2011-03-05
Gestrikekannan
Official final
On SS 3
67 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
108 |
|
Per-Arne Sääv |
VÖMK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
7:31,8 |
|
|
|
1 |
|
|
Emil Axelsson |
Ydre MK |
|
|
Fabia Super 2000 |
|
|
|
1 |
|
Jari Saarinen |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
7:35,0 |
3,2
|
3,2
|
3,2
|
2 |
|
|
Jörgen Carlsson |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Lancer WRC 01 |
|
|
|
10 |
|
Jan Adielsson |
Göteborgs MF |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
7:41,7 |
9,9
|
9,9
|
6,7
|
3 |
|
|
Jan Lorentzon |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
3 |
|
Peter Appelskog |
Östergyllen RC |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
7:41,8 |
10,0
|
10,0
|
0,1
|
4 |
|
|
Pelle Carlsson |
Östergyllen RC |
|
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: Team Appelskogs Bil |
|
|
5 |
|
Per-Arne Ljung |
Hofors MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
7:42,5 |
10,7
|
10,7
|
0,7
|
5 |
|
|
Kjell Andersson |
|
|
|
Lancer Evo V |
|
|
Applicant: EMM Rallyteam |
|
|
6 |
|
Jan Björe |
SMK Södermanland |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
7:49,9 |
18,1
|
18,1
|
7,4
|
6 |
|
|
Jan Ström |
SMK Södermanland |
|
|
Impreza |
|
|
|
101 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
7:51,3 |
19,5
|
19,5
|
1,4
|
7 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: JRM RACING AB |
|
|
7 |
|
Conny Nyström |
SMK Söderhamn |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
7:54,0 |
22,2
|
22,2
|
2,7
|
8 |
|
|
Tomas Ekman |
SMK Söderhamn |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
14 |
|
Tobias Söderqvist |
AMF Årsunda |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
8:00,2 |
28,4
|
|
6,2
|
1 |
|
|
Joakim Söderqvist |
AMF Årsunda |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
12 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
8:02,9 |
31,1
|
31,1
|
2,7
|
9 |
|
|
Joakim Brindbergs |
Borlänge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
16 |
|
Peo Berglund |
Sandvikens MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
8:03,9 |
32,1
|
3,7
|
1,0
|
2 |
|
|
Mattias Sundström |
Sandvikens MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: SOLKEM AB |
|
|
17 |
|
Erik Lindroth |
Mora MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
8:13,1 |
41,3
|
12,9
|
9,2
|
3 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
22 |
|
Kim Nilsson |
Skutskärs MS |
A-förare 2 WD |
|
VW |
8:16,5 |
44,7
|
16,3
|
3,4
|
4 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
15 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Ørebro |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
8:19,1 |
47,3
|
18,9
|
2,6
|
5 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Corolla |
|
|
|
13 |
|
Mattias Ekman |
Södertälje KRC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
8:21,9 |
50,1
|
50,1
|
2,8
|
10 |
|
|
Göran Adolfsson |
Gnesta MK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
18 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:22,6 |
50,8
|
22,4
|
0,7
|
6 |
|
|
Lars-Åke Persson |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
21 |
|
Mikael Åhman |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
8:31,3 |
59,5
|
31,1
|
8,7
|
7 |
|
|
Patrik Åhman |
Almunge MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
51 |
|
Jan Onkamo |
MSK Hammaren |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:40,5 |
1:08,7
|
|
9,2
|
1 |
|
|
Ola Kilestad |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
107 |
|
Algot Öberg |
SMK Västerås Gokart |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
8:41,3 |
1:09,5
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
|
Evo |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB |
|
|
23 |
|
Torbjörn Jansson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
8:43,5 |
1:11,7
|
43,3
|
2,2
|
8 |
|
|
Marcus Stafberg |
Almunge MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
109 |
|
Jan Åhlander |
Hedesunda MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:46,2 |
1:14,4
|
46,0
|
2,7
|
9 |
|
|
Anders Lind |
Hedesunda MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
105 |
|
Jörgen Hägglund |
Västra Östergötlands MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:51,0 |
1:19,2
|
10,5
|
4,8
|
2 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
Västra Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
35 |
|
Ola Strömberg |
Nora MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Suzuki |
8:53,8 |
1:22,0
|
|
2,8
|
1 |
|
|
Brittmarie Ålund |
Nora MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Team BlästerMäster |
|
|
36 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
8:55,4 |
1:23,6
|
1,6
|
1,6
|
2 |
|
|
Tina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
28 |
|
Stefan Åhlund |
Järbo MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
8:57,9 |
1:26,1
|
57,7
|
2,5
|
10 |
|
|
Håkan Jonsson |
Järbo MK |
|
|
Golf |
|
|
|
50 |
|
Markus Nyberg |
Säters MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:01,8 |
1:30,0
|
21,3
|
3,9
|
3 |
|
|
Jerker Berglund |
SMK Dala Falun |
|
|
240 |
|
|
|
59 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
9:01,8 |
1:30,0
|
|
|
1 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
32 |
|
Ingemar Thelander |
SMK Gävle |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
9:02,3 |
1:30,5
|
8,5
|
0,5
|
3 |
|
|
Jürgen Sperl |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: valbo alltjänst AB |
|
|
67 |
|
Andreas Arwidson |
Falköping MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:02,6 |
1:30,8
|
21,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Benny Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
Evo |
|
|
|
49 |
|
Andreas Engberg |
Skutskärs MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
9:03,5 |
1:31,7
|
23,0
|
0,9
|
4 |
|
|
Christian Holmudd |
MK Team Westom |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
Applicant: Team FESTIVALGÄNGET |
|
|
103 |
|
Niklas Pettersson |
Fagersta MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Suzuki |
9:04,6 |
1:32,8
|
2,8
|
1,1
|
2 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Swift |
|
|
|
62 |
|
Andreas Prepula |
Småbacka MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Suzuki |
9:05,2 |
1:33,4
|
3,4
|
0,6
|
3 |
|
|
Jesper Eriksson |
Järbo MK |
|
|
Swift |
|
|
|
52 |
|
Johan Östlund |
Flens MS |
B-förare 2 WD |
|
VW |
9:08,2 |
1:36,4
|
27,7
|
3,0
|
5 |
|
|
Sven Karlsson |
Björkviks MC |
|
|
Golf |
|
|
|
57 |
|
Niklas Karlsson |
Värmdö MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
9:09,6 |
1:37,8
|
7,8
|
1,4
|
4 |
|
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Värmdö Motorteknik |
|
|
26 |
|
Conny Sjöström |
MK Orion |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
9:11,5 |
1:39,7
|
1:11,3
|
1,9
|
11 |
|
|
Mikael Jonsson |
SMK Gävle |
|
|
306 GTI |
|
|
|
102 |
|
Christer Adolfsson |
Haninge MK |
Appendix K |
|
Opel |
9:14,3 |
1:42,5
|
|
2,8
|
1 |
|
|
Jenny Lindståhl |
Haninge MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
60 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
9:14,6 |
1:42,8
|
12,8
|
0,3
|
5 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
78 |
|
Joakim Källberg |
Örsundsbro MK |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
9:15,5 |
1:43,7
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Olle Larsson |
Rasbo MK |
|
|
744 |
|
|
|
76 |
|
Erik Telehagen |
Wäxjö MS |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
9:16,3 |
1:44,5
|
0,8
|
0,8
|
2 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
63 |
|
Mattias Engvall |
Skutskärs MS |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Suzuki |
9:23,0 |
1:51,2
|
21,2
|
6,7
|
6 |
|
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
|
|
Swift Mk1 |
|
|
|
38 |
|
Marcus Fors |
SMK Hälsinge |
A-förare Grupp E |
|
VW |
9:24,3 |
1:52,5
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Daniel Fors |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
|
37 |
|
Patrik Lindberg |
Hedesunda MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
9:24,8 |
1:53,0
|
31,0
|
0,5
|
4 |
|
|
Bo-Göran Lundkvist |
Hofors MS |
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Pekka Putto |
SMK Gävle |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
9:25,8 |
1:54,0
|
32,0
|
1,0
|
5 |
|
|
Magnus Scherp |
|
|
|
242 |
|
|
|
84 |
|
Emil Bergkvist |
Hofors MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
9:26,6 |
1:54,8
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Hans-Olov Bergkvist |
Hofors MS |
|
|
244 |
|
|
|
75 |
|
Mattias Olsson |
Fryksdalens MK |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
9:27,6 |
1:55,8
|
12,1
|
1,0
|
3 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
|
244 |
|
|
|
106 |
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
C-förare 4 WD |
|
Subaru |
9:31,8 |
2:00,0
|
50,5
|
4,2
|
3 |
|
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
65 |
|
Niclas Jägerhult |
Vallentuna MK |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
9:34,7 |
2:02,9
|
|
2,9
|
1 |
|
|
Kristofer Dahlström |
|
|
|
Kadett |
|
|
|
69 |
|
Fredrik Åhs |
Västerås MS |
C-förare 2 WD |
|
Saab |
9:35,5 |
2:03,7
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Henrik Oscarson |
Västerås MS |
|
|
9-3 |
|
|
Applicant: Dokumentsystem i Mälardalen AB |
|
|
64 |
|
Andreas Pettersson |
MSK Hammaren |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
9:36,9 |
2:05,1
|
35,1
|
1,4
|
7 |
|
|
Linus Pichler |
MSK Hammaren |
|
|
240 |
|
|
|
53 |
|
Kjell Mattsson |
Östhammars MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
9:37,9 |
2:06,1
|
57,4
|
1,0
|
6 |
|
|
Gunnar Holstein |
MK Rimo |
|
|
206 RC |
|
|
|
39 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare Grupp E |
|
VW |
9:41,7 |
2:09,9
|
17,4
|
3,8
|
2 |
|
|
Ulf Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
74 |
|
Niklas Öberg |
Hofors MS |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
9:51,4 |
2:19,6
|
35,9
|
9,7
|
4 |
|
|
Björn Larsson |
Hofors MS |
|
|
242 |
|
|
|
66 |
|
Pär Hedström |
Almunge MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
9:52,9 |
2:21,1
|
18,2
|
1,5
|
2 |
|
|
Lars Hedström |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
43 |
|
Hans Johansson |
Fredriksbergs MK |
Appendix K |
|
Volvo |
9:53,7 |
2:21,9
|
39,4
|
0,8
|
2 |
|
|
Anders Enström |
Fredriksbergs MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
85 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
9:54,3 |
2:22,5
|
27,7
|
0,6
|
2 |
|
|
Christer Broberg |
Nollåtta MK |
|
|
940 |
|
|
|
86 |
|
Pontus Åhman |
Almunge MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
9:56,9 |
2:25,1
|
30,3
|
2,6
|
3 |
|
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
29 |
|
Nils-Olov Bäckström |
Sandvikens MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
10:05,9 |
2:34,1
|
2:05,7
|
9,0
|
12 |
|
|
Jan Pettersson |
Sandvikens MK |
|
|
Astra |
|
|
|
41 |
|
Per-Åke Helgesson |
Films MK |
Appendix K |
|
Saab |
10:24,2 |
2:52,4
|
1:09,9
|
18,3
|
3 |
|
|
Fredrik Byrevik |
Films MK |
|
|
V4 |
|
|
Applicant: Hälsinge Kött AB |
|
|
87 |
|
Daniel Budin |
SMK Gävle |
Ungdomsrally |
|
VW |
10:33,3 |
3:01,5
|
1:06,7
|
9,1
|
4 |
|
|
Göran Hammarström |
SMK Gävle |
|
|
Golf |
|
|
|
80 |
|
Thomas Åsberg |
Gestrike RT |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
10:33,5 |
3:01,7
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Åsa Eriksson |
Gestrike RT |
|
|
Astra |
|
|
|
71 |
|
Staffan Andersson |
Sandvikens MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
11:01,8 |
3:30,0
|
|
28,3
|
2 |
|
|
Matthias Hellebjörk |
Sandvikens MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
90 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
11:04,6 |
3:32,8
|
1:38,0
|
2,8
|
5 |
|
|
Liz Brådhe |
Huddinge MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
89 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
11:25,4 |
3:53,6
|
1:58,8
|
20,8
|
6 |
|
|
Dag Lundqvist |
Sandvikens MK |
|
|
240 |
|
|
|
55 |
|
Tomas Ingberg |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:18,0 |
6:46,2
|
5:37,5
|
2:52,6
|
7 |
|
|
Johan Lund |
|
|
|
242 |
|
|
|
45 |
|
Rolf Karlsson |
SMK Arboga |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
16:07,6 |
8:35,8
|
6:52,1
|
1:49,6
|
5 |
|
|
Lisbeth Johansson |
SMK Arboga |
|
|
144 |
|
|
Applicant: Team Viby |
|
|
70 |
|
Niklas Ohlsson |
Rasbo MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
19:47,9 |
12:16,1
|
|
3:40,3
|
3 |
|
|
Robert Ohlsson |
Rasbo MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
27 |
|
Stefan Ingvarsson |
Östhammars MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
26:44,2 |
19:12,4
|
18:44,0
|
6:56,3
|
13 |
|
|
Andreas Larsson |
Östhammars MK |
|
|
Ascona B |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|