2020-09-12
Kinnekulle Ring Rallysprint
Official final
On SS 3
37 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 6 Andreas Wilke Tjust MK 2 WD A, B, C Ford 2:19,9
1   Richard Bränning Tjust MK   Escort Mk2  
 
2 4 Peter Börjesson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Volvo 2:21,0 1,1 1,1 1,1
2   Raimon Nilsson Stenungsunds MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
2 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C BMW 2:21,0 1,1 1,1
2   Patrik Cederberg Dals MK   M3  
Entrant: Team jordvarme.se
 
4 2 Anders Johansson Kullings MS 2 WD A, B, C Volvo 2:24,9 5,0 5,0 3,9
4   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
5 14 Peter Karlsson Dals MK 2 WD A, B, C Ford 2:26,8 6,9 6,9 1,9
5   Måns Karlsson Dals MK   Escort  
Entrant: Beamon motorsport
 
6 40 Erik Larsson Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 2:27,0 7,1 0,2
1   Johan Larsson Götene MK   S60  
 
7 1 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 WD A, B, C Volvo 2:27,3 7,4 7,4 0,3
6   Helena Götherström Sotenäs MK   242  
Entrant: Max Sport Tires Sweden
 
8 7 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 WD A, B, C Ford Escort 2:27,8 7,9 7,9 0,5
7   Per Jansson Sala MK   Mk 1  
 
9 37 Magnus Hansen Götene MK Grupp E A, B, C Volvo 2:27,9 8,0 0,9 0,1
2   Christian Keränen Toarps MK   S60  
 
10 23 Per Erik Jonsson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:28,1 8,2 0,2
1   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   940  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
11 10 Alf Fougstedt Eslövs MK 2 WD A, B, C Ford 2:28,3 8,4 8,4 0,2
8   Malin Fougstedt Eslövs MK   Escort  
 
12 21 Anders Olsson Vänersborgs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:29,3 9,4 1,2 1,0
2   Sven Olsson Vänersborgs MK   240  
 
12 18 Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 WD A, B, C Porsche 2:29,3 9,4 9,4
9   Erling Jonsson SMK Trollhättan   911 RS  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
14 8 Hans Perbjörs Lima MS 2 WD A, B, C VW 2:29,5 9,6 9,6 0,2
10   Linnea Perbjörs Lima MS   Golf GTI 16v  
 
15 20 Christer Westerdahl Skillingaryds MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:30,2 10,3 2,1 0,7
3   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryds MK   940  
 
16 31 Ingvar Ivarsson Säffle MC VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:30,5 10,6 2,4 0,3
4   Ingvar Johansson Säffle MC   940  
 
17 34 Peter Dahlsund Varbergs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:30,9 11,0 2,8 0,4
5   Carina Larsson Varbergs MK   850  
 
17 44 Lucas Helin Tibro MK Ungdomsrally Opel 2:30,9 11,0
1   Thomas Järnström Tibro MK   Astra  
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
17 35 Fredrik Pettersson Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:30,9 11,0 2,8
5     940  
 
20 26 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:31,7 11,8 3,6 0,8
7   Mikael Berggren Stenungsunds MS   242  
 
21 15 Thomas Dahlström MK Väst 2 WD A, B, C VW 2:32,4 12,5 12,5 0,7
11   Gunilla Rydin MK Väst   Golf  
 
22 38 Lars Rosén SMK Vingåker Grupp E A, B, C VW 2:33,0 13,1 6,0 0,6
3   Susanne Rosén SMK Vingåker   Golf 3  
 
23 41 Anders Johansson Mariestads MS Grupp E A, B, C Volvo 2:34,4 14,5 7,4 1,4
4   Jan-Olof Pettersson Götene MK   740  
 
24 24 Christer Johansson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:35,3 15,4 7,2 0,9
8   Anders Sääw Dals MK   940  
 
25 12 Jan Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 2:35,4 15,5 15,5 0,1
12   Christina Thoren Tidaholms MK   142  
 
26 36 Tommie Vuoluterä Mariestad MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:35,5 15,6 7,4 0,1
9   Martin Magnusson   240  
 
27 13 Patrik Pettersson Falköpings MK 2 WD A, B, C Volvo 2:36,4 16,5 16,5 0,9
13   Eva Pettersson   Amazon  
 
28 29 Stefan Andersson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:37,4 17,5 9,3 1,0
10   Göran Tell SMK Trollhättan   940  
 
29 33 Johan Sonnbring Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:37,5 17,6 9,4 0,1
11   Jonas Kjell   240  
 
30 17 Lasse Jägerström Dals MK 2 WD A, B, C Volvo 2:38,7 18,8 18,8 1,2
14   Margaretha Jägerström Dals MK   240  
Entrant: Teamvitvå Jägerströms Motorsport
 
31 19 Rickard Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C Volvo 2:40,9 21,0 21,0 2,2
15   Malin Hultman Tidaholms MK   142  
 
32 43 Rickard Persson SMK Vingåker Grupp E A, B, C Volvo 2:41,6 21,7 14,6 0,7
5   Patric Björling Katrineholms MK   940  
 
33 28 Börje Johansson Kullings MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:42,0 22,1 13,9 0,4
12   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
34 30 Albin Karlsson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C Volvo 2:43,0 23,1 14,9 1,0
13   Fredrik Karlsson Dals MK   940  
 
35 39 Viktor Foderus SMK Örebro Grupp E A, B, C VW 2:43,7 23,8 16,7 0,7
6   Lennart Göransson SMK Örebro   Golf 2  
 
36 42 Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E A, B, C Toyota 2:47,2 27,3 20,2 3,5
7   Tomas Hilse Tidaholms MK   Starlet  
 
37 11 Bo Axelsson Dals MK 2 WD A, B, C Porsche 2:51,3 31,4 31,4 4,1
16   Pierre Elisson Säffle MC   911