2006-10-14
Rikspokalen
Official final
On SS 4
139 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
58 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Ford |
6:24,0 |
|
|
|
1 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Linde |
|
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: BILAM |
|
|
59 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Toyota |
6:27,0 |
3,0
|
3,0
|
3,0
|
2 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
207 |
|
Joakim Längberg |
Linköpings MS |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
6:37,1 |
13,1
|
13,1
|
10,1
|
3 |
|
|
Henrik Karlsson |
Linköpings MS |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
Applicant: NBB Nordisk Bilbelysning AB |
|
|
64 |
|
Andreas Magnusson |
Skillingaryds MK |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
6:37,6 |
13,6
|
13,6
|
0,5
|
4 |
|
|
Dennis Good |
Skillingaryds MK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
61 |
|
Andreas Abrahamsson |
Katrineholms MK |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
6:48,4 |
24,4
|
24,4
|
10,8
|
5 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
|
Lancer III |
|
|
Applicant: T.Månssons Åkeri o Trp AB |
|
|
40 |
|
Roland Wallón |
SMK Kungsör |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
6:49,3 |
25,3
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Tommy Sjölin |
SMK Kungsör |
|
|
240 Trendab |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
|
|
33 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
6:50,6 |
26,6
|
1,3
|
1,3
|
2 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
72 |
|
Johan Ackesten |
Kolsva MS |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
6:52,4 |
28,4
|
28,4
|
1,8
|
6 |
|
|
David Abrahamsson |
MK Kopparberg |
|
|
Lancer Evo Vii+ |
|
|
|
43 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
6:53,6 |
29,6
|
4,3
|
1,2
|
3 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
|
Kadett |
|
|
|
44 |
|
Daniel Damberg |
SMK Motala Bil |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
6:54,3 |
30,3
|
5,0
|
0,7
|
4 |
|
|
Mikael Johansson |
Vansbro MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.tktraktordelar.se |
|
|
37 |
|
Per-Ola Chronvall |
Karlskrona AK |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
6:56,3 |
32,3
|
7,0
|
2,0
|
5 |
|
|
Henke Bäck |
Karlskrona AK |
|
|
Ascona |
|
|
|
22 |
|
Andreas Sjölander |
SMK Gävle |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
6:58,1 |
34,1
|
|
1,8
|
1 |
|
|
Christer Nygren |
SMK Gävle |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Zeijlons Åkeri AB Valbo |
|
|
24 |
|
Anders Gullstrand |
Kils MK Bil |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
6:58,3 |
34,3
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Stina Cebers |
Säffe MC |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Ford karlstad motorsport |
|
|
23 |
|
Patrik Johansson |
Växjö MS |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
6:58,4 |
34,4
|
0,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Jörgen Lindahl |
Ryds MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
25 |
|
Joakim Nyman |
Jämtlands MK |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
6:58,8 |
34,8
|
0,7
|
0,4
|
4 |
|
|
Sören Anttila |
Stuguns MK |
|
|
Fiesta ST 150 |
|
|
|
35 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
6:58,8 |
34,8
|
9,5
|
|
6 |
|
|
Andreas Andersson |
MK Ran |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Biltema i Linköping AB |
|
|
39 |
|
Håkan Långkvist |
Fagersta MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
6:59,5 |
35,5
|
10,2
|
0,7
|
7 |
|
|
Niklas Östmark |
Kolsva MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Erikslunds Åkeri AB |
|
|
54 |
|
Johan Holmberg |
Gotlands MF |
A-förare Grupp H |
|
Toyota |
7:00,4 |
36,4
|
11,1
|
0,9
|
8 |
|
|
Marie Eriksson |
SMK Uppsala |
|
|
Corolla |
|
|
|
42 |
|
Kjell Fransson |
Vimmerby MS |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:01,2 |
37,2
|
11,9
|
0,8
|
9 |
|
|
Micaela Lindblad |
Vimmerby MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Vimmerbyhus |
|
|
46 |
|
Pierre Fransson |
Vimmerby MS |
A-förare Grupp H |
|
Ford |
7:02,1 |
38,1
|
12,8
|
0,9
|
10 |
|
|
Peter Fransson |
Vimmerby MS |
|
|
Escort 2,3 |
|
|
Applicant: Vimmerbyhus |
|
|
48 |
|
Hans-Åke Jansson |
MK Rimo |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:03,0 |
39,0
|
13,7
|
0,9
|
11 |
|
|
Håkan Jansson |
MK Rimo |
|
|
240 |
|
|
Applicant: A.jansson o son skogsmaskiner |
|
|
30 |
|
Robert Persson |
Munkfors MC |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Saab |
7:03,4 |
39,4
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Roger Johansson |
Munkfors MC |
|
|
9-3 KitCar E85 |
|
|
Applicant: Team Munkfors Bilskrot AB |
|
|
51 |
|
Henrik Gustavsson |
SMK Östgöta |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:04,4 |
40,4
|
15,1
|
1,0
|
12 |
|
|
Jonas Sandberg |
SMK Östgöta |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
49 |
|
Morgan Persson |
MK Ratten |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:04,6 |
40,6
|
15,3
|
0,2
|
13 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Noteriet |
|
|
18 |
|
Jimmy Holmkvist |
Gestrike RT |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
7:05,2 |
41,2
|
7,1
|
0,6
|
5 |
|
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
|
|
Fiesta |
|
|
Applicant: Katalysatoråtervinning |
|
|
38 |
|
Per Löfqvist |
Skene MS |
A-förare Grupp H |
|
BMW |
7:06,9 |
42,9
|
17,6
|
1,7
|
14 |
|
|
Magnus Ferm |
Kristianstads MK |
|
|
M3 |
|
|
|
62 |
|
Peter Hermansson |
Vallentuna MK |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
7:08,1 |
44,1
|
44,1
|
1,2
|
7 |
|
|
Jonas Wennberg |
Vallentuna MK |
|
|
Evolution 4 |
|
|
|
206 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:08,9 |
44,9
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Ronny Johansson |
Vara MK |
|
|
242 Släggräser |
|
|
|
13 |
|
Patrik Forsberg |
Storumans SK |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
7:09,1 |
45,1
|
11,0
|
0,2
|
6 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
|
Fiesta ST Flexifuel |
|
|
Applicant: afterfifty motorsport |
|
|
205 |
|
Andreas Engberg |
Skutskärs MS |
B-förare Grupp H |
|
Opel |
7:10,2 |
46,2
|
1,3
|
1,1
|
2 |
|
|
Stellan Karlsson |
Skutskärs MS |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
15 |
|
Torbjörn Westerlund |
Sollefteå RRC |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
7:10,4 |
46,4
|
12,3
|
0,2
|
7 |
|
|
Roger Gunnarsson |
Södra Sunnerbos MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
32 |
|
Leif Peterson |
Göteborgs MF |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
VW |
7:10,4 |
46,4
|
7,0
|
|
2 |
|
|
Toni Sunkvist |
SMK Motala |
|
|
Golf KitCar |
|
|
Applicant: JOKI MOTORSPORT |
|
|
20 |
|
Daniel Gustafsson |
SMK Uppsala |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
7:11,1 |
47,1
|
13,0
|
0,7
|
8 |
|
|
Sören Andersson |
Films MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
83 |
|
Martin Lundquist |
Fagersta MK |
B-förare Grp. A/N -1600 |
|
Citroën |
7:11,1 |
47,1
|
|
|
1 |
|
|
Per-Magnus Ericsson |
MK Ran |
|
|
Saxo VTS |
|
|
Applicant: FINNKAT |
|
|
14 |
|
Jonas Olsson |
Hässleholms MK |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
7:11,5 |
47,5
|
13,4
|
0,4
|
9 |
|
|
Jan Bengtsson |
Anderstorps RC |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Tyringe sparbank |
|
|
19 |
|
Peter Lundell |
Tomelilla MK |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
7:11,6 |
47,6
|
13,5
|
0,1
|
10 |
|
|
Roger Nilsson |
Dalby MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Lundells Motorsport |
|
|
97 |
|
Niklas Sääw |
SMK Valdemarsvik |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:11,8 |
47,8
|
2,9
|
0,2
|
3 |
|
|
Johan Karlsson |
Tjust MK |
|
|
240 |
|
|
|
70 |
|
Roland Eliasson |
SMK Östgöta |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mitsubishi |
7:12,6 |
48,6
|
48,6
|
0,8
|
8 |
|
|
Reine Lundqvist |
SMK Östgöta |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
99 |
|
Mikael Ljungström |
Hallsbergs MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:12,9 |
48,9
|
4,0
|
0,3
|
4 |
|
|
Sivert Svensson |
Hallsbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
27 |
|
Mats Hult |
Björkviks MC |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
VW |
7:13,2 |
49,2
|
9,8
|
0,3
|
3 |
|
|
Mikael Olsson |
MSK Hammaren |
|
|
Golf |
|
|
|
157 |
|
Boris Olsson |
Degerfors RC |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
7:13,4 |
49,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Magnus Lindqvist |
Degerfors RC |
|
|
242 |
|
|
|
90 |
|
Mattias Kylander |
Bärke MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:13,7 |
49,7
|
4,8
|
0,3
|
5 |
|
|
Tomas Sneen |
Bärke MK |
|
|
940 |
|
|
|
107 |
|
Erik Vogel |
SMK Karlskoga |
B-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mazda |
7:13,9 |
49,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Mats Vogel |
SMK Karlskoga |
|
|
323 GTR |
|
|
|
92 |
|
Tomas Henriksson |
Hagfors MK |
B-förare Grupp H |
|
Ford |
7:14,7 |
50,7
|
5,8
|
0,8
|
6 |
|
|
Pelle Berg |
Eksärads MS |
|
|
Escort Mk II |
|
|
Applicant: A.R.C.Motorsport |
|
|
56 |
|
Peter Hålling |
Norrköping MK |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
7:15,3 |
51,3
|
26,0
|
0,6
|
15 |
|
|
Richard Hålling |
Norrköping MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
47 |
|
Stefan Åhsberg |
MK Team Westom |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
7:16,2 |
52,2
|
26,9
|
0,9
|
16 |
|
|
Anders Johansson |
MK Team Westom |
|
|
Kadett |
|
|
|
103 |
|
Björn Stensson |
SMK Linde |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:16,5 |
52,5
|
7,6
|
0,3
|
7 |
|
|
Andreas Hjalmarsson |
SMK Linde |
|
|
240 |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
|
|
93 |
|
Johan Olin |
Fryksdalens MK |
B-förare Grupp H |
|
VW |
7:16,7 |
52,7
|
7,8
|
0,2
|
8 |
|
|
Tobias Jansson |
Säffle MC |
|
|
Golf |
|
|
|
78 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
7:18,8 |
54,8
|
|
2,1
|
1 |
|
|
Christoffer Johnsson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
91 |
|
Tommy Häljeskog |
Teknis MC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:18,8 |
54,8
|
9,9
|
|
9 |
|
|
Johan Häljeskog |
Teknis MC |
|
|
242 |
|
|
|
17 |
|
Lars Näsholm |
Sollefteå RRC |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
7:19,5 |
55,5
|
21,4
|
0,7
|
11 |
|
|
Lars Hellberg |
Sollefteå RRC |
|
|
Fiesta ST Flexifuel |
|
|
Applicant: www.ComeInn.se |
|
|
11 |
|
Leif Person |
Laxå MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
7:19,7 |
55,7
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
41 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:19,9 |
55,9
|
30,6
|
0,2
|
17 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Björn Andersson |
SMK Motala Bil |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:20,2 |
56,2
|
30,9
|
0,3
|
18 |
|
|
Mattias Andersson |
SMK Motala Bil |
|
|
242 |
|
|
|
87 |
|
Pär Nordahl |
MK Ratten |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:20,3 |
56,3
|
11,4
|
0,1
|
10 |
|
|
Bosse Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
242 DL |
|
|
Applicant: NOTERIET |
|
|
156 |
|
Lasse Savander |
Waxholms MK |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
7:21,2 |
57,2
|
7,8
|
0,9
|
2 |
|
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
84 |
|
Tommie Lindberg |
Hällefors MK |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
7:21,4 |
57,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Martin Lindberg |
Hällefors MK |
|
|
306 GTI |
|
|
|
45 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-förare Grupp H |
|
VW |
7:22,0 |
58,0
|
32,7
|
0,6
|
19 |
|
|
Marie Andersson |
Hällefors MK |
|
|
Golf Mk III |
|
|
|
12 |
|
Per Eklund |
Rasbo MK |
Ford Flexifuel Cup |
|
Ford |
7:22,1 |
58,1
|
24,0
|
0,1
|
12 |
|
|
Jan Andersson |
Rasbo MK |
|
|
Fiesta Flexifuel |
|
|
|
50 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
7:22,3 |
58,3
|
33,0
|
0,2
|
20 |
|
|
Jimmy Jansson |
Falköpings MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
104 |
|
Krister Nordlund |
Skepptuna MK |
B-förare Grupp H |
|
Opel |
7:23,3 |
59,3
|
14,4
|
1,0
|
11 |
|
|
Jocke 'Grist' Larsen |
SMK Märsta |
|
|
Ascona |
|
|
|
153 |
|
Andreas Sandin |
Gnesta MK |
C-förare grupp H |
|
VW |
7:23,5 |
59,5
|
10,1
|
0,2
|
3 |
|
|
Richard Karlsson |
SMK Nyköping |
|
|
Golf Mk 1 |
|
|
|
96 |
|
Robin Pettersson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:23,7 |
59,7
|
14,8
|
0,2
|
12 |
|
|
Christian Eriksson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
28 |
|
Dan Andersson |
Eskilstuna MK |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
7:24,0 |
1:00,0
|
20,6
|
0,3
|
4 |
|
|
Rickard Andersson |
Eskilstuna MK |
|
|
306 GTI |
|
|
Applicant: Eskilstuna Glasmästeri AB |
|
|
10 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
7:24,4 |
1:00,4
|
4,7
|
0,4
|
2 |
|
|
Eje Bernström |
Degerfors RC |
|
|
740 |
|
|
|
77 |
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
7:25,0 |
1:01,0
|
6,2
|
0,6
|
2 |
|
|
Mattias Gustafsson |
Vetlanda RRC |
|
|
240 |
|
|
|
100 |
|
Anders Adolfsson |
Östergyllen RC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:25,3 |
1:01,3
|
16,4
|
0,3
|
13 |
|
|
Fredrik Sandberg |
Östergyllen RC |
|
|
242 L |
|
|
|
52 |
|
Mats Moberg |
Östergyllen RC |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
7:25,5 |
1:01,5
|
36,2
|
0,2
|
21 |
|
|
Thorbjörn Olofsson |
Östergyllen RC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
105 |
|
Nils Strömgren |
Fagersta MK |
B-förare Grupp H |
|
Ford |
7:25,9 |
1:01,9
|
17,0
|
0,4
|
14 |
|
|
Tomas Pettersson |
Fagersta MK |
|
|
Escort Mk II |
|
|
|
94 |
|
Niklas Engström |
Storfors MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:26,5 |
1:02,5
|
17,6
|
0,6
|
15 |
|
|
Anders Wiberg |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
102 |
|
Björn 'Nalle' Larsson |
Forshaga MC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:26,8 |
1:02,8
|
17,9
|
0,3
|
16 |
|
|
Reine Nyberg |
Forshaga MC |
|
|
242 |
|
|
|
114 |
|
Niklas Johansson |
Årjängs MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
7:27,3 |
1:03,3
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Conny Karlsson |
Årjängs MK |
|
|
Golf |
|
|
|
132 |
|
Mikael Andersson |
Säffle MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:29,6 |
1:05,6
|
|
2,3
|
1 |
|
|
Björn Johansson |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
167 |
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
C-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Mazda |
7:30,2 |
1:06,2
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Johan Bonnevier |
Skutskärs MS |
|
|
323 |
|
|
|
85 |
|
Ola Parkheden |
Mälaröarnas MK |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Renault |
7:31,3 |
1:07,3
|
9,9
|
1,1
|
2 |
|
|
Joel Ardell |
Norrköpings MK |
|
|
Clio Sport |
|
|
|
81 |
|
Robert Svensson |
MK Ratten |
Volvo Original B |
|
Volvo |
7:33,6 |
1:09,6
|
14,8
|
2,3
|
3 |
|
|
Bo G Ericsson |
Munkfors MC |
|
|
242 |
|
|
|
133 |
|
Fredrik Johansson |
Säffle MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:33,6 |
1:09,6
|
4,0
|
|
2 |
|
|
Mikael Magnusson |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
128 |
|
Jocke Björnsson |
Kolsva MS |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:33,7 |
1:09,7
|
4,1
|
0,1
|
3 |
|
|
Andreas Peters |
Enköpings MK |
|
|
740 |
|
|
Applicant: TEAM HANS PERSSON MOTORSPORT |
|
|
147 |
|
Fredrik Egeland |
Katrineholms MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:34,0 |
1:10,0
|
4,4
|
0,3
|
4 |
|
|
Fredrik Cednert |
Katrineholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
76 |
|
Henrick Lönnström |
Nora MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
7:34,1 |
1:10,1
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Staffan Törnvall |
Opel Sport Club |
|
|
Golf |
|
|
|
154 |
|
Kent Strömgren |
Fagersta MK |
C-förare grupp H |
|
Opel |
7:34,1 |
1:10,1
|
20,7
|
|
4 |
|
|
Joakim Öhman |
Fagersta M |
|
|
Ascona B |
|
|
|
9 |
|
Marcus Rutgerson |
Nora MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
7:34,3 |
1:10,3
|
14,6
|
0,2
|
3 |
|
|
Cecilia von Hebel |
Nora MK |
|
|
940 |
|
|
|
101 |
|
Niklas Karlsson |
Karlskrona AK |
B-förare Grupp H |
|
Opel |
7:35,5 |
1:11,5
|
26,6
|
1,2
|
17 |
|
|
Patrik Svensson |
Karlskrona AK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
88 |
|
Tobias Bragd |
Götene MK |
B-förare Grupp H |
|
Opel |
7:36,2 |
1:12,2
|
27,3
|
0,7
|
18 |
|
|
Rebecka Stenblom |
Götene MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
74 |
|
Peter Flink |
Teknis MC |
B-förare Grupp E |
|
Ford |
7:36,3 |
1:12,3
|
2,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Anders Flodman |
Teknis MC |
|
|
Escort |
|
|
|
95 |
|
Micke 'Pulver' Persson |
Fagersta MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
7:36,5 |
1:12,5
|
27,6
|
0,2
|
19 |
|
|
Harry Väyrynen |
Norbergs MC |
|
|
740 Evo |
|
|
|
165 |
|
Arne Gustavsson |
Hallsberg MK |
C-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Audi |
7:38,5 |
1:14,5
|
8,3
|
2,0
|
2 |
|
|
Anders Johansson |
Östernärkes RMC |
|
|
80 Quattro |
|
|
Applicant: Bilcenter i Hallsberg AB |
|
|
6 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
7:38,9 |
1:14,9
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Emil Tigerberg |
Götene MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
131 |
|
Jonas Brinkemar |
Horndals MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:39,6 |
1:15,6
|
10,0
|
0,7
|
5 |
|
|
Jan Brinkemar |
Horndals MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
|
|
82 |
|
Thomas Paulsson |
SMK Linde |
Volvo Original B |
|
Volvo |
7:40,2 |
1:16,2
|
21,4
|
0,6
|
4 |
|
|
Kristoffer Paulsson |
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
|
|
130 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:40,6 |
1:16,6
|
11,0
|
0,4
|
6 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bigstens Plastindustri AB |
|
|
80 |
|
Andreas Andersson |
Götene MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
7:40,8 |
1:16,8
|
22,0
|
0,2
|
5 |
|
|
Fredrik Gustavsson |
Götene MK |
|
|
240 |
|
|
|
140 |
|
Mikael Karlsson |
Teknis MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:41,0 |
1:17,0
|
11,4
|
0,2
|
7 |
|
|
Morgan Sörensson |
SMK Örebro |
|
|
244 |
|
|
|
162 |
|
Peter Åstrand |
SMK Valdermarsvik |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
7:42,5 |
1:18,5
|
29,1
|
1,5
|
5 |
|
|
David Johansson |
SMK Valdermarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
136 |
|
Fredrik Fält |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:43,1 |
1:19,1
|
13,5
|
0,6
|
8 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
155 |
|
Tomas Persson |
Munkfors MC |
C-förare grupp H |
|
Opel |
7:43,2 |
1:19,2
|
29,8
|
0,1
|
6 |
|
|
Sara Gustafsson |
Vetlanda RRC |
|
|
Kadett |
|
|
|
129 |
|
Robert Strömgren |
Fagersta MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:43,8 |
1:19,8
|
14,2
|
0,6
|
9 |
|
|
Fredrik Segerström |
Fagersta MK |
|
|
242 |
|
|
|
89 |
|
Stefan Johansson |
Östernärkes RC |
B-förare Grupp H |
|
Toyota |
7:45,3 |
1:21,3
|
36,4
|
1,5
|
20 |
|
|
Börje Gustavsson |
Nora MK |
|
|
Starlet |
|
|
|
203 |
|
Bert Björlin |
MK Ratten |
A-förare Grupp E |
|
Volvo |
7:45,8 |
1:21,8
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Hasse Olofsson |
Munkfors MC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Hynbo |
|
|
75 |
|
Daniel Molin |
Skene MS |
B-förare Grupp E |
|
VW |
7:46,2 |
1:22,2
|
12,1
|
0,4
|
3 |
|
|
Gustav Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: www.danielmolin.se |
|
|
144 |
|
Markus Asplind |
SMK Motala Bil |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:47,8 |
1:23,8
|
18,2
|
1,6
|
10 |
|
|
Rolf G Ericsson |
Finspångs MS |
|
|
244 |
|
|
|
116 |
|
Richard Sundqvist |
Östernärkes RMC |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
7:48,5 |
1:24,5
|
21,2
|
0,7
|
2 |
|
|
Fredrik Andersson |
Teknis MC |
|
|
240 |
|
|
|
110 |
|
Mikael Gustavsson |
Degerfors RC |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
7:48,8 |
1:24,8
|
21,5
|
0,3
|
3 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Degerfors RC |
|
|
744 |
|
|
|
4 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:49,0 |
1:25,0
|
10,1
|
0,2
|
2 |
|
|
Tommy Oskarsson |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
145 |
|
Bo Holmdahl |
Hallsbergs MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:49,8 |
1:25,8
|
20,2
|
0,8
|
11 |
|
|
Peter Elefelt |
Hallsbergs MK |
|
|
240 |
|
|
|
121 |
|
Pär Berge |
Mälaröarnas MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
7:50,6 |
1:26,6
|
23,3
|
0,8
|
4 |
|
|
Ulf Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
8 |
|
Frank Hoffmann |
SMK Linde |
Volvo Original A |
|
Volvo |
7:51,3 |
1:27,3
|
31,6
|
0,7
|
4 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
|
240 |
|
|
|
159 |
|
Lars Jansson |
Fagersta MK |
C-förare grupp H |
|
Opel |
7:51,8 |
1:27,8
|
38,4
|
0,5
|
7 |
|
|
Orvar Bildås |
|
|
|
Ascona B |
|
|
|
119 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
C-förare Grupp E |
|
VW |
7:52,9 |
1:28,9
|
25,6
|
1,1
|
5 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Golf II |
|
|
|
117 |
|
Fredrik Gustavsson |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
7:54,0 |
1:30,0
|
26,7
|
1,1
|
6 |
|
|
Gert Karlsson |
SMK Nyköping |
|
|
99 |
|
|
|
113 |
|
Thomas Eriksson |
MK Speed |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
7:54,6 |
1:30,6
|
27,3
|
0,6
|
7 |
|
|
Lars Mothander |
Botkyrka MK |
|
|
99 |
|
|
|
161 |
|
Rasmus Pettersson |
SMK Valdemarsvik |
C-förare grupp H |
|
Opel |
7:54,7 |
1:30,7
|
41,3
|
0,1
|
8 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Kadett GT/E |
|
|
|
134 |
|
Johan Mogren |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:55,5 |
1:31,5
|
25,9
|
0,8
|
12 |
|
|
Erik Sjöberg |
MK Ran Askersund |
|
|
242 |
|
|
|
111 |
|
Kim Koivio |
Haninge MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
7:56,7 |
1:32,7
|
29,4
|
1,2
|
8 |
|
|
Petri Savela |
Stockholms BK |
|
|
99 |
|
|
|
137 |
|
Robin Wallón |
SMK Kungsör |
Volvo Original C |
|
Volvo |
7:56,8 |
1:32,8
|
27,2
|
0,1
|
13 |
|
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
|
|
152 |
|
Johan Eriksson |
Linköpings MS |
C-förare grupp H |
|
Opel |
7:58,9 |
1:34,9
|
45,5
|
2,1
|
9 |
|
|
Mattias Oscarsson |
Linköpings MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
5 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
Ungdomsrally |
|
Citroën |
7:59,0 |
1:35,0
|
20,1
|
0,1
|
3 |
|
|
Tero Suontausta |
Kolsva MS |
|
|
AX Sport |
|
|
|
108 |
|
Niklas Solenö |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
7:59,5 |
1:35,5
|
32,2
|
0,5
|
9 |
|
|
Martin Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf GT |
|
|
|
163 |
|
Hendrik Joelsson |
Skutskär MS |
C-förare grupp H |
|
Opel |
7:59,5 |
1:35,5
|
46,1
|
|
10 |
|
|
Jonas Edvardsson |
Gestrike RT |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: ERIKSSON BILTEAM |
|
|
126 |
|
Rickard Lönnström |
Nora MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
8:00,3 |
1:36,3
|
33,0
|
0,8
|
10 |
|
|
Anders Lönnström |
Nora MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
139 |
|
Andreas Björkman |
Degerfors RC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
8:00,7 |
1:36,7
|
31,1
|
0,4
|
14 |
|
|
Pär Engström |
Degerfors RC |
|
|
244 |
|
|
|
125 |
|
Jesper Åkeson |
Gnesta MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
8:02,1 |
1:38,1
|
34,8
|
1,4
|
11 |
|
|
Lukas Åkeson |
Gnesta MK |
|
|
99 |
|
|
|
151 |
|
Patrik Andersson |
Norbergs MC |
C-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Opel |
8:02,8 |
1:38,8
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Mattias Pettersson |
Norbergs MC |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
7 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
A-förare Grupp E |
|
Opel |
8:04,1 |
1:40,1
|
18,3
|
1,3
|
2 |
|
|
Ulrick Carlsson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Calibra |
|
|
|
138 |
|
Börje Engström |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
8:04,7 |
1:40,7
|
35,1
|
0,6
|
15 |
|
|
Anders Engström |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
202 |
|
Esbjörn Fälth |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
8:05,4 |
1:41,4
|
38,1
|
0,7
|
12 |
|
|
Maths Storm |
Katrineholms MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
120 |
|
Pierre Andersson |
Östergyllen RC |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
8:06,2 |
1:42,2
|
38,9
|
0,8
|
13 |
|
|
Leif Kaukonen |
SMK Motala |
|
|
99 |
|
|
|
143 |
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
8:06,7 |
1:42,7
|
37,1
|
0,5
|
16 |
|
|
Tobias Grammer |
Storfors MK |
|
|
242 |
|
|
|
124 |
|
Fredrik Sundqvist |
Teknis MC |
C-förare Grupp E |
|
Toyota |
8:10,8 |
1:46,8
|
43,5
|
4,1
|
14 |
|
|
Dag Sundqvist |
|
|
|
Starlet |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
|
|
135 |
|
Magnus Gustavsson |
Hallsbergs MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
8:14,6 |
1:50,6
|
45,0
|
3,8
|
17 |
|
|
Ove Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
|
240 |
|
|
|
201 |
|
Richard Ekblom |
Värmdö MK |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
8:15,6 |
1:51,6
|
1:02,2
|
1,0
|
11 |
|
|
Håkan Ehrsson |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
|
73 |
|
Fredrik Andersson |
SMK Linde |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
8:25,5 |
2:01,5
|
51,4
|
9,9
|
4 |
|
|
Peter Sundin |
Kils MK Bil |
|
|
Kadett |
|
|
|
142 |
|
Jonas Larsson |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C |
|
Volvo |
8:26,0 |
2:02,0
|
56,4
|
0,5
|
18 |
|
|
Rickard Johansson |
MK Ran Askersund |
|
|
244 |
|
|
|
158 |
|
Adrian Weststrand |
Christinehamns MK |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
8:29,3 |
2:05,3
|
1:15,9
|
3,3
|
12 |
|
|
Niklas Bergström |
Christinehamns MK |
|
|
144 |
|
|
|
122 |
|
Lars Lundwall |
Hallsbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
8:33,0 |
2:09,0
|
1:05,7
|
3,7
|
15 |
|
|
Steve Hägglund |
Hallsbergs MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
123 |
|
Magnus Nilsson |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
VW |
8:47,5 |
2:23,5
|
1:20,2
|
14,5
|
16 |
|
|
Eric Larsson |
MK Kopparberg |
|
|
Golf GLS Mk1 |
|
|
|
160 |
|
Kenneth Thor |
Östernärkes RMC |
C-förare grupp H |
|
Volvo |
8:53,6 |
2:29,6
|
1:40,2
|
6,1
|
13 |
|
|
Mari Ekström Thor |
Östernärkes RMC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB i Örebro |
|
|
112 |
|
Robert Björling |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
9:26,2 |
3:02,2
|
1:58,9
|
32,6
|
17 |
|
|
Lars-Göran Pettersson |
Katrineholms MK |
|
|
99 |
|
|
Applicant: Bildelsspecialisten BiloFritid |
|
|
66 |
|
Anders Johnsen |
SMK Dala Falun |
A-för. Grp. A/N 2000- /NS4wd |
|
Ford |
12:46,1 |
6:22,1
|
6:22,1
|
3:19,9
|
9 |
|
|
Kjell Andersson |
Hofors MS |
|
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|