2007-09-08
Befab-Trofén ÖÖM
Official final
On SS 8
96 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
2 |
|
Jonas Kruse |
Karlstad MC Bil |
A-förare 4wd |
|
Ford |
4:54,5 |
|
|
|
1 |
|
|
Håkan Ekholm |
Hyllinge MS |
|
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: BILAM |
|
|
1 |
|
Mats Jonsson |
Forshaga MC |
A-förare 4wd |
|
Ford |
4:55,9 |
1,4
|
1,4
|
1,4
|
2 |
|
|
Johnny Johansson |
SMK Lindesberg |
|
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: BILAM |
|
|
3 |
|
Oscar Svedlund |
Karlstad MC Bil |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
4:56,4 |
1,9
|
1,9
|
0,5
|
3 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Subaru Swedish Dealer Team |
|
|
6 |
|
Dick Wicksell |
SMK Uppsala |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
4:57,2 |
2,7
|
2,7
|
0,8
|
4 |
|
|
Niklas Fransson |
SMK Uppsala |
|
|
Impreza WRC |
|
|
|
10 |
|
Robin Sandberg |
Ryds MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
4:57,4 |
2,9
|
2,9
|
0,2
|
5 |
|
|
Pecka Svensson |
Wäxjö MS |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
7 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:03,4 |
8,9
|
8,9
|
6,0
|
6 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: www.kopparbergsskrot.se |
|
|
9 |
|
Tommy Vestlund |
Borlänge MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:06,9 |
12,4
|
12,4
|
3,5
|
7 |
|
|
Fredrik Prosén |
Borlänge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: Team SLIREJ Djurås Verkstad AB |
|
|
15 |
|
Per-Arne Sääv |
Vömk |
A-förare Grupp H 2wd |
|
VW |
5:10,2 |
15,7
|
|
3,3
|
1 |
|
|
Karl-Olof Lexe |
Ryds MK |
|
|
Golf GTI |
|
|
|
30 |
|
Victor Henriksson |
MK Speed |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Ford |
5:10,6 |
16,1
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Håkan Palm |
Björnjägarns RC |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: VICTOR HENRIKSSOM MOTORSPORT |
|
|
14 |
|
Jonas Wigren |
Norrköpings MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
VW |
5:11,0 |
16,5
|
0,8
|
0,4
|
2 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Lindesberg |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Anläggningstrp. i Norrköping AB |
|
|
19 |
|
Joachim Carlström |
Gullabo RC |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:11,0 |
16,5
|
16,5
|
|
8 |
|
|
Jörgen Norman |
Gullabo RC |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
17 |
|
Thomas Thunström |
Ludvika MS |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Opel |
5:11,4 |
16,9
|
1,2
|
0,4
|
3 |
|
|
Kent- Åke Stenbäck |
Forshaga MC |
|
|
Corsa B |
|
|
Applicant: TRACTIVE AB |
|
|
13 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:12,0 |
17,5
|
17,5
|
0,6
|
9 |
|
|
Christer Johansson |
Flens MS |
|
|
Lancer Evo 6,5 |
|
|
Applicant: Kumlins Måleri Rally Team |
|
|
8 |
|
Hans-Erik Weng |
Säffle MC |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:12,8 |
18,3
|
18,3
|
0,8
|
10 |
|
|
Anders Fredriksson |
Årjängs MK |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
11 |
|
Mats Thorszelius |
SMK Uppsala |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:13,1 |
18,6
|
18,6
|
0,3
|
11 |
|
|
Tomas Thorszelius |
Rasbo MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
20 |
|
Jari Saarinen |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:14,7 |
20,2
|
20,2
|
1,6
|
12 |
|
|
Jörgen Carlsson |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
16 |
|
Stefan Jonsson |
Vännäs MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
SEAT |
5:15,2 |
20,7
|
5,0
|
0,5
|
4 |
|
|
Bengt Sandberg |
Umeå AK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
29 |
|
Joakim Nyman |
Jämtlands MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Ford |
5:16,5 |
22,0
|
6,3
|
1,3
|
5 |
|
|
Pär Almkvist |
Jämtlands MK |
|
|
Fiesta ST Flexifuel |
|
|
|
38 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran Askersund |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Toyota |
5:18,4 |
23,9
|
8,2
|
1,9
|
6 |
|
|
Jesper Johansson |
Ryds MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
48 |
|
Martin Jansson |
Rasbo MK |
A-förare 4wd |
|
Mazda |
5:18,8 |
24,3
|
24,3
|
0,4
|
13 |
|
|
Peter Zetterholm |
Rasbo MK |
|
|
GTR |
|
|
Applicant: Team Globalbatterier |
|
|
26 |
|
Hans Johansson |
Olofströms MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:19,0 |
24,5
|
8,8
|
0,2
|
7 |
|
|
Emelie Borgström |
Olofströms MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kräbbleboda Rally Team |
|
|
201 |
|
Andreas Abrahamsson |
Katrineholms MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:20,3 |
25,8
|
25,8
|
1,3
|
14 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
Applicant: T. Månssons Åkeri o Trp AB |
|
|
44 |
|
Mats Lundholm |
Tjust MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:20,8 |
26,3
|
10,6
|
0,5
|
8 |
|
|
Cindy Brüggemann |
Tjust MK |
|
|
940 |
|
|
|
27 |
|
Patrik Johansson |
Wäxjö MS |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Ford |
5:21,1 |
26,6
|
10,9
|
0,3
|
9 |
|
|
Jörgen Lindahl |
Ryds MK |
|
|
Fiesta |
|
|
|
32 |
|
Mikael Gustafsson |
Ludvika MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:22,0 |
27,5
|
27,5
|
0,9
|
15 |
|
|
Lars-Erik Kronberg |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
52 |
|
Joacim Rydin |
Norrköpings MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Ford |
5:22,1 |
27,6
|
11,9
|
0,1
|
10 |
|
|
Magnus Simensen |
Norrköpings MK |
|
|
Escort |
|
|
|
23 |
|
Jonas Ericsson |
Kolsva MS |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Honda |
5:23,0 |
28,5
|
12,8
|
0,9
|
11 |
|
|
John Stigh |
Västra Östergötlands MK |
|
|
Civic Type-R |
|
|
|
37 |
|
Björn Blackne |
BSK Motor |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
5:26,0 |
31,5
|
31,5
|
3,0
|
16 |
|
|
Roine Andersson |
SMK Uppsala |
|
|
Impreza N10 |
|
|
|
49 |
|
Martin Lundquist |
Fagersta MK |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Ford |
5:26,2 |
31,7
|
15,6
|
0,2
|
2 |
|
|
Christian Wisti-Segerström |
Fagersta MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: FINNKAT |
|
|
51 |
|
Fredrik Carlsson |
Östergyllen RC |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Opel |
5:27,2 |
32,7
|
17,0
|
1,0
|
12 |
|
|
Henrik Appelskog |
Östergyllen RC |
|
|
Astra |
|
|
Applicant: Team Appelskogs Bil |
|
|
42 |
|
Peter Appelskog |
Östergyllen RC |
A-förare 4wd |
|
Ford |
5:27,7 |
33,2
|
33,2
|
0,5
|
17 |
|
|
Pelle Carlsson |
Östergyllen RC |
|
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: Team Appelskogs Bil |
|
|
40 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Renault |
5:28,0 |
33,5
|
17,8
|
0,3
|
13 |
|
|
Jens Carlsson |
SMK Motala |
|
|
Clio Sport |
|
|
Applicant: www.finess.se |
|
|
208 |
|
Tony Karlsson |
Flens MS |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:28,5 |
34,0
|
18,3
|
0,5
|
14 |
|
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: T Månsson Åkeri o Trp AB |
|
|
57 |
|
Fredrik Lindh |
MSK Kvarnvingarna |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Ford |
5:29,2 |
34,7
|
18,6
|
0,7
|
3 |
|
|
Erik Gustavsson |
|
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
53 |
|
Lasse Storm |
Stenungsunds MS |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Renault |
5:30,7 |
36,2
|
20,5
|
1,5
|
15 |
|
|
Ulf Storm |
Stenungsunds MS |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
50 |
|
Jennie-Lee Hermansson |
KAK |
B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:31,0 |
36,5
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Joakim Söderqvist |
AMF Årsunda |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: Mitsubishi Motors |
|
|
47 |
|
Johan Eklöf |
Linköpings MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:31,9 |
37,4
|
37,4
|
0,9
|
18 |
|
|
Per-Magnus Ericsson |
MK Ran Askersund |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
22 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Toyota |
5:32,7 |
38,2
|
22,5
|
0,8
|
16 |
|
|
Andreas Andersson |
MK Ran Askersund |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: BILTEMA SWEDEN |
|
|
56 |
|
Henrik Gustavsson |
SMK Östgöta |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:33,2 |
38,7
|
23,0
|
0,5
|
17 |
|
|
Uffe Jönsson |
SMK Östgöta |
|
|
940 Hg Edition |
|
|
|
205 |
|
Johan 'Kröken' Karlsson |
Tjust MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:35,2 |
40,7
|
25,0
|
2,0
|
18 |
|
|
Jonas Sandberg |
Tjust MK |
|
|
740 |
|
|
|
206 |
|
Maths Johnsson |
Ydre MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:36,7 |
42,2
|
26,5
|
1,5
|
19 |
|
|
Kim Göransson |
SMK Motala |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
|
|
216 |
|
Anders Adolfsson |
Östergyllen RC |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:38,0 |
43,5
|
27,4
|
1,3
|
4 |
|
|
Fredrik Sandberg |
Östergyllen RC |
|
|
242 L |
|
|
|
218 |
|
David Westrin |
SMK Motala Bil |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Opel |
5:38,3 |
43,8
|
27,7
|
0,3
|
5 |
|
|
Johan Granholm |
SMK Motala Bil |
|
|
Kadett |
|
|
Applicant: Hjelmar Team R-sport |
|
|
45 |
|
Andreas Wilzén |
Linköpings MS |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:39,2 |
44,7
|
28,6
|
0,9
|
6 |
|
|
Christina Larsson |
Linköpings MS |
|
|
240 |
|
|
|
209 |
|
Mikael Andersson |
Älmhults MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:40,6 |
46,1
|
30,4
|
1,4
|
20 |
|
|
Erica Svensson |
Älmhults MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: RÅSHULT MOTORSPORT |
|
|
55 |
|
Björn Pauli |
SMK Motala Bil |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:40,8 |
46,3
|
30,6
|
0,2
|
21 |
|
|
Mattias Andersson |
SMK Motala Bil |
|
|
240 |
|
|
|
46 |
|
Tony Berglund |
Taxinge MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
BMW |
5:42,0 |
47,5
|
31,8
|
1,2
|
22 |
|
|
Tomas Norrstrand |
Vännes MK |
|
|
Compact |
|
|
|
215 |
|
Peter Åstrand |
SMK Valdemarsvik |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:43,0 |
48,5
|
32,4
|
1,0
|
7 |
|
|
David Johansson |
SMK Valdermarsik |
|
|
240 |
|
|
|
302 |
|
Lars Savander |
Waxholms MK |
C-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:43,1 |
48,6
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Niklas Ryghammar |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
54 |
|
Mats Norss |
Vetlanda RRC |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:43,8 |
49,3
|
33,6
|
0,7
|
23 |
|
|
Robert Norss |
Vetlanda RRC |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Norss Motorsport.se |
|
|
59 |
|
Patrick Olsson |
Norrköpings MK |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:43,8 |
49,3
|
33,2
|
|
8 |
|
|
Tobias Rydberg |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: BILAM AB |
|
|
58 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Renault |
5:44,1 |
49,6
|
33,5
|
0,3
|
9 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Clio Sport |
|
|
Applicant: SAW SERVICE SPECIALTRANSPORTER AB |
|
|
66 |
|
Andreas Asklöf |
Åtvidabergs MK |
C-förare Grupp H 2wd |
|
Honda |
5:44,9 |
50,4
|
1,8
|
0,8
|
2 |
|
|
Martin Skoogh |
Åtvidabergs MK |
|
|
Civic Type R |
|
|
Applicant: KA Elektronik AB |
|
|
249 |
|
Joakim Larsson |
Norrköpings MK |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
5:45,1 |
50,6
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Johan Andersson |
Norrköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
39 |
|
Anders Nyberg |
MK Orion |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Renault |
5:46,1 |
51,6
|
35,5
|
1,0
|
10 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
210 |
|
Bertil Sandberg |
Ydre MK |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Opel |
5:47,4 |
52,9
|
37,2
|
1,3
|
24 |
|
|
Peter Andersson |
Linköpings MS |
|
|
Ascona |
|
|
|
221 |
|
Robin Pettersson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:49,8 |
55,3
|
39,2
|
2,4
|
11 |
|
|
Christian Eriksson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 Tbg |
|
|
|
239 |
|
Thomas Grönberg |
Emadalens MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
5:50,0 |
55,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Gunnar'Drutten' Lundin |
Emådalens MK |
|
|
740 |
|
|
|
63 |
|
Torbjörn Gustafsson |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:50,3 |
55,8
|
7,2
|
0,3
|
3 |
|
|
Peter Eriksson |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
|
241 |
|
Emanuel Karlborg |
SMK Motala Bil |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
5:51,4 |
56,9
|
1,4
|
1,1
|
2 |
|
|
Staffan Leufvèn |
Team Skogsåkarna |
|
|
940 |
|
|
|
230 |
|
Mikael Lindwall |
Norrköpings MK |
C-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:52,5 |
58,0
|
9,4
|
1,1
|
4 |
|
|
Frida Ovinder |
Norrköpings MK |
|
|
240 Tbg |
|
|
|
227 |
|
Anders Pettersson |
Tjust MK |
C-förare Grupp H 2wd |
|
Opel |
5:53,0 |
58,5
|
9,9
|
0,5
|
5 |
|
|
Jonatan Pettersson |
Tjust MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
226 |
|
Benny Johansson |
Tjust MK |
C-förare Grupp H 2wd |
|
Ford |
5:53,1 |
58,6
|
10,0
|
0,1
|
6 |
|
|
|
|
|
|
Escort |
|
|
|
247 |
|
Roger Karlsson |
V:a Östergötlands MK |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
5:54,9 |
1:00,4
|
9,8
|
1,8
|
2 |
|
|
Hans Pettersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
740 |
|
|
|
242 |
|
Royne Petersson |
Team Skogsåkarna |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
5:55,0 |
1:00,5
|
5,0
|
0,1
|
3 |
|
|
Kenneth Sundin |
Linköpings MS |
|
|
940 |
|
|
|
228 |
|
Niklas Hugosson |
Tjust MK |
C-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
5:55,9 |
1:01,4
|
12,8
|
0,9
|
7 |
|
|
Martin Hugosson |
Tjust MK |
|
|
242 |
|
|
|
232 |
|
Fredric Nordh |
Ydre MK |
Grupp H 66-74 |
|
Opel |
5:55,9 |
1:01,4
|
|
|
1 |
|
|
Lars Petterson |
Ydre MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
237 |
|
Peter Malmberg |
Åtvidabergs MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
5:56,1 |
1:01,6
|
6,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Pierre Andersson |
Åtvidabergs MK |
|
|
242 |
|
|
|
207 |
|
Stefan Kemle |
SMK Valdemarsvik |
A-förare Grupp H 2wd |
|
Renault |
5:57,2 |
1:02,7
|
47,0
|
1,1
|
25 |
|
|
Roger Nilsson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Clio |
|
|
|
244 |
|
Mattias Roth |
SMK Motala Bil |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
5:58,6 |
1:04,1
|
13,5
|
1,4
|
3 |
|
|
Patrik Karlsson |
SMK Motala Bil |
|
|
242 |
|
|
|
250 |
|
Jörgen Karlsson |
MSK Kvarnvingarna |
Grupp E Elit |
|
VW |
5:59,1 |
1:04,6
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Stefan Andersson |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Golf GT |
|
|
|
251 |
|
Arne Nörager |
SMK Östgöta |
Grupp E Elit |
|
Opel |
5:59,6 |
1:05,1
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Mikael Carnklev |
SMK Östgöta |
|
|
Ascona B |
|
|
|
61 |
|
Mikael Thiman |
MSK Kvarnvingarna |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Volvo |
6:00,4 |
1:05,9
|
49,8
|
0,8
|
12 |
|
|
Fredrik Skyllmark |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Pekka Power |
|
|
64 |
|
Johan Holmudd |
MK Kinda |
C-förare Grupp H 2wd |
|
VW |
6:00,7 |
1:06,2
|
17,6
|
0,3
|
8 |
|
|
Tobias Brindmark |
Åtvidabergs MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: KA Elektronik AB |
|
|
243 |
|
Joakim 'Bunke' Nilsson |
Åtvidabergs MK |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
6:01,2 |
1:06,7
|
16,1
|
0,5
|
4 |
|
|
Thomas Thollander |
Åtvidabergs MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: REJMES DIN VOLVOHANDLARE |
|
|
254 |
|
Niklas Solenö |
Katrineholms MK |
Grupp E C-förare |
|
VW |
6:01,7 |
1:07,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf GT Mk II |
|
|
|
217 |
|
Tobias Wärnström |
MK Kinda |
B-förare Grupp H 2wd |
|
Opel |
6:02,8 |
1:08,3
|
52,2
|
1,1
|
13 |
|
|
Boo Hidsjö |
MK Kinda |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
260 |
|
Mats Andersson |
MK Kinda |
Grupp E C-förare |
|
VW |
6:03,0 |
1:08,5
|
1,3
|
0,2
|
2 |
|
|
Petter Pettersson |
MK Kinda |
|
|
Golf |
|
|
|
259 |
|
Robin Svensson |
SMK Valdemarsvik |
Grupp E C-förare |
|
VW |
6:04,4 |
1:09,9
|
2,7
|
1,4
|
3 |
|
|
Roger Svensson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Golf GT |
|
|
|
256 |
|
Pierre Andersson |
Östergyllen RC |
Grupp E C-förare |
|
Saab |
6:07,4 |
1:12,9
|
5,7
|
3,0
|
4 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
|
99 CC |
|
|
|
234 |
|
Jan Svensson |
Ydre MK |
Grupp H 66-74 |
|
Volvo |
6:08,0 |
1:13,5
|
12,1
|
0,6
|
2 |
|
|
Patrik Pettersson |
Ydre MK |
|
|
142 |
|
|
|
245 |
|
Nicklas Hjerpe |
Norrköpings MK |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
6:08,1 |
1:13,6
|
23,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Roine Nilson |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
231 |
|
Peo Kindgren |
Åtvidabergs MK |
Grupp H 66-74 |
|
Volvo |
6:08,9 |
1:14,4
|
13,0
|
0,8
|
3 |
|
|
Rickey Lundqvist |
Åtvidabergs MK |
|
|
142 |
|
|
|
233 |
|
Björn Svensson |
Ydre MK |
Grupp H 66-74 |
|
Volvo |
6:09,1 |
1:14,6
|
13,2
|
0,2
|
4 |
|
|
Johan Svensson |
Ydre MK |
|
|
142 |
|
|
|
248 |
|
Krister Freijd |
Norrköpings MK |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
6:10,5 |
1:16,0
|
25,4
|
1,4
|
6 |
|
|
Åsa Andersson |
Norrköpings MK |
|
|
242 |
|
|
|
257 |
|
Johan Edepil |
Vadstena RRC |
Grupp E C-förare |
|
Saab |
6:11,8 |
1:17,3
|
10,1
|
1,3
|
5 |
|
|
Tobias Göransson |
Boxholms MK |
|
|
99 |
|
|
Applicant: Team Björn Gunnars |
|
|
240 |
|
Peter Ärleskog |
Emådalens MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
6:12,0 |
1:17,5
|
22,0
|
0,2
|
5 |
|
|
Jari Torvinen |
Emådalens MK |
|
|
242 |
|
|
|
252 |
|
Pher Göransson |
Boxholms MK |
Grupp E Elit |
|
Saab |
6:12,6 |
1:18,1
|
13,5
|
0,6
|
3 |
|
|
Robin Göransson |
MK Kinda |
|
|
99 |
|
|
Applicant: TEAM BJÖRNGUNNARS |
|
|
246 |
|
Daniel Andersson |
MSK Kvarnvingarna |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
6:13,7 |
1:19,2
|
28,6
|
1,1
|
7 |
|
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
|
|
. |
|
|
Applicant: Team Global Batterier |
|
|
223 |
|
Lars-Göran Persson |
Linköpings MS |
B-förare Grupp A/N -1600 |
|
Suzuki |
6:13,9 |
1:19,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Arne Granström |
Östergyllen RC |
|
|
Swift |
|
|
|
258 |
|
Esbjörn Fälth |
Katrineholms MK |
Grupp E C-förare |
|
Opel |
6:21,0 |
1:26,5
|
19,3
|
7,1
|
6 |
|
|
Maths Storm |
Katrineholms MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
213 |
|
Gunnar Karlsson |
Ljungsbro MK |
A-förare Grupp A/N -1600 |
|
Citroën |
6:23,6 |
1:29,1
|
|
2,6
|
1 |
|
|
Roger Persson |
Ljungsbro MK |
|
|
AX GTI |
|
|
|
229 |
|
Maria Andersson |
SMK Valdemarsvik |
C-förare Grupp H 2wd |
|
Peugeot |
6:25,2 |
1:30,7
|
42,1
|
1,6
|
9 |
|
|
Göran Andersson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
306 |
|
|
|
65 |
|
Johan Pettersson |
Åtvidabergs MK |
Grupp H 66-74 |
|
Volvo |
6:29,8 |
1:35,3
|
33,9
|
4,6
|
5 |
|
|
Lisa Nilsson |
Åtvidabergs MK |
|
|
142 |
|
|
|
253 |
|
Jimmy Carlson |
Linköpings MS |
Grupp E C-förare |
|
Toyota |
6:33,3 |
1:38,8
|
31,6
|
3,5
|
7 |
|
|
Ronnie Maxe |
Finspångs MS |
|
|
Starlet |
|
|
|
235 |
|
Christer Asklöf |
Åtvidabergs MK |
Grupp H 66-74 |
|
Saab |
13:21,0 |
8:26,5
|
7:25,1
|
6:47,7
|
6 |
|
|
Patrik Espenrud |
Åtvidabergs MK |
|
|
96 V4 |
|
|
Applicant: K A Elktronik AB |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|