2008-10-04
Noratrofén
Official final
On SS 3
63 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
18 |
|
Henrik Persson |
Kullings MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
8:19,5 |
|
|
|
1 |
|
|
Bo Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
16 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
8:22,3 |
2,8
|
2,8
|
2,8
|
2 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
13 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
A-förare 4wd |
|
Toyota |
8:26,6 |
7,1
|
7,1
|
4,3
|
3 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
20 |
|
Kent Persson |
Säffle MC |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
8:33,0 |
13,5
|
|
6,4
|
1 |
|
|
Lars-Inge Björlin |
Säffle MC |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: MP Maskin o Motor AB |
|
|
21 |
|
Stefan Wass |
Vara MK |
A-förare 2wd |
|
Opel |
8:36,6 |
17,1
|
3,6
|
3,6
|
2 |
|
|
Mikael Jansson |
Åmåls MK |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
24 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
8:47,0 |
27,5
|
14,0
|
10,4
|
3 |
|
|
Andreas Andersson |
MK Ran Askersund |
|
|
Corolla |
|
|
|
15 |
|
Magnus Engelbrektsson |
MK Team Treske |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
8:48,5 |
29,0
|
29,0
|
1,5
|
4 |
|
|
Carin Nilsson |
MK Team Treske |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
14 |
|
Jan-Erik Folkesson |
SMK Örebro |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
8:48,9 |
29,4
|
29,4
|
0,4
|
5 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Lancer Evo RS |
|
|
Applicant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO |
|
|
32 |
|
Simon Johansson |
Hagfors MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
8:50,0 |
30,5
|
17,0
|
1,1
|
4 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
240 |
|
|
|
26 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
8:50,8 |
31,3
|
17,8
|
0,8
|
5 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
23 |
|
Anders Persson |
Göteborgs MF |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
8:55,2 |
35,7
|
22,2
|
4,4
|
6 |
|
|
Tobias Tobiasson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 Evo |
|
|
|
22 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Team Westom |
A-förare 2wd |
|
Opel |
8:56,9 |
37,4
|
23,9
|
1,7
|
7 |
|
|
Anders Guldbransson |
MK Team Westom |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
39 |
|
Robert Andersson |
Eskilstuna MK |
B-förare 2wd |
|
SEAT |
8:57,4 |
37,9
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Carl-Gustaf 'Kapten' Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
38 |
|
Jennie-Lee Hermansson |
KAK |
B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
8:59,1 |
39,6
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Therese Lerin |
Lima MS |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
30 |
|
Per-Anders Högsäter |
SMK Eda |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
8:59,8 |
40,3
|
26,8
|
0,7
|
8 |
|
|
David Mård |
MK Team Treske |
|
|
240 |
|
|
|
207 |
|
Kjell Fransson |
Vimmerby MS |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
9:02,4 |
42,9
|
29,4
|
2,6
|
9 |
|
|
Mikaela Lindblad |
Vimmerby MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: vimmerby hus |
|
|
214 |
|
Jocke Ivarsson |
Emådalens MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
9:05,1 |
45,6
|
32,1
|
2,7
|
10 |
|
|
Jenny Åkesson |
Vimmerby MS |
|
|
240 |
|
|
|
211 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
9:05,9 |
46,4
|
8,5
|
0,8
|
2 |
|
|
Lars-Åke Persson |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
|
29 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
9:11,4 |
51,9
|
38,4
|
5,5
|
11 |
|
|
Björn Wessel |
Carlstad Motor Club |
|
|
940 |
|
|
|
209 |
|
Magnus Ericsson |
Degerfors RC |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
9:12,8 |
53,3
|
15,4
|
1,4
|
3 |
|
|
Eje Bernström |
Degerfors RC |
|
|
940 |
|
|
|
46 |
|
Tommie Lindberg |
Hällefors MK |
B-förare 2wd |
|
Peugeot |
9:15,8 |
56,3
|
18,4
|
3,0
|
4 |
|
|
Martin Lindberg |
Hällefors MK |
|
|
306 GTI |
|
|
|
205 |
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
B-förare 4wd |
|
Subaru |
9:16,1 |
56,6
|
17,0
|
0,3
|
2 |
|
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
42 |
|
Ronnie Gustavsson |
Degerfors RC |
B-förare 2wd |
|
Opel |
9:16,4 |
56,9
|
19,0
|
0,3
|
5 |
|
|
Magnus Lindqvist |
Degerfors RC |
|
|
Ascona B 2,0i |
|
|
|
202 |
|
Joakim Lundquist |
Kolsva MS |
B-förare 2wd |
|
SEAT |
9:20,2 |
1:00,7
|
22,8
|
3,8
|
6 |
|
|
Alexander Rantala Lundqvist |
Kolsva S |
|
|
Ibiza |
|
|
|
9 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
9:21,6 |
1:02,1
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
43 |
|
Daniel Johansson |
Hagfors MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
9:24,4 |
1:04,9
|
27,0
|
2,8
|
7 |
|
|
Suzanne Pedersen |
Hagfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
11 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
9:24,6 |
1:05,1
|
1:05,1
|
0,2
|
6 |
|
|
Pia Klemming |
Teknis MC |
|
|
Evo |
|
|
|
41 |
|
Rolf Andersson |
Christinehamns MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
9:25,3 |
1:05,8
|
27,9
|
0,7
|
8 |
|
|
Magdalena Svensson |
Hällefors MK |
|
|
940 JB |
|
|
Applicant: Team Högåsens Bildemontering |
|
|
66 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
C-förare 2wd |
|
Opel |
9:25,4 |
1:05,9
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils Mk-bil |
|
|
Ascona B |
|
|
|
48 |
|
Mats Persson |
Laxå MK |
B-förare 2wd |
|
Opel |
9:27,6 |
1:08,1
|
30,2
|
2,2
|
9 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Degerfors RC |
|
|
Asocona |
|
|
|
47 |
|
Johan Jonsson |
Munkfors MC |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
9:27,9 |
1:08,4
|
30,5
|
0,3
|
10 |
|
|
Martin Carmesten |
Munkfors MC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: NOTERIET |
|
|
201 |
|
Claes Molin |
SMK Dala Falun |
A-förare 2wd |
|
Opel |
9:29,3 |
1:09,8
|
56,3
|
1,4
|
12 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Corsa |
|
|
|
45 |
|
Tommy Häljeskog |
MK Kopparberg |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
9:29,6 |
1:10,1
|
32,2
|
0,3
|
11 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
|
242 JB |
|
|
|
210 |
|
Göran Andersson |
SMK Vingåker |
Appendix K |
|
Opel |
9:31,2 |
1:11,7
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Andreas Andersson |
SMK Vingåker |
|
|
Ascona B |
|
|
|
69 |
|
Emil Martinsen |
Almunge MK |
C-förare 2wd |
|
Ford |
9:32,6 |
1:13,1
|
7,2
|
1,4
|
2 |
|
|
Erik Davidsson |
Rasbo MK |
|
|
Escort Mk II |
|
|
Applicant: A.R.C. Motorsport |
|
|
71 |
|
Hans Söderlund |
Norrköpings MK |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
9:34,1 |
1:14,6
|
8,7
|
1,5
|
3 |
|
|
Niklas Johansson |
|
|
|
242 |
|
|
|
8 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
9:40,7 |
1:21,2
|
19,1
|
6,6
|
2 |
|
|
Mikael Schuster |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
51 |
|
Christian Spiik |
MK Team Westom |
B-förare 2wd |
|
Ford |
9:43,4 |
1:23,9
|
46,0
|
2,7
|
12 |
|
|
Morgan Spiik |
MK Team Westom |
|
|
Escort RS Mk II |
|
|
|
68 |
|
Kenneth Thor |
Östernärkes RMC |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
9:45,3 |
1:25,8
|
19,9
|
1,9
|
4 |
|
|
Mari Ekström Thor |
Östernärkes RMC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
|
|
203 |
|
Thomas Johansson |
MK Team Westom |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
9:47,3 |
1:27,8
|
49,9
|
2,0
|
13 |
|
|
Sune Elofsson |
MK Team Westom |
|
|
240 |
|
|
|
204 |
|
Ingemar Högberg |
Munkfors MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
9:50,4 |
1:30,9
|
|
3,1
|
1 |
|
|
Martina Sundqvist |
Munkfors MC |
|
|
244 |
|
|
|
49 |
|
Björn Stensson |
SMK Örebro |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
9:57,8 |
1:38,3
|
1:00,4
|
7,4
|
14 |
|
|
Gustav Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
|
|
58 |
|
Magnus Andersson |
SMK Örebro |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
10:08,1 |
1:48,6
|
|
10,3
|
1 |
|
|
Anna-Karin Yxsjö |
SMK Örebro |
|
|
Ascona B |
|
|
|
70 |
|
Tobias Nordwall |
Storfors MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
10:11,2 |
1:51,7
|
45,8
|
3,1
|
5 |
|
|
Niklas Ridde |
Storfors MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
34 |
|
Daniel Kallin |
Säffle MC |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
10:12,9 |
1:53,4
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Johan Karlsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
36 |
|
Mikael Lindholm |
Munkfors MC |
B-förare Grupp E |
|
Volvo |
10:14,4 |
1:54,9
|
|
1,5
|
1 |
|
|
Conny Johansson |
Filipstads MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB |
|
|
56 |
|
Pär Johansson |
Eskilstuna MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
10:15,7 |
1:56,2
|
25,3
|
1,3
|
2 |
|
|
Kim Axenborg |
Eskilstuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
4 |
|
Gunnar Johansson |
Stenungsunds MS |
Appendix K |
|
Saab |
10:24,2 |
2:04,7
|
53,0
|
8,5
|
2 |
|
|
Leif Kärnede |
Älvbygdens MK |
|
|
V4 |
|
|
|
52 |
|
L-G 'Larsa' Pettersson |
Katrineholms MK |
B-förare 2wd |
|
Opel |
10:34,2 |
2:14,7
|
1:36,8
|
10,0
|
15 |
|
|
Robert Björling |
Katrineholms MK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Bildelsspecialisten BiloFritid |
|
|
10 |
|
Tomas Walfridsson |
MK Ratten |
A-förare Grupp E |
|
VW |
10:34,4 |
2:14,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Ida Walfridsson |
MK Ratten |
|
|
Golf |
|
|
|
53 |
|
Olle Henriksson |
Filipstads MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
10:35,1 |
2:15,6
|
44,7
|
0,7
|
3 |
|
|
Magnus Henriksson |
Filipstads MC |
|
|
240 |
|
|
|
5 |
|
Jan Rolfsson |
SMK Örebro |
Appendix K |
|
Volvo |
10:40,1 |
2:20,6
|
1:08,9
|
5,0
|
3 |
|
|
Magnus Holm |
Östernärkes RMC |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: John Ekströms Bygg AB |
|
|
6 |
|
Sven Larsson |
MK Kopparberg |
Appendix K |
|
Saab |
10:53,7 |
2:34,2
|
1:22,5
|
13,6
|
4 |
|
|
Robert Svensson |
Ludvika MS |
|
|
96 V4 |
|
|
|
55 |
|
Kristoffer Paulsson |
SMK Örebro |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
11:12,0 |
2:52,5
|
1:21,6
|
18,3
|
4 |
|
|
Peter Sundqvist |
SMK Lindesberg |
|
|
240 |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
|
|
60 |
|
Magnus Nilsson |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
VW |
11:12,6 |
2:53,1
|
1:04,5
|
0,6
|
2 |
|
|
Eric Larsson |
MK Kopparberg |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
28 |
|
Fredrik Andersson |
Fredriksbergs MK |
A-förare 2wd |
|
Renault |
11:16,8 |
2:57,3
|
2:43,8
|
4,2
|
13 |
|
|
Stefan Söderholm |
Borlänge MK |
|
|
19 |
|
|
|
65 |
|
Arne Gustavsson |
Hallsbergs MK |
C-förare 4wd |
|
Audi |
11:19,5 |
3:00,0
|
|
2,7
|
1 |
|
|
Sven-Erik Svensson |
SMK Örebro |
|
|
80 Quattro |
|
|
Applicant: BILCENTER I HALLSBERG |
|
|
62 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
C-förare Grupp E |
|
VW |
11:40,4 |
3:20,9
|
1:32,3
|
20,9
|
3 |
|
|
Wolfgang Heidkamp |
Munkfors MC |
|
|
Golf |
|
|
|
7 |
|
Stig Bergqvist |
Tidaholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
11:48,9 |
3:29,4
|
2:17,7
|
8,5
|
5 |
|
|
Bertil Holmvik |
Tidaholms MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: McDonald´s Skövde |
|
|
64 |
|
Mats Hellkvist |
Hallsbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
12:55,2 |
4:35,7
|
2:47,1
|
1:06,3
|
4 |
|
|
Josefina Hellkvist |
Hallsbergs MK |
|
|
240 |
|
|
|
63 |
|
Fredrik Pettersson |
SMK Örebro |
C-förare Grupp E |
|
VW |
13:10,5 |
4:51,0
|
3:02,4
|
15,3
|
5 |
|
|
Rolf Pettersson |
SMK Örebro |
|
|
Golf |
|
|
|
61 |
|
Anders Wallin |
Christinehamns MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
17:14,8 |
8:55,3
|
7:06,7
|
4:04,3
|
6 |
|
|
Tobias Wallin |
Christinehamns MK |
|
|
240 |
|
|
|
35 |
|
Rune Lindgren |
Degerfors RC |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
23:05,7 |
14:46,2
|
12:52,8
|
5:50,9
|
2 |
|
|
Lars Lundblad |
Degerfors RC |
|
|
740 |
|
|
Applicant: Högåsens Bildemontering AB |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|