2015-05-01
Lill-Jumbon
Official final
On SP2
100 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
117 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:38,6 |
|
|
|
1 |
|
|
Tommy Säveik |
Vara MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
116 |
|
Glenn Egon Ström |
Dals MK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
2:45,1 |
6,5
|
6,5
|
6,5
|
2 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhättan |
|
|
S2000 |
|
|
|
118 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:45,1 |
6,5
|
6,5
|
|
2 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
107 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:46,7 |
8,1
|
|
1,6
|
1 |
|
|
|
Falköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Colly Verkstadsteknik AB |
|
|
115 |
|
Emil Tigerberg |
Götene MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:46,7 |
8,1
|
8,1
|
|
4 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
121 |
|
Jari Häggman |
Skillingaryds MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:48,7 |
10,1
|
10,1
|
2,0
|
5 |
|
|
Håkan Nilsson |
Borås MK |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
103 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:48,8 |
10,2
|
2,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Lars-Åke Karlsson |
|
|
|
940 |
|
|
|
95 |
|
Jesper Ödberg |
Falköpings MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:49,5 |
10,9
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
104 |
|
Johan Waldner |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
2:50,5 |
11,9
|
3,8
|
1,0
|
3 |
|
|
Jonas Remnol |
SMK Trollhättan |
|
|
Escort |
|
|
|
102 |
|
Erik Eriksson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:53,0 |
14,4
|
6,3
|
2,5
|
4 |
|
|
|
|
|
|
242 |
|
|
|
88 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:53,7 |
15,1
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
53 |
|
Peter Börjesson |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:54,0 |
15,4
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Raymon Nilsson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Börjesson Maskin AB |
|
|
109 |
|
Thomas Hegge |
Alingsås MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:54,2 |
15,6
|
7,5
|
0,2
|
5 |
|
|
Stefan Larsson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
89 |
|
Niclas Åkerland |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:54,5 |
15,9
|
0,8
|
0,3
|
2 |
|
|
Peter Milén |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
98 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
A-förare Grupp E |
|
VW |
2:55,1 |
16,5
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Ronny Filipsson |
|
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: EMS Finerödja AB |
|
|
91 |
|
Tomas Lövdahl |
Team Skogsåkarna |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:55,4 |
16,8
|
1,7
|
0,3
|
3 |
|
|
Robert Norss |
Team Skogsåkarna |
|
|
242 |
|
|
|
106 |
|
Fredrik Ekenved |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:55,6 |
17,0
|
8,9
|
0,2
|
6 |
|
|
Markus Börjesson |
|
|
|
940 |
|
|
|
87 |
|
Andreas Andersson |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:56,3 |
17,7
|
2,6
|
0,7
|
4 |
|
|
Sven Bragd |
|
|
|
242 |
|
|
|
71 |
|
Christoffer Gunnarsson |
Fägre MK |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
2:56,7 |
18,1
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Mikael Fagerlind |
|
|
|
940 |
|
|
|
72 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
2:57,2 |
18,6
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
111 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:57,2 |
18,6
|
10,5
|
|
7 |
|
|
Mikael Svensson |
|
|
|
242 |
|
|
|
92 |
|
Magnus Karlsson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:57,3 |
18,7
|
3,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Leif Lindgren |
Kinds MK |
|
|
240 |
|
|
|
17 |
|
Santosh Berggren |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:57,4 |
18,8
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Ellinor Svensson |
|
|
|
Golf II |
|
|
|
84 |
|
Martin Karlsson |
Alingsås MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
2:57,4 |
18,8
|
3,7
|
|
6 |
|
|
Annika Sterki |
|
|
|
Ascona B |
|
|
|
48 |
|
Roger Hallengren |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
2:57,5 |
18,9
|
3,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Joni Takkinen |
|
|
|
325 |
|
|
|
90 |
|
Daniel Karlsson |
Nässjö MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:57,7 |
19,1
|
4,0
|
0,2
|
7 |
|
|
Ulf Norss |
Team Skogsåkarna |
|
|
940 |
|
|
|
105 |
|
Per Löfqvist |
Skene MS |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
2:58,0 |
19,4
|
11,3
|
0,3
|
8 |
|
|
Lars Pettersson |
Toarps MK |
|
|
M3 |
|
|
|
83 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
2:58,1 |
19,5
|
4,4
|
0,1
|
8 |
|
|
Gunilla Isaksson |
Dals MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
74 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
2:58,2 |
19,6
|
1,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Ulrika Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
110 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:58,2 |
19,6
|
11,5
|
|
9 |
|
|
Per Arne Jansson |
|
|
|
Golf III |
|
|
|
77 |
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
2:58,5 |
19,9
|
1,8
|
0,3
|
4 |
|
|
Albin Johansson |
MK Team Treske |
|
|
242 |
|
|
|
70 |
|
Roger Ohlsson |
Fjärås MK |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
2:58,6 |
20,0
|
1,9
|
0,1
|
5 |
|
|
Reneé Andersson |
Fjärås MK |
|
|
850 |
|
|
Applicant: TEAM MPRE MOTORSPORT |
|
|
76 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
2:59,2 |
20,6
|
2,5
|
0,6
|
6 |
|
|
Eric Martinsson |
|
|
|
940 |
|
|
Applicant: motor-events.se |
|
|
79 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
2:59,4 |
20,8
|
2,7
|
0,2
|
7 |
|
|
Daniel Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
38 |
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
2:59,8 |
21,2
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Sandy Johansson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
73 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
2:59,9 |
21,3
|
3,2
|
0,1
|
8 |
|
|
Joakim Johansson |
|
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Patrik Andersson |
Vara MK |
C-förare 2 WD |
|
Saab |
3:00,0 |
21,4
|
6,0
|
0,1
|
3 |
|
|
Mikael Kullberg |
SMK Trollhättan |
|
|
99 |
|
|
|
69 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:00,1 |
21,5
|
3,4
|
0,1
|
9 |
|
|
Jonathan Lukacs |
Sotenäs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: MA Motorsport NR:1Racing Store |
|
|
22 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:00,6 |
22,0
|
3,2
|
0,5
|
2 |
|
|
Joacim Grolander |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
16 |
|
Stefan Ivarsson |
Tjörns MF |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
3:00,9 |
22,3
|
3,5
|
0,3
|
3 |
|
|
Camilla Andersson |
Tjörns MF |
|
|
99 |
|
|
|
58 |
|
Harri Mourujärvi |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
3:00,9 |
22,3
|
6,9
|
|
4 |
|
|
Teuvo Majava |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf II GTI |
|
|
|
101 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
A-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:00,9 |
22,3
|
|
|
1 |
|
|
Morgan Johansson |
|
|
|
940 |
|
|
|
61 |
|
Per-Uno Haag |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
3:01,0 |
22,4
|
7,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Kjell-Ove Andersson |
Lidköpings MSK |
|
|
325 |
|
|
|
57 |
|
PO Andersson |
Fägre MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
3:01,2 |
22,6
|
7,2
|
0,2
|
6 |
|
|
PO Ekberg |
Fägre MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
30 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:01,3 |
22,7
|
1,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Roger Westman |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
47 |
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:02,1 |
23,5
|
2,3
|
0,8
|
3 |
|
|
Rebecca Groth |
|
|
|
244 |
|
|
|
60 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:02,2 |
23,6
|
8,2
|
0,1
|
7 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: MA Motorsport Nr:1 Racing Store |
|
|
5 |
|
Frank Jacobsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:02,4 |
23,8
|
5,0
|
0,2
|
4 |
|
|
Oskar Jansson |
Vara MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
78 |
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:03,0 |
24,4
|
6,3
|
0,6
|
10 |
|
|
Andreas Andersson |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
|
24 |
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:03,2 |
24,6
|
3,4
|
0,2
|
4 |
|
|
Fredrik Lundblad |
|
|
|
244 |
|
|
|
1 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:03,6 |
25,0
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
56 |
|
Stefan Larsson |
Toarps MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
3:03,8 |
25,2
|
9,8
|
0,2
|
8 |
|
|
Jan Johnson |
Toarps MK |
|
|
Golf I |
|
|
|
18 |
|
Christoffer Gustafsson |
Nässjö MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:04,0 |
25,4
|
6,6
|
0,2
|
5 |
|
|
Roger Dahl |
SMK Eksjö |
|
|
Golf II |
|
|
|
50 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:04,0 |
25,4
|
10,0
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
Ascona |
|
|
|
7 |
|
Johan Brorson |
Dals MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
3:04,8 |
26,2
|
7,4
|
0,8
|
6 |
|
|
Joakim Tollesson |
Dals MK |
|
|
900 |
|
|
|
100 |
|
Lennarth Eriksson |
Sotenäs MK |
A-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:04,9 |
26,3
|
4,0
|
0,1
|
2 |
|
|
Bo Pedersen |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
44 |
|
Robert Hjalmarsson |
Fjärås MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:05,0 |
26,4
|
5,2
|
0,1
|
5 |
|
|
Robert Dichter |
Fjärås MK |
|
|
240 |
|
|
|
39 |
|
Sebastian Orava |
Laxå MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:05,1 |
26,5
|
5,3
|
0,1
|
6 |
|
|
Anna-Karin Gruffman Arne |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
67 |
|
Peter Fager |
Kinds MK |
B-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:05,2 |
26,6
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Johannes Liedberg |
Kinds MK |
|
|
244 |
|
|
|
93 |
|
Matts Eriksson |
Mariestads MS |
B-förare Appendix K |
|
Saab |
3:05,2 |
26,6
|
|
|
1 |
|
|
Jan-Olov Pettersson |
Mariestads MS |
|
|
V4 |
|
|
|
32 |
|
Anders Larsson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:05,5 |
26,9
|
5,7
|
0,3
|
7 |
|
|
Bengt-Ove Sandberg |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
|
14 |
|
Rolf Johansson |
Tibro MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:05,9 |
27,3
|
8,5
|
0,4
|
7 |
|
|
Kent Eriksson |
|
|
|
Golf II |
|
|
|
9 |
|
Johan Mäsak |
Stenungsunds MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
3:06,0 |
27,4
|
8,6
|
0,1
|
8 |
|
|
Ida Mäsak |
Stenungsunds MS |
|
|
99 |
|
|
|
43 |
|
Richard Börjeson |
BMW SC |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:06,1 |
27,5
|
6,3
|
0,1
|
8 |
|
|
Johan Svensson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
4 |
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
3:06,2 |
27,6
|
2,6
|
0,1
|
2 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Hjo MK |
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
2 |
|
Viktor Janson |
Kinds MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:06,4 |
27,8
|
2,8
|
0,2
|
3 |
|
|
Kjellåke Janson |
Kinds MK |
|
|
740 |
|
|
|
13 |
|
Niclas Fransson |
Tibro MK |
C-förare Grupp E |
|
Toyota |
3:06,8 |
28,2
|
9,4
|
0,4
|
9 |
|
|
Mikael Svensson |
Tibro MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
15 |
|
Alexander Kolbert |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:06,9 |
28,3
|
9,5
|
0,1
|
10 |
|
|
Sven-Inge Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
740 |
|
|
|
35 |
|
Mikael Simonsson |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:07,3 |
28,7
|
7,5
|
0,4
|
9 |
|
|
Jimmie Olsson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
36 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:07,7 |
29,1
|
7,9
|
0,4
|
10 |
|
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
6 |
|
Marucs Karlsson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:07,8 |
29,2
|
10,4
|
0,1
|
11 |
|
|
|
|
|
|
240 |
|
|
|
64 |
|
Morgan Björn |
Munkfors MC |
C-förare Appendix K |
|
Saab |
3:08,2 |
29,6
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Sune Lindström |
|
|
|
V4 |
|
|
|
65 |
|
Jan-Åke Wiktorsson |
Vara MK |
C-förare 4 WD |
|
Mazda |
3:08,5 |
29,9
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Håkan Johansson |
Vara MK |
|
|
323 |
|
|
|
68 |
|
Mikael Olofsson |
Norrahammars MK |
B-förare Grupp E |
|
BMW |
3:08,8 |
30,2
|
3,6
|
0,3
|
2 |
|
|
Marcus Frohlund |
Norrahammars MK |
|
|
318 |
|
|
|
12 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:09,0 |
30,4
|
11,6
|
0,2
|
12 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
|
|
244 |
|
|
|
33 |
|
Johan Högberg |
Toarps MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:09,0 |
30,4
|
9,2
|
|
11 |
|
|
Rickard Hedström |
Kinds MK |
|
|
940 |
|
|
|
41 |
|
Fredrik Häggman |
Skillingaryds MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:09,3 |
30,7
|
9,5
|
0,3
|
12 |
|
|
Tommy Nilsson |
|
|
|
244 |
|
|
|
31 |
|
Kjell Ivar Åmfelt |
NAF Msp Asker & Bærum |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:10,0 |
31,4
|
10,2
|
0,7
|
13 |
|
|
Christine L.k. Åmfelt |
NAF Msp Asker & Bærum |
|
|
244 |
|
|
|
85 |
|
Joakim Smedberg |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:10,2 |
31,6
|
16,5
|
0,2
|
9 |
|
|
Sonny Torgrimsson |
Tidaholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
3 |
|
Simon Eriksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:10,3 |
31,7
|
6,7
|
0,1
|
4 |
|
|
Morgan Eriksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Ems Finnerödja AB |
|
|
75 |
|
Kai-Ove Andersson |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:10,5 |
31,9
|
13,8
|
0,2
|
11 |
|
|
Mats-Erik Andersson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
26 |
|
Kjell Jonasson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:10,9 |
32,3
|
11,1
|
0,4
|
14 |
|
|
Ann-Charlotte Jonasson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Fredrik Karlsson |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:11,0 |
32,4
|
11,2
|
0,1
|
15 |
|
|
Stefan Andersson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
62 |
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
C-förare Appendix K |
|
Opel |
3:11,4 |
32,8
|
3,2
|
0,4
|
2 |
|
|
Carina Granat |
Vara MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
59 |
|
Anders Johansson |
Mariestads MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:12,0 |
33,4
|
18,0
|
0,6
|
10 |
|
|
Bengt Sannerfors |
Götene MK |
|
|
142 |
|
|
|
20 |
|
Mikael Johansson |
Fjärås MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:12,2 |
33,6
|
14,8
|
0,2
|
13 |
|
|
Björn Johansson |
Fjärås MK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Spader Äzz Gruppen Blästring/Ind.lack |
|
|
99 |
|
Göran Wigertson |
Kullings MS |
A-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:13,9 |
35,3
|
13,0
|
1,7
|
3 |
|
|
Anna Carin Fri |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
54 |
|
Anton Sundström |
Vara MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:14,1 |
35,5
|
20,1
|
0,2
|
11 |
|
|
Anders Sundström |
|
|
|
Ascona |
|
|
|
8 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:17,1 |
38,5
|
19,7
|
3,0
|
14 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
94 |
|
Tom Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare Appendix K |
|
Volvo |
3:17,2 |
38,6
|
12,0
|
0,1
|
2 |
|
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
|
|
164 |
|
|
|
21 |
|
Jan Lundblad |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:19,0 |
40,4
|
21,6
|
1,8
|
15 |
|
|
Sebastian Lundblad |
Kullings MS |
|
|
Golf I |
|
|
|
23 |
|
Joakim Hallin |
Götene MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:19,0 |
40,4
|
19,2
|
|
16 |
|
|
Carolina Hallin |
Falköpings MK |
|
|
242 |
|
|
|
28 |
|
Carina Modig |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:19,1 |
40,5
|
19,3
|
0,1
|
17 |
|
|
Björn Andersson |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
63 |
|
Mikael Granath |
Vara MK |
C-förare Appendix K |
|
Volvo |
3:19,3 |
40,7
|
11,1
|
0,2
|
3 |
|
|
Emma Granath |
Vara MK |
|
|
142 |
|
|
|
51 |
|
Håkan Berggren |
Tibro MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
3:22,4 |
43,8
|
28,4
|
3,1
|
12 |
|
|
Anders Lidholm |
|
|
|
Ascona |
|
|
|
46 |
|
Jörgen Svensson |
Götene MK |
C-förare VOC Mekonomen/Gr.N/Gr.F |
|
Volvo |
3:25,2 |
46,6
|
25,4
|
2,8
|
18 |
|
|
|
|
|
|
242 |
|
|
|
19 |
|
Magnus Grahn |
Gränna MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:25,3 |
46,7
|
27,9
|
0,1
|
16 |
|
|
Peter Hulterskog |
Gränna MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
11 |
|
Väinö Mustonen |
Laxå MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:26,7 |
48,1
|
29,3
|
1,4
|
17 |
|
|
Henrik Mustonen |
Laxå MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
10 |
|
Viktoria Johansson |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:27,0 |
48,4
|
29,6
|
0,3
|
18 |
|
|
Ulrika Johansson |
Kullings MS |
|
|
Golf |
|
|
|
108 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:27,6 |
49,0
|
40,9
|
0,6
|
10 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
944 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|