Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | Björn Adolfsson | Stockholms BK | A-förare 4wd | Škoda | 6:27 | ||||||
1 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Octavia | ||||||||
9 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 6:33 | 6 | 6 | 6 | |||
2 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: JRM RACING AB | |||||||||||
12 | Björn Blackne | BSK Motor | A-förare 4wd | Subaru | 6:38 | 11 | 11 | 5 | |||
3 | Anderas Olsson | Göinge Flickorna | Impreza | ||||||||
6 | Robert Johansson | Ljusdals MS | A-förare 4wd | Mitsubishi | 6:41 | 14 | 14 | 3 | |||
4 | Lasse Grip | Ljusdals MS | Lancer Evo V | ||||||||
7 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 4wd | Mitsubishi | 6:42 | 15 | 15 | 1 | |||
5 | Kjell Andersson | Hofors MS | Lancer | ||||||||
Applicant: EMM Rallyteam | |||||||||||
16 | Anders Wänn | Borlänge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 6:43 | 16 | 16 | 1 | |||
6 | Pär Näs | Borlänge MK | Lancer Evo VI | ||||||||
19 | Kenth Östlund | Hedesunda MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 6:44 | 17 | 17 | 1 | |||
7 | Hans Ädel | Hedesunda MK | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: Hedesunda Elektriska AB | |||||||||||
23 | Roine Björk | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 6:44 | 17 | |||||
1 | Johnny Björk | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
1 | Sten-Erik Eriksson | SMK Sundsvall | A-förare 4wd | Nissan | 6:46 | 19 | 19 | 2 | |||
8 | Morgan Olsson | SMK Hälsinge | GTI-R | ||||||||
25 | Roger Helèn | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 6:48 | 21 | 4 | 2 | |||
2 | Marcus Andersson | Rasbo MK | Astra KitCar | ||||||||
20 | Anders Lundin | MK Rimo | A-förare 4wd | Subaru | 6:49 | 22 | 22 | 1 | |||
9 | Göran Skönqvist | MK Rimo | Impreza | ||||||||
59 | Fredrik Dannevall | Nollåtta MK | B-förare 2wd | Volvo | 6:49 | 22 | |||||
1 | Palle Sjödahl | Nollåtta MK | 940 | ||||||||
Applicant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR | |||||||||||
29 | Pekka Putto | SMK Gävle | A-förare 2wd | Volvo | 6:50 | 23 | 6 | 1 | |||
3 | Christer Nygren | SMK Gävle | 240 | ||||||||
17 | Björn Jacobson | Värmdö MK | A-förare 4wd | Subaru | 6:52 | 25 | 25 | 2 | |||
10 | Tomas Koepke | Värmdö MK | Impreza Red Bull | ||||||||
57 | Per-Arne Eriksson | MK Rimo | B-förare 4wd | Mazda | 6:53 | 26 | 1 | ||||
1 | Tapio Palola | 323 GTR | |||||||||
24 | Magnus Wallén | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Nissan | 6:54 | 27 | 10 | 1 | |||
4 | Mattias Nyström | Skepptuna MK | Sunny | ||||||||
27 | Hans-Åke Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd | Volvo | 6:54 | 27 | 10 | ||||
4 | Håkan Jansson | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: A.Jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
32 | Peo Berglund | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Ford | 6:56 | 29 | 12 | 2 | |||
6 | Mattias Sundström | Sandvikens MK | Fiesta ST Flexifuel | ||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
38 | Håkan Süld | Dalby MK | A-förare 2wd | Volvo | 6:57 | 30 | 13 | 1 | |||
7 | Johnnie Fredriksson | Östhammars MK | 240 | ||||||||
Applicant: Süld Motorsport | |||||||||||
73 | Tobias Lilltobbe Johansson | Almunge MK | B-förare 2wd | Opel | 6:57 | 30 | 8 | ||||
2 | Roine Andersson | SMK Uppsala | Ascona B | ||||||||
95 | Jens Branteström | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 6:57 | 30 | |||||
1 | Per Christensen | Rasbo MK | Kadett GSI | ||||||||
28 | Göran Nilson | Waxholms MK | A-förare 2wd | Volvo | 6:58 | 31 | 14 | 1 | |||
8 | Roine Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
Applicant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR | |||||||||||
55 | Steen Skodborg | Borlänge MK | B-förare 4wd | Subaru | 6:58 | 31 | 5 | ||||
2 | Olle Björk | Borlänge MK | Impreza | ||||||||
64 | Andreas Engberg | Skutskärs MS | B-förare 2wd | Opel | 6:58 | 31 | 9 | ||||
3 | Christian Holmudd | MK Team Westom | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: team festivalgånget | |||||||||||
21 | Ola Parkheden | Mälaröarnas MK | A-förare 2wd | VW | 6:59 | 32 | 15 | 1 | |||
9 | Rikard Berglund | SMK Gävle | Golf III Multifuel | ||||||||
31 | Martin Lindberg | Skutskärs MS | A-förare 2wd | Volvo | 6:59 | 32 | 15 | ||||
9 | Joakim Renberg | Skutskärs MS | 240 | ||||||||
67 | Jonas Brinkemar | Horndals MK | B-förare 2wd | Ford | 6:59 | 32 | 10 | ||||
4 | Camille Cederlund | Horndals MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service | |||||||||||
70 | Hans Jansson | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 6:59 | 32 | 10 | ||||
4 | Marcus Engberg | MK Rimo | 940 | ||||||||
Applicant: J:son Mark o Maskin AB | |||||||||||
54 | Bengt Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 7:01 | 34 | 8 | 2 | |||
3 | Thomas Lindvall | Nollåtta MK | Lancer | ||||||||
101 | Tony Johansson | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 7:02 | 35 | 5 | 1 | |||
2 | Joakim Johansson | MK Orion | Kadett GSI | ||||||||
Applicant: J:son Mark och Maskin ab | |||||||||||
35 | Tobbe Pettersson | Gotlands MF | A-förare 2wd | Volvo | 7:03 | 36 | 19 | 1 | |||
11 | Andreas Lundström | Gotlands MF | 940 JB | ||||||||
77 | Björn Engblom | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Toyota | 7:04 | 37 | 15 | 1 | |||
6 | Filip Berglund | Skepptuna MK | Starlet | ||||||||
34 | Jocke Ivarsson | Emådalens MK | A-förare 2wd | Volvo | 7:05 | 38 | 21 | 1 | |||
12 | Catarina Gustafsson | Örsundsbro MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
69 | Roine Berlin | Almunge MK | B-förare 2wd | Volvo | 7:05 | 38 | 16 | ||||
7 | Christian Ohlsson | Almunge MK | 242 | ||||||||
Applicant: A.R.C. motorsport | |||||||||||
71 | Elias Björkdahl | Gotlands MF | B-förare 2wd | Volvo | 7:05 | 38 | 16 | ||||
7 | Håkan Marions | Gotlands MF | 244 | ||||||||
97 | Magnus Wretman | Haninge MK | C-förare 2wd | VW | 7:05 | 38 | 8 | ||||
3 | Peter Berglund | Haninge MK | Golf | ||||||||
41 | Mats Bäck | SMK Hedemora | A-förare 2wd | Opel | 7:06 | 39 | 22 | 1 | |||
13 | Robin Andersson | SMK Hedemora | Ascona | ||||||||
76 | Henrik 'Halkan' Joelsson | Skutskärs MS | B-förare 2wd | Opel | 7:06 | 39 | 17 | ||||
9 | Jennie Sandén | Rasbo MK | Astra OPC | ||||||||
Applicant: Eriksson Bilteam i Gävle | |||||||||||
42 | Uffe Björnvad | Mälaröarnas MK | A-förare 2wd | Ford | 7:08 | 41 | 24 | 2 | |||
14 | Stefan Eklund | Mläaröarnas MK | Escort | ||||||||
53 | Peter Encrantz | Skutskärs MS | B-förare 4wd | Subaru | 7:08 | 41 | 15 | ||||
4 | Martin Eliasson | Skutskärs MS | Impreza | ||||||||
45 | Kjell Andersson | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 7:09 | 42 | 25 | 1 | |||
15 | Anders Karlsson | Skepptuna MK | 142 Deluxe | ||||||||
79 | Ulf Hedblom | SMK Hedemora | B-förare 2wd | Ford | 7:09 | 42 | 20 | ||||
10 | Inge Persson | SMK Hedemora | Escort Mk2 | ||||||||
33 | Patrick Arvidsson | Gotlands MF | A-förare 2wd | Volvo | 7:11 | 44 | 27 | 2 | |||
16 | Mikael Nilsson | MK Gutarna | 240 | ||||||||
68 | Thomas Billman | Waxholms MK | B-förare 2wd | Volvo | 7:11 | 44 | 22 | ||||
11 | Caroline Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
61 | Bertil Nylander | Värmdö MK | B-förare 2wd | Volvo | 7:12 | 45 | 23 | 1 | |||
12 | Tom Suneson-Hahne | Värmdö MK | 940 | ||||||||
47 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-för VO / Grp. N <1600 | Volvo | 7:14 | 47 | 2 | ||||
1 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | 940 | ||||||||
Applicant: EMM Rally Team Torsåker | |||||||||||
74 | Andrew Rönnle | Gotlands Mfs Bilklubb | B-förare 2wd | Ford | 7:15 | 48 | 26 | 1 | |||
13 | Jesper Lantz | Gotlands Mfs Bilklubb | Sierra | ||||||||
75 | Fredrik Holm | Almunge MK | B-förare 2wd | Opel | 7:15 | 48 | 26 | ||||
13 | Patrik Helander | Almunge MK | Kadett GSI | ||||||||
46 | Tomas Olsson | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 7:16 | 49 | 32 | 1 | |||
17 | Monica Hanning | Almunge MK | Astra | ||||||||
81 | Erik Wallin | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Volvo | 7:16 | 49 | 27 | ||||
15 | Fredrik Skalmark | Skepptuna MK | 242 | ||||||||
112 | Erik Davidsson | Almunge MK | C-förare VO / Grp.N < 1600 | Suzuki | 7:16 | 49 | |||||
1 | Anette Åhman | Almunge MK | Swift GTI | ||||||||
Applicant: A.R.C. Motorsport | |||||||||||
58 | Nicklas Andersson C/o Bergeng | Skepptuna MK | B-förare 4wd | Subaru | 7:17 | 50 | 24 | 1 | |||
5 | Mikael Savela | Stockholms BK | Impreza | ||||||||
18 | Petri Väätänen | Haninge MK | A-förare 4wd | Subaru | 7:18 | 51 | 51 | 1 | |||
11 | Lasse Väätänen | Haninge MK | Impreza 1.8 GL | ||||||||
Applicant: Tommys Transport AB | |||||||||||
92 | Stefan Larsson | Films MK | C-förare 4wd | Mazda | 7:18 | 51 | |||||
1 | Tobias Åström | Rasbo MK | 323 | ||||||||
113 | Michel Brundin | MK Orion | C-förare VO / Grp.N < 1600 | Volvo | 7:19 | 52 | 3 | 1 | |||
2 | Johan Pettersson | MK Orion | 242 | ||||||||
36 | Jan Källberg | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 7:22 | 55 | 38 | 3 | |||
18 | Bo Andersson | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
89 | Marcus Fors | SMK Hälsinge | B-förare Grupp E | VW | 7:22 | 55 | |||||
1 | Daniel Fors | SMK Hälsinge | Golf | ||||||||
109 | Thomas Wallmo | MK Orion | C-förare VO / Grp.N < 1600 | Volvo | 7:23 | 56 | 7 | 1 | |||
3 | Ola Wallmo | MK Orion | 244 | ||||||||
86 | Robin Nyberg | Mälaröarnas MK | B-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 7:26 | 59 | 3 | ||||
1 | Valkyria Edlund | Mälaröarnas MK | 244 | ||||||||
50 | Henric Jacobsson | Gotlands MF BK | A-förare Grupp E | Volvo | 7:28 | 1:01 | 2 | ||||
1 | Björn Staaf | Katrineholms MK | 940 | ||||||||
87 | Rickard Karlsson | SMK Uppsala | B-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 7:28 | 1:01 | 2 | ||||
2 | Gunnar Karlsson | SMK Uppsala | 242 | ||||||||
91 | Kjelle Ekström | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | Saab | 7:28 | 1:01 | 6 | ||||
2 | Martin Linder | Almunge MK | 99 | ||||||||
72 | Leif Sankvist | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 7:32 | 1:05 | 43 | 4 | |||
16 | Per-Olof Lundeborg | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: a jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
85 | Stefan Edlund | Mälaröarnas MK | B-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 7:32 | 1:05 | 6 | ||||
3 | Peter Henell | Mälaröarnas MK | 244 | ||||||||
111 | Christopher Tottie | Värmdö MK | C-förare VO / Grp.N < 1600 | Volvo | 7:32 | 1:05 | 16 | ||||
4 | Ulrik Nilsson | Värmdö | 240 | ||||||||
Applicant: Rent A Space | |||||||||||
123 | Erik Wigren | Järbo MK | Ungdomsrally | Volvo | 7:33 | 1:06 | 1 | ||||
1 | Tommy Olsson | Gestrike RT | 244 | ||||||||
124 | Niklas Karlsson | Värmdö MK | Ungdomsrally | Volvo | 7:33 | 1:06 | |||||
1 | Herman Looström | Värmdö MK | 740 | ||||||||
108 | Torbjörn Zetterlund | Vallentuna MK | C-förare 2wd | Opel | 7:35 | 1:08 | 38 | 2 | |||
4 | P-O Brunell | Vallentuna MK | Kadett E | ||||||||
43 | Daniel Gustafsson | SMK Uppsala | A-förare 2wd | VW | 7:37 | 1:10 | 53 | 2 | |||
19 | Niklas Fransson | Uppsala MK | Golf | ||||||||
114 | Urban Karlsson | Films MK | C-förare VO / Grp.N < 1600 | Suzuki | 7:37 | 1:10 | 21 | ||||
5 | Frida Karlsson | Films MK | Swift | ||||||||
118 | Niklas Öberg | Hofors MS | C-förare VO / Grp.N < 1600 | Volvo | 7:37 | 1:10 | 21 | ||||
5 | Björn Larsson | Hofors MS | 242 | ||||||||
99 | Rickard Ekblom | Värmdö MK | C-förare 2wd | Volvo | 7:38 | 1:11 | 41 | 1 | |||
5 | Håkan Ehrsson | Värmdö MK | 242 | ||||||||
110 | Torbjörn Karlsson | Rasbo MK | C-förare VO / Grp.N < 1600 | Volvo | 7:38 | 1:11 | 22 | ||||
7 | Jocke Wahlqvist | Rasbo MK | 944 | ||||||||
119 | Anders Hallenbring | Gotlands Mfbk | C-förare Grupp E | VW | 7:38 | 1:11 | |||||
1 | Chorina Stenfeldt | Gotlands Mfbk | Golf GT | ||||||||
131 | Andreas Pettersson | MSK Hammaren | Ungdomsrally | Volvo | 7:39 | 1:12 | 6 | 1 | |||
3 | Tord Sahlström | MSK Hammaren | 244 | ||||||||
106 | Ingvar Strandberg | Skepptuna MK | C-förare 2wd | Opel | 7:41 | 1:14 | 44 | 2 | |||
6 | Kent Sundén | Ascona B | |||||||||
115 | Danny Mattsson | Rasbo MK | C-förare VO / Grp.N < 1600 | Suzuki | 7:42 | 1:15 | 26 | 1 | |||
8 | Owe Holmgren | Rasbo MK | Swift GTI | ||||||||
122 | Jonas Sigren | Rosendahls MK | C-förare Grupp E | Mazda | 7:43 | 1:16 | 5 | 1 | |||
2 | Andreas Norrby | Gmf | 323 | ||||||||
125 | Anton Eriksson | SMK Sundsvall | Ungdomsrally | VW | 7:44 | 1:17 | 11 | 1 | |||
4 | Hans Eriksson | SMK Sundsvall | Golf | ||||||||
51 | Kent Brodin | Skepptuna MK | A-förare Grupp E | Ww | 7:45 | 1:18 | 17 | 1 | |||
2 | Therese Brodin | Skepptuna MK | Golf | ||||||||
90 | Stefan Svensson | Gotlands Mfbk | B-förare Grupp E | Volvo | 7:45 | 1:18 | 23 | ||||
3 | Kalle Malmberg | Gotlands Mfbk | 940 | ||||||||
126 | Mattias Engvall | SMK Gävle | Ungdomsrally | VW | 7:49 | 1:22 | 16 | 4 | |||
5 | Mats Engvall | Skutskärs MS | Golf Mk1 | ||||||||
117 | Tomas Åkerlund | MK Rimo | C-förare VO / Grp.N < 1600 | Volvo | 7:53 | 1:26 | 37 | 4 | |||
9 | Henrik Jansson | MK Rimo | 242 | ||||||||
129 | Mathias Strömberg | SMK Sundsvall | Ungdomsrally | VW | 8:15 | 1:48 | 42 | 22 | |||
6 | Bo Strömberg | SMK Sundsvall | Golf | ||||||||
30 | Jan Åhlander | Hedesunda MK | A-förare 2wd | Volvo | 8:23 | 1:56 | 1:39 | 8 | |||
20 | Daniel Norling | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
130 | Tommy Andersson | SMK Hälsinge | Ungdomsrally | Ford | 8:33 | 2:06 | 1:00 | 10 | |||
7 | Hans-Göran Eriksson | SMK Hälsinge | Escort | ||||||||
14 | Johnny Ericsson | Mälaröarnas MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 9:02 | 2:35 | 2:35 | 29 | |||
12 | Leif Lindberg | Huddinge MK | Evo | ||||||||
52 | Daniel Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Subaru | 9:20 | 2:53 | 2:27 | 18 | |||
6 | Micke Pettersson | SMK Gävle | Impreza STi | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |