2015-01-17
Finnskogsvalsen
Official final
On SS 6
76 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
60 |
|
Pontus Tidemand |
SMK Eda |
Öppen klass |
|
Ford |
15:54,3 |
|
|
|
1 |
|
|
Patrik Barth |
MK Ratten |
|
|
Fiesta WRC |
|
|
|
61 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
Öppen klass |
|
Ford |
17:11,5 |
1:17,2
|
1:17,2
|
1:17,2
|
2 |
|
|
John Stigh |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Fiesta S2000 |
|
|
|
63 |
|
Mattias Adielsson |
Göteborgs MF |
Öppen klass |
|
Peugeot |
17:11,6 |
1:17,3
|
1:17,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
208 R2 |
|
|
|
67 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
17:30,9 |
1:36,6
|
|
19,3
|
1 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
|
81 |
|
Joachim Carlström |
Gullabo RC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
17:31,2 |
1:36,9
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Jörgen Norman |
Gullabo RC |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
87 |
|
Arne Rådström |
Östmarks MFF |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
17:53,5 |
1:59,2
|
|
22,3
|
1 |
|
|
Thomas Nilsson |
Luleå MS |
|
|
242 |
|
|
|
64 |
|
Daniel Röjsel |
SMK Dala |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
17:56,7 |
2:02,4
|
25,8
|
3,2
|
2 |
|
|
Nicklas Edvardsson |
Taxinge MK |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: TRACTIVE |
|
|
62 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
Öppen klass |
|
Mitsubishi |
17:57,8 |
2:03,5
|
2:03,5
|
1,1
|
4 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
85 |
|
Petter Solberg |
NAF Øvre Østfold |
A-förare Appendix K |
|
Ford |
17:58,4 |
2:04,1
|
4,9
|
0,6
|
2 |
|
|
Oliver Solberg |
MK Ratten |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
Applicant: PS 110% AB |
|
|
204 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:01,1 |
2:06,8
|
30,2
|
2,7
|
3 |
|
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
10 |
|
Christer Westerdahl |
Skillingaryds MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
18:04,9 |
2:10,6
|
|
3,8
|
1 |
|
|
Marie-Louise Westerdahl |
Skillingaryds MK |
|
|
940 |
|
|
|
89 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
18:12,9 |
2:18,6
|
19,4
|
8,0
|
3 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholm |
|
|
242 |
|
|
Applicant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB |
|
|
70 |
|
Pär Nordahl |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:13,3 |
2:19,0
|
42,4
|
0,4
|
4 |
|
|
Henning Greek |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
Applicant: TEAM JC RACE TEKNIK |
|
|
86 |
|
Tom Axelsson |
Almunge MK |
A-förare Appendix K |
|
Audi |
18:19,4 |
2:25,1
|
25,9
|
6,1
|
4 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
Quattro |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rally Team Sweden |
|
|
68 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
18:44,7 |
2:50,4
|
1:13,8
|
25,3
|
5 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
11 |
|
Thomas Lahti |
NMS Boden |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
18:46,5 |
2:52,2
|
41,6
|
1,8
|
2 |
|
|
Tomas Wikström |
Kalix MK |
|
|
940 |
|
|
|
71 |
|
Lasse Ekström |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:48,5 |
2:54,2
|
1:17,6
|
2,0
|
6 |
|
|
Jan Svanström |
|
|
|
940 |
|
|
|
13 |
|
Erik Karlström |
Nässjö MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
18:48,6 |
2:54,3
|
43,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Oscar Almqvist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
19 |
|
Tom Kristensson |
SMK Hörby |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
18:49,1 |
2:54,8
|
44,2
|
0,5
|
4 |
|
|
Timmy Berntsson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
23 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
18:49,9 |
2:55,6
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Charlie Ekström |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
69 |
|
Jimmie Walfridson |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:53,2 |
2:58,9
|
1:22,3
|
3,3
|
7 |
|
|
Carl-Johan Sahlström |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Helmia Motorsport |
|
|
29 |
|
Fredrik Jonasson |
Krokoms MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:01,3 |
3:07,0
|
11,4
|
8,1
|
2 |
|
|
Jimmy Nesterud |
Jämtlands MK |
|
|
944 |
|
|
|
76 |
|
Andreas Persson |
MK Ratten |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
19:03,8 |
3:09,5
|
|
2,5
|
1 |
|
|
Henric Persson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
14 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:04,8 |
3:10,5
|
59,9
|
1,0
|
5 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
26 |
|
Per Allo |
Kartineholms MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:05,7 |
3:11,4
|
15,8
|
0,9
|
3 |
|
|
Kristoffer Gustavsson |
|
|
|
940 |
|
|
|
77 |
|
Simon Andersson |
Bengtsfors MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
19:07,2 |
3:12,9
|
3,4
|
1,5
|
2 |
|
|
Jimmy Glad |
Bengtsfors MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
21 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:07,5 |
3:13,2
|
1:02,6
|
0,3
|
6 |
|
|
Mikael Johansson |
Älmhults MK |
|
|
940 |
|
|
|
46 |
|
Dennis Rådström |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:13,0 |
3:18,7
|
|
5,5
|
1 |
|
|
Filip Wernefur |
Skillingaryds MK |
|
|
940 |
|
|
|
37 |
|
Patrik Westerberg |
MK Ratten |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:13,2 |
3:18,9
|
23,3
|
0,2
|
4 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
12 |
|
Lars Johansson |
NMS Boden |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:14,7 |
3:20,4
|
1:09,8
|
1,5
|
7 |
|
|
Mathias Smedberg |
NMS Boden |
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Fredrik Nordin |
Härnösands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:14,7 |
3:20,4
|
1:09,8
|
|
7 |
|
|
Fredrik Söderlund |
Härnösands MK |
|
|
940 |
|
|
|
56 |
|
André Nygren |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:16,7 |
3:22,4
|
3,7
|
2,0
|
2 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
24 |
|
Andreas Johansson |
Fagersta MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:20,7 |
3:26,4
|
30,8
|
4,0
|
5 |
|
|
Pär Sundqvist |
Fagersta MK |
|
|
940 |
|
|
|
17 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:23,6 |
3:29,3
|
1:18,7
|
2,9
|
9 |
|
|
Albin Timell |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
18 |
|
Jochen Walther |
VOC Germany |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:23,8 |
3:29,5
|
1:18,9
|
0,2
|
10 |
|
|
Stefanie Fritzensmeier |
SFG Lippe |
|
|
940 |
|
|
Applicant: SFG Lippe e.V. |
|
|
33 |
|
Micke Lindh |
MK Team Westom |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:26,2 |
3:31,9
|
36,3
|
2,4
|
6 |
|
|
Joakim Sundfeldt |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
83 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
19:26,5 |
3:32,2
|
1:55,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
90 |
|
Kjell Fransson |
Vimmerby MS |
A-förare Appendix K |
|
VW |
19:30,4 |
3:36,1
|
1:36,9
|
3,9
|
5 |
|
|
Per-Olof Eriksson |
Mönsterås MK |
|
|
1303 |
|
|
|
52 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:31,1 |
3:36,8
|
18,1
|
0,7
|
3 |
|
|
Sten Yngve Styffe |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
Applicant: KYRK MOTORSPORT.SE |
|
|
202 |
|
Fredric Magnusson |
Jämtlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:38,6 |
3:44,3
|
48,7
|
7,5
|
7 |
|
|
Joakim Ihren |
Jämtlands MK |
|
|
740 |
|
|
|
43 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:41,0 |
3:46,7
|
28,0
|
2,4
|
4 |
|
|
Emma Eriksson |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
27 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:42,6 |
3:48,3
|
52,7
|
1,6
|
8 |
|
|
Charlott Holmqvist |
|
|
|
940 |
|
|
|
50 |
|
Daniel Torph |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:43,6 |
3:49,3
|
30,6
|
1,0
|
5 |
|
|
Patrik Knöös |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
201 |
|
Johnny Thyr |
Films MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:56,4 |
4:02,1
|
1:06,5
|
12,8
|
9 |
|
|
Martin Holmgren |
Rasbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
35 |
|
Jani Haiju |
Storfors MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:56,6 |
4:02,3
|
1:06,7
|
0,2
|
10 |
|
|
Magnus Lindqvist |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
28 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:58,8 |
4:04,5
|
1:08,9
|
2,2
|
11 |
|
|
Christoffer Lund |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
51 |
|
Rasmus Brask-Nilsen |
Linköpings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:00,8 |
4:06,5
|
47,8
|
2,0
|
6 |
|
|
Hampus Stenberg |
Linköpings MS |
|
|
240 |
|
|
|
8 |
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
20:05,1 |
4:10,8
|
|
4,3
|
1 |
|
|
Per Kvarnström |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
44 |
|
Linus Thorsson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:05,3 |
4:11,0
|
52,3
|
0,2
|
7 |
|
|
Fredrik Ericson |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
15 |
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:05,7 |
4:11,4
|
2:00,8
|
0,4
|
11 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Fredsund Maskin AB |
|
|
73 |
|
Peter Lövgren |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:08,9 |
4:14,6
|
|
3,2
|
1 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
|
242 |
|
|
|
32 |
|
Rasmus Lundh |
V:a Östergötlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:13,0 |
4:18,7
|
1:23,1
|
4,1
|
12 |
|
|
Sebastian Holmgren |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
9 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
20:18,3 |
4:24,0
|
13,2
|
5,3
|
2 |
|
|
Robert Lundberg |
SMK Sala |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
|
|
45 |
|
Michael Nilsson |
Kils MK Bil |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:19,0 |
4:24,7
|
1:06,0
|
0,7
|
8 |
|
|
Lars Nilsson |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
48 |
|
Ola Wördin |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:23,3 |
4:29,0
|
1:10,3
|
4,3
|
9 |
|
|
Caroline Magnusson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:26,9 |
4:32,6
|
|
3,6
|
10 |
|
|
Roger Westman |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
31 |
|
Tommy Ohlsson |
Sigtuna RC |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:27,2 |
4:32,9
|
|
0,3
|
13 |
|
|
Crister Carlström |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
38 |
|
Henrik Palm |
Ilsbo MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:30,1 |
4:35,8
|
1:40,2
|
2,9
|
14 |
|
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
79 |
|
Kenneth Thor |
Östernärkes RMC |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
20:32,4 |
4:38,1
|
1:28,6
|
2,3
|
3 |
|
|
Anna Ekström |
Östernärkes RMC |
|
|
Ascona |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
|
|
49 |
|
Christian Juhlin |
SMK Hörby |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:33,1 |
4:38,8
|
1:20,1
|
0,7
|
11 |
|
|
Mickael Holmgren |
Kristianstads MK |
|
|
940 |
|
|
|
7 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
20:41,2 |
4:46,9
|
36,1
|
8,1
|
3 |
|
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: DIN RALLYBOUTIQUE |
|
|
53 |
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:52,2 |
4:57,9
|
1:39,2
|
11,0
|
12 |
|
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
4 |
|
Lukas Kindgren |
Åtvidabergs MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
21:02,3 |
5:08,0
|
57,2
|
10,1
|
4 |
|
|
Peo Kindgren |
Åtvidaberg MK |
|
|
940 |
|
|
|
3 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
21:11,2 |
5:16,9
|
1:06,1
|
8,9
|
5 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
57 |
|
Marcus Karlsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
21:12,0 |
5:17,7
|
1:59,0
|
0,8
|
13 |
|
|
Andreas Carlsson |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
78 |
|
Christian Persson |
Fryksdalens MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
21:19,9 |
5:25,6
|
2:16,1
|
7,9
|
4 |
|
|
Tomas Persson |
Munkfors MC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
203 |
|
Kenneth Persson |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
21:27,5 |
5:33,2
|
2:14,5
|
7,6
|
14 |
|
|
Andreas Arvidsson |
Östmarks MFF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: DIN RALLYBOUTIQUE |
|
|
39 |
|
Andreas Liljeberg |
Mälaröarnas MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
21:37,9 |
5:43,6
|
2:24,9
|
10,4
|
15 |
|
|
Tom Hansson |
Mälaröarnas MK |
|
|
240 |
|
|
|
6 |
|
Andreas Karlqvist |
MK Team Treske |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
21:38,0 |
5:43,7
|
1:32,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Sandra Karlqvist |
MK Team Treske |
|
|
244 |
|
|
|
92 |
|
Jan Henriksson |
Finnskoga MK |
C-förare Appendix K |
|
BMW |
21:39,0 |
5:44,7
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Anna Henriksson |
MK Ratten |
|
|
2002 |
|
|
|
5 |
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
22:22,0 |
6:27,7
|
2:16,9
|
43,0
|
7 |
|
|
Christer Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
1 |
|
Lisa Nilsson |
Likenäs MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
23:04,7 |
7:10,4
|
2:59,6
|
42,7
|
8 |
|
|
Emelie Olsson |
Finnskoga MK |
|
|
Astra |
|
|
|
58 |
|
Philippe Hugla |
Hässleholms MK |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
23:43,3 |
7:49,0
|
|
38,6
|
1 |
|
|
Hugla David |
Hässleholms MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
2 |
|
Madeleine Olsén |
MK Ratten |
Ungdomsrally |
|
VW |
27:35,4 |
11:41,1
|
7:30,3
|
3:52,1
|
9 |
|
|
Kjell Olsén |
MK Ratten |
|
|
Golf II |
|
|
|
59 |
|
Rolf Karlsson |
SMK Arboga |
C-förare Appendix K |
|
Volvo |
28:53,7 |
12:59,4
|
7:14,7
|
1:18,3
|
2 |
|
|
Ingvar Christiansson |
Kolsva MS |
|
|
144 |
|
|
Applicant: Pro Rally Team |
|
|
54 |
|
Jonathan Walfridsson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
34:18,3 |
18:24,0
|
15:05,3
|
5:24,6
|
16 |
|
|
Simen Ödegården |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Helmia Motorsport |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|