2011-03-05
Gestrikekannan
Official final
On SS 2
79 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
108 |
|
Per-Arne Sääv |
VÖMK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
8:51,7 |
|
|
|
1 |
|
|
Emil Axelsson |
Ydre MK |
|
|
Fabia Super 2000 |
|
|
|
1 |
|
Jari Saarinen |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
8:51,9 |
0,2
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Jörgen Carlsson |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Lancer WRC 01 |
|
|
|
3 |
|
Peter Appelskog |
Östergyllen RC |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
9:03,9 |
12,2
|
12,2
|
12,0
|
3 |
|
|
Pelle Carlsson |
Östergyllen RC |
|
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: Team Appelskogs Bil |
|
|
5 |
|
Per-Arne Ljung |
Hofors MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:05,9 |
14,2
|
14,2
|
2,0
|
4 |
|
|
Kjell Andersson |
|
|
|
Lancer Evo V |
|
|
Applicant: EMM Rallyteam |
|
|
101 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:07,8 |
16,1
|
16,1
|
1,9
|
5 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: JRM RACING AB |
|
|
2 |
|
Andreas Sjölander |
SMK Gävle |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:08,7 |
17,0
|
|
0,9
|
6 |
|
|
Håkan Jacobsson |
Norbergs MC |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
6 |
|
Jan Björe |
SMK Södermanland |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
9:11,3 |
19,6
|
19,6
|
2,6
|
7 |
|
|
Jan Ström |
SMK Södermanland |
|
|
Impreza |
|
|
|
10 |
|
Jan Adielsson |
Göteborgs MF |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:11,3 |
19,6
|
19,6
|
|
7 |
|
|
Jan Lorentzon |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
7 |
|
Conny Nyström |
SMK Söderhamn |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:13,7 |
22,0
|
22,0
|
2,4
|
9 |
|
|
Tomas Ekman |
SMK Söderhamn |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
14 |
|
Tobias Söderqvist |
AMF Årsunda |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
9:16,8 |
25,1
|
|
3,1
|
1 |
|
|
Joakim Söderqvist |
AMF Årsunda |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
12 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:20,0 |
28,3
|
28,3
|
3,2
|
10 |
|
|
Joakim Brindbergs |
Borlänge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
19 |
|
Tommy Högström |
MK Rimo |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
9:23,5 |
31,8
|
6,7
|
3,5
|
2 |
|
|
Mats Jägerhult |
Vallentuna MK |
|
|
Corsa B |
|
|
Applicant: J:SON MARK o MASKIN |
|
|
11 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:24,7 |
33,0
|
33,0
|
1,2
|
11 |
|
|
Marie Abrahamsson |
SMK Dala |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
16 |
|
Peo Berglund |
Sandvikens MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
9:26,2 |
34,5
|
9,4
|
1,5
|
3 |
|
|
Mattias Sundström |
Sandvikens MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: SOLKEM AB |
|
|
22 |
|
Kim Nilsson |
Skutskärs MS |
A-förare 2 WD |
|
VW |
9:28,5 |
36,8
|
11,7
|
2,3
|
4 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
15 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Ørebro |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
9:37,0 |
45,3
|
20,2
|
8,5
|
5 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Corolla |
|
|
|
107 |
|
Algot Öberg |
SMK Västerås Gokart |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:37,9 |
46,2
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
|
Evo |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB |
|
|
17 |
|
Erik Lindroth |
Mora MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
9:40,8 |
49,1
|
24,0
|
2,9
|
6 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
18 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:41,7 |
50,0
|
24,9
|
0,9
|
7 |
|
|
Lars-Åke Persson |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
21 |
|
Mikael Åhman |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
9:45,1 |
53,4
|
28,3
|
3,4
|
8 |
|
|
Patrik Åhman |
Almunge MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
28 |
|
Stefan Åhlund |
Järbo MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
9:50,0 |
58,3
|
33,2
|
4,9
|
9 |
|
|
Håkan Jonsson |
Järbo MK |
|
|
Golf |
|
|
|
23 |
|
Torbjörn Jansson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
9:50,2 |
58,5
|
33,4
|
0,2
|
10 |
|
|
Marcus Stafberg |
Almunge MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
109 |
|
Jan Åhlander |
Hedesunda MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:52,6 |
1:00,9
|
35,8
|
2,4
|
11 |
|
|
Anders Lind |
Hedesunda MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
13 |
|
Mattias Ekman |
Södertälje KRC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:56,2 |
1:04,5
|
1:04,5
|
3,6
|
12 |
|
|
Göran Adolfsson |
Gnesta MK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
49 |
|
Andreas Engberg |
Skutskärs MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
10:01,3 |
1:09,6
|
|
5,1
|
1 |
|
|
Christian Holmudd |
MK Team Westom |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
Applicant: Team FESTIVALGÄNGET |
|
|
36 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
10:04,3 |
1:12,6
|
|
3,0
|
1 |
|
|
Tina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
51 |
|
Jan Onkamo |
MSK Hammaren |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:05,2 |
1:13,5
|
3,9
|
0,9
|
2 |
|
|
Ola Kilestad |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
25 |
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
A-förare 2 WD |
|
VW |
10:06,9 |
1:15,2
|
50,1
|
1,7
|
12 |
|
|
Johan Bengtsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf |
|
|
|
27 |
|
Stefan Ingvarsson |
Östhammars MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
10:08,0 |
1:16,3
|
51,2
|
1,1
|
13 |
|
|
Andreas Larsson |
Östhammars MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
35 |
|
Ola Strömberg |
Nora MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Suzuki |
10:08,2 |
1:16,5
|
3,9
|
0,2
|
2 |
|
|
Brittmarie Ålund |
Nora MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Team BlästerMäster |
|
|
105 |
|
Jörgen Hägglund |
Västra Östergötlands MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:08,6 |
1:16,9
|
7,3
|
0,4
|
3 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
Västra Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
26 |
|
Conny Sjöström |
MK Orion |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
10:11,5 |
1:19,8
|
54,7
|
2,9
|
14 |
|
|
Mikael Jonsson |
SMK Gävle |
|
|
306 GTI |
|
|
|
55 |
|
Tomas Ingberg |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:13,4 |
1:21,7
|
12,1
|
1,9
|
4 |
|
|
Johan Lund |
|
|
|
242 |
|
|
|
102 |
|
Christer Adolfsson |
Haninge MK |
Appendix K |
|
Opel |
10:15,1 |
1:23,4
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Jenny Lindståhl |
Haninge MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
33 |
|
Björn Lindberg |
SMK Gävle |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
10:15,2 |
1:23,5
|
10,9
|
0,1
|
3 |
|
|
Mikael Pettersson |
|
|
|
940 |
|
|
|
103 |
|
Niklas Pettersson |
Fagersta MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Suzuki |
10:19,8 |
1:28,1
|
|
4,6
|
1 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Swift |
|
|
|
50 |
|
Markus Nyberg |
Säters MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
10:19,9 |
1:28,2
|
18,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Jerker Berglund |
SMK Dala Falun |
|
|
240 |
|
|
|
31 |
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
10:20,8 |
1:29,1
|
16,5
|
0,9
|
4 |
|
|
Anders Banger |
Ljusdals MS |
|
|
940 |
|
|
|
67 |
|
Andreas Arwidson |
Falköping MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
10:21,8 |
1:30,1
|
43,9
|
1,0
|
2 |
|
|
Benny Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
Evo |
|
|
|
32 |
|
Ingemar Thelander |
SMK Gävle |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
10:23,1 |
1:31,4
|
18,8
|
1,3
|
5 |
|
|
Jürgen Sperl |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: valbo alltjänst AB |
|
|
52 |
|
Johan Östlund |
Flens MS |
B-förare 2 WD |
|
VW |
10:25,8 |
1:34,1
|
24,5
|
2,7
|
6 |
|
|
Sven Karlsson |
Björkviks MC |
|
|
Golf |
|
|
|
62 |
|
Andreas Prepula |
Småbacka MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Suzuki |
10:26,8 |
1:35,1
|
7,0
|
1,0
|
2 |
|
|
Jesper Eriksson |
Järbo MK |
|
|
Swift |
|
|
|
78 |
|
Joakim Källberg |
Örsundsbro MK |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
10:29,3 |
1:37,6
|
|
2,5
|
1 |
|
|
Olle Larsson |
Rasbo MK |
|
|
744 |
|
|
|
37 |
|
Patrik Lindberg |
Hedesunda MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
10:31,5 |
1:39,8
|
27,2
|
2,2
|
6 |
|
|
Bo-Göran Lundkvist |
Hofors MS |
|
|
940 |
|
|
|
63 |
|
Mattias Engvall |
Skutskärs MS |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Suzuki |
10:32,6 |
1:40,9
|
12,8
|
1,1
|
3 |
|
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
|
|
Swift Mk1 |
|
|
|
38 |
|
Marcus Fors |
SMK Hälsinge |
A-förare Grupp E |
|
VW |
10:34,4 |
1:42,7
|
|
1,8
|
1 |
|
|
Daniel Fors |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
|
34 |
|
Pekka Putto |
SMK Gävle |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
10:39,6 |
1:47,9
|
35,3
|
5,2
|
7 |
|
|
Magnus Scherp |
|
|
|
242 |
|
|
|
106 |
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
C-förare 4 WD |
|
Subaru |
10:40,2 |
1:48,5
|
1:02,3
|
0,6
|
3 |
|
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
53 |
|
Kjell Mattsson |
Östhammars MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
10:42,9 |
1:51,2
|
41,6
|
2,7
|
7 |
|
|
Gunnar Holstein |
MK Rimo |
|
|
206 RC |
|
|
|
54 |
|
Jörgen Jonsson |
Västerås MS |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
10:43,6 |
1:51,9
|
42,3
|
0,7
|
8 |
|
|
Magnus Brudigam |
Västerås MS |
|
|
206 RC |
|
|
|
84 |
|
Emil Bergkvist |
Hofors MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
10:45,7 |
1:54,0
|
|
2,1
|
1 |
|
|
Hans-Olov Bergkvist |
Hofors MS |
|
|
244 |
|
|
|
83 |
|
Anton Alkberg |
Småbacka MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
10:46,8 |
1:55,1
|
1,1
|
1,1
|
2 |
|
|
Christer Alkberg |
Småbacka MK |
|
|
Astra |
|
|
|
75 |
|
Mattias Olsson |
Fryksdalens MK |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
10:47,4 |
1:55,7
|
18,1
|
0,6
|
2 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
|
244 |
|
|
|
76 |
|
Erik Telehagen |
Wäxjö MS |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
10:47,7 |
1:56,0
|
18,4
|
0,3
|
3 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
39 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare Grupp E |
|
VW |
10:51,0 |
1:59,3
|
16,6
|
3,3
|
2 |
|
|
Ulf Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
65 |
|
Niclas Jägerhult |
Vallentuna MK |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
10:52,6 |
2:00,9
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Kristofer Dahlström |
|
|
|
Kadett |
|
|
|
64 |
|
Andreas Pettersson |
MSK Hammaren |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
11:01,9 |
2:10,2
|
42,1
|
9,3
|
4 |
|
|
Linus Pichler |
MSK Hammaren |
|
|
240 |
|
|
|
69 |
|
Fredrik Åhs |
Västerås MS |
C-förare 2 WD |
|
Saab |
11:02,0 |
2:10,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Henrik Oscarson |
Västerås MS |
|
|
9-3 |
|
|
Applicant: Dokumentsystem i Mälardalen AB |
|
|
71 |
|
Staffan Andersson |
Sandvikens MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
11:10,2 |
2:18,5
|
|
8,2
|
2 |
|
|
Matthias Hellebjörk |
Sandvikens MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
29 |
|
Nils-Olov Bäckström |
Sandvikens MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
11:12,9 |
2:21,2
|
1:56,1
|
2,7
|
15 |
|
|
Jan Pettersson |
Sandvikens MK |
|
|
Astra |
|
|
|
66 |
|
Pär Hedström |
Almunge MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
11:14,0 |
2:22,3
|
21,4
|
1,1
|
2 |
|
|
Lars Hedström |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
86 |
|
Pontus Åhman |
Almunge MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
11:16,9 |
2:25,2
|
31,2
|
2,9
|
3 |
|
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
74 |
|
Niklas Öberg |
Hofors MS |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
11:23,3 |
2:31,6
|
54,0
|
6,4
|
4 |
|
|
Björn Larsson |
Hofors MS |
|
|
242 |
|
|
|
85 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
11:25,4 |
2:33,7
|
39,7
|
2,1
|
4 |
|
|
Christer Broberg |
Nollåtta MK |
|
|
940 |
|
|
|
87 |
|
Daniel Budin |
SMK Gävle |
Ungdomsrally |
|
VW |
11:40,1 |
2:48,4
|
54,4
|
14,7
|
5 |
|
|
Göran Hammarström |
SMK Gävle |
|
|
Golf |
|
|
|
80 |
|
Thomas Åsberg |
Gestrike RT |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
11:49,3 |
2:57,6
|
|
9,2
|
1 |
|
|
Åsa Eriksson |
Gestrike RT |
|
|
Astra |
|
|
|
41 |
|
Per-Åke Helgesson |
Films MK |
Appendix K |
|
Saab |
11:51,0 |
2:59,3
|
1:35,9
|
1,7
|
2 |
|
|
Fredrik Byrevik |
Films MK |
|
|
V4 |
|
|
Applicant: Hälsinge Kött AB |
|
|
60 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
12:22,2 |
3:30,5
|
2:02,4
|
31,2
|
5 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
48 |
|
Calle Lind |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
12:32,2 |
3:40,5
|
2:30,9
|
10,0
|
9 |
|
|
Emil Eklund |
Gestrike RT |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
43 |
|
Hans Johansson |
Fredriksbergs MK |
Appendix K |
|
Volvo |
12:35,5 |
3:43,8
|
2:20,4
|
3,3
|
3 |
|
|
Anders Enström |
Fredriksbergs MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
89 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
12:38,8 |
3:47,1
|
1:53,1
|
3,3
|
6 |
|
|
Dag Lundqvist |
Sandvikens MK |
|
|
240 |
|
|
|
90 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
12:47,3 |
3:55,6
|
2:01,6
|
8,5
|
7 |
|
|
Liz Brådhe |
Huddinge MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
59 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
13:24,2 |
4:32,5
|
3:04,4
|
36,9
|
6 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
57 |
|
Niklas Karlsson |
Värmdö MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
14:17,0 |
5:25,3
|
3:57,2
|
52,8
|
7 |
|
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Värmdö Motorteknik |
|
|
45 |
|
Rolf Karlsson |
SMK Arboga |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
16:19,9 |
7:28,2
|
5:50,6
|
2:02,9
|
5 |
|
|
Lisbeth Johansson |
SMK Arboga |
|
|
144 |
|
|
Applicant: Team Viby |
|
|
104 |
|
Peter Sjögren |
Grangärde RRC |
Appendix K |
|
Opel |
21:48,5 |
12:56,8
|
11:33,4
|
5:28,6
|
4 |
|
|
Peder Larsson |
Grangärde RRC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
24 |
|
Joakim Ivarsson |
Emådalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
23:31,7 |
14:40,0
|
14:14,9
|
1:43,2
|
16 |
|
|
Jan Andersson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
73 |
|
Daniel Arwidson |
Falköpings MK |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
33:25,9 |
24:34,2
|
22:23,9
|
9:54,2
|
3 |
|
|
Jonas Fredriksson |
Falköpings MK |
|
|
Escort Mk 2 |
|
|
|
70 |
|
Niklas Ohlsson |
Rasbo MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
51:30,9 |
42:39,2
|
|
18:05,0
|
4 |
|
|
Robert Ohlsson |
Rasbo MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|