2020-09-12
Kinnekulle Ring Rallysprint
Official final
Results
Total list
38 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 6 A Andreas Wilke Tjust MK 2 WD A, B, C 2 Ford 2:16,5 2:12,4
1 Richard Bränning Tjust MK Escort Mk2 2:19,9 6:48,8
 
2 3 A Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C 2 BMW 2:23,1 2:18,9 14,2
2 Patrik Cederberg Dals MK M3 2:21,0 7:03,0 14,2
Entrant: Team jordvarme.se
 
3 4 A Peter Börjesson Stenungsunds MS 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:23,1 2:19,1 14,4
3 Raimon Nilsson Stenungsunds MS 242 2:21,0 7:03,2 14,4
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
4 2 A Anders Johansson Kullings MS 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:21,3 2:17,9 15,3
4 Peter Andersson Kullings MS 940 2:24,9 7:04,1 15,3
 
5 8 B Hans Perbjörs Lima MS 2 WD A, B, C 2 VW 2:18,0 2:18,7 17,4
5 Linnea Perbjörs Lima MS Golf GTI 16v 2:29,5 7:06,2 17,4
 
6 1 A Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:23,4 2:22,3 24,2
6 Helena Götherström Sotenäs MK 242 2:27,3 7:13,0 24,2
Entrant: Max Sport Tires Sweden
 
7 10 B Alf Fougstedt Eslövs MK 2 WD A, B, C 2 Ford 2:24,0 2:22,1 25,6
7 Malin Fougstedt Eslövs MK Escort 2:28,3 7:14,4 25,6
 
8 14 C Peter Karlsson Dals MK 2 WD A, B, C 2 Ford 2:24,0 2:26,2 28,2
8 Måns Karlsson Dals MK Escort 2:26,8 7:17,0 28,2
Entrant: Beamon motorsport
 
9 7 A Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 WD A, B, C 2 Ford Escort 2:27,2 2:22,4 28,6
9 Per Jansson Sala MK Mk 1 2:27,8 7:17,4 28,6
 
10 18 C Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 WD A, B, C 2 Porsche 2:30,1 2:27,6 38,2
10 Erling Jonsson SMK Trollhättan 911 RS 2:29,3 7:27,0 38,2
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
11 37 B Magnus Hansen Götene MK Grupp E A, B, C E Volvo 2:25,9 2:34,5
1 Christian Keränen Toarps MK S60 2:27,9 7:28,3 39,5
 
12 34 C Peter Dahlsund Varbergs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:25,1 2:32,6
1 Carina Larsson Varbergs MK 850 2:30,9 7:28,6 39,8
 
13 23 B Per Erik Jonsson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:28,8 2:33,2 1,5
2 Rustan Hagstedt Kils MK Bil 940 2:28,1 7:30,1 41,3
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
14 15 C Thomas Dahlström MK Väst 2 WD A, B, C 2 VW 2:30,5 2:28,1 42,2
11 Gunilla Rydin MK Väst Golf 2:32,4 7:31,0 42,2
 
15 26 C Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:29,6 2:32,2 4,9
3 Mikael Berggren Stenungsunds MS 242 2:31,7 7:33,5 44,7
 
16 20 A Christer Westerdahl Skillingaryds MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:28,5 2:30,5 5 5,6
4 Marie-Louise Westerdahl Skillingaryds MK 940 2:30,2 7:34,2 45,4
 
17 21 A Anders Olsson Vänersborgs MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:29,4 2:36,8 6,9
5 Sven Olsson Vänersborgs MK 240 2:29,3 7:35,5 46,7
 
18 35 C Fredrik Pettersson Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:32,4 2:32,3 7,0
6 940 2:30,9 7:35,6 46,8
 
19 44 J Lucas Helin Tibro MK Ungdomsrally J Opel 2:29,7 2:36,0
1 Thomas Järnström Tibro MK Astra 2:30,9 7:36,6 47,8
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
20 40 C Erik Larsson Götene MK Grupp E A, B, C E Volvo 2:33,0 2:38,1 9,8
2 Johan Larsson Götene MK S60 2:27,0 7:38,1 49,3
 
21 31 C Ingvar Ivarsson Säffle MC VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:30,1 2:33,0 5 10,0
7 Ingvar Johansson Säffle MC 940 2:30,5 7:38,6 49,8
 
22 38 B Lars Rosén SMK Vingåker Grupp E A, B, C E VW 2:30,1 2:40,3 15,1
3 Susanne Rosén SMK Vingåker Golf 3 2:33,0 7:43,4 54,6
 
23 24 C Christer Johansson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:35,9 2:34,8 17,4
8 Anders Sääw Dals MK 940 2:35,3 7:46,0 57,2
 
24 12 B Jan Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:37,6 2:33,0 57,2
12 Christina Thoren Tidaholms MK 142 2:35,4 7:46,0 57,2
 
25 41 C Anders Johansson Mariestads MS Grupp E A, B, C E Volvo 2:34,5 2:38,1 18,7
4 Jan-Olof Pettersson Götene MK 740 2:34,4 7:47,0 58,2
 
26 19 C Rickard Edlund Tidaholms MK 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:33,1 2:29,8 5 1:00,0
13 Malin Hultman Tidaholms MK 142 2:40,9 7:48,8 1:00,0
 
27 13 B Patrik Pettersson Falköpings MK 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:37,2 2:36,4 1:01,2
14 Eva Pettersson Amazon 2:36,4 7:50,0 1:01,2
 
28 36 C Tommie Vuoluterä Mariestad MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:38,2 2:38,3 23,4
9 Martin Magnusson 240 2:35,5 7:52,0 1:03,2
 
29 33 C Johan Sonnbring Falköpings MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:36,0 2:38,6 23,5
10 Jonas Kjell 240 2:37,5 7:52,1 1:03,3
 
30 29 C Stefan Andersson SMK Trollhättan VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:33,5 2:45,4 27,7
11 Göran Tell SMK Trollhättan 940 2:37,4 7:56,3 1:07,5
 
31 17 C Lasse Jägerström Dals MK 2 WD A, B, C 2 Volvo 2:44,5 2:42,2 1:16,6
15 Margaretha Jägerström Dals MK 240 2:38,7 8:05,4 1:16,6
Entrant: Teamvitvå Jägerströms Motorsport
 
32 43 C Rickard Persson SMK Vingåker Grupp E A, B, C E Volvo 2:37,0 2:43,0 5 38,3
5 Patric Björling Katrineholms MK 940 2:41,6 8:06,6 1:17,8
 
33 11 B Bo Axelsson Dals MK 2 WD A, B, C 2 Porsche 2:40,4 2:35,5 1:18,4
16 Pierre Elisson Säffle MC 911 2:51,3 8:07,2 1:18,4
 
34 28 C Börje Johansson Kullings MS VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:43,5 2:43,7 40,6
12 Ingrid Johansson Kullings MS 240 2:42,0 8:09,2 1:20,4
 
35 30 C Albin Karlsson Dals MK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:42,9 2:44,0 41,3
13 Fredrik Karlsson Dals MK 940 2:43,0 8:09,9 1:21,1
 
36 42 C Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E A, B, C E Toyota 2:41,7 2:49,5 50,1
6 Tomas Hilse Tidaholms MK Starlet 2:47,2 8:18,4 1:29,6
 
37 39 C Viktor Foderus SMK Örebro Grupp E A, B, C E VW 2:53,9 2:54,8 1:04,1
7 Lennart Göransson SMK Örebro Golf 2 2:43,7 8:32,4 1:43,6
 
32 C Glenn Johansson Orust BSK VOC, Gr F, Gr N<1400 A ,B ,C VFN1 Volvo 2:30,6 2:59,9
Lukas Johansson Orust BSK 940 Retired
 
()= not reached end yet