2020-09-12
Kinnekulle Ring Rallysprint
Official final
On SS 2
38 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 6 Andreas Wilke Tjust MK 2 WD A, B, C Ford 2:12,4
1   Richard Bränning Tjust MK   Escort Mk2  
 
2 2 Anders Johansson Kullings MS 2 WD A, B, C Volvo 2:17,9 5,5 5,5 5,5
2   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
3 8 Hans Perbjörs Lima MS 2 WD A, B, C VW 2:18,7 6,3 6,3 0,8
3   Linnea Perbjörs Lima MS   Golf GTI 16v  
 
4 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C BMW 2:18,9 6,5 6,5 0,2
4   Patrik Cederberg Dals MK   M3  
Entrant: Team jordvarme.se
 
5 4 Peter Börjesson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Volvo 2:19,1 6,7 6,7 0,2
5   Raimon Nilsson Stenungsunds MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
6 10 Alf Fougstedt Eslövs MK 2 WD A, B, C Ford 2:22,1 9,7 9,7 3,0
6   Malin Fougstedt Eslövs MK   Escort  
 
7 1 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 WD A, B, C Volvo 2:22,3 9,9 9,9 0,2
7   Helena Götherström Sotenäs MK   242  
Entrant: Max Sport Tires Sweden
 
8 7 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 WD A, B, C Ford Escort 2:22,4 10,0 10,0 0,1
8   Per Jansson Sala MK   Mk 1  
 
9 14 Peter Karlsson Dals MK 2 WD A, B, C Ford 2:26,2 13,8 13,8 3,8
9   Måns Karlsson Dals MK   Escort  
Entrant: Beamon motorsport
 
10 18 Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Porsche 2:27,6 15,2 15,2 1,4
10   Erling Jonsson SMK Trollhättan   911 RS  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
11 15 Thomas Dahlström MK Väst 2 WD A, B, C VW 2:28,1 15,7 15,7 0,5
11   Gunilla Rydin MK Väst   Golf  
 
12 19 Rickard Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 2:29,8 17,4 17,4 1,7
12   Malin Hultman Tidaholms MK   142  
 
13 20 Christer Westerdahl Skillingaryds MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:30,5 18,1 0,7
1   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryds MK   940  
 
14 26 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:32,2 19,8 1,7 1,7
2   Mikael Berggren Stenungsunds MS   242  
 
15 35 Fredrik Pettersson Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:32,3 19,9 1,8 0,1
3     940  
 
16 34 Peter Dahlsund Varbergs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:32,6 20,2 2,1 0,3
4   Carina Larsson Varbergs MK   850  
 
17 31 Ingvar Ivarsson Säffle MC VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:33,0 20,6 2,5 0,4
5   Ingvar Johansson Säffle MC   940  
 
17 12 Jan Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 2:33,0 20,6 20,6
13   Christina Thoren Tidaholms MK   142  
 
19 23 Per Erik Jonsson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:33,2 20,8 2,7 0,2
6   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   940  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
20 37 Magnus Hansen Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 2:34,5 22,1 1,3
1   Christian Keränen Toarps MK   S60  
 
21 24 Christer Johansson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:34,8 22,4 4,3 0,3
7   Anders Sääw Dals MK   940  
 
22 11 Bo Axelsson Dals MK 2 WD A, B, C Porsche 2:35,5 23,1 23,1 0,7
14   Pierre Elisson Säffle MC   911  
 
23 44 Lucas Helin Tibro MK Ungdomsrally Opel 2:36,0 23,6 0,5
1   Thomas Järnström Tibro MK   Astra  
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
24 13 Patrik Pettersson Falköpings MK 2 WD A, B, C Volvo 2:36,4 24,0 24,0 0,4
15   Eva Pettersson   Amazon  
 
25 21 Anders Olsson Vänersborgs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:36,8 24,4 6,3 0,4
8   Sven Olsson Vänersborgs MK   240  
 
26 40 Erik Larsson Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 2:38,1 25,7 3,6 1,3
2   Johan Larsson Götene MK   S60  
 
26 41 Anders Johansson Mariestads MS Grupp E A, B, C Volvo 2:38,1 25,7 3,6
2   Jan-Olof Pettersson Götene MK   740  
 
28 36 Tommie Vuoluterä Mariestad MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:38,3 25,9 7,8 0,2
9   Martin Magnusson   240  
 
29 33 Johan Sonnbring Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:38,6 26,2 8,1 0,3
10   Jonas Kjell   240  
 
30 38 Lars Rosén SMK Vingåker Grupp E A, B, C VW 2:40,3 27,9 5,8 1,7
4   Susanne Rosén SMK Vingåker   Golf 3  
 
31 17 Lasse Jägerström Dals MK 2 WD A, B, C Volvo 2:42,2 29,8 29,8 1,9
16   Margaretha Jägerström Dals MK   240  
Entrant: Teamvitvå Jägerströms Motorsport
 
32 43 Rickard Persson SMK Vingåker Grupp E A, B, C Volvo 2:43,0 30,6 8,5 0,8
5   Patric Björling Katrineholms MK   940  
 
33 28 Börje Johansson Kullings MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:43,7 31,3 13,2 0,7
11   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
34 30 Albin Karlsson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:44,0 31,6 13,5 0,3
12   Fredrik Karlsson Dals MK   940  
 
35 29 Stefan Andersson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:45,4 33,0 14,9 1,4
13   Göran Tell SMK Trollhättan   940  
 
36 42 Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E A, B, C Toyota 2:49,5 37,1 15,0 4,1
6   Tomas Hilse Tidaholms MK   Starlet  
 
37 39 Viktor Foderus SMK Örebro Grupp E A, B, C VW 2:54,8 42,4 20,3 5,3
7   Lennart Göransson SMK Örebro   Golf 2  
 
38 32 Glenn Johansson Orust BSK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:59,9 47,5 5,1
14   Lukas Johansson Orust BSK   940