  
 
29 43 Rickard Persson SMK Vingåker Grupp E A, B, C Volvo 2:37,0 20,5 11,1 1,0
5   Patric Björling Katrineholms MK   940  
 
30 13 Patrik Pettersson Falköpings MK 2 WD A, B, C Volvo 2:37,2 20,7 20,7 0,2
13   Eva Pettersson   Amazon  
 
31 12 Jan Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 2:37,6 21,1 21,1 0,4
14   Christina Thoren Tidaholms MK   142  
 
32 36 Tommie Vuoluterä Mariestad MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:38,2 21,7 13,1 0,6
12   Martin Magnusson   240  
 
33 11 Bo Axelsson Dals MK 2 WD A, B, C Porsche 2:40,4 23,9 23,9 2,2
15   Pierre Elisson Säffle MC   911  
 
34 42 Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E A, B, C Toyota 2:41,7 25,2 15,8 1,3
6   Tomas Hilse Tidaholms MK   Starlet  
 
35 30 Albin Karlsson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:42,9 26,4 17,8 1,2
13   Fredrik Karlsson Dals MK   940  
 
36 28 Börje Johansson Kullings MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:43,5 27,0 18,4 0,6
14   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
37 17 Lasse Jägerström Dals MK 2 WD A, B, C Volvo 2:44,5 28,0 28,0 1,0
16   Margaretha Jägerström Dals MK   240  
Entrant: Teamvitvå Jägerströms Motorsport
 
38 39 Viktor Foderus SMK Örebro Grupp E A, B, C VW 2:53,9 37,4 28,0 9,4
7   Lennart Göransson SMK Örebro   Golf 2