2012-05-12
Mälarrallyt
Official final
On SS 1
202 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
42 |
|
Joachim Grahn |
Simrishamns MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
3:10,2 |
|
|
|
1 |
|
|
Rickard Nilsson |
Simrishamns MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
48 |
|
Roger Gustafsson |
Östernärkes RMC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:13,0 |
2,8
|
2,8
|
2,8
|
2 |
|
|
Marie Andersson |
SMK Örebro |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
47 |
|
Björn Adolfsson |
KAK Motorsport |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
3:13,2 |
3,0
|
3,0
|
0,2
|
3 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
|
Octavia |
|
|
|
29 |
|
Eric Johansson |
SMK Nyköping |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:15,1 |
4,9
|
4,9
|
1,9
|
4 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Laxå MK |
|
|
Lancer |
|
|
|
44 |
|
Stefan Pettersson |
Gotlands MF |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
3:16,1 |
5,9
|
5,9
|
1,0
|
5 |
|
|
Anna Marions |
Gotlands MF |
|
|
Escort Cosworth |
|
|
|
30 |
|
Fredrik Dannevall |
Nollåtta MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:16,2 |
6,0
|
6,0
|
0,1
|
6 |
|
|
Patrick Sjödahl |
Nollåtta MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
33 |
|
Fredrik Grahn |
SMK Linde |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:17,3 |
7,1
|
7,1
|
1,1
|
7 |
|
|
Stefan Ohlson |
Teknis MC |
|
|
Lancer |
|
|
|
94 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:17,8 |
7,6
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
35 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
3:18,6 |
8,4
|
8,4
|
0,8
|
8 |
|
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
|
|
Impreza |
|
|
|
46 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:18,7 |
8,5
|
8,5
|
0,1
|
9 |
|
|
Olle Björk |
Borlänge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
34 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:18,9 |
8,7
|
8,7
|
0,2
|
10 |
|
|
Jim Hjerpe |
Säters MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
82 |
|
Johan Karlsson |
Tjust MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:19,2 |
9,0
|
1,4
|
0,3
|
2 |
|
|
Maths Johnsson |
Ydre MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik |
|
|
28 |
|
Björn Jacobson |
Värmdö MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
3:20,1 |
9,9
|
9,9
|
0,9
|
11 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
38 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:20,3 |
10,1
|
10,1
|
0,2
|
12 |
|
|
Christer Johansson |
Flens MS |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
Applicant: Sandå Sverige AB |
|
|
162 |
|
Ulf Pettersson |
Katrineholms MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
3:20,7 |
10,5
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Mattias Erixon |
Nässjö MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
49 |
|
Lasse Mothander |
Gnesta MK |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
3:21,9 |
11,7
|
11,7
|
1,2
|
13 |
|
|
Christer Boo |
Gnesta MK |
|
|
Celica GT4 |
|
|
|
61 |
|
Christopher Zeijlon |
Skillingaryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:22,0 |
11,8
|
4,2
|
0,1
|
3 |
|
|
Christofer Svensson |
Skillingaryds MK |
|
|
240 |
|
|
|
36 |
|
Fredrik Jonson |
Strängnäs AMS |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
3:22,1 |
11,9
|
11,9
|
0,1
|
14 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
WRX STi |
|
|
Applicant: ANLÄGGNINGSSPECIALISTEN AB |
|
|
171 |
|
Dick Larsson |
Nollåtta MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:23,7 |
13,5
|
3,0
|
1,6
|
2 |
|
|
Bengt Johansson |
Nollåtta MK |
|
|
Evo |
|
|
|
37 |
|
Nicklas Hjerpe |
Norrköping |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:23,9 |
13,7
|
13,7
|
0,2
|
15 |
|
|
Mathias Gårdman |
Norrköping |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
45 |
|
Leif Wretman |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:23,9 |
13,7
|
13,7
|
|
15 |
|
|
Björn Andersen |
Haninge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
95 |
|
Johan Elovsson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
3:24,5 |
14,3
|
6,7
|
0,6
|
4 |
|
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
85 |
|
Mats Bäck |
SMK Hedemora |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:24,7 |
14,5
|
6,9
|
0,2
|
5 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Ascona |
|
|
|
80 |
|
Tobias Johansson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:25,0 |
14,8
|
7,2
|
0,3
|
6 |
|
|
Marcus Wengrud |
Almunge MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: järbo alltech |
|
|
98 |
|
Niclas Karlsson |
Ydre MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:25,2 |
15,0
|
7,4
|
0,2
|
7 |
|
|
Linn Karlsson |
Ydre MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: DEKALTRIM.NU |
|
|
87 |
|
Krister Nordlund |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:25,5 |
15,3
|
7,7
|
0,3
|
8 |
|
|
Lasse Savander |
Almunge MK |
|
|
940 |
|
|
|
74 |
|
Patrik Larsson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:25,6 |
15,4
|
7,8
|
0,1
|
9 |
|
|
Kristoffer Nordlund |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
66 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:26,1 |
15,9
|
8,3
|
0,5
|
10 |
|
|
Per-Magnus Ericsson |
MK Ran |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
174 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:26,4 |
16,2
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
169 |
|
Kimmo Frondelius |
Katrineholms MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:26,7 |
16,5
|
6,0
|
0,3
|
3 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: RALLY FOUR FUN |
|
|
32 |
|
Johnny Ericsson |
Mälaröarnas MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:27,0 |
16,8
|
16,8
|
0,3
|
17 |
|
|
Markku Kangas |
Sandvikens MK |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
99 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:27,1 |
16,9
|
9,3
|
0,1
|
11 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
76 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:27,2 |
17,0
|
9,4
|
0,1
|
12 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
22 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
Appendix K |
|
Volvo |
3:27,5 |
17,3
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Lasse Fagergren |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
|
|
39 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:27,7 |
17,5
|
17,5
|
0,2
|
18 |
|
|
Lukas Åkeson |
Gnesta MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
183 |
|
Robin Wallon |
SMK Kungsör |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:28,2 |
18,0
|
1,8
|
0,5
|
2 |
|
|
Rickard Strindlund |
SMK Kungsör |
|
|
240 |
|
|
|
69 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
3:28,3 |
18,1
|
10,5
|
0,1
|
13 |
|
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
55 |
|
Anders Hultberg |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:28,5 |
18,3
|
10,7
|
0,2
|
14 |
|
|
Karl Malmberg |
Gotlands MF |
|
|
940 |
|
|
|
70 |
|
Erik Lindroth |
Mora MK |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
3:28,6 |
18,4
|
10,8
|
0,1
|
15 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
75 |
|
Tony Karlsson |
Flens MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:28,6 |
18,4
|
10,8
|
|
15 |
|
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: ingemars garage ab |
|
|
64 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:28,9 |
18,7
|
11,1
|
0,3
|
17 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
Applicant: PROMT AB |
|
|
17 |
|
Mats Myrsell |
SMK Hedemora |
Appendix K |
|
Porsche |
3:29,1 |
18,9
|
1,6
|
0,2
|
2 |
|
|
Esko Junttila |
SMK Hedemora |
|
|
911 RS |
|
|
Applicant: ABS Motorsport AB |
|
|
86 |
|
Sebastian Malm |
MK Speed |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
3:29,2 |
19,0
|
11,4
|
0,1
|
18 |
|
|
Tomas Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Escort Maxi |
|
|
Applicant: RAMIRENT AB |
|
|
57 |
|
Håkan Långkvist |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:29,7 |
19,5
|
11,9
|
0,5
|
19 |
|
|
Leif Nordlund |
Fagersta MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Erikslund Åkeri AB |
|
|
100 |
|
Stefan Hanhela |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:29,9 |
19,7
|
12,1
|
0,2
|
20 |
|
|
Peter Hanhela |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf III |
|
|
Applicant: WWW.RALLYIMPORT.SE |
|
|
53 |
|
Jan Åhlander |
Hedesunda MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:30,3 |
20,1
|
12,5
|
0,4
|
21 |
|
|
Anders Lind |
Hedesunda MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
181 |
|
Joakim Larsson |
Norrköpings MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:30,4 |
20,2
|
4,0
|
0,1
|
3 |
|
|
Martin Berggren |
Linköpings MS |
|
|
242 |
|
|
|
52 |
|
Tobbe Pettersson |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:30,5 |
20,3
|
12,7
|
0,1
|
22 |
|
|
Andreas Lundström |
Gotlands MF |
|
|
940 |
|
|
|
91 |
|
Robert Forsberg |
Ludvika MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:30,7 |
20,5
|
12,9
|
0,2
|
23 |
|
|
Lars-Erik Kronberg |
Ludvika MS |
|
|
240 |
|
|
|
59 |
|
Janne Pettersson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:30,8 |
20,6
|
13,0
|
0,1
|
24 |
|
|
Fredrik Karlsson |
Katrineholm MK |
|
|
Golf III Kit Car |
|
|
|
67 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:30,9 |
20,7
|
13,1
|
0,1
|
25 |
|
|
Christoffer Johnsson-Standar |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
196 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:30,9 |
20,7
|
4,5
|
|
4 |
|
|
Suzanne Pedersen |
Hagfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
186 |
|
Tomas Ingberg |
Gnesta MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:31,0 |
20,8
|
4,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Johan Lund |
Gnesta MK |
|
|
242 |
|
|
|
211 |
|
Daniel Edman |
Småbacka MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:31,1 |
20,9
|
4,7
|
0,1
|
6 |
|
|
Jesper Ericsson |
Järbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
198 |
|
Calle Svennestam |
Eskilstuna MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:31,2 |
21,0
|
4,8
|
0,1
|
7 |
|
|
Mikael Westling |
Eskilstuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
164 |
|
Joakim Süld |
Östhammars MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mazda |
3:31,3 |
21,1
|
10,6
|
0,1
|
4 |
|
|
Johnnie Fredriksson |
Östhammars MK |
|
|
323 4wd Turbo |
|
|
|
163 |
|
Fredrik Åhs |
Västerås MS |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:31,6 |
21,4
|
10,9
|
0,3
|
5 |
|
|
Karl-Erik Magnusson |
Västerås MS |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
Applicant: Dokumentsystem I Mälardalen AB |
|
|
24 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
Appendix K |
|
Volvo |
3:31,7 |
21,5
|
4,2
|
0,1
|
3 |
|
|
Olle Green |
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: Axelssons Turisttrafik AB |
|
|
65 |
|
Martin Eliasson |
Skutskärs MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:31,7 |
21,5
|
13,9
|
|
26 |
|
|
Joakim Renberg |
Skutskärs MS |
|
|
240 |
|
|
|
93 |
|
Hans Gustafsson |
Västerås MS |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
3:31,7 |
21,5
|
|
|
26 |
|
|
Tommy Sjölin |
SMK Kungsör |
|
|
Escort BDA |
|
|
Applicant: Harmonidörrar AB |
|
|
97 |
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:31,7 |
21,5
|
13,9
|
|
26 |
|
|
Carolin Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: T.I.A I VAXHOLM |
|
|
51 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
3:31,9 |
21,7
|
14,1
|
0,2
|
29 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
71 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:32,0 |
21,8
|
14,2
|
0,1
|
30 |
|
|
Daniel Edorsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
27 |
|
Per Göthberg |
Eskilstuna MK |
Appendix K |
|
Porsche |
3:32,3 |
22,1
|
4,8
|
0,3
|
4 |
|
|
Niclas Bratterud |
Eskilstuna MK |
|
|
911 Carrera |
|
|
|
208 |
|
Torbjörn Gustafsson |
SMK Nyköping |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:32,7 |
22,5
|
6,3
|
0,4
|
8 |
|
|
Kristoffer Gustavsson |
Björkviks MC |
|
|
242 |
|
|
|
68 |
|
Mats Eriksson |
Haninge MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
3:33,0 |
22,8
|
15,2
|
0,3
|
31 |
|
|
Roger Eriksson |
Haninge MK |
|
|
Escort |
|
|
|
165 |
|
Mats Attlebrant |
Gnesta MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:33,2 |
23,0
|
12,5
|
0,2
|
6 |
|
|
Jonas Sundqvist |
Gnesta MK |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
72 |
|
Björn Pauli |
SMK Motala Bil |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:33,3 |
23,1
|
15,5
|
0,1
|
32 |
|
|
Emil Hultin |
Östergyllen RC |
|
|
242 |
|
|
|
88 |
|
Andreas Fransson |
Östergyllen RC |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:33,4 |
23,2
|
15,6
|
0,1
|
33 |
|
|
Mattias Fransson |
Östergyllen RC |
|
|
Ascona B 2.4i |
|
|
|
160 |
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
3:33,7 |
23,5
|
13,0
|
0,3
|
7 |
|
|
Sara Encrantz |
Skutskärs MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
56 |
|
Tobias Carneling |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
3:34,0 |
23,8
|
16,2
|
0,3
|
34 |
|
|
Johan Gustavsson |
Katrneholms MK |
|
|
Clio Sport |
|
|
|
84 |
|
Robert Andersson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
3:34,3 |
24,1
|
16,5
|
0,3
|
35 |
|
|
Carl-Gustaf Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
83 |
|
Mikael Brodd |
V:a Östergötlands MK |
A-förare 2 WD |
|
Saab |
3:34,4 |
24,2
|
16,6
|
0,1
|
36 |
|
|
Fredrik Adolfsson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
9-3 Kit Car |
|
|
|
201 |
|
Andreas Frölander |
Gotlands MF BK |
B/C-förare 2 WD |
|
Citroën |
3:34,4 |
24,2
|
8,0
|
|
9 |
|
|
Joakim Storm |
Nässjö MK |
|
|
ZX |
|
|
|
92 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:34,5 |
24,3
|
16,7
|
0,1
|
37 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
79 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:34,7 |
24,5
|
16,9
|
0,2
|
38 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
54 |
|
Patrik Olsson |
Norrköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:35,0 |
24,8
|
17,2
|
0,3
|
39 |
|
|
Jonas Sandberg |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Henning Jansson Emballage AB |
|
|
170 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:35,2 |
25,0
|
14,5
|
0,2
|
8 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
161 |
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
3:35,5 |
25,3
|
|
0,3
|
9 |
|
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna |
|
|
Impreza |
|
|
|
206 |
|
Magnus Ericsson |
Degerfors RC |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:35,6 |
25,4
|
9,2
|
0,1
|
10 |
|
|
Jennie Ragnarsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
200 |
|
Joakim Irebrand |
Vallentuna MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Peugeot |
3:36,2 |
26,0
|
9,8
|
0,6
|
11 |
|
|
Mats Jägerhult |
Vallentuna MK |
|
|
206 |
|
|
|
178 |
|
Christian Gustavson |
Ludvika MS |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
3:36,3 |
26,1
|
9,9
|
0,1
|
12 |
|
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
175 |
|
Niclas Jägerhult |
Vallentuna MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:36,5 |
26,3
|
10,1
|
0,2
|
13 |
|
|
Kristofer Dahlström |
Vallentuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
110 |
|
Peter Elg |
Säffle MC |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:36,7 |
26,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Peter Johansson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851 |
|
|
89 |
|
Casper Uddberg |
Gnesta MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:37,0 |
26,8
|
19,2
|
0,3
|
40 |
|
|
Tord Jansson |
SMK Södermanland |
|
|
242 |
|
|
|
191 |
|
Markus Nyberg |
Säters MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:37,1 |
26,9
|
10,7
|
0,1
|
14 |
|
|
Jerker Berglund |
SMK Dala |
|
|
240 |
|
|
|
90 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:37,3 |
27,1
|
19,5
|
0,2
|
41 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
78 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
3:37,4 |
27,2
|
19,6
|
0,1
|
42 |
|
|
Birgitta Levin |
Lima MS |
|
|
205 GTI |
|
|
|
107 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:37,4 |
27,2
|
0,7
|
|
2 |
|
|
Albin Timell |
SMK Trollhättqn |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O'learys Racing |
|
|
77 |
|
Ragnar Öknegård |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:37,7 |
27,5
|
19,9
|
0,3
|
43 |
|
|
Roger Eriksson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
167 |
|
Martin Hagman |
MK Rimo |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:37,8 |
27,6
|
17,1
|
0,1
|
10 |
|
|
Linus Hillström |
MK Rimo |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
Applicant: RIFLEX SPORT |
|
|
63 |
|
Ola Parkheden |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:38,0 |
27,8
|
20,2
|
0,2
|
44 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf Multifuel |
|
|
|
58 |
|
Daniel Johansson |
Nollåtta MK |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
3:38,5 |
28,3
|
20,7
|
0,5
|
45 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
Ignis S1600 |
|
|
Applicant: JRM Racing AB |
|
|
16 |
|
Anders Olsson |
Waxholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
3:38,7 |
28,5
|
|
0,2
|
5 |
|
|
Jan Nilsson |
Kolsva MS |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Edsbacka Bistro Sollentuna-Strägnäs |
|
|
166 |
|
Jimmy Svensson |
08 MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:38,9 |
28,7
|
18,2
|
0,2
|
11 |
|
|
Jennie Lindqvist |
08 MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
Applicant: JRM RACING AB |
|
|
103 |
|
Mattias Olsson |
Fryksdalens MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:39,0 |
28,8
|
2,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Per Schlegd |
SMK Arboga |
|
|
940 |
|
|
|
60 |
|
Johan Andersson |
Norrköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:40,0 |
29,8
|
22,2
|
1,0
|
46 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
195 |
|
Rickard Ekblom |
Värmdö MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:40,0 |
29,8
|
13,6
|
|
15 |
|
|
Marie Fincken |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
|
96 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:40,4 |
30,2
|
22,6
|
0,4
|
47 |
|
|
Uffe Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
182 |
|
Mikael Lindwall |
Norrköpings MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:40,8 |
30,6
|
14,4
|
0,4
|
16 |
|
|
Magnus Jemsö |
SMK Valdemarsvik |
|
|
242 |
|
|
|
185 |
|
Richard Hartzell |
Norrköpings MK |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
3:41,2 |
31,0
|
14,8
|
0,4
|
17 |
|
|
Mikael Andersson |
Norrköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
188 |
|
Magnus Karlsson |
Norrköpings MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Saab |
3:41,7 |
31,5
|
15,3
|
0,5
|
18 |
|
|
Mikael Karlsson |
Norrköpings MK |
|
|
900 T16 |
|
|
|
104 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:41,8 |
31,6
|
5,1
|
0,1
|
4 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
105 |
|
Per-Ola Thörnberg |
Vetlanda RRC |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:42,1 |
31,9
|
5,4
|
0,3
|
5 |
|
|
Tapio Palola |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
172 |
|
Johan Åkeson |
Gnesta MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Audi |
3:42,1 |
31,9
|
21,4
|
|
12 |
|
|
Mikael Rosvall |
Gnesta MK |
|
|
S2 Quattro |
|
|
|
214 |
|
Erik Gelotte |
Rasbo MK |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
3:42,3 |
32,1
|
15,9
|
0,2
|
19 |
|
|
Tomas Åhman |
SMK Uppsala |
|
|
Golf II |
|
|
|
114 |
|
Andreas Björkman |
Degerfors RC |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:42,4 |
32,2
|
5,7
|
0,1
|
6 |
|
|
Robert Olsson |
Degerfors RC |
|
|
940 |
|
|
|
126 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:42,5 |
32,3
|
5,8
|
0,1
|
7 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
19 |
|
Hans Johansson |
Fredriksbergs MK |
Appendix K |
|
Volvo |
3:42,8 |
32,6
|
15,3
|
0,3
|
6 |
|
|
Anders Enström |
Fredriksberg MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Åhls Bildelar |
|
|
190 |
|
Mikael Olsson |
Gotlands Motorförening |
B/C-förare 2 WD |
|
Ford |
3:42,9 |
32,7
|
16,5
|
0,1
|
20 |
|
|
Jonas Sigren |
Gotlands Motorförening |
|
|
Escort |
|
|
|
117 |
|
Christopher Tottie |
Mälaröarnas MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:43,2 |
33,0
|
6,5
|
0,3
|
8 |
|
|
Calle Fincken |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
111 |
|
Michael Lindsmyr |
Ydre MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:43,3 |
33,1
|
6,6
|
0,1
|
9 |
|
|
Michael Holm |
Ydre MK |
|
|
940 |
|
|
|
194 |
|
Peter Jonasson |
Ydre MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:44,1 |
33,9
|
17,7
|
0,8
|
21 |
|
|
Lina Jonasson |
Ydre MK |
|
|
240 |
|
|
|
225 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:44,2 |
34,0
|
17,8
|
0,1
|
22 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
1 |
|
Henrik Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:44,5 |
34,3
|
|
0,3
|
1 |
|
|
John Wärnelius |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service AB |
|
|
115 |
|
Emil Kåberg |
Laxå MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:44,5 |
34,3
|
7,8
|
|
10 |
|
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
102 |
|
Magnus Persson |
SMK Söderhamn |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:44,8 |
34,6
|
8,1
|
0,3
|
11 |
|
|
Anders Banger |
Ljusdals MK |
|
|
940 |
|
|
|
129 |
|
Johan Gunnarsson |
Tjust MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:44,8 |
34,6
|
8,1
|
|
11 |
|
|
Martin Axelsson |
Östergyllen RC |
|
|
940 |
|
|
|
143 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:44,9 |
34,7
|
8,2
|
0,1
|
13 |
|
|
Marcus Stafberg |
Almunge MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
109 |
|
Joakim Larsson |
Laxå MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:45,2 |
35,0
|
8,5
|
0,3
|
14 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
204 |
|
Peter Flink |
Teknis MC |
B/C-förare 2 WD |
|
Ford |
3:45,4 |
35,2
|
|
0,2
|
23 |
|
|
Hans Jonsson |
Nora MK |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
108 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:45,8 |
35,6
|
9,1
|
0,4
|
15 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
197 |
|
Rasmus Pettersson |
SMK Valdemarsvik |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:45,9 |
35,7
|
19,5
|
0,1
|
24 |
|
|
Ellinor Grönfors |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
202 |
|
Mikael Westling |
Borlänge MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:46,1 |
35,9
|
19,7
|
0,2
|
25 |
|
|
Fredrik Prosén |
Borlänge MK |
|
|
Kadett GSI 16 V |
|
|
|
223 |
|
Christian Gabrielsson |
SMK Nyköping |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:46,6 |
36,4
|
20,2
|
0,5
|
26 |
|
|
Jonas Eriksson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
122 |
|
Daniel Andersson |
V:a Östergötlands MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:47,5 |
37,3
|
10,8
|
0,9
|
16 |
|
|
Ida Lidebjer Granberg |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
123 |
|
Jonas Sjöman |
Flens MS |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:47,5 |
37,3
|
10,8
|
|
16 |
|
|
Alexander Fammè |
Idkerbergets MK |
|
|
242 |
|
|
|
141 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:48,1 |
37,9
|
11,4
|
0,6
|
18 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
205 |
|
Magnus Yxsjö Andersson |
SMK Örebro |
B/C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:48,2 |
38,0
|
21,8
|
0,1
|
27 |
|
|
Anna-Karin Yxsjöö |
SMK Örebro |
|
|
Ascona B |
|
|
|
12 |
|
Jonas Larsson |
SMK Vingåker |
Appendix K |
|
Volvo |
3:48,3 |
38,1
|
20,8
|
0,1
|
7 |
|
|
Mikael Larsson |
SMK Vingåker |
|
|
142 |
|
|
|
192 |
|
Thomas Eriksson |
MK Speed |
B/C-förare 2 WD |
|
Peugeot |
3:48,6 |
38,4
|
22,2
|
0,3
|
28 |
|
|
Johan Sundin |
MK Speed |
|
|
306 GTI |
|
|
|
23 |
|
Lasse Drotz |
Waxholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
3:48,8 |
38,6
|
21,3
|
0,2
|
8 |
|
|
Claes Rundlöf |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: T.I.A. I Vaxholm |
|
|
199 |
|
Robert Norss |
Team Skogsåkarna |
B/C-förare 2 WD |
|
Honda |
3:48,9 |
38,7
|
22,5
|
0,1
|
29 |
|
|
Alexander Evertsson |
Vetlanda RRC |
|
|
Civic |
|
|
|
138 |
|
Peter Granqvist |
Hällefors MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:49,0 |
38,8
|
12,3
|
0,1
|
19 |
|
|
Håkan Hautamäki |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
176 |
|
Anton Brorsson |
Jämtlands MK |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
3:49,1 |
38,9
|
22,7
|
0,1
|
30 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
|
Golf |
|
|
|
6 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:49,3 |
39,1
|
4,8
|
0,2
|
2 |
|
|
Hans-Olov Andersson |
Sandvikens MK |
|
|
240 |
|
|
|
21 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
Appendix K |
|
Opel |
3:49,5 |
39,3
|
22,0
|
0,2
|
9 |
|
|
Lars Fyrby |
MK Rimo |
|
|
Ascona B |
|
|
|
112 |
|
Jesper Forssell |
Kolsva MS |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:49,6 |
39,4
|
|
0,1
|
20 |
|
|
Peter Hultberg |
Björnjägarns RC |
|
|
940 |
|
|
|
106 |
|
Ronnie Lönn |
Mälaröarnas MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:49,7 |
39,5
|
13,0
|
0,1
|
21 |
|
|
Mats Höjer |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
221 |
|
Tobias Nordwall |
Storfors MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:49,7 |
39,5
|
23,3
|
|
31 |
|
|
Peter Nordwall |
Storfors MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
116 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:49,9 |
39,7
|
13,2
|
0,2
|
22 |
|
|
Henrik Dahlgren |
Katrineholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
137 |
|
Ronnie Ivarsson |
Storfors MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:50,0 |
39,8
|
13,3
|
0,1
|
23 |
|
|
Niklas Lundkvist |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
15 |
|
Lars Pettersson |
MK Kinda |
Appendix K |
|
Opel |
3:50,1 |
39,9
|
22,6
|
0,1
|
10 |
|
|
Ulf Johansson |
MK Kinda |
|
|
Ascona À |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin och Service AB |
|
|
113 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:50,1 |
39,9
|
13,4
|
|
24 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
215 |
|
Daniel Andersson |
Almunge MK |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
3:50,2 |
40,0
|
23,8
|
0,1
|
32 |
|
|
Henrik Andersson |
Almunge MK |
|
|
Golf Mk 1 |
|
|
|
139 |
|
Micke Larsson |
Rönne MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:50,7 |
40,5
|
14,0
|
0,5
|
25 |
|
|
Mats Carlsson |
Rönne MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HL SERVICE LAXÅ |
|
|
125 |
|
Mattias Andersson |
V:a Östergötlans MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:51,1 |
40,9
|
14,4
|
0,4
|
26 |
|
|
Jerry Göransson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
144 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:51,1 |
40,9
|
14,4
|
|
26 |
|
|
Rickard Gustafsson |
SMK Södermanland |
|
|
940 |
|
|
|
11 |
|
Sven Olof Jägerstedt |
SMK Södermanland |
Appendix K |
|
Volvo |
3:51,2 |
41,0
|
23,7
|
0,1
|
11 |
|
|
Stefan Ekberg |
SMK Södermanland |
|
|
Amazon |
|
|
|
135 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:51,4 |
41,2
|
14,7
|
0,2
|
28 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
210 |
|
Magnus Wretman |
Haninge MK |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
3:51,5 |
41,3
|
25,1
|
0,1
|
33 |
|
|
Peter Berglund |
Haninge MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
|
155 |
|
Emil Lagerqvist |
Gotlands MF BK |
Grupp E |
|
Volvo |
3:52,0 |
41,8
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Christoffer Krook |
Gotlands MF BK |
|
|
940 |
|
|
|
173 |
|
Anton Samuelsson |
Katrineholms MK |
B/C-förare 2 WD |
|
VW |
3:52,0 |
41,8
|
25,6
|
|
34 |
|
|
Janne Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
7 |
|
Victor Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:52,6 |
42,4
|
8,1
|
0,6
|
3 |
|
|
Kjell Blom |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HG-Trafik AB |
|
|
119 |
|
Robin Jonsson |
Ydre MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:52,7 |
42,5
|
16,0
|
0,1
|
29 |
|
|
Joakim Persson |
Vimmerby MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Jonssonsrallyteam.se |
|
|
134 |
|
Pontus Nilsson |
SMK Nyköping |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:52,7 |
42,5
|
16,0
|
|
29 |
|
|
Mathias Cederstam |
SMK Nyköping |
|
|
940 GLT |
|
|
|
189 |
|
Mikael Wallon |
SMK Kungsör |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:52,8 |
42,6
|
26,4
|
0,1
|
35 |
|
|
Robin Hallman |
Kolsva MS |
|
|
240 |
|
|
|
224 |
|
Björn Pehrsson |
MK Ramunder |
B/C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:52,9 |
42,7
|
26,5
|
0,1
|
36 |
|
|
Robert Johnson |
MK Ramunder |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: AS1 RALLYTEAM |
|
|
118 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:53,0 |
42,8
|
16,3
|
0,1
|
31 |
|
|
Björn Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gustavsson Motorsport |
|
|
130 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:53,2 |
43,0
|
16,5
|
0,2
|
32 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O´Learys Racing |
|
|
5 |
|
Gustav Thorsell |
Rasbo MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
3:53,3 |
43,1
|
8,8
|
0,1
|
4 |
|
|
Barbro Kulling Thorsell |
Rasbo MK |
|
|
Swift |
|
|
|
145 |
|
Marcus Fors |
SMK Hälsinge |
Grupp E |
|
VW |
3:53,9 |
43,7
|
1,9
|
0,6
|
2 |
|
|
Daniel Fors |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
|
10 |
|
Daniel Budin |
SMK Gävle |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
3:54,4 |
44,2
|
9,9
|
0,5
|
5 |
|
|
Göran Hammarström |
SMK Gävle |
|
|
GTI |
|
|
|
120 |
|
Thommy Gustavsson |
Björkviks MC |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:54,4 |
44,2
|
17,7
|
|
33 |
|
|
Joel Berkvist |
Katrineholms MK |
|
|
944 |
|
|
|
124 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
3:54,5 |
44,3
|
17,8
|
0,1
|
34 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
3 |
|
Pontus Åhman |
Almunge MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
3:54,7 |
44,5
|
10,2
|
0,2
|
6 |
|
|
Mikael Åhman |
Almunge MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
81 |
|
Mattias Lundqvist |
Gnesta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:55,0 |
44,8
|
37,2
|
0,3
|
48 |
|
|
Pierre Tolf |
Gnesta MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
148 |
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
Grupp E |
|
VW |
3:55,2 |
45,0
|
3,2
|
0,2
|
3 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
217 |
|
Joakim Holm |
Fjugesta MS |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:56,2 |
46,0
|
29,8
|
1,0
|
37 |
|
|
Mathias Johansson |
Fjugesta MS |
|
|
242 |
|
|
|
2 |
|
Mattias Hallberg |
Haninge MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:57,2 |
47,0
|
12,7
|
1,0
|
7 |
|
|
Ove Österberg |
Haninge MK |
|
|
940 |
|
|
|
18 |
|
Alex Nagy |
Huddinge MK |
Appendix K |
|
Volvo |
3:57,8 |
47,6
|
30,3
|
0,6
|
12 |
|
|
Lasse Persson |
Stockholms BK |
|
|
142 |
|
|
|
187 |
|
Hans Johansson |
Eskilstuna MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:58,9 |
48,7
|
32,5
|
1,1
|
38 |
|
|
Håkan Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
26 |
|
Sune Westerlund |
Eskilstuna MK |
Appendix K |
|
VW |
4:00,3 |
50,1
|
32,8
|
1,4
|
13 |
|
|
Magnus Tranefors |
Eskilstuna MK |
|
|
1303 S |
|
|
|
218 |
|
Jan Nilsson |
Gotlands MF BK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:00,3 |
50,1
|
33,9
|
|
39 |
|
|
Jimmie Krusell |
Gotlands MF BK |
|
|
740 |
|
|
|
146 |
|
Magnus Nyberg |
Gotlands MF BK |
Grupp E |
|
Mazda |
4:01,5 |
51,3
|
9,5
|
1,2
|
4 |
|
|
Hanna Nyberg |
Gotlands MF BK |
|
|
323 |
|
|
|
62 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
4:01,7 |
51,5
|
43,9
|
0,2
|
49 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Corolla |
|
|
|
150 |
|
Johan Eklund |
MSK Hammaren |
Grupp E |
|
Opel |
4:01,8 |
51,6
|
9,8
|
0,1
|
5 |
|
|
Charlie Ekström |
Eskilstuna MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
151 |
|
Sebastian Johansson |
Gotlands MF BK |
Grupp E |
|
VW |
4:01,9 |
51,7
|
9,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Tobias Steen |
Gotlands MF BK |
|
|
Golf II |
|
|
|
212 |
|
Mikael Karlsson |
MK Kopparberg |
B/C-förare 2 WD |
|
BMW |
4:02,2 |
52,0
|
35,8
|
0,3
|
40 |
|
|
Joakim Swan |
Borlänge MK |
|
|
Compact |
|
|
|
20 |
|
Gunnar Asplund |
Vaxholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
4:03,1 |
52,9
|
35,6
|
0,9
|
14 |
|
|
Olle Asplund |
Vaxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
147 |
|
Sebastian Zielinski |
Haninge MK |
Grupp E |
|
VW |
4:05,5 |
55,3
|
13,5
|
2,4
|
7 |
|
|
Conny Rådén |
Taxinge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
152 |
|
Håkan Bauer |
Laxå MK |
Grupp E |
|
Volvo |
4:06,6 |
56,4
|
14,6
|
1,1
|
8 |
|
|
Marika Eng |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
220 |
|
Olof Berglind |
SMK Sala |
B/C-förare 2 WD |
|
Suzuki |
4:06,7 |
56,5
|
40,3
|
0,1
|
41 |
|
|
Thomas Johansson |
SMK Sala |
|
|
Ignis 1500 |
|
|
|
9 |
|
Kalle Morell |
Hofors MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
4:08,1 |
57,9
|
23,6
|
1,4
|
8 |
|
|
Jan Erik Morell |
Hofors MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
133 |
|
Leif Anders Nilsson |
Mälaröarnas MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:08,4 |
58,2
|
31,7
|
0,3
|
35 |
|
|
Alexander Jansson |
Rasbo MK |
|
|
244 |
|
|
|
132 |
|
André Eriksson |
MK Kopparberg |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:08,7 |
58,5
|
32,0
|
0,3
|
36 |
|
|
Micael Eriksson |
MK Kopparberg |
|
|
940 |
|
|
|
149 |
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
Grupp E |
|
VW |
4:08,9 |
58,7
|
16,9
|
0,2
|
9 |
|
|
Lucas Karlsson |
Gnesta MK |
|
|
Golf |
|
|
|
131 |
|
Tomas Ekberg |
Haninge MK |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:09,3 |
59,1
|
32,6
|
0,4
|
37 |
|
|
Yngve Ekberg |
Haninge MK |
|
|
240 |
|
|
|
209 |
|
Micke Persson |
Fagersta MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:11,3 |
1:01,1
|
44,9
|
2,0
|
42 |
|
|
Thomas Henriksson |
Fagersta MK |
|
|
940 |
|
|
|
140 |
|
Claes Claesson |
Björkviks MC |
VOC /N1 |
|
Volvo |
4:13,0 |
1:02,8
|
36,3
|
1,7
|
38 |
|
|
Peter Fritz |
Björkviks MC |
|
|
240 |
|
|
|
25 |
|
Sven Erick Fröling |
SMK Motala |
Appendix K |
|
Volvo |
4:13,8 |
1:03,6
|
46,3
|
0,8
|
15 |
|
|
Lars Tendler |
SMK Motala |
|
|
142 |
|
|
|
4 |
|
Lina Björklund |
Rättvik RK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:14,0 |
1:03,8
|
29,5
|
0,2
|
9 |
|
|
Patrik Lindberg |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
156 |
|
Tomas Wärn |
Norrköpings MK |
Grupp E |
|
VW |
4:14,1 |
1:03,9
|
22,1
|
0,1
|
10 |
|
|
Lars Karlsson |
Norrköpings MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
154 |
|
David Roos |
Gnesta MK |
Grupp E |
|
VW |
4:16,2 |
1:06,0
|
24,2
|
2,1
|
11 |
|
|
Ludvig Eriksson |
Gnesta MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
157 |
|
Håkan Flod |
SMK Nyköping |
Grupp E |
|
VW |
4:21,6 |
1:11,4
|
29,6
|
5,4
|
12 |
|
|
Mats Forsberg |
|
|
|
Golf II |
|
|
|
213 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
B/C-förare 2 WD |
|
Peugeot |
4:23,1 |
1:12,9
|
56,7
|
1,5
|
43 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
|
309 |
|
|
|
158 |
|
Bo Andersson |
SMK Motala |
Grupp E |
|
VW |
4:23,9 |
1:13,7
|
31,9
|
0,8
|
13 |
|
|
Mattias Andersson |
Västra Östergötlands MK |
|
|
Golf GT |
|
|
|
8 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
4:31,7 |
1:21,5
|
47,2
|
7,8
|
10 |
|
|
Mats Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
Golf |
|
|
|
153 |
|
Robin Tenselius |
Linköpings MS |
Grupp E |
|
Saab |
4:44,8 |
1:34,6
|
52,8
|
13,1
|
14 |
|
|
Fredrik Levstad |
Linköpings MS |
|
|
99 |
|
|
|
13 |
|
Larsove Runeson |
Eskilstuna MK |
Appendix K |
|
Saab |
4:50,1 |
1:39,9
|
1:22,6
|
5,3
|
16 |
|
|
Johan Runeson |
Eskilstuna MK |
|
|
V4 |
|
|
|
142 |
|
Fredrik Jonsson |
SMK Valdemarsvik |
VOC /N1 |
|
Volvo |
5:10,6 |
2:00,4
|
1:33,9
|
20,5
|
39 |
|
|
Carina Plomen |
SMK Valdemarsvik |
|
|
242 |
|
|
|
136 |
|
Andreas Palm |
Rasbo MK |
VOC /N1 |
|
Suzuki |
5:48,3 |
2:38,1
|
2:11,6
|
37,7
|
40 |
|
|
Mikael Eriksson |
Rasbo MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|