2013-10-05
Arne och Torsten Lundhs Minne
Official final
On SS 2
27 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
28 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:53,6 |
|
|
|
1 |
|
|
Pia Klemming |
Teknis MC |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
21 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
2 WD |
|
Volvo |
1:54,1 |
0,5
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Lennart Karlsson |
|
|
|
940 |
|
|
|
22 |
|
Hampus Böe |
Filipstads MC |
2 WD |
|
Opel |
1:54,6 |
1,0
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Markus Böe |
Filipstads MC |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
23 |
|
Kjell Karlsson |
SMK Karlskoga |
2 WD |
|
Saab |
1:54,9 |
1,3
|
0,8
|
0,3
|
3 |
|
|
Henrik Andersson |
|
|
|
99 |
|
|
|
17 |
|
Håkan Larsson |
Laxå MK |
Appendix K |
|
Ford |
1:55,6 |
2,0
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Axel Larsson |
|
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
29 |
|
Conny Rolfsson |
Laxå MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:56,6 |
3,0
|
3,0
|
1,0
|
2 |
|
|
Kent Dehlen |
Laxå MK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
3 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
Grupp E |
|
VW |
1:57,7 |
4,1
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Emma Hansson |
|
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS FINNERÖDJA AB |
|
|
24 |
|
Mats Persson |
Laxå MK |
2 WD |
|
Volvo |
1:57,9 |
4,3
|
3,8
|
0,2
|
4 |
|
|
Dag Cederholm |
|
|
|
940 |
|
|
|
9 |
|
Jonas Arvidsson |
Laxå MK |
VOC (Grupp F Rwd) |
|
Volvo |
1:58,9 |
5,3
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Christian Widblom/hermansson |
|
|
|
940 |
|
|
|
8 |
|
Reino Orava |
Laxå MK |
VOC (Grupp F Rwd) |
|
Volvo |
1:59,1 |
5,5
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Jonatan Orava |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
18 |
|
Stefan Helin |
Tibro MK |
Appendix K |
|
Opel |
1:59,3 |
5,7
|
3,7
|
0,2
|
2 |
|
|
Thomas Järnström |
|
|
|
Ascona A |
|
|
|
10 |
|
Jonas Thunberg |
Degerfors RC |
VOC (Grupp F Rwd) |
|
Volvo |
1:59,7 |
6,1
|
0,8
|
0,4
|
3 |
|
|
Patrick Savinainen |
Degerfors RC |
|
|
940 |
|
|
|
4 |
|
Robin Svensson |
SMK Valdemarsvik |
Grupp E |
|
VW |
2:00,2 |
6,6
|
2,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Frida Carlsson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Golf Mk 3 |
|
|
|
19 |
|
Öistein Solberg |
SMK Eda |
Appendix K |
|
Ford |
2:01,1 |
7,5
|
5,5
|
0,9
|
3 |
|
|
Eira Solberg |
Team Westom |
|
|
Escort |
|
|
|
11 |
|
Magnus Eriksson |
Laxå MK |
VOC (Grupp F Rwd) |
|
Volvo |
2:01,7 |
8,1
|
2,8
|
0,6
|
4 |
|
|
Sanna Eriksson |
|
|
|
940 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
7 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
Grupp E |
|
Volvo |
2:02,6 |
9,0
|
4,9
|
0,9
|
3 |
|
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
|
|
740 GL |
|
|
|
15 |
|
Daniel Wadman |
Teknis MC |
VOC (Grupp F Rwd) |
|
Volvo |
2:02,8 |
9,2
|
3,9
|
0,2
|
5 |
|
|
Morgan Sörensson |
|
|
|
244 |
|
|
|
20 |
|
Morgan Björn |
Munkfors MC |
Appendix K |
|
Saab |
2:02,8 |
9,2
|
7,2
|
|
4 |
|
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
|
|
V4 |
|
|
|
2 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:04,2 |
10,6
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Christoffer Johnsson-Standar |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
1 |
|
Sebastian Orava |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:04,7 |
11,1
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Örjan Kjellqvist |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
5 |
|
Lars-Erik Rydqvist |
Mariestads MS |
Grupp E |
|
Toyota |
2:05,3 |
11,7
|
7,6
|
0,6
|
4 |
|
|
Barbro Rydqvist |
Mariestads MS |
|
|
Starlet |
|
|
|
13 |
|
David Sjöberg |
Laxå MK |
VOC (Grupp F Rwd) |
|
Volvo |
2:05,4 |
11,8
|
6,5
|
0,1
|
6 |
|
|
Ida Edrell |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
|
12 |
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
VOC (Grupp F Rwd) |
|
Volvo |
2:05,6 |
12,0
|
6,7
|
0,2
|
7 |
|
|
Katriina Hellström |
Teknis MC |
|
|
240 |
|
|
|
14 |
|
Sören Lundh |
Laxå MK |
VOC (Grupp F Rwd) |
|
Volvo |
2:06,3 |
12,7
|
7,4
|
0,7
|
8 |
|
|
Jonas Lundh |
|
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Mathias Larsson |
MK Ran |
VOC (Grupp F Rwd) |
|
Volvo |
2:07,4 |
13,8
|
8,5
|
1,1
|
9 |
|
|
Robin Larsson |
MK Ran |
|
|
242 |
|
|
|
27 |
|
Inge Olsson |
Kils MK Bil |
2 WD |
|
Opel |
2:08,9 |
15,3
|
14,8
|
1,5
|
5 |
|
|
Marica Henriksson |
|
|
|
Kadett 2,0 E |
|
|
|
6 |
|
Jonna Olsson |
Kolsva MS |
Grupp E |
|
Suzuki |
2:20,5 |
26,9
|
22,8
|
11,6
|
5 |
|
|
Björn Olsson |
Kolsva MS |
|
|
Swift GLX |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|